Vrijdag 14 Februari. No, 38 463 Jaargang» 1908, FEUILLETON. VLISSlVftSCHE Prijs per drie maandea I 30, Franco per post 150. Afzonderlijke nummers 5 cent, M :n abonneert rich bij a Je Boe A. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Maikt, ADYERTKNTIËKvan 1—4 re^eis 0.40. Voor e.fo$n regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf v.in driemaa' (plaatsing i.rzelfde tdvertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekent. Groette letters tn cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageltflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. medewerking ondervinden. Tenzij... het anti clerioalisme ter linkerzij wser alle andere gevoelens en overwegingen ver stikt. Over de plannen van het nieuwe kabinet wil de „Residentiebode" niet spreken. Uitvoerig behandelt het blad echter de geschiktheid der nieuwe be windvoerders voor hun taak en conclu deert dat de formateur er fier ip kan zijn met zulke mannen voor het parle ment te komen. Wat de samenstelling van het mi nisterie aangaat, de „Residentiebode* be strijdt de meaning van enkele Jinksohe organen, dat we staan voor een ge mengd zaken kabinet. Het „Handelsblad" verwaoht een ver zoenende politiek, vooral op grond van de persoonlijkheid van mr. Heemskerk, een politicus, wiens groote kracht juist gelegen is in het verzoenen en doen samengaan van mannen van uit- eenloopenda richting en denkbeelden een weihouder van Amsterdam, dien ook de vrijzinnige Amsterdamscbe raads leden met groot leedwezen in het dage- lijksch bestuurscollege zullen missen. Inderdaad, moeBt men mr. Heemskerk alleen naar zijn werken en spreken in den raad bij eenige partij indeelen, niets wetende van 2gn positie bij do anti- revolutionnaire partij, men zou hem met evenveel reehi bij de vrij liberalen kunnen indeelen als bij de anti revolu- tionnairen. Doefe oordeelen wij niet te sneleen zoo bekwaam man als de heer Heems kerk kan wellioht nog merkwaardige wendingen doen ten behoeve van het party verband. Intusscben, de samenstelling van het kabinet uit de meer demooratische groe pen van de rechterzijde, bevat een aan wijzing van welken kant steun ver wacht wordt. Niet van de uiterste linkerzijde. Wij betwijfelen sterk oi zelfs de heer Tal ma bij zijn sooiale wetgeving op krachtige hulp van soci aal-democraten of vrijzinnig democraten meent te mogen rekeneD. Doch èn dat de christeiijk-historischen, de christe lijke conservatieven niet, de Kuyperia- nen, de democratische christenen wel aan de regeering komen, èn het feit, dat van de katholieken juist de heer Kolkman, de vroegere volgeling van dr. Schaapman, in bet kabinet zitting heeft, wijst er op, dat wetgeving in demoora tische richting verwacht kan worden. Mogen wij, zooals de „Tijd* ons ge meld heeft, nu toch nog grond wetaher ziening verwachten en hoopt het kabi net een breeda schare vrijzinnigen ach ter zioh san te zien komen ter berei king van het doel waarvoor de vrijzin nigen zoolang gestreden hebben 1 Geheel onmoge'ijk is het niet, al lijkt het oppervlakkig beschouwd niet waarschijnlijk, dat een ministerie, niet eens beschikkende over een parlemen taire meerderheid, zulk een zware taak op zich zou nemen. Dooh om de rede- Het nieuwe mm'sterie, Be „Ned." spreekt blijdschap uit over je optreding van het nieuwe Kabinet, j] vil het blad niet ontkennen, dat het afgetreden ministerie over het algemeen jaar rechtvaardigheid beeft gestreefd. Bak zegt bet blad dat bet onbillijk zou ago het Kabinet Da Meester te beoor- jeelen near hetgeen het heeft tot stand gebracht, omdat het niet in de gelegen heid geweest is zijn taak af te werken. Ook wordt nogmaals gewezen op de fouten van het afgetreden bewind. In de eerste plaats heeft het fiasco gemaakt op defensiegebied, doordat oorlog in een uiterst valsche positie verkeerde. Dan waa ook de linkerzijde eigenlijk alleen aaafflgebcnden door anti-Kuyperianisme. Du op „anti-Kuyperianisme" kan geen jiuet oen program bouwen. Maar de i der omstandigheden heeft het echip aan Staat weer in natuurlyke bedding teiuggebraoht. De toon van het „Centrum" is meer sliat.Wel wordt de toestand niet bijster aanlokkelijk genoemd, omdat de rechter- zjde geen meerderheid in ds Tweede Kamer beeft, maar wijl de partijen der niet hard naar nieuwe ver kiezingen zullen verlangen, bestaat er vrij groote kans, dat het Kabinet voor eerst geen gevaarlijke aanvallen zal hebben te verduren. Wat de taak van het nieuwe bewind betreft, geeft het „Centrum" zijn mee ning als volgt weer Al ontbreekt voorbande aan het ka bintt de zoogenaamde „working majo rity", het komt voor veel arbeid ce en zal dien ongetwijfeld ook trach ten te volbrengen. De namen der mi nisters waarborgen een stevig aanpak ken. Geen enkel groot vraagstuk zal uit den weg worden gegaan sociale g, kiesrecht, versterking der financiën zullen ongetwijfeld bebooren tot de punten van het regeeringsprogram weder te verwaohfen is, dat 'tkabinet naast de stoffelijke belangen i volks ook zijn zedelijk heil zooveel gelijk zal traobten te bevorderen. Dat voor dit laatste evenzeer veel te m valt, zal wel niet worden betwist, de schriftelijke en mondeling be- ïdeling der begrooting van justitie kwam dit herhaaldelijk aan 't licht. In hoever men ter linkerzijde bereid ral wezen tot dit allei mede te werken, natuurlijk niet te voorzien. Da toon der pers spelt over 't algemeen weinig joeds. Toch ontreekt het niet aan aanra- en en zullen althans de her- vormingsgezinden ter linkerzijde zioh niet altijd aan samenwerking met de regeering onttrekken. t nieuwe ministerie is een chris- geen reaotionnair kabinet en het kan als zoodanig ook buiten den kring zijner geestverwanten in engeren zin, Naar het Engelsch. Teleplioonminmner 10. nen bovengenoemd, door het onware en oneigenlijke van de partijverdeelin- gen, is het niet onmogelijk. Eu voor den heer Heemskerk als partijleider kan er iets verlokkelijks in zijn de leu zen van zijne tegenstanders kalmweg over te nemen en hetzij zelf de ver langde vruchten te plukken, hetzij het parlement te ontbinden, snevende in een strijd voor datgene, wat juist de uiterste fracties der linkerzijde zoo zeer verlangen. De nieuwe minister van binnenland- sohe zaken, die zeer zeker niet tot de meest democratische leden van do zioh democratisch noemende anti-revolution- naire partij beboert, zal het tevens wel lioht aangenaam vinden een grondwets herziening, die na de houding, thans ook door vele christelijke politici aan genomen, in een afzienbare toekomst verwaoht kan worden, te zien plaats hebben, terwijl hij zelf aan de regee- ringstafel zit. Het „Huisgezin" zegtAI ware de nieuwe minister van fauitenlandsohe zaken niet christelijk-bistorisoh dan zou men zioh tooh verzekerd kunnen hou den, dat bet kabinet op den steun der cbristslijk-historisebe fractie in de Kamer kon staat maken, want zonder die zekerheid had de heer Heemskerk de opdracht tot kabinetsformatie stellig niet volbracht. Wat de beide militairs portefeuilles betreft, heeft men blijkbaar de niet nieuwe theorie practiech willen huldi gen, dat die departementen buiten da eigenlijk gezegde politiek behooren te blijven. Io dezen zie, dat de lands verdediging staat buiten en boven de partijen en dat naar een werkelijk na tionale oplossing van het militaire vraag stuk dient te worden gestreefd. Dit zal, na al het gebeurde, misschien niet ge makkelijk zijn, maar het is te beproe ven en het moet in 's lands beproefd worden. Zittingsduur dar Tweede Kamer. Bij geruohte vernam het „Centrum", dat indien het nieuwe kabinet tot het indienen van Grond wetshsrzienings- ontwerpen overgaat, het dan ook zal voorstellen den tijd, waarvoor de leden der Tweede Kamer worden gekozen, van vier op zss jaar te brengen. Abonnt ments-Advertentiën op zeer voordeel ito voorwoorden. lijke motieven als dr. Kuyper bewogen hebben van die gelegenheid geen ge bruik te maken, hem evenzeer een zetel voor Sliedrecht in de tegenwoordige Kamer doen afwijzen. Voor den Kamerzetel in het district Rheden (vacature Kolkman) zal, meldt „Do Tijd", thans vermoedelijk allereerst in aanmerking krmen jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredaotenr van „De Residentiebode", te's Graven - hage. Voorts verneemt het blad uit goede bron, dat voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. Bevers, vooral in aanmerking komt het lid der Tweede Kamer, jhr. Van den Bereh van Heemstede. Naast dezen worden ook nog genoemd de oud-gou verneur van Curajio, mr. Barge, ko lonel Van Voorst tot Voorst en het oud lid der Tweede Kamer, Van der Kun. de dionsforder, waaruit reeds blijkt, dat zjj als zoodanig zeer zeker niet be staat, immers een dienstorder moet alle ambtenaren bereiken. Uit nadere mededeelingen is ons ge bleken, dat wel in een bepaald geval een wenk is gegeven, omdat een post kantoor door sterk aan politiek doende ambtenaren, werd beschuldigd heele pakken strooibiljetten van politieke te genstanders te hebben opgehouden, zoo dat deze biljetten hun doel misten. De klacht, onderzocht zijnde, bleek ongegrond er had een treinvertraging plaats gehad, waaraan de post uiter aard volkomen onaohuldig was. De nu afgetreden minister Kraus zou evenwel in overleg met den directeur generaal gemeend hebben, dat de betrokkenen er op dienden te worden gewezen, dat ook de mogelijkheid van zulke verden king beter vermeden ware. Audiënties. Landweer. De minister van justitie verwittigt de belanghebbenden, dat door hem, te beginnen 19 Februari a s. eiken Woens dag, des namiddags te half twee uur, aan het departement van justitie zullen ontvangen worden diegenen welke hem over zakee, het departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van landbouw, nyrer heid en handel, brengt ter kanris van belanghebbenden, dat hij, behoudens tegenberiobt, eiken Woensdag, te be ginnen met Woensdag 19 Februari 1908, des namiddags te 2 uur, aan het boefdgebouw aan bet departement van landbouw, nijverheid en handel, Prin sengracht no. 8 te 's Gavenhage, allen zal ontvangen, die hem over zaken, zijn departement betreffende, wenschen te spreken. De audientiën van den minister van koloniëD, ad interim, mr. Heemskerk, zullen (te beginnen met 21 dezer), des Vrijdags, om één uur, des namiddags, in het gebouw van het departement van koloniën plaats vinden. Aangezien het plan om de landweer- infanterie dit jaar weder in kampen (legerplaatsen) onder de wapenen te doen komen, gelijk in hst vooruitzicht was gesteld, niet doorgaat, maar deze in kazernes zal worden gelegerd, moeBten de oefenperiodes aanmerkelijk vervroegd worden, opdat half Mei de kazernes weder beschikbaar zijn voor logies der dan onder de wapenen komende vier- maanders. Deze vervroeging is in het economieoh belang van velen. In de maand Juni, als de hooioogst aan de orde ie, kan menigeen met grasmaaien een aardig duitje verdienen, van welke verdienstï in 1906 velen verstoken zijn gebleven, omdat voor het meerendeei de opkomst toen juist in die periode viel. Dit jaar zullen de eersten reeds 6 April komen en de laatsten uiterlijk 16 April weder naar bun gaan. Men verwaoht, dat deze nieuwe regeling zeer in den smaak zal vallen van onze land bouwende bevolking, terwijl een lege ring in de kazernes ten go6de komt aan hen, die in het garnizoen woonachtig en ais zelfstandig patroon aldaar werk- 22.) HOOFDSTUK IX, sn paar dagen na dit voorval kregen '5 een bezoek van den man, die wij 10 dienst gesteld hadden om Madeline ?P te sporen. Sedert den dag, waarop 9 de noodige voorschriften had ont- I '^gen, hadden wij niets vernomen van Z9B nasporingen, totdat hij nu kwam om Persoonlijk zijn verslag uit te brengen, «naton had volstrekt geen nieuws- ""«igbeid getoond om te weten, waar waa, of wat hy deed. Waar- "Snlyk besohouwde hy het in dienst "oen van dezon particulieren deteotive 8 alleen nuttig, om mijn geweten J'e B'e"en- Dal Madeline alleen «unnen gevonden worden door zjjn vermogen, om haar in visioenen te zien, werd Lij hem een gevestigde overtuiging. Als ik soms mijn verwondering toonde, dat onze deteotive geen inlich tingen had gebracht of toegezonden, dan haalde Carriston de schouders op en verzekerde my, dat hij al van te voren had geweten, dat de nasporingen van dien man vruobteloos zouden zijn. Ein delijk echter kwam de man opdagen en braoht ons, hoopte ik, goed nieuws. Hy was een zeer bespraakt man, met een vertrouwelijke manier van spreken, die den indruk moest maken dat hij de waarheid zijner woorden kon waarborgen. Toen bij ons zag, wreef hij zich de handen als iemand, die tevreden is over den uitslag zijner pogingen en verwacht geprezen te worden. Uit zijn geheele houding maakte ik op, dat hij een gewichtige ontdekking had gedaan ik verzocht hem dus te gaan zitten en ons zijn nieuws mede te deelen. Carriston keek hem eens onverschillig aan en ging op een kleinen afstand van ons staan. Hat soheen wel of hij de komende mededeelingen nauwelijks de moeite waard aohtte om er naar te luisteren. Ja, het geleek er veel op, of hg van ons drieën het minste belang TtisEchentjjdschs verkiezingen. De „Tijd" zegt dat, naar „reeds vroe ger is gemeld" voor de Tweede Kamer zetel van mr. Heemskerk voor Slie drecht thans de keuze zou vallen op di. Kuyper. Vioeger is echter óók reeds gemeld, dat dr. Kuyper zich die keuze niet zou laten welgevallen. De „Nederlander" heeft is eergterenavond medegedeeld, dat dr. Kuyper in de gelegenheid is gesteld de taak totvorming van een kabinet van mr. Heemskerk over te nemen. Het is zeer wel mogelijk dat soortgo- er bij bad bij liet zelfs het ondervragen aan mij over. Nu, mynheer Sharpe, zeide ik, laat ons hooren of gij uw geld ver diend hebt. Dat geloof ik wel, mijnheer, ant woordde Sharpe met een nieuwsgierigen blik op Carriston, die vreemd genoeg dit antwoord met onverstoorbare onversehilligheid aanboorde. Ik meen dit althans te mogen zeggen, mynheer, vervolgde de defec tieve, wanneer deze heer eenige voor werpen herkent ais het eigendom der jonge dame. Uit een dikke portefeuille bracht hij nu een lint te voorschijn, waarin een zilveren pen was gestokendeze pen, versierd met geslepen steenen van Scbotsch bergkristal, was een sieraad, dat ik Madeline wel had zien dragen. Mijnheer Sharpe reikte het aan Carriston over. Hij bekeek het en ik zag, dat zijn wangen rood werden en zijn oogen begonnen te schitteren. Hoe is dit in uw handen geko men P riep hij, naar het zilveren sieraad Verkiezing Eerste Kamer. De Prov. Staten van Limburg heb ben gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer O. M. F. Haffmans, notaris i te Helden, met 37 stemmen tegen één blanco en één met Haffmans zonder andere aanwijzing. Geen dienstorder. Het „Vad." sohryft Men kende de door „Land en Volk" gepubliceerde dienstorder van den direoteur-generaal der posterijen en telegrafie, welke order zonder een verbad uit te vaardigen tegen het deelnemen aan verkiezings- wark door ambtenaren, dezulken toch bedreigt. Bij vele ambtenaren wonnen we in- liohtingen in, doch geen van hen had i De lichting 1905 komt niet onder de wapenen, terwijl die van 1903 en 1904 hun laatste verplichte herhalingsoefe ning gaan bijwonen, om respeetivelyk in 1910 en 1911 den ontslagbrief te ontvangen. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand December werd 1 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f5,926,730.22 en f 5,960 219.29'/, te- rugbetaald, w.o. f 9023.86 wegens aan koop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toon der van inschrijving in oen Grootboek en f ö50,718.2472 aan afsohry vingen op Staatasohuldboekjes, zoodat f 34,489.07s minder werd ingelegd dan terugbetaald. Dat zal ik u dadelijk zeggen, j mijnheer. Herkent ge hetP Ik heb het eigenhandig aan miss Rowan gegeven. j Dan zijn wij op het rechte spoor, riep ik verheugd. Ga voort, mynheer Sharpe1 1 Ja heeren, wij zijn op het rechte spoor, dat is zeker maar alles wel bezien is het mijn rchuld niet, dat i dit spoor niet precies u brengt, waar gij wenscht. Ziet ge toen ik hoorde van de geheimzinnige verdwijning der dame, begon ik zoo in mij zelf te overwegen, boe die gebeurd zou moeten zijzi. Ik zei tot mij zelf, als een jonge en sehoone Houd maar op met die praatjes, riep Carriston heftig en vertel ons wat gebeurd is. i Sharpe keek hem een oogenblib spijtig aan. i Wel, mynheer, zeide bij, toen ga mij bevel gaaft om een zekeren heer nanwkeuriggade te slaan, heb ik daarsan gehoorzaamd, natuurlijk, cfsehoon ik wist, dat dit niets zou helpen. j Wilt ge voortgaan P riep Carriston. j Als ge weet waar miss Rowan is, zeg het dan I Uw geld zal uitbetaald worden op het oogenblik, dat ik haar vind.' j Ik zeg niet, dat ik preoies weet, waar de dame te vinden iemaar dat kan ik toch spoedig weten, als ge dat van mij verlangt. Yerhaal ons dan alles maar op uw eigen mar.ier, doch zoo kort als moge lijk is, zeide ik, ziende dat mijn prik- belbaro vriend van plan was opnieuw uit te barsten. Ik bemerkte, dat er niets te win nen was met het bewaken van den heer dien gij noemdetdaarom ging ik naar Schotland en begon daar te onderzoeken. Zoodra ik naar eigen inzicht werkte, ontdekte ik alles. De dame vertrok van Callander naar Edinburg, van Edinburg naar Londen, van Londen naar Folkestone en van Folkestone naar Boulogne. Ik keek eens naar Carriston. Al zijn kalmte scheen teruggekeerd. Hij leunde tegen den schoorsteenmantel en scheen volstrekt niet getroffen door de duide lijke verklaring van Sharpe omtront de reis die Madeline had ondernomen. Natuurlijk was ik niet zeker, vervolgde Sharpe, dat ik de rechte persoon op het spoor was, ofschoon de beschrijving vau haar overeenstemde met het portret, dat gij mij hadt gegeven. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1