Zaterdag 1 Augustus. feuilleton. No. 180. 403 Jaargang. 1908. I ïili geslaakt. Teleplioonnuminer 10. VLISSIMSCHE C61RAVT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 150. Afzonderlijke nummers 5 cent. M m abonneert zich bij alle Biek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr.. Kleine, Maikt. ADVERTENTIËN: van 14 re^is ƒ0.40. Voor e h regel meer 10 cent. -• Bij directe opgaaf vim drieman' plaatsing arzelfde advertentie wordt de prijs slechts twemaaai bereken, k Gr*"in letters (d cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnt ments-Advertentiën op zeer foordeel it f voorwaarden. 'Nederland— Venezuela. Uet het oog op de voor elk schip altijd bestaande mogelijkheid, dat het om een of andere reden voor korteD tijd niet voor den dienst beschikbaar wordt, beeft de regeering het noodig geacht, om de sohaepsmaoht in de Ca- reibieohe zee, waar thans alleen Hr. Ms. pantserdekechip „Gelderland" aanwezig is, met een oorlogeohip te versterken, waarom Hr. Me. pantserechip „Jacob van Heemskerk* spoedig derwaarts zal vertrekken. Hr. Ms. pantsersohip „Heemskerk" vertrekt 11 Augustus a. a. onder bevel van den kapitein ter zee Snethlage naar West lodiö. Set Middenstands-oongres- la de vergadering van gisteren werd bij acclamatie de volgende motie aan genomen „De vergadering, kennisnemende van de praeadviezen en de discussies over de vakopleiding van den Middenstand, overtuigd, dat voorziening in de be hoefte aan dat vakonderwijs een drin gende eisch des tijds is, dringt ernstig bij den georganieeerden middenstand aan om in de richting van de in de praeadviezen ontwikkelde denk beelden krachtig werkzaam te zjjn." De beer mr. Everwijn, vertegenwoor diger de- regeering, voerde daarop het woord. 6pr. wil zioh hi r kwijten van een op hem rustenden phoht. De mi- nieter van landbouw enz. heeft spreker opgedragen hom te vertegenwoordigen. Bpr. dankt voor de ontvangst, zegt de besprekingen met belangstelling te heb ben gevolgd, welke besprekingen aan den minister zuilen worden overgebracht. Het beeft spreker groot genoegen gedaan den indruk te hebben gekregen dal de arbeid onder de middenetandrrs boog wordt gehouden, dat de organisatie vooruitgaat. Spr. wijst op bet belang vsu een goeden grondslag voor een zaak en dringt aan op samenwerking onder de leden. Dan zal de règeering, naar «preker meent, niet achterblijven in sa menwerking en spr. voor zich zegt zjjne medewerking toe tot bevordering van 'sIanda nijverheid en industrie. De voorzitter dankte voor de woor den vaa den heer Everwijn. Vervolgens sprak de voorzitter eenige woorden van dank aan de regeering voor de onderscheiding, den Bond ten deel gevallen door de benoeming van twee ledess van den raad van advies en ran den voorzitter van den Bond tot afgevaardigden der regeering naar het internationaal congres voor den midden- «tand in Oostenrijk. Voorts deelt bij mede dat de Bond daar vertegenwoor digd na! zjjn door de heeren Das en van Nieiwenbuyze, Daarna dankte spreker de praeadvi- 30.) «Vreemd blgft het in alle geval," aaide hij langzaam. „Die brief komt jj1' Weenen, en is bovendien drie we len onderweg. Hoe is dat te verkla ren P« Jurgena stond op en nam zijn hoed. »0p zeer eenvoudige wjjze", antwoord- hy rustig. „De brief was bestemd 'B Duitschland ter post te worden bezorgdmen heeft hem aan Werner gnomen, voordat hij een brievenbus ereikte. Ik bewonder de stoutmoedig- eid van den dader, die uitsluitend met doel de politie te misleiden, dezen 'lef in uwe banden laat komen, maar j daardoor zijn spoor verraadt. Van- Wg nog vertrek ik naar Weenen, en «al niet rusten, voordat ik kan be- 8«en, dat Werner nooit een voet in 419 «W kerft gazet." seurs voor bun werk, dankte Dordrecht voor de schitterende ontvangst van het congres, de autoriteiten voor hunne be langstelling. Voorts deelde de voorzitter mede op welke wijze het vraagstuk van het kre diet voor de volgende algemeene ver gadering zal worden voorbereid en dat het congres, wanneer de voorgenomen tentoonstelling daar doorgaat, gehouden zal worden te Amsterdam. Mocht die tentoonstelling niet gehouden worden, dan zal het bestuur de plaats van ver- gaderirg aanwijzen. Uit den boezem der vergadering werd onder algemeene instemming den voor zitter dank gebracht voor de leiding der vergadering, die vervolgens werd gesloten. Se manoeuvres. In de bladen doet het berioht de ronde, dat de groote najaarsmanoeuvrea in het land van Heuaden en Altena niet zullen worden gehouden. Thans vertoeft in onze streken weder een offioier van den generalen staf. Wij vernemen, dat het nog lang niet zeker is, dat de manoeuvres niet zullen wor den gehouden. Wel zullen ze waar schijnlijk op veel kleiner sohaal gehou den worden dan het voornemen was. N oordbrabanter. Rijkspostspaarbank. De volgende staat over de maand Juni 1908 wordt in de „St.-Ct." open baar gemaakt Inlagen f 5.03.1 161,ll1/, terngbe talingen (waaronder f 4121,70 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Sehuld, rentegevende obligaties ten laste vaa den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 396 5'ö,781/2 aan afschrijvingen ten behoeve van ioschrijvingea op Staats- sehnldboekjes) f 5 249.639 231/, j meer iogelegd dan terugbetaald f 661.521 88. Aan het einde der maand Mei 1908 was ten name van de inleggers inge- eohrevea f 143.271.645,23, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo Juni 1908 bedroeg f 143.933.167,11. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekoobte insohryvingen op naam in een Grootboek vau de Nationale Schuld, rentagevende obligaties ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f4700; tot ultimo Mei 1908 was aan gekocht vooreen bedrag van f 3.526 700, te zamen f3 531,400, waarvoor in to taal van de betrekkelijke boekjes is afgeschreven f 3 219.126,411/,. Ingeschreven op Staatseohuldboekjes, nominaal f 439.850. Afgeschreven van Staatssehuldboekjes, waaronder f 9000 wegens levering van inschrjj vingen in het Grootboek der 3 pets. Nationale Sohuld f 68.750. Meer in- dan afge schreven, nominaal i 371,100 Op ulti- „En meent ge daar Gabori te vin den P" vroeg Delius ietwat ongeloovig. „Neen, went ik houd hem voor slim genoegals hij te Weenen woonde zou hij uit die stad geen brief ver zonden hebben. Maar hij is te Weenen geweest en heeft er dien brief afge zonden. Ik zal hem vinden, waarheen hij ook vertrokken moge zijn. De zaak is voor mij een eerezaafc, en eerezaken mogen niet uitgesteld worden. IX. In tamelijk neerslaohtige stemming aanvaardde Jurgens de reis. Hij had weinig houvast om onder millioenen menschen het spoor van eeD enkel per soon te viDdenhij had ook geen be paald plauwel wilde hij de vecbljjf plaats van Gabori ontdekken, maar de kansen stonden tien tegen éen, dat hg in zoo'n groote stad, zooals Weenen is, vergeefsche moeite kon doen. Omstreeks den middag kwam Jurgens te Weenen aan en nam zijn intrek in een hotel aan den Burgring. Nadat hg wat gegeten had, ging hg uit om zich in verbinding te stellen met de politie, van welke hjj allereerst eenige inlichtingen wensohte. Doeh hjj mo Mei 1908 was ingeschreven voor een bedrag van f4 135.450, te zamen f4 506 550. Op ultimo Juni 1908 bezat de Rijks postspaarbank: aan inschrijving op bet Grootboek der 3 pot. Nat. Sohuld, no minaal f 31.916.250, aan certificaten van dito jnsobrijving nominaal f 1.245.500, totaal f33.161.750. In den lo>p der maand zijn afgege ven 9693 nieuwe spaarbankboekjes, alsmede 539 Staatssehuldboekjes en af etaald 4502 spaarbankboekjes, als- I mede 32 Staatssehuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1.370.457 spaarbank- en 7045 Staats sehuldboekjes. Begrafenis-Baron 9a Tour. Met hetzelfde ceremonieel als in den laatsten tijd de overleden groot-offioieren van Hr. Ms. Huis ten grave werden geleid, werd gisteren het stoifslgk hulsel van mr. W. baron Du Tour van Bel- I linekhave, grootmeester honorair van H. M. de Koningin, uit zijn woning aan de Prinseseegraoht naar de begraafplaats Oud Eik-en-Duinen overgebracht. De rouwwagen, omhangen met ver- sohillende kransen, werd getrokken door 4 paarden. Aan weerszijden van den lijkwagen gingen lakeien van het Hof als dragers. Onmiddellijk daarachter volgde een groote galakoets, waarin Z. K. H. Prins Hendrik,die,gekleed in kleine admiraals- etenue, ook de H. M. Koningin verte genwoordigde. Ia het daarna komende hofrgtuig was gezeten de gigevaardigde van H. M. de Koningin Moeder, de kamerheer jhr. Scbimmelp uniek. Bij het geopende graf sprak in op dracht van H. M. de Koningin, Hr. Ms. ceremoniemeester graaf Van Rand wijck, die zioh er toe bepaalde den overledene te herdenken als een man, die met ra .d en daad Koning en Ko ningin diende en 'l zich een aangena men plicht rekende de Koninklijke bevelen uit te voeren. Iu den vollen zin des woords mocht van baron Du Tour vezegd worden, dat bij was een trouw onderdaan, een vurig aanhanger van bet Huis van Oranje, wiens naga daohtenis èo bij H. M. Koningin èn bij Z. K. H. den Prins in dankbare herinnering zal big ven. De predikant uit Gorsel, da. Van Velzen, naderde vervolgens het graf en las eenige door de familie aangewezen verzen en spreuken uit den Bijbel voor. Tri van autoriteiten woonden de be grafenis bij. Bevolkingsboekhouding. Zooals gemeld is, werd door de Com missarissen der Koningin op verzoek van den minister van binnenlandsehe zaken aan enkele gemeentebesturen bet advies gevraagd over oen door de oen- trale commissie voor de statistiek voorgestelde herziening van de voor- was nog nooit te Weenen geweest en zou daarom onderweg den Hofburg en de Stepbanuekerk eens gaan zien. Het was een warme dag Toen Jur gens in het drukke gewoel op den Grabm kwam, kreeg hij dorst en ging een open koffiehuis in, dat midden in de straat naast de bekende Pestznil was. Hij nem plaats aau een tafeltje, be stelde een glas limonade en verzocht het adresboek. Het was immers niet geheel onmogelijk, dat te Weenen de naam Gabori voorkwam missohien de voornaam Paul wel, dien bij te Hamburg in het vreemdelingenboek had aangetroffen. Hij zocht bij de letter G. G Ga Gab Plotseling voer Jurgens een rilling door de leden. Daar stond het duide lijk te lezen „Gabori, Paul, rente nier," en als woning werd aangewezen de derde verdieping van een hnis aan de Graben. En hier was toch de Graben missohien zat hg hier in dit koffiehuis wel op weinige meters afstand van den gezoohte. Jurgens was zoo verrast, dat hjj een oogenblik zjjn koelbloedig overleg kwjjt raakte. Hjj sprong op van zijn stoel, sehriften omtrent de bevolkingsboek houding (invoering persoonekaartenstel sal). Zaterdagmorgen wordt nu te Utrecht een bijeenkomst gehouden vau afgevaardigden der bedoelde gemeente besturen, waarin de praotisohe uitvoer baarheid van het stelsel za' worden beeproken. Daarbij zal ook tegen woor dig zijn mr. De Voogt, chef bevolkings register Rotterdam, lid van de centrale commissie voor de statistiek, die het initiatief nam tot de invoering van het stelsel. Vrouwenkiesrecht. De „Haagsohe Ct." bevat een be schouwing omtrent het vrouwenkies recht. Zij zegt daarin, dat door het gespro kene op het onlangs te Amsterdam ge- hooden congres bij haar de overtuiging is ontstaan, dat het niet alleen een al te groote aanmatiging ie, aan den eer eten den besten man invloed cp 'e lands zaken toe te kennen, en dien invloed zelfs aan de hoogst-ontwikkelde vrou wen te onthouden, maar ook wat h. i. van nog meer beteekenis is dat er tal van belangen zijd, waarover de vrouw beter kan oordeelen dan de man, en die tot dusver door de alleenheer schappij der mannen niet af naar den eisch behartigd worden. Echter oordeelt het blad, dat, ten aanzien van de uit oefening van het kiesrecht, bij de man nen zooveel onverschilligheid bestaat, dit bij de vrouwen wel niet andera wezen zal. In verband hiermede en met andere geopperde bezwareo, acht bet blal, dat ook in deze opleiding noodig zal zijn geen plotselinge overgang zal behooren te ontstaan, maar een ge leidelijke. Daarom gevoelen wij ten aanzien van de toepassing zeer veel voer bet denkbeeld, dat, naar we meen«n o. a dr. Kuyper eenigen tijd geleden voor- Btond, om eerst aan de zelfstandige vrouw of hoofd van baar gezin het kiesreoht te verleenen, wat dan later zon zijn uit te breiden. Ea in de tweede plaats zou het o i. een uitermate gesohikte oefeneohool zijn, wanneer de wetgever bepaalde, dat aanvankelijk de vrouw hetzij dan met of zonder het bovengenoemde stel sel van gezinshoofd er bjj alleen kiezer zou worden voor den gemeente raad, wijl deze een beperkter kring van belangen omvat, waarover ook de vrou welijke ingezetene reeds nu gemakke ljjker kan oordeelen dan over de alge meene politiek, waarover zij tot dusver niet werd voorbereid. Met dit voorbehoud ten aanzien van de toepassing, die de wetgever er aan zal verleenen, en die hij gemakkelgk en zeker niet te langzaam zal uitbrei den, achten wy het dus een eiBoh van reoht en volksbelang, dat bjj de her ziening van de Grondwet waarover in 1909 onze Kamerverkiezingen méde zullen beslissen de mogeljjkheid verliet het koffiehuis zonder betalen, kwam bgoa terecht onder een voorbij rijdende vigelante en werd op het voetpad aan de overzjjde der straat bij den kraag gegrepen door den koffihuis- bediende, die betaling eisohte. Hg bood zijne verontschuldigingen aan, betaalde en werd bijna nog in hechtenis genomea ais opliohter hij ontliep dit lot eohter door zijn papieren als ambtenaar van de Duitsche ge heime politie te vertoonen. Intuesohen had dit voorval eenig op zien gebaard; de mensoben verzamel den zich om hem heen, en zoo werd de kleine, beweeglijke man gedurende eenige minuten het voorwerp der alge meene aandacht. Toen men hem eindelijk liet gaan, kwam zijn epeurhondennatuur te voor schijn. Hij zon verstandiger gehandeld hebieD, als hij zaoht en zonder opzien was heengegaan, want die oploop had juist plaats voor het huis, waar Gabori volgens het adresboek woonde, maar JurgeuB had zijn bnit nu eenmaal tus- sohen de tanden en liet dezen niet los. Hij ging het huig binnen en naar bo ven het leek wel of er geen einde kwam aan die trap. Toen hjj eindeljjk worde geopend, om, op de een of an dere wijze, het vronwenkiesreoht in te voeren. Vacantie-kolonles. Aan de mededeelingen van het Cen traal Genootsohap voor Kinderherstel- lings- er. Vacantia Kolonies ontleenen wg Deze oiroulaire dient in hoofdzaak om alle afdeelingen er op te wijzen, dat in de najaarskolonies nog plaatsen beschikbaar zijn. Heel jammer zou het wezen, wanneer deze niet bezet konden woTden. Jammer voor de kinderen, jammer ook voor de exploitatie. Duizenden kin deren in ons land rjjkhalzen naar een verblgf in milde luchtin de Kolcnie- huizen is voor hen plaats, de dames zijn aaogenomen, het personeel is aan wezig, alleen de verblijfkosten ontbreken. Er zijn stellig wel afdeelingen, mis sohien zelfs vele, die na de prijzens waardige ijver, dit jaar betoond, nog eens alle kraohten willen inspannen. De ijver der afdeelingsbesturen liet op een paar uitzonderingen na r.iets te wensohen over. Vele zanden meer kinderen dan het vorige jaar. Zij allen beseffen dat stilstand achteruit gang is. Aohteruitgang is tot heden in het Centraal genootsohap een onbekend woord. Gestadige voorspoed, groei en uitbreiding zienderoog, zijn steeds de eigenschappen van ons Genootsohap. Tot heden werden reeds meer kinderen opgenomen Jan in 1907 het geheele jaar. Als het seizoen geëindigd is, zai het slotejjfer 250, missohien 300 meer zijn dan bet vorige jaar. Egenlijk waren de zomerkolonies te vol. Er komen eohter zooveel en vaak zoo dringende aanvragen in de zomer maanden, dat of men wil of niet, op 't eind elk hoekje benut wordt Maar de kinderen hebben er niet onder ge leden. De resultaten waren in de laatste eivolle kolonies bepaald schit terend. Te Egmond werd in 'c Kolonie- huis „Kerdijk" een gemiddelde ge- wiebtstoeoeming bereikt van 5 pond. Toenemingen van 9 pond waren niet zeldzaam. Onverklaarbaar blgft, dat bjj een legio aanvragen, de vaak zoo mooie Septembermaand zoo weinig ge wild is. Missohien komt de belang stelling nog. Het Centraal Genootsohap kan niet meer buiten een zomer- en winterver blijf. Telkens en telkens moeten we hoeren, geef een langer verblgf aan de zwaksteo. Laat de grootste stumpers 2, 3 en 4 maanden blijven tot volledig herstel. Het aantal afdeelingen, die om verlengd verblgf vragen, neemt steeds toe, de drang van medische sjjde wordt steeds grooter. Om spoedig te kannen bereiken, wat zoo hoog noodig is, moet gewerkt, ge propageerd worden, zonder ruste. Het is niet voldoende, dat er dageljjks meer boven was en het bordje naast de deur las, waarop de naam Paul Gabori te lezen stond, haalde bij eens flink adem en bedacht, van welk voorwendsel bij gebruik zou maken om binnen te komen. Zou het missohien beter zjjn eerst inlichtingen omtrent den man in te winnen en daa-na de noodige maatre gelen te nemen Jurgens had de hand reeds op den knop der eleotrisobe sohel gelegd nu trok hjj de hand terug en beschouwde de zware eikenhouten dear, waarin geen kijkvenstertje was te bespeuren. Op hem maakte die deur den indruk, dat ergens een kleine opening moest zijn, waardoor men onbemerkt de per sonen kon bespieden, die wensohten binnengelaten te worden. Daarop legde hij bet oor tegen de deur en lnisterde. Het was daarbinnen doodstil, al te stil, wanneer zioh achter die deur measohen mochten be vinden. Immers, allioht wordt dan een stoel geplaatst of een woord halfluid gesproken. Doeh neen, niets van dit alles. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1