CHT 101. 30 pa lil Donderdag 26 November* Ei Van week lef week. 1908. JUk 280. ACIET, 1 IED. n St. Nicolaas aan [ENST Eiaiüös FEXïILLETOil Biniisnlandscbe berichten. 46e Jaargang, lAJ'PIJ TOT ersch jsvelend, KR WEELE. a„ 4 avonden 10 uur voor onverschillig Sohrijfwerk. lau .Vlies. Ct.« VLISSnVtiSUIE COURANT Prijs per drie maanden 1.80. Franco per post 1,50= Afzonderlijke nummers 5 cent. Mm abonneert zich bij alle Boek-, handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE MELDE Jr., Kleine Maikt. ADVERTKFTIËNvar) 1—4 regels ƒ0.40, Voor e-fteo regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaa' plaatsing rferzelfde jxivertentie wordt de prijs slechts tea naai berekend. Groofe lettere m ciiclié's naar plaatsruimte. Versahjjnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ires Hotel ddolfeurg v.v if 5.50t 7.55' 1.15§ 2.-* 5,50§ 3.55* (Remise. Seilmarkt. Badhuis, tf 0.25f 8.40' 2.—8.45* 6.55§ 7.50» M in tot de Ka tar kt. luis. vertrekken h.et Bad- ilcliereiï» tijd. -Domburg. 9,23, 12.18,, ;<JD S.S.) 9.20, 10.40, 1.35, tudekerke. 6.20, 6.45 L 10.20,10.40, (0, 1.—1.30* 0, 4.50, 5.20 L 6,10, 6.80, io.io, 10.30, 12.10, 12.48, tó, 4.10, 4,40 pc. 8.—, 0.';" s Zondags uit» 39. en 6,15 cj d) b) en 6,45 c) s) en 4,45 c) 15.25 c) f) h). vertrek va" azen vm. 8,8® Iele en Neuzen hoogste 20' Zondags ten ite waohteti. Gaan Serviërs ea Oostenrijkers vech ten Officieel zeker nietalthans niet tot dusver. Maar bij den vcchtlustigen aard der Serviërs en den nog altijd voortdureuden staat van opwinding, was bet te voorzien dat vroeg of laat iets onaangenaams gebeuren zou. Eu dat onaangename is nu gekomen in den vorm van een vechtpartij op Bosnisoh gebied, zoodat wij zullen afwachten wat er uit voortvloeit. Officieel gaat andets allee goed. Wel houdt het weren der Oostennjkeehe waren in Turkjje nog aan, maar dat zal wel uitsterven en over een handels verdrag van Oostenrijk met Roemenië wordt onderhandeld, alsmede over de definitieve vaststelling van dat met Servië. De beirekkingen tuseehen Oostenrijk en Roemenië vooral zijn bijzonder har. telijfc. Natuurlijk geeft dat een beefje aohterdooht. Toen Ferdinand van Bul- garjje tot koning werd uitgeroepen, had men zich ook te voren van Oostenrijks steun verzekerd. Of wij nu, wat Roe menië betreft voor een nieuwe verras sing zullen staan Misschien nietmaar blijkbaar is het toch dat in de Balkan- qaaestiea Oostenrijk en Roemenië één lijn spanneneen feit dat op ziohzelf reeds niet zonder beteekenis is. De vijf en veertig millioen francs, welke door de Bulgaarsohe afgevaar digden voor den Oosterspoorweg wer den geboden, zijn door Turkije niet aangenomen, zoodat men te Sofia maar weer begonnen is met een ander voor stel in overweging te nemen. Tu8schesi Turken en Serviërs schijnt in den iaatsien tijd een toenadering te ontstaan en men wil zelfs dat op een militair verdrag aangestuurd wordt. Zóó zouden dan ten slotte Turken, Serviërs en Montegrijnen geen ver- Bmadelijk trio tegen de Danau mo narchie en tegen Bulgarije komen te ■taan. Die rolverdeeling zou inderdaad nog wel eens een ordentelgken oorlog tengevolge kunnen hebben, indien ten minste do zaken verkeerd loopen. f Aan China is alweer het treurig lot beschoren, van geregeerd te worden door een driejarig keizertje, dat wil dan zeggen door diens opvoeders en leids- lieden,zoodat gedurende het eerstvolgend tijdperk de intrigue in bet Hemelsohe jjk weer vrij spel zal hebben. 21.) Op den avond, dat Madeleine daar toer het eerst door baar tante werd I binnengeleid, behandelde men er een Ipikm nieuwtje; da groote redevoe- l'isg, die Robespierre den vorigen I avond in de Jaoobijnenclub had ge- Waart gij daar vroeg de afge- l'sardigde Tallien, de eohtgenoot van lis schoons, rijke en geestige Spaansche I ^barrus, aan den burger commandant »t. Just. >Js, Robespierre was bewonderens. |*aard.« «Hij is altijd bewonderonswaard", |'#i Tallien, met een sluwen blik op 'D grooten officier. „Ea wat zei hij f* ,0, de zaak was grootsoh hij sprak 8e' een klem en kracht als nimmer 8 voren. Hij weee op de gevaren, die 8 republiek van de zijde der Giron- Vooreerst hebben wij prins Tejcen, den regent, en verder nog een paar ditos met onuitsprekelijke namen, waar van de een de krachtvolle leider is des hervormingspartij, die indertijd eca einde heeft willen maken aan het tiran niek bewind der keizerin-weduwe. Er is nu ook weer een keizerin- weduwe, maar 't is niet waarschijnlijk dat deze een rol zal spelen als bare voorgangster. Er schijnt te Peking nog eenige vrees te bestaan voor oproerige bewegingen, in welken zin dan ookmaar men heeft er over tien duizend op zijn Euro» peesch geoefende soldaten ie besohikken, zoadat voor veranderingen in den toe stand toch geen gevaar schijnt te wezen. De Duitsehe Rijkskanselier heeft in den Rijkedag geen woord gesproken over zijn bekend onderhoud met den Keizer, ook niet toen één der leden zioh daarover beklaagde. De meerder heid heeft 's keizers hooghartige houding met huid en haar geslikt. Maar de zaak is lang niet uit. Als de eerste lezing van de financieele wetten is efgeioopen, zal er een bijzondere vergadering wor den gehouden, waarop dan het voorstel der liberalen tot instelling eener wet op de ministerieele verantwoordelijkheid zal kunnen worden besproken. Er zal meteen wel een hartig woordje bij ge daan worden over het antwoord des keizers, aan den Rykskasselier, in de befaamde bijeenkomst. Dat er toch wel eenige verandering op til is, bewezen de omstandigheden. Ten raadhuize te Berlijn toch las Z. M. onlangs sene rede voor, van een stuk papier, hein door den kanselier over- handigd. Wanneer Z. M. nu in 't ver volg bij zijn omgang met journalisten ook maar dezelfde reserve in aoht ge 1 eft te nemen Hoe dit zij, de ministerieele verant woordelijkheid, in Nederland reeds in 1848 ingevoerd, z^t in 1908 in Duitsch- land in de lucht, en wat in de luoht zit komt er op een goeden dag ook wel eenB uit. Volgens berichten in Engelsohe bladen, is het noodig geoordeeld om belangrijke maatregelen te nemen met het oog cp de oproerige beweging in Britsoh-Iedië. De onderkoning beeft met een paar der hoogste autoriteiten geconfereerd over het nemen van bij zondere wettelijke maatregelen tegen politieke misdadigers. disten dreigden, met een overtuiging die alien meesleepte. Het was een dramatisch sohouwspel. Te midder nacht moesten de aanwezige Girondis- ten er waren er slechts weinigen de zaal veriaten. Men zou ze om gebracht hebben, zoo verbitterd was de club cp hen." „Dat geloof ik. En ten slotte?" „Ten slotte verlangde men, gelijk reeds bekend is, in de gevangenneming van drie en dertig Girondist sn." Niet ver van beide mannen stond madame Tallien, een harstoohtelijke vrouw, met gloeiende oogsn. Zij on derhield zich of scheen zich althans te onderhouden met aeu wonderlijke oude vronw, eene burgeres Théot, die haar met geheimzinnige gebaren de een of andere toovergesohiedenis ver haalde. Dooh ofschoon zs opmerkzaam scheen te luisteren, balde zij toch bij de laatste woorden van St. Jast plot seling de kleine vuist en mompelde jhtjes„Alwsdrr drie en dertig hoofden 1* „En heeft hij de ljjst dezer drie en dertig namen bekend gemaakt P" vroeg Tallien weder. „Neen! intussehen men kan ze Telephoonimmmer 10. Niet alleen de Eagelsch Indische pers en de Europeanen, maat ook de inlanders erkennen de noodzakelijkheid om de autoriteiten in staat te stellen met meer kracht tegen anarchistische moordenaars op te treden. Alom wor- des moties aangenomen, verontwaardi ging uitdrukkend over den aanslag op den gouverneur van Bsngaian. Maar onder al die bedrijven door verliezen tooh de Indiërs bun doel niet uit het oog en blijven ijverig voor zelfregeering en nationale opvoeding strijden. Ruatige tijden kan de regee ring van Britsoh-Indië voorloopig nog wel niet tegemoet zien. Nu Nederland langzamerhand ook een mijnen-exploiteerend land gaat worden, kan het zijn nut hebben eens van het terrein der politiek af te etap pen es te wijzen op de beweging onder de Duitsohe werklieden tegen de on voldoende besoherming, die de kolen- delvet bij zijn arbeid geniet. Jammer genoeg dat men er de politiek tooh weer bijhaaltdie er absoluut niets mee te maken heeft. Een rijkswet op hit mijnwezen en de aanstelling van mijnopzieaersziedaar de dringende wenschea van het arbeidend personeel ea ze zijn waarlijk niet overdreven. De verzekering van den minister van koophandel dat, als er schuldigen zijn aan het ongeiuk in Westfalen, deze met vaste vuist zuilen werden aange pakt, is wel heel mooi, maar baat bitter weinig voor de veiligheid in de toekomst. Gelukkig zuilen maatregelen tooh wel niet gehesi uitblijven. De minister deelde mede dat in de Staats mijnen van het Siarbekken de werk lieden in de gelegenheid worden ge steld met de bestuurders van den ar beid te zamsn voor de veiligheid van het beroep te waken. Iedere ploeg kiest daar een gedelegeerde, die op bepaalde dagen in gezelsohap van 69n ambtenaar de gesteldheid en de veilig- heideinrichtingen van de groeve nagaat en van zijne bevindingen aan zijne chefs kennis geeft. Daar dit nog slechts eaa proef betreft, maakt de minister evenwel beswaar om die regeling ook voor particuliere mijnen wettelijk in te vo6?en en van een mijnwet, geldig voor bet gebeele Duitsohe Rijk wil de regeering niets weten maar in Pruisen schijnt men er tooh een te willen makers. Laat ons dan maar hopen dat er geen tientallen van jaren meer over heen zuilen gaan. AboHnr nients-Advertentign op zeer voordeel is e voorwaarden. wel raden." „En gij gelooft, dat de Conventie tot de inhechtenisneming besluiten zal P" „Zij zal moeten, beste Tallienik verzeker u ik geef voor die drie en dertig hoofden geen drie ea dertig stuivers meer." „En ik verzeker u, burger comman dant," mengde z'oh plotseling een diepe basstem in het gesprek, „dat ik voor al de koppen van den Bsrg te samen geen stuiver getf." 8t. Just verbleekte en wondde zioh naar den spreker. Het was aen be jaard man, van krachtige, gedrongen gestalte, met vaste, ferme gelaatstrek ken en open, vrijen blik. „Ha, burger Yergniaud 1 zai St. Jast. „Ja wal, burger St. Just, zoo spreekt burger Vergniaud, die er trotsob op is 'n Girondist van het zuiverste water te zjjn en niets gemeen te hebben met de duivelen van Frankrijk 1" Burger Yergniaud 1" riep St. Just De revelutionnoiren in Tabriz, de bekende stad in Perzië, hebben alweer een overwinning behaald, want de door Russische officieren geoommandeerde ruiters van den Sjah, zijn met paarden en wapens tot de verdedigers der con stitutie overgegaan. Yei'der hebben de gezanten van Engeland en Rusland nog eenmaal den Sjah ender het cog gebracht, dat hij zjjne belofte tot herstel der constitutie dient te houden en deze verschuilt z'.cb achter de bewering, dat het volk er tegen is. Hij zelf draagt de consti tutie een goed hart toe 1 Wij zijn er inderdaad benieuwd naar, hoe lang Z. M. de kimedie nog zil weten voort te zetten. Veer het Hof van Arbitrage. Naar wij vernemen ie het thans be slist zeker dat het Gasablanca-incident aan het oordeel van het Hof van Ar bitrage te 'a Graveabage zal worden onderworpen. De openbare behandeling kan ver moedelijk eerst in April of Mei van het volgend jaar worden tegemoet ge- Aetie tegea de ascijneverhooging. Naar wij vernemen is door den Ned. Bond van Slijters in gedistilleerd, ver gunning „B.", een adres gericht aan de Tweede Kamer in zake de voorge stelde accijnsverhooring op het gedis tilleerd. Adressant wijst er op, dat naar zijn messing door deze indirecte be lasting vooral de kleine Inyden zullen worden getroffen, omdat dezen in ver houding tot hun inkomen meer bijdra gen dan de meergegoeden, terwijl ook dc smokkelarij ia de hand ztl worden gewerkt, daar deze bij accijns verhooging meer voordeel zai afwerpen en tevens de vervaleehing vaa sterken drank door toevoeging van voor de gezondheid schadelijks surrogaten zal toenemen. In dit adres wordt nog gewezen op de teleurstellende resultaten, die de jong- ste verbooging van den aooijns op ge dietilleerd in België had, waar ondanks de verheoging de opbrengst van dezen acojjns verminderde. Nog tal van andere bezwaren worden in dit adres opgesomd, o. a. tegen art. 1. Om al deze redenen verzoekt de adressant de Tweede Kamer haar medewerking te willen onthouden aan de verheffing tot wet van dit ontwerp. ^Bah!" antwoordde deze vsraohtelijk. „Zeg aan uw meester, den grooten Robespierre, dat wij hem niet vreezen. Hij kan gerust onze gevangenneming ala landverraders in de Conventie ei- Het LevenBverzekeringB bedrijf. In het jongste nummer van „deEco- nonist" komt oen artikel om over staatstoezicht op de particuliere levens schen naaar wij zullen de zijne vra gen, om eindelijk eens da hoofden van eerlijke mensohen ia Frankrijk in veiligheid ta brengen. Wij zullen dan zien, wie de Conventie uitwerpt." „Wij zullen het zien, burger Verg niaud," wierp Si. Juat hem tegen, „Rustig burgers, vrede 1 Wij zijn hier niet in de club," liet zioh een andere stem hoeren. „Burgeres Rialmont," riep thans de vrouw des huizes haren gasten toe. „wil zich de eer geven een nieuwen tekst op onze goddelijke Marseillaise voor te dragen." Iedereen, voor zoover hij in de sa lons van burgeres Luoretia verkeerde, kende burgeres Rialmont. Zij was immer vroolgk, een voortreffelijke ge- zelsohapsiame en bijzonder gezien, wijl zij meesterlijk de kunst verstond ieder te onderhouden op de wijze, die hem 'c aangenaamst was. Zij was ontegen zeglijk de vrouw met rijken geest, die daarin de meeste leden van het gezel schap verre overtrof. Botsten de gees ten op eenmaal te hard tegen elkan der, dan kwam burgeres Rialmont ter- stond tussehenbeide met een korte amusante vertelling, met een voordracht verzekering, van de hand van prof. dr. P, van ;Gaer. Het is geschreven naar aanleiding van aen onlangs verschenen broohure van dr. C. 0. von Reeken, waarin oen Nederiaadsehe maatschappij van leveneverzekering naakt uitgekleed en de onmacht betoogd werd der reoh- terlijke macht tegenover verkeerde handelingen en wetsovertredingen van naam!, vennootschappen. Het mislukken van de pogingen van den heer Yon Reeken, gehoor te vin- den, geeft den heer Yan Geer aanleiding tot zijn sombere, misschien moeten wij zeggen bittere besohouwingen over wet teloosheid, waarin te onzent het leyens- verzekeringbadrjjf verkeert. Op een wetteljjke regeling wordt voortdurend tevergeefs aangedrongen. Er zijn er die de zaak op de lange baan wenechen te schuiven en daarom be weren, dat vooref moet gaan een nieuwe wettelijke regeling der naaml. vennoot schappen, alsmede van het verzekerings contract. Dat aoht hij gevuarlijk. Waarop steunt het vertrouwen, dat in de le vensverzekering meer dan in eenig ander bedrijf een rol speelt Daarop kan geen ander antwoord gegeven worden dan dat de zakeljjke waarborgen ta eenenmale onvoldoende zijn terwijl het zwakke van persoonlijke waarborgen in financieele aangelegen heden niet meer behoeft ta worden aangetoond. De meeste regeeringen hebben de zrak langs wettalijkan weg geregeld en daardoor het vertrouwen in de levensvarz. mijen willen verstar- ken. In ons land bestaat noch staatstoe zicht, noch de noodige openbaarheid er heersoht een toestand van volslagen bandeloosheid. Om aan te toonen, dat zij het m haar gestelde vertrouwen La volle verdienen beroepen de levens- verz.-mpgen er zich o. a. op dat zij tot vor tos nog niet in haar verplichtin gen zijn te kort geschoten. Maar die grond moet, volgena prof. Yan Geer, terstond uit het debat worden verwij derd. Het is, naar hij opmerkt, zeer goed mogelijk, dat een mpij. aan haar eetueelo verplichtingen voldoet, zich uiterlijk in bloeienden toestand bevindt en toch de kiem der ontbinding in zioh draagt, ja zelfs in staa' van faillissement kan vsrkecren, lang vdar dit uit haar verslagen kan worden afgeleid. Als voorbeelden noemt echr, een paar fondsen, hot weduwenfonds voor Indisohe officieren en het fonds voor Indische ambtenaren. Dezen verkeerden in zulk een schijn baar gunstigen tosstand dat, naar het oordeel dar autoriteiten, de conrtibutic der deelhebbers zinder schade kon wor den verlangd. Maar eau onderzoek biacht aan het lioh, dat na ecnigen tij i de toestand zou bedenkelijk was dat beide fondsen slechts voor onder gang konden worden behoed door een jaarlijksohe staatssubsidie, ea elke par ticuliere maatschappij onder dergelijke omstandigheden onfeilbaar zou zijn ten of iets dergelijks. Zoo ook thans, In de salons van burgeres Luoretia mocht niet aan politiek worden ge daan en daarom leidde de altijd bereid gevonden burgeres Rialmont de gees ten door een muzikale voordracht weer van bet kritieke onderwerp af. Zij plaatste zioh aan een piano en zong, na een kort voorspel, met hare niet zeer omvangrijke, maar sympathieke en zuivere stem de betooverends weg- sleepende melodie van Rongst de Lisle, met een der teksten, die in die dagen als paddestoelen uit den grond schoten. Een der aandaohtigste toe hoorders van burgeres Rialmont was een groot, breedgeschouderd man met grove, onaangename gelaatstrekken. Deze man was Danton, de beroemde minister van justitie van het Schrik bewind. Hij was forsoh van gestalte, esn door en door levenslustig man, overmoedig, vroolijk, zorgeloos en vrij gevig allermeest met het geld van anderen, want hij zelf bezit niets. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1