Dinsdag 25 Februari, No. 47 4(53 Jaargang. 1908. ÉMkEfesk lerlélmi FEUILLETON. Gemeente bestuur. yam doorn van koudekerke. 0, 8. Red. u. 4.01 4.36 5.10 5.52 6.40* 7.42 9.05 10.35 3 44 a. f 0.60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 1.08 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 1.17 int. VLIS.MM.SrilE 101RA\T. Prijs per öria maande» 3 30. Fïaneo per post 1.50. Afzonderlijks nummers 5 cent M ;n abonneert zich bij a'lle Boek» handelaren, Postdirecteuren of re «htstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Maikt, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ®p Zin- ea feestdagen. PUBLICATIE. Oaiwerp Zoujerdienstregeling Holl. IJïeren Spoorweg maatsobappy ea de Ned. Centrasl-Spoorweg maatschappij. Burg. en Weth. ran Vliseingen maken bekend dat door ben van Z. E. dan Minister ï9a Waterstaat is ontvangen het ont. werp van Zomer-dienstregeling 1908 jet Holl. IJzeren- en Ned. Centraal spoor weg msatsobappij, hetwelk voor een ieder ter inzage op de gemeente seoretario (griffie) is nedergelegd. Eventuesle op- merkiogen betreffende deze dienstrege ling moeten, tan einde vóór de vast- itelling daarvan in overweging te wor- den genomen, vósr of op 5 Maart e.k. rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Yfaingen, 24 Februari 1908. Burg. en Weth voornoemd, De Secretaris, witteveen. 1901 en 1908. De Stand.ziet aan allea kant de sim op het water dry ven om het nieuw opgetreden kabinet aan den conserva tieven haak te slaan. Al vrat conserva- tief-liberaal heet, is er dag aan dag op uit om dit kabinet naar zich toe te halen. En van christeljjk-historisehe zijde laat men niet na met nadruk te doen uitkomen, dat men voos dit nieuwe kabinet buitengemeese sympa thie bezit. Hiertegenover verklaart de „Stand.0 niet te kunnen inzien, hoe mannen als Heemskerk, Kolkman, Idenburg en Talma thans van kleur zouden ver wisseld hebben, en niet even beslist in hnn politieke gevoelens als minister ronden staan, als ae tot dusver in heel hun politieke carrière deden. Meen, het gevaar schuilt niet in de politieke verkleuring van de prinoipieele mannea die in dit kabinet zitting na men, maas alleen in de bijzondere om standigheden, waaronder ze optreden. Optredend voor een Tweede Kamer, waarin de reehtsehe coalitie de meer derheid verloor, hebben ze niet meer achter zich, wat hst kabinet van 1901 had, „a working majority", waarop ze li oritieke oogenblikken rekenen kun nen. Zullen ze slagen, dan moeten ze slagen met een weinig hulp van links, an die hulp van links zal hun vermoe delijk niet toekomen van de liberale Mie, ook aiet van de vrijzinnig-demo craten, en veel minder nog van de sociaaldemocraten, maar alleen van enkele vrjj-Iiberalen. Wjj zeggen niet '»n allen, maar van een drie- of viertal Naar hei Engelsob. 31.) Toen ik die in de hand hield, begreep dadelijk, waarom het leelijke gelaat Tan Hp gastfoeer mij zoo bekend 'oorkwam. Omstreeks veertien dagen geleden 'as ik ia de stad en bracht den avond ,8 den dokter door. Hij was niet alleen, werd voorgesteld aan een lang, cok jonkman, die Carriston heette. Hij 88 een aangenaam besohaafd joag- eneoh, ofschoon niet van mijn soort, anvankelijk hield ik hem voor een Mgenaamden dichter van de nieuwere 'ohting, doch bemerkende dat hij met ^r#M zooveel over de kunst sprak, cgon ik hem te houden voor een van 'and s vele kunstvrienden. De kunst stokpaardje, dat hg gaarne be iets wat volkomen genoeg zou zjjn, om de balans in de Ksmer tsn gunste van het kabinet te doen omslaan. Met dezen stand van zeken heeft het nieuwe kabinet te rekenen. Reeds in ons eerste artikel over dit kabinet sproken we het uit, dat het zeer voor zichtig moest te werk gaan, niets zal moeten forceeren, en zijn krachtsont plooiing vooral zal moeten zoeken op het terrein dat men wel eens de neu trale zone heeft genoemd. Maar de conservatieve elementen vergissen zich volgens de „Stand.zeer, als se zich vooratellen, dat de anti revolutionaire of de roomsoh-katho lieke partjj zich in het conservatieve zog zullen meetrekken. Daarvoor zijn beide deze partgen innerlijk veel te deugdelijk georgani- seerd, weten ze te goed wat se willen, en staan ze te muurvast in hun over tuiging. En teleurgesteld zou daarom uitkomen, wie zich een metamorphose van deze pastijen tot twee conservatieve groepen ook maar als mogelijk dacht. Geduld willen ze oefenen. Onbillijke eischen zullen ze aan dit kabinet niet stellen. Met de omstandigheden zullen ze te rads gaan. Afwachten kunnen ze, juist omdat ze zioh van hun doel vol komen helder bewust zijn. Dat er een wind kan waaien, waarbij laveeren het eenigo middel is om vooruit te komen, weten ze van oude en hebben ze dan ook nu niet verleerd. Maar op eigen terrein blijven ze die ze zijn. Zullen ge ongestoord hun rustige ontwikkeling voortzetten. Voor als na zullen ze leven uit de christelijke beginselen. Ea in geen enkel geval zullen ze te vinden zijn, om met het conservatief-liberale element accoord te gaau. Iet Nieuwe Ministerie. Een artikel in de „Neder!. Spectator" besluit aldus V/ij zullen de verklaringen en de daden van het nieuwe bewind moeten afwachten eu vermoedelijk zelfs vrij lang geduld hebben. Het ministerie zal zijn best doen het niet de Tweede Ka mer uit te houden tot den zomer van 1909, een mooie tijdruimte tot voorbe reiding. Het zal al dien tijd zeer liefjes doen, en door de slapheid der vrijzin nige groepen daartoe in staat worden gesteld. Dan zal het bij da algemeens verkiezingen kans hebben op een ge willige meerderheid, en daarna eerst zijn vaan ten volle ontplooien. Of dan de liberalen en de efaristelijk-historieehen nog zoo vaderlijk welwillend zullen zien ale thans, betwijfelen wij. Bedriegt da logica der feiten ons niet, dan ia de uit zijn aard conservatieve premier voorbestemd hier te iaade een belangwekkende proef te nemen van een democratische regeering in den zin van christelijk staatssocialisme. Wjj verwachten een poging tot opfrissehing van allerlei plunje uit de 18de en ge deeltelijk zelfs uit de 191e eeuw. Daar rijdt (Brand's eigen proeven van schil derkunst zijn eenvoudig afschuwelijk Even voordat ik heenging, en ter wijl de dokter ons den rug toekeerde, verzocht Carriston mij om met hem in een andere hamer te gaan. Daar liet hij mij het portret van een man zien. Qet scheen beel kunstig geteekend, en ik meende, dat bij mijn oordeel over dit werk wensohte te vernemen. Ik ben een slecht kunstkenner, zeide ik. Ik wensch uw oordeel niet te vragen, antwoordde Carriston. Ik wenseh u een gunst te verzoeken. Ik schaam mij bijna dit te doen na zoo'n korte kennismaking. Ik moedigde hem aan om zijn ver zoek te doen, daar hij op bescheiden toon sprak en ik wel veronderstelde, dat hij geen geld te leen zou vragen. Ik heb hooren zeggen, dat ge naar buiten de stad gaat, zeide hg. Ik wensohte n te verzoeken ooi dadelijk aan dr. Brand ta telegrafeeron, als ge bij toe val den man mocht ontmoeten, wiens portret dit is. Waar woont hij Dat weet ik niet. Als ge hem bij toeval ontmoet,; wees den zoo goed te Iffg «Sk ADVERTENTIËN: van 1—-4 regefó ƒ0.40. Yoov é'fie meer 10 cent. - Bij directe opgaaf viia driemaa' jiilaateicg f'erzelfda dvertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Grocfe letter» cliclié's naar plaatsruimte. Telephoonniiinnier 10. door zri ook links een andere groe» «vering komen ea Hiiesehien bij ons volk, dat van nature ongezeggelck is, een sterke atroomir.g ontstaan tegen etaatsvoogdij op stoffelijk en geestelijk gebied. Wij begroeten het ministerie Heems kerk als de waarschijnlijke, hoewel on willige voorbereider de verjongde vrijheidspartij. De Nederlandsen-Belgische Commissie. De „Petit Bleu* eobrijftDe heeren Heemskerk en Talma, die deel uitma ken van het nieuwe Nederlandsehe ministerie, hebben aan het algemeen bestuur der Nederlandsoh-Belgische commissie een schrijven gezonden waarbij zij ontslag nemen als leden der commissie. De brief van den heer Heemskerk doet blijken van de warme sympathie die de minister bljjft houden voor het werk mede onder zijn leiding begonnen en bevat zeer complimenteuss woorden voor de Belgische leden der oommissie. Men noemt de heeren Tyde- man en De Merez Oyens als opvolger van den heer Heemskerk. De benoe ming van een voorzitter is van te meer belang, daar voor de tweede algemeene vergadering de Nederlandsohe voorzitter aan de beurt ia om ta pre-sidesren. Abontii ments-Advertentiën op zeer vwordeeHge voorwaarden. Staatscommissie voor den Middenstand. Naar het „Nbl. v. Ned." verneemt, is het bureau van da Staatscommissie voor den Middenstand, bestaande uit de heeren R. P. J. Tutein Nolthanius, J. S. Meuween en pref. Anne Anerna, Vrijdagmiddag op audiëatie geweest bij den nieuwbenoemden minister van land bouw, Bij-verheid en handel, dsn heer A. S. Talma. Dezo audiëntie had uit sluitend ten doel den n. bister offi cieel met de heeren in kennis te brengen. H. M. de Koningin heeft het groot kruis der orde van den Nederlandsehen Leeuw verleend aan dea President der Vereenigde Staten van Mexico, Porfirio Diaz. Aan den commandant van Hr. Me. pantssrsohip „Gelderland", kapitein ter zee baron Van Asbeek, die met gemeld oorlogsvaartuig em kruistooht tot vlag vertoon maakt in de Carsïbische Zee, is opgedragen van deze gelegenheid ge bruik te maken om aan het Mexieaaosche staatshoofd een bezoek te brengen en hem namens H. M. de versierselen des orde te overhardigen. De eireulaire P. ea 5?. In kringen van post- en telegrafie- ambtenaren is een klein stormpje op gewekt over het bericht van „Land en Volk", dat de afgetreden minister van waterstaat den laatsten tijd van zijn bewind ambtenaren van de posterjjen en telegrafie bjj zich liet ontbieden ter inlichting buiten den directeur-generaal doen wat ik u verzoek. Zeker wil ik dat doen, verzekerde ik, daar ik zag, dat de jonkman mij dit in vollen ernst verzacht. Hij dankte mij, en gaf mp toen een kleinen fotografisohen afdruk van het portret. Hij verzocht mij dat portret in mijn portefeuille bij mij te houden om het te vergelijken als ik den man ontmoette, dien hg zocht. Ik deed het portret in mijn portefeuille, ging heen en tot mijn spijt moest ik zeggén, dat ik de zaak geheel vergat. Had de vreemde sigaar in mijn koker mg niet herinnerd aan het ongewone verzoek van Carriston, dan zou ik waarschijnlijk nooit weer daaraan gedacht hebben. Nu bracht ik door een merkwaatdigen sa menloop van omstandigheden den nacht door in gezelsohap van den man, die, als ik mg niat vergiste als mo del had gezeten voor het portret, dat ik ten huize van Brand had gezien. Ik ben nieuwsgierig ta weten, wat ik met hei portret heb gedaan, zei ik sa haalde mijn portefeuille te voor schijn, Daar was het nog Met de eene hand het vasthoudende, vergeleek ik het met den slapenden man. om en dat deze laatste daarop per cir culaire aan de ambtenaren van het hoofdbestuur meedeelde, dat zij van zulk een ontbieding bij den minister onmiddellijk aau den directeur-generaal verslag badden te geven. De circulaire zou zoo luidt het verhaal ven „L. en V." een kwartier nadat zij was uit gereikt weder zorgvuldig zijn terugge haald. Na informatie deelt het „Vad.0 over de juiste toedracht van deze zaak mede, dat da minister en niet precies in den laatsten tijd van zijn bewind, doch toen juist minder dan vroeger slechts enkele malen de een of andere aange legenheid rechtstreeks besprak met den hoofdambtenaar aan wien de zaak ter behandeling was opgedragen. Dit ge- sohiedde bijv. indien het em spoed- eischende zaak gold, of indien het een aangelegenheid betrof, waarover her haalde besprekingen noodig waren. De eerste maal werd de betrokken ambte naar dan ontboden via den direoteur- generaal, voor de daaropvolgende con ferenties niet meer, hetgeen dan ook een ODDoodige omslag zon zijn geweest. Regel was, dat het verzoek om den een of anderen ambtenaar bij den mi nister te laten komen ter bespreking of toelichting van die of dia zaak, ging via den direotear-generaal. Eenïgsiins anders staat het mc-t de circulaires waarin de directeur generaal den ambtenaar gelastte, hem van zulk een ontbieding bij den minister onmid dellijk kennis te geven en na afloop van het onderhoud verslag te komen doen, en die een kwartier nadat zjj waren rondgebracht, alle zorgvuldig werden teruggehaald. Wat de feiten betreft, is het mede- gedeelte jnlat, verzekert h6t „Vad," Er is de gevolgtrekking gemaakt, dat het den directeur-generaal te doen was, om zjjn chef, den demissionaire^ mi nister, nu deze toch binnen één of twee dagen zijn functie zou neerleggen, een onaangename behandeling op de valreep mee te geven. Wij gelooven dat die snoode bedoe- ling niet aanwezig was schrijft het „Vad." maar dat de uitvaardiging der circulaire veeleer zag op da toe komst, en alzoo de strekking had, voor het vervolg te voorkomen, dat de di recteur-genei sal onkundig bleef van het ontbieden van ambtenaren door den minister en van de tussehen zija chef en hem verhandelde dienstzaken. Hoe dit zjj, de circulaire is niet meer uitgevaardigd. Legerzaken. In de „Vragen des Tijde" bespreekt de kapitein der infanterie W. Haesel- baoh de „Versnippering van krachten in het leger" en komt tot de slotsom „Samentrekkend, meen ik te mogen besluiten, dat de versnippering van de legermacht over tal van kleine garni zoenen, waarvan de meeste bovendien onvoldoende oefeningsterrein bezitten, in alle opzichten nadeelig ismilitair, socieal-politiseh, financieel en hygiënisch, waar geen enkel voordeel van algemeen belang tegenover staat. Wel esn paar van ondergeschikt, particulier belang ieder bataljon brengt jaarlijks ongeveer een ton gouds in het verkeer ea schaft bovendien arbeid aan allerlei vakken van bedrijf, Vele dienstplichtigen kun nen boveodien de plaats van hun in woning als garnizoen krijgen, of al thans een dichtbij gelegen garnizoens plaats, Vele gemeentebesturen zijn daar om op een garnizoen gesteld en houden het met hand ea tand vast door de rsgeering allerlei faoiliteitejs aan te bieden, zoodra er slechts sprake is van opheffing. Maar dergelijks motieven mogen den doorslag niet geven, wan neer zij in strijd zijn met het algemeen belang. "Waar de Volksvertegenwoordiging geen jaar voorbij laat gaan zonder op bezuiniging aai te dringen, mag het bevreemding wekken, dat diezelfde ver tegenwoordigers zich door de gemeente besturen laten influenceeren om de ver snippering van het leger, verkwistend 's iands penningen, te hslpan besten digen in het particulier-gemeentelijk belang. Laat men consequent zijn. Is eenmaal vastgesteld, dat concentratie in hst belang is van bat leger, van de openbars orde en van 'b lands finaneiën, dan moet ook consequent in die rich ting gestuurd worden. Er was geen twijfel mogelijk. De zelfde stoppige baard, dezelfde stuur- sche blik, Carriston had blijkbaar een uiterst bekwame hand om een gelijke nis te treffen 1 Bovendien, moeht ik nog twijfelen, dan stond er een gedrukte noot onder het portret, die vermeldde, dat de man den top miate van een vin ger aan de rechterhand. Welzeker, de man miste dit deel van zijn onsehoon lichaam. Ik was verrukt van vreugde over deze ontdekking. Ik lachte zoo luid, dat ik den kerel bijna wakker maakte. Ik hoopte op roemrijke wijz? mij te wreken over el het ongerief, dat ik had geleden. Niemand kon dien man een goed hart toedragen, dacht ik. Ik was gelukkig en gedurende het overige van den nacht vermeldde ik mij in het denkbeeld, dat ik een spaak in het wiel zou steken van den man, die mij bijna in den dood gedreven had. Ik besloot het gewensehte bericht aan Brand te zenden, zoodra ik weer onder beschaafde mensohen kwam en verder het beste er van te hopen. HOOFDSTUK III. liep die verwensohte nacht j Liberale Usie. „De Vaderlander" deelt oiede, dat het hoofdbestuur van da „Liberale Unie" nu geconstitueerd is ala volgtmr, H. Goeman Borgesius, Dan Haag, voorzit ter K. Eland, Den Haagprof. mr. G. A. van Hamel, AmsterdamD. J. van Houten, WaeepD. de Klerk, Rotterdam W. P. Kops, Amsterdam, Van Breeetraat 179, penningmeester dr. W. P. Ruysoh, Don Haagmr. H. Smeenge,Amsterdam I. IJssel de Schep per, Gouda J. Zijp Kzn., Venhuizen A. Roodhugzen, Den Haag, Wattstcaat 20, secretaris. Vrijg.-Dsm. Raadsleden. Zondag 1 Maart zal de VereenigïBg j van Vrijzinnig-Demooratiaehe Gemeen- teraadsladen in Nederland hare jaar- lijksche vergadering houden in een der zalen vso het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, Na eenige huishoudelijke werkzaam heden zal in esn ook voor de pers toe gankelijks bijeenkomst een bespreking over gemeentelijke Brandverzekering worden gehouden, in te leiden door den heer A, Roest, lid van den Raad der gemeente Dordrecht. daan Middenstandsteatoonstalling. Thans is definitief besloten de Mid- denstandstentooüBtelliiig, welke hef vol- ten einde. Toen de morgen aanbrak, bemerkte ik dat buiten een groote ver andering had plaats gegrepen. De he vige sneeuwstorm had een, einde ge maakt aan het vriezen. De zware re genbuien, die daarop volgden, hadden de wegen bedekt met modderige sneeuw, die spoedig wegdooide. Ik trachtte van mijn gastheer een ontbijt te krijgen, en na hem volgens mijn belofte beloond te hebben, vertrok ik op den naakten rug van mijn paard zoo spoedig moge lijk naar Midcombe, welke plaats mij na de ondervinding van dien nacht, een zeer aangenaam verblijf toescheen. Bij hst verlaten van hei huis be merkte ik met verwondering, dat het grooter was dan ik mij had voorgesteld, naar hetgeen ik er in den nacht van gezien had. Mijn norsohe vriend vergezelde mij tot aan den grooten weg, waar ik mg verder niet in den weg kon vergissen. Hij was vriendelijk genoeg om te be loven, dat hij de behulpzame hand zou bieden, wanneer ik iemand zond om het rijtuig te halen, dat onderweg was big ven staan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1