K. 2 December. adheid. iloodsen. ek7 itsokppij No. 285. 46e Jaargang. 1908. Woensdag Bifliasnlandsche lerkfalm. miplete stellen te men Ge® eente bestuur. mVHAMSQM, Van den iiak op den tak. S IsS. 0.kapitaal 70. dan houdt do aandelijksobe in datum vac jnd® aan den 3000.—. 10.000.— PO.— 324.70 A. STOF- i gen. 31. Brand- bn Êmk@0" remie. Conditiën. A," Jgekeurd in f 100.000 2ES. ppiegela, ge- geval van zicbtigheid, r,etc. tegen and, SUE. iBHLOS n 6,15 e) d) en 6,45 e) en 4,45 c) L25o)f)h), rertrek van en vm. 8,80 j en Neuzen hoogste 20 ndaga ten waohten VLISSINGSCHE COURAIT Prijs per drie maande.» siaol Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent M ',n abonneert /ieh bij alle R>ek» handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgave"' F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Maikt. ADVERT'ENTIÊNvan 14 regeiis ƒ0.40. Voor ehso regel tneer 10 eent. Bij directe opgaaf vim driemaa' plaatsing lerzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee\ naai bereke'nL Groofe letters to cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepllöOI1115IffiBl©l* Ahonnfnients-AdvertentKin ©p zeer wordeeliso voorwaarden. KENNISGEVING. Onderzoek geoefendheid van lotelingen en adspiranten vrijwilligers voor bet reservekader. De Burgemeester var Viiasiagen Gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, dato 17 November 1901 A. so. 5423, 3e afd. M breDgt het na volgende ter kennis van belangheb benden Aigemeene regeling. A. van het onderzoek bedoeld bij 19 der beschikking van den Minister van Oorlog d. d. 10 Juni 1907 2e afd. no. 263 „Sfaatoourant" no. 138 en bij de besohikking van den Minister van Oorlog d. d. 28 Maart 1907, afd Mi litie en Schutterij so. 74, near de ge oefendheid van lotelingen die dingen naar bet bewijs, hetzjj voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid dan wel voer beide (art. 104 der militiewet 1901) 3. van het onderzoek naar geoefend heid van jongelieden die dingen naar hef getuigschrift, vereischt tot hef aan gaan eener verbintenis bij het reserve kader hetzij der Infanterie of der Vesting-artillerie den wel der Genie. 1. Het onderzoek bedoeld onder A en B wordt gebonden in het tjjdvak van en met 5 tot en met 16 Januari 1909. 2, Het onderzoek loopt roer eiken deelnemer in dón dag af en wordt ge houden o. a. te Middelburg voor jon gelieden uit de gemeenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Koudekerke, Msliekerke, Middelburg, Nieuw en St. Joosiand, Oost- en West Souburg, Oostkap8ile, Rittem, Sjrooskerke (W.),St. Laurens, Veere, Vlissingen, Vrouwepolder, West- kapelle en Zoutalande. 3. Tot het onderzoek worden uit sluitend toegelaten a. zij die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1909 b. de lotelingen der lichting 1909 die ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der militiewet 1901 in 1909 worden ingelijfd o. de reedi ingeljjfds iotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefe ning, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel ia verband met de bepaling ven het op twee na laatste lid van art. 92 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsbl. no. 280) zot-als dit ar tikel gswijzigd is bij Koninklijk Ba- sluit van 17 Ootober 1904 (Stbl. co. 234) hun bevoegdheid van voorge- oefendbeid wensohen te vernieuwen d. de jongelieden, adspiranten vrij willigere voor het reservekader Infan terie, vesting artillerie of genie, die zich overeenkomstig de ter zake van wege het gemeentebestuur op 1 26.) Nu noemden de sansculottes het echter bespottelijk water te drinken, als men wijn koopen kon. Levendig, opgeruimd, spraakzaam van aard zijnde, steeg ieder glas wijn hem naar het hoofd. Dan werd bij grof en ruw en volgden er twisten en kloppartijen. Maar dit was een beschikking van het noodlot en niet zijn schuld tot nu toe was hjj er gelukkig nog steeds met eenige buiien en schrammen afgekomen. Hij woonde met zijn zoogenaamden heer, burger Charies, in eea huis in de Boomstraat, niet ver van den slotenmaker Truohon, bij wien Made leine verblijf hield. Meer uit beleefd heid dan uit plichtsgevoel liep hij daar alken dag aan, om te vragen of zij ook iets voor hem te doen hadden. December gedate openbare kennisge ving voor den 10 Decembe- 1908 ter Secretarie van de gemeente waer zij woonachtig zijn of verblijf bouden, tot deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld. Zij, dia bij da schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht een „eobiefcbewijs* hebben verkregen, leg- gen dit bij de aanmelding over. Voorts wordt da aandacht vaa da belanghebbenden er op gevestigd dat die bewijzen bestemd voor hen die by het onderzoek aan de eischen hebben voldaan, verkrijgbaar sullen worden gesteld ter gemeente Secretarie (Bureau Militie) voor of op den 28 Jannari 1909. Viissingen, 1 Decembfr 1908. Da Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE Tweede Eaaer. Gisterenavond werd begonnen mat de behandeling van de begrooting van binnenlandeohe zaken, waarbij de heer Kooien den minister betwistte, dat een gemeentelaadslid openbaar ambtenaar zou zijn. Het lidmaatschap van den raad moge een openbaar ambt zijn, bet maakt den bekleeder van dit ambt daarom nog niet tot ambtenaar. De kwestie is, merkte spreker op, actueel, omdat aan raadsleden drankvergunningen werden geweigerd. Wear dit zoo is, achtte bij wijziging van de Drankwet noodig. Om deze kwestie te beslissen aan de band ven een overeenkomstig betoog, cri tiseerde spreker ds goedkeuring door de Kroon van de passioEBeering der wethouders ia Dea Haag. Door den h6er Schaper werd geklaagd over de benoeming van de burgemeesters van Numvnsdorp en K'aaawaal, buiten de ingezetenen en buitsn den uifgedruk- fen wil dier ingezetenen, en over bet wederrechtelijk verbieden van colpor- teeren met sooialistische geschriften te Hattem, De burgemeester dier gemeente belemmerde ook de zwihuur. De bur gemeester van Rsnedarp eveneens het coipoiteereu. De heer Mees bepleitte een weHtlijke regeling van levpneverzekerisgswezen, waarna de heer Van Na-pen (Rliader-) aandrong op drankwetsherziening in dsn zin van overgangsbepalingen voor de betrekkingen san hen, die voor 1881 Bterken drank verkochten. Door de beeren Schaper, Hugenholtr, Van Kol, Ter Lean en Troelatra zijn twee amendementen voorgesteld, lo. om de Bnbsidiën tot bestrijding van tuber culose te verhoogen mat f 25000 en dus te brengen op f 100,000, met de bedoe ling het bedrag in overeenstemming te brengen met de wensehen van den raad van bestuur der Ned6rlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuber* Gewoonlijk was dit niet geval en Jacques Beauobêne ging dan san zijn dagelijksohe bezigheden, d. w. z. hij liep de wijnhuizen af, joolde met zijn vrienden, woonde de terechtstellingen of ook de zittingen der Conventie bij en kwam eindelijk dronken thuis. De slotenmaker Truchon stond in de werkplaats. Hij had zich door spaarzaamheid en vlijt omhoog gewerkt en was een rustig van omwenteling afkc6tig man. Bij een toevalligan blik door het venster bemerkte hy Jacques, die in het oog loopend bleek en slaperig ovar de straat liep. De roode muts zat hem half op het hoofd en zijn klaeding was vuil en ordeloos. .Burgeres Madeleine," zei de sloten maker tot het jonge meisje, dat nist ver van daar zat te breien, „gij weet, ik meen het eerlijk en oprecht maii u. Voor uw braven laadsmau, burger Jacques Beauchêna, meen ik u echter te moeten waarschuwen. Neem u voor dien knaap in acht, ik verwaoht nist veels goeds van hem." „Gij hebt gelijk, burger Truohon de man is eigenlijk de oorzaak van ons ongeluk. Maar hij is eerlijk en cu'ose2o. om den post uitgaven en subsidiëu voor ondernemingen van weten schap en kunst en bare aanmoediging te verhoogen met f5150 en alzoo te brengen op f 68,600, met het doel de subsidiën aan de openbare leeszalen ook in 1909 te verieenen en wel op den voet van het loopende begrootingsjaar. Sa tien ageantan. De „Arnh. Ct." heeft een artikel over de voorgestelde heffing van 10 opoenten op de bedryfs- en de vermogensbelas ting en verhooging van den aceijns op het gedistilherd van f 63 tot f *90. Het blad denkt, dat minister Kolk man voor uitstel vaa beide dekkiega- ontwerpen," zooals dr. Kuyper's orgaan zou wensehen, stellig wel niet te vinden zal zijn, maar dat bij zich tegen het uitstel van bet voorstel tot verhooging van den aceijns op het gedistilleerd wel niet tot. het uiterst3 verzetten zal op gevaar af van er missehien geen meer derheid voor te krijgen. Als een directe aanwijzing daarvoor schijnt naar het oordeel van het blad, wol besehouwd te mogen worden 'e ministers Memorie van Antwcood be treffende het ontwerp omtrent de heffing van 10 opoenten op de bedryfs en vermogensbelasting. Tegen befde voorstellen tot tijdelijke dekking toeh waa bij bet afdeelingeon- derzoek de formeele grief ingebracht, dat zij wijzigingen inhouden van de middelenwet, welke zelve sog slechts ontwerp is. In de Memorie van Antwoord nu verklaart de minister Kolkman wel, niet in te stemmen icet da oezicsren geop perd tegen het indienen van wetsont werpen tot wjjzigiag van ean nog niet vastgestelde wetmaas niettemin wsrdt aan de grief tegemoet gekomen en is een gewijzigd ontwerp betreffanda de heffing der opcenten bij de Memorie van Antwocrl gevoegd. Echter slechts hiervoor, maar niet voor de verhooging van den jeneverao- oijns, hoewel voor zijn art. 7 dezelfde grief geldt, daar dit eens wijziging inhoudt van de nog niet tot stand ge komen middelenwet. Dit zb! toch wel niet het gevolg hiervan zijn, dat er ten opzichte van deze bepaling geen andere weg zou open staan Natuurlijk, Deen. Maar dan verdient naar de minister zelf schreef, het ook da voorkeur dien an deren weg te volgen. In het ovg van de „Arnh. Ct," is bet voorstel tot het gebruiken der verhoo ging van den drankaccijns als tijdelijk dekkiugsmiddel van het geraamde tekort op de begroeting, ten eenemale onaan nemelijk, nu de band tusscben de heffing van drankaccijns en Buiksraccijns door minister Kolkman waar is losge maakt. Nederland en Venezuela. Het „Mémorial diplomatique" sohryft: Generaal Castro moet een gevaarlijke operatie ondergaan, een nier is door de tuberculose aangetast De geneesbeeren hebben den tegenstand van mevr. Castro, die 11 Deo. met baar echtgenoot te Bordeaux zal aankomen, weten te over winnen. Üe beroemde Duitsohe speciali teit dokter Israël, zal de operatie ver- riobten. De politieke manoeuvres hebben bij gedragen tot het veEtrek van den dictator van Venezuela en men is es op uit om vice-president Gomez, die nu het be stuur in handen gekregen heeft, er toe te brengen, met geweld op te treden tegen bet tyrannieke bestuur van Caetro en de hoogere administratieve en leger- ambtenaren door anderen te vervangen. Het staat vast, dai de vice-president aan deze pressie geen weerstand zal kunnen bieden, die bedoelt om den terugkeer van den dictator te beletten. In beide gevallen, of hij aan de operatie sterft, of dat bij haar overleeft, de rol van Caetro is geëindigd. gunstig P Zie, voor haar geldt nog de waarschuwing, welke een vader gaf aan zijn dochter, die de keuz: had tusscben twee „vrijers", de een „een groote jonker met pluimen op den hoet", een eobte geurmaker dus, de esder „een goet geselle", die schapen op stal had, en altijd eenvoudig gekleed ging. Het meisje had meer oog voor den pronker, want „hoofs en mooy" dacht haar het best, maar de vader sprak Kint, dit dien je wel te weten, Jee, te schrijven aan den balk; Beter bij den uijl geseten, Als gevlogen met den valok. was er in den ouden tijd wel op uit om allerlei vermaningen en lessen der jeugd in het geheugen te i prenten. Zoo had een schoolmeester, lid eener rederijkerskamer in den tijd der 'i republiek, aan den balk zijner school den regel staan Elck wil zich stil en vroet zoo trouw, dat heeft hij onderweg bewe zen, zonder zijn hulp waren wij hier niet gekonea," verdedigde Madeleine hem. „Dat mag zoo zija, maar hier in Parijs wordt hij niet beter." „Helaas, ik weat zeer goed, dat Jacques Bsauchêae bier in het gezel- schao der verschrikkelijke sansculottes is verzeild geraaktdoch trots dat alles steekt er in den man toch een goed hart en ik vooral hen zeker dat hij eerder zal sterven, dan mij onheil berokkenen." Truohon schudde bedenkelijk het hoofd, maar kon niets daartegen in brengen, omdat Jacques Bsauchêae op dat oogenblik in de werkplaats kwam. Voor Madeleine gekomen, hield hij zich zoo reoht mogelijk en vroeg als gewoonlijk of zij hem ook iets op te dragen had. Madeleine was de eenige, voor «ie hij nog eerbied betoonde. „Burger Jacques Beauohêae," zei Madeleine, weet ge, waar de Coneier- getie staat P" „Zeker burgeres. Ik ben daar gister middag nog geweest. Het is het huis, waar zy steeds op de karren geladen worden." Jaarwedden gemeente-ambtenaren. De gemeenteraad te Zwolle heeft bjj de behandeling der herziening van de verordening, regelende de bezoldiging van de ambtenaren en bedienden ter secretarie, de salarissen als volgt vast gesteld hoofdcommies f14001800; commiezen f 12001600 commies- redacteur 11000—2000eontrolenr der gem. belastingen f1400—1800adjunct- commiezen f 9001200; le klerken f700—900; 2e kierken f500—700; boden f500650. Zoo nu ea dan kan men in da nieuws bladen lezen, dat zich hier of daar een „naaktlooper" op de openbare straat vertoont, en velen zijn dan geneigd dit als een „nieuwigheid" te beschouwen, waarvan men vroeger nooit hoorde. Dat is echter aiet zoo. Zulke verschijningen zijn al heel oud. Reeds in de 16e eeuw moet er voor korten tijd te Amsterdam een esote van naaktloopers hebben be staan, Althans in da Nieuwe Kerk, welke in 1645 is verbrand, stond mat roode letters op ean balk geschreven In 't jaar vijftienhonderd vijf en dertig, wil [dat onthou'en, Liepen hier naeckt mans ende vrouwen, Dat „aan den balk schrijven" van dingen, die men wenseht te onthouden, of te doen onthouden, zooals dat in den goeden, ouden tijd gebeurde, in den tyd der bekende Hoilandsohe „deêge deeg- lijokheid", was nog zoo dwaas, zoo verkeerd niet. Dat zon in onzen tijd ook nog zijn nut kunnen hebben. Althans menig lesje uit dien tjjd mag nu ook nog weieens gehoord worden. Zijn er nu ook nog niet vele meisjes die liever, in stede van een fatsoenlijk, degelijk werkman, een „beer" als man begeeren, al zijn diens vooruitziehten ook minder Dat hij blijft vrij van boet en [slaghen. Of daardoor de jeugd beter, tammer was dan thans P Ik betwijfel het, als ik lees, volgens het kamerboek der stad Delft, dat den 6en Februari 1547 op een ingekomen aanklacht van den rektor besloten werd „dat een burge meester met twee van den Gereohte in de school gaan zouden, om zsketen scholier te doen corrigearen, die de correctie geresisteerd (er zich tegen ver- zet) had, met zich nemende drie kruiers, die, ingeval hij nog resisteerde, de correctie zouden helpen volbrengen." Zoo braoht men toen ondeugende bengels tot rede. Verbeeld ja eens, dat bet au gebeurde 1 „Als je m'n jongen waar durft aanraken, dan zal ik jou esns trakteerea," hoorden we nog dezer dagen, dat een vader den „meester" bad toegevoegd, die zich verstout bad een brutalen deugniet bjj den arm te pakken en buiten de deur te plaatsen. En boe ging het onlangs een Amster- damsoh schoolhoofd, bij wien zich ean zich een moeder over het gedrag van baar zoontje kwam beklagen P De jongen was zoo brutaal, zij kon er geen recht moer mee schieten, zri ze. En de onderwijzer, verontwaardigd over hetgeen hij hoorde, trok den deugniet bij het oar..,. Maar o wee, daar had hij zich leelijk vergrepenDe ver drukte, geplaagde mosder werd op eeaa vol veroatwaardiging over de behan deling, hsar braven jongen aangedaan, als ren furie ging zij te keer, en dreigde zelfs het schoolhoofd aan te klagen. Wat zij ook dead j Gelukkig vond zij echter geen gehoor. Is het wonder, dat zulke ouders ten slotte met bun krooet geen raad meer weten P Neen, met strengheid en gestaag kastijden gaat bet niet, maar ook niet met zwakke toegevendheid, zoomin als met vermaningen en zedelesjes. Liefde en verstand moeten saam bet kind regeeren en opvoeden. En dan Madeieine kromp ineen. „Ik wou u vragen, Jacques, of gij zoo goed wilt zijn, Vera en mij daar heen te brengen." „Gij wiit naar de Coneiergerie P' vroeg Jacques verrast. „Ja, gij weet ook wel waarom. Ik wil mijn vader daar bezoeken." „Ja, maar wanneer P" Verrast zag hij Madeleine aan. „Wat meent gij, burger?" „Hm hm wanneer men u ook eens daar hield, burgeres P" Hij scheen werkelijk door die ge dachte buitengewoon verschrikt. Bur geres Madeleine wisselde sntl ean blik met den slotenmaker, als wou zij zeg gen „Ziet ge wel, dat ik gelijk heb?" Deze haalde de schouders op. „Dat behoef ik niet te vreezen", antwoordde zij „ik heb van bat mi nisterie van justitie verlof tot een be zoek aan de Coneiergerie ontvangen. „Wilt ga dus met ons gaan P" „Gij hebt slechts te bevelen, bur geres 1" Nu stond Madeleine op, riep hare vriendin Vera en mat hun drieën gin gen zy de Boomstraat uit naar de plaats waar de Coneiergerie, het voor portaal der guillotine, stond. Terwijl zij door de drukke straten voor gingen, verwonderde Madeieine er zioh over, met welk een gevoei van zekerheid dit geschiedde. Maar ofschoon zij ook omtrent hare persoonlijke veiligheid volkomen gerust was, verkeerde zy toeh in een vresselyke opwinding. Hoe zou zij haar vader aantreffen P" Deze vraag schoot haar telkens weer door bet brein. Zij sidderde voor het we derzien, en slechts de sterke, innige drang om iets tot redding haar vaders bij te dragen, kon haar het veraohrik- keijjka hiervan doen overwinnen. Op het kleine plein voor de Con eiergerie droog zioh een menigte volks samen. Men schreeuwde en joelde, zong en dronk. Jacques Beauchêna baande den meisjes een weg door het gewoel en braoht ze in ean groote bal, waar sansculottes met pieken rookend en pratend bijeenstonden. Jaeques Beauobêne wenkte een van ben. „Wat wilt ge brengen vroeg deze. Jaeques Baauohêae wees hem op Madeleine. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1