Quisisana. Dinsdag 3 Maart No. 53 46e Jaargang* 1908. Ge® eenteb estuur ImbuIMMUÏ tehta. F.BIiJiiLETObï, Telephoonnnmmef 10, VLISSIMSUHE COURANT Prijs per drie maanden I SO, Franco per post 1.50. Afzonderlijke aummers 5 cent, Mm abonneert wich bij ale Bb-:. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F, VAN DB VELDE Jr., Kleine Maikt, ADYERTENTIÊKvan 1—4 re^eis ƒ0.40. Voor regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf v: in driemaaplaatsing f ferzeKüe idvertentie wordt de prijs slechts feoreiaaal berekent!, Grorfe letters m cliehé's naar plaatsruimte. Vsrsclftjnt dagelijks, uitgezonderd ®j> Kon- en feestdagen. Abonnt meats-Advcrtentiën op zees* wordeelige voorwaarden. PUBLICATIE, Qntwerp Zomerdieastregeling Noord- Brabanttch-DuitBcbe Spoorweg Maatschappij. Burg. en Weth. ran Vlissingen mak6ii bekend jat door hen van Z. E den Minister „O Waterstaat is ontvangen bet ont- ï8rp van de Zomerdieustregeüng 1908 Noord-BrabantEch-Duitsche Spoor- uBg Maatschappij hetwelk voor een iader op de Gemeente Secretarie (Griffie) let inzage is nedergelegd. Eventueele opmerkingen betreffende je dienstregeling moeten, ten einde VOor da vaststelling daarvan in over- ing te worden genomen, voor of op 5 'Maart a. k. reohtstreeke aan b6t Departement van Waterstaat worden 7 3ÖESWÏST**® YfaingeD, 2 Maart 1908. Burg, en Weth. voornoemd, TAK DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. ïweede Kamerverkiezingen. Het antwoord van dr. A. Kuyper n deu voorzitter van de centrale anti- revolutionneire kiesTereeniging in het district Sliedrecht op het medegedeelde telegram luidt ,Geaehte voorzitter 1 Mag ik u ver- zoeken, zoodra zich hiertoe de gelegen heid aanbiedt, aan de Jnesvereeniging wel de betuiging van mijn hartelijken te willen overbrengen voor het eenparig in mij gesteld vertrouwen voor de eere van de aanbieding der candidatuur voor Sliedecht. Ook ik ge- aan hst distriet, dat ik gedurende zeven jaar in de Tweede Kamer ver tegenwoordigen mocht, nog altoos sterke len, en het kost mg daarom mser dan ik u zeggen ban, dat ik de can didatuur niet kan noch mag aanvaarden. Onder de bestaande omstandigheden is mij dit tot mijn leedwezen op dit oogen- Mik niet mogelijk, en ik zal u daarom moeten verzoeken, altbane voor ditmaal, uw keuze op een anderen eandidaat te De heer J. van der Muien te Lseu- heeft de candid.ituur der cen trale anti-rev. kieevereeniging aange nomen De centrale antirev. kiesvereeniging in het dietrict Tietjerketeradeel, stelde lot definitief eandidaat voor het ap der Tweede Kamer, va- tature-Talma, de. Van der Voort van n Zijp te Doesburg. Door de vrijzinnige kiesvereenigin- jiigen in het district is met groots mnerderheid van stemmen tot definitief eandidaat gestald mr. P. B.ink (oud- minister), te 's-Gravenbaga. i-) Dus zooals ik reeds zeïda ge den moed niet laten zinken, mijnheer de graaf 1 Zonder de kundig- taden van mija oollega's gering te nohatfen, moet ik tooh zeggen, dat zij geval wat al te donker inzagen. Onder zijn grootte kunnen wjj uw sfcsar genezen, geloof ik, maar wij zuilen i moeten wachten, tot die op het 'Mhteroog ook rijp ia geworden. Gij ■tot dus getroost de terugreis aanvear- i of beter nog kunt tijdeljjï hier Berlijn wonen, bijvoorbeeld vooreen 'jaar. Kom dan dikwijls bij mij, "aak dagelijks een rijtoer, zoek zooveel "^gelijk afleiding. En nu, vaarwel, ijaheer de graaf!" «Tot wederziens, waarde dokter 1" Ba kleine professor wenkte nogmaals Specifiek Antirsvolutionnair. Ia zijn tweede artikel komt de chr. hist. „Nederlander" tot de praetijk ven de sntirevol. partjj, die volgens de „Stand." de bewaakster is der antirov. beginselen, muurvast staat en principieel is in merg en been. Hoe is bet gegaan met bet kiesrecht Is er nog iemand, die volhoudt, dat de kieswet-Tak, waarvoor de antirevolutioE- naire partij in de bres sprong en waar voor ze een verscheuring der partij over had, ook maar eenigszins was overeen te brengen met wat eisch is der antirevoiutionnaire beginselen de samenkoppeling van het capaciteiten- kiesrecht met het huismanskiesrecht Hetgeen prof. Fabiua daartegen thans schreef kwam vrij wel overeen met wat, vóór de scheiding, door de dissen ters, thans de christelijk-historischen, is betoogd. De afwijking van wat in „Ons Program" als principieel verde digd werd althans in de eerste edi ties, in de latere is de tekst hier en daar merkbaar door den auteur gewij zigd is Diet gering. Van dat „muur vaste" is althans op electoraal gebied niet veel gebleken 1 Doch bepalen wij ons tot hetgeen het echt rechtsche kabinet van 1901, onder leiding van dr. Kuyper zelvea, heeft verricht. Heeft destijds, in onder scheiding van de ehriat.-historiacha, de antirevoiutionnaire partij iets specifiek- antirevolutionnairs tot stand gebracht, iets wat van het tegenwoordige kabinet niet te wachten ware geweest Wat de onderwijswetten aangaat, zegt het blad, dat zoo er principieel verschil vaa gevoelen tussehen da chr. hist, en antirev. bleek, juist de lijn is gevolgd uitgestippeld door hen die thans tot da ehriat.-hist. pariij behooren. Tegen de wei-Maekay, die het ijs gebroken en da richting bepaald heeft, had de „Standaard" niet geringe be denking. Het in die wet aangenomen beginsel beeft tot de tegenwoordige gelijkstelling geleid, en de bekende motie, waaraan de wetswijziging onder dr. Kuyper zieh aansloot, is afkomstig van christelijk-historisch initiatief, Op het gebied van bet H. O. was het de heer Lahraan, die het eerst, nl. voor de bjjzondera gymnasia, het recht ver wierf om examens af te nemen cum effectu civili. Ook hier dus geenerlei principieel verschil. Kaa de „Standaard" aantoonen, dat op het punt van het onderwijs baar partij een meer princi pieel standpunt inneemt dan de chris- telijk-histoiischen Iets specifiek aatirev. uit de drankwet op tc diepen, zal niet gemakkelijk gaan oordeelt de „Ned." Het hoofddenk beeld was afkomstig van vereenigingen tot drankbestrijding, die nimmer het christelijk element op den voorgrond plaatsten. „Mannen als Goeman Borgeriua, a! stemden ze ten ulotte tegen, beaamden den grondslag der wet volkomen. Felle een groet en verdween daarop weder achter bet gordijn. Graaf Reichenau leunde zacht op den arm van zijn geleider langzaam gingen zij de trap af. Het was een prachtige voorjaarsdag. De zon schitterde aan den helderen, blauwen hemelhaar licht speelde tus sehen de grosne bladeren der boomen en da lucht was vervuld met den heer lijken geur der bloemen. De breede Promenade vol vroolijke menschen. Op den rijweg volgde de eene equipage na de andere. Joage en jong schijnende dames in lichte zomerkleedij, heeren te paard, knappe wieirijdsfers, grijsaards, oude dames, zieken, herstellenden allen verkwikten zioh in de stralon dar zon. Graaf Manfred zuchtte. Zijn schoon, jeugdig gelaat, zooeven nog bezield door nieuw opgewekte hoop, vertoonde au een onuitsprekelijk treurige uitdrukking, „O God", riep hij plotseling op kla genden tooa, „geef mij tooh het licht der oogen terug 1 Waarom most ik alleen in eeuwigen nacht op deze sohooae eardo rondwandelen Ik verlang het gezicht, niet om te zien naar da heer lijke kunstwerken, door menaohenhand oppositie kwam uit den R,-katholieken hoek, en „van rechts" ia krachtig en met succes op ingrijpende wijzigingen aangedrongen. Meermalen geschiedde het, dat de minister, zelfs tegen het stellig gevoelen is van den heer Talma, zioh vereenigde met het gevoelen door liberalen verdedigd," Een andere hoofdschotel leverde da sociale wetgeving, al ie deze niet tot openbare behandeling gekomen. Nu dr. Kuyper zelf heeft meegedeeld, dat hij daarbij spoedshalve het beginsel van het Staatssocialisme heeft aanvaard, be hoeven wij niet meer aan te foonen, dat althans dia wetsontwerpen niets „principieel antirevolutionnairs" inhou den. Zij konden dan ook door mr. Vee- gens in hoofdzaak worden aanvaard. De regeling van het arbeidscontract, ia aansluiting aan den bekonden voor- arbeid van den vrijzinnig demooratischen mr. Druoker door het kabinet Kuyper ter hand genomen, bevat evenmin iets „spec'fiek-antirevolutionnaira", en bij de openbare behandeling er van is van een principieel verschil tussehen anti- revolutiosnairen en ehriscelijk-hietori scbea niets gebleken. Waarin beeft dan bet kabinet 1901 getoond zóó bij uitnemendheid „princi pieel" te zijn Een Zondagswet diende bet niet ia daarom kan men ovar zija inzichten daaromtrent niet oordeelen maar is er eeoige reden om aan te nemen, dat over zulk een wet principieel verschil van gevoelen zou bestaan tusscben de beide genoemde fracties Hoe wjj ons ook afsloven, het wil ons niet gelukken ock nasar éer. feit te vinden, waaruit zou kuanen afgeleid worden, dat de Ohriet, bist. geeeigd zijn de antirevalitiannaii-en te dringen Dsar „den conservatieven kant". Wei gingen zij soms meer principieel te werk dan de toenmalige regeering, o. a. ten aan zien van den vacoinatiedwang. ladiea noch vóór, noch gedurende, nceh na het Kabine'-Kuyper bij de Ohristelijk-histotisehen van eenige po ging gebleken is om beo, die de „Stand" voorstelt als de dragors van do antire voiutionnaire beginselen, te dringen naar den „conservatieven hoek", waar om toont dan nu de „Stand" zich zoo ongerust, plaatst entirevolutionnairen en roomaoh katholieken als handhavers der goeda beginselen tegenover alle an dere Kamerleden, waarsobuwt zij voor da polypen armen van bet conservatis me, en acht zij dat dit kabinet minder principieel zal kunnen optreden dan het Kabinet Kuyper Zeer zeker moet het kabinet rekenen met de verschillende groepen in de Ka mer, maar deed bet kabinet Kuyper dat dan niet? Ook dit laatsin heeft, de „Stand" erkent bet zalf, zich van het doen van vooreteilen onthouden, wan neer het niet zeker wes van dan on verdeelden steun van rechts. „Ea poli tique il faut savoir sa qu'on veut et gemaakt, maar wel om uwe wonder werken weder te aanschouwen. Den blanken hemel met zija peillaoze diepte wil ik zien, en de sterren, die als diamanten fonkelen en de prachtige bloemen wier geur mij zoo menigmaal heeft verkwikt. Eb dan wil ik haar zien, wier schoons, blauwe oogen, dikke vlekken en rozige lippen door de dichters geprezen worden 1Zeg eens dokter, is het waar? Mijn hoofd is zoo in verwarringik weet niet, of het misschien slechts verbeelding van me is sprak dia man zooeven van hoop „Wel zeker, Manfred, stel u daar omtrent gerust, verzekerde doctor Eb- hardt onmiddellijk. „Professor Sohweg- ger was vol hoop op eea goeden uitslag. Hij is een autoriteitik geioof, dat wij ons met vertrouwen aan zijn behande ling kunnen onderwarpen." „Sprak hij niet van een half jaar „Hij zei, dat wij ons voor een half jaar te Berlijn moeten vestigen, opdat hij u beter zou kunnen gadeslaan." „Ja, nu herinner ik het mijMaar hoe zal ik dat kunnen uitstaan Dia drukte, dat rumoer om mij heen maakt mij van streek. Met geheel mjjn hart vou'oir ea qu'on peut", of de w(jze kent zijn tijd, geldt nu eenmaal voor elke rsgeering. Maar dit kabinet, zoo betoogt da „Stand" zal den steun behoeven van drie of vier vrij liberalen, en die had bet kabinet-Kuyper niet noodig. Inderdaad, dat kan voorkomen, en dair de vrij of oud-liberalen in de Standaard-taal conservatief faeeten,steekt daarin naar baar meeaing een ver schrikkelijk gevaar. Maar vergeet zij niet, dat in meerdere gevallen, o. a. bij den post betreffende de boerenleen banken, het juist de vrijzinnig-demo craten waren, die dien „speoifiek-an tirevolntionnairen" post hielpen aan nemen Waarljjk de sobeidingen en tegenstellingen zija minder scherp dan het blad onderstelt. „Buitengewone sympathie" wordt van ehristelijk-historiache zijde voor het kabinet gevoeld, omdat er flinke anti revoiutionnaire en R.-Kath. mannen zitting in hebben, mannen van wie ver wacht wordt, dat zij niet de hun on onwaardige positie zuilen innemen, van met den mond hun beginselen to be lijden, en dan bij hun doen ea laten die achterbaks te houden. De afgevaardigde van Soes. De schrijver van de „Brieven aan een Zeeuwschen Vriend" in „Haagsche Stemmen", christelijk weekblad voor Nederland, vangt zijn jongsten brief aldus san Het gerucht, dat in zijn dis triet Goes, de ronde deed, ais zou jhr. A. F, de Savornin Lobman zich het veigend jaar bij de groote verkiezingen niet meer verkiesbaar stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, drong ook tot mij door. Ik kan eehter met de meeste beslistheid verklaren, dat dit gerucht iederen grond mist. liet is altijd moeilijk, na te gaan, wie een dergelijk bericht in de wereld ge bracht heeft, en nog moeilijker om vast te stellen, met wat voor bedoeling het geschied is. Ik zal me dan ook niet aan een gissing wagen, maar kan wel zeggen, dat de Goesehe afgevaardigde zelf zich nimmer in dezen zin heeft uitgelaten en nooit aanleiding er toe heeft gegeven, dat zulk een gerucht zou opduiken. Minister Idsntog. Naar het „N. v. A. D." verneemt zal het aan den heer Idenburg, als gouverneur van Suriname wegena ge zondheidsredeneu verleende verlof, deze week ingaan ea zal Z.Exe. ook nog deze week de kolonie verlaten, om, zooals men weet, aanvankelijk naar het Zuiden van Frankrijk te gaan. Als waarnemend gouverneur van Suriname zal fungeeren de ondervoor zitter van den raad van bestuur mr. P. Hofstede Cruli. De heer Idenbnrg zal gedurende zijn verlof waarsohijnlijk niet in Nederland vertoeven. word ik naar Roichenau getrokken. Ik wil niets hoorea dan het klagend ge- ruiaoh der golven ik wil geen eflaiding, ik verlang niets dan een plekje grond waar man mij met mjjn ongeluk alleen laat." „Dat zullen wij hier ook vinden", troostte de dokter. „Natuurlijk blijven wij niet in het hotel. Ik zal een geschikt huia zoeken, waarin u geheel volgens uw gewoonte kunt leven. In de stads- wjjk bij den Thiergarten zijn ook huizen met mooie tuinen „Ach ja, bezorg mij een etilie, afge legen woning, eau kleine villa met geurige bloembedden, niet te ver van de kliniek verwijderd. Och, wat zuilen wij daar dikwijls heen moeten 1 Ais de professor wist, welk een marteling die bezoeken voor mij gijn, zou hjj er niet zoo hardnekkig aan vasthouden. Ik begrijp niet, waarom hij niet bij mij kan komen." „Bah, dat kan ik niet gelooven. Maar wat scheelt er aan doktor Waarom blijft ge stilstaan Dokter Ebhardt was bij de plotselinge uiting van smart vau den blinde een zijstraat ingeslagen, en bleef opeens voor een hek staan, dat een tuin af- Middenstandscsngres. Besloten is slechts éen onderwerp op het 5e Bondscoügres in Juli- van dit jaar ta Dordrecht te houden, in behan deling te nemen, nl. vak-opleiding voor den middenstand. Reeds een uitvoerig praeadvies, van den heer J. Hendrix, ia hierover ver schenen en aan de leden toegezonden, benevens de adviezen van verschillende vereenigicgen. Nu is ter perse het praeadvies over hetzelfde onderwerp van dr. D. Bos te Winschoten. Dit prseadvies zal in den loop der maand Maart in druk aan alle vereenigingen worden toegezonden. Eet feest van den SeHarmbond,. De Koninklijke Offioiors-Sohsrmbond, te 's Gravaahage, gat Vrijdagavond, tot besluit van zijn elfde wapenfeest en ter uitreiking der daartoe behaalde prijzen een feestavond in het gebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Ge nootschap. Deze feestavond werd bij gewoond door H, M. de Koningin en Z. K, H. Prins Hendrik. Om acht uur betraden de hooge be zoekers, binnengeleid door het bestuur van den Schsrmbond de Koninklijke irge. Alie aanwezigen stonden op van hunne zitplaatsen en de muziek speelde het Wilhelmus. Onmiddellijk daarop ving de uitvoe-„ ring aan bestasede uit eerepartij en op sportsabel, degen, floret en geweer, door officieren, afgewisseld door gymnas tische oefeningen. Na afloop van da uitvoering werden, mede in tegenwoordigheid van H. M, do rConisgin ea Z. K. H, Prins Hen drik, de voornaamste prjjzen aan da winnaars uitgereikt door den loit.-gen. A. Kool. Onder luid appiaus van de talrijke aanwezigen werden daarop de prijswinnaars éen voor éen opgeroepen en ontvingen ze uit de handen van generaal Kool, de behaalde eere- teekenen. Nadat ook deze plechtigheid geëindigd was verrezen de Koninklijke bezoekers van hunne zetels, en verlie ten, wederom uitgeleid door het geheele bestuur, het gebouw. Psnsioenvsrordening, De gemeenteraad van Groningen heeft eene nieuwe verordening vastgesteld betreffende het verleenen van pensioen aan ambtenares ia vasten dienst der gemeente. De leeftijd, waarop da ambtenarsn recht hebben op pensioen, bedraagt 65 jaren. Die leeftijd wordt op 60 jaren gesteld voor de vrouwelijke ambtenaren, de werklieden ea de agenten van politie en op 55 jaren voor de brandvsreerHeden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met 24 tegen 17 stemmen ver worpen een voorstel van Burg. en Weth. tot gedeeltelijken aankoop van scheidde van den openbaren weg. Zjjn aandacht werd getrokken door een zeer hoog, ouderwetseh huis, een eind van den weg in eea tum gebouwd, en om ringd door aan met frisoh groen begroeide verandadat huis met zijn ouderwet- sehe groene vensterluiken in een lusthof met bloeiende kamperfoelie en wilde rozen, beantwoordde geheel aan de wenschen van den blmde. De ruime tuin rondom het huia was rijk aan schaduw en bevatte zulk een sohat van geurige bloemen, als men slechts zelden vindt. „Neem mij niet kwalijk, Manfred®, sprak de dokter, „maar het is eigen aardig. Uw wensch naar een rustige woning schijnt spoedig vervuld te zullen worden. Ik sta voor aen lief huis mat een mooien tuin, bijna zoo mooi als die te Reioheaau en hier lees ik op een aangeslagen bord: „De net gemeubi leerde bovenverdieping van deze vilia ia te huur voor stille mensohen, Vrij gebruik van den tuin, stalling, eigen balcons (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1