14 December. 295, 46e Jaargang. 1908. Maandag li deze Conrant Moort een büvoepel. Gemeente bestuur. ONZE WONING. Abonwerf It FEUULHEIOW. Crnast wf Ml ZwfefsH, jtawe J&feiSM a Bimianfeche feeriéfen JÉrtlpk JjMtiitjf. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1-30. Ïïaneo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Mjd abonneert wieh bij alle Boet handelaren, Postdirecteuren ol rechtstreeks bij den Uitgever F. VAK DB VELDE Jr., Kleine Mm kt. ADVERTJRjNTIËNvan 1—4 regels 0.40, Foor eb sa regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf von driemaa' plaatsing erzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Groot» letters is eliché's naar plaatsruimte. Vsrst'liijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Nienwe Abonmé'a, «itge- zomder-a Mj weSselijjSsseSae Ssetaling, ontvangen de cukageSijKs verscbynende „VM3SI BfGSCHE COURAHT» kosteloos tot 1 Jam. BEKENDMAKING. De Burgemeester ren Vüesingen gezien de aanschrijving van den In genieur van 's Rijks waterstaat brengt ter algemeen® kennis dat de Schipbrug over het Marine- dok alhier, wegens noodzakeljjfc uit te 7oei en onderboudshersteliingen vanaf Maandag den Hen December tot en met Zaterdag den 19en December g.k. voce rij- en voertuigen en voor voet gangers zal gesloten zijn. Vlissingen, den Hen December 1908. De Burgemeester voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKS. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Viissing; n gezien de srtt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. KRIJGER, aldaar, om vergun ning tot bet oprichten en in werking brengen van eane slagerij, vetsmekorij ea rookerij ia het perceel no. 45, Kasteelstraat, kadastraal bekend in sectie A, no. 1738 dat dit verzoek met de bjjlngen, gedurende veertien dagen, te beginnen net Donderdag den 10 December 1908 op de Gemeente Saorstarié ter visie zal gelegd worden en dat den 24 December 1908 ten Raadhuis®, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden 9in bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor bet gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde bun bezwaren mondeling toe ta lichten niet tot beroep gerechtigd sijD, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Secretarie van da ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, dsn 10 December 1908. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Terwijl ons huis oorspronkelijk, in 'de oeroude tijden, voornamelijk diende 35.) Robespierre gehoorzaamde en keek opmerkzaam toe hoe de onde Théot nog «enige kaarsen aanstak en die op bijzondere wijze rondom hem plaatste. „Wensoht gij, dat ik uw horoscoop trek nGjj moet mij zeggen, wat gij weet." „Goed." Ia die dagen herinnerde men zich den beroemden toovenaar Cagliostro nog levendig en de oude Théot be weerde haar wetenschap rechtstreeks vso ham te hebben geleerd. Zij vroeg nu eerst naar een menigte bijzonder heden omtrent Robespierre's geboorte, waaruit bleek, dat deze juist te mid dernacht en dus tusechan twee dagen ter wereld was gekomen. Er viel aizco tussehen deze beide dagen, den 5 en d Mei 1758, te kiezen. Dit scheen der Waarzegster een veelbeteekenend feit. ter beeehutting tegen echadelijke in vloeden, weet en wind, vertoeft men, sedert de mensehheid meer en meer ontwikkeld is, veel langer in gebouwen tot andere doeleinden. Betrekkingen, die in 't geheel niet bekend waren onder de natuunaeneehen, noodzaken het individu op den huldigen dag zijn leven voor een groot deel don te bren gen binnen vier muren. Terecht nu wordt door de moderne wetenschap het huis beschouwd als een bron van ge zondheidsstoornissen. Inderdaad levert het leven in huizen en speciaal het samenwonen met talrijke andere mess- sohen eea aantal gevaren op, die des ie grooter worden, naarmate de mensoh meer tijd er ia doorbrengen moet. Bij den bouw ®n inrichting, bjj de verwar ming, verlichting ea ventilatie, bij de afvoer van afvalstoffen kunnen ernstigs zonden tegen de gezondheidsleer begaan worden. Zulke slechte toestanden wor den daardoor bevorderd, dat zeer ver schillende belangen bij den bouw en inrichting van het huis te berde ko men, ia de eerste plaats de kosten van den bouw, dan sociale en aesthetisohe beweegredenen en verder most rekening gehouden worden met brandgevaar. Het is zonder twijfel uiterst moei lijk, da eischea der hygiene met alle deze belangen in overeenstemming te brengen. Voorzeker worden er echter fouten begaan, die met eenige moeite zonder verhooging van kosten hadden vermeden kunnen worden. Dit kan blijken, wanneer we de eieehen ragaan, die men ean een goed gebouwd huis mag stellen. Vooreerst dan komt in aanmerking de plaats waar, de grond waarop het huis gebouwd za! worden. De bodem moet poreus, droog en vrij van sterke verontreinigingen zjjn. Is de bodem vochtig, dan moet bij droog ge legd worden. De manier ven droog maken hangt samen met de oorzaak der vochtigheid. Is bijv. de bodem vochtig, omdat hij aan den oever eener rivier ligt, dan moet het bepaalde ter rein afgeschut worden. Kan dit rast, den is het terrein absoiunt ongeschikt. L'gt de grond leger dan de grondwater stand, dan moet gedraineerd worden, om den stand van bet grondwater te verlagen. Soms ia dit reeds te bereiken, door in de omgeving snelgroeiende planten te planten, dia veel water tot zich trekken. De bodem kan vochtig Zij sloeg eenige astronomische boeken op, rekende op de tafel buitengewoon groote getallen uit en vroeg dan verder naar da de dolste dingen. Zoo wilde zij weten, of zijn moeder niet menigmaal trek in mosselen had gehadof zijn haar, dat thans kastan jebruin was, vroeger niet blond was geweest, en dergeljjke dingen maer. Robespierre werd ten slotte geheel in verwarring gebracht, en dit was juist, wat de sluwe oude beoogde. Eindelijk ging zij naar het venster, schoof de gordijnen een weinig uit elkaar en zag naar buiten, „Gij hebt geluk, burger. De hemel wordt helder en toont ons zijn won deren het uur is gunstig," sprak zij en richtte haar kijker op de weinige sterren, die ziehtbaar werden. „Zeg mij au eindelijk, in vredes naam, wat ge mij te zeggen hebt riep Robespierre ongeduldig. „Zwijg, burger 1" beval de oude en Robespierre zweeg. Hij wilde haar in hare werkzaamheden niet sto ren. Robespierre was reeds meer dan een uur bij de waarzegster. De kaarsen flikkerden en walindea, zoadat de lucht Telepliooimummer 10. zijn, doordat regenwater niet weg kan zinken. Men heeft dan weer andere maatregelen te nemen, om hem droog te krijgen. Uit dit aües blijkt, dat in veel gevallen de grond, waarop het huis zal verrjjzen, al afkeurenswaardig is. Trou wens ieder zal, bij het bouwen in steden wel eens opgemerkt hebben, op welke modderpoelen de huizen verrijzen. De reden, waarom een vochtige bo dem verwerpelijk is, is, dat vocht ge makkelijk in de huizen dringt langs de muren, de woningen dus vochtig maakt en derhalve aanleiding geeft tot allerlei ziekten. Waar nu toch op moerassigen, voohtigen bodem gebouwd most wor den, is men dus aangewezen op een zorgvuldige fundamenteering van het huis. Het fundament moet het grond water geheel buitensluiten, dus water dicht zijn. Dit moet daarom, omdat anders het grondwater zoowel vanonder als van t-. ragde in de poreuze steenen dringt, door desa heen naar boven stijgt ea zoodoende de kelders en onderste verdieping vochtig maakt. Ia de bodem nog onzuiver erbij, dan gaan die on reinheden met het water mes in de muren ea er wordt het zoogenaamde muursalpeter gevormd. Min bereikt nu de waterdichtheid van den muur door tussehen twee lagen steenen een asphaltlaag aan te brengen of een laag geglasuurce steenen dtz! laag moet Datisuriijk boven dan grond waterstand gemaakt zijn. Om het zijde lings indringen van water ie ver hinderen, moeten da flanken flink mat asphaltteer bestreken worden of men moet een voormuur maken van gebak ken steen. Hierdoor kan tegelijk de kelder van luoht en licht voorzien wor den. Ook de keldeivloer moet natuur lijk nauwkeurig waterdicht wezen. Wan neer dit nu volgens de regelen van de kunst uitgevoerd is, behoeft men voor vochtigheid in het hois niet bang te zijn, en tegelijk wordt gezorgd, dat de grondlucht niet binnendringt. Deze grondlucht bevat nl. stinkende gassen ea koolzuur, welke giftig zijn voor den bewoner. Ook de zijmuren van het huis inoeten zoo gebouwd zijn, dat regen en wind et niet in kunnen dringen, ten eerste, omdat de woaing dan toeh nog vochtig zou kunnen worden bij goede funda menteering, en ten tweede, omdat ze dan veel te koud zouden zijn in den in de kamer benauwd eas rookerig werd. Eindeljjk was de oude Théot met haar waarnemingen gereed en zai toen op een wonderlijken toon en met geheimzinnige gebaren „Burger Ro bespierre, verneem thaas, wat de hemel mij omtrent u geopenbaard heeft." „Ik luister." „Uw geboorte vond plaats onder den inviotd van het sterrebeeld de Twee lingen, en dat heeft aan uw levensweg in elk opzicht een bijzondere richting gegeven. Gij staat niet, als zooveel miliioenen menschen, onder den dwang der gebeurtenissen, maar zij5 geroepen de grootste gebeurtenissen naar wille keur te beheeisohen. Thans zie ik bij uw leveusater nog eenige nevelvlekken, die haai' glans verdonkeren. Dat wijst op zwaren strijd, die u nog te wachten staat. Maar gij zult daaruit als over winnaar te voorschijn treden uw eter heeft een ruime, machtige, glansrijke loopbaan voor zich." „Zal ik mijn plannen ten uitvoer kunnen brengen vroeg Robespierre plotseling scherp. „Gij zult de schepper van een nieuwen tijd zijn." „En mijn einde Abomuinents-AclvertentiëH op zeer voordeel is e voorwaarden. winter, ts warm in den zomer. Het best is, dat ook de zij w anden goed wa terdicht zijn. De zijmuren zijn uit dan aard der zaak bij een nieuw gebouwd perceel altijd zeer vochtig. Dit is een gevolg van de manier, die bij het met selen gevolgd moet woiden. De steen most nl. vochtig zija, en ook de met selkalk, omdat er dan beter en steviger aaneenkioving plaats heeft bij drogen. Die watermassa moet er uit, vóór het huis bewoond wordt. Daarom is het gewenseht, dat, zoodra de muren etsan, er flink gestookt wordt en goed geven tiiesrd, dan verdampt het vocht. Zeer dom is het, eea pas gebouwden muur direct met behangselpapier te beplakken, daar de verdamping van het water dan veel vertrasgd wordt. Tevens wordt het papier toch bedorven, saofiat de ongeduldige bewoner behalve dal hg tegen leelgke wanden in zijne kamers moet kijken, veel meer kans loopt ziek ten, afhankelijk van vocht, op te Ic-epou, Een pas gebouwd huis dient eenigen tijd leeg te BÉaan, voor inea het gaat bewonen. De oud-Hoilandache spreek wijze het 6erste jaar zijn vjjand er in, het tweede jaar zijn vriend en het derde jaar jezelf, moge al niet wijzen op naastenliefde, prsciisch was za beslist. Bij het bouwen vaa het huis moet ook rekening gehouden worden, dat er genoeg lucht ea licht in ken komen. Er moeten dua een voldoend aantal vensters aanwezig zjjn, inaar tevens is het eea voorname eisoh, dat de om geving zoodanig is, dat lucht en liohÈ uunnea toetreden, m. a. w. da straten moeten breed genoeg zijn, of de huizen mosten villa'sgewgs gebouwd worden. Als regel geldt, dat een straat zoo breed most zijn, als de huizen hoog. Daaruit voigt vanzelf ook, dat de hoogte van het huis binnen bepaalde perken moet blij ven. Huizen, zooala er tegenwoordig in Amerika gebouwd worden, zijn dus niet goed, vooral ook hierom, dat hoe hon ger het gebouw, de zomerwarmte des te grooter wordt, waar dan nog bjjkomt, dat een veel te griot aantal menschen bij elkaar opeengedrongen ie. Welks ziekten zij 12 te vreezen in vochtige of slecht geventileerde en be lichte huizen Vochtigheid werkt hoofd zakelijk nadeelig op de gezondheid daardoor, dat ze licht stoornissen in de warmtereguleering van het lichaam te weeg brengt, De vochtige wanden zija Nu begaf, zoo het scheen, ook dsr waarzegster haar kracht. Als verlamd vielen de armen haar langs het lichaam, haar hoofd boog ter zijde, haar oogsn sloten zich half. „En mijn einde vroeg Robespierre nogmaals heftig en dringend. Théot wierp nog eenmaal een vluch tig en blik door het venster. De hemel was iatassehen weer met wolken be dekt. „Gij zult," antwoordde zij eindelijk zwak en weifelend," de hamel zelf wei gert ons een antwoord." „Ik wil mijn einde weten," drong Robespierre weder aan. „Ik weet daarvan niets, burger Ro bespierre. Alles, wat ik n gezegd heb, waren de openbaringen des hemels, en deze heeft zich thans verborgen. Ik kai u niet meer zaggen." Robespierre stond heftig op, stampte toornig met den voet op den grond en liep eenige malen de kamer op en neer, „Verwenschts poppenkraam 1" riep hij eindelijk uit, wierp eenige assigna ten op de tafel eis zat weinigs minuten later weer in zijn rijtuig, waarin bur ger Dupiay ea St. Just hem wachtten. Gedurende den gansohen rit sprak tengevolge der verdamping en der goede warmtsgeleiding zeer koel, kleeren, beddendekans enz. worden eveneens voohtig, en zoo komt het meermalen tot een onmerkbaar sterk warmteverlies van het lichaam, dat dan zeer vatbaar wordt voor kouvatten. Rhenmatiek van spieren, gewrichten en zenuwen zijn dan ook geen zeldzame gevolgen, be halve dan nog ziekten van alle andere organen, die gevoelig zijn voor afkoe ling, als de longen, het hart en de nieren. Slechte ventilatie veroorzaakt ophoo- pin g van onaangename gassen ia de woninglucht en draagt evenals de slechte belichting zeer veel bij tot verschil lende aandoeningen. Het ia een bewezen feit, dat in vochtig», slecht geventileerde eo verkshte woningen zeer veelvuldig de tuberculose voorkomt. Vochtigheid doet echter nog meet nadeel, se begunstigen de ontwikkeling en voortplanting van infeotiekiemea ea schimmels. Die schimmels zetten zich op allerlei voorwerpen, en, wat het nadeeligst ie, op voedingsmiddelen, waardoor deze voor het grootste deel onbruikbaar worden voor de consump tie, daarbij dan nog, dat de schimmels da luoht muf maken, waardoor de ademhaling belemmerd wordt. Dat in vaal gevallen de bewoaer aalt de schuld kan zjjn, dat zijn woning allerlei gebreken krijgt, is zonder twjj- fel waar, en komt minstens nog even» vaal voor els' het slecht bouwen ven huizen. A, President Sastre. President Gastro ea zija familie zijn gistermorgen om 11 uur van Bordeaus •:dit Parijs vertrokken. Da heer Gout, onder-directeur van buitenlandsefae za ken, deelde aan Gastro mede, dat hg sou wordan uitgewezen, zoo hg de orde verstoorde door betoogingen, zoo hij een interview toestond, of zoo bij een pers campagne opende. Gastro antwoordde dat hij uitsluitend naar Frankrijk ge komen was om zich te laten opereeren. Reuter seint uit Parjjs Castro is te 6Y3 uur met een talrijk gevolg te Parijs aangekomen. Ondanks de stelselmatige geheimhouding van de regeering is de „Temps" te weten gekomen, welke voorwaarden man aan Cistro dacht op te leggen voor eea veriof om in Frank rijk Se blijven; lo, dat hjj aan presi- hij geen woord. Eerst als de hoeren afscheid van hem namen, zei hij tot St. Just; „Kom morgen vroeg bij mij ik moet u sprekenook Lebas en Couthon. Begrepen Het was een sombere, bevelende toon, waarop hij zijn vrienden toesprak. Er sprak ondernemende wilskracht uit. St. Just zei, nadat hij hen verlaten had, tot Doplay „Ik ken hem. Daar is weer iets grootech op til. Dutm heeft hem he denmiddag geprikkeld. Ik durf wedden, dat dit voor Danton noodlottige? ia dan Robespierre zeif ons wil zeggen I" 0—- De tijd, die nu aanbrak, staat in de geschiedenis aangeteekend als de bloe digste tijd van het schrikbewind in Frankrijk. Be winter van 1793 en 1794 kostte aan ettelijke duizenden het leven. De burgeroorlog in de Ven- déa, in Lyon en in andere Btreken van Frankrijk werd zoowel van de zijde der monarohalen, als die der republikeinen met zulk een wreedheid en hevigheid gevoerd, dat men gelooven moest, dat het een vernietingskrijg was, waarin het geheela volk te grjaia morst gaaa. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1