Ie Gouvernante. 17 September. Donderdag liieiiiamlsGke berichten. Gemeentebestuur. 10.) M<k 220 46e Jaargang. 1908. VLISS1I6S€HË COURANT. Prijs per drie maandea ƒ1,30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummer» 5 cent Mm abonneert zich bij alle Rsek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Maikt. illll ft; ADVERTENTIES: tan 1—4 regeis 0.40. Voor ehaa regel ineer 10 cent. Bij directe opgaaf v;io driemaa' plaatsicg erzelfda fdvertentie wordt de prijs slechts hvsanaai berektoiL Gnx»ti letters »n cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks., uitgezonderd ®p Z>n- en feestdagen. Teleplioonnuminer 10. Abomn mcnts-Advertentiën op zeer voordeelt? f. vooxwraarden. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb- bande ouders of voogden, die hunne kinderen óf pupillen weneehen toegelaten te zien tot een der beide herhalings cursussen in deze gemeente dat van af Dinsdag 8 Sept. e.k., tot eo met Zaterdag 19 Sept. d.a.v., uit sluitend ter gemeente-seoretarie (griffis) lederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingesohreven kunnen worden zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cnrsuesen zullen aanvangen den Steffi October StaSin Het onderwijs wordt gegeven a. aan den cursus voor jongensop Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag, des avonds van 3 tot 8 uur 5. aan den cursus voor meisjesop Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. Vlissingen, dan 7 Sept. 1908. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Geneeskundig Staatstoezicht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambts bericht Sint Petersburg is besmet ver klaard wegens Aziatische Cholera. VlissingeD, 15 September 1908. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wan wmk tot week. Om lioht te begrijpen redenen, begint men in Bosnië en Herzegowina, het rechtens tot Turkije behoorende, doch ouder Oostenrijksohe bescherming staan de, dat wil zeggen feitelijk ingelijfde gebied, luider om grondwettige instel Hagen te roepen. Het is nooit jleizierig om onder militair bestuur te staan en allerminst wanneer dit door vreemden wordt uitgeoefend. Eigenlijk is het de OostenrijksohHongaarsohe minister van financiën, die bet opperbestuur over het genoemde gebied als regeeringa- aommissaris voert en deze bewindsman heeft onlangs weer eens eeneinspectiereis gemaakt, bij welke gelegenheid personen van versohillende nationaliteit hem be- FEiriLLETOSi. Naar het Duitsch. Mama, Lars Trane staat buiten en vraagt, of wij vandaag niets noodig hebben. Hij rijdt zelf naar de stad met viseh. Hij zegt, dat hij zulke dikke paling beeft 1 Baarbij traehtte zij met baar kleine handen de grootte aan te geven. Hij heeft ook beel mooie tarbot. Mevrouw Bergenau schudde bet hoofd en de kleine sprong weg, maar kwam spoedig daarna lachend terug. Ik geloof, dat Lars Trane boos is, omdat we vandaag geen viscb van hem koopen, riep ze. Ik moet u zijne groeten overbrengen en hij laat u we ien, dat hij big is, omdat bij zijn buis niet voor dien billijken prijs verhuurd heeft aan uw vriendin. Nu heeft hg het verhuurd aan iemand die dubbel spoediging verzochten van de plannen tot het invoeren van oonstitutioneele instellingen. Nu, men denkt er dan ook wel over, maar, voorloopig althans, zal nog geen eigenlijk gezegde grondwet worden afgekondigd, 't Is trouwens altijd nog de vraag wiens taak dit wezen zou. Wjj zouden denken, dis van Turkije, maar bet is gebleken dat Jong-Turkije zich van bIIs inmenging in de Bosnische quaestie onthoudt en eerst de kat eens uit den boom wil zien. Naar verluidt zou er een verte genwoordigend collage van de districten kom. n, dus een begin van zelfbestuur. Voorloopig kunnen de Bosniërs daar mede tevreden zijn. De Perzische berichten big ven steeds van treurigen aard. In Tebris komt aan het vechten geen einde en het schijnt wel dat langzamerhand alles plat ge schoten wordt. De Turken moehten waarlijk de oonstitutie in het ongeluk kige land wel eens komen herstellen. Intussohen hebben Groot Brittanje en Rusland het geraden geacht om den Sjah eens te waarschuwen en hem beduid, dat het zeer gewenscht is om in het belang van den vrede en de welvaart van het land, opnieuw het besluit tot handhaving der grondwet te bekrachtigen, verkiezingen uit te schrij ven en het parlement bijeen te roepen. Deze mogendheden achten het ook noodig om een zoodanig besluit te Te bris af te kondigen, met het oog op den verwarden staat van zaken aldaar en het gevaar dat de vreemdelingen er loopen. Als welsprekend antwoord zjjn drie doizend man met vier veldkanonnen ter versterking aan het legerhoofd te Tebris gezonden, waarmede nu deze generaal zal trachten de stad ten onder te brengen, terwijl zijn ruiterij zich in middels den tijd kort met het plunderen van de omstreken Voor Turkije is het wel jammer dat het nu zoo lijdt onder de gevolgen der staking op de grcote spoorwegen, die al heel ongelegen komt. Vooral het personeel van den Anatolischea spoor weg houdt vol, heeft zijne eisefaen van lotsverbetering duidelijk geformuleerd en eisoht het ontslag van den directeur. Ook op de lijnen in Europeesoh Turkije neemt de gisting toe. Verder heeft de regeering veel last van de tallooze ontslagen ambtenaren. Men had, schoon schip makende, dan zooveel betaalt. Hoort ge wel, Fanny en Laura riep mevrouw Bsrgenau de beide jonge dames toe, die arm in a-m door den tuin wandelden. Nu krijgen wij bu ren 1 Het Tranehuis is verhuurd. Dat kan prettig voor ons worden Het Tranehuis werd door de familie Bergenau zoo genoemd, omdat het toebehoorde aan Lars Trane, een wel- gestelden visacher te Vsdbak, Het was een lief klein landhuis met een tuin, welke aan dien van mevrouw Bergenau grensde. Het komt er maar op aan wie er in komt, merkte Fanny op. Natuurlijk, lieve barones, ant woordde mevrouw Bergenau, doch het is zeer waarschijnlijk, dat wij kunnen omgaan met menschen, die onbeschaamd hooge huur kunnen betalen, die Lars Trane er voor vraagt. Op het land neemt men dat zoo nauw niet, en wij hebben nog genoeg voorname bekenden, zeide Laura geeu wend. Ik won, dat ik nan onze nieuwe buren mocht gaan, riep Lili uit. De geheele tuin is vol met zwarte aalbes sen en wjj hebben geen enkel trosje. ook wel voor die meiiBchen dienen te zorgen of, nog bstor, niet zoo hard van Btal moeten loopen. Ook het weder- opvangen van losgelaten boeven, die zich weer aan wandaden schuldig ma ken, gaat met groots moeite gepaard. Ook hier heeft men helaas een ijver zonder verstand aan den dag gelegd. Verder ondervindt de nieuwe regee ring moeilijkheden in het land der Koerden, de buren der Perzen. Er lijnt daar een opstand tegen het Turksohe gezag te zijn uitgebroken althans, het opperhoofd van den stam heeft zich gesteld aan de spits der muiters, in der tijd gevormd, tot be dwang der Armeniërs, en daarmede maakt hg het den TurkBohen troepen vrg lastig, voorgevende den Sultan uit de handen zijner vijanden te willen veilossen. Natuurlijk is dit niets dan een voorwendsel en de Turksohe re geering heeft dan ook last gegeven om met alle gestrengheid in deze op te treden. Over rozen gaat de weg van jong Turkije dus nog nietmaar het ont breekt gelukkig ook niet aan betere beriehten. Al de ministers en ambtena ren, die wegens misbruiken gevangen werden gezet, worden op vrije voeten gesteld, maar zij moeten ook al de staatsgoederen teruggeven, die zij in der tijd den Sultan hebben afgeperst. De vroegere sterrewichelaar had een millioen bij elkaar geschraapt en zulke buitenkansjes kan de schatkist bijzonder goed gebruiken. Eenigen tijd geleden bracht de Khe dive van Egypte een bezoek aan Con- staaticopel en is bij die gelegenheid niet door den Sultan in gehoor ontvangen. Men beschouwt dit als een 'nawijs van ongenade en de reden daarvan moet wezen dat de Khedive met Eigeland esn geheim tnctaat heeft gesloten over den afstand van Soedan. Heel goed be waard is dat geheim dan niet. Intussohen blijft men in Egypte den terugslag gevoelen der Turksohe ge beurtenissen. Luid roepen de nationa listen om een groadwetmaar deze nationalisten zijn vijanden van het Engelsohe bestuur, zooals eenigszins van zelf spreekt. De onderkoning zal das de constitutioneel beweging zeer zeker niet in de hand werken. Men moet huilen met de wolven waarmede men in 't bosoh is, zegt het spreekwoord. In Perzië wil Eigeland de grondwet herstellenin Egypte zal men haar Heb je het laatste nieuws al ge hoord, liep Laura haar verloofde toe, die juist nader kwam. Het Tranehuis is verhuurd. Ik heb de menschen al gezien en zslfs gesproken, antwoordde Edgar lachend. WerkeljjkP riep mevrouw Bsrge nau. Kom toch wat dichter bij, waarde baron. Ik kan u hier niet goed verstaan Is het een jong echtpaar Ja, oud zijn ze niet, antwoordde Edgar. Ik heb met den man zooeven gesprokenhet is een sterke kerel. Hij is dikwijls met mij aan boord geweest op mijn reizen. Hoor je wel, Fanny riep mevrouw Bergenau triomfeerend. De man is bij de marine. Waarom hebt ge hem niet meegebracht, waarde baron P Neen, mevrouw Bergenau, dat ging niet, verzekerde Edgar, maar ik heb hem een bittertje laten brengen. Een bittertje P herhaalde mevrouw verwonderd. Maar ik verzoek u, baron Edgar, van wien spreekt ge nu eigenlijk P Ik vraag wie hier naast ons komt wonen. En ik heb de oer te antwoorden, dat het mijn vriend Sören Knudaen uit de Hazenstraat is. Ik zag hem met een invoering tegenhouden in ladië blijft men geheel doof voor den eisch van zelfbestuur I Ja, de politiek is we! een veelhoofdig monster. Jft Terwijl de Duitsche keizer praohtige manoeuvres houdt in den Elzas en den oorlog van 1870 nabootst op hetzelfde terrein waar toen het bloed van Franschen en Germanen bjj otroomen vloeide, zitten de ministers van het Duitsche rijk op de leege sehatkiit, peinzende op het middel om ze weer te vullen. Men wil het leger slagvaardig en op sterkte houden men wii de schulden last verminderen men wil de econo mische toestanden verbeteren. Hoe dat alles zamen kan gaan schijnt evenwel een onoplosbaar raadselmaar zooveel is zeker, dat het soheppea van nieuwe inkomsten noodzakelijk is. Maar hoe P Ziedaar het ei van Colombus. Een algemeene rijksbelasting op het inkomen kan men niet invoeren, want de af zonderlijke stafen hebben reeds znlk een belasting, zoodat er weer maar nieuwe indirecte belastingen moeten komen. Welke Ja dat zal nader worden uit gemaakt en is een uiterst moeilijk te beantwoorden vraag. Het geheele Duitsche leven is al belast: eetwaren, drinkwaren, genotmiddelen, vervoer middelen, enz. enz. enz. Het monster van den gewapenden vrede is de on verzoenlijke vijand der nationale wel vaart van jaar tot jaar wordt het erger en van bezuinigen komt niets. Duitsohland verarmt ziohtbaar maar... de Dnitseher heeft dan ook het groote voorrecht, van zich blind te mogen staren op het klatergoud der schitte rende legeroefcningen ea der keizer lijke pantservloot. Wel moge het hem bekomen I Opening der Staten Gtoneraal. Veel kleiner dan de jaren, wanneer H. M. de Koningin in persoon de zitting van de Siaten-Ganaraal opent, was gisteren de belangstelling bij het publiek in deza gebeurtenis, maar toch, het weinige dat er eigenlijk te zien was in aanmerking genomen, moet men zieh verbazen over de aanwezigheid van zoovelen, die wachtten op de enkele koetsen, door slechts vier paarden getrokken en waarin de ministers bij bosjes van drie zaten. In het eerste rijtuig, met twee paarden oanapé op den nek en met een stoel aan iederen arm, hijgende van inspan ning. Het is volle ernst, Wat ik n zeg. O, Edgar, fluisterde Laura, haar lachen bedwingende, ik wou, dat je nog een poosje gezwegen hadt, dan zou mama haar lichtgrijze zijden japon aan getrokken hebben om Söran Knudsen ie ontvangen. Ec gingen eenige dagen voorbij eer men iets omtrent de nieuwe buren te weten kwam. Toen de dames op zekeren morgen in het tuinhuis zaten, zag men eindelijk een rijtuig voor het Tranehuis stilhouden. Dat is het rjjtuig van professor Meldorf, zei Laura. Dadelijk zette Fanny haar lorgnet op en zag den grij zen dokter uitstappen en door den tuin gaan. Toen ging het rijtuig verder ea hield voor de villa van mevrouw Bergenau stil. Zoo, zeide zij vergenoegd, dan zullen we eindelijk eens hooren, wie naast ons woont. Nu, ik dank er voor, zeide Laura. Wanneer de dokter de eerste is, die een bezoek brengt, dan zullen onze nieuwe buren wel recht vervelende oude menschen zjja, die om hun- ge- bespannen, zat de Kamer-eeremonie- meester van Hare Majesteit de Koningin, de heer Van Randwijk, daarna kwam een peleton huzaren. In de drie overige, met vier paarden bespannen galakoetsen, namen de minis ters in de navolgende orde plaats eerste rijtuig de heeren Bevers, Iden- burg en Talma j tweede rjjtuigde heeren Kolkman, Sabroa en Wentbolt derde rijtuigde heeren Nelissen, De Marees van Swinderen en Heemskerk een zeer kleine stoet dus. Buitendien vertoonden de ministers zich niet als de Koningin, groetend aan de menigte, van de mooie gala» costuums kreeg men buiten de vergader zaal der Tweede Kamer dus niet veel te zien, men moest het grootendeels doen met de gepruikte koetsiers en de lakeien, veel minder in aantal dan gewoonlijk, gevolg alweer van het geringe aantal hofdignitarissen. De vergaderzaal van de Tweede Kamer, voor deze gelegenheid die van de beide Kamers in vereenigde zitting, liet een paar schitterende jassen zien die van den voorzitter, den heer Schimmelpenninok, die generaalsuniform droeg, van het Eerste Kamerlid, den beer Van Voorst tot Voorst eveneens in militair uniform, en van het overige bureau der vereenigde zitting, de griffiers enz., die in ambtskleeding waren. De leden der commissie van in- en uitgeleide, bestaande uit da heeren Von Fisenne, Van Wasenaer van Rosaade, Van Löben Seis, leden van da Eerste KamerVan den Berch van Heemstede IJzerman, Jaunink, Limburg, Da Geer, leden van de Tweede Kamer, die allen reeds zekere Ahaung hadden gehad van hun benoeming, droegen ook het ambtseostuum. Diep betreurd weïd daarom hun vertrek uit de zxal, dat evenwel onver mijdelijk was voor de riohtige nakoming hunner plichten. Gedurende enkele minuten took had de vergaderzaal toen haar grijs, pro zaïsch aspeot in weerwil van het schit terend bureau. Maar weldra keerde de commissie terug, de ministers en de hofdignitarisssn met zieh voerend. Het meereadeel der Kamerleden stond op en bleef staan gedurende den tijd waarin de heer Heemskerk even eens staande de openingsrede uitsprak. Staatsbegroting voor 1909. Aan de nota betreffende den toestand van 's lands financiën, waarvan de staatsbegrooting vergezeld gaat, wordt het volgende ontleend. Het dienstjaar 1906 waarin de ont vangsten f181,976,431,01 en de uitga ven f 177,910,018,31 bedroeg8n,wgst een voordeelig saldo aan van f 4,066,112,67, welk overschot f 1,715,073,93 meer be draagt dan ten vorigan jare werd ver wacht, doordat de uitga ven fl,228,421,776 gezondheid gekomen zgn. Het duurde tamelijk lang, voordat de professor weer buiten kwam. Ein delijk zag men hem. Hij groette nog eens vriendelijk en kwam toen lang zaam op het tuinhuis van mevrouw Bergenau aanstappen. Welkom, welkom, geachte heer professorsprak mevrouw Bargenau, terwjjl zij des grijzen medicus de hand reikte. Neem plaats en vertel ona eens wat nieuws. Deze arme meisjes zijn bjjna ziek van nieuwsgierigheid. Ja, professor, genees ons maar spoedig, opdat we mevrouw Bergenau niet aansteken, zei Fanny. Wie woant er naast ons P Een Italiaansche zangeres, Car- mela Fiorelli, antwoordde de professor. O, mama, riep Laura, dat is de zelfde over wie Olto zoo in geestdrift geraakte. Nu zullen we eens zien, of zij zoo'n wonder is 1 Ia zij ondar uwe behandeling, professor vroeg Fanny verder. Neen, antwoordde professor Mel dorf lachend, daar kan ik mij niet op beroemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1