Donderdag 25 Juni. 1908. Van week fes! weak. Gemeenteraad. 148. 46^ Jaargang. ïlliSSIMSCME COURANT. Prijs per drie maanden fl 30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. M ;n abonneert aieh bij alle B. iele. handelaren, Postdirecteuren of re ihtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Mai kt. ADVERTKNTIËNï van 14 rebels 0.40e Voor éMtt regel meer 10 cent. -• Bij directe opgaaf vim drieinaa' plaatsing vrzelfde üdvertentre wordt de prijs slechts tweeanaal bereke'sL flrooh letter» (n cliohé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Nieuwe abonné's, uitgezonderd b(J wekelflksche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLIS- SINGSCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. De ervaring heeft geleerd dat de president van een tamelijk democrati sche republiek al even weinig veilig ia voor des moordenaars handen als de absolute monarch van een rijk, gahee' in tegenovergestelden geest bestuurd. Wij mogen er den heer Theodore Roo sevelt, in de wandeling Teddy genaamd, dus van harte mee geiukwensohen, dat bij het er tot dusver zoo goed heeft afgebrachtmaar kunnen best begrijpen, dat de goeie man er nu genoeg van heeft en liever eens een ander in het beroemde witte huis te Washington wil laten logeeren. 't Zou hem anders weinig moeite gekost hebben om nog weer eens te blijven zittenmaar de dikke meneer Taft, die door zijn reisje naar Japan en zjjn beleidvol optreden aldaar, wellicht den vrede met dat rijk gered heeft, zal de man wezen, want de de moeraten hebben ook thans weer weinig kans. Roosevelt heeft het er veel te goed afgebracht, dan dat de Amerikanen sterk naar verandering van koers zouden In elk geval sefaynt de keuze der republikeinen eene zeer gelukkige en kan men gerust zeggen dat de Arneri- kaaneehe presidentsverkiezing in het teeken des vredes staat. Dat teeken kunnen wij in deze dagen wel gebruiken, want het valt niet tegen te spreken, dat er in de laatste dagen weer vrij algemeen een geest van on rust heersohte. Het moge zijn zoo het wil, maar het staat wel vast dat d@ samenkomst te Beval, Z. M. den Duit- sohen keizer zich zelf weer eens een oogenblik heeft doen vergeten. Koningen en keizers moeten nog meer dan andere menschen dagelijks een wacht voor de lippen zetten en in het kamp van Döhe- ritz had Z. M. dat blijkbaar verzuimd. Onder soldaten spreekt men ook zoo vrij j maar dat neemt niet weg, dat men toch wel te veel kan zeggen en indien er niet te veel gezegd ware of hef gesprokene niet door de Dortmünder Zeitung* tamelijk juist ware weerge geven, zou de „Allgemeine Zeitung*, het orgaan van het ministerie van bui- tenlandsehe zaken, geen officieele tegen - spraak in de wereld hebben gezonden. 'f Is te hopen dat Z. M. en het achterdochtige deel der Duitsehe pers thans weer geen aanstoot zullen nemen aan het Engelecbe bezoek te Ohristianin. De gebeete Bntsehe kanaalvloot ligt daar 53 schepen met 19000 menschen. 't Is om kippevel van te krijgen zoo'n geweldig vlootvertoon vlak bij de Duit sehe kust 1 Yerstandige taal hebben in deze dagen de Fransohe bladen gesproken. Kan men, vraagt de „Temps*, geen vreed zame tractates meer teekenen zonder aanstoot te geven. Is de keizer, vraagt het blad, door Napoleon's grootheids waan bevangen Europa dat zich in 't bejin der 19e eeuw niet heeft wil len laten overheersohen, is aan den drempel der 20e evenzoo gezind. Dat is flink gezegd, maar tevens in de puntjes en zóó waar, dat iemand er bezwaarlijk iets tegen in zou kunnen En de sooiaal-democratisohe „Yor- warts* slaat den spgker even goed op den kop, waaneer bet voor Duitsohland een werkelijk invloedrijk parlement en een verantwoordelijken regeeringsvorm weneefatdan zou de wereld niet in rep en rcer worden gebracht door particu liere uitdrukkingen. ,'t Kwam maar van de warmte", zei de Italiaaneohe militaire nttaohó en de man kan gelijk gehad hebben ook. Den 15en dezer was het twintig jaar geleden dat keizer Wilhelm de regeering aan vaardde en, tegen veler verwachting, heeft bij toch al dien tijd den vrede gehandhaafddat mag niet vergeten worden. Maar de keizer van het nog altijd zeer machtige rijk moest tooh niet bij elke gelegenheid zulk een onaange- namen indruk te weeg brengen, waar door by veroorzaakt dat zijn volk lang zamerhand een muur rondom zich ziet oprijzen. Frankrijk daarentegen is er steeds op uit, zijn positie te versterken door vriendschapsbetrekkingen en bondgenoot schappen. Nu weer scheept Fallières zich in om een bezoek te brengen aan het noorden en aan den Ctaar minister Cruppi is de gast van koning Alfonso en Fallières gaat denkelijk ook naar Spanje. Nu, 't is maar goed dat al die groote heeren elkaar persoonlijk kennen en ontmoetenzooveel te micder loopt het volk gevaar voor de gevolgen van misverstand te moeten bloeden. In de Kamer eene interpellatie der socialisten beantwoordende, heeft de Franeehe regeeriag, zij het dan met andere woordea, te kennen gegeven dat Frankrijk uit Marokko zal vertrek ken als er orde heersoht. Moelai Ilafld, die den heiligen oorlog tegen Europa heeft gepredikt, ban niet als Saltan worden erkend. Ten spijt daarvan gaan evenwel de zaakjes van Abd-el-Azis steeds achteruit. Ook Teheran heeft zich thans voor den tegeneultan verklaard. Wat, als het zoo voortgaat P Al hangt de eenheid van Marokko aen elkaar als droog zand, in den grond der zaak is de regeering ibeocratiscb. Het is een geesteljjk be stuur en als de hoogste geestelijken en reohters, de ulema's, de afzetting van den Sultan uitspreken, is dat een wet tige handeling. Dus, voetangels en klemmen genoeg. Het wordt meer en meer duidelijk dat de Sjah van Perzië besloten heeft den absoluten regeeringsvorm te her stellen. De zwervende siammen ver sterken zjjn kamp. Vaa zijn vertrek hebben ook de ministers niets geweten. In een gewoon rijtuig is hy heenge gaan. Het regiment kozakken omstuwde het rijtuig de Russen waren op de hoogte. Beide partyen, kroon en parle ment, slaan elkander thans met wan trouwen gade, maar natuurlijk moet er de een of andere maal een botsing ont staan en dan zal men de poppen aan het dansen hebben. Dat de Sjah met behulp der Russen het parlement wil wegjagen en vervolgens afschaffen, dit schijnt wel het algemeen gevoelen te wezen. Overigens zijn de Perzen nu met de Russen klaar, daar aan alle eieehen van Rusland betreffende de voorvallen aan de Kaukasieche grens is voldaan maar de Tutkeohe quaestie is nog lang niet in orde. Turksehe infanterie beeft eene sterkte bezet dicht by Tebris en wan neer de Perz in reeds onmachtig zijn om de invallen der roofzuchtige koer den te keeren, hoe zullen zij dan de geregelde Turksehe troepen wegkrygen, die wel heeten te komen voor de goede Teleplt ooii nummer 10. orde, maar er dan toch eenmaal Abonnements-Adverteiitiën op zeer juordeelipt voorwaarden. In de Belgische kamer is de obstruc tie aan het werk om het hervatte Con godebat te rekken. De socialisten plei ten voor Kamerontbinding. „Laat het land uitspraak doen", zeggen zij„de regeering haeft geen aanzien meer." Nu is de voorgestelde verdaging der disouasiëa wel verworpen, maar de meer derheid van tien stemmen, die de re geering verkreeg, is, dunkt ons, gering genoeg. Door het eigenlijk Congo ont werp zal zulk een meerderheid, wel niet te vinden zijn. Maar als het ge beurt, wat dan Engeland wil dat de dwangarbeid dan zal worden afgeschaft, het bestane belastingsstelsel zal worden herzien en de concessies aan de caoutchouo fabrieken zullen eindigen. Maar dat kostdrie honderd millioen francsnatuurlijk ongerekend al hetgeen Z. M. Leopold krijgt van al hetgeen hy in bet belang van den Congo tot stand heeft gebracht (1) Het is een ruïne 1 En als men de zaak op den zelfden voet laat doorloopen komt er beslist een conflict met Engeland. Een moeilijke positie voorwaar, als men een koning heeft, die de schepper van een groot rjjk geworden is 1 Wij zouden niet gaarne in Belgische schoenen staan. Biniisalandsche ierieMen. Bond van anti-rev. gemeente- raadsleden. Zooals reeds onlangs gemeld werd is de vergadering waar tot stichting zal worden overgegaan van een Bond van Antirev. Gemeenteraadsleden in Neder land, thans definitief vastgesteld op Woensdag 1 Juli a.s. Da vergadering zal gehouden worden in de groote Concertzaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Madaplaats te Utrecht. Door den oud minister van binnen» landsohe zaken, dr. A. Kuyper, za! de openingsrede worden uitgesproken. Met zekerheid kunnen we madedee- len dat burgeMeesters, gemeente-secre tarissen, gemeente-ontvangers, oud raadsleden, leden van de Prov. Staten en van de Tweede Kamer benevens boogleeraren en leden van het Centraal Comité van antirev. kiesvereenigingen, buitengewone leden van de op te rich ten vereeniging kunnen zijn, en der halve ook toegang tot deze vergadering hebben. Overigens heeft niemand toe- gang- Rijkspostspaarbank. Met ingang van 1 Juli a. s. worden de volgende, van algemeen belang zijn de wijzigingen gebracht in de voorschrif ten tot uitvoering van den rijkspoet- spaar bankdienst 1. Voor spaarbankboekjes, welke om de een of andere redes van de inleg gers worden overgenomen, behoort im mer een ontvangbewijs te worden af gegeven. 2. Indien vermoed wordt, dat van de spaarbank gebruik wordt gemaakt tot bet kosteloos overmaken van gelden, zijn de ambtenaren verplicht bij de toe zending van de betrekkelijke aanvraag, den directeur der rijkspostspaarbank van dat vermoeden mededeeling te doen. 3. Bij de indiening van een aan vraag om terugbetaling van het geheels tegoed, behoeven de ambtenaren, tonzy het een boekje betreft, behoorend by ean Staatsschuldboekje, den inleggers niet meer aan te raden een klein bedrag te laten staan. Boekjes, behoorende bij Staatsschuldboekjes, moeten immer een tegoed van ten minste 25 cent aanwijzen. 4. Aan hoofden van scholen kunaen op aanvraag eenige blanco formulieren noa. IVa en Va worden verstrekt om te voorkomen, dat zij zich, ten behoeve van leerlingen, die inleggers in de Rijks- postpaarbaak wensohen te worden, doch niet kunnen schrijven, voor het doen der eerste inlage naar bet kantoor der posteryen zouden moeten begeven. Sen Mannenbond voor Vroawsnkioereoht. Naar het „Hbl." verneemt, bestaat het plan hier te lande een Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht te stichten, naar het model van de Engelsehe „Men's League for womensuffrage*. De bedoe ling van zulk een bond is, bet streven voor vrouwen-kiesrecht te maken tot een meer algemeens beweging, daarc door velen in de actie der vrouwen nog gezien wordt een prêoher pour sej paroisee. Begrafenis van mr. F. J. A. Bouvin# Tal van leden der rechterlijke macht en enkele andere autoriteiten hadden zich gisterenmiddag op de begraafplaats Oud Eit-en-Duinen te 's Gravenhage vereenigd om tegenwoordig te zijn bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den raadsheer in het ge rechtshof' te 's Gravenhage mr. P. J. A. Bouvin. Behalve de president, de vies presi dent en de leden van het Hof en de procureur-generaal, de ad voeaat-generaal, de griffier en de substituut griffier bij dat college, werden ook vertegenwoor digers van .andere rechtscolleges opge merkt, te weten verschillende leden van en de procureur-generaal en de advocaten generaal bij den Hoogen Raad, de viee-president en enkele reoh ters in de Hsagsche rechtbank, zoo- mede de offioier van justitie te 's Gra venhage. Voorts de tegenwoordige vice- president van en de offioier van justitie by de Rotterdamsehe rechtbank, waarin de nu overledene vroeger zitting had de advocaat en procureur mr. M. öe Pinto als vertegenwoordiger van het Bureau van Consultatieleden van het college van notabelen der Ned, Herv. Gemeente te 's Gravenhage, waarvan de heer Bouvin ook deel uitmaakte, alsmede vertegenwoordigers van het ooilege van kerkvoogden. De boden van het gerechtshof gingen naast het lijk. Op uitdrukkelijk verlangen werd aan het graf niet gesproken. In het sterfhuis had te voren een lijkdienst plaats gehad, geleid door da. Cramer. De schoonzoon van den overledene, de heer Mees uit Rotterdam, dankte namens de familie de aanwezigen voor de betoonde i elangstelling. De minister van oorlog heeft onder herinnering dat hier en daar door den eommandeerende officier, of die als zoodanig optreedt, steeds het vragen van verlof geëischt wordt, indien eenig militair voor korten tjjd buiten de dienst uren zich buiten het garnizoen wil be geven met een van de middelen van versneld vervoer (spoor-, tramweg e. d.) medegedeeld aan de autoriteten van de landmaoht, dat bet zijn verlangen is, dat de militair, hetzij offioier, onder offioier of soldaat buiten de dienst uren en voor zoover het dienstbelang daardoor niet wordt geschaad, zich binnen de grenzen van het rijk vrijeljjk daarheen kunne begeven, waarheen hij weasoht. De verschillende appèls (zagt de minister) geven ann de militaire au toriteiten voor zooveel de militairen beneden den rang van officier betreft - toch ruimschoots de gelegenheid om om op gezette tjjden zich te doen overtuigen van ia aanwezigheid in het kwartier van hen, die daar op de vastgestelde uren aanwezig moeten zijn. Voor wat betreft eene verwijdering gedurende den nacht blijft van kracht het bepaalde in het reglement voor den garnizoensdienst. Zitting van Woensdag 24 Juni, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de heer jhr. me. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Van Raalte. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden goedge keurd. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan. Daaronder behoort ean schrijven van Ged. Staten, in verband met de door den raad vastgestelde jaarwedden van het onderwijzend personeel, enz. Daar volgaas de thans geldende wettelijke voorschriften ook tjjdelijke diensten, te weten,'dia bewezen volgens art. 33 der .tegenwoordige wet en volgens het laatste lid. van art. 22 der wet van 13 Augustus 1857 („Staatsblad* no. 103), by. da berekening van den diensttijd voor de jaarwedden medetellen, aebten Ged. Staten bet wensohelyk, dat dit ook in de verordening voor deze gemeente uitdrukkelijk worde vermeld, teneinde mogelgken twijfel in het vervolg uit te sluiten. Ged. Staten verzoeken daarom alsnog de noodige aanvulling der ingezonden verordening op dat punt te bevorderen. Verder wordt asededaeling gedaan van een schrijven van Ged. Staten, waarin zij berusten in het besluit van den gemeenteraad dd. 27 Mei j.l., waarbij do aan het algemeen armbestuur voor 1907 verleende subsidie wordt verhoogd met f 1700 en mitsdien wordt gebracht op f 6500. Ged. Staten meenen evenwel te moe ten wijzen op eene in de administratie van het Algemeen Armbestuur voor» komende onregelmatigheid. In de re kening van die instelling over eenige jaren wordt een ander saldo verant woord dan het in de begrooting voor datzelfde jaar geraamde, hetgeen Ged. Staten m ;t enkele voorbeelden toe- iiohten. Ged. Staten verzoeken het Algemeen Armbestuur in overweging te geven met die gewoonte te breken, welke te meer in het oog valt, nu verhooging van subsidie een gevolg daarvan is. Om tot een naar de meening van Ged. Staten zuiveren toestand te gera ken, zou in de rekening van zeker jaar de verantwoording van een ar,Mo aohter- wege moeten blijven, hetgeen in die over 1907 bezwaarlijk zal gaan met het oog op de afsluiting der gemeente- rekeniag op 30 Juni, dooh wel zou kunnen geschieden in de tekening over 1908. In die rekening (over 1908) zou bet Armbestuur de bestaande gewoonte volgende verantwoorden het saldo der rekening over 1907, dat echter in de begrooting voor 1909 onder de ontvangsten zal worden gebracht en dus ook in de rekening over dat jaar behoort te worden verantwoord. Waaneer nu laatstbedoeld saldo wordt verantwoord in de rekening over 1909, komt men in 1908 te kort, wat in de begrooting voor dat jaar wegens goed slot der rekening over 1906 was uitgetrokken, doch reeds in de rekening over 1906 is verantwoord. Om in dat tekort te voorzien, zou het voer 1908 reeds verleende Bubaidie ad f 7600 moeten worden verhoogd met een bedrag van f 1342.02 of met zoo veel als minder noodig mocht blijken, terwijl met die subsidie-verhooging ge paard zou moeten gaan het schrappen in de begrooting voor 1908 van het bedrag als raming wegens goed slot der rekening over 1906, omdat dat reeds in de rekening over 1907 is verantwoord. Verder wordt nog mededeeliag ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten, o.a. dat tot hef waarborgen van de aflossing en rentebetaling van een door de Ver eeniging „Zeevaartschool* te sluiten geldleening van f 60.000 en dat tot kosteloozen afstand van gemeentegrond, aan de Vereeniging „Zeevaartsohool.* Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. EEK BEEABrCillISKE gOKBIKMfl. De heer A. Loeff, predikant te Dor drecht, heeft een sohrjjven aan den ge meenteraad gezonden, waarin hg mede deelt in het bezit te zjjn gekomen van eenige zaken die vroeger behoorden aan den Zeeuwsohen diehter Jaoobus Bellamy. Zij gingen tot hem over na den dood van zijn behuwdeom sar.

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1