Woensdag 21 Juni. No. 147. 46e Jaargang. 1908. RQU leboom" te. ENST R9IBHSÏ. Teleplioonnuinmer 10. FEIJlLLET<m Land- eo Tuinbouw Prof. Staten van Zeeland. 'erdam. Eerste Hypo- 31/, en 4 pCt. bekomen bij IER Jan., 9a. SST et Statiën. >rvm. 10.10, 4.20, 5.15, 1.10. yin. pl. dj, 3.30, 4.35», 1.25§ kte rit wao'at en de boot mn BreBkenu. yan 11.02 u. Ulelbnrg v.v 5.50f 7.55* 1.15§ 2.4 5,50§ 6.55» demise, ieilmarkt. dadhuis. 6.25f 8.40* 2.—2.45* >.55§ 7.50* t" tot de Re- rkt. is. er trekken het B a d- 6.20, 6.45 10.20, 10.40, l, 1.-.1.30* 0, 4.50, 5.20 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 18.10, 12.46, 0, 4.10, 4 .40 5, 8.—, 8.10 Zondags uit. CHEiOS c) en 6,15 d) 0 c) en 6,45 a) en 4,45 in Ö.15d) h). vertrek van izen vm. 8,30 le en Neuzen iorsaalen en n 10.25 uit m 16 j April f 8.33 7.33 8.18 7.25 8.48 10.1 I 1.3 flO.14 I» fll.15 and, richting iwalawö. dijden allee» 2joa<iaga va» aai tot 13 tombe?©» ook Aagiutaa. VLISSIMSCIE Prijs per drie maanden 3 30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent M -n abonneert zich bij alle Ilre t. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr.. Kleine Maikt. ADVERTENTIËNvan 14 rebels ƒ0.40, Voor e h iQ regel fneer 10 cent. Bij directe opgaaf v;ui driemaa' j ilaafaitg érzelfde i-dvertentie wordt de prijs slechts tweemaal bereken» l Groofe letters «n cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageïyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonni ments-Advertentlën op zeer voordeel it i voorwaarden» Nieuwe abonsé's, uitgezonderd bfl wekeHJhseho betaling, ontvangen de dageljjks verschijnende „VLIS- SINGSCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. Een middenpartij vraagt het „Utr. Dbl." naar aanlei ding van de volgende woorden van dr. Bronsveld, geuit in diens jongste Kroniek in de „Stemmen voor Waar heid en Vrede* „De wensoh van velen en van mij is, dat ar een midden partij worde ge vormd, waartoe zij, die men vry libe ralen noemt, behooren met de vrijanti- revolutionnairen. Zulk een party zou het vertrouwen hebben van de kern onzer natie en zich weten te waebten zoowel voor socialisme als voor cleri calisms*. Het „Utr. DdI.* acht zoodanige sa mensmelting niet wel mogelijk, van wege den invloed op ons staatsleven, welke in de programma's der versohil- lende ehrist. partijen (de in wording zijnde Chr. Hist. Unie daaronder be grepen) wordt toegekend aas de Heilige Schrift. Die samensmelting is bovendien niet wenschelyk. Naarmate van hunne per soonlijke gezindheid, zouden sommige vry liberalen het bovenbedoelde begin sel voor zich zelven aanvaarden, ande ren zouden dit niet kunnen. Het ge volg ware, dat een deel der vrij-libera- len de fusie met de vry anti-revoluti- onnairen mee zou maken, een ander deel niet. De getalsterkte der seamge- smolten party zou das kleiner zijn, dan het totaal der beiderzijdsche partyen voor de samensmelting. Er zou een reat van vrij-liberalen overblijven. De beiderzijdsche partyen vereenigd, zou den minder kracht ontwikkelen dan gescheiden, Maar redeneert het blad verder die samensmelting is ook niet noodig. Immers, van den theologisehen achter grond af gezien, denken in politieke dingen de vrij-anti-revolutionnairen en de vrij-liberalen, zooveel wy kunnen zien, altbans in hoofdlijnen, eenstemmig. Men kan beter resultaat bereiken door graaf Moltke's tactiek „getrennt mar- ohiren, vereint aohlagen.* Beiderzjjdsche pattijen behooren dus naar onze mee ning zelfstandig georganiseerd te blij ven, maar overwogen kan worden of het mogelijk is, dat zy zich in 1909 vereenigen tot een gemeenschappelijke aotie by da stembus. Het resultaat van zoodanige gemeen schappelijke aetie zou volkomen beant woorden aan wat dr. Bronsveld en velen met hem wenschen een politiek, die het vertrouwen heeft van de kern der natie en die zoowel tegen socialisme als tegen clericalisms waakt. 55.) „Wel zeker en zoo spoedig mo gelijk. Ik laat een rijtuig halen, de koffie zal zoo dadelijk wel gereed zijn. Als ik de zaak goed begrijp, zijn de minuten niet alleen kostbaar, maar ook geteld voor u onbetaalbaar. Maak u dus gereed. Ik ga mee. Om tien uur kunnen wy daar zijn.* Jordan riep den advocaat nog iets achterna, dooh kreeg geen antwoord. Hy maakte zieh nu gereed voor de reis. Het sneeuwde zwaar, toen het rijtuig door de nog ledige straten rolde en den advooaat en Jordan naar het spoorweg station bracht. Een smalle lichtstreep aan de oosterkim toonde de plek, waar de zon weldra haar dagloop zou beginnen. Wirtmann ging met Jordan het perron op. Het sein tot vertrek werd reeds Ter bereiking van dit doel is eohter de eerste en noodzakelijkste stap ver sterking van de organisatie der vry liberalen. Het kan zyn, dat zy in 1909 geïso leerd blijven staan dan moeten zij zoo sterk zyn en van hun kracht zieb zoo bewust, dat zij een macht weten te vormen in den strijd. Het kan zijn, dat een tactische af spraak omtrent de verkiezingen wordt overwogendan moeten zij wederom zoo sterk en welbewust optreden, dat zy by zoodanige afspraak eene machts ontwikkeling weten aan te bieden, waarmee rekening te houden valt. Blijven zij laks by de pakken neer zitten, dan zal inderdaad gebeuren, wat door dr. Bronsveld niet zonder grond wordt gevreesd dat de keus bij her stemming, of zelfs wellicht bij eerste stemming, tussehen een socialist en een voorstander der antithese beperkt blijft. Mr. P. A, J. Bouvin, f In den aanvang der gisteren gehou den zitting van de Burgerlijke Kamer van bet Hsagrche Gerechtshof werden door den president, mr. Van Geuns, eenige hartelijke woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den raads heer mr. Bouvin. Spr. herinnerde, dat het gevoelig verlies, dat het Hof lijdt door den dood van mr. Bouvin niet onverwaoht kwam „Hoezeer hy, door innige banden aan het leven gehecht, den toestand voor zichzelven verbloemde, kondigde het maanden laog met zeldzamen moed doorstane, onbedwingbare lichaamslijden aan, dat het einde niet verre kon zijn". Mr. Van Gauns huldigde in mr Bouvin den man met onuitputtelijke toewijding, met eerbied afdwingende nauwkeurigheid zijne levenstaak vol brengend den warmen vriend, volyver zoo lang hij kon, voor de eer, den goeden naam, de belangen van het Hof arbeidende. „De herinnering aan Bouvin als wetenschappelijk en praotisoh jurist en hoog gewaardeerd ambtgenoot zal bij het Hof levendig blijven", zeide spr., en hy eindigde met de hoop uit te spreken, dat zijne familie in de stellige overtuiging daarvan balsem vinde, voor zoover dat zyn kan, by bare diepe smart. Mr. J. van Praag, advocaat en pro cureur, sloot zich namenB de Balie by deze woorden van hulde aan. Past en Telegraphie. Bij dienstorder is door den directeur- generaal der pesterijen en telegraphic er de aandaoht op gevestigd van de ambtenaren met lastgeving tot nauw keurig toezioht, dat meermalen mis bruikt wordt gemaakt van de kaartfor- muiieren tot bestelling of aanbieding van boeken enz. Zoo worden zij, o.m., door onderstreping van een of meer woorden van den gedrukten tekst, ge- gegeven, toen de chef den advocaat op merkte en dezen kwam begroeten. „Uw vermoeden betreffende Balder moet toch juist geweest zyn, mynheer Wirtmann Gisteravond is hij gevluoht. Het feest kon niet doorgaan. Mevrouw Yon Karstenbrock is meer dood dan levend naar men zegt. Daarbij vertelt men, dat zij zich veisoholen bield voor hare schuldeischers.* „Ah zoo', antwoordde de advocaat, t irwijl hij zijn jonge vriend volgde, die reeds in een wagon stapte. Daarom is zij dus treurig I Heeft de „Ja zeker 1" viel do chef haastig in. „De politie heeft reeds overal heen ge- telegrapheerd. Lang zal hy wel niet op vrije voeten rondloopen. Goede reis 1* „Dank n. Geef na maar spoedig het laatste sein.* De conducteur floot, de machine zette aan en daar rolde de trein weg. „Beste vriend*, sprak Wirtmann be wogen, „nu begrijp ik alles. Wij zyn op weg naar een sterfbed. De dood dwingt Balder tot een bekentenis en in uw telang moet ik daarbij tegenwoor dig zjjn.* Inderdaad, de vallende vlaggeatok brui'tt tot het doen van andere mede- deelinsren dan die, waartoe art. 3 1 sub. 7 van het K. B. van 14 Dec- 1895 bevoegdheid geeft, Kaïniet en Patentbali. Over de werking van kunstmest in 't algemeen en over de resultaten van do hierboven genoemde meststoffen in 't bijzonder, 'handelt een brochure, ge schreven door J. H. Edelman, land- bouwonderwijzer te Kady'k, bij Terwolde. De schrijver verhaalt hoe in de streek zijner woonplaats slakkenmeel kunstmest heette; de waarde eener kali -bemesting kende men niet. Zoodanige streken zyn er meer en in iedere streek zyn nog landbouwers te over, die nog steeds hun heil zoeken in een eenzijdige bemesting. Yoor dezulken is genoemd boekje zeer leerzaamde feiten daarin zyn over tuigend en spreken voldoende voor de noodzakelijkheid eener volledige be mesting. Enkele voorbeelden mogen bier volgen. Op grasland, volledig bemest met 600 slak, 800 ksïniet en 100 Chili, werd geoogst 493 pond zonder ksïoiet slechts 296 en op onbsmest 203 pond. Dat was op een stuk van 5 Are. Da bemes ting gaf dus per H.A. een meerop brengst van 2900 Kilo en alleen door de kaïaiet werd de oogst vermeerderd met 2000 Kilo. Yoor f 16 k f 18 keïaiet een hooioogst van eiroa 40 gulden I Bij aardappelen Pere. I met patsnt- kali gaf 26V4 H.L., perc. II zonder kali, 9 en III, on bemest, slechts 21/, H.L., of per H.A. resp. 525, 450 en 250 H.L. Het patentkali verhoogde de opbrengst mei 75 H.L. Die meststof koste f 39.60 (per H.A en gaf een meerdere winst van f 1501 Bij voederbieten5 Are volledig bemest gaven 4685 K G.2 Are zonder keïaiet gaven 1475 K.G.1 Are on bemest gaf 582 K.G. Per H.A. reap. 93700, 73750 en 58200 K.G. Doordat het ksïniet werd weggelaten, werd de oogst verminderd met bijna 20000 K G, per bunder. De keïaiet rendeerde der halve uitstekend. Bij knolrapenonbsmest bracht op 46300 K.G., zonder keïaiet 55000 K G., volledige bemesting 63500 K.G. Het ksïniet verhoogde hier de opbrengst met 85000 K.G., welke, tegen f 9 de 1000 K.G. gerekend, een waarde ver tegenwoordigden van f 76.50 en na af trek der f20 meer-brmesting van f56.50. Dit zijn slechts enkele, maar zeker sprekende voorbeelden. Yan de conclu sion vermelden we alleen dezeOp alle proefvelden, behalve één (grasland) maakte de kali zieh ruimschoots betaald. Op het grasproefveld bij v. d. Wolde kwamen op het kali-perceel veel minder zieke klaverplanteo, en bij Telgen veel minder zieke kooltapen voor. lm dea 4®im. 't Is nu geregeld planten en verplan- had Balder voor dood neergeworpen, maar tooh was zijne levenskracht niet ten volle vernietigd. Toen hy opgenomen en in het hos pitaal zorgvuldig verbonden was, keerde hij, tot aller verbazing, geheel tot be wustzijn terng. Daar zyn ruggegraat gebroken was, kon bij het liohaam niet bewegen de gapende wonde aan het aohterhoofd be lette hem de geringste beweging van hot hoofd. Hij lag rechtuit, onbeweeg lijk, met de oogen wijd open voor zieh starende. Zijne ademhaling ging moei lijk en nu en dan vloeiden er eenige druppels bloed (afkomstig van zijn ge kwetste longen) uit zyn half geopenden mond. Soms bewogen zijn lippan zich, alsof bij sprak tot onzichtbars maohten, die bij niet meer kon afweren. Dan hief hij ook de handen op en greep in de ijle lucht, alsof hy iets wilde vasthou den. En daarbij kreunde hij voortdu rend van pijn. De kamer, waarin hy lag, was hel der verlicht. De verpleegster stapte onhoorbaar heen en weer. Als zy aan Balder's bed kwam en over hem heen boog, werd ten in den bof, een werkje, schijnbaar zeer eenvoudig en door de meesten dan ook heel gemakkelijk opgevat, maar waarbij dikwijls allerlei fouten gemaakt worden, welke de oorzaak kunnen zijn dat de planten, zoo ze al „aanslaan*, zich niet voorspoedig ontwikkelen. Allereerst het uit den grond nemen. Sommigen trekken de planten eenvou dig er uit, waardoor de worteljes wor den beschadigd en soms een zaaibed geheel verloren gaat, zonder dat de be dryver van het kwaad zijn misdrijf vermoedt. De plantjes moeten voor zichtig worden uitgelicht, wat met de hand kan worden gedaan, maar waartoe men ook speeiale schopjes bezigtmen steekt dan het sohopje op korten af stand der planten schuin in den grond, drukt het naar beneden, zoodat de aarde uit elkaar valt en de wortels bloot komen te liggen. De plantjes moeten zooveel mogelijk by regenaohtig weer, althans op een donkeren dag verplant worden werkt het weer niet mee, dan moet men door omspitten en door gieten voor een voehtigen grond zorgen. Daar zyn er, die gedurende het uitplanten, teneinde uitdroging ts voorkomen, de wortels in een dunne brij van grond, asoh en koemest zet ten wij hebben dit middel nooit toe gepast en weten dus niet of het helpt. Tevoren worden dan de worteljes inge kort. Met dat inkorten van de wortel pen zijn somnrgen al te handigalle wortels, die naar hun zin te lang zyn, worden fluks met eei mes afgesneden. Dit is dan, dat ze zich bij het planten niet zullen ombuigen, maar beter is het het plantgat flink diep te maken en dan de plant er met zorg in te zetten. Dit is vooral noodig, als het bij den oogst om den wortel te doen isdeze moet dan zoo min mogelijk geschonden wor den. Ook de tijd van verplanting is van groot belangte jonge, zwakke plantjes hebben een harden dobber en geven maar zeiden zooveel als flinke planten met een behoorlijk ontwikdeld wortelgestel. Maar men late ook niet den rechten tijd voorbijgaan, meenende, dat de planten niet te sterk kunnen zijn. Is het blad te veel ontwikkeld, dan geeft dit bij het verplanten aan den groei een grooten stuit. Om te groot vochtverlies door waterverdamping te voorkomen, snijde men dan het loof af. Is de grond te stijf, dan is omspitten eerst noodzakelijk. Met een puntig toe loopenden pootstjk maakt men flink- diepe gaten, van 9—12 c.M., steekt met de linkerhand de plant daarin, zóó, dat wortel en wortelharen onbeschadigd blijven en op hun plaats komen, zet den pootstok dan op 5 c.M. afstand in den grond om aldus Bnel de aarde aan te drukken en make daarna de aarde om de plant gelijk en vast. Dit laatste is vooral noodig op hoogen, drogen grond laat men holten, gaatjes rondom de plant, staat deze niet rondom in vaste aarde, dan kan zij minder vocht tot ziofl trek ken en zal eer verdrogen. De plan zijn liohaam door sohokken been en weer gesohut. Hare oogen waren de laatste, die hem zagen lijden. En ais hij die oogen niet meer zag, ze niet meer zien kon, wat dan Wat volgde er dan P Met het varstryken der minuten, met het naderen van zyn einde werd zyn gehoor en zyn geheugen bijzonder op- geeoherpt. Zijn geest was werkzamer dan ooit. Zyn leven lag voor hem als een af gesloten geheel. Hjj moest daar wel op staren, in dat boek lezen en bekennen, dat daarin niets was vergeten, niets verontschuldigd, niets vervalscht. Zyn geheimste en slechtste gedachten vond bij daarin opgeteekend, en zonder erbar men werd onophoudelijk het eene blad na het andere omgeslagen niets werd hem bespaard. Balder voelde, dat het koude zweet op zyn hoofd parelde. Als er tooh eens een vergelding bestond 1 Die laatste gedaohte drukte als een zware last zjjne ziel. Het tooneel voor de reohtbank kwam hem ook weer duidelyk voor den geest, en daarmede stond stevens Wilfred Jordan voor hem, om hem aan te klagen. ting geschiedt in 't vierkant (fig. I) of ii 't sebuinverband (fig. II). De laatste manier is de beste bij gelijke pootwijdte is de afstand der rijen grooter en kun nen zich dus de planten beter ontwik kelen. fig. I fig. II Kool, kropsla, andijvie, e. d. zet men slechts iets dieper dan ze gestaan heb ben andere, zooals boonen, komkom mers, prei enz,, komen dieper, om ze meer worteltjes te doen maken onder de zaadlobben, welke dan ook ongeveer met den grond geljjk komen. Nooit plants men ondieper dan de stand op het zaaibed was. Begieten en beschutten, het eerste ook bij tamelijk vochtig weer by de planting, en het laatste tegen nachtvorsten zoowel als tegen zonne brand, zijn twee voorname zaken. In de Zomervergadering der Frov. Staten zal, blijkens do ljjst der te be handelen punten, in de eerste plaats bet onderzoek plaats hebben van da geloofsbrieven van bet nieuw gekozen lid, den heer P. van Houte. Verder zullen verschillende mede- deelingen worden gedaan betreffende Kon. goedkeuring van door de Prov. Staten genomen besluiten en moet de benoeming plaats hebben van het lid, bedoeld bij art. 89 der provinoiale wet. Gsd. Staten stellen aan de Prov. Staten voor tot toekenning van een subsidie van f 550 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishou ding over 1908 en aan de gemeente Veere een subsidie van f 362,50 tot toekenning van een snbsidie van f 500 per jaar over de jaren 1909, 1910 en 1911 aan de gemeente Zierikzee voor hare avondschool voor vakonderwys tot toekenning van een subsidie van f 500 per jaar over de jaren 1909 1911 aan de gsmeente Goes voor hare avondschool voor ambachtslieden. Ver der aan de gemeente Middelburg een subsidie van f 500 per jaar over het tijdvak van 1 September 1908 tot 31 December 1911 aan de gemeente Mid delburg voor hare avondsohool voor handwerksliedensan de sohool voor hand- en bouwkundig teekenen te Thoien f 275 per jaar over de jaren 1909 tot en met 1913; aan de teeken- eehool te Aardenburg een Subsidie van f 100 over het jaar 1909aan de Ver- eeniging „de Yereenigde Handwerks lieden* te Ter Neuzen een subsidie van f200 per jaar over de jaren 1909' 1911. Voorts zullen behandeld worden voorstellen van Ged. Staten tot toe kenning van een renteloos voorsohot van ten hoogste f 5075 aan de ge meente Aagtekerke voor wegsverbete- Zijn kermen werd luider. Hij daoht aan de brave, bleeke vrouw thuis, die hem op haar schoot gewiegd en hem van de afsohnweljjfcheid der zonde ge sproken had, en hoe men met een be rouwvol hart boete kan doen om de sohuld te delgen. En steeds krachtiger sprak in hem den wensoh om ziehzelven te redden, om goed te maken wat nog goed ge maakt kon worden. En toen hy daar toe het besluit had genomen, gevoelde hy een ongewone, weldoende kalmte, een verzoening met zyn geweten, een verlossing gelijk. Daaronder werden zyn liohaamspynen verminderd, ver zacht, want hjj vergat ze door zijn ge spannen hopen en wachten. Zoo was het telegram aas Jordan afgezonden. Toen de dag aanbrak, liet Balder zyn horloge oDder het bereik van zjjn oogen liggen, zoodat by den loop der wijzers kon volgen. Zonder ophouden bleef zyn oog daarop gevestigd. Als Jordan eens niet kwam f Of als hij te iaat kwam P Er kwam een telegram; „Ik kom.* De stervende waontte met ongeduld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1