k Mi geshü sreemging Vrijdag 21 Augustus. 1SD: No. 197. 1908. FEUILLETON. aannemer. U L P," ans er pak 23» ct. stuk 6 2®pak37 ir 1 id. 19 %id. 10 2 id. 48 1 id. 25 sstijfsel doosje 7 cent. rati 4 naar de 5IJ L, IAGSCHK •avenhag». van Kapitalen bij nte, Wsduwen- ging enz., tegen en worden gaarne jent IKEIt Jzn. 46e Jaargang. al!@s iliteit; JB-BEHELBH a. 3,28 c) en 6,15 d) m. 3,50 c) en 6,45 1,55 a) en 4,45 3,23 en 6.15 d)h). na het vertrek van n. Nenzen vm. 8,30 Borsaele en Neuzen rena, Boraaalen en out van 10.25 nit e n van 16 April f 6.9 6~51 8.21 - 8.18 7.25 8.48 f 9-61 10.1 - j-10.61 11.3 6.17 6.3 7.16 7.17 6.1 8.1# VLISSIMSC wj. per drie maandea 1,30Franco per post 1.50„ Afzonderlijke nummers 5 cent M in abonneert zich bij alle Boek. handelarenpostdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Maikt, ADVERTENTIES': van 1—4 re-gefe fOAO. Voor eb m regel ineer 10 cent. Bij directe opgaaf vnn driemaa' plaatsing vrzelfde idvertentia wordt de prijs slechts tweeiaaal beieken,L Gwote lettere vu cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonn u m ui e r 10. Abomu mente-Advertcntiën op zeer voordeel tg e voorwaarden. Blijde geruchten. In verband met de verschillende ge- ruobten omtrent een heuglijke gebeur tenis welke het Koninklijk Huis, en daarmede het gebeele Nederlandsche volk, te wachten staat, meent „de Avondp.' nu ook wel melding te mogen maken van het antwoord van Prins Hendrik bij gelegenheid van de aubade aan de Koningin-Moeder, toen een der aanwezigen tegen den Prins de opmer king maakte dat het jammer was dat jl. M. de anbade niet kon bij wón en ct „dat er reden was tot groote dank baarheid voor de afwezigheid van H. M." Het heeft ook de aandacht getrokken dat de Koningin-Moeder haar jaardag op „Het Leo" heeft gevierd, terwijl Koningin en Prins anders 2 Augustus naar Soestdfik gingen. Nederland en Venezuela. In een beoordeeling van het geeehil tachen Nederland eu Venezuela zegt de „Temps", dat het weliswaar te be treuren is, dat de vertegenwoordiger van Nederland minder correot is opge reden, maar dat dit niet tot veront schuldiging ban strekken voor de hou ding van president Castro en Nederland dus volkomen gerechtigd is van Vene- zue'a een schitterende voldoening te f 8.31 7.33 flO.ll P fll.15 iohtiul ,1-Laga Zwalawe. De Nederlandeehe regeering zal zich waarschijnlijk bepalen tot een blokkade, teneinde Castro tot rede te brengen en de openbare meening zal haar zonder eenigè afwijking steunen. Wanneer zij, nadat alle middelen tot verzoening vruohteloos gebleken mochten zijn, hare toevlucht zal nemen tot geweld, teneinde een gerechtvaardigde ondersteuning van alle mogendheden, die nog het een of ander met Venezuela in het reine heb ben te brengen, ondervinden. Het zou misschien mogelijk zijn van deze gele genheid gebruik te maken tot een aL geueene regeling van de moeilijkheden, die tot dusverre nog niet uit den weg zijn geruimd. Naar de „Tel.* uit goede bron ver neemt, is het resultaat der in den mi nisterraad gehouden besprekingen, welke Dinsdagmiddag begonnen, tot laat in den avond werden voortgezet, dat de Nederlandsohe regeering in het conflict met Venezuela vooralsnog een afwaeh- tends houding zal aannemen. Wel zijn door den minister van ma tine, in overleg met zijn collega's, de noodige maatregelen getroffen, voor het geval, dat het stellen van een ultima tum een dringende noodzakelijkheid zal sjjn geworden. Te dien einde zullen de reeda in de West-Indische wateren vertoevende oorlogsschepen neg in den loop der volgende maand met 'n twee- lal pantserdeksehepen, de Utrecht en de Holland, worden aangevuld, terwijl 46.) Rijden »llM° des Zondag» V»» 7 Jnni tot 1? September en o°* 15 Angnatns. raakten hare voeten ver aard in het heidekruidzij viel en 'leef stil liggen. Id de eenzaamheid op de heide en la den dagelgksehen omgang met baar Waarmoedigen grootvader was Lili peinzead en zwaarmoedig geworden. Haar verstand was niet gekrenkt, maar jton het worden. Het plotseling, ge- ""nzinnig verdwijnen vaa den man, haar in weinige dager, zoo dier- j 'aar geworden was, had haar op het 'Mmoeden van een misdaad gebraoht, amar zij had geen bewijzen, of hst jaoeet die omgegraven plek in den a'a zijn, dooh daar,had zij zelf den Stond omgewerkt. En daarom leefde op den bodem van aast hart nog altijd de stille hoop, dat ""hold Werner den een of anderen op de marinewerven, zoo noodig, dag en nacht doorgewerkt ban worden. Alles zal in het weck worden gesteld, om het geschil tot een vredelievende oplossing te brengen, bekend als het mag zijn, dat H. M. de Koningin een groote tegenstandster is van oorlcg. De bedoeling is dau ook, om met de Nederlandsche flotille een vloot-demon- 8tratie te houden voor Caracas. Van de resultaten dier demonstratie zal het afhangen, of nog verder zal worden ingegrepen. De ministerraad heeft voorts besloten, alvorens definitieve besluiten te nemen, den heer De Reus, den minister-resi dent, die 24 dezer hier te lande moet arriveeren, te hooren. Van een actief optreden zal dus mo menteel nog geen sprake zjjD, tenzij de regeering van Venezuela, van haar zijde, de Nederlandsohe regeering vóór dien niet tot ingrijpen dwingt.* De Rijksverzekeringsbank. De berichtgever te Rotterdam van het „Hbl." meldt: Het is bekend, dat de belangrijke tekorten die de Rijksverzekeringsbank tot dusver heeft opgeleverd, voor een deel ook worden toegeschreven aan het feit, dat het bedrfif van het laden en loosen van schepen meer ongevallen heeft opgeleverd dan waarop gerekend scheen te zijD, zoodat de uitkeeringen de ontvangst aan premies zeer aanzien lijk heetten te overtreff-n. Zij die dit bedrijf uitoefenen hebben dat eergister en gisteren kunnen onder vinden nu zij van de Rijksverzekerings bank bet besluit hebben ontvangen^ hetwelk hun kennis geeft dat hun be drijf van de 14e in de 18e klasse wordt gebracht, terwijl het percentage, dat tot dusverre 89/10 prooent bedroeg, is ver hoogd tot niet minder daD 21 xj% prooent. Maar het zijn ten slotte natuurlijk niet de werkgevers, die dat betalen, het is het bedrijf zelf. Immers de kos ten aan het lossen en laden verbonden wqrdea eenvoudig opgezet, zoodat men kan zeggen dat door dezen aanslag de Ne derlandsche havens aanzienlijk duurder gemaakt zullen worden. Naast dit be zwaar bestaat nog een t veede, namelijk dat, zooals altijd, het genomen besluit weer terugwerkende kracht heeft ge kregen en, sehoqn de papieren, als ge zegd, eerst gisteren zijn ontvangen, de nieuwe premie verschuldigd is vauaf 28 Juli. Waar nu sedert reeds een aantal schepen zijn behandeld, die al weer vertrokken zijn, is de buitenspo rige premie natuurlijk niet meer ver haalbaar, wat voor de betrokkenen een verlies beteekent dat in de duizenden kan loopen. Daar komt dan nog bij, dat de Rijks verzekeringsbank den maatregel van differentieele behandeling heeft geno men. Naar men weet is de premie ver schuldigd over het loon van het volle personeel, dus ook van de kantoorbe- dag weer mooht komen opdagen. Eu nu had ze met eigen oogen, in hetzelfde buis waaruit Reinhold Wer ner verdwenen was, den man gezien, die hem indertjjd bij den aankoop der villa vergezelde, en die in haar fijnge voelig gemoed een gevoel van afsehuw had gewekt I In die vluohtige seconden kwam bet overprikkelde meisje tot de overtuiging, dat zij den moord snaar gezien had, en wel nabij het graf van den vermoorde, en deze overtuiging greep haar vree- selfik aan. Lili lag onbeweeglijk in bet heide kruid. Naast haar verhief zioh een heuvel, die algemeen gehoudeu werd voor een soort van hunoebed en waarover vele vertellingen in omloop waren. Op den top er van lagen groote stesnen, en een doornenbosobje spreidde zfine wor tels diep in den grond uit, waar h6t gebeente rustte van een verslagen Óarmaansehen krjjgsman. Maar men had toeh de plaats kenbaar gemaakt en de doode was gevallen in een eer lijk gevecht, bij het licht der zon. Tegenwoordig worden de mensahen bij donkeren naoht vermoord, en ais dienden. Nu zijn er firma's, die het stuwadoors bedrijf als een onderdeel hunner zaken uitoefenen en die voor andere branches uit den aard der zaak veel kantoorpersoneel hebben. De bank heeft nu geredeneerd, dat voor die firma's het risico door een zooveel tal rijker bediendenpereorsael wordt ver minderd en zjj heeft haar op 8®/io pCt- gehandhaafd. Schoon er voor deze ar gumentatie zeker iets te zeggen is, de marge die de bank heeft laten bestaan is zoo reusachtig, dat zulks gelfik moet staan met een bevqoraeeling ten koste van hen die het stuwadoorsbedrfif pur et simple uitqefenen. Het is dan ook niet te verwonderen dat er oogenblik- kelfik onder de werkgevers eeoige agi tatie heerscht en dat de Rijksverzeke ringsbank, die in hun beoordeeling toch reeds niet hqog stond, ditmaal op geen milde critiek kan rekenen. (hen maritieme manoeuvres. In verband met het vertrek naar West-Indië van het pantserechip „Jaeob van Heemskerok* en het klaar maken van het pantserdeksohip „Friesland" voor een buitenlandsche bestemming, zullen de voorgenomen manoeuvres in de stelling van Den Helder op 25, 20 en 37 Augustus a.s. niet doorgaan. Nieuwe torpedobooten- De bfi de maatseh. van soheeps- en werktuigb. „Feyenoord,* te Rotterdam in aanbouw zijnde torpedobooten 9,10, 11 en 12 zullen binnenkort voor dan dienst gereed komen. Deze booten wer den in 1QQ7 op stapel gezet en zijn het zelfde type als de torpedobooten 1 tot en met 4. Zij hebben eene waterver plaatsing van 141 ton. De bemanning zal uit 24 koppen bestaan. De luitenant ter zee 2e klasse A. J. W. van Anrooy is, bestemd om met Hr. Ms. pantserdeksohip „Friesland" naar West-Indië te vertrekken, thans gedetacheerd te Seheveningen, teneinde zich aldaar op de hoogte te stellen van het daar ter plaatse bestaande Rfiksra- diografisch station. Een soortgelijke in richting zal te Curagao aan den wal worden opgesteld, waarbij vermoedelijk de heer Van Anrooy wordt werkzaam gesteld. Met luitenant Van Anrooy is ook nog eenig ander personeel voor het zelfde doel te Seheveningen aanwezig. Het hoofdbestuur der onderoffieiers- vereeniging „Ons Belang" heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend, mededeelende, dat het kennis genomen heeft van de verklaring van den minister van oorlog, betreffende de spoedige voTooiing van het ontwerp- pensioenwet voor weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, daarvoor zeer dankbaar is, doch dat niet bekend is, dat medege- de moordenaar het lijk onder de aarde stopt, dan maakt hij geen heuvel en stapelt geen steenen op elkaar. Men kan sleohts vermoedens koesteren, als men bfi de versoh omgegraven plek staat dat is alles. Maar de verraders zfin er tooh ze zitten op de boomen in het rond en krassen. Lili bad hunne vleugels hoeren klap pen, toen zij uit den tuin viuehtte, en nu hoorde zij weer het fladderen der zwarte vogels, die naar het westen vluchtten voor den opgang der zon. Het werd langzamerhand lichter. Het meisje richtte zioh op en hurkte aan den vost van den heuvel neder. Zij dacht na en eigenlijk dacht zfi tooh niet na, het draaide en woelde in haar hoofd, nu eens nam zfi een be sluit, dan was zfi dit weer vergeten. Zfi moest den moordenaar vatten. j*' Of neen, de moordenaar moest ge vat wordendaar waren de mannen voor, die uniform dragen. Voor die mannen was Lili altijd bang geweest. Ea als zfi naar die mannen ging om een moordenaar aan te wfizen, dan zouden zfi vragen, wie de vermoorde desld zfin de hoofdzaken waarmede in het ontwerp rekening zal dienen te worden gehouden. Onder mededeeling dat de leden der vereeniging zioh over die hoofdzaken hebben uitgesproken worden de grondrlagen, waarop het ontwerp zal moeten rusten, wil het tot een goed werkende wet leiden, in een ontwerp van 17 artikelen met toelich tingen bfi het request aangeboden. Opheffing Bjjkelandbonwechool- Naar men meldt, staat de voorgeno men opheffing der Rfikslandbouwsehool te Wageningen, in verband met de groote uitbreiding, die de Hoogere Land Tui i- en Bosehbouwsohool de laatste jaren heeft verkregen en is het gevolg van de behoefte aan meer ruimte voor het steeds aangroeiend getal der aan die inriohting studeerenden. Het moet de bedoeling zfin die hoogste in stelling van landbouwonderwijs te Wa geningen gevestigd te laten en opnieuw een reorganisatie te doen ondergaan, waardoor zfi, meer dan thans het geval is, het karakter eener inriohtiug van hooger onderwijs zal verkrfigen en met de best toegeruste instellingen van dien aard in het buitenland zal kunnen wedijveren, üe plannen der regeering ten aanzien der regeling van het land bouwonderwijs moeten reeds in een wetsontwerp zfin belichaamd, dat zfin weg reeds heeft gevonden naar den Raad van State of althans spoedig bfi dat college zal inkQtnea, Vlittsingen, SO A.ug. Zfin wij goed ingelicht, dan is dezer een bijeenkomst van de voor zitters der negen nog niet aangesloten R. K. Kiesyereenigingen in N.-Brabant gehouden en daar besloten, voorshands niet tot den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen toe te treden. Of ook de vereenigingeu zelve tot het nemen eener beslissing zullen wor den opgeroepen, is ons onbekend. („Centr.") 1st dragen van eens tuniek door opporofficieren. Aan de opperoffioieren wordt de ver gunning verleend, om bfi het paard rijden in de kleine en in de veldtenue eene tuniek te dragen naar het model als is vastgesteld voor de offioieren, tot wier uitrusting de tuniek behoort. De knoopen glad en van verguld metaalde kraag geljjk aan dien van de „jassen voor de overige tenuen' voor opperoffioieren voorgeschreven. Op de tuniek worden gedragen de model schouderbedekkingen voor opper- officieren van dubbel gevloohten gouden koord. Nestor der Tweeds Earner. Na het bedanken van den heer Van Alphen aan het eind van het loopende zittingjaar zal de heer Lieftinok het oudste lid der Tweede Kamer zijn. Vlissingen in 1907. (Uit bet Gemeenteverslag.) (Slot.) Wering van Schoolverzuim. Wel ontving de commissie in het begin van 'tjaar weder een opdracht van den arrondissements-sohoolopziener, om een onderzoek in te stellen, thans naar een lStal kinderen, die, vermeld, als op geen der scholen in deze ge meente ingesohreven, zich vermoedelijk sohuldig maakten aan absoluut school verzuim. Uit het onderzoek, door den len secretaris, ingevolge opdraoht der oom- missie, in deze persoonlfik ingesteld, bleek, dat een 8tal dier leerlingen reede op een of andere sohool waren inge schreven, en deze ook geregeld bezooh- teneen 7tal voor den eerstvolgenden eursus zouden worden aangegeven een 2tal uit hoofde van ziekelijk gestel geen sohool bezochten1 op kostsohool was geplaatst en 1 naar elders was vertrokken. Iu hoeverre de subsidie, door de ge meente verstrekt, om leerplichtige kin deren van kleeding en schoeisel te voorzien, ten einde daardoor getrouw schoolbezoek in de hand te werken, in deze ook weer in dit jaar gunstig heeft gewerkt, moge blijken uit het Verslag der Vereeniging „Hulp in Nood", welke met het beheer dier subsidie is belast. Middelbaar Onderwfis. Burgeravondschool met tweejarigen cursus. De verbetering, door de reor ganisatie teweeg gebraoht, kwam in het afgeloopea verslagjaar ten volle tot haar recht en bleek uit den verbeterden uitslag der examens en uit het groot getal nieuwe leerlingen, dat zich voor het sehooljaar 1907'08 aanmeldde. Dit en het feit dat zioh onder de nieuwe leerlingen dit jaar verscheidene kinderen bevonden van meer gegoede ingezetenen, toont aan dat de waar deering voor het onderwfis aan de avondscholen ook naar buiten is ge- Het groote aantal leerlingen dat dit jaar tot de school kon worden toege laten, maakte het vormen van een 3e paralel afdeeling voor de eerste klasse was, en voordat men dan de heide had omgegraven, zou de moordenaar ont snapt zfin. En als zfi met eigen hand de juiste plek aanwees, dan viel de verdenking op haar zeiven en op haar grootvader.... want de vreemdeling had veel geld be zeten, veel geld. Neen, zfi zou aan niemand iets zeg gen, zelfs niet aan haar grootvader 1 Zelf handelen gehee' alleen, dat was hier de aangewezen weg. Maar hoe Het werd voortdurend liohter, en Lili verzonk al dieper in gepeins. Nooit bad zfi al het gewicht van hare verlatenheid hier op de eenzame heide zoo gevoeld als op dien ochtend, bfi het aanbreken van den dag, welke leven en lioht terughraoM. Lili verlangde vurig naar een vrou welijk wezen, voor wie zfi haar hart zou kunnen uitstorten. Ea toen herinnerde zfi zioh plotse ling, dat die zwart gebaarde mau niet alleen was geweest. Zfin welbekend gelaat, beschenen door het lioht der kaars, stond haar zoo helder voor oogen dat zfi die vrouw aan de sohrjjftafel bijna vergeten was. De tweede klasse was evenals het vorig jaar in twee afdeelingen gesplitst. De uitbreiding van de eerste klasse en ook van de avondsohool voor hand werkslieden maakte het mogelijk de lessen in meetkunde geheel op te dragen aan den heer J. D. C. de Vries, die in rekenen en algebra aan den heer W. N. A. F. K. H, van Bakergem en die in Nederlandsche taal aan den heer C. de Jonge. Directeur en leeraren kweten zich niet fiver en auooes van hunne taak. Lokalen en Leermiddelen. Tengevolge Maar die vrouw was van vleeseh en bloed, dat waB niet de geeBt van het slachtoffer, die, volgens het oude ver haal, overal den moordenaar vervolgt. En misschien toeh een slachtoffer Steeds duidelijker kwamen nn de trekken van die jonge vrouw Lili voor oogen. Zfi had een schoon gelaat, met een droevige uitdrukking. Het jonge meisje aohtte het onmo gelijk, dat een vrouw de helpster van een misdadiger kon zfin zfi had hem misschien lief, missohien behoorde zfi hem toe voor het leven, maar zfi kon geen kennis dragen van zfin karakter en van zijne misdaden. Die gedachte versterkte zioh bfi Lili hoe langer hoe meer, en tenslotte nam zfi het besluit, met die vrouw in ver binding te treden. Dat moest dan na tuurlijk gebeuren buiten weten van den man, wiens aanblik haar reeds met afschuw vervulde; dus bfi avond, of nog liever bfi nacht. Thans was het daarvoor te laat, want de opgaande zon kleurde reeds den oostelijken hemel. Toen Lili in de baanwaohters wo ning terugkeerde, lag haar grootvader nog in diepen slaap. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1