wiimaïiOiiST. I TALtN Huist met Bessen en Mistletoe. BuiteiiMsdie Usnciiteii, Laatste Berichten. Ingezonden iededeaiingeii. W&g esa overwinning. Advertentien* A. HUIJBEECHTS adver teert wel dat hg gaarne be reid is alie inlichtingen te ge ven aangaandede verdachtma- kin gen door ondergeteekende, doch zegt niet dat ik schrif telijke bewezen in niga bezit heb van zijn kameraad H. VAN BESOLJW. Verpaohtïeig iaohtreoht. SBÜhi ei Mwm J. N. DE WITTE, Grevoudeo. Gedeponeerd. Yoor de aanst. Feestdagen Maaide oproeping. Omroeper, 2l6a ömrospar. Een Btoomaloep sleepee do rjj bootjes, Er hing zware mist, hetgeen oorzaak was, dat één der booten, minstens veertig man dragend, bij bet uitvaren van de haven tegen een golfbreker stootte en omsloeg. De andere booten verleenden natuurlijk onmiddellijk hulp en pikten alle in het rond drjjvende kameraden op. Bij het appèl aan boord bleken echter nog negen man te ont breken. Of allen verdronken zijn kon nog niet worden uitgemaakt, wijl het mogelijk is, dat enkelen bij het naar boord terugkeeren, nog niet op de plaats van afvaart present waren. Jl. Vrijdag ia te Toronto, in Ca- nadat een dame honderd jaar geworden, die op het oogenblik nog vier zoors en een dochter in leven heeft, terwijl er 26 kleinkinderen en 1 achterkleinkind zijn. Deze honderdjarige is op het feest van haar geboortedag gehuldigd met een reusachtige taart, waarop 100 kaarsen brandden. De korst vertoonde de beeltenissen van de vijf vorsten onder wier regeering mevr. Featherston Osler beeft geleefd George III, George IV, Willem IV, Koningin Victoria en Eduacd VII. Volgens het wetsontwerp, dat machtiging geeft tot aanleg van de tunnel onder het Kanaal, gisteren bij het Lagerhuis ingediend, zou het werk worden uitgevoerd door een maatschappij, waarin de „South Eastern and Chatham Railway Company" en de „Compagnie du Chemin de fer du Nord" zouden deelnemen. Van opening tot opening zouden de twee evenwijdige kokers 48 K.M. lang zjjn. De treinen zouden met electriciteit gedreven worden. - Te Port Talbot, in Wales, ia er gisteren aan boord van de Fransche bark „Nesley" uit Nantes, geladen met steenkool, een ontploffing geweest. Eenige mannen van de bemanning wer den ernstig gewond en een is er waar schijnlijk verdronken. Merkwaardig is dat een man een heel eind de lucht «geslingerd werd en met zijn kleeren in het want vast raakte. Bij bleef han gen en dus behouden. Over een eigenaardig Amerikaanseh moord-proces wordt het volgende bericht: Chester Gilette, een lichtzinnige, jonge man werd dezer dagen te Herkomer (staat New-York) wegens den moord op een arbeidster, die in de fabriek, van zijn oom in Cortland werkte tot eleetrocutie (den dood door electriciteit) veroordeeld. De beschuldigingen tegen Gilette, die door den moord een huwe lijksbelofte ontgaan wilde, waren door en door bewezen en op zichzelf ver wekte het proces maar weinig belang stelling. Tragisch was het proces, daar de moeder van den beklaagde, een kleine, grijze vrouw, aan de tafel der verslaggevers plaats bad genomen. Zij was uit Denver, 2100 mijlen van Her komer verwijderd, gekomen, om haar geheele bezitting voor den beklaagde op te offeren, en toen haar laatste geld voor de kosten van een advocaat op was, bood zij, om meer geld te ver krijgen, aan een avondblad te Denver aan, over het proces van haar eigen zoon te schrjjven. Da krant betaalde haar voor elk woord van het proces, dat zij seinde, een zekere som, zoodat het in haar belang was, zoo uitvoerig mogelijk te berichten. Zij legde de pen zelfs gedurende het vreeselijke oogen blik, dat de rechter het doodvonnis over haar zoon uitsprak, niet neer, Haar honorarium zai voor de appèl kosten aangewend worden. Aan den vooravond van het proces had de moe' der haar zoon voor hetzelfdo blad ook in de cel geïnterviewd. Heldhaftige moederliefde Sedert drie maanden worden in de mijnen van Robinson te Johannes burg prosven genomen met eon nieuw boortoestel, dat in bewegiDg gebracht wordt door een pnematischen hamer, die op de plek, waar hij neerkomt, door water bespoeld wordt, zoodat er geen goudstof verloren kan gaan. Uit een statistiek blijkt, dat een mijnwerker die dit toestel gebruikte, een winst van 684 gulden maakte. Men denkt, dat, dank zij deze uitvinding, in plaats van 50,000 werklieden er in het vervolg slechts 14,000 noodig zjjn. De bladen zien hierin de oplossing der quaestie van den handarbeid voor de mijnen. FRANKRIJK. Het nieuwe wetsont werp van minister Briand op de uit voering der scheidingswet is nog niet naar den zin van de clericalen en con servatieven. Berichten uit Parijs mel den ten minste, dat zij een gemeen schappelijke verklaring voorbereiden, waarin zij dat ontwerp onaannemelijk verklaren. Zij zullen aan de behandeling van het ontwerp niet deelnemen, maar een verklaring van de tribune bekend d, dat zij het „met hun geweten onvereenigbaar achten over zulk een wetsontwerp te spreken" zij zullen daarbjj tevens den eisch stellen dat over de positie van de katholieke kerk in Frankrijk slechts zal beslist worden in overleg met den Paus. Ook bet Yaticaan stelt dien eisch tenminste in „Figaro" wordt gezegd, dat de Paus wellicht geneigd is met de Fransche regeering te onderhande len, wanneer de regeering daartoe offi cieel haar verlangen te kennen geeft. Maar de Fransche regeering is daartoe niet bereid zij wil over haar binnen- landsche aangelegenheden beschikken zonder de goedkeuring te vragen van eenige buitenlandsehe macht. De linkerzijde der Fransche Kamer, die enkele bezwaren tegen de toege vendheid van Briand heeft, is nog al ingenomen met het deel der wet, dat de kerkelijke vermogens en de gebou wen aan den staat, de departementen en de gemeenten toewijst. Zij verzet zieh echter tegen het denkbeeld de kerk vrij te stellen van elke formali teit. en wenscht nu de beide deelen van de wet te scheiden. Dech dit ligt niet in de bedoeling van Briand, die juist de beide zaken bijeengevoegd heeft, om voor de uiterste fracties de pil wat te vergulden. Een betooging van katholieken heeft te Parijs plaats gehad bij het verhui zen van kardinaal Richard, den aarts bisschop van Parijs. Een groote menigte had zich om het huis verzameld, een groep jonge mannen omringde de deur en liet niemand door zonder hunne toestemming. Tegen één uur begon de menigte, die zóó talrijk was, dat het rijtuigverkeer werd gestremd het .cre do" te zingen. Hooge geestelijk® heeren werden niet gejuich begroet. Om half- twee verscheen de kardinaal in gezel schap van Mgr. Amette voor het buis onmiddellijk heerschteeen groote stilte. De kardinaal steeg in het rijtuig, doch een aantal jonge mannen naderden, spanden, niettegentaande het protest van den kardinaal, de paarden van het rijtuig en trokken zelf, onder luid ge juich der menigte, het rijtuig voort. Zoo ging het, omringd door een grooten hoop volk, naar het huis van den af gevaardigde Denya-Coehin. Daar had zich weer een groote menige gepos teerd. De kardinaal ontving binnen ve len zijner getrouwen, terwijl Mgr. Amet te de menigte dankte voor de mani festatie. DUIT8CHLAND. Het centrum heeft thans zijn kiesprogramma gepubliceerd, waaruit duidelijk blijkt, dat het van regeeringspartij thans tot oppositiegroep is overgeslagen. In de proclamatie wordt de Rijks kanselier (er van beschuldigd het abso lutisme der vorige eeuw te doen her leven. Zjj noemt het ontbindingsbesluit een aanslag op de rechten van het par lement. Het werkelijk geschilpunt is het recht van den Rijksdag om de begrooting te bespraken. De proclamatie draagt een democratisch karakter. De liberale partijen zijn vrijwel ver- eenigd. De drie liberale groepen hadden zioh reeds met het oog op de verkie zingen vereenigd. ThanB meldt de „Frankfurter Ztg.", dat de nationaal- liberale partij eveneons met eenige groepen een overeenkomst heeft aange gaan, om over geheel Duitschland een liberale groep te vormen tegen de can- didaten van het centrum en van de socialisten. Interessante cijfers geeft de „Nat. Lib. Korreepondence* over het aantal kiezers en hun verdeeling bij de overige Rijksdagverkiezingen. In 1871 maakten slechts 51 pet. der kiezers van hun recht gebruik, in 1874, 61,3 pet., 1877, 60,6 pet., 1878, 63,4, 1881, 56,3, 1884, 60,6, 1887, 77,5, 1890, 71,6, 1893, 72,2, 1898, 68,1 en in 1903, 76,1 pCf. In 1887 werden door de nat.-liberale kiezers 1,677,979 stemmen uitgebracht, in 1890, 1893 en 1898 resp. 1,117,807, 996,980 en 971,302, bij de laatste ver kiezingen werden op de nat. lib. 1,324,855, op de candidaten der 3 vrij - zinnige groepen samen 863,645, op die der conservatieven en vrijconservatieven samen 1,285,504, op die der sociaal democraten 3,010,771 en van het een trum 1,876,092 (centrum, plus Elzassers en Polen 2,420,049). Men schat het aantal kiezers op 25 Januari a.s. op plm. 13,4 millioen of 22 pet. der bevolking. ITALIË. Iu de Kamer constateerde de heer Tittoni, minister van buiten landsehe zakeD, dat zijn voorgangers de politiek hebben gehandhaafd, die bij altijd had gevolgd. Men kan dus rekenen op continuïteit in de buiten landsehe politiek van Italië. Sprekend over het Drievoudig Yerbond sloot de minister zich ten volle aan bij de be- toogen, ten gunste van dat verbond, gehouden door prins Bülow en baron v. Aehrenthal. „Het drievoudig verbond is de grondslag van onze staatkunde en wij moeten daaraan trouw blijven. Deze verklaring is voldoende om te bewijzen, dat zij verzwakking meen en te kunnen constateeren en die zijn spoedig einde voorspellen. Men zegt, dat bet drievoudig verbond gewijzigd en vervormd is en dat zijn karakter thans zuiver vredelievend gowotden is. Ik geloof, dat het altijd dit karakter heeft gehad." Minister Tittoni voegt daaraan toe, dat dank zij het Drievoudig Yerbond Italië een onafhankelijke staatkunde heeft kunnen voigen. De legende van de inmenging van Duitschland ten koste van de waardigheid van Italië is niets anders dan een praatje. Ook loochent de minister, dat er door Duitschland pressie is uitgeoefend bij de sluiting van het verdrag over Abea- synië met Frankrijk en Engeland. Prins Bülow had het correcte optreden van Italië ter gelegenheid van de con ferentie van Algeeiras erkend. De be trekkingen tusschen Italië met Duitsch land en Oostenrijk zijn op den voet van volstrekte gelijkheid, SPANJE. Perez Caballero, de mi nister van buiteDlandsche zaken, heeft aan een medewerker van de „Matin" verklaard, dat het ineident-Ojeda door de pers zeer wordt overdreven. Kardi naal Merry del Yal had toen hij begon te vreezen, dat de Fransche regeering een huiszoeking in het gebouw van de nunciatuur te Parijs zou laten doen, door bemiddeling van den heer Ojeda, den Spaanschen gezantschapssecretaris te Parijs laten verzoeken om de papieren der nunciatuur in bewaring te nemen. De heer Ojeda had toen naar Parjjs en tegelijkertijd naar Madrid geseind, opdat de minister den Spaanschen ge zant, de noodige instructies zou kunn6n geven. Toen de Spaansehe gezant te Parijs het telegram van Ojada ontvangen had, was mgr. Montagnini echter reeds ver trokken. Yerder verklaarde de minister evenals hjj reeds in den Senaat gedaan had dat hij reden had om te onder stellen, dat de Fransche regeering er geen aanstoot aan zou hebben genomen, wanneer de Spaansehe gezant werke lijk de papieren der nunolatuur in ont vangst had genomen. En ook de Paus is te zeer overtuigd van de goede ver standhouding, die thans bestaat tusschen de beide landen en van de noodzake lijkheid om deze thans te doen voort duren, nu men gezamenlijk iu Marokko optreedt. RUSLAND. De beloften der Rus sische regeering zijn als 't woestijnzand., wie er op bouwt komt bedrogen uit want de wind komt, blaast het zand onder de woning weg en ineenstort het bouwsel op zeer slecht fondament 1 Men moet wel aan deze vergelijking denken, wanneer men kennis neemt van de laatste keizerlijke beslissing. Hoevele malen zijn aan de Joden nu niet beloften gedaan van meerdere rech ten, in gelijkstelling zelfs met de andere onderdanen van den Tsaar F Hoeveel beloften zijn niet reeds aan Joden depu taties gegeven Tot iiu;waren ze alleen nog niet nage komen. Thans heeft echter de Tsaar alie hervormingsplannen voor de Joden defi nitief verworpen. Zij biijv&n een onder drukte kaste in een land dat aanspraak maakt op den naam van beschaafd Eu- ropeesch Rijk, doek waar toestonden heerschen die aan barre, onontgonnen streken van Azië doen denken. Per telegraaf. MIDDELBURG. De gemeenteraad heeft in zijn hedenmiddag gehouden zitting gunstig beschikt op een verzoek van den heer Janvier te Bergen op- Zoom, om hem gedurende 3 jaren toe te staan met zijn stoom-caroussel op de kermis te komen, waarvoor hij f1850 per jaar betaalt. TER NEUZEN. Gisterenavond ia nabij de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, vermoedelijk door mist misleid, in het kanaal gereden de koetsier Joh. van der Wege, oud 62 jaar, van den stalhouder Donsen te Ter Neuzen. Hedenmorgen werd in het kanaal paard en rijtuig drjjvende gevonden en zijn daaruit gehaald naar het lijk van den koetsier is nog tevergeefs gedregd. Het paard is verzekerd. Door den mist ondervindt de dienst van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde groote stoornis. 's GRAVBNHAGE. Tweede Kamer. Het oorlogsdebat werd heden voortgezet. De tribunes waren stampvol. De heeren Thomson, Eland en Marehant steunden kraohtig 's ministers maatregel tot in krimping van het blijvend gedeelte. In den loop der zitting ontstond een heftig tumult, toen minister De Meester, als voorzitter van den ministerraad het woord vragende, protesteerde tegen de rede gisterenavond gehouden door den heer Van Karnebeek, waar deze beweerd had als zou de minister veranderd zijn en zich hebben laten intimideeren en toen gecapituleerd hebben. Minister De Meester riep de Kamer toe: „Geloofin onze eerljjkbeid bestrijdt ons zooveel ge wilt, maar doe het met eerlijke, onbevlekte wapenen." De minister drong bij den heer Van Karnebeek aan, de beschuldiging terug te nemen. Deze verklaarde later op de quaestie te zullen terugkomen. Nadat de minister gesproken had klonken van links bravo's. Verschillen de leden der rechterzijde o.a. de heeren Heemskerk, van de Velde en andere gesticuleerden heftig tegen den minister. Yan alle zijden drong men, twistge sprekken voerend, rond 's ministers tafel. Slechts door aanhoudend hameren slaagde de voorzitter er in de kalmte te doen terugkeeren, waarna het oor logsdebat werd voortgezet. Hst debat was trouwens in de och tendzitting reeds onderbroken door eene heftige discussie naar aanleiding van een verzekering van den heer Lobman dat de commissie voor de stenografie na onderzoek tot de overtuiging was gekomen dat de ambtenaar Viehoff, die door dan heer de Stuers van ver- valsching van een stenogram was be schuldigd, geheel te goeder trouw heeft gehandeld. Onzen vertegenwoordiger werden de volgende feiten medegedeold, welke voor het algemeen welzijn gepubliceerd wor den. Mejuffrouw Annokkee, Hooikads 187a te Vlissingen, meldt onsVoordat mijn vijftienjarig dochtertje gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen heeft zij veel ellende moeten doorstaan door een nieraandoening, die zich open baarde door een vreeselijke pijn in het benedengedeelte van den rug. De pijn strekte zich uit naar de zijden en borst, soms was het zoo erg dat zij het uit schreeuwde van de pijn en heele nachten kon zij er dikwijls niet van slapen. De urine zag er onnatuurlijk uit, deze was steeds troebel en bevatte vee! bezinksel. Haar gezicht was hoelemaal opgeblazen en zij kreeg veel benauwdheden en zweetingen, die plotseling door huive ringen gevolgd werden, die somtijds zoo erg waren dat haar den adem hierdoor ontnomen werd. Afgaande op de gun stige berichten, die wij overal omtrent U w pillen hoorden, lieten wij haar hier onmiddellijk gebruik van maken en toen zij twee doazen hiervan volgens de ge bruiksaanwijzing had ingenomen, was zij zeer veel opgeknapt. Uit dankbaarheid voor dit gunstig resultaat zai ik bij voorkomende gelegenheid gaarne Uw geneesmiddel aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De bovenstaande verklaring, zoo een voudig en oprecht bewijst ons het doel treffende van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is een zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, evenals voor hunne eerste ken- teekenen als pijn, stramheid en zwakte in dan rug, opstopping, overvloedige urineloozing, bezinksel der urine, rugpijn veroorzaakt door een koude, aandrang van bloed in de nieren of blaas, ont steking enz., en al de ziekten daaruit voorvloeiend, zooals suikerziekte, water zucht, verlies van eiwitstoffen, onrein heden in het bloed enz. Vermijd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste verschijnselen de kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de échte Fosters'» Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die mejuffrouw Annokkee ge had heeft. Wij waarschuwen tegen na maak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zijn te Vlissingen verkrjjgbaar bij den heer A. C. Beniest, drogist, Le pelstraat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Tot onze diepste droefheid over leed plotseling, in den ouderdom van 61 jaar, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de WelEd. Heer EUGENIUS JOANNES PLOUVIER, in leven Chef-Loods bij het Bel gisch Loodswezen te Vlissingen. Mevrouw Wed. C. R. PLOUVIER Yeksieüwe. J. J. PLOUVIER. M. PLOUVIERVandahme en kind. P. PLOUVIER. Leiden L. BLOCK—Plouviee. E. P. BLOCK en kinderen. J. F. PLOUVIER. E. J. PLOUVIER, (Zeiden.) Vlissingen, 18 Deo. 1906. Verzoeke beleefd van rouw bezoek verschoond te blijven. i£IER. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, zullen op VRIJDAG den 28 DECEMBER aanst., ten 2 ure namiddags behoudens nadere goed keuring van den Gemeenteraad -voor den tijd van zeven jaren bij in schrijving trachten te verpachten: Het Jach.trech.t op de gronden, over- genomen van de Maatschappij tot Exploi tatie van Gronden. Gegadigden worden verzocht hunne inschrijving bij gesloten briefje in te zenden uiterlijk op den dag der ver pachting tot des namiddags 2 ure. Hij nadert de donkera winter, Met sneeuwjacht en vinnige vorst, Die stroomen en meren doet stoilen Ea d'aarde verstijft tot een korst. Hoe somber en kil is het buiten Maar heerlijk is 't binnen in huis De gloed van de BRUINEOLSN- [BBIEETTEN Brengt zomerscha weeld' in uw kluis. De ondergeteekende beveelt zich be leefd aan tot het maken van van alie gewone en moderne inrichtingen OPRIT A ^a Gedipl. Bouwk, Gemeubileerde Zit- en Ongemenbilecrde Slaap kamer gevraagd met Pension, voor iemand b. b. h. h. Brieven met prijsopgaaf letter K. M., Boekhandel GERRETSEN. Barlstz School, Wagonasratraat 113, MIDDELBURG. EngsSsch (taeraar en leerares.) Ffansoh, SJiaiisoh door leeraren der betrokken landen. Proefles en inlichtingen gratis. In de Tram VlissingenMiddelburg gevonden en op het Kantoor gedepo neerd 1 Pinee-Nez in de 2e klasse. BLOEMISTERIJ Wed. A. J. WITTE ZONEN. BURGEMEESTER on WETHOÜ- DERS van V i i a s i n g e n roepen sollicitanten op voor de betrekking van Stukken in te zenden aan den BUR GEMEESTER voor of op den 24 De cember e. k.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 3