CACAO ISCHfiP," Znlutan. Woensdag 6 Januari. j 3 O 8,-- Feuilleton. ecco Thee, murgzaal G8AAR: 60 Ct. per stuk 10 Ct. )t 1 uur verkrijgbaar. iamsumfstSe. Aanbevelend, BUNING. -.000. litnemendheid. m ien m telefoonnummer 10. Sta er op DAALDERS te ontvangen; isgoei- koop en goed. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. deren ge= e iets te or, Bleek= anddeelen ïtingïwordt bij onzen PEUL en 12 ct. per ons, en waterhoudend, Aanbevelend, ER, Walstraat 19/21. rkt, Vlissingen, -o— |1.bij abonn.f0.80 iDEper portie 50 Ct. 50 Ct. 4 &0 iSSg. 10.000.kapitaal ge- 7°. ijdperk dan houdt de aaandelijksehe ter-mij- um van het overlijden, atum, waarop het 25- 10.000.—. taal van f 10.000. 390.—. f 324.70 f649.40 1000.—. 3.000.—. 0.000.—. 4.000.—. itoor L. A. STOFKO- b i n g e n. rdigen van REKENINGEN SCOURANTEN fi WISSELS H IEN 5 ENVELOPPEN S 7Q EGLEMENTEN S ES 5 M irijzen. g VLISSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regef meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I. Wederom zijn wij geroepen, een overzicht te geven van de voornaam ste feiten, waardoor de geschiedenis van een afgeloopen jaar zich heeft gekenmerkt, en het behoeft geen be toog dat wij het doen onder den in druk der ontzettende gebeurtenissen in het schoone Italië, die ons op nieuw, en wellicht sprekender dan ooit te voren, de ontzettende majesteit hebben geleerd van de krachten, die boven en buiten den mensch werken en waarvan de werking voor hem nog ten deele in het duister ligt. Men weet dat, na een ontzettenden strijd, die een ganschen dag duurde tusschen de Fransche en Russische legerscha ren, in 1812, bij het dorp Borodino, zeventig duizend menschen vielen, en hier neemt de natuur er nog minstens tweemaal zooveel weg in den ongelooflijken korten tijd van eenige seconden. Ja, wèl nietig is het menschelijk woelen. Het zou gemak kelijk kunnen plaats vinden dat de diplomatie jaren lang over den poli- tieken toestand van een land beraad slaagde, dat een bloedige oorlog ten slotte over het lot van dat land be slissen moest en datde natuur het eindelijk van de aarde deed ver dwijnen in minder minuten dan er jaren noodig waren geweest om de eindbeslissing te bereiken. Verheugen wij er ons .ten slotte over, dat nergens de goede hoedanig heden van den mensch beter aan den dag treden dan bij zulke ontzettende rampen, die het menschdom treffen, men zou toch wel wenschen dat het politieke leven der volken meer ge tuigde van een besef der nietigheid van alle menschelijke plannen en bere keningen en de onderlinge verhouding dan ook van dat besef meer de spo ren droeg. Wat ons, bewoners van de lage landen aan de zee betreft, wij hebben ook onzen strijd tegen de natuur krachten gekend, doch kunnen ons, naar menschelijke berekening, door voortdurende nauwlettende zorgen, tegen hare invloeden beveiligen. Wij leven een rustig leventje, soms wel eens wat al te rustig, want het op treden van een nieuw kabinet, van andere richting dan het afgetredene, dat zich niet voldoende door de ver tegenwoordiging gesteund achtte, heeft het gewone gevolg gehad, dat de vruchten, die de boom der wetgeving afwierp, weer natuurlijk gering waren. Enkele verdienen evenwel vermel ding, zooals de salarisregeling der lagere onderwijzers, de invoering van een wettelijken tijd, de wijziging van de postwet en vooral ook de vis- scherijwet. 52.) Te gelijk gaf hij opdracht, deze laatsten, waar men ze ook vond, in triumf naar het stadhuis te brengen. Na een half uur kwam Lebas, als eerste, daar behouden aan. Hem volgden, met zeer korte tusschen- poozen, Couthon, St. just, Augustin en eindelijk begeleid dooreen kolos saal ongehoord rumoer en geschreeuw, Robespierre zelf. Tegen negen uur waren allen weer in vrijheid en machtiger dan ooit te midden der Parijsche troepenmacht. „Men moet terstond een procla matie aan het leger richten en ook een tot het volk. De Conventie moet vernietigd worden," zei Robespierre en onverwijd maakte men zich ge- reed die bevelen uit te voeren. Maar in de Conventie zat men ook niet stil. Men had eenstemmig (Adv.) Een eenigszins zonderlingen indruk moest het maken, dat ons landje, het land der vredesconferentie en eerlang het land van het vredespaleis, bijna in een oorlog gewikkeld was. Wij zijn dien gelukkig ontkomen zonder onze waardigheid op te offeren, maar geen onpartijdige zai ontkennen dat de oorlog met Venezuela zeer goed mogelijk ware geweest, indien slechts de omstandigheden zich anders moch- ten hebben toegedragen. Wij leeren er opnieuw uit, dat wij wel naar vrede kunnen streven, maar dat aithans bij de tegenwoordige inrichting van het Staten- en regeerstelsel, de noodzake lijkheid van een gewapend optreden geenszins is uitgesloten en men niet zonder schade zou kunnen verzuimen om met die noodzakelijkheid reke ning te houden. Was het afwenden van het oorlogs gevaar een verblijdende gebeurtenis, ook in onze Oost-Indische bezittingen begonnen rustiger toestanden zich te doen gevoelen. Op Celebes is de orde hersteld, in Atjeh is het zeer kalm geworden en ook op Sumatra's Westkust keerde alles tot den g wonen staat van zaken terug. Een zeer verblijdende gebeurtenis vooral was de officieele mededeeling van de vermoedelijke aanstaande ge boorte van een prins of prinses. Het gevaar voor het optreden, als hoofd van den Staat, van een vreemd vorst, vreemd aan onze taal, onze zeden en onze belangen, blijft ons toch altijd boven het hoofd hangen en niets kan dus meer wenschelijk wezen dan dat dit gevaar worde afgewend, waar het toch vast staat dat de overgroote meerderheid des volks het behoud van den bestaanden regeeringsvorm wenscht. Elders in Europa was het vrij wat minder rustig. Met vee! meer duide lijkheid en beslistheid dan voorheen, begon Oostenrijk, misschien met het oog op de verzwakte positie van Rusland, naar machtsuitbreiding in verklaard, liever te willen sterven, dan ook maar een stap terug te gaan. In alle stilte en haast zond men boden naar de kwartieren der troepen, liet ze opnieuw den eed van trouw aan de Conventie zweren en beval hun, het wettig gezag te verdedigen tegen misdadigers en op- roerigen. Te middernacht verzamelde zich de nationale garde rondom de Tuiilerieën, ten einde de Conventie te beschermen. Weer stonden in de ongelukkige stad burgers tegenover burgers, andermaal stroomde in de straten en op de pleinen het bur gerbloed. Niemand sliep te Parijs dien nacht. Het aanhoudend schieten donderde door de straten. Meer en meer trok zich de strijd om het stadhuis samen. De sansculottes en kanonniers van Henriot, die niet gewoon waren een goed gewapenden en dicht aaneen gesloten vijand tegenover zich te zien, deserteerden bij honderden en gingen naar huis. in de zalen van het stadhuis werd het hoe langer hoe stiller. Slechts de vijf vrienden zaten onvermoeid te arbeiden en maakten decreet op decreet, procla het zuiden te streven. Eerst kwam men met het plan om een spoorlijn aan te leggen, die als verbinding zou dienen tusschen het Bosnische en het Turksche spoorwegnet. Kort daar op kwamen Rusland en Engeland aandragen met nieuwe plannen tot herstel van orde en rust in Macedo nië. Maarhet bleek niet meer noodig te zijn. De hervormingsgezinde partijen in Turkije, die, in hoofdzaak door hare leiders in het buitenland, jaren lang gewerkt hadden aan de omverwerping van het bestaande re geerstelsel, bereikten plotseling hun doel. Turkije werd door hen uit zijn diepe vernedering opgewekt en de rol der Europeesche voogden was afgespeeld. Het was juist in Mace donië dat zich revolutionnaire clubs vormden, die zeer spoedig, vooral in het leger, een grooten aanhang ver wierven. De Sultan deed nog een poging om door concessies den was- senden stroom tegen te houden, her stelde de indertijd geschorste grond wet en beloofde de bijeenroeping van een volksvertegenwoordiging, op die wijze feitelijk afstand doende van zijn onbeperkt gezag. Maar de zooge naamde Jong-Turksche partij was daarmede niet tevreden. Het comité, dat de leiding der hervormingen in handen had genomen, wist te be werken, dat de Sultan door hervor mingsgezinde ministers en verdere hooggeplaatsten omringd werd en de oude omgeving verdween. Toen volgde het overige vanzelfhet volk her kreeg zijn politieke rechten, de poli tieke gevangenen werden in vrijheid gesteld en, zonder geweldpleging, tot bewondering der gehet'e wereld, was in betrekkelijk weinige dagen, eene geheel veranderde orde van zaken daargesteld. Nu werd de oude grond wet werkelijk weer afgekondigd parlementsverkiezingen hadden plaats en het parlement is reeds geopend en maakt zich gereed om zijne niet zeer lichte taak aan te vatten. Maar, terwijl Europa nog niet van zijn verbazing bekomen is, stonden opnieuw groote en gewichtige ge beurtenissen te wachten. Nieuwjaarsgala-bal ten Hove. Het Nieuwjaars-gala-bal ten Hove, dat gisterenavond te 9 uur ongeveer een 1000-tal genoodigden uit de hof-, diplomatieke, burgerlijke en militaire kringen in de prachtig verlichte en met levende witte seringen versierde zalen van het Koninklijk Paleis ver- eenigde, verschilde ditmaal met der gelijke hoffeesten van de laatstvorige jaren in dit opzicht, dat daaraan de luisterrijke tegenwoordigheid van H. M. de Koningin niet kon worden matie op proclamatie gereed, die alle met den nieuwen dag aan volk en leger zouden worden bekend gemaakt. Zij merkten niet eens, dat de ratten het zinkende schip verlieten. Om twee uur 's morgens stormden eenige soldaten in ademlooze haast de trappen van het stadhuis op. Terwijl de vijf vrienden beraadslaag den, werd de deur der kamer, waar in zij zaten, met geweerkolven inge slagen, en met de kreet: „Leve de ConventieWeg met de misdadi gers stormden de soldaten binnen. Thans eerst zag Robespierre, dat alles verloren was. Bliksemsnel trok hij zijn pistool, om zich te dooden, trof echter slecht en verbrijzelde zich slechts de kaak. Gelukkiger was Le bas, die terstond een lijk was. Woe dend over de mislukking van hun plan, greep St. Just den dronken Henriot, wien hij alle schuld van hun ongeluk weet, en wierp hem door een venster in den tuin, waar hij eerst den volgenden morgen met gebroken ledematen gevonden en gevangen genomen werd. Robespierre lag roerloos op den grond. Hij was bewusteloos. flbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. bijgezet. Hare Majesteit werd echter in de taak tegenover de gasten ver vangen door H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik, die te zamende honneurs waarnamen. Kort na negenen uur begaven de leden der Koninklijke familie zich te midden van den kring van vreemde diplomaten, ministers, hooge staats ambtenaren, die zich voor de cercle in de groote balzaal met hunne dames bevonden. Na afloop van deze begroeting nam het bal een aanvang, dat opgeluisterd werd door de dansmuziek van de Kon. Mil. Kapel, gedirigeerd door den directeur, luitenant Bouwman. In de kleine danszaal speelde een orkest, onder leiding vau den kapel meester der voormalige schutterij, den heer Boiten, en aangezien van de dansgelegenheid aldaar weinig of geen gebruik werd gemaakt, zoo wis selde de muziek er de dansnummers af, met het spelen van eenige mar- schen van oud-Hollandsche toonzet ting, compositiën uit het verleden, die op speciaal verzoek van den Prins, gisteren avond werden uitgevoerd Koningin-Moeder en Prins bezoch ten de verschillende salons, die de groote balzaal omgeven, lieten zich vele dames en heeren voorstellen, of traden naar andere feestgenooten toe, met wie zij zich belangstellend on derhielden. in twee zalen waren buffetten ge opend, waarook souper werd gediend. Bij den aanvang was er in een ander salon een thee-buffet. Tot de aanwezigen behoorden ook de thans in de residentie met verlof aanwezige gezanten van H. M. bij buitenlandsche Hoven, o. a. die te Weenen en te Athene. Tegen middernacht was het feest afgeloopen. Gastro geopereerd. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Ct." seint dd. 4 dezer Prof. Israel heeft Castro vanochtend geopereerd. De blijkbaar bevredigend afgeloopen operatie had ten doel het wegnemen van een euvel aan de blaas. Zij begon omstreeks 10 uur en eindigde om 1 uur. Een nierafwij king was niet aanwezig, maar wel een uitgebreide ettering in de streek van het buikvlies. Castro zeide na de operatie, dat hij voldaan was, nu men hem geope reerd had. De heele wereld vernam nu immer, dat hij niet in Europa ge komen was, om zich aan zijne ver antwoordelijkheid te onttrekken, en dat hij geen oogenblik vermoed had, wat er tijdens zijne afwezigheid in Venezuela kon gebeuren. Tijdens de operatie van Castro zijn zijne vrouw en zijne zuster en de Venezolaansche dokters Fonseca, Men legde hem op een draagbaar en bracht hem in triumf naar de Conventie. Het was ongeveer vijf uur, toen hij daar aankwam. Tallien trad met de woorden „VictorieDe misdadigers zijn niet meer!" de zaal binnen. De afgevaar digden stormden allen naar de ka mer van het Comité van Openbaar Weizijn, waarheen men Robespierre had gebracht, om hem te verbinden. Hier werd hij op een tafel gelegd en gebrekkig verbonden, terwijl de gaande en komende afgevaardigden hem scheldwoorden als bloedhond, huichelaar en dergelijke toeriepen. Nu en dan slaakte hij een smarte- lijken zucht, overigens bieef hij on beweeglijk liggen. Slechts toen Tal lien met zijne schoone vrouw bin nentrad en met een hoonenden lach zeide„Daar ligt de nieuwe mes- siaswas het, of hem een stroom vuur door het lichaam trok. Zijn vuisten balden zich krampachtig, zijn oogen schoten vlammen van haat en woeste vertwijfeling. Thans eerst scheen Robespierre te begrijpen, met welk een berekende sluwheid men tegen hem geïntrigeerd had. Zijn Acosta en Buis en dr. Guevare Ro- chas uit Londen in de kliniek aan wezig geweest. De 36e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal dit jaar worden gehouden te Utrecht. Verbetering van oude Graslanden. In ons vorig artikel bespraken we, aan de hand van het desbetreffende Verslag van de directie v, d. land bouw, de ontginning van woesten grond in ons land over de laatste 10 jaren. In dit Verslag wordt er op gewezen, dat behalve de eigenlijke woeste gronden, waaronder men offi cieel verstaatonvergraven hoogveen, dalgronden, heidegronden, zandver stuivingen en duinen, nog groote uitgestrektheden weinig opbrengend grasland, weinig beter dan woeste grond, zijn verbeterd. Deze opmerking is zeer juist. Zoodanige graslanden, waarvan vele bij gebrek aan mest zeer onvoldoende, soms mede we gens de afgelegen ligging in 't gehee! niet worden bemest, zijn er in de laatste jaren heel wat productief gemaakt. Dit is mogelijk geworden, zooals het Verslag zegt, door het in gebruik komen van den kunstmest. Ook waar men, terwilie van een nood zakelijk krachtige bemesting, voor bewerking en een inzaaiïng van gras- en klaverzaden zich tamelijk groote uit gaven moet getroosten, kan men thans zulke verwaarloosde graslanden winst gevend maken en herscheppen in vruchtbare weiden. Deze bewering is heusch geen blauwe theorie. Wij willen, lie ver dan een lang betoog te houden, uit onze eigen ervaring een voorbeeld van dit jaar mededeelen en daarbij de el bij het laken nemen, d.w.z. onze volledige uitgaven en oogstcijfers naast elkaar stellen, opdat ieder kan oordeelen. De verbetering betrof een oud grasland, een vaste, gesloten weide, jammerlijk verwaarloosd, jaar op jaar een beeld van armoede. Deze wei zou verleden jaar worden aan gepakt. Zelfs bij een goede bemesting was van deze wei geen bevredigend resultaat, geen flink opschietend gras gewas, te verwachten ze moest ge scheurd en ingezaaid met een doel matig zaadmengsel. Aldus geschiedde. Vóór 25 jaar was de wei bouw grond geweest en hoezeer de bewer king toenmaals had overgelaten, bleek nu, daar de ondergrond, zoo hard als een leemen vloer, met ploeg en ondergrondsploeg, waarbij twee span paarden dienst deden, moest worden losgemaakt, wat lang niet gemakke lijk ging. Daarna volgde, nadat het ondergang nabij, aanschouwde hij den menschelijken harstocht in zijn vreeselijke diepte, in zijn breidelooze woestheid. Hij zag den strik, dien men met sluwe berekening voor hem had opgezet en waarin hij door zijn grenzenlooze heerschzucht gevallen was. Na een kort oposthoud werd Robespierre naar de Conciergerie overgebracht. Men stelde zijn iden titeit vast en veroordeelde hem ter dood. Den volgenden namiddag stond in de straten, die van de Concier gerie naar het Revolutieplein voerden en op het plein zelf, een menschen- massa, hoofd aan hoofd, om te zien hoe de eenmaal vergode helden der revolutie ter strafplaats werden ge leid. Een groote militaire macht was aanwezig om de orde te handhaven en op het Revolutieplein werden de vensters tegen hoogen prijs verhuurd, als gold het een feestelijk schouw spel. Eindelijk hoorde men het ratelen der verschrikkelijke kar. Daarop ston den St. Just, Conthon, Henriot, Ro bespierre en zijn broeder. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1