I 1 i s j£ene Goedkoops Illustratie Geïllustreerd Zondagsblad Quisisi Vervolg Advertentiën. Geïllustreerd Weekblad «ïer. de Vries, Dr. E. D. Pijzei, Jiir. B. W. Riemsdijk en Gos. de Voogt. V die slechts ongeveer Omr&t gsms Wm,s No. 59. mededeelde, dat zij gedurende 2 jaren reeda door haar echtgenoot was opge sloten. De eigenaar van 't door mevrouw Deliso bewoonde huia vond het briefje en bracht het aan de politie, die den echtgenoot, leeraar aan een ambachts school daar ter plaatse, verzocht, haar de sleutels der woning te overhandigen. Hij weigerde, waarop men, voorzien van een reehterljjk bevelschrift, zich met geweld toegang verschafte. Men vond de arme vrouw in een deernia- waardigen toestand. Zij vertelde dat zij sedert Augustus 1903 in baar buis werd opgesloten en streng van de bui tenwereld afgezonderd. Alle vensters waren van ijzeren tralies voorzien en de deuren van zware grendels. De arme vrouw dealde nog mede dat haar echt genoot al meermalen onder doodsbe dreiging van haar had geeiscbt, dat zij een brief zou schrijven waarin zij ver klaarde zelfmoord te zullen plegeD, maar zij had dit steeds geweigerd. Op zekeren dsg, 6 Augustus 1907, toen zij een venBter open had gevonden, sprong zij daaruit, maar zij verwondde zich zoo ernstig, dat zjj maandenlang in levens gevaar had verkeerd en opnieuw was opgesloten. Haar man mishandelde haar ook en gaf haar niet meer dan het hoogst nóodige voedsel. Eindelijk slaagde zg er in een briefje te schrijven en dit uit het venster te werpen, wat rot haar bevrijding leidde. Manlief* is gearres taerd en de vrouw wordt thans in een hospitaal verpleegd. Te Corrunna (Spanje) had een drama plaats, eigenaardig vooral door de aanleiding. Zekere luitenant Jose Morales had 'n meisje, juffer Riazoi, die een verzenbundel wilde uitgeven onder den hoogst modernen titel „De schreiende ziel". De luitenant las den bundel door en was zoo ongalant, het prulwerk te vinden. Hij bezwoer zijn verloofde den bundel niet uit te geven eu toen ze weigerde, nam de luitenant resoluut 'n revolver en schoot op haar. Zjj viel neer, i aar later bleek slechts van schrik; ze was niet getrof fen. Maar do luitenant schoot zich dade lijk voor 't hoofd, toen hij haar zag vallen. Een zonderlinge weddingschap, zoo vertelt het „Salzbutger Volksblatt" heeft een handelsreiziger in Oostenrijk aangegaan met een Amerikaansohen sportman. Da heeren ontmoetten elkaar in New-York en kwamen te spreken over de vraag hoe lang men het wel in een gewone spoorwegcoupé tweede klasse van een Europeeschen spoorweg kon uithouden. Het gesprek leidde tot een weddenschap, waarbij de Amerikaan zich tot betaling van 40,000 kronen verplichtte als de handelsreiziger een jaar lang,dag en nacht, het traject Weenen Liez—-SalzburgIansbrüok op en neer spoorde. Te Weenen werd de wedding schap notarieel vastgelegd en werden de 40.000 kronen gedeponeerd. De handelsreiziger heeft het gewon nen. De tijd tussohen 1 Januari en 31 December 1907 heeft hij doorgebraoht in een tweede-klaa-coupéalleen de maaltijden moohi hij in den spjjswagen gebruiken en eens per dag mcoht hij verwisselen van gevangenis om aan sluiting te krijgen aan een anderen trein. Hij sliep op d9 bank en verwisselde in de coupé van kleeren. Als hij op het station moest overstappen, vond hij daar meestal zijn trouwe gade, die hem moed in sprak en een of andere lek kernij bracht. Op het laatst dreigde een inüuenza-aanval hem de wedding schap te doen verliezen, maat zijn krach tig gestel hielp hem er doorheen. Thans is hij in het bezit der 40.000 kronen. In het begin na het jaar in de coupé doorgebraoht had hij wel een moeite met inslapen, en moest men, om zijn zenuwen tot rust te brengen, op zijn slaapkamer de geluiden van den trein nabootsen Bmtoikrdsgiie terichten. BELGIE, De „Times" zegt, dat uit het oogpunt van hen die in Congo be lang stellen, het goed is, dat België volledige heerschappij over het Kroon- demein krijge om 't even op welke Voorwaarden, als het huidige stelsel maar wordt afgeschaft. „Wij Engelsohen, schrijft het blad, hebben ons niet te hekommeren wat de sonverein er voor ontvang, doch er blijft een punt dat wij niet uit het oog mogen verliezen. Het Belgisch volk ia bereid de lasten over te nemen in 't belang der bescha ving en van een goed bestuur, maar wil geen ongerechtvaardigde verplichtingen dienaangaande op zich laden. Het is zeker dat de Bnaneieele quaestieeen der struikelblokken voor een oplossing zal blijken. Wij hopen, dat de volledige tekst van het nieuwe iractaat de transaotie in een nieuw lioht zal stellen en het laatste bedrijf zal zijn van dezen koop. Het ge duld van België en Europa heeft ook zijn grenzen. De „Morning Post" zegt „De algeheele verdwijning van het Kroondomein zal vo'doening schenken aan allen, die de invoering van een menschelijk en wettelijk regime ver wachten." Het blad hoopt, dat België de Con go zal overnemen zender eenige be perking van zijn souvereie gezag en met het vast voornemen een einde te maken aan de bestaande misbruiken. Er meet een clausule komen, die in duidelijke bewoordingen, het tot dus verre gevolgde regime, waaronder de Congo-Staat zoo slecht werd beheerd, voor afgeschaft verklaart. De Engelsebe regeering zal alle ontwerpen, die de verdwjjning van dit regime met zich brengen, als onvol doende beschouwen. De „Daily Chronicle" zegt, dat de nieuwe voorwaarden van inlijving van de Congo een verbetering zijn ten aan zien van de vorige. Er is evenwel een voorwaarde, die niet bevredigend schijnt die waardoor de Belgische Staat de concessies aan twee maatschappijen meet erkennen. Dit is een beperking van de vrije uitoefening der souvereinjteit van België, schrijft het blad. FRANKRIJK. De Kamer heeft de interpellatie Charpentier over de werk liedenpensioenen in behandeling ge nomen. De minister Yiviani gat eerst een exposé over de oeconomie van het ont werp, dat door de Kamer gewenseht werd. Gedurende de overgangsperiode, die 31 jaar zal dnren, zullen 1.005.000 arbeiders reent krijgen op een uitbe taling van 120 frs., d.i. dus 126 milli- oen frs. Het 1ste jaar zou da Staat moeten storten volgens den minister van financiën 370 millioen en volgens den finaneieelen rapporteur Guyeyase 234 millioen frs. De minister voegde er bij, dat de maximum-cgfers voor het eerste jaar 299 millioen frs. plus de administratie kosten bedragen voor het 359 jaar 318 millioen en voor hst 80s jaar 180 millioen. Het scheen volgens de regee ring noodzakelijk het Kamerontwerp te ontlasten, ten einde de belangen van het geheele parlementaire regime te kunnen behouden. Bij de werking van de wet zullen langzamerhand de noodige verbeteringen kunnen aangebraoht wor den. Daarom heeft de regeering een speling van 100 millioen gevraagd, maar de wet zal niet aan die speling gebonden sijn, die desnoods nog hooger opgevoerd kan worden. Het is dus een transactioneel ontwerp, dat de regeering aan de Kamer voorstelt. Minister Viviani verdedigde met vuur het verplichte systeem, dat hem abso luut noodzakelijk scheen om alle on voorziene omstandigheden te bestrijden. De wet op de arbeiderspensioenen zal de wet op de staatssubsidie aan grijs aards aanvullen, maar deze mag nooit de andere wet vervangen. Wij willen geen generatie maken, die van staats hulp leeft. Het is zelfs beter ein digde de minister om zelfs gedeelte lijk nu al de volksterugvordering van de gerechtelijke toegestane gelden te laten plaats hebben, dan de arbeiders blij te maken met beloften op een al geheele voldoening in hst verschiet. Millerand juiohte het regeeringsplan toe om de wet in den loop van dit zittingjaar nog af te handelen en in werking te iaten stellen en ondersteunde de door Guyesse aangevraagde dagorde, die door de regeering aanvaard werd. De daarop aangenomen dagorde hield ook nog in „De Kamer vertrouwt, dat de regeering bij den senaat zal zien gedaan te krijgen, dat nog dit jaar de wet op de arbeiderspensioenen in wer king kan treden" en werd met 474 tegen 66 stemmen aangenomen. ENGELAND. Groot opzien is te Londen gewekt door een mededeeling van den militairen medewerker van de „Times", in het nummer van gisteren, als zou de Duiteehe keizer een brief aan lord Tweedinoutb, den minister van Marine, hebben gezonden, betreffende de Engelsohe een Duitsohe viootpoiitiek, welk schrijven is te beschouwen als een poging, om ten gunste der Duit- sche belangen druk uit te oefenen op den voor de Mariue-begrooting verant woordelijken minister. De eonservatieve bladen eisohen de publicatie van den bewusten brief, be nevens van Tweedmouth's antwoord hierop, en protesteeren tegen deze ge heimzinnigheid, waar geregelde offici- eele wegen voor den keizer hebben opengestaan. Tweedmouth's secretaris zegt, dat Maandag een verklaring in het Hoo- gerhuis zal worden afgelegd intussohen gaf Tweedmouth hem machtiging, om te verklaren, dat 's keizers brief uitsluitend persoonlijk was, en zich niet bezighield met de Marine-begrooting. Bij de sluiting van de gisteren ge bonden zitting van het Lagerhuis legde minister Aequith de volgende verkla ring af Het is een feit, dat lord Tweedmouth op 18 Februari een brief heeft ontvan gen van den Duitsehen keizer dit schrijven was echter van uitsluitend particulieren aard, en een persoonlijke mededeeling, vervat in volmaakt vriend schappelijke bewoordingen. Het antwoord van lord Tweedmouth was eveneens persoonlijk, en on-officieel, en noeh de brief, noch het antwoord waren aan het kabinet bekend of me degedeeld. Met het oog op sommige opmerkin - gen, die schijnen te zijn gemaakt, zoo bosloot de minister, kan ik hieraan toe voegen, dat, alvorens de brief aankwam, het kabinet was gevorderd tot zijn de finitieve besluiten betreffende de mari- nebegrooting voor dit jaar. Een Berlijn ach telegram aan de „Kölnische Zeitung" meldt, betreffende den brief, dat er slechts sprake kan zijn van een particulieren brief, die on mogelijk de strekking zou kunnen ge bad hebben, eenigen invloed uit te oefe nen op de Engelsohe marine-begrooting. De brief zou veeleer tegen verkeerde meeningen, die in Engeland over de Duitsohe vlootbouw verbreid zijn, ge richt wezen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De weigering van de Hongaarsche dele gatie, om onder het voorwendsel dat de post niet op de voorgelegde begroo ting voorkomt, het voorstel Latour tot verhooging der officierstraotementen te behandelen, heeft in Oostenrijk een ver bitterde stemming doen ontstaan. En de Hongaren zijn door het feit, dat de actie in de Qostenrijksohe delegatie van de Christelijk-aooialen uitgaat, die door hun voortdurend schetteren over de Joodsoh Maygaarsche regeering den onwil in Hongarije hebben gewekt, niet tot toegeven te bewegen. Door het aan nemen van een bemiddelingsvoorstel in do Oostonrijksohe delegratia is voor het oogenblik de crisis voorkomenmaar het „Tageblatt" meldt, dat de geheele opzet uitsluitend ten doel heeft, ver warring te doen ontstaan, en een re- aetionnair kabinet, onder prins Lichten- stein of graaf Thun aan het bewind te brengen. Het kabinet-Beek verzet zich krachtig daartegen, maar de reactionnai- icn doen al hun best oia het heft in handen te krijgen. De „Neue Freie Press" schrijft over de houding van de leden van het Hae- renhuis in de Oostenrijkeche delegatie „De feudale heeren deden voorstel len, die tot den val van den minister van oorlog hadden kunnen leiden en stemden met da Christen-socialisten te gen de ministers Aehrenthal en Sohö- naich. Deze houding geeft duidelijk blijk, dat feudalen en clericalen naar een crisis drijven en een conflict tus sehen Hongarije en Oostenrijk willen doen ontstaan. Gisteren was het ver hand tegen den minister Sohönaich ge richt, die een overeenstemming met Hongarge zooht. In het laatste oogen blik is de poging der reactie mislukt, door da aanneming van het voorstel- Stuergkh, waarvoor zes leden en waar tegen vijf andere leden van het Heeren- huis stemden. Die motie had ten doel in Mei een buitengewone bijeenkomst der Delegaties te doen bijeenkomen, om te beslissen over ee voorstellen tot ver hooging der traotementen voor officieren en maneohappen, niet alleen voor 1909, maar ook terugwerkend voor 1908". ITALIË. Onverwachts tnaar van zeer groot belang is het bericht, dat de voorzitter der begrootingseommissie uit de Italiaansehe Kamer, Rubini, zijn ont slag gevraagd beeft. Rubini stond sedert jaren bekend als een der beste kenners en nauwkeurigste onderzoekers der Itali aansehe staatsfinanciën. Da „Puogolo Parlamantare" schrijft„De spoorweg quaestie, die in do Kimer docr de intrekking dar motie Gucci, B .schi, van de agenda wordt gevoerd, is nu weder opgerakeld door het aftreden ven Rubini. Deze wilde da balans der spoorwegen als eerste punt op de agenda plaatsen voor de begrootingseommissie, doch werd overstemd. Ook verklaarde hij zich tegen het voorstel, aan de spoorwegdirecties tóe te staan 10 millioen lire uit het reser vefonds te nemen, om gedeeltelijk de 25 millioen lire die verleden jaar meer Bijn uitgegeven dan geraamd was, te dekken. Maar zijn voorstellen werden verworpen. De „Pungolo" deelt verder mede, dat ook de afgevaardigde Goglio zieh zeer ongunstig over de resultaten van het vorige spoorwegjaar heeft geuit, en voorspeld dat ook dit jaar de netto winst een'20 millioen lire kleiner zou worden. Doch het blad „Vita* schrijft, dat Rubbini over den geheelen finaneieelen toestand ontevreden was. Hjj toonde zich bezorgd, dat de staatsinkomsten verminderden en de uitgaven toenamen, en door de nieuwingediende wetten nog meer zullen stijgen. Rubini wensehte, dat de zijns inziens al te rooskleurige raming der regoering daarmede.in over eenstemming zou worden gebracht dcch de meerderheid der commissie wilde dat niet. En daarom trad Rubini af. Laatste Berichten Per telegraaf. Koninklijk Bezoek. 's GRAVENHAGE, Z. M. de Koning van Wurtemburg zal a. s. Maandag in de residentie komen, teneinde eenige dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin-Moeder, wier overleden zuster Prinses Marie met Z. M. was gehuwd. De komst van den Koning geldt uit sluitend een familiebezoek, zoodat we gens het incognito, elke officinale ont vangst zal achterwege blijven. Het linie schip „ïSsssam" WILHELMS HAVEN. Bij het van stapel loopen van het linieschip „Nas sau" bra oft de Keizer een driewerf hoera uit op zijn gast, Prins Hendrik der Nederlanden, alsmede op de groot hertogin van Baden, die als doopmoe- der optreedt van het nieuw schip. De groothertog vau Baden dankte voor de Keizerlijke woorden en bracht een hoera uit op den Keizer. lieu Spoorwegongeluk. ST. PETERSBURG. Een posttrein uit Karandi is in volle vaart uit de rails geloopen en stortte van den spoor dijk af. Twaalf personen werden opslag gedood, terwijl 43 personen gewond werden, waaronder 36 zeer ernstig. Burgerlijke Stand. van Vlissingen. Van 37 Maart. ONDERTROUWD: M. Lous, jm. 23 j. en J. S. Koppejan, jd. 22 j. F. J. Dreis, jm. 23 D. P. Corveleijn, jd. 18 j. J (*l GETROUWD: C. H. Gillissen, jm. 56 j. en Groot, wed. 46 j. 'IJ BEVALLEN: J. van den Heuvel, geb. Bok, i, A. S. Minneoré, geb. van Qut.. J. C. Siegers, geb. van der ÉL, d. - L, Stroo, geb. de Rijcke, R. de Bruijne, geb. van der Burei O. O. ds Nooijer, geb. Bjuo, v M. E. Carre, geb. Asaert, z. J Franx, geb. Sogders, z. J. W.U geb. Verbeek, d. P. Tallier e Koppejan, z. E. van Rijswijk' 1 Perwez, z. I. S. Lammertijn 1 Ducheyne, z. M m OVERLEDEN: A. Njjssen, z. 11 d. L. Kerfini z. 4 m. W. Weug, z. 14 m. fijpotbeekbaik rar Hm Gevestigd te Amsterdam. Verstrekt gelden onder Eerste Hypg, thecair verband en geeft 31/, enlpft Pandbrieven uit. Nadere informatiën te bekomen pen Hoofdagent, w. BEKER Jzb., Coosje Buskenstraat 9a. Prijs j Afzondealijka handelaren, F. VAN DE "VI Verschijnt dagelijks. gffliiaiikpisck herii Eet blijvend gedeelte. Na te hebben nagegaan, hoe woordige regeering er toe ge voor te stellen haar de be om verleenen voor dit jaar ploeg van het blijvend ged onder redactie van Opgericht 1876. EIGEN HAARD verschijnt thans met een actneel, rijk geïllustreerd bijvoegsel, waarin men de voornaamste gebeurtenissen in 't binnen- en buitenland vindt afgebeeld. Abonnement per jaar ƒ6.50. XiOBse mEKS uiers Mj alle Boekbandelaars A IS Va cent. Bureau der Redactie en Directie, Amsterdam, Rokin 60/62, J ij tl 3 kost en elke week in twaalf groot folio bladzijden versobijnt, waarop tal van Gravures, zoomede belangwekkenden Tekst, is het der „Isssiiffselie Courant." Ofschoon dit blad bij velen onzer lazers bakead is, zijn er nog, die tot heden verzuimden hun verlangen te kennen ta geven om deze Illustratie geregeld te ontvangen. Beleefd verzoeken wij hun, onderstaand Biljet aan den Uitgever'dezef Courant te zenden, opdat geregelde toezending kunne volgen. De GERINGE PRIJS zal voor geen onzer lezers een. beletsel zijn. De ondergeteekende verlangt tegen 3?1/, pent per drie maandenresp. &2lJt Gent per 8 maanden franco per post, geregeld het Geillustroerd Z o n el si g s is S a tl te ontvangen. Naak; Woonplaats infanterie die 27 Maart aanst. wapenen zal komen, te veretf spreekt de „N. Rett. Ct." he Z6 Allereerst stelt het blad vraagIe bet nu zóó noodzf die versterking over te gat uitgave van een zoo groote i woord kan heeten Voor hen, die van oordi dat met het ingeperkte blij vei (systeem Van Rappard) de worden genomen, zal het mo deze vraag bevestigend te den. Die Kamerloden eebt welke reden dan ook de inp het big vend gedeelte, zooals regeering haar wensehte, onv deljjk achtten, zullen bezv inwilliging vaD het gevraag kunnen weigeren, tenzij zij di zouden willen nopen tot 1 nemen van een verantwot voor betgeen ook aan hen antwoordelijk schijnt. Het if dat zal moeten worden beti geld, dat niet uitgegeven zou worden, wanneer de „bévue niet was begaan dooh veel anders op. De „N. R. Ct." meent van bevoegdheid tot verdere van het big vend gedeelte n afgezien, vooral ook daar overtnigd is, dat zijn wen werken, dat hij van de om de sterkte van het blijv uit te breiden geen gebruil maken. Bljjft de regeering er eol aan hechten, deze veiligh haar ontwerp te behoude een ietwat andere regelin De premiewerving, het „v deette", kon dan prijs wor de plaats daarvan aan den vrijheid worden gesebonk die bij het „blijvend gedc na in Juli vrijgesteld te z wapenen komt, een gratifioa te geven. Slechte een formeel ve men zeggen. Toch niet. H( dat ook practisch de we gratificatie een geheel ai dan die dor werving voo lig gedeelte. Bij het preu slechts aanwijzing voor gedeelte plaate voor bet na sluiting der werving komt, en de nummerverw duur. In het gratifioatieey wgzing voor het big vend schieden naar de volle FEUILLE' 7.) „Het ia beneden", ani de vraag van den doki", heer heeft het weer te „En de juffrouw ifc alleen P" „Jawel, mijnheer de gi is bij hem. Niemand and komen, zegt de tuinbaa| vlaag krijgt, sluiten zij 1 op. De juffrouw wil aal zieD, hoe de oude „Om Godswil, het ob| alleen met den waan; dokter, ga er heen en noods met geweld toeg Graaf Manfred was wonden. Hg beefde va "S geen hulp en bijsta ftan het meisje, dat

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 6