i lull geslaakt. 1908. Woensdag 12 Augustus. FEUILLETON. No* 189. 40a Jaargang. Gemeentebestuur. nationale militie. Smii'BiïMsek kriekte VLISSIMMK COIIMNT. Prijs per drie maanden f 1 30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. M :n abonneert nich bij alle Rjek. handelaren, Postdirecteuren of re ehtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Mai kt. JÜl ADYERTENTIËNvaia 14 re^efö ƒ0.40. "tfoov elfen regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf vnn driemaa' plaatsing eraelfde i-dvertentis wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groofe letters n cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnimmer 10. Ahonnt ments-Advertentiën op zeer foordeel ij e voorwaarden. Oproeping van Verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com- missuris der Koningin in dit gewest van den 22 April 1908, A No. 1845, 3, afdeeling, M. Boept bij deze op tot den werkelijken dienstde ondervolgende in deze ge meente wonende Verlofgangers van de liohtingea 1903, 1904, en 1905 Van het 3e Regiment Infanterie: Van Husen Angelus Marinus, Rouw Pietor Martinus, lotelingen der ge meente Vlieeingen, lichting 1904, dag en plaats van opkomst24 Augustus 1908, Vliesiagen Waltz Johannes Wilhelm, De Jong Pieter Cornelia, Suurmoad Jan, Heuse- veldt Marinus, De Konink Willem Pieter, Wejjermana Jan, Van de Velde Frans is, Van Rijswijk Alphons, Roelse Willem, Hest Cornells, Nobels Daniël Oonataatijn, Corvelegn Franoieeus Jo hannes Adrisnus, Van Bel Evert, Wijk- buijeen Johannes Marinus, Duijvekot Filippue, Antheunis.ien ChriBtiaan Hendrik, Van der Hof Hendrik, Fliers Izaak, De Voogd Cornelia, Schenkel Pieter, lotelingen der gemeente Vlis singen, lichting 1905, Van de Voorde Frans Adriaan, loteling der gemeente Koudekerks, lichting 1905, dag en plaats van opkomst24 Augustus 1908, VUssingan Van Belzen CornAie, loteling der gemeente Arnemuiden, lichting 1905, Nienwenhuijse Boudewjjn, loteling der gemeente Goes, lichting 1905, dag en plaats van opkomst24 Augustus 1908, Middelburg Tan de Velde Willem Albert, lote- ling der gemeente SoherpeDisse, liohting 1905, De Visser Jaoobus Antonij, lo teling der gemeente Dinteloord, lich ting 1905, dag en plaats van opkomst 24 Augustus 1908, Bergen op Zoom. Van het Regiment Grenadiers en Jagers: Lacht Hendrik, loteling der gemeente Drummen, lichting 1903, Geratel Johan Diderioh, loteling der gemeente 'e Gra- venhage, lichting 1905, dag en plaats van opkomst24 Augustus 1908, 's Gravenhage. Van het 4e Regiment Infanterie: Looijestem Johannes Jaeobus, lote ling der gemeente 'e Gravenhage, iich tag 1904, dag en plaats van opkomst 24 Augustus 1908, Leiden. Van het 7e Regiment Infanterie: Van der Meer Willem Christiaan August, loteling dar gemeente Amster dam, lichting 1905, dag en plaats van opkomst24 Augustus 1908, Amster dam. Gelast: de voormelde verlofgangers zich, te dien einde, voorzien van hunne klee ding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun voor vertrek afge- teekenden verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, voor des nam. te 4 uur, in bovenvermelde plaatsen van opkomst, reohtstreeks bij hun korps aan te melden en geeft bennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen bui ten staat mochten zijn om op te komen, zij daarvan bunnen doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ougezegeld papier geschreven geneeskundig getuigschrift of een ander bewijs of verklaring ter gemeente secretarie over te leggen, zullende de zieken, die niet op dra bepaalden tjjd onder de wapenen komen, te dezer zabe niet voor diligent worden gehou den, maar verplicht zijn, zich ua hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhandel te worden geoefend, wordende zij, voor zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo zjj in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens art. 133 der militiewet 1901, als deserteur zullen worden behandeld. Ylissingen, 10 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. 30.) Op de trap werden voetstappen hoor baar dis voor de deur stilhielden. Men boorde de diepe ademhaling van iemand die vies trappen hoog geklommen is en in wat lucht sehept, voordat hij aan- Dooh er werd niet gescheld. ^Gabori kon het niet zien, maar in stinctmatig gevoelde hij, dat die persoon "p het portaal met het oor tegen de enr luisterde, dat de hand naar den schelknop werd opgeheven en weder ernigetrakbenen hij zalf stond oodetil, zoó stil, dat hij het kloppen eigen hart kon hoeren. Misschien hoorde de man voor de sur dit ook, want na een poos ging 9 Mnhet geluid zijner voetstappen «letf weg op da trappen. «en keerde Gabori in de kamer Naderland-V enesnels. De Parijsobe editie van de „N -York Herald" heeft het volgende telegram uit Willemstad d.d. Zondag De kruiser „Gelderland" vertrekt morgen (Maandag) naar Aruba met geweren en ammunitie, waarmede de bevolking zich zal mosten verdedigen. Een Venezolaanech oorlogsschip kruiste gisteren ter hoogte van dat eiland. Men meldt uit Nieuwediep dat het paiitserdebsehip „Friesland", gisteren aldaar aangekomen, orders heeft ont vangen zich gereed te maken voor een buitenlandsche reis. Zekerheid omtrent de bestemming bestaat niet, doeb ver moedelijk is deze West Iadië. Atj eh De correspondent te Batavia van het „Hbld." seinde d.d. 10 dezer, het vol gende „Overste Swart bedankte voor troe- penvermeerdering in Atjeb." De redactie taakent hierbij aan Over de kwestie of de troepenmacht in Atjeh al of niet voldoende moet worden ge acht, is al heel wat te doen geweest. Ook in beide afleveringen van het Atjeh rapport werd het onderwerp ter sprake gebracht. De gouverneur-generaal be toogde in het eerste, het door hem in terug. Judith scheen gewoon te zijn aan lijdelijke gehoorzaamheid hij zat wer kelijk zeer stil op hare plaatr, zonder een vinger te roeren, maat in adem looze spanning keek zij haar man met groote oogen aan. Je kunt opstaan, het gevaar is voor dit «ogenblik voorbg, maar hst zal te- rugkeeren", sprak hij, „Wat was er Paul ?s „Ik heb geen tijd om je aliea te vertellen. Men is mij op het spoor het komt er niets op aan, voor welke zaak. Dezen avond of morgenoohtend zal de politie onze woning binnentreden, en al vindt ze dan niets Hij bleef steken en keek in het rond. „Wij moeten weg, Judith. Pak het noodzakelijkste bij elkaar. Ik zal zor gen voor het vernietigen der papieren. Da meubelen en al het overige blijven natuurlijk hier. Twee handkoffars, meer niets. Dat daar is natuurlijk de hoofd- Atjeh gehouden onderzoek omvattende gedeelte van dat rapport nogmaals, dat hij geen vermeerdering der troepenmacht in Atjeh noodig achtte. De legercommandant, luitenant-gene raal RoBt van Tonningen, bleek een andere meening toegedaan en betoogde de wensohelijkheid om do troepenmacht in Atjeh met twee bataljons te ver sterken. Intussohen weet men uit het verslag van den gouverneur generaal, over den gang van zaken in Atjeh uitgebracht, reeds dat het diens voornemen was, om in zake vermeerdering van troepen sterkte het laatste woord te laten aan den inmiddels opgetreden opvolger van generaal Van Daalen als civiel en mi litair gouverneur van Atjeh en onder- hoorighedon. Dit laatste woord is nu gesproken. Moge het nu ook werkelijk het laatste woord blijken, hetgeen we slechts dan mogeljjk achten, indien men zioh hier eindelijk ten volle rekenschap geve van hetgeen de noodzaak in Atjeh gebiedt. Soaz. Het hoofdbestuur van de Cbrietelij ke patroonsvereenigingin Nederland „Boaz" heeft bepaald, dat de algemeene verga dering op Donderdag 24 September te Amsterdam wordt gehouden. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden zal als zeer belangrijk punt warden voor gesteld de oprichting van een centrale spaar- en voorschotbank „Boaz", in Nederland. Wordt tot oprichting beslo ten, dan zullen er komen hospitant- leden, d. w, z. EBenechen, die zich ver eenigen met den inhoud eener algemeene formule, maar die niet, zooals de gewone leden, hunne instemming mat de statuten behoeven te betuigen. Bg de boeren leenbanken i? dit evenevas het geval. In de ziekte van den bekenden kin dereefarjjver den heer P. Louwevse is sedert Vrijdag verbetering gekomen. Het bewustzijn wordt gaandeweg beter. Hij herkende dien dag vaag zijn eigen dochter, die in het ziekenhuis kwam den volgenden dag herkende hij zjjn zoon. Toch is de geestestoestand nog zeer beneveld. Wel is de koorts ge weken, maar de nachten blijven on rustig. Het gevaar is gelukkig ver minderd. "Vlissingen, li Augr. ¥lissiag@a ia 18@7. (Uit het Gemeenteverslag.) (Vervolg.) Eigendommen voor den publieke® dienst en openbare gemeente werk e e. Badplaats. De exploitatie van de Badplaats is verpacht aan den heer P. M. W. Sebröder, door wien een badpaviljoen werd gebouwd voor het gebruik ven verversohingen. Ter verbetering van den toegang naar het strand, werden aan het einde van de Badhuisstraat de bestaande houten trapper, welke bij druk verkeer on voldoende blekeD, vervangen door een trap van gewapend betoD. Op de begrooting voor 1907 was een bedrag van f 500 uitgetrokken voor reclames. Aan süe vereenigingen van elders, die bereid werden gevonden in de op den Boulevard Evertsen opgeriehte muziektent eenige nummers uit te voe ren, werd weder eene herinneringsme dailla uitgereikt. De tweemaal in de week door de drie alhier bestaande muziekgezelschap pen gegeven eoneerten werden zeer druk bezocht. De leden der Badcommissie ea der Vereeniging „Vlissingen Vooruit" gaven zioh wederom veel moeite, om inlich tingen te verstrekken aan de vreemde lingen, die vooral des Zondags, dikwijls vergezeld van muziekkorpsen, in groo- ten getale opkwamen om een bezoek te brengen aan de Badplaats, dia, zooals met genoegen kan worden geconsta teerd, steeds in bloei blijft toenemen. Ook aan de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer komt een woord van lof toe voor de vele moeite die zij zioh belangeloos heeft gegeven. Medische Politie. De toestand van de openbare wegen, wateren, goten en urinoirs was bevre digend, terwijl de reiniging hiervan zooveel mogeljjk geregeld plaats had. Voor den behoorlijken afvoer van het water door de goten en riolen werd zorg gedragen en de bestaande politie verordening, met betrekking tot het schoonhouden van straten en riolen, nauwkeurig gehandhaafd. Ook op de mestverzamelingen werd door de politie een streng toezicht ge houden. In de raadsvergadering van 17 Mei werd besloten tot uitvoering van het in 1906 door den gemeente-bouwmees ter ontworpen plan tot het maken eener nieuwe riolsering, met daaraan verbonden demping van Potte-, Bier- en Kaaekade, nadat in het ontwerp eenige wijzigingen waren aangebracht, naar aanleiding van het rapport, hierover uitgebracht door de daartoe benoemde deskundigen, de heeren W. J. de Groot, ingenieur, adj.-direoteur van Publieke werken te Amsterdam en J. A. M. Stoffels, destijds inspeoteur van den arbeid ie Breda, thans directeur van hst woningtoezicht te 's Gravenhage. Zoo werd, onder meer, besloten tot het maken van eene bemalingsin richting, tot het droog houden van laag gelegen stadsgedeelten bg gebrekkige natuurlijke afvloeiing. Bij raadsbesluit van 17 October wer- Hij wees naar de papieren op hare schrijftafel en zonder verder iets te zeggen, ging hij in zijne kamer. Toen Judith hem eenige minuten later daarheen volgde, waa hjj bezig sommige papieren uit zijne schrijftafel te nemen en in de kachel te stoppen. „Wil je nog iets vroeg hjj kortaf. „Mijn God, Paul, ik moet toch we ten waarheen gaan wjj dan eigenlijk P" „Dwaasheid 1 We hebben overal een hemd en een tandenborstel noodig. Wij gaan ergens heen, het komt er niet op waar. Wanneer wij het zelf niet weten, j laten wij ook geen spoor aohter". Hij hield een brandenden lucifer te gen de papieren en schopte de kaohel- deur dicht. „Wat sta je daar nog P Wil je eens voortmaken p" De ruwe brutaliteit van den opge- jiagden misdadiger kwam voor een oogenblik tot uitbarsting. Hij greep zijne vrouw bij den pols en kneep dien zoo hard, dat zij een kreet van pijn liet hooren. Die kreet bracht hem plot seling weer tot kalmte. „Neem me niet kwalijk, Judith ik wou je geen pijn doen. Het was tooh je rechterhand niet „Neen", antwoordde zij bitter, „die zul je wal met lust laten 1 Kom ea helo me j Na verloop vau eeu uur hadden zij den nog eenige veranderingen gebracht in het gewijzigd ontwerpo. a. werd besloten tot het doen vervallen der afzonderlijke bemaling van de Paling- straat en tot het inriohten eener be- maliags-installatie voor het geheele rioolnet. Het rioleeringswerk werd openbaar aanbesteed. Wegens de te lage inschrij ving voor het leggen van riolen en het verhoogen van de walmuren laags de Eagelsehe Kaai, werd overgegaan tot het in eigen beheer uitvoeren diee werken, met dit gunstig gevolg, dat nu in hoofdzaak werklieden uit de gemeente in dieast konden genomen worden, hetgeen medewerkte tot voorkoming vaa de periodieke werkeloosheid in den wintertijd. Nog in hot laatst van het jaar kon met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt, Wegens het desver- eisoht opbreken der straten, werd het verkeer daarlangs gedurende korten tijd gestremd. De badinrichting van dea heer P. B. Oost Lievense genoot ook gedurende 1907 weder eene subsidie uit de ge meentekas. Heerachende Ziekten. Vanwege het gemeentebestuur werden 93 biljetten wegens besmettelijke ziekte aangeplakt, te weten 5 wegens Febria Typhoidess, 12 wegens Diphteritis, 74 wegens Rood vonk, I wegens Variolae en 1 Variolsïdes- Begraafplaatsen. Werd aanvankelijk besloten eene Verordening vast te stellen, houdende verbod op het begraven op de Oude Begraafplaats, ter tegemoet koming aan bezwaren van Ged. Btaten werd deze Verordening vervangen door een besluit tot buitengebruikstelling van deze begraafplaats. De Nieuwe Begraafplaats, waarop een ontvangkamer met ljjkenhuis werd gebouwd, voldoet aan de door de wet gestelde eischen en geeft geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Op de Israëlitische begraafplaats werd een gebouwtje gesticht. In 1907 werden 255 lijken op de begraafplaatsen dezer ge meente begraven. Voor den aanleg vau eigen graven werden 21 grafruimten afgestaan. Gast- en Ziekenhuizen. In het gast huis, bestemd tot het opnemen van p-oveniera, halve proveniers, verzorgden voor eigen rekening en gealimenteerden, zoomede zieke en gewonde personen, werden gedurende het jaar 1907 ver pleegd pro veniers onafgebroken 8, halve proveniers onafgebroken 2, verzorgden voor eigen rekening onafgebroken 11, gealimenteerden onafgebroken 60, zieken tijdelijk 98, totaal 79 onafgebroken en 98 tijdelijk. Omtrent het verzoek van regenten, om ontheven te worden van de zorg voor de ziekenverpleging, werd in het afgeloopen jaar door het gemeentebestuur nog geen beslissing genomen. Omtrent het financieel beheer van gemeld gesticht kan worden medegedeeld twee kleine handkoffers gepakt. Elk nam er een. Bovendien bad Gabori zijne propvolie koeriertasch omgehangen. „Wij gaan niet samen", zei Gabori kortaf. „Wie ons op de trap ontmoet, behoeft niet te weten, dat wg bij el kaar bebooren en dat wij samen de woning verlaten. Wij verlaten het huis door de achterdeur. Het huis had een tweeden uitgang, die in een nauw straatje uitkwam en sleohts zelden gebruikt werd. Gabori bezat van deze deur een sleutel, en maakte er thans gebruik yan om on bemerkt te vluchten. Zij begaven zich in het gewoel der straten en liepen zwijgend naast elkan der voort. Waar zij da uniform van een politie agent zagen, sloegen zij zoo snel mogelijk een zijstraat in. „Naar welk spoorwegstation P" vroeg Judith eindeljjk. „Voorloopig naar geen enkel. Het zal beter zijn als we wachten tot mor genochtend. Tot zoolang gaan wij in een logement van den derden of vier den rang. Soms meet men optreden alsof men tot de hoogste standen der maatschappij behoort en era» ia het tegendeel noodzakelijk. De herberg, waar zij eindelgk bin nengingen en een kamer vroegen, lag in een oud armoedig gedeelte der kei zerlijke residentie. Zij hadden de keuze van hun naohtverbljjf aan het toeval overgelaten, en alleen zorg gedragen dat zij zooveel mogeljjk onbemerkt binnenkwamen. Toen Judith echter den vullen vloer en de onzindelijks bedden der ellen dige kamer zag, die hun werd aange wezen, ging haar een rilling door de leden en zakte zij moedeloos op een stoel neer. „Eau villa is het hier niet," zei Ga bori spottend. „Maar wij hebben tan- minste geen ijzeren tralies voor de vensters en geen brits aan den wand- Dat ie ook wel iets waard." „Met een kleine woning ie een boe- renetreek zou ik tevreden zijn," ant woordde zjj zaohiliefst in een stil, eenzaam oord, waar geen mensoh komt." De man was aan het venster getre den en keek naar beneden op de bin nenplaats. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1