ustratie ft lÉitti der Mzii. ïiRElX iiil Dinsdag 7 Januari. 19Q7. 1908. Gemeente bestuur. FEUILLETON. Teleplioon nummer 10. Jtïo. 5. 46» Jsasqiaog. IG tmuntend 15, 1.65, 2.00. 1.10, 1.40. 2 00, 2.50. nde franco. merken telkens te willen letten, merk THEE- oorziea van ne- t is onder het rd fabrieksmerk e op beide zijden ig gedeponeerde Java- en >n de Ruy- waarop tal van ij a ec a jg, dio tot Illustratie len Uitgever dezer izer lezers een pent aanden e rd t 8.6 - 8.61 8.21 8.18 7.25 8.48 10.1 f 9.61 O f 8.33 7.33 f10.14 i) flO.50 11.2 ft 1.1 d-Duitschland, riohting lal-Laga Zwalawe. 10.38 2.6 6.17 10.28 11.40 1.29 6.3 3.9 7.10 12.38 3.42 7.47 12.54 3.58 8.1 1.10 4.12 8.15 VLISSIUSI NE COURANT Prijs per drie maanden S l=80s &a®ra> 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alïe Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VEL!)® Jr., KI sine Mm" t, ADVERTENTÏËNvar t4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverte-ntie wordt de prijs slechts ftueemaal berekend. Groote letters en cHehó's naar plaatsruimte Verschijnt dagelflte, aitgezonderèi op Ëon- en feestdagen. MEDISCHE POLITIE. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de heer JAN BEIJERS, arts, gemeente geneeskundige alhier, door hen, overeenkomstig art. 4, laatste alinej der wet van II April 1869, (Staatsblad no. 65) voor het jaar 1908 is aangewezen als geneeskundige, be last met de doodschonw in deza gemeente. Vlissingen, 6 Januari 1908. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretarie, WITTEVEEN. NATIONALE MILITIE Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Viiseingen brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, lichting 1908: G. H, Hekhuis, lotiogsnr. 156. S. W. Huijsman, 177. C. W. Rademaker, 179. W. J. Nobels, 184. L. Timmerman, 186. A.H.M.Straokvan Schijndel, 191. J. de Boog, 193. M. P. van der Hoeven 195, die ala reden van vrijstelling gebre ken hebben opgegeven doch in December 1907 niet voor den militieraad te Mid' delburg zijn verschenen, dat de uitspraak omtrent hen is uitgesteld tot 31 Januari 8.R., dat zij op dien dag, des voormid dags ten 10 ure precies behooren te verschijnen in het Tehuis voor Militai ren G 223 Nieuwstraat te Middelburg, alwaar de militieraad andermaal zit ting zal houden en dat zoo zij wegens ziekte of ge breken niet in staat zijn op genoemden datum voor dien Raad te verschijnen, zij ten spoedigste daaraan dienen in te zenden eene ongezegelde niet gelegali seerde geneeskundige verklaring daarom trent, opdat het onderzoek, overeen komstig art. 75 der militiewet 1901, in bunne woning kunne geschieden. Dit onderzoek geschiedt kosteloos en moet plaats hebben onverschillig of het getrokken nummer al dan niet buiten oproeping zal blijven. Vlissingen, 6 Januari 1908. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. ZEEMILITIE. Burg. en Weth. der gemeente Vlissin gen, brengen ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie bet aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1908, die voor volledige oefening tg de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden 69.) „En ge meent dus, dat bij „Wat ik meen of geloof, heeft vol strekt geen waardewij moeten feiten heboen. Het vinden van die twee zakken zand, die hunne geschiedenis niet konden vertellen, bracht verscheiden mensohen in de meening, dac de oude Scheppers niet dood ia. Hieruit kunt ga zien, boe de schaduw ook invloed oetant op ver deraf staande personen. Hoeveel sterker moet die dan wei werken op de recht streeks belanghebbenden. Heeft de sohadaw misschien tegen Green gezegd Ge moet dit of dat doen, dan zal Ik aan u toebehoorec P Ba Green die een geslepen kerel is, heeft mis- tohien gezegd Wat blief P Zegt, I® mts mijnheer Burns f beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitga- noodigd zich vóór 1 Februari eerstko mende bij hen, Burgemeester en Wet h ,uders, aan te melden of te doen op geven ter gemeente secretaris (bureau bevolking)tot welke aanmelding of opraye eiken werkdag van 9 uur voor middag tot 4 uur namiddag, te die? plaatse gelegenheid zal zijn. De bovenbedoelde bij beschikking van den minister van marine van 4 December 1903, bureau S. B, No. 83, aargewezen beroepen zjjn de volgende Zeevarenden A. Siuurlieden, stuur mansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardij!chepen van de groote en kleine vaart en op see- sleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisscbers en Noordzeekuet-visschers. Binnenschippers B. Stuurlieden, schip pers en schippersknechts van Rijnsche per, aken, tjalken en kleinere vaartui gen, Stuurlieden, matrozen, schippers en sohipperskneehts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuider- zeevissohers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mos- eel- en oeetsrvissohers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bank werkers C. Machinisten en machinist- leerlingen op schepen en vaartuigen, 1 bij spoor- of tramwegen en op fabrie ken en aridere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers. Smeden en smid- j bankwerkers. Machine bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook j to verstaan rijwielherstellers). Werk tuigmakers.. Kolsntremmers, Metaalbe werkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers.) Eleeiriciens. Overige ambachten. D. Soheepsbe- sehieters. Scheepstimmerlieden (scheep makers) E. Koek- en banketbakkers of knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schrpeu of vaartuigen, hetzij aan den wal F. Koffiehuis- en hotelbedien en. Hofmeesters en kellners op schepen of booten G. Ziekenver plegers, Barbiers, Apothekersbedien den H. personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A. B en D komen allereerst in aan merking voor inlijving als zeemilicien matroosdie vsd voor inlijving als zeemilicien-stokerE als zesmilicien- kok F. als zeemilicien-hofmeesterG. als zeemilicien-ziskenverpieger H. a's zeemilicien-matroos of stoker, el near- mate van het beroep, dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, dia een dezer be roepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan ben, die zich overeenkom stig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doon opgevende overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner lijd zoo noodig door loting aan gewezen. „Green heeft Londen verlaten, is naar Parijs gegaan en heeft gezorgd, dat het lijk verwisseld werd tegen de twee zakken zand 1 Wilt ge dat soms zeggen, mijnheer Twellingwood „Stil, mijnheer 1 Men moet niet over zaken spreken, die men niet kan bewijzen. Hebt ge nu begrepen, waarom ge naar Pargs moet „Naar Parijs vroeg Burns ver wonderd. „Ge moet kunnen santoonen, waar Green van 7 tot 11 November heeft vertoefd en wat hij in dien tijd heeft uitgevoerd. Nu weet ge, waarom het te doen is. Het is ten nutte van Anny, mijnheer Burns. Misschien is het ook ten nutte van u zelf. Begrepen Om uw taak te kunnen volbrengen, moet ge de scheepsregisters van 7 tot 11 November raadplegen, alsmede de politieregisters. Verder moet ge ter plaatse onderzoek doen, geheime nasporingen verrichten. Ziedaar uw weg, den weg naar uw geluk I Hebt ge mg begrepen, mjjn- heer Burns P* De weg naar zyn gelukja, dat begreep Will Burns wel, ook zonder de opwekkende woorden van Twellingwood. Het gold Anny, en voor haar had hg De aandacht vaa de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der militiewet 1901, luidende als volgt: „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot aangaan van eene ver bintenis voor de buitenlandpche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestem ming vanwegen onzer Minister van oorlog. Die toestemming w. dt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór bunne inly ving bij de militie hun beroep van de buitenland - sche zeevaart maakten en die zioh over eenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Vlissingen, den 6 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Seeretaris, WITTEVEEN. III. (Slof). De Balkan Staten komen steeds op ons jaarlgksch menu voor maar meer dan Rusland plaatst Oostenrijk zich in de laatste jaren daar op den voorgrond. Het is nu reeds verscheidene jaren geleden sedert door de Mogendheden besloten werd om in Macedonië, het gewest dat nu aan de beurt ligt om in de toekomst aau het Turksche gezag te worden onttrokken, zekore hervormin gen in te voeren, die ten doel zouden hebben om de woelingen- ssr onderling twistende nationaliteiten, waartegen de Ports machteloos staat, en die overal onrust veroorzaken, te doen ophouden. Daarom zouden de grenzen der afzon derlijke districten arders getrokken worden, opdat elk district althans in hoofdzaak zou bewoond worden door personen van eenzelfde nationaliteit. Maar de bewoners van Maeedonië zeiven wilden daar niets van weten en begonnen onder elkander een soort van oorlog, met tallooze gruwelen en met de be paalde bedoeling zich het grootst mo gelijke gebiedsbezit te verschaffen, waar mede dan bij de nieuwe grensbepaling wel rekening zou moeten gehouden worden. Op die wijze komt er van de voorgenomen hervormingen niets e1? wat tot stand gekomen is, zooals de orga nisatie der politie onder Euiopeesch toezicht en bevel, heeft feitelijk geene uitwerking. Het ongelukkige Servië is er ook al slecht aan toe. De vorst houdt zich met moeite staande op zyn troon, dien bij zonder den bekenden koningsmoord niet Abonnejiicsits-Advertentiëu op acer roordcclige voorwaarden. allee veil. Haar lijden der laatste maan den stemde hem wrevelig tegen zichzelf, omdat bij niets bon doen om baar te helpen. Thans was er gelegenheid om hare familie van dienst te zijn. Met beide banden greep bij die aan. In Lincolns Inn aangekomsn, ging Twellingwood met Will in zijn kantoor. Op deu korten weg tot aan het kan toor van Twellingwood zagen zij toe vallig Perkins en Linniog voorbijrij den in de fraaie equipage van den heer Van Elverdaal, Het was een korte, maar vreemde ontmoeting. Linniugbad vermoedelijk van juffrouw Badsley ver nomen, welke betrekking er tuaschea Anny en Will Burns bestond, en hij bad Will ook wel eens zoo in het voor- bijgasn gezien. Nu by dezeu jonkman in gezelschap zag van den algemeen geachten advocaat Twellingwood, keek hij verwonderd op. Van schrik viel de sigaar hem uit deu mond. „Hebt g9 die twee gezien, Perkins vroeg hij geheimzinnig. „Wat zou dat te beduiden hebben P" Glimlachend stapte Twellingwood voort. Hij vond het een sterk stukje, dat de advooaten, die elkanders tegen standers waren, zoo broederljjk en in zou bestegen hebben, en twisten met Oostenrijk, dat de grenzen voor den Servischen invoer dieht houdt, benadee- len de welvaart des lands op gevoelige wijze. Alleen Rumenië en Bulgarije maken bet goed. Bulgarije heeft alles aan zyn koning te öankeLdie een zeer verstandige politiek voert en zyn wensch misschien nog wel eens vervuld zafzien, om het land tot een koninkryk te ver heffen. De minder gelukkige regeling van hst grondbezit en de overwegende invloed van het Joodsche element, had in Rumenië een opstand der landbou- wende bevolking ten gevolge, waarbij het vrjj ruw toeging, doch die vrij epos- dig verliep en weliicht door wijziging van wetgeving tot betere economische toestanden aanleiding zal geven. Voor Engeland was het afgeloopen jaar zeer bel mgryk. De gevolgen der optreding van bet liberale bewind deden zioh verder gevoelen. Met het behou dende Hoogerhuis namen de conflicten tos, en natuurlijk ook tusschen dit Huis en het Lagerhuis, waaruit de regeering is voortgekomen. Man heeft Engeland wei eens een republiek met een gekroond hoofd genoemd en vrij wel terecht maar de instelling van een Earste Ka mer, die niet uit het volk is voorlge- bomen, is daarmede dan tooh geheel in strijd en het ie dan ook de bepaalde bedoeling der tegenwoordige regeering om een wijziging der constitutie te verkrijgen, op zoodanige wijze dat de maatregelen, tot stand gebracht door regeering en volk, niet langer systema tisch kunnen worden tegengehouden door een niet uit het volk voortgekomen lichaam. Maar hoe dit zal moeten ge schieden is voorshands een duisterheid, daar meu zich met medewerking der lords niet behoeft te vleien en anders het tot stand komen van zoodanige wetswijziging vrij wel met een staats greep gelijk zou staan. Wij hopen dat de flinke regeering, die thans het Vereenigd Koninkrijk bestuurt, een uitweg zal weten te vinden. Ware de regeering van Sir Henry Campbell Bannsrman eenige juen vroe ger opgetreden, dan zouden de Hol laudsche koloniën in Zuid Afrika zeker gespaard zijn gebleven voor de vreese lyke slagen welke zij ondergaan moee ten, om na een hopeloozen strijd voor de vrijheid ten slotte toch Eagelsehe kroockoloniën te worden. Gelukkig ge droeg de onderworpen bevolking zioh zoo loyaa! tegenover de overwinnende bet publiek een lijn trokken. Konden zij niet in eon huurkoets rijden, zoo lang het proces nog niet tot een einde gebracht was Ean oogenbük later trad Twelling wood zijn kantoor binnendaar had hij een lang, ernstig gesprek met Will. Hij zstte den jonkman uiteen, wat hjj te doen had en hoe hij zyn doel het best zou kunnen bereiken. Als ervaren rechtsgeleerde kon bij Will veel goeden raad geven aangaande de manier waarop deze moest te werk gaan. Nog dienzelf len avond vertrok Will van Charing-Cros-station naar Parijs. HOOFDSTU K SIX. Twellingwood was getrouwd en be woonde met zyn gezin een villa aan de Theems niet ver van de werf der Burr- nett Company. Eiken morgen reed hy naar zyn kantoor in Lineolns Inn en 's avonds keerde hij naar huis terug. De villa lag aan het water, en zoo is het lieht te begrijpen, waarom zijne twee oudste dochters veel aan water sport deden. Bij goed weer zwommen zij als eenden, zij roeiden en zeilden en hun grootste verlangen was naar een klein stoomjacht, waarmee nu en partij, dat de nieuwe regeering geen bet minste bezwaar had om te doen wat van Britsche zijde by de onder werping in uitzicht was gesteld, name- lyk de beide voormalige republieken tot afzonderlijke kolonies te verheffen, elk met een eigen wetgevend bestuur hetgeen de verhouding tusschen Boer en Brit ontzaglijk heeft verbeterd. Daar de Boeren de meerderheid vormen, hebben zy de economische ontwikkeling van het land thans in eigen hand, de welvaart neemt weer toe en op de graven der vele gevallenen verrijst eea herboren Zuid-Afrika, dat waarschijn lijk de kern zal vormen van hot ver eenigd en onafhankelijk Zuid-Afrika der toekomst. De Amerika?,neckJapansche en de Perzische gebeurtenissen, liggen nog versch in bet geheugen.Of een oorlog tus schen Japan en de Vereenigde Staten in de lacht heeft gehangen, naar aan leiding van de verbittering in Amerika tegen de Japansohe werkkrachten, die met zoo uitnemend succes concurreeren en niet ultyd behoorlijk door de auto riteiten werden of konden worden be schermd, is niet met zekerheid te zeg gen. Wij vreezen dat de door de ge beurtenissen der iaatste jaren eeniga- zins overmoedig geworden zijnde Japan ners er andera niet te vee! bezwaar in zouden gezien hebben. Zooveel is zeker dat de Amerikaansche regeering be grepen heeft, dat zij wel wat meer zorg kon besteden aan hare maritieme be langen aan de westelijke kusten en daarom een zeer sterke vloot er heen zond. Ia hoofdzaak betrof de quaestie Cali fornia, en dat heeft de aandachs ge vestigd op eene der gebreken in de constitutie van den Amerikaansohen Statenbond, waarin aan eiken staat af zonderlijk wel wat veel maoht is ge laten. Te kwader ure zou men wel eens kunnen ervaren dat onnoemlijk groote gevolgen zouden kunnen voortvloeien uit die al te groote zelfstandigheid. Mocht aan den wakkeren Roosevelt een langer politiek leven gegund zijn, dan zou hij zeker enkele hangende politieke en economische vraagstukken men denke san de overmacht van het groot bszit, wel tot een bevredigende op lossing weten te brengen maar waar- echijnlyk zullen wij hem niet zoo lang meer op zyn post zien. Ziedaar onze indrukken van ons dan ook groolera reizen gedaan konden wordea. Dit verlangen werd eohter niet bevredigd, want papa Twellingwood zjg met genoegen, dat de meisjes hare gezondheid en kraoht bevorderden door veel beweging in de frissehe luoht, maar als de kosten te groot waren, hield hij ais een verstandig man ztyne geldbeurs gesloten. Ean verlangen, vooral een, dat niet vervuld wordt, blijft tooh een verlan gen men denkt hoe langer hoe meer aan het begeerde voorwerp. Zoo stonden de beide meisjes dikwijls bij de rivier en keken dan weemoedig de kleine mooie jachten na, die met een vroolijk gezelschap voorbijvoeren. Wat moet het toeh heerlijk zijn, een eigen jaoht te bazitten, dachten zy dan. Hoe pret tig, als men langs boeschen en welden kan varen, onder een zonnetent in een luierstoel, en aan den wal kan stappen zoodra men maar wil. Onder zulke omstandigheden was het voor de meisjes een gebeurtenis van belang, toen op zekeren dag een klein, fraai stoomjaoht dicht bij de villa an kerde. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1