k ééi li Maandag 6 Januari. ttwwt 1 ep li i'.SULLLETOK. mei MIL MapMai, jfaijilf lienkiiüi. No. 4. 46t 1908. VLISSIMSCI1E COERAST Prijs per drie maandea 1=30» Fraaoo IBfll Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij aiie Boek» handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., KI sine Mai' .t, ADYERTENT1ËKvm. t—4 regels @,40, Voor eiken rege'; meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs .slechts twee maal berekend. Groote tetters en cliehé'3 naar j. laatsruim e irsctetjni dagelijks, uitgezonderd op 2ioo- en feestdagen. Toen, enkele jaren geleden, Frank- rjjk en Engeland tot eene regeling kwamen van een aantal quaesties, over b"zi'tingen, reohten en voorrechten in versohillende deelen der aarde, sedert welken tijd de betrekkingen tusschen beide landen uitmuntend zijn geweest, wekte dit de ontevredenheid der Duit- scha regeering op, die evenmin als eenige andere van het gebeurde in ken nis werd gesteld. Op den loop der M?- rokkaansohe zaken is dit, zooals wij weten, van grooten invloed geweest. Ook tusschen Duitsehland cd Engeland werd de verhouding zeer gespannen. Golukkig dat de souvereinen tegen woordig wat beter dan vroeger hun roeping begrijpen en onder die mag koning Eduard yan Engeland wel in de eerste plaats genoemd worden en deze heeft dan ook den wagen weer in het rechte spoor weten terug te brengen, door het uitmuntende middel ven persoonlijke ontmoetingen. Trou wens. ook elders zagen wij teekenen reaucratie, de regeeriDg der groote ambtenaren, op hun beurt door do kleinere geholpen, allen koning op eigen gebied, met de daaraan verbonden wil lekeurigbeden en knoeiergen, triomfeert weer en het kan nog lang duren eer de golven der omwenteling dit ver molmde en toob nog zoo krachtige ge bouw zullen omverwerpen. Het was geheel in strijd met het bestaande keizerlijk besluit van 1905, dat, zonder medewerking der wetgeven de macht, een nieuw kiesstelsel werd ingevoerd, zóó beperkt, zóó ouderweteoh en met zoovele uitsluitingen, dat de bedoeling volkomen duidelijk bleek het in het leven roepen van een ver tegenwoordiging, die een blind werk tuig is van de regeering, om aan de wereld tooh den sefaijn te vertooneni dat Rusland inderdaad sen constitutio neels monarchie is geworden. Zoo gaarne zouden wij iets van be- teekenis willen mededeelen omtrent de geschiedenis van het groote Duitsohe rijk, dat wil dan zeggen iets goeds maar het is nauweljjks mogelijkDe wetgeving ging er ook thans een tragen gang en wordt nog altijd voor een groot deel beheerscht door den machtigen invloed van het groot grondbezit en de ongelukkige verhouding der partijen. •van verbetering. Eogeland en Rusland hebben ten opzichte van den ouden Da afnemende invloed der sociaal demo- twisleppel in bet .Oosten elkanders reohten nauwkeurig afgebakend. Voor- veeret ziin daar geene conflicten te wach- Iten en ook de betrekkingen tussohen Rutland ca Duitsehland zijn zeer goed, izoodat het eerstgenoemde land alleaan- dacht zou kunnen wijden aan den ellen- diges binnenlandscben toestand. Men streed het gansche jaar door, op ver- schillende wijzen, om verlost te worden 'van het ondragelijk juk der ambtenaars- tirannie, om meer persoonlijke vrijheid, jj-mcr recht en meer gelijkheid voor de wet te bekomen en men is blijkbaar vermoeid van den strijd, zoodat de re- gaeriigshaan voorloopig weer koning kraait. De volksvertegenwoordigingen zijn niets dan doodgeboren kinlorenen ai waren zij het niet, zij zouden toch de uitdrukking van den volkswil nier wezen en niets kunnen doen dan wat overeenkomt met den gebiedenden wil der regeering, die er waarschijnlijk in Blagen za! weer eens voor een tijd de ont wikkeling van het Staats- en maatschap leven tegen te houden. De bu 68 „Is dank u wel, mijnheer Twelling- woad. Mogen we u vandaag nog ver wachten Mama is zeer bezorgd over een bewgsstuk, dat vandaag moet ko men... betreffende papa." .Zeg dan aan uw mama, dat zij niet itzirgd hoeft te zijn over dat bewijs stuk. Ailes is in orde, al heeft zij dat papier nog niet in handen. Ik'hoop (ehter nog gelegenheid te hebben van avond een kort bezoek aan uw mama te brengen. Tot weerziens, juffrouw Anny", zeide Tweiiingwood, terwijl bij hrar vriendelijk de hand reikre. «Tot spoedig weerziens, mijnheer 1 ftellingwood", antwoordde Anny en Caarop stapte zij in vlaggen tred naar de apotheek. oratie, waarmede de regeering vroeger terdege rekening had te houden, heeft den vooruitgang niet bevorderd. Hoe het in dit machtige rijk nog altoos gesteld is met de denkbeelden omtrent een gezonde regeerkunde en omtrent economische ontwikkelings- eischen, wordt wel bewezen door de maatregelen tegen de PoleD, die behan deld worden, aleof ze inderdaad geene onderdanen van het Duitsche rijk waren. De meest stuitende bevoorrechting van het eene deel des volks boven het an dere, dat als het ware met geweld van den geboortegrond wordt verwijderd, omdat men het in den economisehen strijd vreest, wordt ons hier vertoond en het is ons onbegrijpelijk hoe een man als de keizer, dia toch zoovele goede hoedanighaden bezit, zich met zulke regeerstelsels kan vereenigen, die het Duitsohe rijk, dat op gebied van ontwikkeling en vooruitgang het toon gevende op bet vasttland van Europa moest weren, verhinderen aanspraak te maken op de algemeene sympathie. „Kom, laat ons nu ook gaan®, zei Tweiiingwood, terwijl hij zijn hoed nam. „Zjjt ge gereed, mijnheer Burns P" „Alsbegon Will, het oog op zijn patroon richtende. „Ja wel, alles is in orde", vi 1 Tweiiingwood in. „Kom maar mee, ge hebt een week vorlof, maar ik hoop, dat ge vroeger terug zjjt," Toen Burns met dan ouden heer op straat kwam, reed er juist een omnibus voorbij, die naar Lineolns Inn moest. Zij klantarden naar boven en toen zij zaten, vroeg Tweiiingwood ernstig „Kent ge de geschiedenis van de familie Elverdaal P Weet ga de reden, waarom men haar de erfenis betwist P" „Juffrouw Anny heeft er met mij meermalen over gesproken. Ik bende de familie reeds jaren lang, toen zij nog ia de Binsburystraat woonde. Elf jaar heb ik met mijn moeder in hetzelfde huis gawcocd als zij." „Goed, goed 1 Keat ge Thomas Green ook „Eanigen tijd geleden heb ik ham meermalen in „De blauwe Jakker" gezien als ik voorbijkwam," „Hebt ge hem gezien?" vroeg Twei iingwood levendig. „Zoudt ge hem TelepliftoiiHiittsmei' 10. Dan heeft de Oosten vijksche lappen deken bet in Ii6t afge.oopsn jaar toch beter gemaakt. Dat a: die lapjes, dat zooveel verschillende nationaliteiten, in vrede met elkander zouden leven, dat een volk als bat Hoogt arecbe fijn denk- boeld van volkomen losheid van Oos tenrijk, ooit zoo kunnen opgeven, is natuurlijk ondenkbaarmaar de grjjze vorst, die met zooveel eer den last der jaren draagt en menig jonger gekroond hoofd beschaamd maakt, sfrijdt nog met jeugdig vuur, zoowel voor zijn eigen lievelingsdenkbeelden als voorde algemeene landsbelangen. Reeds tien jaren lang was de verhouding tuescben de beide groote deelen der monarchie niet bij behoorlijke overeenkomst ge regeld en stond men dus steeds aaa alle mogelijke gebeurlijkheden bloot. Gelukkig is de zaak nog weer terecht gekomen, maar Hongarije staat er al weer sterker voor en nadert langzamer hand meer het groote doel. Het zeer slechte kiesstelsel, dat is Oostenrijk nog steeds toepassing vond, werd door het algemees kiesrecht ver hangen niet omdat de keizer es zijne regeering er persoonlijk zoo hoog mee wegliepen maar omdat do ongelukkige samenstelling van den Rijksraad niets dan een eeuwigdurende strijd voor per soonlijke belangen tusschen de ver tegenwoordigers der v-reehillende na tionaliteiten tengevolge bad. Yan het stemrecht, algemeen g-j ren en op ge lijke wijze uitgeoefend, verwacht men in dit opzicht betere toestanden, maar natuurlijk kan slechts de tijd leeren of de hooggestemde verwachtingen ver wezenlijkt zullen worden. BiiiigHMsÉe lerlÉteiv ïïet NAuwj jarshal ten Hove. Voor hst Nieuwjaarsbal ten Hove ven zich gisterenavond omstreeks 9 uur ongeveer eea duizendtal bewoners te 'sGravenbageen daarbuiten naar het in etectrisch lieht badende paleis van H. M. de Koningin. Da gasten bestonden uit leden van het Haie van 11. M de Koningin van H. M. de KoniDgin moeder fin vau Z. K. H, den Prins het corps diploma tique, de ministère, da ministers vao Smat, de Hcoga Staatscollegiën, de Kamers der Staten-Generaal, de Gede puteerde Staten van Zuid-Hol'and, den gemeenteraad der Residentie, alle rechts kunnen herkennen P" 1,0, ja 1 Uit duizenden zou ik hem vinden, wegens de gele tint van zjjn gelaat. Het was een kleine, maar stevige man." „Met een gespleten oorlel en een klein litteeken boven het rechteroog." „I.)at weet ik niet, maar het kan wel zoo zijn." „Ik verzeker u, dat het zoo is. Ver geet dat niet, want misschien komt hst n nog te pas. Ik heb sen grondig on derzoek naar dien Green ingesteld. Als een bloedhond heb ik dag aan dag zijn Bpoor gevolgd hier in Londen. Maar vier dagen lang heeft hij ergens ver toefd, waar ik geen spoor van kan vinden dat is van Woensdagavond, toen hij uit de Winohosterstraat no. 5 ver dween, tot Zondagavond, toen hij weer kwam opduiken ia „De drie Koningen". Waar W2s hij dan al dien tijd Wat heeft hij ia dien tijd gedaan P Dat zijn vragen, waarop ik gaarne het antwoord zou willen weten. Woensdagavond ver dween hij uit zijne oude woning, een kleinen reiskoffer meenemende. Heeft hij eene reis gedaan Wat dunkt u daar van P Ik ben er bijna zeker van, dat bij niet in Londen is gebleven. Waar Abonnemeats-AilförteEtiën op zeer voordealige voorwaarden. eollegiën en het kantongerecht, het amb tenaarseorps der departementen van Basfuur, de vlag-, opper-, hoofd- en verdere officieren van zee- en landmacht, de landweer en de reserve. De leden van gezantschappen en de booge autoriteiten, die in hst aaa het bal voorafgegane cerelo door de konink lijke familie, waarbij It. M. de Konin gin moeder, die de soiréa bijwoonde, z'ch even te voren had gevoegd, werden begroet, waren meest allen vergezeld van hun dames in smaakvolle balklee- ding. In de groote balzaal werd gedanst onder de tonen van het strijkorkest der Koninklijke militaire kapel, onder leiding van den directeur-luitenant Bouwman. Ook werden eenige quadrilles gevormd, waaraan H. M. de Koningin niet deel nam, doeh waarin de Prins ia een der partjjen stond. In de kleine balzaal speelde een orkest gevormd uit de leden der kapel van dl vroegere schutterij. Zoowel tijdens Hr. Ms. verblijf in de danszaal als in de aangrenzende salon- vertrekken heeft de Koningin velen dar genoodigden aangesproken. De twee buffetten, het ééoe voor de bezoekers met dames in de galerijzaal, het andere voor de heeren, in eea kleine zaal. boden gelegenheid tot het gebruiken van verfrissebende dranken. Ruim 12 uur was bet Nieuwjaarsbal geëindigd. Se oorlogsbegreoting. Da „Nederlander" heeft het noodig geacht naar aanleiding van de verwer ping van de oorlogsbegrooftsg nogmaals een artikel het licht te doen zien. Het ohrist.-hiet. blad schrijft Enkelen schijnen te meenen, dat het afstemmen van een bagrooting „om re denen daarbuiten gelegen", slechts kan verweten worden aan wie in een mi- nieter een geheel kabinet wil treffan, m. a. w. wie door hoog politieke mo tieven wordt geleid. Niet aan wie door de afstemming slechts bet beleid van een bepaalden minister wil treffan. Deze meening is onjuist. De begroeting bestaat uit een reeks afzonderlijke oredietaanvragen. Wie te gen een of meer dier aanvragen be zwaar heeft, kan deze afstemmen en, zoo de meerderheid hem in 't ongelijk stelt en het bezwaar hem overwegend schijnt, om die reden ook de faeele ba grooting verwerpen. Op die wijs blijft de eindstemming steeds verband houden met den concreten inhoud der begrooiing. Wat daarentegen, naar antir. staats recht en naar de bedoeling der Grond wet niet mag, is de bevoegdheid der Kamsr tot het vaststellen der begroo ting aangrijpen als middel om da Ko ningin te dwingen zich van ees bepaal den minister te ontdoen. De Koningin benoemt en ontslaat Haar ministers. zou hij geweest zijn f „Ik kan er zelfs niet naar raden, mijnheer." „Niet? Werkelijk niet P Nu, luister dan eens goed. Juist in die vier dagen begon het gebabbel over den gestorven en dan weer niet gestorven Scheppers. Ik heb onderaoeht, van wien dat praatje afkomstig kon wezen, en etuitte daarbij op den ouden Broekers; maar vermoe delijk is Green toch de man, die het de wereld inzond. Voordat hij verdween, wist niemand iets van die romantische geschiedenis, en na zijne terugkomst wisten verscheiden personen daarvan ts vertellen. Wat is de oorzaak daarvan P Laat ons de feiten eens ernstig nagaan. Wij zullen eerst eens onderstellen, dat Scheppers een arme drommel was, om wien niemand zich bekommerde. Onder- stellen wij verder, dat hij gestorven is, zonder geld en zonder schulden na te laten, want, mijnheer Burns, de na latenschap van een menseh is als zijne schaduw, die nog lang na zijn dood in de wereld onder de mensohen rond spookt. Dus zeg ik, wij onderstellen eens, dat Scheppers gaan schaduw had hg sterft en wordt begraven. Gelooft ge nu, mijnheer Burns, da: onder zulke De Kamer heeft het recht over het re- geeringsbeleid, ook over het beleid van esn enkelen minister, te oordeelen. Zij kan, zoo zij wil, bij motie haar oordeal uitspreken. Maar zij denatureert de con- stitutioneele instellingen, wanneer zij aan een minister opzettelijk het regee- ren onmogelijk maakt door hem gelden te onthouden die roodig nijo gelden waartegen zij op zich zeif geen be zwaar heeft; die zij aan een ander mi nister zou geven en die zij nu slechts weigert, niet om de gelden zelvea, maar om de Koningin te dwingen. Wie de eindstemming over een fce- grooting maakt tot de stemming over een motie van vertrouwen of wantrou wen in den minister, miskent deneoa- stitutioneelen p'icht der Kamer om de begroeting vast te stellen. Het onderscheid tusseben dezsn in» constitntioneelen weg en het voorstellen ven een motie ie ook praetiEch vooral in het jongste geval duidelijk aan het licht getreden. In tweeërlei opzicht. Een motie voert vanzelf tot een openlijken, loyalen strijd, waarbij van verrassing geen sprake kan zijn. En een motie be vat de korte samenvatting der grieven, die tot het afkeurend oordeel aanleiding geven, zoodat de getroffene en zijn ambtgesooten weten waar men aan toe is. Twee puaten, die bij de jongste ver werping te wensohen hebben overge laten. Aantal kiezers. Blijkens de kiezsrsstatistiek van 1907 6 voo komende in de uitgaven van ha Centraal Bureau voor de Statistiek, be' droeg het aantal kiezers voor de Twesd Kamer volgens de kiezerslijsten va.a 1907 789 290 tegen 753 130 in 1906. Van deze 789 290 waren 700.986 beiastiagkie-ere, 24.646 huorkiezere, 50 450 loon- en pens-oenkiezers, 7717 5491 examenkiezers. Eea aati-revolationnair regeeriags- program. De anti-rev'olutionnaire „Rotterdam mer", een blik slaand in 1908, stippelt het program uit van een toekomstig ministerie van rechts. Als niet zegt het blad in we tenschap en politiek da christelijke op lossing van de sociale q iseBtiëu wordt nagespeurd op anderen weg dan waar lungs radicalisme en sociaal democra tie een oplossing begesren, das miet de Vrije Universiteit redes van bestaan ea vindt da anti revolutionnaire partij zich overbodig. Gelukkig ia er echter bg anti revolutioanairea een zucht, hoe ze ook soms verschillen, om saar eea poli tiek, die principieel met het Woord des Heerea rekening boudt te streven. Ia dit opzicht mogen we iets verwachten omstandigheden iemand ter wereid aan den dood van Schepaera zou getwijfeld hebban f „Zaker niet! Waarom zou men daaraan twijfelen P" „Juist zoo, maar nu komt, wat ik de schaduw van den ouden Scheppers noem. Die schaduw brengt de mensohen van de wijs, het graf wordt geopend en men vindt twee zakken zand begrijp het goed, dat gebeurde, nadat Green vier dagen lang in Londen niet te vinden was," „Ge bedoelt das, dat hij „Ik bedoel niets, mijnheer. Wat ik niet met zekerheid weet, mag ik niet uitspreken. Luister nu eens verder. Ik spreek nog altijd over de schaduw. En die jehaduw oefent natuurlijk haar invloed allermeest op de personen, wier belangen bij het sterfgeval betrokken zijn. Deze mensehan ondervinden dien invloed soms zoo sterk, dat zij zelfbe drog plegen. Tot die mensohen behoort in dit geval ook Thomas Green. Dit en nog andere redenen waren oorzaak, dat ik mijne aandacht op dien man vestigde reeds den eersten dag, dat ik van de zaak hoorde. De schaduw heeft hem misleid." (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1908 | | pagina 1