Vrijdag ®7 Januari, BiniianlauèfiliB lerïMen hmnUjEION. li sÉtift der 40: Yan den tak op den hak if a 14. 1908. VLISSIIGSCHE COURANT Prijs per drie maande» 1=8©» Fïanfio fs® jposii 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, Men abonneert zich bij alle Boek. handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever p'. V AN DB VELDE Jr., Kleine Ma:' t, ADVERÏENTIËN: vam 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege! meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte f srschflnt dageiyiiSj, uitgezonderd op 2ion- em feestdagen. Ds crisis. De gistermiddag gehouden vargade- ring der roomsch katholieke Kamerolub had alleen ten doelde behandeling van het rapport van de roorasch-katholieke kiesvereenigingea betreffende hat kies- rcchtvraagstuk in verband met de re- suitaten van een onderzoek door de Kamerolub in zake dit vraagstuk in- Naar men verneemt gaat de heer Heemskerk voort met het plegen van met de verschillende groepen der rechterzijde in verband met de etisis. „De Tel." schrijftBr is reeds zoo pertinent beweerd, dat van een weder- optreden van dr. Kuyper bij deze ge legenheid geen sprake is. Was dit bericht - wij meenen ven den „Cen trum"-correspondent Juist, dan moet de situatie in de laatste dagen zeer ver anderd zijn. Wij vernemen namelijk van welin gelichte zijde, dat er thans niet alleen sprake is van dr. Kuyper'e optreden als minister, maar dat het steeds zekerder geacht moet worden, dat de oud pre mier in een rechts kabinet zal zitting nemen. Trots alles wat in de laatste weken, ten opzichte van dr. Kuyper, in reohtsche en linksche pars is ge schreven, schijnt men van antirevolu tionaire zijde geen kabinetsformatie te willen zonder den leider. De oudere katholieken toonen zich intusBchen zeer gekant tegen een her nieuwd plaatsnemen van dr. Kuyper achter de groene tafel. Zij vreezsn als gevolg hiervan een oplaaien van den partijhaat en verscherping der verdeeld heid in den lande en..... versterking van de poeh ie der linksche partgen. 'tls dan ook vrijwel uitsluitend op grond van tactische overwegingen, dat zij de ministerscandidatuur Kuyper be strijden, ter plaatse, waar men over de verdeeling der portefeuilles delibereert. Bchter in de katholieke partij be staat op dit punt ge.jn overeenstemming. Want de jongere katholieken roepen om Kuyper en werken even volhar dend tan gunste van zijn wederoptreden, als de oudere katholieken dit ter voor koming er van doen. Ten slotte ligt er, naar wjj vernamen, nog eenige moeilijkheid in het zitting- nemen van de heerea Heemskerk en Kuyper in betzelfde kabinet. Maar de kacsen op een Kuyper aëra zijn stjj- Db Rijksmiddelen. Het was wel te verwachten, dat de opbrengst van 'a Rijks middelen over de maand December van bet afgeioopen jaar niet hoog zou wezen, maar dat die maand het zoo bont zou maken kon niemand voorzien. Het totaal over De cember bedroeg f 13.993.483.715, tegen f 15.088.22131 in Dec. 1906. Er werd dus minder ontvangen f 1.075.740.696. Laat ons er echter dadelijk bijvoegen, dat December 1906 tot de 78.) „Maar ik kan tocb niet met een hoogen zijden hoed in de fabrieksgebou wen rondloopen. Da arbeiders zouden Z'ch een ongeluk lachen*, zei John, terwgl hij zeer dicht bij Alice kwam zitten. ^8 kleurde en wijdde al hare aan dacht aan de boonen. Dit is nu de vijfde of zesde pet, die ik voor u opoffer, AliceIk begin te vreezen, dat ik wel nooit een pet zal finden, die uwe goedkeuring mag ver- verven", vervolgde hg, en plaagziek maanden had behoord dit wil zeggen' dat in die maand het avans op het vo rig jaar niet minder dan 6 '/3 ton had bedragen, zoodat al was in 1907 geen cent meer cstvangeD dan in 1906, het toch nog een gunstige maand voor de schatkist zou zijn geweest. Maar er is meer, De suikeraceijns bracht deze maand 4 ton minder op dan in 1906, een resultaat, dat aan geheel toevallige omstandigheden kan worden toegeschreven. En het grillige recht van successie leverde een mindere opbrengst op van bijna 8 ton, vergeleken bjj December 1906. Neemt men deze beide cijfers in aan- marking, dan verschijnt de bovenge melde mindere ontvangst in een ander licht en is er zelfs reden om de afge ioopen maand niet onder de „kwade" te rangschikken. Het verdient ook op merkiDg, dat de bedrijfsbelasting slechts met e8n klein bedrag beneden 1906 bleef en de vermogensbelasting zelfs meer dan in December 1906 opleverde, niettegenstaande in het afgeioopen jaar de 10 opcenten op beide belastingen, die in 1906 wèl waren geheven, ver vallen waren, Vergelijken wij achtereenvolgens de cijfurs der verschillende rubrieken, dan blijkt dat in December 1907 meer werd ontvangen dan in December 1906 op: de grondbelasting f 79 000, de per soneels belasting eveneens f 79.000, de vermogensbelasting f 30.000, het recht op de mijnen f 13.000, de invoerrech ten f 1000, den accijns cp het geslacht f 700, de zegelrechten f 64,000, de posterijen f 38.000, en de Rijksteieera- fen f 9000. Hiertegenover leverden minder op de bedrijfsbelasting f5000, de suiker- accijns f397.000, de wijnaccijas f 3000, het gsdie»ill6erd f 52.000, de zontacoijns f16.000, de bier en azjjraeogns f8000, de belasting cp gouden en zilveren werken f 4000, da registratierechten f56.000, de hypotheekrechten f6000, de successierechten f786.000, de domei nen f62,000 en de loodsgelden f 3000, terwjjl de Staatsloterij en de akten voor de jaoht en visseheiij geen verschillen van beteekenis aanwijzen. De opbrengst van den aecijns op de suiker bedroeg in de laatste dria maan den van 1907: f5.582 680,57, tegen f 5.656 342.463 in geljjk tijdperk van 1906. Bij vergelijking van de ontvangsten der verschillende middelen over het ge heels jaar 1907 met het jaar 1906, zien we dat meer is opgebracht doorde grondbelasting f 217,000, het peraoBecl f.229,000, da bedrijfsbelasting f 111 000, het reoht op de mijnen f 17,000, de in voerrechten f 4000, dan suikeraccijns f 897,000, den zoutaccijns f 82.000, den aecijns op het geslacht f 59,000, de belasting op gouden en zilveren wer ken f9000, de zegelrechten f39,000, de postergen f519,000, de Rijkstele- grafen f 239,000 en de loodsgelden f143,000. Minder werd in 1907 ontvangen uit de vermogensbelasting f 193,000, den wijnaocijns f20,000, den accijns op het gedistilleeerd f 40,000, den bier- en legde hij zijne hand op haar arm, om haar in het afhalen der boonen te hinderen. „Maar toch schijnt ge belang te stellen in de waardige bedekking van mijn hoofd, anders zoudt ge niet reeds zooveel petten hebben afgekeurd. Of heb ik het mis Alice? Zeg nu ook eens een woordje." Zij sloeg de oogen op en weer neer. Met elke seconde werd zij onrustiger, haar boezem hijgde. „Laat me los, Johanny", fluisterde zij. „Wat moet ik zeggen Je zit veel te dicht bij me. Als iemand ons ziet „Och zeg me alleen, of je een beetje belang in mij stelt, of je een weinig liefde voor mij Johanny 1 JohannyNiet zoo dicht bij mei* „Al was het ook nog zoo weinig. Myne groote liefde zou ten slotte ook da uwe aanwakkeren, en wij zouden gelukkig zijn ons leven lang. Alios, zeg toch eens wat, zeg maar een enkel woordje", vleide hij en eloeg intussohen Telephöoiiiiuinmer 10. ezijnaceijns f51,000, de registratierech ten f 552,000, de hypotheekrechten f 1000, de successierechten f 1,296,000, en de domeinen f 44.000. Het resultaat van het geheele jaar 1907 is: f161,712,321,93, terwgl in 1906 werd ontvangen f 160,439,269.376, dus in 1907 meer: f 1,273,052.555. Konden wij verleden jaar een stijging van bijna 7 millioen gulden in de totaal- opbrengst eonstateeren, ditmaal bedraagt deze dus veel minder, hoewel toch op een voortdurenden vooruitgang mag ge wezen worden, („N. Ct.") Achterstand in dc wetgeving. Het „Weekbl. van het Reoht* klaagt over de stremming die de crisis opnieuw in dea wetgev enden arbeid, met name dien van het departement van justitie, teweegbrengt. Wat zal de nog onbekende nieuwe minister van justitie ons brengen?Zijn asplratiëa zullen, vermoedelijk althans, ten deele wel weer gaan in een andere richting dan die van zijn voorganger zjjn aandacht zal bet maast gericht zijn op andere onderwerpen, dan waarvoor degene die hem voorafging, de meeste belangstelling koesterde. Dit ia nu een maal niet anders mogelijk. Doch juist in dit oogenblik, nu wij nog niet weten wie minister Van Raalte zal opvolgen, mag een wenseh, een dringeuóe wertseh worden uitgesproken. Laat onze aan staande minister van justitie, wie hij ook zijn moge, met terzijdestelling van eigen voorkeur, Voorzoover hem slechts esaigs zins mogelijk het werk voortzetten, waar mr. van Raalte het moest laten liggen, onverwjjld en met krachtig® hand. En met wat hij nog uit eigen initiatief aan dat werk wil toevoegen, last hij daar vooral niet langer dan dringend noodig' is mede wachfen. Wie te onzent als minister een werk van eeaigsn omvang wil zien tot stand komen, is verplicht voor de indiening zorg te dragen reeds in den eersten tijd van zijn ministerieel leveD. Alleen door zoo te bandelen kon minister Cort van der Linden zijn ontwerpen ten opzichte van het verwaarloosde ea misdadige kind een plaats in bet Staatsblad ver zekeren. En nog moest hij de werkzaam held voor de invoering aan ziju opvol gers overlaten. Hg. die zich thans met de leiding van het departement van justitie be lasten wil, aanvaardt esn zware en ver antwoordelijke task. Steeds luider en luider worden de sternaren, die over den achterstand in onze wetgeving kla gen. Met eik jaar wordt da toestand ernstiger. Er moet, om de schade in fe halen, hard gewerkt worden. Wij hebben behoefte aan een minister, die de regeeringsboot niet alleen stuurt met vasts band, doch baar tevens een sselie vaart weet te verzekeren en daarbij volkomen zeker is op de parlementaire wateren, aan een minister, die weet wat hij wil, die met voortvarendheid iets ten uitvoer brengt en die de Kamer, aan zijn wil onderwerpende, baar naar zijn wil doet werken. Niet overwegen, maar doen en afdoen, zij de leus van den komenden bewindsman. Abonnements-Advertentic'n op zeer voordeclige voorwaardeD, zijn arm om hare leest, Alice liet een gilletje booren en de schotel met boonen viel op den grond. Maar bij drukte haar vaster aan zijne borst en eindelijk sloeg zij da armen om zijn hals en kuste hem op de lippen. Eenige oogenblikken vergaten de jon gelieden alies om zich heea zij voelden het geluk der liefde, het nieuwe leven, in zich. De avondschemering viel in, en wel licht daardoor bemerkten zij niet, dat Maud, een jongere zuster van Alice, uit het huis op de veranda stapte. Zoodra Maud het jonge paar zag, vloog zij lachend in huis terug, en weinige seconden later verscheen zij met haar Vfder weer buiten. „Dat heb ik al lang geweten, papa. Natuurlijk, dat kon een blinde wel zien", zei het jonge ding. Als uit een droom ontwakend, sloeg Alice nu de oogen op en snikkend omhelsde zij haar rader. John stond bedremmeld en stamelde: „Neem me f Cath, Alfcerdingk Thijm. De bekende schrijfster, tevens trouwe helpster van armen en ongelukkigen, mej. Cath. Alberdingk Thfjm, is gister op 59-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Behalve door haren litterai- ren arbeid, waarbij zij vaak als warme verdedigster van armen en verdrukten optrad, deed zij ontzaglijk veel goeds op het gebied van liefdadigheid. En nimmer klopte zij tevergeefs eau bij meer bevoorrechten, wanneer zij voor hare armen kwam vragen, omdat men wist dat zij, behalve liefderijk, ook verstandig en practkch wist te helpee. Haar heengaan zal door zeer velen, vooral in de hoofdstad, worden betreurd. Onlangs heeft de minister vaa oorlog in een eireulaire de vraag overwogen, of omtrent het verleenen van toestem ming tot het aangaan van een huwe lijk aan onderofficieren, die daarvoor nog niet in de termen vallen, ook een alge- meeae regel ware te stellen, door te bepalen, dat deze zal worden verleend, indien waarborgen worden gegeven, dat er over voldoende middelen ban worden beschikt, om een gezin te onderhouden. Naar aanleiding daarvan hesft het hoofdbestuur der onderonderofficiers vereenigiug „Ona Belang" zich met eea verzoek tot den minister gewend, om te dezer zake voorloopig geen beslis sing te nemen. Het is o.a. de meening toegedaan, de fiaaneieele toestand der onderofficieren eerst zoodanig geregeld moet zjja, dat deze een gezin kunnen onderhouden, waarom tot zoolang da be staande toestand dient te worden gehand haafd en er slechts in hoogst dringende gevallen toestemming moest worden verleend. Sondagssluit'üg van Café's. Met 8 tegen 7 stemmen besloot de gemeenteraad van Eie afwijzend te be schikken op een adres van den herbe raad der Ned. Herv. Gemeente, gesteund door verschillende andere corporaties, om de eafé's met vergunning 's Zon dags geheel of voor een gedeelte van den dag ta sluiten. Legaten. Door wijlen J, Simonnia Heibaeh te Arnhem, is aan de Yereeniging het Ziekenhuis aldaar, zijne nalatenschap besproken, geschat op f 27500, Door wijlen A. M. C. A, A. baronesse van Lamaweerde, eehtgenoote van jhr. E. J. R. Tindal, is aan da algemeen® armen der gemeente Arnhem een bedrag van f 3000 gelegateerd. Gewoonlijk is in de huiskamer de tafel het middelpunt dar gezelligheid, maar met het Siberische weer der laat ste dagen schaarden we oas om de koesterende warmtebron, da kachel, „Is het eene niet aan het andere te paren vroeg dezer dagen „Het Vaderland" kannen we de kachel niet niet kwalijk, mijnheer Burnett... het kwam zoo plotselingik was reeds zoo lang van plan ik wist niet maar ik ik verzoek u om de hand van uwe dochter." „Maar John", lachte Burnett, „je staat daar, alsof je uit de msasa komt vallen. Je bent er verwonderd over, maar ik weet het raads lang, en als ik iets tegen je verloving met Alice in te brengen had, zou ik dat al maanden geleden gedaan hebben. Integendeel, het verheugt me, dat Alice bare keuze heeft gevestigd op een fiinken man met een degeljjk karakter. John, ge zijt welkom in mijn buis en in mijne familie 1" Er werd besloten tot een groot verlo vingsfeeat. De geheele Burnett Company met zijn honderden werklieden zou er aan deelnemen. Reeds den volgenden morgen werden op verschillende binnenplaatsen van de fabrieksgebouwen, groote vaten bier gereedgezet en om vier unr namiddags legden alle werklieden den arbeid neder waardiglijk in het midden plaatsen, om meer van haar warmte te profiteeren en tevens de tafel als middelpunt be houden En dat practisch idee laohta ons mijn wederhelft en -mij zoo tos, dat we direct timmerman en smid lieten komen om het in toepassing te brengen. Eu nu zitten we dan warm en gezellig rondom kachel en tafelin de laatste ia een gat geboord, waaruit de vulkachel haar blinkenden kop sier lijk omboog steekt. Moet zij gevuld worden, dan wordt de muts der kachel bovantafels opgelicht, en onze kleine duizendpoot (dagmeisje) van tafel - maatslengte verzorgt haat van on deren. Koude voeten bennen we niet meer vostzakken en pantoffels zijn op geborgen, bedkruiken zijn afgeschaft. De jus blijft tijdens den maaltijd heer lijk warm. Met één woordwe zijn uit le kou, en dit door het vernuftig idee van „Het Vaderland", welks ra dactie we ten zeerste verplicbt zijn. Natuurlijk heeft mijn vrouw in tafel kleed en tafellaken een gat moeten aanbrengen, maar wat is spoediger ta maken dan een gat Dat levert dus faeeieraaal geen bezwaar. Wanneer we nu's avonds onder da wol kruipen, dan denken we dankbaar aan des dichters woorden Waaneer de winter hoogtijd viert, De wind langs deur en venster giert, En fluit door elke reet, Hoe zoet, is 't, mijmerende op het dons, Te luist'ren naar het stormgegons, Beveiligd voor zijn leed. Niet ieder, hslaas, vindt zulk een warm an zacht leger gespreid I Ea mei ieder kan zich koesteren bij een stra lende kachel. Lazen we niet, dat te Noordwolde3 een oppassend man, vader ven moederlooze kinderen, die trots de felle koude was uitgegaan om twijgen van wilgenetruiken t) snijden, bij zijn arbeid bezwijmde en verstgfde van kou en aan do gevolgen bezweek Ja, bitt'ra ellende wordt in dezen tijd geladenEn wij, bevoorrechten, dienen daarom te luisteren naar da roepstem eener weldadigheidscommissie te Haarlem Wilt gij deu traan der smarten drogen Vergeet den traan der armen niet. Hebt. 3teede met lijders mededoogen Veel leed heeracht hier, dat 't oog niel ziet. En wil daarbij eena goed bedenken, Waardoor yeeltijda het leed ontspruit. Wilt d'armen broeder deez' troost toch schenken, Hat ge voor zijn' nood uw b eura ontsluit! Och, als allen die kunnen, wat hei- pen, ieder naar zijn vermogen, dan ken er veel armoe gelenigd, veel leed ver- znoht worden. Want is er geen over daad ea verkwisting in vela kringen Wordt men niet bitter en droevig ge riemd, als men hoort van de jammei- lijke diende in de achterbuurten en dan leest, dat met de Kerstmisdagen in de Pargsoha markthallen werden verkocht 630,000 pond vieesch, 618,000 pond ge vogeltje, 69,400 pond ander wild, 5000 hammen, 12000 met truffel ge vulde varkenspootjes, 8,412,000 oesters, 400,000 pond zuurkool en 100 „kilo meter" bloedworst!? Komt, lezers en medegevoelende le zeressen, toont uw goed hart 1 Al hebt ge geen brandkast en kent ge geen dat waren er bjjna drie duizend. Ieder kreeg een flinke portie van een koude tafel en het noodige bier. Langs de lange tafels die in de verschillende werkplaatsen waren getimmerd, gingen John en Alice zelf rond, om toe te zien op de geregelde bediening der gasten, die zich spijs en drank goed lieten smaken. Overal werd het jonge paar met luide hoera's ontvaDgen, iedereen wilde hen de hand drukken, en overal werden aanspraken gehouden. Toen zij tegenover de trouwe arbeiders op deze wijze hunne pliohten hadden vervuld en naar het directiegebouw terugkeerden, vonden zij daar een menigte vrienden en kennissen, die hun de hand drukten en de beste wenschen voor hun geluk uitspraken. Op de eereplaats zat Johanny's moeder, de oude mevrouw Van Etverdaal. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1