Geplengd Nieuws. Kerk- ©n Schoolnieuws. Van de 310 monsters ksïoiet, die (voorzoover bekend ie) op garantie ver kocht werden, voldeden er 17 niet, d.i. ongeveer 6 5 pet. In 1905 bedroeg dit aantal 13 pot. Men wordt dus voor zichtiger. Proefstation Hoorn 't Spreekt van zelf, dat de vervalsching het grootste voordeel kan opleveren bij de duurste artikelen, bij meststoffen dus bjj Chili- salpeter. Eén monster Chili bevatte dan ook slechts, ia plaats van ruim 15 pot. stikstof: 1.2 pet. en bleek grootendce'.s uit kalizeut te bestaan. Een gelijke vervalsching kwam voor te Goes2 monsters bevatten respectievelijk slechts 9.80 en 2 pet- stikstof en bleken ver mengd nut keukenzout. Eén monster nis Chilisalpeter ingezonden bleek keïniet te zijn. Eén monster uit Kioetinge was een geheel waardeloos product, bet bevatte 0,5 pot. Btikatof en 3.8 pet. kali. Ook te Groningen kwamen eenige malen ernstige afwijkingen van de nor male samenstelling bjj Chilisalpeter voor Groote partijen, die aan een ocöpera tieve vereeniging geleverd waren, ble ken gedeeltelijk te zijn vermengd, soms met zand en soms met ruwe kalizouten. Het stikstofgobalte was in plaats van ruim 15 slechts 12.5 tot 11.5 pot. Aan het proefstation te Maastricht voldeden 2 monsters Chili niet, ver tegenwoordigende een party van 20400 K.G,, en 14 monsters of 13 pet. superphoshaat, zijnde van een partij van 16800 K.G. Zes monsters patentkali waren niet echt en één monster samengestelde kunstmest, geleverd in f7.50 de 100 K. G,, had een meetwaarde van f 6.50 Ook met den handel in krachtvoeder middelen is het in vele opzichten treu rig gesteld. Van het aantal monsters lijnkoek en lynmeel was het gemiddelde tekort in procenten van het geeontro leerde aantal or, ge veer 27 pot.voor raapkoek en raapmeel was dit cijfer 20 pet., voor andere eiwitrijke kracht- voederstoffen ruim 16 pet voor meel van granen en afvalprodukten der ma lerij, pellerij, enz. ongeveer 56 pot. en voor de diversen ruim 33 pet. Te Wageningen voldeden 57 m meters lijnkoek of ongeveer 20 pet. niet aan de garantiein het geheel waren 42 monsters vsn onvoldoende zuiverheid, 4 zelfs van 84 pet. en daar beueden Grooter was de vervalsching bij voe- dermiddelen, welke door den kleinen landbouw werden gekocht en in den regel aan de controle ontsnappen van 46 monsters lijnkoek waren 30 voldoende zuiver vaa 3 monsters raapkoek 3van 49 monsters rijstvoe dermeel 10van 12 monster maismeel 11van 7 monsters gerstemeel 6 van 13 monsters grint 11. De ergste vervalschingen hiervan waren de volgende8 vervalscht met rystdoppen, 4 daarvan bevatten boven dien 2.5 pet. zand één was vervalsoht met koffiedoppenenkele lijnkoeken bevatten niet anders dan de gewone onkruidzaden, er waren er echter bjj, waarvan de zuiverheid slechts 81 en 82 pot, was. Bij de monsters rystvoe dermeel waren er enkele, die stellig voor meer dan de helft uit dopmeel bestonden. De resultaten van deze en quête hebben ongetwijfel vele gebrui kers de oogen geopend. Koope dan voort aan niemand dan onder eontrole en late hij zijn waar dan ook werkelijk onderzoeken.Laiidbouwers vereenigt U bij de tegenwoordige fabriek worden getrokken, waardoor het mogelijk zal worden het productie-vermogen der fabriek te verdubbelen. In het begin van het volgend jaar, vermoedelijk in de eerste helft van Februari, zal met de werkzaamheden worden begonnen. Hedenmorgen had op de Kon. Maat schappij „de Schelde" alhier een zeer ernstig ongeluk plaats. De werkman K. V., die bezig was met het boren van gaten, wilde in een geboord gat een bout steken. Hy had het ongeluk daar bij van een pl.m. 20 voet hooge stel ling te vallen, waardoor hij op den bo dem van een kolenbunker terecht kwam. De verwonde werd op last van den geneeskundige naar het Boomsch Ka tholiek gasthuis overgebracht. Vliaaingen, 33 Oot. Inde Vrijdagavond gehouden hestuurs vergadering van de vereeniging „Vlis- singen Yooruit" is besloten uitvoering te geven aan het kortelings door die vereeniging genomen initiatief, om van de gemeente Ylissingen een flinke en degelijke reclameplaat het licht te doen zien. De bedoeling is een schets te doen ontwerpen, zooais Zeebad Sohevenin- gen" er onlangs een heeft laten ver vaardigen. Dit origineele stuk, dat van eene zeer kunstige hand getuigt, is Woens dag-en Donderdagmiddag tuseehen 3 5 voor de leden en donateurs, desver- kiezende met dames, der vereeniging te bezichtigen in het Stadhuis (trouw zaal) terwjjl van Vrijdag tot en met Dinsdag d. a. v. op dezelfde uren voor alle belangstellenden daartoe gratis ge legenheid bestaat. Alleen op Zondag a.s. is de gelegen heid opengesteld tussohen 25 uur. Naar wij vernemen zullen de plannen tot uitbreiding der gasfabriek alhier, thans binnenkort verwezenlijkt worden. Zooals bekend, heeft de „Imperial Gas Assooiaton" successievelijk de verschil lende pereeelen op de Wynbergsohe Kade en de Palingstraat, grenzende aan de tegenwoordige fabriek, aangekoeht. Deze peroeelen zullen nu worden ge sloopt en de dan vrijkomende terreinen Het Duiteohe stoomsohip „Carl Fer dinand Laeisz" is gisterenavond in de Sohardynkil aan den grond gevaren doch korten tijd later weer vlotgekomen Het cchip kwam van Antwerpen en was bestemd naar Botterdam. Het stoomschip „Burgermeister" der Deutsche Ost-Afrika Linie arriveerde gisterenavond alhier op de reede, ko mende van Durban, en vertrok na ont scheping van passagiers van hier r Hamburg. In de Concertzaal van den heer Stof koper op de Groote Markt zal morgen avond een voorstelling worden gegeven door het vrije tooneel, onder directie van de heeren Speenhoff en de la Mar, Dan zal een opvoering worden gegeven van do overal in den lande zooveel op gang gemaakt hebbende sstyrische klucht „Zjjn Edel Achtbare* of bet vrije tooneel in duizend vreezee. Ook zal bet publiek in de gelegenheid wor den gesteld nog met een andere klucht kennis te maken, nl. „De Tante van Charley", eveneens een suoees-nummer, Verder zullen mevrouw Speen hoff-Prinz en de heeren Speenhoff en Nap. de la Mar nog optreden met hun zoo zeer in den smaak vallende liedjes en voordrach ten, zoodat wel verwacht mag worden dat een druk bezoek aan de Concertzaal op de Groote Markt zal ten deel vallen. De jaarlyksohe sluiting der Gaai en Doe-lschietlng bad gisteren op het ge wone terrein plaats. Verschillende fraaie prijzen werden te dier gelegenheid be schikbaar gesteld. De hoofdvogel, zijnde de eerste prijs, werd geschoten door den heer Lafère, de rechter en linkerzij vogel door de heeren J. van Dierendonek en P. v Nog enkele prijzen, beschikbaar ge steld door een der leden, werden be haald door de heeren P. Lafère, A. van en J. van Dierendonek. Verder waren prijzen besohikbaar gesteld voor die schutters, die gedurende het geheele sohietseizoen de meeste hoofd sjj- en kleine vogels geschoten hadden. Deze werden respectievelijk behaald door de heeren de Paap, Van Huyzen en P. Lafère. Den heer A. Klyberg, die 25 jaar lid der sociëteit is, werd een medaille aan geboden. Het muziekgezelsohap „St. Ceecilia* bracht gisterenavond een serenade aan het echtpaar C. P. Sebus en M. van der Star, dat zyn gouden huwelijksfeest herdacht. De gemeenteraad te Koudekerk» hield gisteren een vergadering onder voor zitterschap van den heer jhr. W. C. van Panhuijs, burgemeester. In de eer ste plaats herdacht de voorzitter het vorstelijk bezoek aan de gemeente ge bracht. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd in ontvangst en uit gaven vastgesteld op f895.031/,,, met een goed slot van f 259.90. Tot lid van het hurgerlyk armbestuur weid geko- zsn het aftredend lid de heer P. de Witte Cz. Na breedvoerige discussie werd met 6 tegen 1 stem verworpen een voorstel om Btrafbaar te stellen dat meer dan 2 personen (geleider) of een gebrekkige, of meer dan twee kinderen tot 10-jari gen leeftijd, op een hondenkar plaats nemen. Met het oog op de kosten bij het Koninklijk bezoek gemaakt werd de begrooting voor 1907 gewijzigd en bracht de voorzitter dank aan allen die hadden medegewerkt tot het wel slagen der feestelijkheden. Het totaal der onkosten heeft f 402.64Y3 bedragen. By de behandeling der gemeente- begrooting voor 1908 werden de jaar wedden van den len en 2en veldwaehter resp. bepaald op f 475 en f 450. De geheeie begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 12.558.39Yj in ont vang en uitgaaf met een post van on voorziene uitgaven van f353.85. meester der gemeente Zictikzeo, beeft tegen 1 December ontslag als zoodanig ontslag aangevraagd. Vóór enkele maanden werd eveneens gemeld dat de heer Vermeijs de ge meente Zierikzee zou verlaten en aan het hoofd van een fabriek zou worden geplaatst, doch toen werd dit bericht dadelijk tegengesproken. Thans schijnt het echter vast te staan dat de heer Vermeijs een anderen werkkring heeft verkozen. Men schrijft ons uit Overslag In het voorjaar van 1907 trachfte een varkenskoopman, zooals wij destijds gemeld hebben, in een teerton op een kruiwagen een drietal Nederlandscbe biggen België frauduleus binnen te voeren. De douanen der Oudeburgsohe Sluis evenwel namen alles in beslag en maakten van de smokkclparty pro eesvetbaal op. Thans is de smokkelaar door de reoht bank van Gent veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf en 70 francs boete met verbeurdverklaring van kruiwagen beerton en (pbrengst der biggen, die na de aanhouding dadelijk verkocht zyn Ned. Herv. Kerk. Ds. De Looze te Oud-Vosmeer hoopt 24 November zijn afscheidsrede aldaar te houden en Deo. a. s. zyn intrede te doen te Waar der, na vooraf door ds. Heemskerk uit Dordrecht bevestigd te zyn. Den 22aten December hoopt de heer H. O. Bosoam Abbing, candidaat te Middelburg, zyn intreepreek te hou den als predikant in de Ned. Herv Gemeente te Nieuwerkerk a. d. Meel, Onder groote belangstelling" vsn de gemeente, predikanten, notabelen en studenten had Zondagmorgen in de Domkerk te Utrecht de bevestiging plaatB van den 12an predikant der Ned, Herv. kerk aldaar, dr. J. B Slotema ker de Bruine. Na het zingen van Gezang 209 1 en 2 en voorlezing van 2 Corinthe 6 110 weidde de heer Couvée, aan wien de bevestiging was opgedragen, eenige oogenblikken uit over de beteekenis van de pleebtigheid, waarvoor men was samengekomen. Bij deze gelegenheid, en ook bij de behandeling van zyn tekstwoord, Johan. nes 6 5 en 6, richtte hij zich met een hartelijke toespraak tot den nieuwen leeraar, hem met ernst en klem de eisohen van zyn ambt voor oogen stel lend, en hem toewenschend dat zyn woord onder de leiding van den Aller boogsfcen menigeen tot zegen zou mogen zijn. Met een enkel woord stelde hij in 't licht, welk een reuzenarbeid gevar derd wordt van twaalf predikanten, aan wie do zorg voor de 60.000 leden der Utrechtsohe gemeente is toevertrouwd Den gemeenteleden vermaande spreker daarna gatrouw voort te gaan op den ingeslagen weg, en niet te verslappen in hun werkzaamheid om de taak der predikanten ook door vermeerdering van hun getal te verliehten. Toen hierop de gebruikeljjke vragen door dr. Slotenmaker de Bruine bevesti gend beantwoord waren werd hemPsalm 134: 3 toegezangen. (,M. Ct.") Ger. Kerken. Op het tweetal te Go - rinchem komt voor ds. Laman te Zie rikzee. Naar wij vernemen zullen de 37 bevoegde sollicitanten voor hoofd van school D alhier, op een nader te bepa len datum worden opgeroepen tot een vergelykend onderzoek. De heer Ch. W. Vermeij», burge- De Botterdamsehe haven. De 4 gebroeders Koopman, die verblijf houden in de Korte Pannekoekstraat to Botterdam, afkomstig uit Friesland, werden omstreeks 1 uur gistersnnaoht in die straat door een troep stakers aangevallen. De oudste, Jan, werd tegen het hoofd geslagen. UJfert kreeg een wonde aan de rechterwang, Hendrik werd de onderlip ernstig verwond, ter wijl de jongste zoodanig mishandeld werd, dat bij bewusteloos naar bet Ztekenhuis moest worden gebracht, waar ook de anderen verbonden werden. Zondagmiddag had op de Korte Hoog straat een ernstig verzet tegen de politie lts. Een zestal beschonken zeelieden die de orde verstoorden werden door een majoor van politie aangemaand hun weg te vervolgen, waarop zy dezen majoor tegen den grond sloegen. De politie moest van de sabels gebruik maken en eenige charges uitvoeren om de orde te herstellen. Vier verzetplegers waaronder de hoofddader werden gear resteerd. Alle bekwamen verwondingen, alsmede drie agenten en een inspeoteur van politie. Twee der vechtersbasen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, In December van het vorige jaar stranddo op Vlieland de Noorrohe stoomboot „Emerald". Op da bas cure no pay* werd door de maatschappij De Hoop geoontraoteerd het schip af te brengen. Men wist het zoover brengen, dat het schip vlot voor anker lag het weer was toen echter zoo on stuimig, dat het van voor de ankers wegsloeg en op een der steenen dam men geraakte. Het werd zoo geha dat het afbrengen geen loonend werk zou zijn geweest. Nu is men bezig het casco door mid del van dynamiet op te ruimen. Ean afdeeling van het korps torpedisten ver richt deze werkzaamheden. De schrijver van de briefkaart, waarvan in verband met de vermoede lijke misdaad in bot Haagsche Bosch een facsimile was vervaardigd, heeft zich aangemeld bij den commissaris van politie der 2e afdeeling. Het is geble ken, dat hy niet de persoon is, waar mede de uit den Boschvijver opgevisohte vrouw den laatsten avond, dat zij de melksaion aan het Bezuidechout had verlaten, in gezelsohap is gezien. De persoon toch, met wie zij dien avond is gezien, is volgens verschillende ver klaringen, een ongeveer 40 jarig man, terwijl de schrijver der briefkaart een jongeman is. Een slager te Schoonhoven had voor enkele dagen een schier onbedui dend wondje aan de hand, toen hij eene koe slachtte. Er ontstond zooda nige zwelling aan hand, arm en borst, dat de geneesheer overbrenging van den patiënt naar het Ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk vond. Na herhaalde operatie is de man aldaar tengevolge van bloedvergiftiging overleden Ean treurig ongeluk heeft zich Zondagna middag te Berkel voorgedaan. De 23- jarige zoon van een weduwe was bezig met stroopen. Door onvoorzichtigheid ging het schot af, met het ongelukkig gevolg, dat hy de volle lading in de hand en rechterzijde kreeg, 's Avonds is hij van de laatste H. Sacramenten voorzien,.Zijn toestand is zorwekkend. Een tienjarig knaapje is gistermiddag komende uit zyn school in de Papen - burgerstraat, op weg naar zyn hnis in de Groote Kattenburgerstraat, alspelen in de Nieuwe Vaart te Amsterdam gevallen. Verschillende personen die van het ongeval getuigen waren spron gen hem na, dooh vermochten niet den kleinen drenkeling te vinden. Het lijk van den verleden Woensdag van een sehuit gevallen man is eindelijk in het Merwede-kanaal gevonden bij de pont te Oud-Diemen en naar de be graafplaats aldaar vervoerd. Gisteren werd bet door de familie herkend en het vervoerd worden naar Ter" Heijde by Breda. Gistermorgen kwam te Botterdam een wagen met twee paarden, beladen met aardappelen, de hal van de Goudsche Wagenstraat afrijden. Juist passeerde een eleotrisohe tram met bjjwagen. Het iemoen van den aardappelwagen kwam tussohen de beide tramwagens, brak af en drong den aardappelkoopman in de zijde. Li vensgevaarlijk gewond moeBt by naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een 11 jarige jongen te Amsterdam, die op de leuning van de Kattenburger brug liep, verloor bet evenwicht en viel te water. Eerst drie kwartier later werd. ondanks alle onmiddellijk in het werk gestelde pogingen tot redding, zyn lijk opgehaald. De knaap was de eenige zoon van een weduwe. Gis terenmorgen is te Boozendaal een voer man van den hooizolder gevallen, door dat hij misstapte, met het gevolg, dat hij kort na den val is overleden. Een vrouw te Middelharuis, die onlangs haar been brak, oefende zich Zaterdag weer in 't loepen. Ongelukkigerwijze kwam ze te vallen, waardoor hetzelfde been op 2 andere plaatsen brak. De officier van justitie en de rechter-commissaris te 's-Gravenhage hebben Zaterdagmiddag een huiszoeking in bij een zilversmid v..n de Mols- laan te Delft. Hierbij is gebleken, dat zilversmid zilveren voorwerpen, welke voorzien waren nan Bijkakeur, voor een gedaolte verving door koper, en ze bovendien stempelde met een valsch meesterteeken, van een vroegeien patroon van hem. Proces-verbaal is op gemaakt nadat de msn en zijn twee gezsllen bekend hadden. Te Delfzijl vertoefden esnige dagen vier Duitsche jongeheeren van 15 tot 19 jaren. Volgens hun zeggen kwamen ze uit Koningsbergen en gin gen ze te Berlijn ter school. In een hotel namen ze bun intrek en maakten daar op kosten van een hunner goede sier. Op de kermis kwam het op een mark of wat niet aan. De hotelier had geen onbegrensd vertrouwen in het viertal, informserda te Etndaa en lichtte daar de politie in. Het gevolg was, dat de vader van een der jongens hen sis spoedig kwam terughalen. Ze bleken Hannover woonachtig te zyn, Eén hunner had een wissel van 4400 Mark moeten inoasseeren, In plaats van dit geld af to dragen, zooht hij drie meraden en besloot mot han tot een pleizierreisjo. Met een auto gingen zj naar Emden en na een kort oponthoud werd de reis naar Delfzijl voortgezet, Bij de komst van den vader bleek resda 2000 Mark in alle vroolijkheid verteerd te zijn. Te Willemstad is een kalf geboren met twee kopper. Het heeft twee vol. ledige monden. Steekt het de tong uit zoo komt er uit iederen bek één. Aoh. ter in de keel komen de tongen seam, Drie gewone oogen staan in den kop.Het dier is goed gezond. Vele mensehea komen het bezichtigen. In de Friesche gemeente Dragtea is mej. wed. Pieters, geb. Peters over- leden, die den zeldzaam hoogen leeftijd van 101 jaar heeft berdikt. Tot op het laatste oogenbiik was het krasse oudje nog heider van geest. Eet smakelijk. Man schrijft aan de „Haarl. Ct.Het is een goede tijd tegenwoordig voor dat soort van slagers, dat den naam van „knorzen" draegt en die te Haarlem, mermeer bij voorkeur hun woonplaats hebben. Er sterft nog al eens een beestje aan de gevolgen van mond en klauw- zeer en nu de wetsvoorschriften dien. aangaande niet meer behoeven te wor. den toegepast, wordt zoo'n beest heel gewoon aan een „kners" verkocht. Op een rolwagen ziet men ze de Meer in. voeren, vanwaar ze later in stukken naar Amsterdam en Haarlem werden vervoerd vooral de hoofdstad des Bijks kan alles gebruiken 1 Zulk „slachtvee" wordt gewoonlijk met f 15 f30 be taald, ja zelfs zagen wy dezer dagen ean dood paard de Meer invoeren, dat te S'oten was gekocht voor f 10. Ida Sohnell, de 14-jarige kinder moordenares te München, heeft thans bekend in het geheel successievelijk acht kinderen te hebben vermoord, „maar ook niet méérl" zegt zij beslist. Telkens waren vroeger reede vermoe dens gerezen, als weder een kind, na baar zorg te zyn toevertrouwd, plotseling stierf. Thans wordt verteld, dat de daglooner Bichler, toen hij voor zyn zoontje de zorg van het meisje Sohnell inriep, door kinderen uit de straat, waar zij woonde, was gewaar schuwd met de woorden „Als u haar j u neemt,zal uw kind gauw dood zyn.® Hij had daar toen geen ee'it op ge slagen, maar na den dood van zijn z lontje schoten die woorden hem te binnen. Hij lokte e9n onderzoek uit en dientengevolge werd het meisje gevan gen genomen. Ida Schnetl is zeer buiaal en toont volstrekt geen berouw. Zij moet zslfa aan den rechter van instructie hebben »d, dat zij er een bijzonder genoe gen in vond, de kinderen te zien sterven. Thomas, de Fcauscho kerkroover, heeft zijn laatste bekentenissen gedaan in verontwaardiging, omdat men huis zoeking had gedaan by een getrouwde vrouw te Cierment-Farrand, die daar een welbeklante modezaak bÏ8ld. Daar door kwam uit, dat zij Thomas' vriendin ia geweest. Men had hem beloofd, be weert hy, dat men haar met rust zou laten. Zjj was 't, die hem er toe be woog, zich gevangen tfe gaven. Thans heeft zij dadelijk haar zaak moeten sluiteD, en haar man zal echtscheiding aanvragen. Nu men haar niat gespaard heeft, zegt Thomas, spaar ik niemand meer, en hjj stortte zyn hart in een brief aan den rechter van instructie nit met aanwjjzing van al zijn diefjesmaten. Een nieuwe verrassing in dit vreemde geval is, dat een kostbaar Mariabeeld, uit de kerk van Sauvetat gestolen, op geheimzinnige wijze uit Londen terug is gestuurd. Blijkbaar vond de man, die bet onder zich had, het veiliger er zich bijtijds van te ontdoen. Toen dezer dagen te Bsrlijn een jonggehuwd paar de kerk verliet en de echtgenoot gereed stond zyn betere helft in het rijtuig te volgen, werd hij vrij onzacht op de schouders getikt. Omziende, ontdekte hy tot zijn grooten schrik een deurwaarder, die hem met veelzeggend gebaar een bevel tot inbe slagneming toonde en tegelijkertijd op zyn gouden horlogeketting wees, die fier over het smetteloos witte vest In een oogenbiik tijds was het Bieraad van eigenaar veranderd, „Uw portemonnaie", klonk hot fluisterend, maar toeb zóó, dat de jonge vrouw het verstond. Nadat de man der wet den inhoud in zijn zak had laten verdwij nen, kon de gelukkige echtgenoot zyn ais in het rijtuig innemen. Hoe de jonge vrouw 'tgaval opvatte, wordt zeer wijselijk door het Borlynsche biad, waaraan we de geschiedenis ontleanen, verzwegen. Het vraagstuk dar lattonverdel- ging op schepen is, vooral in havenste den, met het oog op de verbreiding van pest en andera ziekten van grooter belang dan men oppervlakkig wel zou zeggen. In Oostenrijk heeft men nu een eleotrisohe verdelgingsmachine uit- «evonden daartoe wstdi ii van een sohip een groot get stiften dicht bij elkaar aang met een sterke el< ethische sir verbonden. Tussohen de rijer ten wordt lokaas plaatst e een bak gezet waarin dan ratten vallen. Proefnemingen gedaan, moeten zeer goedvolda Thomas A. Edison her vergadering van 300 leden d rican Electro Chemical S< New-York, de belangrijke m gedaan, dat hij ca jarenlac) eindelijk het vraagstuk or vergaren van groote bcoveelh trioiteit zonder belangrijke ge meerdering heeft opgelost en pact storage batterij" heeft die een algeheelen ommek weeg brengen in het ver voor i. dusverre was het groote bezv electriciteit als drijfkracht vo< voer over groote afstanden, geen groote hoeveelheden ei in voorraad kon hebben zond wicht der voertuigen aanme vermeerderen. Maar dat bez klaart de „toovenaar van Meil nu uit den weg geruimd, weldra geen paarden meer als t worden gebruikt en, de auti zullen zóó goedkoop worden, die een huis kan bezitten, ooi in eigendom hebben kan. De vergadering juiobte den hartelijk toe, maar verklaarde dat men eerst na een grond zoek over den vollen omvan; gewicht zijner uitvinding ze ocrdeelan. Edison heeft voorts nog een ding gedaan voor het maken koope arbeiderswoningen, do van cement in ijzeren vormen men, zegt hij, in nog geen tv een buis gereed kunnen bebb« huis van 25 bij 45 voet z: u i dan f 2400 kosten. In een d zal bet cement hard en onverniel Edison zal als proef zulk een I maken. In het zuiden van de V' Staten is de oude qu-estie de stelling van het negerras met b ras weer aan de orde en gee tuurlyk aanleiding tot bitter Bichmond, in den staat Virjif het bericht, dut een neger-ge bisechop Ferguson, als gast he gezeten aan den disch van Potter. Nu zijn er in het Zuidet Vereenigde Staten duizenden die het de verwerpeljjkete achten, met een neger aan ee tafel plaats te nemen. Men de blanke drijvers in d® zuidelij: verwijten nu san bisschop „dat hjj het Zuiden gehoon: Potter is biscchop te New T| bevond zich te Bichmond om synode vergadering bij te wol de Episcopaalsebe kerk. Fergu de gedelegeerde ter synode gemeenten in Afrika. "Voor de New-Yorkers, nog niet tot een milüoen gebra ben en er zijn er nog altijd die met minder tevreden moete breekt nu een gouden tijd zullen zicb namelijk ook eens kunnen veroorloven eon hour nemen. En nog meer hij, een voertuig gebruikt, behc meer door den angst gep'aagd den, dat de koetsier hein op 1 zan de rit zyn geheel „rnob mogen zal afnemen. Tot nu tod lOBseubestuurder gewoon zijn eerst eens goed aan te kijken in stilte uit te rekenen, hoevt tant geld hij wel bij z'ch zou Deze som wordt dsn als „rijg* vraagd. Dat de schatting van d< sier te gering was, is nog nooit gekomen. En bet tarief zal dc peaan vrsgen. Dat was er nie 3; slechts zeer oude monschen zich herinneren, dat de gemee •int eens in het grijs verleden steld had. Et eenveid van far nog minder. De verkapte Rinaldini cp den koetisiers.bcl bij het begin van den rit, wan, inzittende bescheiden naar de vroeg o, daarover worden we '®r we! eensOadertusschen l «nets worden* lot gevolg, da koetsier öf de persoon in het maar het hospitaal moest vervoei dsn, m wel gewoonlijk do laatstg d®. Nu wordt dit eehter andei Dezer dagen zyn nl. electric ximeterrijtuigen ingevoerd met j "of, dat zeer goedkoop is dertl Toor de eerste kilometer en ti<| 'o°r elke balven kilometer vei notzeifde bedrag voor zes minuten 'en. Do prijs is wel booger in v ding met andere groote steden 'oor Amorika zeer laag. De maai PB. die deze „teximetercabs" cl Weg „taxioabs, ingesteld heeft, »"ode zaken.

Vlissingse Courant | 1907 | | pagina 2