BuiteitkoiMe berichten, Burgerlijke Stand- Vervolg Advertentiën. iaii TIE1N. Laatste Berichten, DomBellardi (p. Liter) 1.17 Pryzen netto a contant. of men wist vrij zeker dat de vaandrig Uilmo de schuldige was. Toen legde men hem een valstrik zijn brief werd beantwoord met een verzoek om een rendezvous een ambtenaar in burger' kleeding begaf zich daarheen en ont moette den scheepsvaandrig. Deze scheen echter te vermoeden dat de an der kwaad in bet schild voerde ea richtte zijn revolver op den ambtenaar. De ambtenaar hief zijn henden io de hoogte, riep Uilmo toe dat hij geen wapen bij zich had, en niet bereid was te onderhandelen voor Uilmo het zijne wegwierp. Nauwelijks echter had deze aan dat verzoek voldaan, of de ander wierp zich op hem en gaf hem een harden vuistslag in bet gelaat, zoodat de vaandrig bewusteloos neerviel. Da delijk ijlden verschillende agenten ter plaatse en namen den verrader in hech tenis. Hg legde een volledige bekente nis af. Over de aardbeving in Calabrië meldt een telegram uit RomeOp het zelfde oogenblik, dat in Caiabrië twee na de vorige aardbeving weer opge bouwde dorpen feestelijk ingewyd wer den, gebeurde de nieuwe ramp. Naar de beschikbare berichten, ia het tooneel evenals twee jaar geleden weer bet heete zuidelijke Calabrië en het ooste Igke Sicilië, een halve oirkel, met de Liparische Eilanden als middelpunt. Ditmaal schijnt echter niet de Tyr- rheensche kust, maar de Ionische het ergst getroffen te zjjn. De directeur van het observatorium te Rome heeft aan een verslaggever der „Tribuna" gezegd, dat de aarde in die streek se dert 1905 niet stil gestaan heeft. Na die van 7 Sentember 1906 was deze nu de hevigste beving. Behalvede plaaisen, die als 't zwaarst bezocht reeds in berichten genoemd zijn, vinden wij nog de volgende dor pen opgesomd, elie min of meer be schadigd Galina, Condufuri, Oppido, Carsff», San Luoa, San Lorenzo, San Ferdinando di Rosarno, Cataforio, Sant' Agata, Bova, Saiti, Cosoleto, Brnzamo, Bianconovo, Catona, Ardors, Mammola, Precaeore, Sant, Hario de Ionio. Een interessant geval van zelf- hypnose heeft zich in een der Lon- densche hospitalen voorgedaan. Een jonge vrouw moest vijf tanden ge trokken worden. De arts besloot, dat men aether ohioryde voor de naroese zou gebruiken. Hiertoe worden mond en neus van den patiënt met een gum mi-kap bedekt, waarin zich een geslo ten capsule met aether-ohloryde be vindt, die door het uitoefenen van druk, door middel van een schroef gebroken wordt, waardoor de aether vrijkomt. De schroef werd ock in dit geval aan gedraaid. De patiënte verviel in een bewusteloozen toestand, de vijf tanden werden getrokken, waarna zij ontwaak te, zonder dat de operatie haar eenige pijn had veroorzaakt. Toen men daar na het narose-apparaat voor een ander wilde gebrniken, ontdekte men, dat de aether-capsule niet geopend was geweest, zoodat de aether geen den minsten in vloed op de patiënte bad kunnen uit - oefenen. Men is dus wel genoodzaakt hier een merkwaardig geval van zelf- hypnose aan te nemen. Nette toestanden heersohen er in Zuid-Italië en vooral nu nieuwe rampen dit land bezoeken is het wel de moeite waard hierop de aandaeht te vestigen. Bg de aardbeving die in 1905 Calabrië teisterde, werd o.a. de stad Parghelia zoo goed als geheel verwoest. Onmiddel lijk na de ramp braeht koning Victor Emmanuel een bezoek aan de stad, waar hg zooveel als in zgn vermogen was de ellende trachtte te verzachten. Het koninklgk voorbeeld bad ten gevolge, dat oveial in den lande ondersteunings- oomités werden opgericht om de zwaar beproefde bevolking van Calabrië hulp te brengen. Dezer dagen nu echter bracht de koning weder een bezoek aan Parghelia, maar wat bleek toen. De verwoeste huizen bevonden zioh nog in denzelf den toestand als twee jaren geleden en de bevolking woonde nog steeds in de armelgke, dadelyk na de ramp opge richte loodsen. Een nieuwe straatweg zou worden aangelegd, maar met dezen aanleg, waarvoor de iegeering de noodige gelden toestond is nog steeds niet be gonnen. Men wacht nog op den afloop van een proces tussehon overheid en aannemer. In de andere plaatsen van Calabrië ziet het er niet beter uit dan in Par ghelia. Waar is dus het geld gebleven, dat door de onderBteuningseommissiën ten bate der noodlgdenden is ingeza meld f Wie heeft zieh met dat voor de talrgke ongelukkigen bestemde geld verrijkt P Een dezer dagen beëindigd proees tegen de „Avanti" geeft hierover eenig lieht. Dit blad nl. had beweerd, dat Searfoglio, de leider van de „Mattino", een deel der voor Calabrië ingezamelde gelden had verduisterd. Een medewerker van de „Mattino" zou gezegd hebben „In Calabrië regent het geld. Iedereen tracht daar wat van te haieD, laten wg dat ook doen." De „Avanti" is van de beschuldiging van beleediging niet vrijgesproken, daar de vervolging wegens verjaring moest worden ingetrokken, maar wat bg bet proces aan het licht kwam, toont wel het bestaan van een ergerlijke corruptie in Zuid-Italië, wsartegeD de regeering niet minder strenge' maatregelen zal moeten nemen dan tegen Mafia od Camorra. By het openbaar onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp te Shrewsbury, zgn een paar merkwaar dige dingen aan het licht gekomeD. Onder de tender werd het lijk gevon den van een klerk, Kelley genaamd, wiens banden zeer vuil waren, terwijl zgn kleeren vol steenkoolstof zaten. Hg had geen spoorwegkaartje bjj zich. Hij kan onmogelijk na de ontsporing uit een rjjtuig vooruit onder den tender zgn geworpen. En de hoofdagent, die hem daaronder uithaalde, verklaarde vaat overtuigd te zijn, dat hij op de machine heeft gereden. Onder de puinhoopen werd een mandje gevonden, zooals arbeiders gewoonlgk voor het bergen van hun boterhammen gebruiken. Het bevatte een kruik. Beide zaken waren echter tot dusverre voor den inspeoteur van het onderzoek achter wege gehouden, hetgeen op hem een slechten indruk maakte, te meer doordien de kruik bg vertooning uitgespoeld soheen. De schouwing van het lijk van den machinist heeft echter niet de aan wezigheid van alcohol in zgn maag bewezen. Zgn algrmeene lichaamsge steldheid wees er op, dat hij een matig drinker waB, met een gezond gestel. Doch het is wel merkwaardig dat na dit ongeval twee gevallen van dien aard zgn voorgekomen. Zaterdag stierf een 53 jarige machinist te Leieester onder het ryden op de locomotief. De geneesheer, die zgn lijk schouwde, ver klaarde. dat bg aan de ergste hartziekte geleden had en den laatsten tgd onge schikt voor den dieost was. Yrgdagmorgen viel de machinist van een goederentrein van den Great Wes tern spoorweg te Stourbridge in on macht, na den ganseben nacht dienst te hebben gedaan. Hg bleek bg zgn vervoer naar het hospitaal aan een zijde verlamd te zijn. Deze feiten wgzen wel op de nood zakelijkheid, dat machinisten geregeld medisch onderzocht worden. L'.oyd George gaf verleden week te kennen, dat hg dat onderzoek verplichtend zou maken. Financieele toestand in Amerika. Er moet op de New-Yorker beurs bijna een paniek hebben geheerscht. Bekende bankin stellingen als de „Knickerbocker Trust Cy* en de „Trust Company of America" hebben „runs" (aanvallen) gezien op baar kas, zooals zij nooit beleefd had den. De eerste beeft, zooals men weet, haar betalingen moeten staken. De laatste schijnt nog gered te kunnen worden met steun der schatkist. Het heeft gieter een goeden indruk gemaakt, dat da minister van fisanc'ën Cortelyou zich er mee bemoeide en vooral, dat bjj een verklaring afl'gde, volgens welke de positie der nationale banken te New York als krachtig mag worden beschouwd. De meeste bladen zijn het er over eens, dat de ernst van den toestand niettemin moeilijk overdreven kan worden. De ongerustheid van het pu bliek is veel grooter dan verleden week, verscheidene groote instellingen Ijjden daaronder, en 't zal te bezien zgn, boe velen nog de betalingen moeten staken tengevolge van den aandrang van het publiek. Nog wordt uit New-York gemeld: Toen de „Knickerbocker Trust Cy" zich genoodzaakt zag de terugbetaling van haar deposito's te staken, trachtte een groep van 300 deposito houders zioh met geweld toegang te verschaffen tot het hoofdkantoor, en slechts met behulp van een sterke politiemacht ge lukte het de dreigende menigte te ver- wijderen. Een eenvoudig fauisre- c e p t. Een verkoudheid in 24 uur genezen. Een hooge autoriteit op bet gebied van borstziekten beveelt het vol gende reeept aan als een uitstekend reeept tegen hoesten, verkoudheid, bron chitis, en ter genezing van longziekten. Soiilaestroop 40 gr., Karox Compound 30 gr. od Virginische Prnimenstroop 80 gr. Een voordeel hiervan is, dat de be- standdeelen bg eiken apotheker kunnen worden gehaald, die bet mengsel voor u kan maken, of bet kan thuis worden Sehud goed in een flesch en neem een theelepel vol elke drie uren voor kinderen de halve hoeveelheid. Adv. FRANKRIJK. Da heer Gauthier de Glazny interpelleerde gisteren in de Kamer de regeering over de onthullingen van Humbert betreffende de gel reken in de nationale verdediging en vroeg of diens mededeelingen juist zijn. Generaal Picquart, daarop het woord nemend, verweet Humbert gebrek aan reserve en teekende verzet aan tegen de bewering, dat de artillerie gebleken zou zijn in onvoldoenden staat te zijn. Minis ter Picquart verdedigde het beheer van het departement van oorlog en verklaarde, dat er maatregelen zijn genomen om de dekkingstroepen in staat te stellen hun taak te vervullen. Het Fransche leger is ia de minderheid, wat het aantal stukken gesehut betreft, maar de voorgestelde kre dieten zullen daarin verbetering brengen. Een onverwachte oorlogsverklaring kan alleen in de verbeelding bestaan. Wat het moreel van den troep betreft, zeide de minister, dat de jongste manoeuvres heb ben bewezen, dat de krijgstucht in het Fransche leger goed is. „Wij hebben", zoo zéide hij, „ons doel bereikt, n.l. om de militaire eischen met het democratisch stelsel in overeenstemming te brengen. De minister sprak daarna zijn vertrouwen uit in officieren en manschappen. De heer Humbert houdt de juistheid vol van de geleverde eritiek. De president weigert een voorstel van Humbert in stemming te brengen om een legercommissie te benoe men, die de generaals Brugère en Hagron zou hooren over de redenen van hun ontslag. Een motie, het vertrouwen uit sprekend, dat de regeering de noodige hervormingen zal invoeren ten bate van de nationale verdediging, wordt met bij na algemeene stemmen aangenomeu. Daarna wordt de zitting opgeheven. DUITSOHLAND. Hoe meerde dag van de heropening van den Rijksdag nadert, hoe drukker de bladen de nieuwe voor stellen bespreken, die, naar men vermoedt aan de afgevaardigden zullen worden voor gelegd. En vooral natuurlijk die voorstel len die meer algemeen de belangstelling gaande maken en waaromtrent men met een popelend hart en met een bezorgd strijken over de plaats, waar men zijn portemonnaie geborgen heeft, bijzonder heden verwacht. Want het is zoo goed als zeker, dat de Rijksdag-afgevaardigden allereerst zullen beginnen met de behande ling van nieuwe belasting voorstellen. Het drietal belasting-ontwerpen verleden jaar aangenomen, alsmede de belasting op het spoorwegtarief geheven, hebben zoo weinig geld in de schatkist doen vloeien, zijn in opbrengst zoover beneden de gemiddelde raming gebleven, dat men noodzakelijk naar nieuwe middelen moet omzien om in de steeds wassende uitgaven te voorzien. Het „Berl. Tagebl." is van meening, dat de regeering om aan eenige millioenen te komen, plannen beraamd tot invoering van een staats-alcohol-monopolie. De Ber- lijnsche correspondent van de „Köln. Ztg." bevestigt deze meening, na eerst ter plaatse inlichtingen te hebben ingewonnen. Inder daad moet de regeering dergelijke plannen voorbereiden en zullen de afgevaardigden heel spoedig voorstellen in dien geest be reiken, De gewone bronnen van 's rijks inkomsten, zoo schrijft de correspondent nog verder, kunnen in de toenemende uit gaven voor leger en vloot, koloniën en een behoorlijke bezoldiging van de rijks ambtenaren niet meer voorzien. Vandaar dat men zulk een monopolie overweegt". Het plan zou zijn, pm het rijk de groote spiritusfabrieken te laten opkoopen en de kleine te laten schaddeloosstellen. Voor de eerste jaren rekent men op een op brengst van 70 millioen inkomen uit het monopolie. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Oos- tenrijksche Bond tot behartiging van de belangen der landerijen en bebosschingen, heeft teWeeneneen vergadering gehouden om zijn standpunt te bepalen inzake den Ausgleich. 45 Agrarische, afgevaardigden waren bij een, evenals ambtenaren van alle Oosten- rijksehe departementen, die bij den Aus gleich betrokken zijn. De algemeene se cretaris van het uitvoerend comité van den Bond, ridder Von Hohenblum, bracht rap port uit, waarvan de conclusie was, dat hij den Ausgleich verwierp, omdat hij niet aan de economische eischen der agra riërs tegemoet kwam. Verscheiden ambtenaren kwamen hier tegen op, maar zonder succes, want de vergadering nam eenstemmig een motie aan, waarin de bepalingen van den Aus gleich geheel ouvereenigbaar worden ge noemd met de belangen der Oostenrijksche landbouw. RUSLAND. Een bericht uit, Petersburg, waarvan we slechts onder voorbehoud meldiug maakten, verzekert dat de Tsaar groote plannen heeft voor 't geval de derde Doema weer werk mocht leveren dat niet in den smaak van de Regeering valt. Die nieuwe constitutie verzekerde de be richtgever zou een ernstige beperking brengen ten aanzien van het beroemde Oetobermanifest, en wel in dien zin dat de Doema zou beroofd worden van haar wetgevende bevoegdheid, en aldus tot de rol van adviseerend lichaam (works adviezen dan wel nooit zouden gevolgd worden, vreezen we) zou worden teruggebracht. Niet onmogelijk lijkt het ons. datjuist is wat sommige buitenlandsche bladen naar aanleiding van dit gerucht opmerken dat het namelijk door conservatieve poli tici de wereld in is gestuurd, met het doel, de oppositie nu reeds te intimideeren. Men weet hoe sinds de ontbinding der tweede Doema de Regeering noodig heeft, gevon den, het kiesrecht opallemogelijka^ wijzen te verknoeien. En er is wel kans, dat dit haar in de derde Doema veel gemak zal geven. Maar de bureaucratie schijnt bang te zijn, dat die maatregelen toch niet af doende geweest zijn. In hoeverre de Regee ring tot strenger maatregelen gedwongen zal zijn, zal heel gauw blijken als de Doema 'n paar weken bijeen is. Stelselmatige obstuetie is misschien niet te verwachten pogingen tot aamenwerking zal ook de Doema wel aanwenden. Maar de Regeering wil waarschijnlijk wel wat meer ze wil 't liefst een Doema, die alleen ja en amen kan zeggen. En die is zoo makkelijk niet bij elkaar te trommelen. Vandaar dan 't achterdeurtje van deze nieuweplannen. De bureauoratie liep al met die plannen rond toen de eerste Doema nog bijeen moest komen, maar kon ze nog niet uitvoeren. Nu zou ze dan de gelegenheid schoon vin den en met breed gebaar den volke willen verkondigen, dat met een wetgevende Doema mets is aan te vangen. Dus zou men 't dan nu maar eens met 'n machine beproeven, die toestemmend knikt op al wat de regeering gelieft te beweren. Men zal toegeven dat 't plannetje min stens phantastiseh klinkt. Spoedig zal men er wel meer van hooren. De Doema komt gauw bijeen. MAROKKO. Een redacteur van den Matin" heeft een onderhoud gehad met Moelai Hafid. -De komische noot in het geval, die natuurlijk ook hier weer niet ontbreekt, is, dat den persman als bemid delaar om dat interview te verkrijgen diende, de Duitsche dokter Holtzmann, die indertijd door tal van Fransche bladen werd beschouwd als de auctor intellectu alis van den moord op dokter Mauchamp. Het gesprek had plaats te Marrakesj. De zuidelijke sultan was van oordeel, dat Marokko stellig het recht had Abdul Azis af te zetten, daar deze immers on machtig en niet in staat gebleken was orde te stellen op de zaken en het land in het verderf stortte. In dergelijke ge vallen had Frankrijk ook korte wetten gemaakt met monarchen en deed nog het zelfde met ministers. Geroepen voelde de tegensultan zich tot een heiligen oorlog tegen den man die het land naar den af grond bracht. Niet tegen Europeanen richtte zich zijn toorn, dat had zijn ver leden wel bewezen. Hij wilde de akte van Algeciras eerbiedigen, en als Frankrijk inderdaad het welzijn van Marokko be oogde, moest het zich neutraal houden in den oorlog tusschen hem en zijn broeder Abdul Azis. Moelai Hafid deelde voorts mede, dat hij van plan was naar Mogador, Jaffii en Masagan te gaan om aanraking te krijgen met de daar wonende stammen en zich te vereenigen met de mehalla der Sjaoeja, die nog versterkt zeu worden met 20 tot 25 duizend mannen uit het Zuiden. ZUID-AFRIKA. Een van de leden der zg. „constitutioneele" partij in den Vrij staat, de heer Arthur Barlow, vroeger in den raad van toezicht van het Afrikaner blad „the Friend", doch sindsdien uitge treden, is candidaat voor een zetel van het VrijBtaatsche Parlement. In een rede voor de kiezers deed hij zich kennen als een vurig Britseh imperialist. „Door den eed van trouw aan de Britsche regeering, riep hij uit, beschouw ik het als onzen plicht die regeering te helpen, niet alleen hier, maar overal. Indien er oorlog kwam tusschen Engeland en Australië, zou het de plicht zijn van Orangia om Engeland te helpen." Het auditorium begroette deze ontboezeming met luid applaus. Wanneer dus de overmoedige heer Dea- kin, Australia's premier, aan Engeland den oorlog mocht verklaren weet hij, dat hij den heer Barlow en vele zijner aanhangers tegenover zieh zal vinden. Een kleine revanche-tooht zou overigens vele Vrij staters en Transvalere, die in den oor log zooveel van de wilde Australische horde hebben geleden, misschien niet on aangenaam zijn, schrijft de „Z.-A. Post." De Transvaaleche Regeering heeft be sloten nog 10.000 pd.st. beschikbaar te stellen voor de model- of proefboerderij te Potohefstroom. Men ziet in de uitbrei ding welke huisvesting insluit voor studenten de voorloopster van de stich ting van een landbouwschool in de oude Trans vaalsche hoofdstad. Per Telegraaf. Het bezoek va» liet Dnltsehe Keizerspaar. AMSTERDAM. Het keizerlijk jacht „Uohenzollern" me' het Duitsche kei- zerepaar aan boord, wordt op 19 No vember, na zonsondergang teIJmuiden verwacht. Het jacht zal aldaar tot den volgen den oentend in of nabg de haven bigven liggen. Het ia de wenech ven keizer Wilhelm dat bg zgn aankomst tot op het oogen blik waarop de keizerlyke familie IJmniden verlaat, teneinde aan boord van bet jaeht naar Amsterdam op te stoo- msn, hst incognito worde geëerbiedigd. Dientengevolge zal de Nederlandsohe marine geen eerbewijzen aan den keizer verschuldigd zijn, voordat het jacht naar Amsterdam vertrekt. De keizer reist in den avond van 20 November rechtstreeks van Amsterdam naar Berlgn terug, zoodat het bezoek aan Den Haag geheel is komen te vervallen. De toestand te Rotterdam. ROTTERDAM. Heden hebben graan- werkers een protestvergaderinpr gehou den tegen bet bekende besluit der Scheepvasr'-verseaigiDg. De politie had den omtrek der Beurs door uitgebreide maatregelen te nemen, geheel afgezet, toneinde verwacht wor dende ongeregeldheden te voorkomen deze zgn dan ook uitgebleven. Maandag a. s. zullen 6 Engeieche booten gelost worden door personeel, aangenomen buiten de bootwerkers en etuwadoorsvrreeniging om. Overreden. LEIDEN. Hedenochtend ia een stok oud vrouwtje bg den spoorweg, bij een overweg, door een trein overreden. Haar beide beenen werden letterlijk van het lichaam gescheurd. Toen zij opgenomen werd, bleek zij dan ook reeds overleden. Treinbotsing. LONDEN. Een elec'riache trein van den LondonschenMetropolitain spoorweg is op een trein geloopen, die op het station stond. Het gebeurde hedenmorgen te ruim 8 uur, tg'deDS dikken mist. Bericht wordt dat 3 passagiers ge dood en een groot aantal gekwetst zgn. van Vlissingen. Van 22—26 Oct. ONDERTROUWD: E A. Stumm, jm. 24 j. en A. C. Watelle, jd. 24 q'. - H. A. A. Blom- mere, jm, 24 j. en M. W. Bouwman, jd. 23 j. J. L. Heijman, jm. 39 j. en C. J. Bontenbal, jd. 32 j. J. A. De Graeve, jm. 25 j. en J. M. M. du Gardein, jd. 25 j. P. C. de Vries, jm. 25 j. en E. A. Fagg, jd. 22 j. L. J. van der Weel, jm. 32 j. en J. Wisse, jd. 29 j. A. F. van Luijk, jm. 20 j. en M. de Rijk, jd. 19 j. A. Harpe, jm. 31 j. en A. Glerum, jd. 31 j. J. J. i'aljé, jm. 25 j. en C. Schipper, jd. 24 j J. C. Tienpond, jm. 24 j. en L. Stroosngder, jd. 22 j. B. Nijhoit, jm. 34 j. en 8. de Kostrr, jd. 22 j. J. F. van Hove, jm. 22 j. eo C. A. C. Brue), jd. 19 j. A. Mee ker, wedr. 31 j. en J. Meijer, jd. 26 j. M. van den Ban, jm. 33 j. en A. A. van den Ban, jd. 25 j. GETROUWD: C. Lagendijk, jm. 22 j. en M, J, Gireia, jd. 23 j. BEVALLEN: J. W. A. van Hoorn, geb. Liohten- berg, z. L. M. Bevers, geb. Schen- kenberg, z. M. P. E. van Miert, geb. Devoghel, z. E. 8. van Hal, geb. Loekemeyer, d. H. Gunst, geb, Reniers, d. OVERLEDEN: J. A. Spaeter, z. 4 j. K. Villée, man van R. M. E. Broeksma, 53 j. J. B. C Aspeslagh, ongeh. z. 22 j. Grootste détail-wijnhandelaren in Nederland. St. Eetéphe Médoc f 0.60 La Rose Ludon 0.72 Chateau Malleret 10.80 per flesch. p anker ra 45 l. 132. Chateau Malleret 0 0.80 Petit Bourgogne H 0.99 Graves Blanc 0 0.72 Haut Sauternes 1.35 Witte Bergerac 0 0.99 Niersteiner 0 0.72 Rüdesheimer 0 1.08 OUDE ROODE I PORTWIJN I 11.08 pet flescn. Extra oude roode Port w. 1.44 Oude witte Portwijn 1.08 Extra oude witte Portwyn, 1.80 Fine Old Pale Sherry 0.99 Goede Madeira 0.90 Madeira Superior 1.44 Vermouth di Torino Depot te Middelburg bg de firma J. NI. van Heusden, Lange Delft I 17.

Vlissingse Courant | 1907 | | pagina 6