Donderdag 6 Februari Iff Ik 31 46 1908. Van week tot week. FEUILLETON. ImiaiilaBfeche herieMffli Gemeente bestuur. VLISSI1ËSCHË C0IIB4NT Prijs pet drie maanden 1 feaö«) pest 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Mca abonneert zich hij aiie Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreek» bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kbine Ma;t. ADVERTENTIEN: vm t—4 regels /0,40, Voor eiken rege: meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cKclié's naar plaatsruimte Vjischflni dageiyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepliBonnitmiBer 10. Abonnements-Mvertentiön op zeer voordeel ige voorwaarden, GRONDBELASTING. Staat, aanwijzende de uitkomsten der grondbelasting. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat bem ingevolge art. 14 der wet van de» 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) door den heer bewaarder der by po tbeken en het kadaster te Middelburg la toegezonden een staat aanwijzende de uitkometen lo. der meting naar de artt. 9 en 10 2o. der schatting near de artt. 11 en 13; 3o. der afschrijving van belastbare opbrengst naar artikel 6 4o. der verbeuring naar artikel 23 5o, der regeling van den aanvang der naar art. 42 der aangehaalde dat die staat, te rekenen van af heden, gedurende dertig dagen voor belang 1 1 ter Gemeentesecretarie ter inzage zal zijn nedergelegd en herinnert aan art, 16 derzelfde vet, waarbij is bepaald dat de belang hebbenden ten koste van ongelijk in een aan Gedeputeerde Staten geriobt verzoekschrift op ongezegeld papier hermeting of herechatting kunnen vor deren binnen den tijd voor het ter in- zage liggen bepaald. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat de openbare lessen .an onderetaande Openbare Scholen allen worden gehouden Op Vrijdag 7 Februari, 24 uur, 12e klasse, sobool A, hoofd de heer F. Landsman op Maandag 10 Februari, 24 uur, 2e klasse, eobool F, hoofd de heer Van der Slikke p Dinsdag 11 Februari, 24 uur, 12e klasse school B, hoofd de heer Op den Zieke. Onders, voogden of verzorgers van eerlingen en belangstel lendon worden uitgenoodigd deze lessen bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN EAALTE, Voorz'tter. A. VAN DE SANDE, Secretaris. hadden wij bij het sluiten 'au ons vorig overzicht kunnen ver dat een volgend zon moeten aanvangen met een woord, gewijd aan Naar het Ecgelsch. 15.) der i Vroeg op" luidde de regel in dit aederiore hujHa)zo0 was 2jj vo0r des zeven uur gereed om naar de te rijden. Aanvankelijk was zij van den knecht met te nemen, die bet a werk buiten de deur deed, maar was aan eenig werk bez'g, en bo- vndisn een praalzieke kwant, die on- weg zeker aanhoudend zou babbelen, morgen wansehte miss Rowaa e"n ander gezelschap dan haar eigen echten, een mengeling van droeve en ^'Gelijkende gewaarwordingen. Zij "de den weg op haar duimpje zij entte geen kwaad zjj zou weer 19 ®8n 'eng vóór de duisternis de top Was ®ak 60 *e vertrouwen, alzoo «nam Madeline den tooht van den tragischen dood van twea leden van het koninklijk huis van Portugal. Wanneer wij over het gebeurde ons diep leedwezen uitspreken, dan vervul len wij daarmede slechts den plicht, die op elk weldenkend inensch rustmaar de geschiedschrijver moet natuurlijk dieper in de feiten afdalen en oorzaak en gevolg nagaan. Sedert den bloednacht te Belgrado hebben wij zulk een verschrikkelijke gebeurtenis Diet meer te berichten ge had. Koningsmoord is niets nieuwe en in dit geval is zelfs meer van een open lijken aanval dan van een moord sprake maar juiBt dit feit stelt ons voor vele raadselen, 't Is toch waarlijk geen klei nigheid dat in een stad, waar de krjjgs wet is afgekondigd en waar men een dag te voren een complot ontdekt heeft, een troep met karabjjnen gewapende mannen zich op een plein kan opstellen en rustig de nadering afwachten van een rijtuig, waarin men weet dat een geheele familie gezeten is, om op die familie een openlijken aanval te doen I Onder zulke omstandigheden moest de groote onvoorzichtigheid om zich in een open rijtuig te wagen natuurlijk een noodlottig gevolg hebben. Ware de geheele familie getroffen, dan houden wij ons overtuigd dat Euro pa een monarchie minder zou geteld hobbenwant de republiek beeft in Portugal vele aanhangers en de wijze waarop Karei I, die vroeger toeh zeer constitutioneel regeerde, sedert Januari 1907 de zabeu door zijn eersten mi nister Het leiden, heeft het getal dier aanhangers zeer vergroot. Thans echter is het veel waarschijnlijker dat de nieu- we koning aanhangers zal winnen, vooral wanneer hij, zonder alles te gelijk te veranderen, tot de vroegere staatkunde zijns vaders terugkeert. Immers, het moge waar zijn, dat de parlementaire partijschappen het land tot verderf wa ren, een verontschuldiging voor incon stitutioneel regeeren kan dat feit nooit wezen. En wat verder volgen zal F Met het oog op minister Franco zou men wel geneigd zijn te vragen indien dit aan het groene hout geschiedt, wat zal dan aan het dorre geschieden Maar de diotator ie goed gewaarschuwd en zal dus wel betere voorzorgsmaatregelen nemenmaar het schijnt toch wel dat het te Lissabon en elders hevig gist. Vermoedelijk is dit reeds lang zoo ge weest maar men zorgde wel dat wij niet al te vee! te weten kwamen. twaalf mijlen geheel alleen in het primitieve rijtuig. Onderweg ontmoette zij weinig volk, ja. als zjj het zich nog goed herinnerde, dan ontmoette zij slechts éen of twee toeristen te voet, die een gedeelte van hun dagtaak in den vroegen morgen afdeden. Ik twijfel er niet aan, of miss Rowan is hun voorgekomen als een voorbijgaand visioen van liefelijkheid. Maar toen zij een paar mijlen van Callendar was, zag zij een jongen op een ponny naderen. De knaap, die haar van gezicht moet gekend hebben, hield stil en gaf haar een telegram» Zij moest verscheidene shillings betalen voor de bestelling ervan, zoo ver buiten den kring van het kantoor. De jongen reed in galop weg, verheugd dat hem een laDgen rit bespaard was, en miss Rowan scheurde den omslag open, dien zij in de hand hield. Het bericht luidde: „De heer Carr ia ernstig ziek. Kom dadelijk over. In Londen zult ge afgehaald worden." Madeline begon niet te gillen en viel eok niet in zwijm. Een enkele zachte zucht gaf lucht aan haar smart, toen drukte zij de tanden op elkaar, en met een gelaat, dat duidelijk verried hoe Een land als Portugal, waar 80 per cent der bevolking noeh lezen noch schrijven kan, is werkelijk niet rijp voor een constitutie, een kiesstelsel en een volksvertegenwoordiging. Van werkelijke politiek is trouwens geen sprake. De zoogenaamde partpen zijn meer groepeD, die bijzondere belangen vertegenwoor digen en, als ze de meerderheid hebben, die bijzondere belangen cp vrij sehaamte Iooze wijze behartigen. De staatskas was altijd leeg, omdat ieder die zijn kans schoon zag zooveel mogelijk van do ruif plukte en de schuldenlast werd voort- durend grooter. In zooverre heeft da dictatuur van Franco wel oenige verbetering gebracht maar de wijze waarop hij zijne plannen doorzette, moest wel veel ergernis verwekken. Een land van analphabeten is, dunkt ons, voor een republiek nog vrij wat minder geschikt dan voor een eonstitu tionefle monarchie en wij zullen dus, in afwachting van meerdere tijdingen, maar hopen dat bet armo, donkere Portugal voor deze nieuwe ramp zal worden bewaard. Ook uit Rusland komen minder gun stige berichten, namelijk over den ge zondheidstoestand dor keizerin, wier verstandelijke vermogens in gevaar zouden verkeoren. Het verwondert ons waarlijk niet. Hoe wei-dg zp wellicht van den waren toestand weet, de weten schap van voortdurend te leven opeen vulkaan, met minder vrijheid dan het dier geniet, eiseht wel stalen zenuwen. Doch al ware het, dat nog veel meer op het spel stond, de Russische regee ring kan het krimpen en dwingen toch niet laten, Nu weer schijnt het dat wel degelijk de vrijheid van Finland be laagd wordt. Iu Wiborg, het distriot dat aan Rusland grenst, worden een paar legercorpeon samengetrokken en ook de kozakken te Helsingfors zijn ve,'sterkt. In het eigen land blijft de regeering voortgaan met onverstandig te woeden tegen partpen die haar niet aangenaam zijn, met name tegen de ccnatitutianeee demoeraten, tot welke geene ambtena- naren of onderwijzers mogen behoorev, op straffe van te worden verwijderd. Vrijzinnige geestelijken worden door de synode uitgeworpen, enz. Da reactie ie volkomen en er ontbreekt niets anders aan dan dat de regeering weer maar eens met avontuurlijke plannen san- komt. 't Gaat er trouwens al mooi naar tce. De vlootplannen en de a inleg van een dubbel spoor voor het vervoer van troepen en voorraad in Siberië, duiden er wel op, dat men zich ook tegenover het buitenland weer wat sterker wil gaan maken. Zoo keert een waar woord de gewaesoken zeug tot de wenteling in h6t slijk terug. Trouwens, Ruelands ervaringen staan vrij wel gelijk ntel het wasschen van j den moor. Het Pruisische Heerenhuis heeft het wetsontwerp, houdende maatregelen tot versterking van den Duitschen landaard in Posen en West Pruisen, nu ook in behandeling genomen en de tegen- slanders ervan hebben in zooverre een overwinning behaald, dat het naar eene j commissie van onderzoek verwezen is. Ook hier is de vrees geuit hit on rechtvaardige en ongrondwettige van den maatregel daargelaten dat de wet de bevolking zal drijven in de ar men van het radicalisme en men het beoogde do~l er niet mede bereiken zal. Dat de regeering de zaak ten slotte toch wel zal winnen is tamelijk waar schjjnljjk te meer daar zij wat water in den wijn gaat doen, o. a. door te verklaren, dat niet Ie vaak tot ont eigening zal worden overgegaan wat trouwens wel het gefluit van den lok vogel zal wezen. In ieder geval blijft de quaestie nu althans nog eenigen tijd aan de orde. De Satinets crisis. De „N. R. Ct." verneemt, dat de schout bij nacht A. H. Hoekwater, chef van den marinestaf, van wien werd medegedeeld, dat bij als minister van marine in het nieuwe kabinet zou op traden, wel daarvoor is aangezocht, maar bedankt heeft. Hetzelfde schijnt het geval geweest te zijn met den kapi tein ter zee J. J. Hissing, laatstelijk commandant van de Kortenaer, waar mede bij in 1907 uit West-Indië terug keerde. s Da Bond van Vrijs Liberalen, i Melding makend van het feit, dat de oudste Haagsche kiesvereeniging „De Grondwet" besloten heeft zich tereo tr- strueeren tot een afdeeling van den Bond ven vrije liberalen, sohrjjft de „Nieuwe Ct." o. m. Voor geheel het land is dit besluit van beteekenis. Krachtens hun beginseleerbied voor persoonlijke vrijheid, verdragen vrjje- liberalen een sterk partijverband niet. Vrijheid van beweging is hun het eerst- nooiige. Met dat al, in de laatste jaren zjjn zij ook gaan beseffen dat, hoe groot ook principieels kracht van hun verzat tegen radicalisme en het niet minder demagogische drijven vanKuyperiaansoh olericeliame en Katholieke navolging van het Duit-che centrum moge zijn, voor verdediging en ver werkelij king der beginselen aaneensluiting en organisatie onmisbaar zijn. De Bond had en heefc succesge stadig neemt in bijna alle deelen des lands het aantal zijner individueele le den toe. Toeh zou, op den duur, de invloed van een bond met individueele leden over het geheele land en één bestuur in den Haag niet voldoende kunnen zijn vooreerst wijl de directe leiding eener eventueele verkiezings campagne over het geheele land door een hoofdkwartier praetisoh ondoenlijk iedan en vooral, wijl een dergelyks centralisatie allerminst met de begin selen der partij zeif strooken zou. Moge het goede voorbeeld, door de Haageohe kiesvereeniging gegeven, spoe dig in andere plaatsen worden gevolgd. I haar gedachten elders bezig gehouden werden, reed zij zoo snel mogeljjk naar Callendar, recht door naar het spoor wegstation. j Gelukkig of liever ongelukkig had zij geld bij zich, daarom verloor zij geen tijd met naar den heer Douglas te gaan. Ondanks den overweldigen slag, die haar getroffen had, gebruikte het meisje toch haar gezond verstand. Binnen tien minuten tijde zou er een trein vertrekken. Zij kocht een piaatsbiijet, ging toen naar buiten en vond bp het station een lediglooper, dien zij betaalde om de ponny en den wagen naar de boerderij terug te brengen met de boodschap, die aan Carriston was me degedeeld. De spoorwegreis ging voorbij als in een droom. Het meisje kon aan niets denken dan aan haren geliefde, die lag te sterven, die misschien dood was vóór zij bij hem kon zijn. De mijl palen lange den weg vloog ze vcorbij zonder ze op te merken, het begon te schemeren, het werd donker in den wagen, eindelijk eindelijk Landen Miss Rowan stapte uit op het breede perron, niet wetende waarheen ze zieh wenden zou. Daar trad een net gekleed man op haar toe, nam beleefd den hoed voor haar af en sprak haar aan met haer naam. Aan de belofte, dat zij afgehaald zou worden was dus voldaan. Zij sloeg de handen in elkaar en riep uit Zeg mij toch, och zeg mij, is hij niet dood F Mijnheer Carr is niet dood. Hij ie ziek, zeer zisk, en in zijn overspannen toestand vraagt hij telkens naar u. Waar is hij F Och breng mij bij hem I Hjj ie mijlen ver van hier in een huis van eon vriend. Ik ben gezonden om u af te halen en bij hem te brengen, als g8 u sterk genoeg voelt om de reis dadelijk voort te zetten. Kom, eprak Madeline. Breng mij bij hem. Waar is uw bagage vroeg do heer. Ik heb geen bagage. Kom I Ge moet toch een verfrissehing gebruiken, Ik heb niets noodig, Kom De beer keek op zijn horloge. Er is juist nog tijd genoeg, sprak hjj. Hij riep een rijtuig aan en beval den koetsier, zoo snel mogeljjk te rjjden. Zjj bereikten Paddington juist in tijde om nog met den mailtrein te vertrekken. Begrafenis van Burgemeester Re:ger. Op de ou:!e begraafplaats te Utrecht bad gisterenmiddag de pleohtige ter aardebestelling plaats van wijlen den burgemeester van Utreeht, dr. B. Rei ger. De stoet vertrok ruim 12 uur van het sterfhuis iu de Maliebaan. Er waren ontzaggelijk veel manschen bjj den laatsten gang van den gelief Jen burge meester tegenwoordig. Op de begraaf- plaets werd alleen toegang verleend &«n personen, die zich van te voren vaa toegangskaarten hadden voorzien. Van 12 tot 1 uur beierden plechtig de klokken van den Domtoren. Nadat de stoet aan het kerkhof was aangeko men schaarden zich de gemeenteraad, met de wethouders, curatoren en hoog- leeraren der universiteit, hoofdambte naren van den gemeentelijken dienst achter de Ijjkhaar, direct achter de fa milieleden. Da stoet bestond uit 12 rijtuigen op de ljjsbaar rustten, nevens twee bloem stukken, een krans van H. M. de Ko ningin en een van H. M. de Koningin- moeder. Op het kerkhof bevonden zioh de Commissaris dar Koningin in de prov. Utrecht, graaf Schimmelpenninck, de burgemeesters van Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage ea Haarlem, tal van hoofdofficieren, de academische senaat, het college van curatoren der Univer siteit, vele professoren en studenten, hoofd en subalterne officieren; de di recteur generaal der Staatsspoorwegen, jhr. Van Kretschmar van Veende officier van justitie, graaf Schimmel penninck en de substituut baron Van der Faltz verdsr afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en van de Utrechtsche Handelsvereniging, wet- Gedurende den rit door Londen had Madeline veel te vragen en vernam zjj van haar reisgezel, dat mynheer Carr een paar dagen had gelogeerd bjj een vriend in het Westen van Engeland. Dat hij den vorigen dag van zijn paard was gevallen en zoodanig gekwetst, dat men wanhoopte hem in het leven te behouden. Hij had voortdurend om Madeline geroepen. Zjj hadden haar adres op een brief gevonden en zoo spoedig mogelijk getelegrafeerd, voor welke daad miss Rowan haar reisgezel dankte met tranen in de oogen, Deze zeide niet veel uit eigen beweging maar in zijn antwoord op hare vragen was hij beleefd en toonde haar zijn sympa thie. Zjj daoht aan weinig anders dan aan het vreeselijke beeld, dat al haar denkvermogen in beslag nam uit de woorden van haar geleider maakte zjj op, dat deze een geneeskundig raads man was, die den patient had gezien en aan de behandeling van bet geval had deelgenomen. Zij vroeg zjjn naam niet, en bij maakte dien ook niet be kend. (Wordt vemlgd).

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1