AGAO mmmm. Mo. 208. 40s Jaargang. 1908. 3 September. Dondenia Van week tot week» li kiii imnenlanfeok lerieMen IENST FEUILLETON ERK n smaak 'ere o. f 1.60 0.85 0.45 adig. ddelburg v.v Of 5.50f 7.55* O* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* Remise. Zeilmarkt. Badhuis. 5f 6,25f 8.40® 5* 2.—2.45* 6.55§ 7.50» XO.f "an tot de Re- markt, huis. vertrekken ii het B a d- LCBËREN. 6.22, 9.20,12.16, et vertrek van de geratraat en het 13 minuten later. 9.23,12.18,2.58, Domburg 6.45, .40 en 11.40. issingen en Mid- 0.40, 1.35, 4.15, Vliasingen en 11.29, 2.24,5.04, 6.—, 6.20, 6.45 0.-, 10.20,10.40, 12.80, 1.—1.30* 4.30, 4.50, 5.20 10. 6,10, 6.80, 9.50, 10.10, 10.80, "m. 12.10, 12.45, 8.40, 4.10, 4 .40 6, 7.25. 8.—. 8.S6 a des Zondags uit. B-SCHELQF 8. 3,23 c) en 6,15 d) -. 3,50 c) en 6,45 1,55 a) en 4,45 3,23 en 6.15d)h). na het vertrek van n. Neuzen vm. 8,80 Borssele en Neuzen ena, Borsselen en ot van 10.25 uit en van 16 April ■j" 6.33 7.33 fl0.lt 6 f10.61 11.3 fH-16 Ad-Duitschland, ri.ob.tia ^aal-Lage Zwaluw®. f 9.9 6.51 8.21 - 8.18 7.25 8.48 f 9.51 10.1 i f10.51 11.3 UISSIMM HL COIIRANT. Prijs per drie maanden ƒ3 30. Franco per post ƒ150. Afzonderlijke nummers 5 cent. M :n abonneert rich bij alle Riek- handelaren, fostdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Mai kt. m ADVERTENTIËN: van 14 rebels ƒ0.40. Voor e h ;u regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf v;in driemaa plaatsing ferzelfde fdvertentie wordl de prijs slechts ticeeinaai berekend Groote letters tn cliché's naar plaatsruimte. Vorscliijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephooimummer 10. Ahonnt ments-Advertentiën op zeer wordeelke vooi-waarden. 6.17 6.3 7.18 7.47 8.1 8.15 Rijden alk9" dea Zondags 7 Jnni tot IJ September ea 16 Auguitü»» De jongste staatkundige gebeurtenis een in Turkije hebben blijkbaar ook eene toenadering teweeg gebraoht tus- Beken den Sultan en de prinsen van zijn huis. Om allerlei redenen lag de familie onderling steeds overhoop, hetgeen op den staat van zaken ook al niet gunstig heeft gewerkt. Grootwaardigheidsbeklee- dere, die het mei den Bultan of met de hofkliek niet konden vinden en ver bannen werden, keeren langzamerhand lerng. De gewezen Patriarch van Armenië die, nu twaalf jaren geleden, bij de vreeselijke slachting onder de Armeniërs, zijne geloofsgenooten zoo trouw verdedigde en toen naar Jeruzalem gebannen werd, keerde .ook van daar terug, overal met de ondubbelzinnigata bljjken van vereering ontvangen, zelfs van de zijde der regeering. Ook de Tutksohe dames maken vaa de gelegenheid gebruik om meer aan het publieke leven deel te nemen. Aan de politiek deden zij, zooais nu blijkt, reeds vroeger ijverig mee. Door haren invloed heeft men indertijd het hoofd der Jong-Tarkeehe partij, die achttien jaren lang te Parijs de zaken bestuurd had, maar door omkoopiug op het punt stond van terug te keeren, yan diea noodlottige!! stap teruggehouden en weten te bewerken dat hij volhardde tof het goede einde toe. Dat een volk zoo maar niet ineens tot andere staatkundige gedachten en begrippen komt, dat deze moeten rijpen en politieke opvoeding niet kan worden gemist, wordt ook in het herboren Turkije intussohei weer bewezen. Van waar anders de aanmaning vaa het Jsng-Turksehe comité aan de bevolking om zich niet met staatszaken in te laten Met andere woorden „houd je maar buiten de politiek wij zullen wel denken en handelen/ Dat is zeker goed gemeend en practisch juistmaar echt constitutioneel is het toch niet. Heelezaaal gedaan is 't dan tooh in Ma rokko beslist niet, hoewel Moeial Hafld nu zoowat overal gehuldigd is, behalve te Casablanca. Zjjn broeder zit te Pettat en zou plan hebben om vandaar weer op te rukken. Ook schrijft men aan zijn legeraanvoerder M'toegi, het voornemen toe om eene poging te wagen tot her overing van Marakesj, aiaar veel ver- waobting kan men daar niet van hebben en met hef leger te Bettat z et het 57.) „Lang kan dit echter niet duren, alleen reeds wegens de moeilijkheid om le vensmiddelen te krijgen. Doch wanneer hg in den afgeloopen nacht de villa nog bewoonde, den is er kans, dat bij er den komenden nacht ook nog te vinden is. Ge hebt gezegd, dat omstreeks middernaoht van het naaste station een trein naar Hamburg vertrekt, niet waar „Ja, dat is dezelfde, waarmee ik gereisd heb." datgene dacht eens na. „Bij dag zal bij wel niet verder reizen. Hij kan dus alleen met den trein van twaalven ver trekken." „Wat zijtge van plan?" vroeg "Wernei „Mijn verlof is nog niet verstreken, sa ik heb me nu eenmaal in het hoofd gezet, dat ik dien Gabori moet pakken. Hat is wijn ontdekking, dus wil ik alleen de vruchten oogsten. Binnen er allertreurigst uit na den jongsteu veldslag. De Fransofaen zitten een beetje met het geval verlegen. Yan Algerië uit hebben zij, om de krijgshaftige stammen in bet Oosten te beletten om in Algerië beweging te veroorzaken, sinds geruimen tijd twee steden bezet en nu wil Sultan Moelai Hafid, dat ze die plaatsen zullen ontruimen, wat heel natuurlijk is, doch waaraan vermoedelijk tooh wel niet voldaan zal worden men neemt althans zijn® voorzorgen tegen een mogelijken aanval. De quaestie der erkenning door de mogendheden, blijft, vrjj natuurlijk, voorloopig hangen. Keizer Wilhelm van Duitsehland en de zjjnen hebben hun hart weer eens kunnen ophalen aan een schitterend militair schouwspelde manoeuvres in Elzas-Lotharinges. Dit Rijksland wordt, evenals bij ons in der tjjd de genera liteitslanden, nog altijd beechonwd als een veroverd gebied, dat behoort te worden gehouden op voet van oorlog. Er liggen daar dm ook niet minder dan twee en een half legercorps, een flink leger op zichzelf, wel geschikt om er bij de Franschen den schrik in te houden, maat minder om een betere verstand houding tnsschen de oude erfvijanden te doen ontstaan. Metz is echter, door de genadige besohikking des keizers, geen ouder- wetsehe versterkte plaats meer. De vestingwallen, die trouwens in de mo derne krijgskunst niet passen, zijn weg en de stad begint zieh verbazend uit te breiden en te ontwikkelen. Yoor den echt militairen keizer moet het een verheffend schouwspel zijn geweest, te Straatsburg de Elzae-Ber veteranen, soldaten van het Tweede Fransohe keizerrijk, te zien defileeren naast die van zijn grootvader uit het jaar '70. Er waren er die met Napoleon in Itahë bij Magenta en Solferino tegen Oostenrijk gestreden hadden er waren er zelts uit den Krimoorlog, die Engel- schen, Franschen en Turken in 1853 tegen de Russen en tegen de cholera voerden. „Waar militaire geest heerseht zegt de keizer kloppen de soldaten harten te zamen." Wij gelooven het gaarne, maar wensehen toch niet terug naar die treurige tijden en mogen het sterk overdreven aankweeken van den militairen geest niet goedkeuren. Die den vrede lief heeft mag zeker niet twee uren vertrekt de trein. Vaarwel, mjjnheer Werner." „Neem mij dan mee," verzocht Rein heid, De commissaris keek verwonderd op. „Weet ge wel, dat er gevaar aan verbonden is „Juist daarom. Ik vind het vreeselijk, dat die man in de nabijheid van Lili Reinhold Werner bleef verlegen in zijne woorden steken, maar Jurgens glimlachte. „Ge verlangt toch naar de beide terug," zeide hij bobt spottend. „Nu, wat mjj betreft, moogt ge meegaan. Vier handen kunnen meer dan twee." XVI. „Nu zfjn we er spoedig," zeide Jur gens en greep boven zijn hoofu in het bagage net. Daar had hij niets liggen dan een stok met een looden knop, dien hij tussohen de knieën nam. Reinhold Werner stond aan het por tiervenster. Gedurende de reis hadden ze veel last gshad van de hitte en van stof. Eerst tegen zonsondergang hadden ze de raampjes kunnen openen j nu woei maar met een beetje minder militair vertoon zou het tooh wel gaan. 't Is niet waarschijnlijk dat de jongste Turksohe gebeurtenissen ook niet zonder invloed zullen big ven op den toestand van Egypte. Men kent de eigenaardige verhoudin gen in dit land, in naam Turksoh, be stuurd door een van Turkije onafhan» kelijken Khedive, die des te meer afhankeljjk is van de Eugelsehen, welke op hun beurt worden tegengewerkt door de Jong-Egyptisohe partij. Deze verlangt nu voor Egypte ook een grondwet, die dan door den Sultan zou moeten worden verleend, hetgeen van zelf aanleiding geeft tot de vraag of van Engelsche zijde hiertegen bezwaar zal worden gemaakt. Wij voor ons gelooven dit niet. Zeer zeker zal Engeland, vooral nu het door Frankrijk openlijk wordt gesteund, er nooit aan denken om den weg naar Indie in de macht van anderen te laten. Daarvoor zal de geduchte Sriteche marine desnoods wel behoorlijk zorg dragen. Maar aan de ontwikkeling van het treurig misdeelde land, dat eenmaal zulk een groote rol in de wereldge schiedenis speelde, heeft het Engelsche bestuur weinig gedaan en inwendige hervormingen zouden het zeer te stade komen. De droom van hen, die nu reeds een machtig Turksoh rijk zien, opnieuw een en ondeelbaar en geducht voor de wereld en dat dus ook Engeland zou kunnen dwingen om het klassieke land der pyramiden te ontruimen, zal tooh zeker wel blijken bedrog te zijn. Vermoedelijk is de volgende week aangewezen om de spannende Congo- quaeetie teneinde te brengen, In plaats van vacantia te houden, occupeert de Belgische Senaat er zieh thans mede en wel met bekwamen spoed, want door de afdeelinges is reeds een gunstig rapport uitgebracht en besloten is de behandeling der zaak niet uit te stellen, maar deze week, vermoedelijk Vrijdag, da beraad slagingen te openers. En de regeering kan zich wel op hare groote overwinning voorbereiden, die België tot een van de voornaamste koloniseerende mogend heden der wereld zal maken. Zij kon omtrent de gezindheid der mogendheden de meest geruststellende verklaringen afleggen en zelfs op een volkomen sohikking met Engeland voiledig uit zicht geven. er een koele nachtwind, en tussohen het geratel der wielen hoorde men hef geruisch yan boomen. „Hier is het bosch", zeide Reinhold Warner zacht. „Toen ik de eerste maal hier langs reed, zat ik met hem alleen in de cour.é. Ongeveer op deze plaats brak de as van onzen waggon, en toen die begon te slingeren, greep hij mjj bij den arm. Misschien deed hij het ook eenige seconden vroeger, en had hij het op mij voorzien." „Dat is mogelijk," antwoordde Jur gens kortaf. Hij stond nu ook op en kwam naast Werner staan De trein reed tegeneen helling en verminderde daarom zijne vaart. „Wat komt er nu f" „De woning van den baanwachter, aan den raad van het bosch. Dan een groep elzanbooman met de villa in het midden, en eindelijk hat station." „Waar is dat besohadigde venster luik?" „Links op den hoek, die naar den spoorweg is gekeerd. Het gat is bo venaan." „Goed 1 Wjj zullen zien. Daar komf het huisje van den baanwaohtar/ Het is wel opmerkelijk dat de regee- ring spreekt van een zjjn „zoo goed als van de baan". Zij bedoelt daarmee de quaestie met dit land. Ongetwijfeld zal Engeland zoo lang volhouden tot het staat voor een voldongen feit. In dat opzicht beeft de Britseha staatknnde zioh nooit verloochend maar men zal eindigen met het hoofd in den schoot te leggen, omdat men, alleen staande, nu eenmaal niet anders kan. Vaderland en Venezuela. Uit Curagao wordt aan de „N. R. Ct." geschreven Volgens loopende geruchten zou de generaal Rolando, de leider der liberalen in Venezuela, trachten in hef buitenland in het bezit te bomen van geweren en ammunitie, ten einde door een revolutie den president te verjagen, maar de groote moeilijkheid is wapens ingevoerd te krijgen. Hierin zou Cursgoa behulpzaam kunnen zijn door het eiland open te stellen voor den uitvoer hiervan, en reeds heden zag ik een verzoek, onder teekend door veie inwoners, gericht aan den gouverneur, om zijne bemiddeling in te roepen het in deze richting te willen sturen. Het zou een groote moei lijkheid zijn tegenover de andere repu blieken Haïti, St. Domingo en Colom bia, om een waarborg te hebben, dat de wapens alléén naar Venezuela ver scheept worden, en mooht het zoover komen, dan zal een zeer strenge oontr&'e hierop noodzakelijk zijn maar daarvoor zal dan wel gezorgd worden. Om de aast te doen overloopea is hier heden bericht ontvangen, dat voort aan alle schepen, uit Cutapao naar Ve nezuela vertrekkend, niet meer behoeven uitgeklaard te worden door een der hier vertoevende consuls, daar voor den pre sident Castro het eiland Curagao niet meer bestaat I De New-Yorksohe „Evening Post" van 24 Augustus schrijft „Naar wij vernemen, is de Holtand- sche natie niet bijzonder geneigd, om het tot een oorlog met Venezuela te laten komen. Als menige zwaargebeende karreman, bij 't vechten tueschen straat jongens, hebben de groote mogendhe <en het kleine Holland goedig aangepord, om Castro in het haar te vliegen. Wij hebben de rol gespeeld van den braven politieagent, die den anderen kant uit kijkt, en wij hebben de Nederlandsohe regeering verzekerd, dat de Monroe-ieer niet zal worden ingeroepen tegen eenige wettige poging van Holland om van Venezuela een afdoend antwoord op haar vragen te krijgen. Vooruit maar, en schiet maar raak, hebben we gezegd maar de Hollandsche regeering weifelt, omdat, ondanks het fraaie praatje, omtrent nationale eer en han- Hef lag daar stil in de duisternis de lantaarn brandde als naar gewoonte. „Het leek wel, of ik daar iemand in lichte bleeding zag loopen, maar ik kan me vergist hebben," zei Jurgens. „Ha, daar komt de villa." De trein reed nog altijd zeer lang zaam, en de beide mannen keken in gespannen verwachting door het open pottierraampje. Zij reden zoo dicht voorbij het huis, dat zij het geruisch der boomen kon den hooren, toen was het voorbij. „Hebt ge het gezien vroeg Jurgens zacht. „Heel duidelijk, het was nog helder der dan gisteren." „Ja, een licht zooaio door mensahen- handen wordt aangestoken. Zij zijn er nog/ „Zij Ooh ja, ik vergat, dat bij zjjne vrouw bij zieh heeft." „Dst is waateehijnijjk ons geluk. Ik denk, dat zij ziek geworden is. Waarom brand er anders eiken nacht dat licht „Misschien werken zij nog/ „Dat is ook mogelijk; dan hebben wij hen zooveel te zekerder." „Tooh ie het een akelige zaak," se* delsbelangen, ze er niet bepaald zeker van is, voldoende reden te hebben tot het beginnen van een oorlog. „Niets minder dan het spoedig terug- nemen van president Castro's besluiten, welke geleid hebben tot het verlammen van den handel op het eiland Curasao, en iets in den trant eener verontschul diging voor de vernedering van den Hollandschen consul, zal Holland vol doen". Maar, alles welbeschouwd, als een natie, binnen besohaafde perken, weigert, handel met u te drijven, dan kunt ge er haer niet toe dwingen door het kanon. Hoe vele oorlogen zouden wjj wel gehad hebben, sedert het Dingley-tarief van kraoht werd En wat de vernede ring van den Hollandschen gezant betreftFrankrijk en in mindere mate ook wij hebben dezelfde ondervinding opgedaan. De naties, die deelnamen aan de blokkade en het bombardement van 1902, hadden bovendien te pleiten in een juist omschreven zaak. Er waren contraoten geschonden en publieke schul den werden niet voldaan. Holland heeft tof dusverre een der gelijke zaak niet. PesÈwstjs. De invoering van het poatweije met 1 October a. s. is, zoo meldt men, nog niet bepaald. Het voorstel om daartoe op dien datum over te gaan, is wel ingediend, maar de beslissing daarop is nog niet genomen. Be dir.-gea. van Sea arbeid» Naar men verneemt, heeft de hees H. A. vaIJooölotcya boeloioa, voos» zijn benoeming tot inspecteur, met des persoonlijken titel van direoteur generaal van dea arbeid, te bedanken en dus Rotterdam niet te verlaten. Vïi&aingen, Q Sept„ De heer A. Koppejan Jr., direoteur i van de Burger Avondschool en van de Avondschool voor Handwerkslieden, heeft gisteren den dag mogen berdenken, S waarop hij gedurende 25 jaren als leeraar in het teekenen te dezer stede werkzaam was. Van verschillende zijden mooht de heer Koppejan dien dag blijken van belangstelling ondervinden. In de eerste plaats ontving de jubilaris een officieels felioitatie van Burg. en Weth. dezer gemeente welke felioitatie hem schriftelijk bereikte, omdat de leden van het dagelijkse!) bestuur wegens de gemeenteraadszitting verhinderd waren persoonlijk bun gelukwensehen te komen aanbieden. Burg. en Weth. eindigden hun eehrjjven aldus „Moge het U gegeven zijn nog veie jaren de beide belangrjjke functies te Werner. „Met die vrouw De trein hield stil voor het station, ea de heide hearen stapten uit. Het perron was ledig en slecht verliohf, alleen een oude beambte met een roode pet op, verrichte slaperig zijn dienst. Toen da ^twea kruisende treinen allebei vertrokken waren, bleek, dat uit den andaren trein, die van Ham burg kwam, twee mannen waren uit gestapt. Zij waren gekleed als werk lieden, doch nadat Jurgens een blik op hen had geworpen, trad hij op hen tos en wisselde eenige woorden met hen, waarop hij tevreden knikte. ,'i.e twee mannen waren politie-agan- ten, welke de voorzichtige commissaris telegraphiscb uit Hamborg ontboden had. Op zijn aanwijziog hadden zjj zich verkleed als werklieden, om op het eenzame station niet in het oog te vallen. Vervolgens ging Jurgens naar den stationschef, toonde hem zijn aanstel ling als ambtenaar, en deelde hem mede, dat bij iemand in hechtenis moest nemen. (Wordt vervolgd A

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1