Ssi verkeerde hulpmiddelen. 46fc Jasfgimg, 1908. Gemeente bestuur. Jfo, 16. VLmilfiSCHE eOURAWT Maandag Prijs per drie maande» I.S0. ftanoo ipsa pmi 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Msi' t, 20 Januari, ADVERTENTIES!var;, 4 regeis ƒ0.40. 'voor eiken rege! meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruim'e Vsfschflni dagelijks, nitgezonderé! op JJoiï- en feestdagen. Telephaonnuiomer 10. Ahonnements-Advertentiê'n op zeer roordceligc voorwaarden. BijteCsffiit bekoort eea bjft BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebben den, dat op Maandag 17 Februari a. s. ala leerlingen tot de scholen A (Goosje Buakenatr.), B (Hooikade) en F (Joost de Moorstr.) kunnen worden toegelaten kin deren van on- en minvermogenden, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 20 Januari tot en met Zaterdag 1 Februari e. k., des voorin, van 9—12 uren, ter gemeente-se cretarie (Griffie.) Bij de aangifte wordt men verzocht een trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 18 Januari 1908. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. In ons vorig artikel bespraken wij het hoogst belangrijk onderwerp der werkloosheid. Het betreft hier een levensbelang voor het volk en vooral ook de pers is verplicht de middelen, welke duurzaam tot verbetering zouden kunnen leiden, op te sporen en te on derzoeken. Voor liet tegenwoordige kun nen echter die middelen niet baten en daarom is het geen wonder, dat men zich zelf tracht te helpen en bedenkt dat men nog handen aan het lijf heeft en het volstrekt niet noodig is om te leven van de openbare liefdadigheid. Men zal elders een nieuw vaderland opzoeken, daar waar de markt nog' niet overvoerd is en de menschen elkaar niet verdringen. Het is zoo velen ge lukt. In het midden der vorige eeuw is er ook een tijd geweest, toen het algemeene wachtwoord was: naar Ame rika Velen hebben daar werk en brood, sommigen zelfs fortuin gevonden. Thans is het algemeene wachtwoordnaar Canada! "Waarom zouden wij dat woord niet tot het onze maken Over die gebeurtenissen uit het mid den der vorige eeuw zullen we maar i zwijgen. Die iets meer van de geschie denis weten, weten ook welke droevige gevolgen die landverhuizing toen vaak ttmmt V l|l Él FEUILLETON. Naar het Eogelsoh. (Verhaald door dr. Philip Brand te Londen.) HOOFDSTUK I. Ik wenachte, dat ik den moed bad, j verhaal te beginnen door uit de waarin mijn visites staan opge- op goed geluk een maand van twintig .jaar uit te kiezen, en wat daarin is voorgevallen hier te 'sthaleD, om n een zuiver denkbeeld te teven van mjjne werkzaamheden. Zulk J6" Uittreksel zou u vertellen, wat het >s van een dokter ik meen te °gea zeggen van een dokter met veel M wanneer hij zijn beroep oefent in een arme, dicht bevolkte ük van Londen. Hoewel zulk een ü'tt varvelend zou zjjn, zou het mia- heef't gehad. Maar we willen toegeven dat de tijden anders zijn. Men komt gemakkelijker in die verre streken j men komt er ook iets gemakkelijker weer vandaan, 't Is geen wildernis waar men aankomtde aanraking met de menschen is grooter de bestuursorga nisatie beter. Intusschen, bj slot van rekening gaat men er toch slechts heen, omdat er werk in overvloed te vinden zou zijn Nu, als dat zoo is... als het zoo is. "Weet men het met zekerheid, b. v. door briefwisseling met bloedverwanten of vrienden, die in het vreemde land reeds gevestigd zijn Of weet men het soms uit de courant, dat wil dan zeg gen, het eene of andere in zekere cou rant opgenomen of' verspreide bericht Men deelt ons mede dat een Amster- damsch passagebureau het bericht heeft laten verspreiden dat er in den laatsten tijd in Canada ook veel onrust op fi nancieel gebied heersohte en vele on dernemingen dientengevolge gedwongen waren de werkzaamheden te verminde ren maar dat de handel nu zijn ge wone verloop hernomen had en dat zij, die wilden emigreeren, dit in Maart of April moesten doen, omdat dan de ge wone gunstige omstandigheden zijn teruggekeerd. En nu vernemen wij, dat er vrij wat zijn, die zich opmaken om het er in 't voorjaar dan maar op te wagen. Hier is het toch niets, en, zooals gezegd, ze hebben handen aan 't lijf. "Welzeker, en met die handen gaat men er heen om er iets te verdienen. Ja, vrienden, zoo is het met die pas sage-bureaux volmaakt hetzelfde. Die ondernemingen verdienen ook graag watmaar misschien daarom is de vraag niet zonder beteekenis"Wie heeft het nu aan het rechte einde Zoo'n passage-bureau of.... de „Nederlandsche Staatscourant" Want, de „Nederlandsche Staatscou rant" vertelt precies het tegenoverge stelde. En, vye weten immers allen wel, dat de regeering hoegenaamd geen be lang bij de zaak heef't en hare berich ten en mededeelingen zich uitsluitend gronden op de officieele opgaven van volkomen betrouwbare personen. 't Eenige is maar, dat die korte be richtjes in de Staatscourant, door andere bladen natuurlijk in het algemeen be lang overgenomen, zoo vaak niet wor- HsispelM (mud sehien iets verminderen aan het onge loof, waarmee dit verhaal waarBobijnlijk zal worden ontvangen, omdat het dui delijk zou bewijzen, hoe weinig aan lei- ding er is voor hersenschimmige of romantische zaken in eene betrekking, zoo moeielijk als de mijne, onder zulke akelige tefereelen van armoede, smart en droefenis, als ik voor oogen gehad heb. Zulk een begin zou bewijzen, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat ik tijd zou hebben gevonden om een roman of een melodrama te verzinnen, en nog veelminder om het te schrijven. Wanneer iemand hard gewerkt heeft van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds, ia zijn vrije tijd hem kostbaar, vooral wanneer hij dan nog elk oogenblik bij een zieke kan geroepen worden. In weerwil van de treurige schets, die ik u van mijn dagelijkscbe werk zaamheid leverde, begin ik dit verhaal net u te vertellen, wat ik gedurende een vacantia beleefde. In den herfst van 1864 keerde ik met innig welbehagen Londen's straten, ziekenhuizen en zieken den rug toe en nam plaats in den Nrrth-Expresstrein. Bij de eerste beweging der wielen ge voelde ik een zekere verrukking. Ik den opgemerkt. Althans, men hecht er zoo groote waarde niet aau. Daarom moet het publiek er opzet telijk op attent worden gemaakt. Het moet niet ais een bagatel wor den opgevat, wanneer de regeering hen, die voornemens mochten zijn als landverhuizer naar Canada te gaan, dit ten sterkste ontraadt, omdat de consul-generaal te Toronto uitdrukkelijk heeft verklaard, dat op het oogenblik in genoemd land een buitengewoon groot aantal personen zonder werk is. Precies hetzelfde dus als in Hol land maar daar kan men ten minste nog hulp in den nood verkrijgen. En, in den vreemde 't Is 't beste, daarachter maar een heel groot vraagteeken te zetten. J a zegt menmaar, het Leger des Heils dan Dat raadt toch ook de land verhuizing' aan en helpt zelfs Maar weet men dan wel zeker dat dit nog zoo is W ij rneenen pre cies het tegenovergestelde te kunnen verzekeren. Wij laten in het midden of in dat uitgestrekte gebied het land haast voor niemendal te krijgen ismaar met land koopen is b.v. de ambachtsman niet gehaat. En dan, in onzen tijd is de werkman die een paar honderd gul den heeft overgespaard, al een heele baas. Hij kan het met dat geld een kort poosje aanzien. Maar hoevelen zijn er niet, die slechts Mei groote moeite het hoog noodige bijeen kunnen krijgen om te komen waar ze wezen willen Het „Handelsblad" maakt een con tract openbaar, dat een Eotterdamsch kantoor tracht te sluiten met arbeiders, die worden aangemoedigd om te treden in dienst van den aanleg van den Grand Trunk Pacific Spoorweg. Volgens dat blad sluiten zij, die zich daartoe laten overhalen, een hoogst onzekere verbin tenis, die de menschen als 't ware aan de Maatschappij vastkoppelt. Die men schen betalen voor de reis f 104, ter wijl de scheepsagenten van haven tot haven hoogstens f72 berekenen. Een feit is het dat men juist nu alle mogelijke middelen in het werk stelt, om de menschen tot verhuizen over te halen. Immers, men moet het ijzer smeden terwijl hot heet is Worden de toestanden met het voorjaar hier weer wat beter dan is de lust er af en Mtt GtQL gevoelde mij vrij. Ik was er eindelijk uit. Bovendien had ik mijn adres niet aohtergelateD, en alzoo zou ik gedurende drie weken geheel mijn eigen meester zijn. Drie weken vrij van de twee en- vijftig, het was niet veel, maar lange: kon ik mijne vacantie niet nemen mijne praotijk liet het niet toe. Na twaalf maanden hard gewerkt te heb- beD, gevoelde ik dat niemand met ge ruster geweten vacantie kon nemen dan ik, en zoo lag ik gemakkelijk achter over geleund, mij verheugende in het genoegen, dat ik in mijn vrije dagen hoopte te smaken. Er zijn verschillende manieren, waar op vele plaatsen, waar men zijn vacantie kan doorbrengenmaar wilt ge uw vrijen tijd ten volle genieten, dan is er maar éan regel, dien ga te volgen hebtmaakt het u zelf zoo aange naam mogelijk, gaat waar ge wilt berijdt naar hartelust uw stokpaardje,het moge dan plantkunde, aardkunde, insectenkun- de, kennis der sohelpdieren, jacht of vis- scherij zijn, of iets anders. Dan zult gij gelukkig zijn en moedig terngkeeren tot den strijd des levens, Ik heb een klerk in de City gekend met eenigen letterkundigen smaak, die zijn vrije kunnen die ondernemingen niet zooveel meer verdienen. Maar in hoevele ingezonden stukken in verschillende bladen treffen wij niet klachten aan van menschen die, wij willen niet zeggen bedrogen werden, maar dan toch bedrogen uitkwamen terwijl slechts een enkele, in wat gun stiger omstandigheden geplaatst en met bijzonder veel energie en weerstands vermogen, kon slagen. Aan de werkloosheid, zoolang zij be staat, zullen wij onze volle aandacht en belangstelling schenken maar evenzeer zullen wij blijven waarschuwen tegen blijkbaar verkeerde middelen en tegen de lokstemmen, die ons het bekende versje van den vogelaar in herinnering brengen. tmlaaiigk Seriélsi Kamerontbinding. Indien het er slechts op aankwam op gemakkelijke wijze een eind te maksn aan de Kabinetscrisis, zou de „N. Rott. Cf." het denkbeeld van Kamerontbin ding, dat in esn deal der pers (inzon derheid der roomsch katholieke) wordt gepropageerd, als doeltreffend kunnen prpzen. Maar wie met de „N. Rott. Ct." van oordeel is, dat het ontbiodingsrecht der Kamer een ganseh ander doe! heeft, dan onvoorzichtige staatslieden uit een ne talig parket te helpen, zal met klem t"gen een dergelijke ontknooping van de crisia verzet moeten aanteekensn. "Welk overwegend landsbelang, vraagt hst blad, zou op dit oogenblik een Ka merontbinding eiechen Want hierover zal toch, dunkt ons, verschil vaa gevoelens niet bestaan, dat een Kamerontbinding, om gerechtvaar digd te zjjn, noodzakelijk moet wezen, en dat, om noodzakelijk te kunnen hae- ten, een duidelijk, dringend landsbelang dat de ontbinding eisebt, moet aange wezen kunnen worden. Welnu, zulk een „landsbelang," conditio sine qua non voor de tospassing van het ootbindings- reeht, hoe wij tuurden, waar wij keken, wij zochten het te vergeefs. Wat meer zegt, de rcomscha pers, oerigens het hardst op Kamerontbinding gebrand, moet ons nog het eerste spoor van een aanwijzing verschaffen, in welks rich ting wij zouden hebben te zoeken, Op welken grond zou mr. Heemskerk, mocht hij in do samenstelling van een Kabinet slagen, dan tot Kamerontbin ding kunnen doen overgaan vraagt do „N. Rott. Ct," verder. Omdat hij vreest, dat de noodige sa- menwerking tusschen de Kamer en zijn jfawt JSsiitoi tl veertien dagen elk jaar doorbracht tus schen de muffe boeken vaa het Britsohe Museum, en die beweerde, dat hij op die manier zijn gezondheid meer bevor derde dan door gedurende zijn vacantia de ffissche zeelucht in te ademen. Ik geloof, dat hij gelijk had met zijn be weren. Het maken van schetsen was eteeds mijn liefste bezigheid in vrije uren. Hoe kunsteloos mijn schetsen misschien zijn, toch wekken zij hij het bladeren in mijn portefeuille levendige herinne ringen bjj mij op, en doen mg denken aan vele lieve schilderachtige plekjes, gelukkige dagen en geestverwante vrien den. Het staat niet aan mij iets te zeggen, omtrent hun werkelijke ver dienste, maar ze zijn mij dierbaar om de herinneringen, die zij in mij wekken. Dat jaar ging ik naar Noord-Waies en vestigde mijn hoofdkwartier te Bettwr- y-Coed. Ik nam mijn intrek in da Royal Oak, de welbekende kleine herberg, zoo geliefd door menig kunstenaar, vol herinneringen aan tallooze beroemde mannen, die daar verblijf hebben ge houden. Hier was het, dat ik kennis maakte met den man, wiens leven in het nauwste verband staat met de merk- kabinet onmogelijk zal zijn, en dus al fcet echoons, dat hij het lieve vader land toedenkt, onafgedaan zal blijven liggen Het kan niet zijn. Wjj laten in het midden, of een goed staatsman zich door vrees kan laten leiden. Wat alles afdoetmr. Heemskerk heeft het in c?e hand, juist door de samenstelling van zijn kabinet, da gelegenheid tot gemeen overleg met de Kamer te ope nen. Is dit zelfs niet zijn constitutioneele plicht Hij kan mistasten, zal men zeggen. "Volkomen waar. Doch kan daar van blijken, wanneer de Kamer zelfs niet in staat gesteld wordt, met het nieuwe kabinet in aanraking te komen Inierdsad, een Kabinet, dat thans met Kamerontbinding als leuze optrad, zou moeiljjk de verdenking kunnen ort - gaan van partybelangen na te jagen. Óf ie hat ontbiadingsbssluit zou de ondubbelzinnige erkentenis liggen op gesloten, dat, naar het oordeel van het nieuwe negental zalf, dit op de inge nomen zetels niet behoort. De „N. Rott. Ct." meent, dat een Kabinet-Heemskerk, uit mannen der rechterzijde alléén gevormd, 't welk een Kamerontbinding op dit oogenblik uit lokte en alléén bij een zuiver rech ter Kabinet is Kamerontbinding denk baar daarmee te kennen zou ge ven, mat de tegenwoordige Kamer, waarin het op 49 stemmen rekenen kan, geen stap t® kunnen verzetten. Nederlandsch-Bslgisch Postverkeer. Volgens de „Petit Bleu" ia de Bel gisch-Nederlandsche commissie het eens geworden over de wensohelijkheid van een briefport van 10 centimes tusschen Nederland ea België. Reorganisatie Kemors van Arbeid, De commissie benoemd door de Ver- eesiging van voorzitters en secretarissen vaa Kamers van Arbeid in Nederland, ten einde aan te geven, op welke wijze een reorganisatie der Kamers dient te geschieden, welke commissie bestaat uit do heeren, mr. H. L. Druekar, (voor zitter), mr. Ph. Falkenburg, W. Havers, J. H. van Heek, D. de Klerk, jhr. mr. O. F. M. M- van Nispen tot Savanaer, mr. E M, M-yera (secret), Henri Po- lab, J. H. A. Soheper, Jos. de Sterke, A. S. Talma, J. vaa Wsardhuizeu en mr. J. H. van Zanten, heeft besloten, door middel van vragenlijsten, een on derzoek in te stellen, omtrent de beide vo'gsnde hoofdvragen Welke zijn de ervaringen, m6t da Kamers van Arbeid opgedaan, en boe moet over haar wer king worden geoordeeld 2e. Hoe mos- ten samenstelling en bevoegdheid der Kamers van Arbeid worden geregeld, om deze beter aan haar doel te doen beantwoorden JSsgfSÊ )l*wltzii|. waardige gebeurtenissen, welke ik u zal verhalen, i Den eersten dag na mijn aankomst i te Bettws y-Caed, waardeerde ik mijn vrijheid zoo innig, was mjjn verlangen om de schoonheden der natuur te ge- nieten zoo sterk en onverzadigbaar, dat ik zoover wandelde, zooveel zag, dat toen ik in Royal Oak terugkeerde, het reeds avond was geworden en het uur van het middagmaal reeds lang was verstreken. Terwijl men mijn maal op tafel zett9, was ik de eenige gast in da koffiekamer. Op dat oogenblik trad een jonkman binnen en vroeg iets te eten. De bediende kende oagetwijfald de vrijmoedige kameraadschap, die bestaat of bahoort te bestaan tuBschen de be oefenaar der schilderkunst, want hij zette het eten van dezen gast gereed op mijn tafel. De nieuw aangekomene ging zitten, glimlachte vriendelijk en binnen vijf minuten waren wij in druk gesprek. In het eerste oogenblik, dat ik den jonkman opmerkte, had ik reeds gezien hoe buitengewoon sohooa hij was. Charles Carriston, later verjaar ik, dat dit zjju naam was was ongeveer twee en twintig jaar oud. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1