Dinsdag 5 Januari. No. 3. 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. FEUILLETON. COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Het Arbeidscontract. Algemeen is op dit oogenblik, zoo wel bij de industrie als in den land bouw, bij den werkgever en werk nemer de aandacht op het arbeids contract gevestigd. En geen wonder, deze wet legt beide partijen verplich tingen op, hoewel zij meer bescher mend is voor den arbeider dan voor den werkgever, omdat de eerste als zwakker dan de tweede beschouwd wordt. Veel hangt bij dit contract af van het plaatselijk gebruik en daarom schrijft het contract voor, dat er ge handeld moet worden volgens plaat selijk gebruik, of zooals goeden man nen betaamt. Gewoonlijk zijn de gebruiken te platten lande niet van dien aard, dat ze door het arbeidscontract groote veranderingen moeten ondergaan, toch komen er bepalingen in voor, die ieder, ook de landbouwer, dient te kennen. Wij laten hier eenige der meest belangrijke bepalingen volgen, gelijk C. B. in het „Friesche Weekblad" in 't kort aangeeft. De overeenkomst kan schriftelijk of mondeling worden aangegaan be palingen, die afwijken van de de door de wet gestelde norm, dienen in 't algemeen schriftelijk te worden vast gelegd. De minderjarige arbeider behoeft tot het sluiten der overeenkomst machtiging van zijnen wettelijken vertegenwoordiger. Deze kan uitdruk kelijk (d. i. schriftelijk of in tegen woordigheid van den werkgever) wor den gegeven of 'stilzwijgend ze wordt aangenomen te zijn verkregen, wan neer de minderjarige 4 weken den overeengekomen arbeid heeft verricht, zonder dat de wettelijke vertegen woordiger hiertegen in verzet -is ge komen. Hij heeft recht zijn loon zelf te ontvangen, tenzij bij de machtiging anders is bepaald of de wettelijke vertegenwoordiger zich hiertegen na derhand schriftelijk verzet. De arbeid van minderjarigen dient zoo geregeld te worden, dat deze in de gelegendheid zijn, volgens plaat selijk gebruik, volks-, vak- en gods dienstonderwijs te genieten. Gehuwde arbeidsters worden ver ondersteld gemachtigd te zijn, tenzij de man zich voor het tot stand komen van de overeenkomst daartegen ver zet. De eenmaal gesloten overeen komst kan de man niet verbieden. Ook heeft de vrouw het recht, haar loon te ontvangen en ten dienste van het gezin aan te wenden. Bij vertrek heeft de arbeider recht op zijn loon, berekend tot het oogen blik, waarop zijn arbeid eindigt. Hij O— 51.) Het werd wat rustiger. De moe dige aanval van Tallien tegen Robes pierre maakte ook anderen moedig. „Burgers", begon de oude, sneeuw witte Vadier „wat heb ik misdreven, om veroordeeld te worden Mijn hoofd bevalt dit monster niet. Geeft gij het hem, zoo zal hij morgen weer andere verlangen. Gisteren toch is in de Jacobijnen-club besloten de gansche Conventie te vermoorden." Weder brak er een wilde storm los, dreigkreten tegen Robespierre weerklonken en eerst na een oogen blik wachtens kon Vadier voort gaan „Wij zijn onzen aanvaller dit maal voor geweest, zoodat het ons niet zal gaan ais den Girondisten en Dantonisténwij zullen het aantal gruwelijke misdaden van dezen el lendeling niet vergrooten, wij zullen TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. behoudt tijdelijk het recht op loon, wanneer hij genoodzaakt is buiten zijn schuld of om bizondere reden (b.v. ziekte, geboorte van een kind, kiesplicht) den arbeid te onderbreken (van dat voorschrift kan slechts bij schriftelijke overeenkomst worden af geweken). Ook behoudt hij zijn loon, wanneer de werkgever in gebreke blijft, hem werk op te dragen, be halve in geval van overmacht, waar toe o. a. worden gerekend overstroo mingen, seizoenstoornissen, enz. Gedwongen winkelnering wordt met straf bedreigd. Betalingen van loon aan derden is niet geoorloofd, tenzij de arbeider daartoe schriftelijke machtiging verleent, welke hij te allen tijde kan intrekken. Volgens de drank wet mag het loon niet in eene lo- caliteit met vergunning uitbetaald worden. Uitwonende arbeiders, die minder dan f 4.per dag verdienen, moeten hun loon minstens iedere halve maand ontvangen. De vastgestelde betaaldag mag hoogstens met 3 dagen over schreden wordendaarna valt de werkgever in een boete van 5 pet. van het loon gedurende ieder van de 4 volgende dagen, daarna van 1 pet. gedurende 20 dagen. Ingeval van faillissement is de arbeider preferente schuldëischer, bij surséance wordt zijn loon ook uitbetaald. De werkgever is verplicht tot het nemen van alle veiligheidsmaatrege len, die redelijkerwijze, in verband met den aard van den arbeid, kun nen worden gevorderd. Art. 1618x stelt hem aansprakelijk voor de schade, die de arbeider door onvoldoende beveiliging lijdt, waaraan hij zich ■alleen kan onttrekken door te be wijzen, dat het ongeval ontstond door grove schuld van den arbeider. Recht op schadeloosstelling hebben, in ge val de arbeider sterft, eveneens de naastbestaanden, die door hem wor den onderhouden. Deze voorschriften zijn dwingend er kan bij contract niet van worden afgeweken. Op wensch van den arbeider is de werkgever verplicht, een getuigschrift af te geven, vermeldende welke arbeid en gedurende welken tijd door hem is verricht. Alleen op verzoek van den arbeider mogen hierbij aandui dingen worden gegeven omtrent de wijze waarop hij zijn taak heeft vol bracht. Slechts wanneer de arbeider wederrechtelijk het contract afbreekt, mag de werkgever zulks op het ge tuigschrift vermelden. Inwonende arbeiders (waaronder ook vrouwelijke dienstboden) worden geacht deel uit te maken van het gezin. Kost en inwoning dienen hen te worden verstrekt met de inacht- name van de regels der gezondheid en der goede zeden. Wordt hieraan daarentegen, door Robespierre ge vangen te nemen, hem onschadelijk maken. Burgers, ik verlang de on middellijke inhechtenisneming van Robespierre, St. Just, Couthon, Hen- riot en Lebas." „Stemmen Stemmen klonk het van de banken. Robespierre zag dat hij verloren was, zoo het hem niet gelukte öf het woord te verkrijgen, öf de ver gadering te overweldigen. Onrustig gleden zijn oogen van de zitplaatsen van den Berg naar de zaaldeuren, waar hij elk oogenblik het beloofde bataljon verwachtte te zien verschij nen. Nu wendde hij zich tot de Bergpartij en riep: „Tot u, mannen, wend ik mij om bescherming tegen deze leugenaars 1" Maar zijn vrien den zwegen thans en eenige wilde stemmen riepen werkelijk: „Weg met den tiran 1 Wij eischen zijn hoofd Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd hij sidderde. Meer en meer kwam de vertwijfeling van den ondergang, de woede van de neder laag over hem. Hij richtte zich in zjjn razernij nog eens tot den pre niet voldaan, dan heeft de arbeider het recht, het contract tusschentijds te verbreken. Wordt hij tijdelijk buiten functie gesteld, dan dient hem boven zijn loon kostgeld te worden verstrekt. Ingeval van ziekte is de werkgever verplicht, uiterlijk voor 4 weken zorg te dragen voor verpleging en genees kundige behandeling, tenzij een an dere voorziening is getroffen. Uit den aard der zaak eindigt deze verplich ting na afloop van het contract of, wanneer de werkgever de overeen komst opzegt, na afloop van den op zeggingstermijn. Is eene overeenkomst voor onbe- paalden tijd aangegaan, dan dient voor het opzeggen een zekere terniijn te worden in acht genomen, die in den regel gelijk is aan den betalings termijn. Wordt de overeengekomen of wet telijke termijn niet in acht genomen, dan heeft de tegenpartij recht op schadeloosstelling. De arbeider mag zich niet verbinden tot langeren ter mijn dan het gebruik eischt. Wegens dringende reden, die on middellijk aan de tegenpartij moet worden medegedeeld en waartegen deze in beroep kan komen bij den kantonrechter, kan de overeenkomst op staanden voet worden geëindigd. Italië en Nederland. Men verneemt dat dadelijk na de ontvangst van het bericht betreffende de verschrikkelijke ramp, welke Italië heeft getroffen, door de Koningin blijk werd gegeven van deelneming door het zenden van een telegram aan den Koning van Italië. De Prins heeft door zijn adjudant, luit. ter zee le kl. baron Van Asbeck, aan den Italiaanschen gezant bij het Hof zijn deelneming doen overbren gen met de treurige ramp, welke Italië trof. De blijde verwachting. Mej. G. Reeling Brouwer, vroeger directrice van het Diaconessenhuis te Leeuwarden, thans hoofdverpleegster in de Rijkskliniek van prof. Kouwer te Utrecht, zal als verpleegster optre den bij de Koningin, bij gelegenheid van de te verwachten gebeurtenis. De nieuwe vlag van H.M.de Koningin. De op het dak van het koninklijk paleis te 'sGravenhage aan het Noord einde ontplooide nieuwe vlag van H. M. de Koningin is een vierkante vlag van oranje kleur, in vier vakken verdeeld door een over het midden geplaatst staand vierarmig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van 1 <'5 van de zijden van de vlag, met in het midden van het kruis het koninklijk wapenhet schild gedekt door de koninklijke kroon en omhangen door sident en riep „Nog éénmaal, pre sident van moordenaars, verlang ik het woord van u 1" Maar zijn stem sloeg over in een heesch geschreeuw, dat klonk als de kreet der wanhoop en een huiveringwekkenden indruk op de vergadering maakte. „Danton's bloed doet u verstik ken 1" riep een stem van de vlakte. Het was die van den afgevaardigde Garnier de l'Aube. Deze woorden veroorzaakten een woest tumult en Robespierre tui melde, als door den bliksem getrof fen, tegen de banken der rechter zijde, waar hij op een zetel neerviel. „WegDit is de stoel van Ver- gniaudschreeuwde men hem toe. Als een strafgericht des hemels barstte de woede en de haat der vergadering, zoo lang met geweld weerhouden, over den half bewuste- loozen man los. Weer dwaalden zijn blikken, hulp zoekend en vol ver langen, naar de zaaldeuren, waardoor hij iedere minuut de troepen van Henriot hoopte te zien binnenkomen om de Conventie gevangen te ne men. Hij wist niet, dat Henriot weer dronken in het stadhuis lag en het de versierselen (lint met ordeteekenen) ven het grootkruis der Militaire Wil lemsorde de boven- en onderzijde van het wapenschild liggen in de lijnen der boven- en onderzijde van den horizontalen arm van het kruis. Voorts in het midden van elk der vier door het kruis gevormde oranje vak ken en een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, besla gen met zilver (oranje). Door den minister van landbouw is o.a. de heer W. A. de Looze, officier van gezondheid der 1ste klasse alhier aangewezen als deskundige voor het onderzoek naar de gezichtsscherpte en het kleurenonderscheidingsvermogen van: lo. de candidaten voor de exa mens ter verkrijging van een diploma van stuurman en van machinist aan boord van koopvaardijschepen en voor de examens ter verkrijging van een diploma van stuurman en van machi nist voor de sleepvaart2o. de aan vragers van een diploma van stuurman op grond van gedanen dienst op Nederlandsche koopvaardijschepen, al dan niet sleepbooten zijnde 3o. de personen die met gunstigen uitslag examen hebben afgelegd voor het diploma van stuurman en van schip per aan boord van zeevisschersvaar- tuigen, alsmede voor het diploma van schipper aan boord van kustvisschers- vaartuigen 4o. de personen die met gunstigen uitslag examen hebben af gelegd voor het diploma van machi nist-stoker en van machinist aan boord van stoomzeevisschersvaartuigen. De heer de Looze zal voor het instellen van bedoeld onderzoek va- ceeren alle werkdagen des voorm. van 10 tot 11.30 uur in het zittings lokaal van den officier van gezond heid der zeemacht op den Peperdijk bij de ligplaats van de te Vlissingen gestationneerde kanonneerboot. Vlissingen, 4 Januari 1909. Blijkens de opgaaf van de op 31 December jl. in ons land op de ver schillende werven in aanbouw zijnde schepen, zal het op de werf der Kon, Maatschappij „de Schelde" in aan bouw zijnde mailstoomschip voor de Rotterdamsche Lloyd, genaamd wor den „Tambora". Bij „de Schelde" is de heer H. Suyver benoemd tot chef van de teekenkamer voor de afdeeling ma chinebouw en de heer W. B. Fulton tot bedrijfs-ingenieur. Door den dikken mist was vanaf Zaterdag de scheepvaart op de Schelde geheel gestremd. Toen het hedenmor gen opklaarde konden onmogelijk alle schepen van loodsen worden voor zien en moesten enkele schepen hier bataljon zich nog rustig in zijn kwartier bevond. En nu steeds voer de oude Vadier tegen hem uit en schreeuwde zich heescher, naarmate hij hem misdaad op misdaad voor hield. „Sluiten Sluiten klonk het ge biedend van alle kanten. „Stemmen Stemmen „Wordt mij het woord ook gege ven vroeg Robespierre weder. „Op het schavot, niet op de tri bune 1" antwoordde men hem. Zonder genade of medelijden, zoo als hij zelf steeds was geweest, werd hij thans behandeld,. Men ging stem men over zijn gevangenneminger werd met verrassend groote meerder heid toe besloten. Daarna viel ook het besluit tot de inhechtenisneming van St. Just, Couthon, Lebas en Ro bespierre's broeder Augustin, die niets meer dan den naam met hem gemeen had en voorspoed en onge luk met hem deelde. Deze besluiten werden in de Con ventie met luid gejubel begroet. De afgevaardigden omarmden elkander van blijdschap en Tallien en Vadier hadden geen handen genoeg om die geankerd blijven, wegens gebrek aan rivierloodsen. Doordien zeer vele schepen af kwamen en dus spoedig loodsen be schikbaar waren, zijn na den middag de voor anker liggende schepen naar Antwerpen opgestoomd. Het Engelsche stoomschip „Don" van Goole naar Gent is gisterenmor gen bij Zoutelande, tengevolge van dikken mist, aan den grond gevaren en nog niet vlot gekomen. Hedenmorgen zijn sleepbooten ter assistentie derwaarts vertrokken. Volgens later bericht is de „Don" door twee sleepbooten vlot gesleept. Het Japansche stoomschip „Kama- kura Maru" van Londen naar Ant werpen en het Duitsche stoomschip „Princess Alice" van Hamburg naar Antwerpen, zijn Zaterdag bij Bath aan den grond gevaren, doch het volgend tij vlot gekomen, waarop de reis weder werd voortgezet. De zaal van den heer Buning was gisteravond goed bezet. Lucien heeft met zijn voordrachten, die alle het stempel dragen van originaliteit, het publiek een paar gezellige uren be zorgd. Lucien is vooral een prettig causeur zijn aangenaam geluid, waar door dan ook zijn zangnummers goed uitkomen, dwingt naar hem te luisteren. Daarbij discht hij soms veel pikants op zijn groote komische scène „Mijn boterham" was een zeer aardig num mer evenals de declamatorische voor dracht „Een Kunstavondje", waarin hij zeer verdienstelijke typeeringen te zien gaf. Deze populaire humorist neemt door zijn net optreden en be schaafden toon het publiek dadelijk voor zich in hij heeft hier gisteravond beslist succes gehad. De milicien-sergeant Hannewijk van het 4e bat. 3e reg. inf. alhier, is met ingang van 20 Januari a.s. benoemd tot agent van politie te Tiel. Zaterdagavond is te Middelburg overleden de heer dr. J. C. de Man. De overledene werd te Middelburg geboren den 20 September 1818, als zoon van den geneesheer Joh. de Man Jz. Nadat wijlen dr. de Man de lagere en Latijnsche scholen te Middelburg had bezocht studeerde hij te Leiden in de geneeskunde. In Juni 1841 promoveerde hij tot doctor in de ge neeskunde en in December van het zelfde jaar tot doctor in de verlos kunde en weer een klein jaar later October 1842 tot doctor in de chirurgie, na in dat jaar een weten schappelijke reis te hebben gemaakt naar Parijs en Weenen. In 1845 werd wijlen dr. de Man benoemd tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, van te drukken, welke hun vol geestdrift werden toegestoken. „Vrijheid Vrijheid Weg met het Schrikbewind 1" klonk het luid door de zaal. Het was vijf uur 's namiddags, toen Robespierre en zijn lotgenooten ge vankelijk uit de Conventie werden weggevoerd. XXI. Het bericht dezer gebeurtenis ver spreidde zich bliksemsnel door Parijs. Op het stadhuis, waar tweehonderd municipale raden vergaderd waren, veroorzaakte het schrik, toorn en grenzelooze woede. Henriot kletter de met zijn zware sporen door de zaal en riep: „Te wapen! Te wa pen Men vermoordt de republiek De Conventie staat buiten de wet, Het is een verzameling van moor denaars 1" De alarmklokken werden geluid. Naar alle gevangenissen van Parijs zond Henriot soldaten en liet de directeuren op straffe des doods verbieden, éen der gevangenen op te nemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1