blad luisisana. ni Dinsdag 1© Maart. No, 59. 46a Jaargang. 1908. K jm. 23 i 8 j. J' WD: I- 56 j. ea J, 'EJ: geb. Bot, d 'an Outfjjy' "7 vanderKioo8te' da Rgoke, 1 la der Bufoii eb. Bruo, T 'ert' I- J. jr J°K V er, eoll' w agswijt, geb Lammertijn, geb; »EN: - L. Karvint 14 gïïa srtentiën. 'Sterdam. der Berate Hypo. ^>ft 31/, en4pCt, te bekomen bij 'ËKÜÏl^ Jzti., traat 9a. itueel, rijk »ornaamste 'f* and vindt U |l/s coat. 10/62, M waarop tal van a e? nag, die tot a SSIusts*atie 3q Uitgever' dezer zer lezers een pent anden w ft/ VLISSIWeSCHË COIIBANT. Prijs per awe maande» j 3 30, Franco per- post 3.50. Afzonderlijke nummers 5 cent M :n abonneert idbh bij a Se Boefc handelaren, Postdirecteuren of reihtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Mai kt. AI)VERT7£NTIËÏïvan 14 re^eie ƒ0.40. Toot' regel meer 10 cent. -• Bij directe, opgaaf v,-in drieman' uiaateitg rferzelMe advertentie wordl de prijs sleobts tweemaal berekend. Grocsiw Jetter» (D cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. gjiiMkisck herifihtsn.- Sst blijvend gedeelte. tfa te hebben nagegaan, boe de tegen woordige regoering er toe gekomen ia 0 voor te stellen haar de bevoegdheid te verleenen voor dit jaar de tweede ploeg van het blijvend gedeelte der infanterie die 27 Maart aanat. onder de wapenen zal komen, te versterken, be- opreekt de „N. Rott. Ct." het voorstel self. Allereerst stelt het blad daarbij de vroegIs het nu zóó noodzakelijk tot die versterking over te gaaD, dat de uitgave van een zoo groote som verant woord kan heeten Voor ben, die van oordeel waren, dat met bet ingeperkte blijvend gedeelte (systeem Van Rappard) de proef kon worden genomen, zal bet moeilijk zijn, dose vraag bevestigend te beantwoor den, Die Kamerleden echter, die om welke raden dan ook de inperking van het blijvend gedeelte, zooals de vorige regoering haar wenschto, onverantwoor delijk achtten, zullen bezwaarlijk de inwilliging van het gevraagde krediet kunnen weigeren, tenzij zij de regsering zouden willen nopen tot bet op zich nemen van een verantwoordelijkheid voor betgeen ook aan henzelf onver antwoordelijk schijnt. Het is bloedgeld, dat zal moeten worden betaald, bloed geld, dat niet uitgegeven zou behoeven te worden, wanneer de „bé-.ue" van Juli niet waa begaan doen er zit niet veel anders op. De „N. R. Ct." meent echter dat van bevoegdheid tot verdere uitbreiding van het blijvend gedeelte moet worden afgezien, vooral ook daar de minister overtuigd is, dat zijn werving zoo zal werken, dat hij van de bevoegdheid om de sterkte van het blijvend gedeelte uit te breiden geen gebruik behoeft te Blijft de regeering er echter bepaald aan hechten, deze veiligheidsklep op haar ontwerp te behouden, dan ware een ietwat andere regeling te treffen. Da premiewerving, het vrij willig ga- kon dan prijs worden, doch in plaats daarvan aan den minister de worden geschonken, aan elk, Sie bij het „blijvend gedeelte" alsnog, na in Juli vrijgesteld te zijn, onder de wapenen komt, een gratificatie van f 120 te geven. Slechts een formeel verschil zal men zeggen. Toch niet. Het is duidelijk, dat ook practisoh de werking van de gratificatie een geheel andere zal zijn dan die der werving voor het vrijwil lig gedeelte. Bij het premiestelsel heeft slechte aanwijzing voor het blijvend gedeelte plaata voor het overschot, dat na sluiting der werving nog te kort komt, en de nummerverwieeeÜDg wordt four. In het gratifioatiesysteem zal aan- voor het blgvend gedeelte ge- naar de volle behoefte der FEÜffiLETO&T. 7.) ,Hot ie beneden", antwoordde hij op d® vraag van den dokter. „De oude heer heeft het weer te kwaad." ,Ea de juffrouw is zij bij hem alleen f" «Jawel, mijnheer de graaf, de juffrouw j» bij hem. Niemand anders mag bij hem komen, zegt de tuinbaas. Als hij zoo'n 'laag krjjgt, sluiten zij zich altijd samen °P. De juffrouw wil niet, dat iemand zal zien, hoe de oude heer «Om Godswil, het ongelukkige meisje «leen met den waanzinnige 1 Gauw, dokter, ga er heen en verschaf u des- loods met geweld toegang!' Graaf Manfred was vreeselijk opge bonden. Hg beefde van aandoening, nu "3 geen hulp en bijstand kon verleenen 69n het meisje, dat hem zoozeer ter 2000 man. En wat zullen zij dan zien gebeuren Ons dunkt, niet anders, dan dat nu de prijs voor den nummerver- wieealaar zal dalen, wijl de gratificatie, die de nummorverwisselaar genieten zal, zal drukken. De „N. R. Ct." besluit daarom Zoo zouden wij meenen, dat, wanneer de regeering aan de bevoegdheid tot uit breiding van het blijvend blijft vast houden, in elk geval de vorm, waarin het ontwerp is gegoten, zou moeten worden veranderd. Doch het beste schijnt ons, zoo de regeering met haar premiestelsel alléén genoegen wil nemen. De afwikkeling van de moeilijkheid met het blijvend gedeelte zou dan uit sluitend op vrije medewerking der naast- betrokkenen berusten. Niemand wierd in zijn belangen geschaad. En de regse ring wierd, zoo het waar is wat zij zegt, dat door haar premiestelsel genoegzaam manschappen zullen worden verkregen, evenzeer in haar billijke weneehen tege moet gekomen. De „Nederlander", in het kort de voorstellen van de ministers Staal en Van Rappard samenvattende, zegt als oordeel over het ontwarp-Sabron liet komt ons voor, dat deze rege ling blijk geeft van verstandig beleid en dat geen Kamer, voor wie de lands verdediging ees ernstige zaak is en die de billijkheid ter harte wil nemen, san dat wetsontwerp haar goedkeuring kan onthouden. De hoofdvraag, waarop het bij de beoordeeling van de wetavoordracht der regeering voor het „Centrum" aan komt is wat 's lands defensie eiseht Er bestaat volgens volgens het blad kans op, bij de vele werkloosheid in dit jaar, dat het aantal vrjjwilligers groot zal zgn. En zoo zal de druk wel niet zoo zwaar worden, als na menigeen misschien vreest. Echter, er is geen ontkomen aan. In de eischen der mobilisatie most worden voorzien. Er wij begrijpen niet goed, welk bezwaar tegen het voorstel der regeering zou kunnen worden gemaakt... tenzij de „politiek" hier weer haar in vloed mocht doen gelden. Do Grondwetsherziening. Wij hebben gemeld, dat de regeering de voorstellen tot Grondwetsherziening van de vorige heeft ingetrokken. Het intrekken van deze voorstellen biuit evenwel niet uit, dat Grondwetsherzie ning zal plaats hebben. De „Tijd" weet- dan ook mede te deelen, dat nadere voorstellen zgn te verwachten, waarin meer rekening zal gehouden worden met de adviezen van de Staatscommis sie tot herziening van de Grondwet, welke adviezen door de voorgaande re geering niet gebruikt zgn. Ziekteverzekering. Naar het „Hbld." uit vertrouwbar® harte ging. Ja, dierbaar was zij hem, dat gevoelde hij eerst recht op dit oogenblik. „Blijf bij den graaf", gebood dr. Ebhardt den bediende. „Ik zal eens zien misschien kan ik van dienst wezen Tegen de tafel geleund, stond Man fred midden in de kamer en luisterde met ingehouden adem. Aan het lawaai kwam geen einde daar klonk opeens muziek de tonen eener harp wondervol, aangrijpend het rumoer werd minder, slechts nu en dan hoorde men nog een klagend geluid. Eindelijk hield dat ook op, het werd al stiller en stiller, en langzaam en zacht stierf ook de muziek weg Da blinde kon het niet langer in de zoele lucht van zgn kamer uithouden. Jozef moest hem zijn mantel omslaan en hem naar beneden in den tuin ge leiden, waar zgn meester nu in het naohtelgk duister op de bank plaats nam. „Laat mij alleen", beval Manfred. Jozef wilde tegenwerpingen maken. Nadat de graaf hem had weggezonden met de bareche woorden„Maak dat je weg komt 1" ging hij heen, om den dokter te waarschuwen. Teleplioonnimmer 10. bron verre9mt, kan de intrekking van het Ziekteverzokeringsontwerp, inge diend door het vorig kabinet, binnen enkele dagen worden verwacht. Mr. Fock gouverneur van Suriname Naar het geruoht loopt, zal de af getreden minister van koloniën, mr. Foek, dan heer Idenburg als gouverneur van Suriname opvolgen. Een betere keus zou o.i. moeilijk kunnen worden gedaan. Mr. Foek toch heeft steeds ge- toond met den heer Idenburg te kun nen samenwerken, hij ib dezelfde rich ting toegedaan in het beetuur onzer ko lonie, geljjk hij nog kort geleden in de Tweede Kamer verklaard heeft. We zouden dan met mr. Foek als gouver neur, en den heer Idenburg, als minister, niet van koers behoeven te veranderer, („Surinamer.") Ondsrwijzorssalarisson. Het hoofdbestuur vaa de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft een adres aan Ged. Staten vac alle provinciën, behalve Zeeland, toege zonden, waarin het opmerktdat het met groote belangstelling heeft kennis genomen van de wet van den 28sten Dec. 1907 tot wijziging der wet tot regaling van het 1. o., Stabl, no. 361 dat tengevolge van de aanneming dier wet thans ia alle gemeenten da her ziening der jaarwedden voor het ouder wijzend personeel aan de orde is of weldra zal ko nen dat naar de bedoeling van den wet gever daarbij moet worden uitgegaan van deze twee denkbeelden lo. dat in art. 26 der wet niet de jaarwedden, doch slechts de wettelijke minima daar van g-noerad word - tot welke ge meentebesturen zich slechte bg hooga uitzondering zullen mogen bepalen, en 2o. dat de verhooging der rijksbijdrage san de gemeenten volgens art. 48 der wet in verband met het nieuwe art 26, geheel aan da onderwgzers ten goede behoort te komen. Om deze redenen verzoekt het hoofd- bestuur met aandrang, te willen bevor deren, dat slechts zulke regelingen door de gemsenten worden getroffen, die in overeenstemming zijn met de genoemde beginselen. Se Rijksverzekeringsbank en medisch onbevoegden Een aantal spooiaal-artren voor ertbo- paedie en meehano-thsrapie hebben in een adres aan het bestuur der Ryks- verzekeringsbank, te Amsterdam, mede gedeeld, dat hun gebleken is, dat ten bate van rjjksverzekerden, welke door een ongeval getroffen zgn, medisch on bevoegden, door, namens of met mede weten van het bestuur der bank, belast worden met bet zelfstandig verriohten van geneeskundige handelingen, als bedrijf, welker uitoefening alleen ge oorloofd is aan hen, aan wie de be- De jongeling was alleen alleen met het overweldigende gevoel, dat ham doorstroomde, alleen met het vroeger nooit gekende verlangen in zijn borst, dat hem onverd'agolijk kwelde en dat hy tooh niet zou willen missen voor alle schatten der wereld. Het osbe Bchrijfelijk gevoel, dat hem sedert het eerste oogenblik tot dit meisje had aangetrokken, was in het dagelijksoh verkeer der laatste weken aangewassen tot een macht, waaraan hij geen weer stand meer kon bieden. Eindelijk was zij gekomen, de liefde, waarnaar bij zoo hartgrondig had verlangd, zoo dikwijls had gesmachtNiet de liefde tusschen ouders en naaste bloedverwanten, daar bad bet hem nooit aan ontbroken. Van zijn jeugd af lijdende, was hij altgd bet middelpunt geweest van de deelneming en van de zorgen van allen. liet was de liefde tussohen man en vrouw, de ware liefde, bezongen door de dichters, waarbij elke wensoh, elke gedachte gericht is op het goiuk van het beminde voorwerp. Aob, hoe verlangde hij om juist op dit oogenblik haar zachte lieve stem te hooren, en haar bij den geur van haar bloemen te zeggen, al wat hem op Afooniu ments-Advertentiën ®p zeer voordeel is® voorwaarden. voegdheid daartoe, volgens de wet van 1 Juni is toegekend. Adressanten hebben het oog op de uitoefening der massage en andere handgrepen, bewegingen en mechanische verrichtingen, waarmede een theura- peutiech doel wordt beoogd. Zij wijzen op een arreit van den Hoogen Raad van 28 Nov, 1892, waarbij is beslist, dat massage is ge neeskunst, voor welker uitoefening, als bedrijf, de wet van 1 Juni 1865, een toelating vereisoht in den vorm van het artsdiploma, terwij! wederrechtelijke uitoefening strafbaar is gesteld. Op grond van een en ander verzoe ken adressanten het bankbestunr, te willen medewerken tot beteugeling van deze wetsovertreding, door niet meer de gelegenheid open te stellen tot on bevoegde uitoefening der geneeskunst, in dienst van den staat. Een beroep op „noodzaak", om on bevoegden medisohe diensten te doen verrichten, uit gebrek aan bevoegden, zou, volgens adressanten, niet kunnen opgaan, omdat in de grootere centra het aantal gevestigde medici specialisten vooi therapie en massage, ruimschoots voldoende kan geaoht worden, en voor afgelegen plaatsen en kleinere oentra het argument zou kunnen worden on dervangen door deselfde regeling in toepassing te brengen, die voor onge vallen, ressorteerende onder andere speoiaal-gebieden der geneeskunst geldt. Uitbreiding van Zondagsdienst. De Kamer van Koophandel te Waal wijk heeft ia den geest van de Kamer te Bergea-op Zoom aan den minister van waterstaat gereqnestreerd om uit breiding van den Zondagsdienst op de telegraafkantoren, waar deze dienst cog te zeer beperkt is. De Wsalwijksehe Kamer kan zich echter niet vereenigon met het voorstel om het zielental der gemeenten, die voor uitbreiding ia aanmerking komen, als maatstaf te nemen, daar 't toch overbekend is, dat de bevolking eener kleine nijvere gemeente soms veel meer belang bij den telegraafdienst kan heb ban dan die eener grootere, waar de bewoners uit den aard der bedrijven minder gebruik van de telegraaf behoeven te maken. De Kamer te Waalwijk zou dus ad- viseeren, dat het gevoelen der Kamers van Koophandel, of van gemeentebestu ren, of van beide, daaromtrent zou worden ingewonnen, op die plaatsen, waar, naar de meening der desbetref fende autoriteiten, aanleiding tot ver betering zou bestaan. luimeester Bouwman- Den 22 Maart aanst. herdenkt de heer N. A. Bouwman den dag, dat hij 30 jaar geleden als kapelmeester bij de staf muziek van het 3e regiment infan terie te Bergen op-Zoom werd benoemd, na een examen bij den toenmaligen in specteur der militaire muziekkorpsen F. Dunkler te hebben afgelegd. In 1896 behaalde de heer Bouwman no. 1 van de 45 candidaten van kapelmeester der Kon. Mil. Kapel bij het examen door een deskundige commissie afge nomen den 2 Januari 1897 heeft bij deze betrekking aanvaard in 1901 werd hÜ 2e en in 1904 le luitenant-direc teur der greaadiers-kepel. Da heer Bouwman mag met genoegen op zijn loopbaan terugzien, vooral op zijn wel geslaagd pogen om de kapel weder in eere te herstellen. bet harte lag 1 Wanneer zij nu hier was, zou bij moedig zijn, dat gevoelde hijondanks zijn lichamelijk gebrek zou hij den moed hebben, haar zijn liefde te be kennen. O, Davida, zou hij zeggen ik bemin je met een waarachtige, reine liefde 1 En nu je dit weet, luister au ook naar hetgeen ik verder zeg Stel je een weelderig groot lacd voor, aan één zijde begrensd door heuvelen, terwijl aan de andere zijde de golven der zee bruisen. Overal, waarheen het oog zich wendt, ziet men welvaart en geluk. In het park van oude reuzen- hoomen verheft zich een slot met torens, gevels en Gothische spitsbogen. Naar dat slot aan het strand der zee wil ik je voeren, mijn eenige welbeminde I Want de liefde, die ik je toedraag, is groot en sterk als een bruisende zee 1 Ia mijn kasteel is een zaal, die op de zse uitziet, en wanneer wij "s avonds daar aan bet venster staan, hooren wij de indrukwekkende zangen der golven. Er zgn in mijn huis ook prettigo, stille kamers, waarvan de deuren uitkomen in een tuin die nog grooter is dan de uwe. In dien tuin zingen ook vogels en geuren de viooltjes en anemonen. De Middenstand. Vrijdag 28 Februari is te Utrecht, ouder voorzitterschap van den heer J.8. Meuwsen, een vergadering gehouden van het hoofdbestuur van den Handel- drij venden en lodustrieelen Middenstand. Tot het lidmaatschap van den Boud werden verschillende vereenigingen toe gelaten. Daarna kwam, naar wij in „De Mid denstandsbond" lezen, aan de orde de bepaling van den datum van bet 5 a Bocdseoogres en algsmeene vergade ring. In overleg met het bestuur der Dordreohtsebe Winkeliers werd besla ten het Congres te doen houden op 29 en 30 Juli te Dordreeht. Van de oom- missie der tentoonstelling en congres sen van de Maatschappij van Ng ver heid was een misivie ingekomen be treffende de op het congres van am- baehtsny verheid aangenomen oonolueiëo, weike ter afdoening in handen waren gesteld van den Middenstandsbond. Besloten werd deze oonolusiën ia de huishoudelijke vergadering van den Bond, voorzien van de adviezen van bet Bandsbestuur, af te doen. Vervolgens kwam aan de orde „statuten-herziening*. Door de hiertoe vroeger benoemde oom missie was sen concept voor de besproken wijzigingen ontworpen. Deze commissie, bad een aantal wijzi gingen en redaetieverbeteringen voorge steld, welke gegrond waren op de ge bleken praetisehe behoeften, zonder aan het karakter van den Bond iets te veran deren. Met enkele wijzigingen varesnigde het Bondsbsstnur zieh met de voorge stelde veranderingen, en werd besloten dit concept aan de aangesloten vereeoi gingen te zenden, opdat een grondige bespreking in de vereenigingen aan do behandeling in de Bondsvergadering kan voorafgaan. Verder werd nog mededeeling gedaan, dat voor het onderwerp vak opleiding voor den middenstand (het eenige con gres onderwerp), behalve het reeds ver, schenen belangrijke praeadvies van den heer J. N. Hendriks, te Amsterdam, en dt adviezen vaa verschillende ver eenigingen, ook nog ter perse zijn een praeadvies van dr. Hector Lambreohts en een zeer belangryk en uitgebreid praeadvies van dr.D. Bos, lid der T weeds Kamer voor Winschoten, welke adviezen kronen van overoude boomen ruisehen om ons heen en de geheele omgeving bezit een betosverende bekoorlijkheid. Ia dien tuin zal je mijn leidsvrouw zijn. Daar zs! ik je van n-ijn liefde Bpreken, zoo lang, tot mijn gevoelens in uw hart weerklank vinden. O, Davida 1 trouw en onbaatzuchtig mag je de kroon zetten op al je goedheid, door daarginds mijn eenzaamheid te deelen en voor mij te leven als mijn lioht, mijn wereld, mijn al Eenig gedruisch wekte den eenzame uit zgn aangename overpeinzingen. „Die goede dokter 1" daeht Manfred. „Hg zoekt mij." Toen hoorde hij plotseling zeer dicht in zijn nabijheid iets, toen snikken en onmiddellijk daarna een geliefde stem „O, mijn God", hoorde hij haar fluisteren, „laat mij niet wanhopen aan Uw almacht en genade 1 Doe mjjn mond zwijgen, o Heer: ik herken Uw hand niet meer Als een eleotrisehe schok troffen ham die woorden. Zij was ongelukkig, zjj stortte tranen. Hij vergat zgn hulpe- loozen toestand en was met een sprong op de been. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1