Is 8 uur. Zaterdag 29 Februari. Ho. 51. BUS .INE OM. 46s Jaargang. 1908. nil in gen tot Biljet der Comité. cacao, gbaar. 1MMENSI WALCHËR1. rsa-SCHSLDS Gemeente bestuur. FEUILLETON. SiaiiiaalaMsck herteMgE weg. 1W. f 0,2@a Apotheker. |en-MIddelburg t.t 4.40+ 5.50f 7.55* 12.30* 1.15§ 2.-* 5.—* 5.50§ 6.55* 10.25.§ an de Remise, an de Zeilmarkt. an het Badhuis. 5.15-f 6.25f 8.40* 1.15* 2.2.45* 5.50* 6.55S 7.50* ll.lO.f rder dan tot de Be* Zeilmarkt. )t Badhuis, [men vertrekken van het Bad- station) 9.20, 12.16 Het vertrek van de Krugerstraat en het 10 en 13 minuten later. 6.40, 9.23, 12.18,2.58, naar Domburg 7.02, en 8.40. Vlissingen en Mid- MO, 1.35,4.15, en 6,55 (naar Vlissingen en 29, 2.24,5.04, en 7.44 1908. nm. 3,23 b) 6,15 c) d) nm. 3,50 b) 6,45 c) 1,55 g) 4,45 e) 3,23 5,25 o) f) h) na het vertrek van rke n. Neuzen vm. 8,30 as, Borssele en Neuzen a hoogste 20 minnten >oot des Zondags ten ten hoogste 30 minu« VLISSIMSCIE C01RAIT Prijs per drie maanden 3 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. M :n abonneert zich bij a le Boek. handelaren, Postdirecteuren of re-.htstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr.. Kleine Maikt. ADVERTENTIËNvan 14 regeis ƒ0.40. Voor éh sa regel meer 10 cent. -• Bij directe opgaaf vnn driemaa' plaatsisg i "ierzelfde advertentie wordt de prijs slechts toeinaal bereke-uL Groofe letters »n cliclié's naai- plaatsruimte. Verschijnt dagcïyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. BEKENDMAKING. Herijk der Maten en Gewichten. Burg. en Weth. van Vlissingen bekend dat tot den herijk der maten en gewich ten in deze gemeente zal worden geva ceerd in een der zalen van het huis voor besmettelijke ziekten aan dn Paardenmarkt den 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart dezes jaars, als volgt Voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor apothekers, goud- en alrerameden, (fijnere weging) Maandag den 16 Maart van 9Va12 uur. Voor hen, wier familienaam of naam der handelszaak, firma of vennootschap begint met de letter A, Maandag den 16 Haart ran 141/. uuridem B, Dinsdag den 17 Maart; idem 0, D, E en F, Woensdag den 18 Maart; idem G en H, Donderdag den 19 Maartidem I, J en K, Vrijdag den 20 Maart idem L, Zaterdag den 21 Maart; idem M, N en O, Maan dag den 23 Maartidem P, Q en R, Dinsdag den 24 Maartidem 8, T en U, Woensdag den 25 Maartidem V en W, Donderdag den 26 Maartidem X, Y en Z, Vrijdag 27 en Zaterdag den 28 Maart telkens van 9x/a12 en van 141/» uur. De tijd wordt geacht te zijn de mid delbare Amsterdamsche (oude tijd). Voorts wordt herinnerd: lo. dat de voorwerpen schoon en droog ten herijk aangeboden moeten worden en zich dus in zoodanigea toestand moeten bevinden, dat eene verificatie en itempeling mogelijk is 2o. dat lengtematen voorzien van merkteekea of aanwijzigiogea van onwet- maten, moeten worden afgekeurd en ten alle tijde in beslag genomen kunnen 3o. dat de onderdeelen van het gram (Milligram gewichten)uithoofde der daartoe noodige fijne balans uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden r'ifieerd. (Ministerieele beschikking van 16 April 1873, no. 193); 4o. dat belanghebbenden zicb bij terug- oatrasgst van hunne voorwerpen moeten overtuigen dat deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk r dragen, daar een be roep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ont- slian van rechtsvervolging; 5o. dat na het einde van den termijn van den herijk (1 September 1909) het gebruiken of voorhanden hebben van ma ten en gewichten niet voorzien van het goedkeuringsmerk r, verloden en straf baar is 6o. dat het laatst geplaatste goedkeu ringsmerk gedurende minstens twee jaren ongeschonden moet blijven bewaard en voorwerpen, waarvan dat merk on- dat duidelijk wordt, andermaal tot den herijk moeten worden aangeboden, waartoe be langhebbenden zich aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen vervoegen eveneens kunnen maten of gewichten waarvan de verbruikers, om welke reden dan ook, het wenschelijk achten dat de nauwkeurigheid gedurende genoemd her- ijktijdvak, voor welke het goedkeurings merk r dient, meer dan eenmaal door den ijker worden onderzocht, voor dat doel het ijkkantoor te Middelburg worden geboden wordende de belanghebbenden herinnerd lo. aan het 1ste lid van art. 11 der wet 'ap 7 April 1869, (Staatsblad no. 57) luidende „het bezitten of voorhanden hebben van Naar het Eugelseh. 35.) Ik antwoordde, dat ik het zou be- ptoeven. Maar wat moet er met deze lieden gebeuren vroeg Brand. Oarriston wierp een minaohtenden Wik op hem. Laat hen aan hun lot over, zeide kjj. Zij zijn sleohts de werktuigen van ®ea anderhem kan ik niet treffan. 5«m, laten wij heengaan. Jawel, maar waarom zoudt ge niet onderzoeken of uw verdenking gegrond "i nu gij dat kunt doen P niet met deze wet of met koninklijke be sluiten ter uitvoering daarvan genomen overeenkomstige maten, gewichten of weegwerktuigen, op plaatsen bestemd of gebruikt, tot het verkoopen, inkoopen, af leveren of in ontvangst nemen van waren, of waar die voorwerpen tot grondslag van heffingen of andere ontvangsten strekken, is verboden" en 2o. aan art. 3, waarin de onderscheidene gewichten worden opge noemd, welke mogen worden gebezigd, luidende de stoffelij ke gewichten zijn stukken van 50, 25, 10, 5, 2 en 1 K.G. (pond)5, 2 en 1 hectogram (ons), 5, 2 en 1 dekagram (lood), 5, 2 en 1 gram (wichtje) en 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 en 1 milligram terwijl voorts nog wordt kenbaar ge maakt dat de verificatie kosteloos ge schiedt, doch de aan het rijk verschuldigde justeergelden bij de teruggave der gewich ten moeten worden voldaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 Februari 1908. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Qp verzoek der Koningin. .Land en Volk" releveert de mede- deeling van lommige bladen, dat esnige der nieuw opgetreden ministers hun ambt hebben aanvaard op uitdrukkelijk verzoek der Koningin en bespreekt daar bij deze vraag Wat beteekent dit? Dat deze heeren bij Hare Majesteit in een bijzonder goed blaadje at^an en dua de Volksvertegen woordiging hen bijzonderlijk zal hebben te zien Of wil men te kennen geven, dat de Kabinetsformateur tegenover de Staten-Generaal daarin een bijzondere dekking zal vinden Dat hij de eene helft zijner getrouwen zelf heeft geko zen, maar de keuze der andere voor rekening blijft van het niet-verantwoor- delijk hoofd van den Staat Of ook soms, dat het der Koningin onver schillig is, wie onze arbeidswetgeving, de binnenlandsche zaken, de fiaanciën, de justitie zal leideD, maar dat zij zich sleohts interesseert vcor hetgeen militair is en voor hetgeen onze verhouding raakt tot hoofden van andere naties Welke ook de beteekenie van deze opmerkingen zij, er rgst altgd beden king tegen. Men moest het daarom liever laten. Tweede Kamer-Verkiezingen. In de te Bergum gehouden vergade ring van de vrgzinnige kies vereeniging .Eendracht maakt Macht" werd tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld in het disotriot Tiefjerksteradeel (vacature-Talma), de heer mr. P, Rink, oud-minister vau binneniandsohe zaken te 'e Gravenhage. De antirevolutionnaire kiesvereeni- ging Nederland en Oranje te Opeinde (S. m.) heeft als voorloopig candidaat pesteld prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Precies een zaakje voor Brand 1 Hij wilde altgd elke zaak onderzoeken. Bij het zoeken naar den sleutel hadden wij eenige papieren b(j onzen gevangene gevonden. Brand onderzocht ze en over handigde aan CarriBton een fariefomslag, die (naar het scheen) banknoten bevatte. Oarriston wierp er een blik op. Natuurlijk is dit met een verdraaide hand geschreven, zeide hij achteloos, maar het postmerk wijst aan, waar het vandaan komt. Het is, zooals ik u altijd gezegd heb. Zijt ge het nu met me eens Ik vrees, dat ik wel meet, ant woordde Brand nederig. Maar wij moeten iets beslissen omtrent dien man. Nu keerde Oarriston zioh naar onzen gevangene, Luister, schurk, zeide hij. Ik zal je vrij laten gaan als je gedurende veertien dagen geen woord hiervan rept legen je lastgever. Wanneer hg voor dien tijd van jou verneemt, wat er ge beurd is, dan zweer ik je, dat je eenige jaren dwangarbeid krijgt. Wat kies je P Teleplioonmimmer 10. Betrekkingen tij den landbouw. Het is eigenaardig merkt de .Nieuwe Ct." op dat, terwijl voor de meeBte betrekkingen van wetenschap- pelgken aard bet aantal sollicitanten voor vacante betrekkingen zeer groot is, bij d: n wetensobappelijfcen landbouw eerder van gebrek sprake moet zijn. Stelt men de eisohen te boog P Neen. Zijn de bezoldigingen onvoldoende Op deze tweede vraag moet het antwoord bevestigend uitvallen, meent het blad. Gelukkig is in den allerlaateten tijd flinke verandering ten goede merkbaar en msg met eenig recht ondersteld worden, dat in die richting zal worden voortgegaan. Maar althans er is gebrek aan ge schikte en bekwame werkkrachten, voor al bij het middelbaar en hooger land- en tuinbouwonderwijs, zooals dat te Wageningen, op winterecholen en door rijksland of tuinbouwleeraren en zui- veleonsulenten buiten de eigenlijke soho- lea wordt gegeven. Daar treft men de mannen aan, die van den wetenaebap- peljjken landbouw studie hebben ge maakt en er hun geheels persoon voor moeten geven, die dan ook van de in komsten uit dien arbeid moeten leven, er hun bestaan in moeten vinden. En nu is het een feit, dat op dit oogenblik de noodzakelijk te aehten uitbreiding van het bedoelde onderwijs, de vermeerdering van het aantal win- terseholeD, de aanstelling van nieuwe rijksland- en tuinbouwleeraren, moeilijk zal kunnen worden doorgevoerd uit gebrek aan beschikbaar personeel. En dat is nog niet s.Ufs. De bewe ging voor bet verkrijgen van een land- bouw-hoogeschool is voldoende bekend. Wie eenigszins bekend is met den stand van zaken aan de tegenwoordige Hoo- gere School, weet, dat verscheiden lee raren reeds een lang en werkzaam leven achter den rug hebbeu en dat dus in de naaBtc toekomst wel mag gesproken worden van geschikte jongere kraohten, die gereed behooren te staan, om in de speciaal landbouwkundige vakken open vallende plaatsen te vervuiler, afgezien nog van de eventueel nieuw in testel len betrekkingen. Het zal dus zeker goed zijn eens te onderzoeken, waarom betrekkelijk zoo weinigen z'ch er toe voelden aange trokken. Betrekkingen van rijksland- bouw rgketuinbouwleeiaar, direoteur van een land- of tuinbouw winterecbool, veeconsulent, zuivelconsulent, zijn toch waarlijk n'et zoo onbeteekenend, en zullen het in de toekomst evenmin zijn, dat zij niet de moeite en kosten van een vierjarige studie loonen, vooral in een tijd, nu voor zoo tal van intellec tueel ontwikkelde jongelieden aan een universiteit een plaats wordt ingeruimd, die later niet weten op welke wijze ergens een betrekking van vrij wat minder beteekenis te zullen veroveren. Wij meenen goed te doen schrijft de „N. Ct." op deze zaak eens de aandaoht te vestigen. Misschien, dat door eenige meerdere bekendheid daar omtrent te verspreiden, ook onder onze bemiddelde landbouwers sommigen er eens over gaan denken. En het zijn naar Afoonnnnents-Mvertentiën op zeer roordeelige voorwssmlesc onze bescheiden meening juiet hun zo nen, die in de eerste plaats de gelede ren der adspiranten naar bovengenoemde betrekkingen moeten vullen. Van hen toeh mag men verwachten, dat zij van neture met het vak zelf vertrouwd zijn, er van nature veel voor gevoelen en zich het meest practisch later zullen toonou als de tijd daar is, dat zij be kwaam geacht worden om als leeraar enz. op te treden. Verkiezing Vm. S'aten. Vcor de verkiezing van een lid der Prov. Sisten van Overijsel in bet dis- trict Enschedé moet een herstemming j plaats hebben tusschen de heeren Van Heek (lib.) mat 3128 en Winkels (kath.) met 3729 stemmen. Verder verkreeg de heer Jehts (soc.-dem 2520 stemmen. De besturen der Amsterdamsche Expediteurs Vereeniging, der Vereeni- ging van Werkgevers op Scheepvaart gebied, der Vereeniging van Werkgevers in het veembedrijf en der Schuiten- voerders-Patroana-Vereeniglng, alle te Amsterdam, hebben een adres gericht aan den minister van landbouw, naar aanleiding van het bij Kon. boodschap dd. 31 October 1907 ingediende wets ontwerp tot invoering van een nieuw artikel tnsschen de artikelen 59 en 60 van de Ongevallenwet 1901, tegen welks strekking adressanten ernstige bezwaren hebben, daar de voorgestelde verdubbe ling dor administratiekosten voor niet bij de rijksverzekeringsbank aangesloten werkgevers bet instituut der risico overdracht, omschreven in de artt. 52 60 der .Ongevallenwet 1901", ernstig bedreigt zoo niet geheel onmogelijk maakt. Adressanten sluiten zich uit v olie overtuiging aan bij de moti9, die door de Vereeniging vau Nederlandsche Werkgevers in hare vergadering van 28 November 1907 is genomen en wendden zich eveneens tot den minister met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat eene commissie worde be noemd van onpartijdige deskundigen buiten het bestuur van de rijksverze keringsbank, ten einde een onderzoek in to stellen naar de uitvoering en de werking der geheele Ongevallenwet en op grond van den uitslag van dat onder zoek aan den minister voorstellen te doen tot verbetering van alles wat in de praktijk verkeerd is gabieken. Op ruim 59 jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer J. A. A. Schwann, inspecteur der posterijen en telegrafie, welke betrekking de overle dene tot voor enkele jaren te Middelburg heeft vervuld. De heer Schwann was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Floras. Het regeeringstelegram van gisteren avond, in dit blad opgenomen, volgens hetwelk kapitein Christoffsl in de eerste helft van Februari zich nog op Flores bevond en ageerde in het Boven-Nan- Ik trok de prop uit zijn mond en het is onnoodig te zeggen, wat de kerel koos. Daarop ging ik heen om ons paard en rijtuig op te zoeker. Ik stak da lantaarns weer aan en bracht met eenige moeite bet rijtuig voor de deur van het hnis. Oarriston moest vooruit nauwkeu rig de gebeurteniseen van dezen avond geweten hebben. Het pakket, dat hij meegenomen had, bevatte een kapermuts 6D een dikken warmen lakensohen man tel. Zijne schoone vriendin werd hier mede toegerust. Wij lieten het aan de vrouw des huizes over haar echtgenoot op haar gemak van zijn banden te bevrijden en gingen heen de dokter zat naast mij. Oarriston en de jonge dame zaten achter in het rijtuig. Wij regelden het zoo, dat wij met den laatsten trein uit O. konden vertrekken. Daar ik mg niet zeker gevoelde over het onderzoek, dat morgen missohien zau worden ingesteld, aohtte ik het beter met mijne vrienden naar Londen te gaan. Toen wjj door Midoombe kwa men, hield ik daarom even stil, betaalde mijn rekening en gaf hevelen omtrent mijn bagage, dia mij nagezonden moest worden. Dan volgenden morgen te zes uur waren wij allen in Londen. BESLUIT. Geschreven door dr. Brand. Toon ik Richard Fenton verzooht zijn ervaringen neer te schrijven, was bet mijne bedoeling niet, dat hij dit zoo wijdloopig zou doen. Dooh daar hij het geschreven heeft, en daar het schrijven zijn geliefkoosde bezigheid niet is, zal ik er verder niets van zeggen. Toen Madeline Rowan het bed ledig vond, waarbij zij overweldigd door smart was nedergeknield, begreep zij oogen- blikkelijk, dat zij het slachtoffer was van een slim overlegde samenspanning. Onbekend zijnde met Carristons ware positie in de wereld, kon zjj geen reden vinden, waarom men haar op zoo slim overlegde wijze zoo ver van huis had gelokt en haar in gevangenaohap bracht. gaba-gebied, alwaar de vijand een verlies van 20 gesneuvelden bekwam tegen 1 en 1 lichtgewonde mare- aan onze zijde, is eenigszins ia strijd met de berichten in de „Java- Bods" van de tweede helft van Januari. Daar werd gameid, dat de taak van disn officier geëindigd was op Flores dat hij naar Tjimahi terugkeerde, om in het gezonde bergklimaat der Preanger nieuwe krachten op te doen voor zijn terugkeer naar Atjeh, ja zelfs dat de onlangs uit Nederland naar Indië ver trokken kapitein van den genera'ien staf P. J. Spruijt zou worden aangewezen om zijn werk op Flores voort te zetten. Intnsschen schrijven we tbaas reeds einde Februari, zoodat de mogelijkheid bestaat in verband met de redactie van bet telegram, dat zfjn taak op Flores ongeveer medio dezer maand werd afgesloten. Vermoedelijk heeft hij dan gelegen heid gehad zijn vervanger persoonlijk in te lichten, wat, gelet op de vals deoE hem gemaakte tochten in Midden- en West-Floree, waardoor bij waardevolle gegevens omtrent land ea volk moet hebben bijeengebracht, zeer wenschelijk zou zijn. („Vad.") Eaa eigenaardigs tentoonstelling. In de groote zrsI van het Gebouw van den Haag ehen Kuaatkrlcg te 's Gra» vehage, ia gisterenmiddag eene tentoon stelling geopend, tot duevér eenig in haar soort, niet slechts voor de residentie of ons hod maar ook ver buiten onze grenzen. Het ie nl. eene c-xpositie van kcEs!voorwerpen, vervaardigd ran tram kaartjes ea bestemd ais prijzen voor da verloting, welke zal strekken ten bate van de 's Gravenhaagsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Da voorzitter van het bestuur der verloting, de heer Naman, hield de ope ningsrede. De heer mr. M d3 Pinto bracht namens de vereeniging tot be strijding der tuberculose in hartelijke be woordingen hulde aan den heer Naman, voor den ijver, de toewijding en ener gie voor deze goede zaak, waarvan hij de ziel is, door hem betoond. Als bewijs van erkentelijkheid werd daarop den heer Naman een lauwerkrans aan- De expositie ia een bezoek tea volle waard. Men treft er aan tal van voor werpen als schilderijen, versierde kamer- hutten, toiletspiegels enz kunstig ver vaardigd van tramkaartjes. Om uit het vele tentoongestelde a'ecbts esnige voor werpen te noemen, zieto men er hos portret van H. M. de Koningin schil derijen, voorstellende een iighalde St. Bavo te Haarlem landschappen, enz. Bij den penningmeester dar commis sie uit de burgerij voor de werkloozen ta Amsterdam is in de week van 19 tot 26 Fabr. f6300 ingekomen, waar onder een gift van f 1000, totaal ruim f 190.000. Op Maandag 2 Maart stelt de commissie zich voor een alge- meene colleote te doen houden des mor gens aan de huizen en des middags op straat. Zij was ean gevangene. Niet aileea werd de deur achter haar gesloten, maar er lag ook een stuk papier op het bed. Dit bevatte deze woorden „Men wil u geen kwaad doen, en op een behoor lijken tijd zult ge vrijgelaten worden. Vraag niets, doe geen dwaze pogingen om te ontvluchten en gij zult goed behandeld worden." Na dit gelezen te hebben was dank baarheid h.et eerste gevoel, dat bij haar opkwam. Zij begreep dadelijk dat het ongeluk van baar minnaar slechts een verzinsel was. Waarschijnlijk was Car- ritton in leven en gezond als altijd. Nu zij zich daar zeker van gevoelde, kon zij alles verduren. Van den dag, dat zij die kamer binnentrad, tot dien, waarop wij haar verlosten, was Madeline in elk opzicht een gevangene in dit eenzame huis, zoo goed bewaakt als ware zij in de diepste onderaardsche gevangenis opge sloten geweest. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1