BIJVOEGSEL IlissiisÉ Courant. ING Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws. pakje. en billijk. LOOIS. nomineerde aan ons •eleefd uit- *n Prijzen 10NS NGEN. Keïfe- en Sehooltileuws. 1 e zenuwkwalen enezen door Dr. ROLAND, ion f 3.50. Een is voldoends om \sji te voorkon-en men. Algemeen aeie Liégeoise," rtbélemy, Luik. ÜLDE1T aan eiken lijder ekte die niet vol- s na de behande ;d te hebben. »t voor Holland 5 ANIT AS," 73 iat Amsterdam, en bij S. A. ro o i alle soorten VAN DE van Maandag 14 Oot., No. 242. Se Koningin Moeder op Oranje Nassau's Cord. Donderdag bracht de Koningin Moe der haar jaarljjksch bezoek op Oranje Hassan's Oord. Van bet station Rhenen begaf bare II. M. zieh, vergezeld van den voorzit ter van het bestuur, jbr. S. M. S. de Basifz, en freule v. d. Poll per rijtuig naar het Sanatorium, waar men tegen half twee arriveerde. H. M. werd ver welkomd door den geneeeheer-dirco.f u-, dr. A. Schuld, eu den directeur-rent meester, den heer Hnpscher. Nadat een oogenblik gerust was, gedurende welken tijd de adsistent-geneesheer, dr. Hoist, en de adjunot-d!rectriee, mej. v Tricht, aan H. M. werden voorgesteld, begon de gewone inspectie. Vanjonder tot boven werd alles nagegaan. De verb'ijfplaatsen der patiënten, ook die der bedlegerige, de Jighallen, wasscherij, maohinrkamer, keukens, enz. enz. De geboele inrichting was in haar gewone doen gelaten. Om trent alles wat hare aan lacht trok liet H. M. zich door dr. Schuld inlichten. Gedurende de wandeling werd aan een van de patiënten vergund een kiekje tan H. M. te nemen. Ie de \illa van den geneesheer- directeur werd mevr. Schuld aan H. M. voorgesteld. Nadat in de kamer van de adjunct-directrice eenige ververschingen waren gebruikt, vertrok H. M. te 4 uur weder per rij tuig aaat bet station Rhenen. Pessionneering van gemeente amb'enaren Het Weekblad van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren bevat een relaas van de audiëntie door een com missie uit den Bond bij den Voorzitter des Tweede Kamer, met het doel bij dezen aan te dringen op een epoedige behandeling van de in het begin van 1905 voorgestelde motie-Druoker-Treub belreffrndo een rijksregeling van de pen sioneering van gemeente ambtenaren. Do del'gatia liet niet na te wijzen op het verlangen van duizenlen inden lande naar verwezenlijking van die regeling en op de instemming, die de motie bij de verschillende politieke par tijen heeft gevonden. Jhr. mr. J. Roëll beantwoordde een es ander door te verklaren, dat de sank ook zijn belangstelling, zonder dat nochtans in zijn hoedanigheid van voorzitter der Kamer kan toezeggen, hoe hjj bij een behandeling der motie z ju stem zou uitbrengen. Wat de aan-de ordesteiling betreft, wees hij er in de eerste plaats op, dat niet alleen van hem afhankelijk ie dat vóór het Kerstreces van een be handeling der motie, met het oog op begrootingsdehatten, wel geen sprake tal knnntn zijn en dat ook de eersto «eken na het recèi reeds zijn bestemd foor zaken, door de Kamer aan de orde ld doch dat het hem, zonder e n lelofte te kunnen doen, aangenaam zou o, indiep de omstandigheden er toe zou kunnen leiden, dat de motie nog in dit zittingsjaar aan de orde zou kunnen notden gesteld". Verkiezingen. Bij de gisteren in het kiesdistriot Amsterdam III gehouden stemming nor een lid van de Prov. Staten van <oord-Holland werden door de 12443 dozers slechte 7107 stemmen uitgebracht lisrvan verkregen de heeren J. van Sotphen (soc.-dem.) 3616 stemmen, H. Wertheim (vrijz.-dem. en lib.) 2101 n J. W. Smit (kath. anti rev. en chr.- Mt.) 1390 stemmen, zoodat gekozen de heer Van Zutphen. Voor de verkiezing van een lid van tt gemeenteraad in hetzelfde distriet Korea van de 12283 kiezers er 6874 »o de bus versohenen. Hiervoor werd iekozen de heer J. OudegeeBt (soc. dem.) set 3483 stemmen. Verder verkregen e heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst «nti-rev. kath. en chr.-hist.) 1448 stem- ijd, J. Th. Tinkelenberg (lib.) 1025 a mr. M. A. H. L. van Lier (vrijz.- 1 918 Btemmen. Vlissingen, ia Oot. Door Burg. en Weth. is aan den ge- '"cateraad een voorstel ingediend tot '"ziening der verordening regelende 8 rangen en jaarwedden der ambte- Uen ter gemeente-seoretarie. Het bestuur der afdeeliug Zeeland van den .Nederlandschen Bond vac ge meente-ambtenaren" heeft zioh tot den gemeenteraad gewend rent een adres houdende verziek om herziening der jaarwedden van de ambtenaren ter seoretarie, welk adres om advies in han den van Burg. en Weth. werd gesteld. B. en W. hebben daarop inlichtin gen ingewonnen omtrent de bezoldiging van het secretarie-personeel in ver schillende gemeenten van ongeveer ge lijken omvarg en daarmede de alhier bestaande regeling vergeleken. Hoewel er verschillende gemeenten zijn, waar de bezoldiging van sommige categoriëo hooger is dan hier, steekt niettemin over het geheel genomen de regeling in onze gemeente, vooral na de wijzi ging die zij niet lang geleden, nl. bp raadsbesluit van 24 December 1904 onderging, niet ongunstig af bij die in andere gemeenten. Immers kan uit de overgelegde stuk ken blijken, dat in lang niet alle ge meenten dit onderwerp bjj verordening geregeld is en dat in tal van gemeen ten geen regeling bestaat omtrent perio dieke verbooging, zoodat de ambtenaar dear de zekerheid mist om indien bij goed zijn best doet geleidelijk in trac- temeDt vooruit te gaan. De eenige misstand die naar B. en \V. meenen hierbij echter nog bestaat is deze, dat thans het bedrag der 2-jaarIjjkBcbe verbooging voor alle rangen gelijk is. Het komt hun billijk voor om in dit opzioht eene onderscheiding te maken tnsschen den hoofd oommies en de com miezen tegenover de andere ambtenaren, omdat voor eerstgenoemden eene ver booging met f 50 in verhouding tot hun traofemsnt van minder gewichtig, dan voor laatstgenoemden. Daarom wenschen zij den raad voor te stellen om zooveel moge'ijk de ge wone 2-jaarljjkecbe verhoogingen van den houtd-commies en de commiezen f 100 te doen bedragen en die van de overige ambténaren evenals thans f 50, natuurlijk met in acht tame van het maximum in de verordening vastgesteld. In de bepaling der minima en maxima der verschillende ïangen achten zij eenige wijziging noodzakelijk ten op zichte van de boden schrijvers. Thans is het traotement van beiden geljjk, n). van f500 tot f700, doch waar de werkzaamheden, aan den len bode opgedragen, belangrijker moeten worden geacht dan die van den 2en bode, achten zij het alleszins billijk, dat hiervan ook in de bezoldiging blgke. Daarom wenschen zij da minima en maxima te bepalen als volgt voor den len bode schrijver van f 700 tot f800 en voor den 2 en bode-scbrgvar van f500 tot f700. Als overgangsbepaling stellen zij den raad voor om de jaarwedde van den bode Appel, die in verband met het door den len bode De Vries tegen 1 Januari as. gezraagd ontslag, in diens plaats zal treden, en die reeds een 10-tal dienstjaren heeft." op f750 te bepalen, zoodat hij na 2 jaren het maxi mum zal kunnen bereiken. Indien de raad zich met een en ander kan vereen'geo, stellen Burg. en Wetb. den raad voor de volgende concept-ver ordening nut intrekking van de vros- geré regelingen, vast te stellen, in gaande 1 Januari 1908 en hiervan kennis te geven aan bet bestuur van bovengenoemden bond als antwoord op het ingezonden adres. De read dor gemeente Vlifsicgen overwegende dat bet wenschelijk is om da Veruvdeniï g tot regeling der rangen en jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarie te herzien en op nieuw vast te stellen gelet op het voorstel van Bnrg. en Weth. ei het advies der commissie voor de finantiën besluit: I. In te trekken de Ver ordening hieromtrent vastgesteld bij raadsbesluit van 5 April 1900, gewijzigd bjj raadsbesluit van 24 December 1904. II Vast te stellen de navolgende Verordening tot regeling der rangen en jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente secretarie. Artikel 1. Het personeel ter gemeente secretarie bestaat uiteen hoofdcom mies commiezen, waarvan een den titel heeft van commies redacteur adjunct- commiezen klerkentwee boden schrijvers. Het getal der commiezen, adjunct-commiezen en klerken wordt jaarlijks bjj de gemeente-begrooting geregeld. Art. 2. De jaarwedden der ambtenaren in het vorig artikel genoemd, worden bapasld als volgtVan den hoofdcom mies op een minimum van f 1200 en op een maximum van f 1450van de commiezen van f 900 tot f 1200van de adjunct-commiezen van f 700 tot f 900van de klerken van f 500 tot f 700; van de boden schrjjvers: van den len bode-schrjjvar van f700 tot f 800 van den 2en bode-schrgver van f500 tot f700. De commies die tevens is bezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken stand geniet in geen geval eene hoogere gezamenlijke jaarwedde dan f1400. Art. 3. Bjj aanstelling of bevordering in rang wordt steeds het minimum der in het vorige artikel bepaalde jaar wedden toegekend. Dit minimum kan telkens nadat de ambtenaar gedurende twee jaar in den zelfden rang tot tevredenheid van Burg. en Weth. heeft gediend, worden ver hoogd totdat het voor dien rang vast gestelde mnximum ia bereikt en wel met de navolgende bedragen voorden hoofdcommies 2 maal met f 100 en daarna nog éénmaal met f50; voor de commierec 3 maal met f 100voor de adjunct commiezen 4 maal met f 50. Voor de klerken en de boden schrijvers eveneens 4 maal met f 50. De verboogirgen der jaarwedden gaan in met den len Januari of den len Juli, Dadat aan de gestelde voorwaarde is voldaan. Alle verhoogingen worden vooraf aan den gemeenteraad ter goed keuring aangeboden. Wanneer de verhoogingen niet wor den toegekend geschiedt biervan bjj gemotiveerd besluit mededoeling aan den betrokken ambtenaar. Art. 4. Deze verordening treedt in werking op den len Januari 1908. Overgangsbepaling, De jaar wedde van den tegen woordigen bode- schrijver J. H. Appel, wordt met in gang van 1 Januari 1908 bepaald op f750 en kan vervolgens periodiek wor den verhoogd op 1 Januari 1910 tot het maximum van f800. De alarmeerende berichten die eeni- gen tijd geleden in de pers de ronde deden, als zou de Engelsehe post voort aan geheel over Ostende gaan, zijn maar al te voorbatig. Er gaan slechts een tiental postzakken per dag over Ostende bestemd voor Berlijn. Ea dit zal nog ophouden met de volgende zomerdienst- regeling, als wanneer naar ons wordt gemeld de Dnitsohe avondmailtrein geruimen tijd vroeger van, hier zal ver trekken. Men spreekt ook van den aan maak van nog grootere locomotieven voor de Staatsspoor om meer reizigers en post voor de lijn LondenBer ijn via QaeenboroVlissingen te trekken. De 2a luitenant van Loon van het 4e bataljon alhier, wordt op 15 October a.s. gedetacheerd te Breda teneinde als leeraar op te treden aan de divisie ka- derschool aldaar. Aan den sergeant majoor instructeur Van Dijk, werd hedenmiddag op de ge bruikelijke wijze door den kapitein Couvó) de bronzen medaille voor 12 jarigen dienst uitgereikt. Het Eugeleohe stoomschip Wecsliy- dale" van Antwerpen, ligt met averjj aan de sohroefas geankerd op de reede en zal naar Cardiff worden ge sleept. Men schrijft ons nit Middelburg Burg. en Weth. stellen aan den ge meenteraad voor met Let pensioenfonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren aan te gaan éen geld- leening van ten hoogste f 100.000, >er- deeld in seriën, waarvan de eerste groot is f40.000. De kce-a bfdraagt 98Va pCt. en de rente 4 pCt. Da eerste serie zal worden afgelost in 40 jaarlijkscho afbetalingen van f 1000, zoodat de geheele schuld in 40 jaar zal zijn afgelost. Verder is door Bnrg. en Weth. aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot reorganisatie van den geneeskundi gen dienst in de gemeente. Zjj stellen voor le. te besluiten tot het benoemen van een gemeente geneesheer, uitsluitend belast met de interne piaktijk in de Godshuizen op een jaarwedde van f 900 2e. de praktijk in de gemeente te deen verrichten door twee geneesheeren ieder op een jaarwedde van f 9003e. tot geneesheer belast met de interne praktijk in de Godshuizen op een jaarwedde van f900 te benoemen dr. J. C. Kin- dermann 4e. hun eollege op te dragen een oproeping te plaatsen voor twee gemeente-geneesheeren, belast met de praktijk in de gemeente, ieder op een jaarwedde van f 900. De Middelburgsche Bestuurdera- bond, waarbij aangesloten zijn twaalf vak- en andere vereenigingen, heeft een adres aan den raad dier gemeente gezonden, waarin hij zegt kennis te hebben genomen van bet voorstel der oommissie van fabricage bij den raad ingediend, betreffende het invoeren van watermeters bij do ingezetenen der gemeente, tot meerdere regeling van het duinwatergebruik. De bestuurders- bond is, na rijpe overweging van oor deel, dat een dergelijke regeling van het waterverbruik noodwendig tot gevolg zal hebben een te spaarzaam gebruik in arbeiderskringen, daar de meerdere kosten welke dit verbruik met zich zal brengen, toch ten slotte op woning- huurders wordt verhaald. De Bond is verder van meening dat gunstige finan cieels resultaten van liet meterstelsel niet zjjn te verwaohten, wijl het gemid delde verbruik aan duinwater, per in woner, beduidend minder is dan in vele andere plaatsen van ons land. De bestuurdersbond geeft dan ook den gemeenteraad ernstig in overweging, het voorstel der commissie van fabricage tot invoering van watermeters in onze gemeente te verwerpen, als zullende in vele opzichten van nadeeligen invloed zijn voor de volksgezondheid. Man schrijft ons uit Westkapelle De heer P. Minderhoud, op 2 Sep tember j.l. tot wethouder dezer ge meente benoemd, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Een 15 jarige boerenkneobt te Seroos- I kerke (W.), die Donderdagmiddag toen zjjn baas naar de markt was, diens ge weer had weggenomen en dat in een zak in de boomgaard sieepte, werd eensklaps door een sehot in den rug getroffen. Hij bleef op de plaats dood. Waarschijnlijk wist hg niet dat het geweer geladen wss en is de haan door het slepen oTer den grond overgegaan, met het vermelde noodlottig gevolg. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der reg'stratie en domeinen te Tholen C. van Helbergen, thans surnu merair bij dat dienstvak. Verder zijn benoemd in de provincie Zeeland tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water scha p Scherpeaiese, C. Hartog, te Scher- peniasetot lid van het bestuur der waterkeering van den oclamiteuzen An na Prisopolder, C. M. de Lange, te Wissekerke tot dgkgrasf van het water schap Nieuw-Bommcnade, J. A. Bolle, te Zonnemairein het cestuur der waterkeering van den calamiteuzen Adornispolder, tot voorzitter A. de B.ujj- ne, Izn., en tot lid H. Brakman, beiden te Nieuwvliettot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte J. Risseeuw Zz., te Cadzand tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, J. Vinke, te Ter Neuzen. Te Gjea is Donderdagavond een be jaard man, onder den invloed van ster ken drank verkeerend, na het verlaten van de herberg, gevallen. Hij werd be wneteloos en verwond opgenomen en naar zijn woning vervoerd, waar hg Donderdagnacht is overleden. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is bij den kleermaker I. te Clinge inbraak gepleegd en voor een waarde van 600 francs aan geld en goederen ontvreemd. Nadat de politie hiermede in kennis was gesteld werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld met het gevolg dat het ontvreemde is gevonden bij een te St. Jansteen wonenden Belg, die ge arresteerd is en naar Middelburg zal worden overgebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gro ningen ds. M. ten Broek te 's Heeren- hoek en ds. J, B. Dippel te Oostwolde. De heer P. de Vos, tijdelijk on derwijzer aan de openbare sohool t6 Westkapelle is onder no. 1 geplaatst op de voordracht tot benoeming van een onderwijzer aldaar. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Groede, deelde de Voorzitter mede dat zich tot dusverre nog niemand voor de betrekking van onderwjjzer met hoofdakte heeft aange meld, naar aanleiding waarvan Burg. en Wetb. zioh tot H. M. de Koningin hebben gewend, met verzoek ontheffing te willen verleenen van de bepaling van art. 48, 4a lid der wet op het lager onderwijs. Rechtszaken. Het openbaar ministerie bjj het ge rechtshof te's-Gravenhage, vorderde be vestiging van het vonnis der recht bank te Zierikzee, waarbij A. D. de W., schoen- en zadelmaker te St.-Maar- tensdjjk, is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens mishandeling (verwonding met een mee). De ver dediger mr. T. Wolfson, advocaat te 1, vroeg een nader on derzoek in deze zaak. DeRotterdamsohe haven. In het Verkooplokaal had gisterenavond een openbare vergadering plaats van de Nationale Federatie van transportarbei ders, bezooht door ruim 2000 bootwer kers, alwaar verscheidene sprekers het woord voerden en tot volhouden der staking aanspoorden. Bepaalde besluiten werden niet genomen, dooh alleen werd medegedeeld, dat in beginsel de machi nisten en stokers der Rjjnsleepbooten en sleepers en voerlieden bereid waren, zoo noodig, aan de roepstem van bet etakingseomité gehoor te geven, zieh solidair te verklaren met de stakers en geen vrachten te vervoeren, afkomstig uit zieschepen, die Calandstraters of vreemde werklieden verwerkt hadden. Per sneltrein van 2,54 vertrokken gisteren uit Zwolle ongeveer 60 werk lieden, komende uit Genemuiden, Zwart sluis en Zwolle, bestemd om als boot werkers op te treden te Rotterdam- Delfshaven. Zij zijn aangenomen voor f 18 per week, mat vrije verpleging. Zij krijgen geen jenever, doch wel een glas bier en ongeveer een pond vleesoh per dag. Men vermoedt, dat er weldra meer zuilen volgen. - Aan de loting voor de nationale mi litie werd Donderdag te Bergen-op- Zoom deelgenomen door een jongeling, die de respectabele lengte had van 1.96 M. Op de machinefabriek van Gebr. Stork Co. te Hengelo zullen voortaan de arbeiders op 60 jarigen leeftjjd aan spraak kunnen maken op een pensioen, gelijkstaande met 60 pet van hun loon. Dinsdagavond hadden de werklie den die met den werkmanstrein geregeld des avonds van Emmerik naar Arnhem terugkeeren de aardigheid aan de Halte Velperviaduct aan de noodrem te trek ken. De trein stopte tot groote verwon dering van de overige reizigers, ter wijl een aantal werklieden uitstapte. Ten einde, indien zich een dergelijk feit mocht herhalen, den dader te kun nen ontdekken,was gister bjj aankomst te ongeveer aoht uur een politiemaatregel genomen. De belden sobijnen evenwel lont geroken te hebben, want zonder stoornis is de trein te Arnhem gearri veerd Donderdagmiddag werd door den eohipper van de blazerschuit ,Urk 34 een groote haai ter visehmarkt aan gevoerd. Het reusachtig beest dat on geveer 450 pond zal wegen werd vol gens mededeeiing levend gevangen in de nabijheid van de kust tusschen IJ muiden en Zand voort en zal naar Amsterdam worden opgezonden. Gisteren zijn te Amsterdam twee lijken opgehaald van mannen, resp. van 60- en 75 jarigen leeftijd, het eens uit de Prinsengracht en het andere uit het IJ. Beide lijken zjjn naar de Oude Westerbegraafplaats overgebraoht. Het lijk ven den 75-jarige is herkend. Gisteravond is op het Btation Weesper- poort aldaar een stoker, terwijl hij bezig was de raderen van de locomotief na ta kijksn, door een waggon aangereden, zoodat hg lusschen de buffers bekneld geraakte. In het O. L. V. gasthuis op genomen. werd ernstige verwonding geoonstateerd. Op eigen verzoek is de ongelukkige naar zijn woning in de Camperstraat vervoerd. Een negen jarig meisje te Dordrecht, wilde op een met bieten geladen wagen klimmen, doch had het ongeluk er af te vallen, waarbij zij het gevaarte over de beenen kreeg. Het linkerbeen brak en bet rechter werd zwaar gekneusd. Binnen gedragen in de ouderlijke woning, werd zij door een geneesheer voorloopig ver bonden ea vervolgens per rijtuig naar het ziekenhuis gebracht. Te Stielt jeskanaal (Dr.) ia een ruim I jarig knaapje in een kuip met water gevallen en verdronken. In het Ziekenhuis te Rotterdam is aan de bekomen won- den overleden een 23-jarig reiziger, die door een revolverschot ernstig in het hoofd was verwond. Gisteren avond is een man overreden door de eleofrieche tram tusschen Haarlem en Zandvoert. In bedenkeiijken toestand werd hij naar bet gasthuis te Haarlem vervoerd. Gister is door den veldwachter der gemeente Kassei opgespoord de fietser, die zooals wjj reeds meldden, Zondagavond Joh. H. overreed, tenge volge waarvan deze twee dagen later overleed. Hij is genaamd H. G., oud 22 jaar, metselaar te Kessel. Naar de gevangenis te Roermond overgebraoht. werd hij, na een scherp verhoor door den rechtercommissaris, op vrge voeten gelaten. Een felle brand, zooals in lang niet te Zaamdam gewoed heeft, legde gisterenavond de plateelfbriek van de firma Yan Amstel en Huijsinga, alsmede het aangrenzende pakhuis, dat door de firma Van der Wart en Eijkel als berg - plaats van brandbare artikelen, als hout, bamboestokken, vet enz, gebruikt werd, in de asch. De brand werd te ongeveer 10 uur ontdekt, doch wgi de afstand van de kom der gemeente zeer groot is, werd pas een halfuur later gewag gemaakt. De oorzaak ie onbekend. De brand brak uit in de plateelbak kerij, die te 7 uren verlaten was. Yan deze fabriek bleef alleen het nieawe steenen gedeelte, waarin de ovens of stoven geplaatst waren, behouden. Alles waa verzekerd.

Vlissingse Courant | 1907 | | pagina 5