rairotm De Gouvernante. Maandag 21 September. Mo, 223. 1908. Bij te tent beiLoort en ipteusel. Gemeente bestuur. .FEX DILLB'10,l£ 46e Jaargang. VLISSI\«S(HE COURANT. Prijs per drie maanden ƒ1,30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Mm abonneert zich bij alle R>ek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Maikt. ADYERTENTIËN: van 14 re^eis ƒ0.40. Voor e lf sn regel meer 10 eent. - Bij directe opgaaf van driemaa' plaatsing èrzelfde fidvertentie wordt de prijs slechts iweei naai herekci. L Grocf/i lettere n cliché's naar plaatsruimte. Verscliynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Nieuwe abonné's, uitgez nderd b(J Wokeiyksche betaling, ontvangen de dageljjks ver cliflnende „VLIS- SINGSCHE COURANTkoste loos to; 1 October, BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalings cursussen in deze gemeente dat alsnog tot en met Woensdag 23 September S. uitsluitend ter gemeente- seoretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gele genheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de oursuasen zullen aanvangen den len Ootober a.s. Het onderwijs wordt gegeven a, aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij - dag, des avonds van 6 tot 8 uur o. aan den oursus voor meisjes op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. Vlissingen, 18 Sept. 1908. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Seoretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Zou er wel iemand zijn, die gedu rende zijn geheele leven nooit eens met «en verstopten neus en betraande oogen heeft geloopen, of nooit keelpijn heeft gehad. Ik geloof het niet. Het kou vatten is een zoo algemeen verspreid kwaad, dat ieder de gevolgen wel min of meer van nabij zal kennen. Wanneer het echter steeds bij de lichte graden bleef, dan zou het de moeite niet Joonen er lang bij stil te staan. Maar omdat het kouvatten zoo vreeselijk dikwijls (ie oorzaak is van allerlei ernstige, ja zelfs doodelijke ziekten, is er wel reden, nu de gure winter weer voor ce deur staat en gelegenheid te over zal geven tot het opdoen van ziekten, om enkele «ogenblikken daarbij te verwijlen en eess na te gaan of er geen mogelijkheid Naar het Duitscb. 13.) Rijk eens, nu bedekt het heelemaal I je leeiijke grijze japon ais een sluier. Wet fcen je nu mooiMijn bloemen krijgen niet lioht weer zoo'n lieve, be vallige peettante 1 En dat komt alleen doordat ik je zoo mooi heb gemaakt 1 Lili had gelijk. De sluier was weg gerukt, dien de dagelgkeche arbeid en de eenvoudige draoht tot dusver over EliBabeth geworpen badden.Hoe dikwijls ded professor Meldorf dat beseheiden meisje gezien, zonder dat ze opgevallen wae. dgar had onder het stille, weinig 11 het oog loopende uiterlijk wel de dooiende schoonheid vermoed, doch nu 'Mat vertoonde deze zich geheel, toen Ui omhuld door het neergolvende haar, 1 de tuinbank nederzet. Zij lachte en bestaat de kans op kouvatten te ver- j minderen. Wat ie a'genlijk kouvatten Het wezen der zaak is nog niet geheel opgehelderd. Vroeger dacht men, dat het kouvatten tot stand kwam door afkoeling van bet in de huid aanwezige bloed. Dit koud bloed zou dan naar de inwendige organen gaan en deze ziek maken. Het is echter onverklaarbaar, hoe het bloed, dat door de huid en't verdere lichaam zoo snel circuleert, nog zoo lang de koude zou behouden, totdat het bij het eene of andere orgaan zou zijn aangeland. Een andere theorie, die meer steekhoudend is, en door overtuigende proeven gesteund wordt, is de volgende Wordt de buid geprikkeld, dan trekken de huidbloedvaten eerst krampachtig samen, om daarna weer sterk te ver wijden en dan pas tot de normale grootte terug te keeren. Hierin ligt nu de bescherming tegen kouvatten, nl. een door samentrekken der bloedvaten koud geworden plaats wordt door de daarop volgende verwijding weer verwarmd. Heeft dat nu niet regelmatig plaats, dan geeft dit nadeel voor de gezondheid. Het is mogelijk dat de bloedvaten rich sa den prikkel niet genoeg samentrek ken, of dat de verwijding na de con tractie niet voldoende plaats heeft. Wanneer dus met andere woorden de huidfunotie niet voldoende of gebrekkig is, is de kans op kouvatten zeer groot. Nu is bet niet ncodig, dat de geheele huid Biecht functioneert, een klein gedeelte ervan is al voldoende. Ook behoeft bet orgaan, dat ziek wordt door het kouvatten op die kleine plaats, niet in de nabijheid ervan te liggen, het kan zelfs geheel aan den anderen kant van het lichaam liggen. Dit geschiedt door geleiding langs de zenuwen. Zoo kan men door het koud worden der voeten een keelaandoening krijgen, of na het knippen der baren kiespijn oploopen, enz. Het orgaan van het lichaam, dat door de een of andere omstandigheid minder weerstandsvermogen heeft dan de andere zal nu van uit die slecht funotioneerende huidplaats bij voorkeur getroffen wor den. Zoo is het te verklaren, dat rede nsais en zangers, die veel hun stem organen en keel moeten gebruiken, waardoor deze minier weeFs'and hebben, zeer vaak en zeer licht verkouden worden. Voor kouvatten moeten dus twee voorwaarden bestaan: lo. een zwakke plaats in het lichaam en 2o. een Bieoht funotioneereud huidgedeelte. Een lang durende, plaatselijk werkende, doch bloosde1, toen zij voor do eerste maal hoorde, hoe schoon zij was. Doch dat woord van bewondering kwam uit een kindermond, en daarom veranderde de zoete vrede van haar gelaat evenmin als de helderheid van haar oogopslag. Willen we verder gaan vroeg de professor. Dooh Edgar antwoordde niet en keek met kloppend hart naar het liefelijke beeld, dat zioh aan zijn oog vertoonde. Hoe zulRn we de bloemen nu noemen P vroeg Lili. Zeg ma eerst, hoe ze nu heeten, luidde het antwoord van Elisabeth. Frovenoe-rozen, maar dat klinkt zoo vreemd. Dien naam wil ik in mijn tuin niet hebbeD. Lief kind, sprak Elisabeth met een weemoedig laebja, veracht een voudige namen niet. Deze bloemen hee ten Provenoe-rozen, omdat ze afkomstig zij a uit Provence, het zuidelijke deel van Frankrijk. Fransehe kruisvaarders heboen ze uit bet Heilige Land mee- gebraoht en in Provenoe aangeplant, waar ze in den vreemden grond welig groeiden en bloeiden. Mijn lieve rozen, zeide Lili, ter- wjjl ze zioh over de bloemen boog. En Telepliooniiummer 10. zwakke prikkel zal schadelijker invloed uitoefenen, dan een enkel oogenblik durende, algemeen werkende, dooh sterke prikkel. Deze laatste ral nl. een alge- meene reaotie ta weeg brengen en dus het geheele lichaam zioh doen verweren, terwijl dit niet het geval is bij koude- inwerking op een kleine plaats. Daarom zal men door in den wind te loopen zoo goed als nooit koude vatten, daar entegen is tocht meestal oorzaak van verkoudheden. Een Italiaansoh spreek woord zegt terecht„de tocht uit een nauw gat doet meer kwaad dan de kogel uit een geweer Het kouvatten komt niet tot stand, wanneer die zwakkere plaats in het lichaam niet bestaat, of wanneer de huid niet verweekt is, maar gezond, dat wil zeggen, goed en regelmatig funotio- neert. Een verweekte huid reageert slechts op sterke prikkels. Daarom ge beurt het maar heel zelden, dat iemand die door het ijs zakt, verkouden wordt. De steiko kou nl. brengt zelfs de slapste huid in werking. Menechen, die hun huidfunotie verwaarloosd hebben, (en hoeyelen zjjn er zoa niet) vatten boven dien daarom zoo lioht koude, omdat zjj door de warme kleeding gewoonlijk transpireeren. Hun huid en hun onder- kleeding zijn dus vaak vochtig, en zooals men weet, is dan het warmte verlies enorm. Te warme kleeren zijn derhalve dubbel gevaarlijk, daar ze niet slechts een verslapping der huidfunotie veroorzaken, maar ook een tlerke zweet- afscheiding teweegbrengen. Natte klee ren zijn, zooals iedereen wel weet, zeer gevaarlijk. Uit dit allee wordt duidelijk, dat een gehard menseh heel wat vóór heeft boven een verweekt mensob. Hoewei bet „waarom" niet bekend was, wist men dit toch al lang en daarom is het te verwonderen, dat er toch nog zoovelen zijn, die zich gruwelijk verwecken. Waarschijnlijk komt dit daar van daan, dat warmte over 't algemeen een aangenamer gevoel is daa koude. Het kouvatten ia in veel gevallen oorzaak van ernstige ziekten. Behalve andere komen in de eerste plaats de aandoeningen van neus, keel en longen in de gedachte en daa wel v.n.l. de tuberculose. Hoeveel ellende zou er waarschijnlijk voorkomen zijn, wanneer men zioh tereohter tijd gehard had tegen kouvatten. Het is voor ons, ver wijfde producten der moderne bescha ving, zeer gewenseht, ons vatbaar lichaam zoo flink mogelijk te harden ha; lang is dat al geleden Juist zooveel eeuwen ais jij jaren telt. Dat zal ik niet vergeten, beloof de de kleine. Maar jij most ze begieten, Elisabeth 1 Ik ben zoo bang, dat ze zuilen sterven, wanneer ik het doe. Lachend kwam de oude professor nu van achter den boom te voorschijn en zeide Oeh wat, wanneer de rozen het kunnen verdragen, dat ze van Palestina worden overgeplant naar Frankrijk, dan kunnen ze ook wel verdragen, dat ze van het eene bed in het andere worden overgeplant. Elisabeth bloosde hevig van verle genheid, omdat men haar met losse haren zag. Om haar met verschooning te behandelen, wendde professor Mei dorf zioh tot Lili, die hij op den arm Dam. Dus het juffertje houdt niet van rozen met eenvoudige namen? sprak hij. Weet je, hoe ik heet Ja, u heet professor Neen, kind, ik heet Klaus en ik heb ook een zeer gewonen naam. Toen je nog heel klein was, had ik de eer je van het roodvonk te genezen. AU Abonnt ments-Advertentiën ©p zeer wordeeiiïf voorwaarden, tegen de afwisselingen van oas wispel turig klimaatvoor den medicus is het een der voornaamste pliohten, om zijne patiënten en hen, die zioh daarvoor tot hem wenden, op verstandige wijze be hulpzaam te zijn. Ieder menseh kan zich harden tegen de kou, zoowel ouden jls jongeren. Menechen over de 60 jHEmoeten zeer voorziohtig zijn, dooh perso^, van middelbaren leeftijd en kinderen tfhnnen zioh vrij gemakkeijjk sterk maken. Men moet echter niet denken, dat allen op dezelfde wijze kunnen gehard worden. Dit eisoht zeer veel zorg waarbjj re kening moet gehouden worden met de graad van verweekalijking en de lichaamskracht. Mensehen, die zoo vat baar zijn geworden, dat ze zelfs in de kamer met doeken om loopen, kan men maar niet op eens een emmer water over het liohaam werpen. Niet alleen, dat zulks niet tot het gewensohte doel zou voeren, maar de gevolgen zouden zelfs zeer gevaarlijk kunnen zijn. Het harden moet hierin bestaan, het lichaam te wennen aan verschillende temperaturen, door aanwending van koud water, maar daarna, on dit wordt veelal vergeten, van gymnastisohe be weging. Het gemakkelijkst eu ook het beat gaat het, om zoo vroeg mogelijk te beginnen, bij kinderen. Reeds zui gelingen kunnen onderworpen worden aan een frissche afwasaohing. Bij deze jeugdige individuen neemt men echter geen koud water, maar b.v. van 30 gra den Celsius. Geleidelijk naarmate ze ouder worden, kan men het water kouder maken, tot zelfs 18° Celsius toe. De kleintjes wennen er snel aan. Deze manier is de eenvoudigste voor volwassenen, dooh terwijl de kleinen uit zichzelf beweging maken, moeten de ouderen eenige gymnastiek doen, ona zioh warm te maken. Heeft men te doen met een zeer vatbaar of een ziekelijk mensoh, dan mag niet dircot begonnen worden met koud water. Het ia raadzaam ze in 't begin in bed of in een warme kamer te laten afwrijven met een ruwen, kouddrogeu doek 2 a 3 minuten lang. Reeds na enkels dagen zal blijken, dat de huid spoediger vol wordt. Dan kan men al beginnen met den doek vochtig te maken. En zoo gaat het steeds ver der, tot ze een druipende spons kunnen verdragen. Dit is gewoonlijk in een week of acht te bereiken. Ia er een badgelegenheid in huis, dan is het zeer doelmatig een warm bad te nemen, en je toen zoo verstandig geweest was als ja nu bent, dan hadt je misschien ook gezegd „Neen, dank u 1 den dokter, die Klaus heet, mag ik niet lijden", en dan zou je uit loutere verwaand heid aan het roodvonk gestorven zijn. En Elisabeth Möller daar, die ia ook een roos met een bescheiden naam houd die met beide handen vast, want je krijgt nooit wear iemand, die op zoo'n aangename manier de noodige kennis in jou speelsohe kopje weet aau te brengen. Hij kuste het kind en zette het op den sohoot van Elisabeth, daarna groette hij beiden vriendelijk en ging heen. Toen hij voorbij den boom kwam, waar de jonge zee officier aohter gestaan had, was deze verdwenen. „Wat een iief, aantrekkelijk gezicht heeft die Elisabeth", daoht hij, en aan het einde van het pad gekomen, wendde hij zich nog eens om en wierp een blik op haar. „Zij is eei merkwaar dige tegenstelling met mijn kleine Ita- liaansohe. Ik zou ze wel eens bij me kaar willen zien dat zou eeu mooi ge- zioht wezen". zich daarna even af te wasaohen met telkens kouder water. Een waarschuwing dient nog gegeven te worden, n. I. dat men verkeerd doet de kuur te beginnen in hë; koude jaargetijde. Dit kan alleen, als men zich kan waeschen in verwarmde kamers. Anders gaat 't best in den zomer. Men hoort wel eens de meening ver kondigen, dat warme baden en afwas- sohingen ook versterken, en haalt dan als voorbeeld aan de Romeinen, die toen zij hier te lande kwamen, toch hunne warme baden gebruikten, en weinig ziek werden. Er is dan eohter vergeten, dat- die Romeinen na hun warmbad een koude overgieting namen. In dezen vorm worden de Romeinsohe baden ook tegenwoordig nog aangewend en zjjn zeer nuttig. Een zeer aangename wjjze van baden zijn de zeebaden, men moet eohter niet gelooven, dat men in vier weken wat bereikt, de duur moet veel langer zijn. En het zeebad zelf moet zeer kort du ren, 2 t 3 minuten, of zoo ala de En- gelsohman zegt, driemaal onderduiken en dan eruit. Zelf* het verblijf in de zeelucht is al zeer versterkend voor zwakke persenen. Ik heb reeds op het gewicht van be weging voor den bloedsomloop gewezen. Dit behoort noodzakelijk tot een har- dlngskuur, en kan onder allerlei vormen genomen worden turnen, roeien, zwem men, fietsen enz. Tot een goede methode behoort ver der een gezonde kleedinghierover hebben we eohter ai van gedachten ge wisseld. Alleen wil ik even opmerken, dat het dragen van zoogen. halsdoeken of borstbesobecmera meer nadeel brengt dan goed. De beate bescherming voor den hals ia zoowel bij kinderen als volwassenen „geen halsdoek", terwijl men die hooggeroemde borstbeschermers eerder „borstbedervers" zou kunnen noemen. Ten slotte nog dit. Da baste koud» waterbehandeling zal geen harden ten gevolge hebben, wanneer men steeds in oververhitte vertrekken vertoeft. Ge woonlijk worden de woonkamers veel te warm gestookt. Doch evenmin als man zwemmen kan loeren, wanneer men niet te water gaat, evenmin zal men sterker worden, wanneer meu voortdurend in een oven vertoeft, zon der beweging in de frissehe lucht. A. V. De salon begon al wat gevuld te worden': Bij het opengeslagen klavier lag een dikke stapel muziekboeken, en teekenend vuor den hedendaagschen smaak lagen de werken van Donizetti, Verdi en Bellini alles liohte, ge makkelijke muziek boven op, terwijl de werkelijk klassieke mnziek onder aan lag, zoodat het moeite kostte om ze te voorsehgn te brengen". Ik hoop, dat we een genotvollan avond zullen hebben, zei de vrouw des huizes, die onrustig naar de deur keek, telkens wanneer deze geopend werd om een nieuwen gast binnen te laten. Hoogst interessant, dat wjj haar het eerst hoorenmerkte een dame op. Dat kon men alleen van mevrouw Ber- geuau verwachten zij heeft altijd graag op anderen iets voor. Dat is zeer waar, bevestigde de professor. Dit jaar heb ik ook de eerste aardbeien bij mevrouw Bergenau ge geten, voortreffelijke aardbeien, hoor 1 (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1