Dinsdag 11 Augustus. ft Ui fiMi FEUILLETON. No. 188. 46s Jaargang. 1908. VLISSINGSUHE COURANT Prijs per drie maandea f 1.30, Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. M;n abonneert zich bij alle Riek* handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Maikt. ADVERrENllEN: van 1—4 re ;eis 0.40. Voor If m regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf v; in driemaaftlaatsiisg "ferzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweeinaai berekend. Groofe letters m cliché's naar plaatsruimte. Ncderland-Venszuela. Naar aanleiding van ter bevoegde plaatse ingewonnen inlichtingen kan verzekerd worden, dat van een inter ventie van Duitscbiand in het geschil tuBschen Nederland en Venezuela geen sprake zal zijn. Daar de Nederlandsohe regeering de bescherming van hare in Venezuela wonende onderdanen den Duitsehen zaakgelastigde heeft overge dragen, is het mogelijk dat deze in hun belang een actie moet en ook zal op touw zetten, maar een politieke inter ventie van Duitsobland ia onder de tegenwoordige omstandigheden niet te verwachten. Militiewet 1901. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot nadere wijziging der miiitiewet 1901, hadden verscheidene leden het wetsont werp met ingenomenheid begroet als strekkende om op het punt van dan dienst bij het blijvend gedeelte tot een belangrjjke vermindering van persoon lijke en financieele lasten te komen. In tegenstelling niet de etappen door de ministère Staal en Van Rappard, die een geheel incidenteel karakter droegen, wenseht deze minister van oorlog door wetswijziging een toestand te scheppen, welks inkrimping van den dienst bij het blijvend gedeelte mogelijk maakt, zonder nadeel voor de defensie. Een aanzienlijke besparing, door sommige leden op ruim f 300.000 berekend, zal daarvan het directe gevolg zijn. Een aantal leden hadden verschil lende gewichtige bezwaren tegen de ontworpen plannen, Eenige hunner weneehten in het bij zonder op te ko nen tegen hef afkeurend oordeel over bet beleid der ministère Staal en Van Eappard niet betrekking tot het blijvend gedeelte. Zij maakten de opmerking, dat het onderhavige voorstel van wet hoogstwaarschijnlijk niet zoude zijn in gediend, indien genoemde ministers niet met hunne plannen voor den dag waren gekomen. Sommige iaden hadden voorts ern stige principieels bedenkingen. Voor hen was het einddoel, naar hetwelk bjj elke hervorming van ons legeratelsel is te streven, een volksleger, ie dozen zin, dat bat kaaerneverblgf der miliciens strikt beperkt zij tot den tijd, noodza kelijk voor de vorming tot soldaat, en overigens de weerbaarheid des lande ruste op de, in dienst verkregen, ge schiktheid van alle burgers om in tijden yan gevaat hun plaats in de gelederen in te nemen. Voi'schynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Middenstand, tegen het eind van Sep tember a.s. in Oostenrijk een Btudiereis zullen ondernemen in zake het coöpera tiewezen, en wel voornamelijk over de volgende vormenInkoop-, verkoop, produotie- en oredieicoöperatie. De bedoeling most zijn om het inter nationaal congres voor den Middenstand, georganiseerd door het „Internationaal Instituut tot Btudie van Middenstands vraagstukken", hetwelk van 37 Octo ber e.k. te Weenen wordt gehouden, te bezoeken en daarna het verdere onder zoek in Oostenrijk voort te zetten. Op dit internationaal congres zullen verschillende landen officieel vertegen woordigd worden, ook de Nederlandsohe regeering zal zich daar doen vertegen woordigen door de heeren P. J. M. Aalberse te Leiden, J. S. Meuwsen en K. P. J. Tutein Nolthenius, beiden te Amsterdam. Het programma van dit congres bevat de volgende vraagpunten lo. De vak opleiding van den landbouwenden en industrieelen middenstand en het ter hnnner beschikking stellen van werk tuigen, welke hnn concurrentie-vermogen kunnen vermeerderen. (Een tentoonstel ling van nieuwe werktuigen wordt aan het congres verbonden.) 2e. De orga nisatie en de werkzaamheid van coöpe ratieve aankoop- en verkoop-yereenigin- gen, voornamelijk met het oog op leve- rantiën aan het leger. 3e. De organisatie vaa het landbouw-, industrieel en han- delscrediet. 4e. De bescherming der regionale buisindnstriën. ge. Het woning vraagstuk van den middenstand 6e. De Rijksverzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom van alle bur gers. 7e. Het vraagstuk der bouw ambachten. Lsndvsrbaiziag. Aan de verslagen, door de commission van toezicht over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Amster dam en te Rotterdam, omtrent de werk- zaambeden in 1907, uitgebracht, wordt het volgende ontleend. Amsterdam. Het aantal landverhui zers, die in 1907 via Amsterdam naar overzeeeehe landen zijn vertrokken, is belangrijk grooter dan in 1906. Io 1907 vertrokken n.l. in het geheel 2.989 landverhuizers via Amsterdam, tegen 1.807 personen in 1906, De vermeer dering is voornamelijk toe te schrijven aan het grooter aantal Javanen, die via onze haven zijn gereisd van Oost Indië naar "West-Indië en aan de vele personen, die uit Nederland naar Canada zijn geëmigreerd. De landverhuizers, naar Zuid-Amerika uit onze haven vertrokken, reisden met de stoomschepen der „Zuid-Amerika- lijo." Dit- aantal is nog gering, doch de .Koninklijke Hoilandsahe Lloyd," welke het bedrjjf der Zuid Amerika- lijn" thans heeft overgenomen, verwacht belangrijke vermeerdering van dit ver voer. Staatscommissie Middenstand. Hot „Hal" meldt dat de heerea J. S. Meuwsen an dr. J. Kouwens, in opdracht der Staatscommissie voor den 38.) Hjj hield een brandende kaars in de hand en richtte eenige onduidelijke woorden tot de vrouw aan de schrijf tafel zij knikte slechts met het hoofd oa werkte jjverig voort. Het lioht der kaars viel op zijn gelaat en Lili hem te herkennen. XI. "«"«oiiueu dag, toen Jurgens te Weenen kwam om nasporing te doen, zat Gabori omstreeks den middag aan agn aohryftafei. De poet had juist eene cstcliing gedaan er waren couranten on aanbiedingen van koopwaren geko- ®oa, en ook een rangeteekende brief, ie ditmaal zees, zwaai, 8n groot was. 8 owslag was van dik, Btevig pa r-?L 6n« dt06S v9^ Hkstempels zonder pon of letter. Beftenseke postzegels droegen het stempel .Paris." Gabori legde den brief ongeopend voor zich neer en riep zijne vrouw, die in de aangrenzende kamer was, toe: „Judith, het is gekomen." Zijne vrouw kwam dadelijk en ging naar de schrijftafel. Uit Parjjs", zeide zjj, blijkbaar met een verlicht hart. „Ik was al bevreesd, dat de brief on derweg was opgevangen." Gabori lachte. .Dit is dwaasheid, kind. Aangeteekende brieven gaan wel sekuur. Als de waarde was aangegeven, zou het misschien anders zijn." .De waarde?" herhaalde Judith met een minaohtende trek om den mond. ,Hoo kan je nog zoo spotten, Paul, terwjjt ik bijna sterf van aagat en zorg Toen hij haar aankeek en zag hoe bleek zij was, kwam er een trok van medelijden op zijn hardvochtig gelaat. ,Het is de laatste maai, Judith," zeide bij ssaoht. Een schok van ontroering voor haar door de leden, zij onderdrukte een vreugdekreet en knielde naast hem ne der. .Werkelijk waar, Paul Meen je het werkelijk .Ik ben het moede", bevestigde hij peinzend. Telephooniiummer 10. Da landverhuizers die naar Engeland verhuisden en die via Engeland naar Noord-Amerika of Zuid-Afrika zijn vertrokken, reisden grootendecls van hier via Rotterdam met de „Batavier- lijn." De reden, waarom zjj vermeld wor den als van hier vertrokken, is, dat hun paeeagebiljet te Amsterdam genomen is, en dat dit biljet das ook aan het bureau alhier is afgestempeld. Rotterdam. Het aantal van hier in 1907 vertrokken landverhuizers bedroeg niet minder dan 59.302, een aantal als nimmer te voren bereikt. Zoowel het indirect als direot vervoer droeg tot die vermeerdering bjj, het laatste had daarin hot leeuwenaandeel, gelijk uit de hier volgende cijfers blijkt. De totale vermeerdering van het aan tal vertrokken landverhuizers bedroeg 10.381 personen. Daarvan valt voor het indirect vervoer eene toename te boeken van 2.239het geheele aantal aldus vervoerde landverhuizers bedroeg 8.649, tegenover 6.410 in 1906. De directe lijnen vervoerden 50.653 landverhuizers, tegenover 42,511 in 1906, hetgeen wijst op oene toename van 8.142. Over Dordrecht en Vlissingen had in het afgeloopen jaar geen vervoer van landverhuizere plaats. Het getal landverhuizers vervoerd over Hatlingen naar Noord Amerika bedroeg 111. Uit Nederland vertrokken in het ge heel 4393 personen. Abonnrments-Advertentiën op zeer voordeeltje voorwaarden. Vlissineen, IO A.ug. Vlissingen in 19@7. (Uit liet Gemeenteverslag.) (Vervoig.) Eigendommen voor dan publisken dienst en openbare gemeente werken. Begraafplaats. Wat het onderhoud der graves betreft, dat eertijds tegen eene willekeurige belooning, door de grafdelvers werd uitgevoerd, is een belangrijke wijziging ta vermelden. De grafdelvers die in galgken rang zijn aangesteld hebban een vaste aan stelling gekregen op esn jaariijksohe belooning van f 600, terwijl de tuinman W. G. 't Hoen mat het toezicht werd belast. Het vroeger door hen uitgevoerde onderhoudswerk aan de graven, dat nimmer naar behooren werd verricht, is door de gemeente ter hand genomen tegen een bij tarief bepaalden prijs. Dat hiermee volkomen het doel is bereikt van een waardiger onderhoud der graven en gunstiger regeling van de arbeidsverdeeling blijkt uit de feiten, dat de graven teE wille van hun beter aanzien meer en meer bij de gemeente in onderhoud worden gegeven terwijl de hetere arbeidsverdeeling duidelijk „Al ieven we hier stil, zonder de aandacht te trekken, tooh bekruipt me een gevoel, alsof men langzaam aan de aandacht op mij begint te vestigen. Toen de brievenbesteller de laatste zen ding bracht en ik mijn handteekening moest zetten, keek hij me zoo vreemd van terzijde aan, alsof hg graag had willen vragen, wat tooh eigenlijk mijn beroep is. Wanneer eenmaal de nieuws gierigheid ia opgewekt, dan is die niet spoedig voidaan. Kort geleden zag ik den man in gesprek met een politie agent dat kan zuiver toeval geweest zijn, maar tooh wekte het mijn argwaan*. Judith iag nog altijd naast haar man op de knieëa en keek naar hem op. „Dan zuilen wij misschien genoodzaakt worden, den sen of anderaa dag plot seling te verdwijnen". „Als het zoo voortgaat, moeten wij aan de mogelijkheid daarvan denken. Ea daarom wil ik ophouden." „En waar zullen wij ons dan ver schuilen vroeg Judith met eea zucht. „Lief kind de wereld is groot. Ik zou wel schuilplaatsen weten Gabori bleef plotseling in zijne woor den steken en schoof driftig den arm van zijne vrouw weg. aantoont, dat het noodige onderhoud aan paden, grasvelden, plantsoenen enz zonder bezwaar kan worden uitgevoerd, iu die uren die niet voor het begraven van lijken zijn aangewezen. Door negen personen is gebruik ge maakt om de op de oude begraafplaats begraven lijken naar de nieuwe begraaf plaats over te brengen. Yoor de uitvoering van deze nieuwe regeling zijn aangekocht 100 witmar meren glasplaten, 209 gegoten ijzeren graijpaaltjes en een nieuw lijkkleed. De totale uitgaven voor het onder houd dei begraafplaats hebben f 1284.11 beioopen. Bad-Exploitatie. De tct de bed-ex- ploitatie behoorende materialen en ge reedschappen, zooals badkoetsen, stoelen, roeiboot, palen, leinan, afzettingen enz. zijn door- en voor rekening van den pachter in een behoorlijken staat on derhouden. Het door de gemeente Vlissingen gebouwde paviljoen werd voor een be drag van f2200 overgedragen aan den pachter den heer P. M. W. Sohröier. De ververschingstenten van de heeren Schroder, Stecher en Van da Putte, zijn ook dit jaar, onder dezelfde voorwaar den opgesteld, en het 't vorig jaar aan geschafte tentje, wederom aan den heer J. G. Meg er verhuurd voor een bedrag van f 10 nor seizoen. De afzetting van het terrein voor de baders werd verlengd en die langs de kruinlijn van den boulevard Bankert voor het eerst aangebracht. De schuttingen tot keering van het overstuivende zand zjjn ook dit jaar weder verplaatst en zjowel aan de noordwest- als zuidwestzijde verlengd. Het opgevangen zand is gebruikt voor het verhoogen en in gereedheid brengen van bouwterreinen aan de zuidwestzijde van een door den heer L. F. Dert, alhier gebouwd winkelhuis. Voor het gehouden strandfeest werden evenals 't vorig jaar eenige afzettingen gemaakt en verbeteringen aangebracht. Aanleggen van nieuwe- en onder houden van de bestaande straten en pleinen. Aan den hoek van den bonle vard Bankert en den Oprit van de Coosje Buskenstraat werd een aldaar, door den bouw van 3 huizen gevormde put gedempt en de 5 nog opengebleven bouwterreinen langs de Gooaje Bus kenstraat verhoogd. De hiervoor benoodigde grond is vcor een gedeelte aangevoerd van het Bergingadok, alwaar die grond door de uitvoering van werken vrijkwam en door den aannemer J. Dekker gratis ter beschikking van de gemeente werd gesteld. Het resteerende zand is per draagbaar spoor aangevoerd van uit da Aagje Dekenstraat. Dit zand werd door da gemeente van de Maatschappij „De Schelde" overgenomen. Na verkregen vergunning van Ge deputeerde Staten van Zeeland is de Zij stond op, nam den nog ongeopen- den brief en ging er mee in hare ka mer. Daar nam zij plaats aan het ou- derwetsche schrijfbureau en sneed den omslag voorzichtig open. Na verloop van een paar minuten keek Gabori door de deur en vroeg „Hoeveel tijd heb je ®r voor noodig, Judith „Drie of vier dagen." „Het is go9d.a Hij legde de armen op den rug, stapte een paar malen heen en weer, en trad toen aan het venster. Daar beneden op den Graben sche nen aile voorbijgangers haast te heb ben zij hadden zaken en bekommerden zich niet om elkander, zij dachten al leen aan hun eigen aangelegenheden. Zoo leverde de menigte we! esn bon ten maar tooh eentoniger: aanblik. Maar daar was toch iets bijzonders aan de hand. Een klein, mager man van gevorder den leeftijd was in twist geraakt met een bediende uit het koffiehuis aan den overkant. Een politie-agent kwam er aan te pas en toen liet de kleine, vreemde man een kaart zien, die zeker een gewioh- boulevard Bankert van af het dwarshek nabij de sooieteit „Unitas" tot ongeveer aan het woonhuis van den heer mr. J. Smit, belangrijk verbreed langs de zuid-westzijde. De keerleuningen weggenomen en voor een gedeelte langs de zuidwestzijde herpiaatst. Het door aanvulling en verbreeding verkregen terrein, werd voor het grootste gedeelte van een kiinkerbe- strating voorzien, een deel met kolen gruis verhard en een ander deel tot den aanleg van een verdiept plantsoen in gericht. Langs den Koudekerksohen straat weg, de gaaisehieterij en de Kerkhof- laan werden eenige slooten gedempt, waardoor de wegen aanmerkelijk zijn verbreed, aan hygiënische eisohen is voldaan en plantsoenen uitgebreid. Op de door zandopspuiting verhoogde terreinen van de Maatschappij „De Schelde" zijn aangelegdde Kasteel straat, de Winkelmanstraat, de Gallen» felstraat, de Verkuyi Qnakkeiaarstraat, de Aagje Dekenstraat en gedeelte Lamp» senetraat. De Kasteeieiraat, de Aagje Dekenstraat en een gedeelte Lampoen» straat werden voorzien van een rijlaan Sooriae briks ter breedte van 4.75 M., de overige breedte met de trottoirs en verhoogde voetpaden werd met waal klinkers bestraat. De trottoirs verkre gen trottoirbanden van hardsteen (petit granit de l'Ourthe.) De bestrating in de Clij verstraal werd van af de Sobeldestraat aan de Hobeinstraat verstraat en werd eiroa 100 M. nieuw aangelegd. Van de in het eerste gedeelte aanwezige keien is een rijbaan ter breedte van o.a. 450 M. aangebracht, wederzijde van die rijbaan ia over de geheele lengte van die straat eene bestrating gelegd van waalklinkers. De nieuw gemaakte trottoirs zijn van trottoirklinkers voorzien, tuesclien hard- steenen banden. De bestaande trottoirs zijn verlaagd en opnieuw bestraat met de uitkomende en bijlevering van de te kort komende materialen. De Badhuisetraat werd als gevolg van de uitgevoerde rioleeringswerken en omleggen van de beide tramlijnen geheei veratraat ea nabij den Oprit naar bet Grand Hotel een emplacement aangelegd als gevolg van een gesloten overeenkomst, De noordzijde van de rijbaan in de Badhuisetraat en het geheele emplace ment is voorzien van een waalklinker bestrating en waar noodig bleek zijn hardsteenen trottoirbanden aangebracht. Door bebouwing van een gedeelte van den boulevard Bankert werd het gedeeltelijk verstraten der bestaande en het aanleggen van een gedeelte nieuwe bestrating noodig. Voor herstelling van den Middel burgVlissingsehen straatweg zijn 50.000 Bts, waalstraatkiinkers verwerkt. De Koudekerksehe straatweg is voor tig stuk moest zjjn, want de politie agent maakte een eerbiedige buiging en trok zich terug. Daarop gaf de kleine man eeuig geld aan den koffie» huisbediende en verdween onmiddellijk in het huis, waar Gabori woonde. Gabori had dit voorval in zijn ge heele verloop gadegeslagen, eerst met onverschilligheid, later met gespannen aandacht. Hij herkende dat gelaathg had het reeds eenmaal gezien, ginds in het Noorden bij eiectrisch licht in de ka- meE van een hotel. Onder de omstan digheden, waaronder dit samentreffen plaats had, hadden de gelaatstrekken van den commissaris Jurgens zulk een indruk op hem gemaakt, dat Gabori ze uit duizenden zou herkend hebben. Eu die man bevond zich nu in huis, hjj kwam waarschijnlijk naar boven. Bliksemsnel vloog Gabori naar de deur die toegang verleende tot zijn woning, en waarschuwde zijne vrouw in het voorbijgaan„Beweeg je niet, Judith, ai wordt er ook gescheld. En toen stond hij doodstil aohter de deur en luisterde. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1