Gemengd Nieuws. afkoopen, ia bewezen dat het gemiat kan worden, dat het niets met den dieast te maken heeft. De heer Yan Karnebeek noemde het een treffend verschijnsel dat in ons laad één man de macht heeft om een zoo ingrijpende maatregel te nemen ala de afschaffing van het blij vond gedeelte. Dat bestaat nergens in Europa. Niet alleen van zeer groot nut, maar on misbaar is het blijvend gedeelte voor de handhaving van orde en rust in den lande. Spreker bracht voorts hulde aan de houding van den inspecteur der cavalerie, genoraal Smeding, tegen welke hulde de heer Van der Zwaag protes teerde. Tegenover de hulde aan den dienstweigerenden inspecteur stelde hij er een aan de dienstweigeraars die, eveneens wegens hun gemoedsbezwaren, zuchten in de gevangenis. Hedenmorgen kwam de minister van oorlog aan het woord, waarvoor wij naar de „Laatste Berichten" verwijzen, Sailsemocljag; Aan de Tweede Kamer der Staten» Géneraal is door bet bestuur van den anti» suikeracegnsbond oen adres verzonden, waarin o.m. gezegd wordt, dat deze bond de meening ia toegedaan, dat wei is waar door de voorgestelde accijns- verlaging en de daarvan een gevolg zijnde vermindering van den detailprijs, het gebruik van suiker bij de lagere standen der bevolking eenigszins zal toenemen, doch niet in die mate als in het belang der volksvoeding wensehe- lijk zou zijn. Yoorts wordt volkomen adhaesie be tuigd met het adres, door den „Yolks- bond", vereeniging tegen drankmisbruik, op den 25en October j.l, bij de 2e Kamer der Staten-Generaal ingediend, en bij de Kamers er op aangedrongen om, èn in het belang der volksvoeding der volkswelvaart, het wetsvoorstel tot verlaging van den suikeraecijns aan te nemen, zoo mogelijk met een amende ment, strekkende tot nog grooter ver laging van dien accijns, b.v. van f 27 op f10 per 100 K.G. Bij het adres zjjn gevoegd afdruk ken van het bovenbedoelde adres van den Volksbond an van een artikel in het Novembernummer van het orgaan dezer vereeniging opgenomen. Personeel marine reserve. Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van den rechtstoestand van het personeel der Kon. marine reserve. De bedoeling van het ontwerp is om voor het personeel der reserve dezelfde be ginselen toepasseljjk te verklaren als in de bevorderings- en pensioenwetten voor het personeel der zeemaoht zijn gevolgd. Congres voor Zondagsrust. Reeds nu kan worden gemeld, dat op het tweede nationaal congres voor Zondagsrust, dat 24 en 25 April 1907 te 's Gravenhage gehouden zal worden, o.a. als sprekers zullen optreden de heeren prof. J. D. J. Aengenent, hoog leeraar aan het groot-seminar;e te "War mond dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamerdr. E. Laurillard, emeritus predikant te Amsterdam mr. J. A. N. Parijn, hoofd-commies ter gemeente secretarie te 's Gravenhage prof. dr P. H. Ritter, hoogleeraar te Utrecht A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer, en prof. dr. 8. van Veen, hoogleeraar te Utreoht. Voor het lidmaatschap van het con gres tegen eea contributie voor eens van minstens f 2.50 kan men zich aan melden bij de leden van het congres bureau, de heeren prof. dr. 8. D. van Veen, te UtrechtG. B. van Aaken Bz., referendaris aan het departement van koloniën te 's Gravenhageluit.-kolonel Meijboom te Amsterdam en W. Kolk man van Gouderak, lid van den ge meenteraad van Dordrecht. De Koningin is beschermvrouw van het congres, de Prins eere voorzitter de ministers Kraus, Van Raalte, Rink en Veegens, benevens de burgemeester van 's Gravenhage, zijn eere-leden. De organisatie der landweertroepen zal op 1 Aug, 1907 worden 48 batal jons infanterie, 44 compagnieën artille rie, 4 genie, 2 pontonniers, 4 hospitaal soldaten en 1 administratietroepen, zulks naar aanleiding van de omstan digheid, dat alsdan de lichting 1899 bij de landweer overgaat en het leger bestuur meent, dat de sterkte dan al dus is, dat de oorlogsorganiBatie zon der bezwaar kan worden ingevoerd. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee K. J. Kerstboom, 17 dezer van Las Pal- mas vertrokken. De commandant is voornemens 25 dezer aldaar terug te keeren. Vlissiugen, 10 Deo. Da» Died von der Glocke. Dit zeer omvangrijke gedicht van P. von Schiller, getoonzet door Max Brueh, werd gisteravond door „Vlissing's GemengdeZangvereeoiging" uitgevoerd als solisten werkten mede de dames M. Verbeek, sopraan, en Jacoba Dhont, alt, beiden van Amsterdam, en de heeren Jos, Sckildermanu, tenor, van Utrecht en dr. A. van der Ven, te Dordrecht. Den gebeelen inhoud van het gedicht hier weer te geven, zou te ver voeren, als men bedenkt, dat aan de verschil lende werkzaamheden, die plaats vinden vanaf de voorbereiding tot de voltooiing van de klok, perioden in het mensohelijk leven worden vastgeknoopt, die vrij breed worden omschreven. De waarljjk grooteche taak om dit gedicht in e6n muzikaal gewaad te kleeden, is door Max Brueh met succes voleind, want de breeds opvatting, de schat vaa nuaneeeringen, de groote reeks van aangrijpende passages stempelen dan toondichter tot een kunstenaar, wiens werk wei tat eea der beste producten van den nieuweren tijd zal mogen worden gerekend. Als gedicht heeft „das Lied, vonder Gloeksgroote waarde om zijn beschrij vingen en eigenaardige vergelijkingen en toepassingen als toonwerk boeit het bij herhaling om de treffende overeen komst van de muziek met de verschil lende perioden. Een zeer zware taak beeft in dit nummer de sopraan-soliste te vervullen zij moet over heel wat omvang van stem beschikken, om te kunnen voldoen aan de hooge door den componist ge stelde eischen, en afgescheiden van het soms wat angstig vibreeren heeft het waarlijk bewondering gewekt, dat deze dame met haar zacht, boeiend geluid, de hoogste tonen helder en zuiver door de zaal deed galmen, waarvoor o. m. het Aus der Wolken Quillt der Segen Strömfc der Regen. als bewijs moge dienen. De stoute, resolute alt had eveneens zeer goede oogenblikken, waaronder wij onder het vele voornamelijk aanstippen Leergebrannfc iat die Hüfcte met het zeer schoon wegstervend „Had des Himmels Wolken sckauenhochhiaein." en daarnaast het met veel gevoel voor gedragen Ach, die Gtattia ist's, die teure die treae Matter, Zeker heeft het publiek dankbaar genoten van den heerlijken zang en de mooie voordracht van dr. Van der Ven. Zóo moet zich de componist ein Meisier voor zijn werk hebben voorgesteld. Aan de zware eischen, hem gesteld, voldeed deze zanger volkomen zijn mooi, man nelijk geluid bleef forsch en krachtig tot in da laatste strofen toe iets waarover niet zoo licht moet worden gedacht, ais men weet, dat do Meister van het begin tot het einde, tnet kleine tusschenpooiaen optreedt. Niet minder verdienstelijk zong de heer Schildermans met zijn helder,krach tig geluid. Van hem treffan o.m. Und der Vater mit frohem Bliek Uberzahlet sein blühend G-lück." en Munter förderfc seine Schritfce Nach der Liebe Heimathütte. Bij het veie, dat in de solisten te prijzen valt, moeteD noodzakelijk de kwartetten en terzetten gevoegd worden, welke door hen werden gezongen. Vooral deeerste werden met spannende aandacht gevolgd, want aangrijpendschoonklonken O zarte Sehnsucht, süasea Hollen 1 Der erate Liebe goldne Zeit" en Ein aiisaer ïroöt ist ihm geblieben De koren, die zich dapper weerden, en die ook geen gemakkelijke taak hadden te vervullen, maakten over het geheel oen goeden indruk. Zoo voldeed zeer goad Denn mit der Ereude Feierklange Begraast aie das geliebte Kind, Bijzonder trof het zware koor Hort ihr's wimmern hoch vom Türm dat in een zeer mooi gezet piano „Hoff nuBgslos* ala onmiddellijke tegenstelling met het voorafgaande „Riesengross goed werd weergegeven. Somber, ernstig en plechtig en en een diepeD indruk makend klonk Von dem Dome scliwer und bang Tont die Glocke Grabgesang" terwijl eveneens het Heiige Ordnung, Segenreiehe Hirnmelstochter op ver dienstelijke wijze gezongen werd. Wjj kunnen den bekwamen directeur, den heer Osto Lies, met dit goad ge slaagd concert gelukwensohen en mogen hierbij zeker den talentvollen pianist niet vergeten voor zjjn meesterlijk ac compagnement, want zijne taak was zeker niet van de lichtste. „Vlissing's Gemengde Zangvereeniging" heeft den bezoekers van haar concert eenige ge notvolle uren doen doorbrengen. Wij hebben medegedeeld dat door de besturen der katholieke kiesverenigin gen hier ter stede en te Middelburg be sloten was aan de leden voor te stellen over te gaan tot de oprichting van een centrale katholieke kiesvereniging voor het district Middelburg. In een Maandagavond gehouden al- gemeene vergadering van de katholieke kiesvereeniging alhier werd goedkeu ring aan dit bestuursvoorstel verleend. De dagmailboot „Nederland" welke gisterenavond op den gewonen tijd op de reede kwam, heeft echter door den dikken mist de haven niet kunnen vin den en lag eerst om half tien aan de ponton gemeerd. Het gastransportvaartuig „Vlissingen" dat de vorige week te IJmuiden tegen een dukdalf is gevaren en daarbij averij aan den boeg bekwam, is heden in het droogdok alhier opgenomen om de averjj te herstellen, De onderlinge dansclub „Terpsichore* zai op den tweeden Kerstdag een bui tengewone introductie-soiree in de zaal van den heer Stofkoper op de Groote Markt. De soiréss van deze club hebben door bet steeds varieerend en net af gewerkt programma, een goeden naam en zeker zal dan ook weer door velen gebruik worden gemaakt van de gele genheid om introductie-kaarten te ver krijgen, welke tot een beperkt aantal zijn te bekomen bij de leden en aan het lokaal. Gisteren is bij de brug over het ka naal bjj Souburg drijvende gevonden het lijk van zekeren B. W., woonaehtig te Middelburg, hier ter stede werkzaam. De naan, die sedert eenige dagen werd vermist, is vermoedelijk door de duis ternis te water geraakt en verdronken. Een timmerman, te Middelburg woon aehtig, werkzaam bij den heer Anker alhier, wordt tegenwoordig onder politie» geleide naar zijn woning te Middelburg gebracht. Maandagavond werd deze man door een vijftigtal personen uit deze gemeente naar zijn woning gevolgd en weldra was dit vijftigtal met een groote menigte aangegroeid. Echter tot hand tastelijkheden kwam het niet, daar de politie de menigte verwijderde. Gisterenavond stonden weder in de Langeviele tal van personen te wachten, die weder op een opstootje hadden ge rekend. Het liep echter heel kalm af, alleen was de politie, voor het geval haar tüsschenkomet noodig moest zijn, door een 7 -tal agenten vertegenwoordigd. Bij Kon. besi. van 12 dezer, is, met ingang van dien datum, aan K. A. Sandevse, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als voorzitter van de bij Koninklijk besluit van 26 November 1902 („Staatsblad" no. 202) ingestelde plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering, welke haren zetel heeft in de gemeente Ooatburg, en is benoemd tot voorzitter dier commissie A, Hijs aldaar, onder toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend- yoQïzitier, en tot plaatsvervangend- voorzitter der eommissie mr. B. H. Carp, griffier bij bet kantongerecht te Oost burg. Bij Kon. besi. van 17 dezer is aan L. Ruyssenaera. op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend als kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Oost burg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Voorts is aan H. Geelhoed te Sint Philipsland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Kranenpolder. De directeur-generaal der postergen sn telegrafie maakt bekend dat met ingang van 24 dezer de openstelling op werkdagen van het post- en telegraafkan toor Krabbendijke wordt geregeld ais volgt: van 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3 en 5 30 tot 7 en voor St. Maartensdijk van 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3.30 en 5 30 tot 7. Verknopingen ea Aanbestedingen. Aan het gebouw van het prov. be stuur van Zeeland te Middelburg, werd heden aanbesteed lo. bet verbeteren van de sleepbel- ling voor sluisdeuren, het bouwen van een ijzeren deurenloods en verdere bij komende werken langs de oostzijde van de buitenhaven te Hansweert, bo- hoorende tot de werken van het kanaal door Zuid Beveland. Raming f 21000. Minste inschrijver da hear W, A. Ver- brugge te Gouda voor f 22.400 2o. het maken en inhangen van een paar ijzeren stormdeuren voor de West- scbutsluis te Ter Neuzen. Raming f 10.000. Minste inschrijver de heer G. J. Balkensteijn Sr. te Ter Neuzen voor f 8220 3o, het maken van een paar houten deuren voor de kleine sluizeD van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 8000. MinBte inschrijver de heer J. B. Koch te Hansweert voor f 6940 4o. het uitvoeren van baggerwerk in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert enteWe- meldinge, gedurende de jaren 1907 tot en met 1911. Raming f 7000 per jaar. Minste inschrijver de beer I. van de Velde te Dordrecht voor f 6626. JReeMszatiKeiR In een gisteren gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallen-ver zekering te Utrecht bad uitspraak plaats in het booger beroep van de Rijksver zekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van da Bank, waarbjj aan C. de B. te Hulst schadeloosstelling werd geweigerd ter zake van een ongeval, daarin be slaande, dat hjj bjj het snoeien van boomen pijn zou hebben gekregen in het linker-elleboogsgewrioht. Hoewel in 't geiyk gesteld, kon het bestuur der Bank zich niet vereenigen met de gronden der uitspraak. De Centrale raad bevestigde de uitspraak, overwoog dat de pijn niet het gevolg is geweest van een ongeval en dat niet behoeft te worden onderzocht of het beweerde on geval plaats had in verband met de uitoefening van een verzekeringsp ieh- tig bedrjjf. Gisterennacht is inbraak gepleegd bij een meelfabrikant te Rijswijk. Eerst heeft de inbreker of hebben de inbre kers getracut het huis van de achter zijde binnen te driDgen, waartoe een paneeltje werd afgezaagd. Deze poging mislukte evenwel en toen weid het zelfde met beter gevolg aan de noord zijde beproefd, waarioe een espagnolet werd verbroken. Het is nog niet be kend wat er vermist wordt. Het schijnt dat er nog op tal van andere plaatsen te Rij wijk pogingen tot inbraak zijn gedaan. De bewoner is tegen de flnancieele gevolgen van inbraak ver zekerd, De man te Amsterdam die dezer dagen zijn vrouw uit het raam wierp, blijkt al meermalen te zijn veroordeeld, wegens mishandeling van zijn vrouw en anderen. Gisteren is hij overgebracht naar het huis van bewaring, De belang stelling was grooteen aantal buurvrou wen zorgden voor een „ovatie", schol den den arrestant bij zijn instijgen voor vrouwenbeul en vrouwenmoordenaar. De politie moest de „dames" op een afstand houden. De toestand van de mishandelde vrouw ia niet levensge vaarlijk, aihoewel haar voor den val bljjkbaar verschillende messteken zijn toegebracht. Esn ongehuwde moeder in de Erieache gemeente Wijmbritseradeel heeft het kind, waarvan zij heimelijk bevallen is, in een kartonnen doos be graven. Door de politie opgespoord, is het lijkje op hare aanwijzing weer opgedolven, teneinde gerechtelijk ge schouwd te worden. Gisteren had een 70jarige vrouw het ongeluk in hare woning in de El- zemoerstraat te 's Gravenhage van de trap te vallen. Naar het gemeentezie kenhuis overgebracht, is zij kort na hare opneming aldaar overleden. Maandagavond is uit den Burgel te Kampen door twee mannen een vrouw van pl.m. 70 jaar opgehaald. Kort nadat zij uit het water werd gered, is zij gestorven. Te Kessel ia een koop man door een tram overreden. Hij werd zoo ernstig gekwetst, dat hij kort na 't ongeval aan de bekomen wonden is overleden. In de Prinsenstraat bij de Keizersgracht ts Amsterdam is gis termiddag een glazen wasscher die zjjn werk ter hoogte van de eerste étage ver richtte, van de ladder gevallen. Hij viel op zijn achterhoofd en werd in beden- kelijk.en toestand naar een gasthuis vervoerd. Door het breken van een stelling is een metselaarsknecht te Bar- kel naar beneden gestort. Hij kreeg zulke ernstige kwetsuren, dat hij kort na den val is overleden. Een ran geerder was Maandagnamiddag aan het stationsemplacement te Hoorn, bezig 2 waggons aan elkaar te koppelen. Daar dit niet wilde gelukken, snelde een tweede rangeerder hem te hulp, jnist op bet oogenblik, dat de trein zich in beweging zette. De rangeerder viel en werd tengevolge daarvan door den trein aangereden, waardoor hij ernstig werd verwond. Te Viessel is een voer man doordat hg nog juist voor de tram de rails wilde oversteken doch daarbij struikelde, overreden en onder het naar buis breDgen overleden. Uit verschillende deelen van Spanje, namelijk uit het Noorden, Noordwesten, Aaturië en Biaoaie komen stormberichten. Verscheiden rivieren zijn buiten haar oevers getreden, deden huizen instorten en sloegen dammen weg, die tot bescherming van de spoor banen waren opgeworpen. Op den Noorderspoorweg bleven verscheiden treinen door overstrooming halverwege steken. Stroomen regen zijn gevallen in het Zuiden van de Kaapkolonie en in de streek tusschen Kaapstad en Oost Lon den. Een hevige storm woedde in het Zuid Oosten. Nabij het station van Prince Albert Road ontspoorde een posttrein, waarbij 3 menschen omkwa men en verscheiden gewond werden. Overal veroorzaakt de regen grondver zakkingen en alle rivieren zijn over stroomd, zoodat de landbouwers aanzien lijke verliezen lijden. Deoverstroomingen hebben ook over verscheiden mijlen den spoorweg van O ntraal Kaap ver woest en men vreest, dat het verkeer voor maandenlang gestremd zal zijn. Ook is er door den storm groote stoor nis in de pest- en telegraafverbindingen. In het bij Graslitz gelegen dorp Sehönau heeft de 19 jarige zoon van den melkverkooper Riedl met een bijl een met zijn vader in concubinaat le vende vrouw en haar 18 maanden tel lend kind doodgeslagen. Daarna stak hij het huis in brand, ging naar den zolder en hing zich op. Zijn lijk werd halfverkoold teruggevonden. In Berlijn is zoo juist weer een nieuw boek verschenen beschrjjvende een oorlog in de toekomst. De Marokkaansche quaestie is tot een oorlogf quaestie geworden tusschen Duitsohland en Engeland, waarbij Erank- rjjk aan Engelsche zijde staat. De Duitechera zegevieren op land overal en hebben zich spoedig meester ge maakt van België en Nederland. Op zee handhaaft Engeland zich echter en hare reusachtige pantaersehepen van het Dreadnoughtfype spelen daar een ge wichtige rol. Blijkbaar is de bedoeling van den schrijver om den aanbouw van eenige Duitsche Dreadnoughts aan te bevelen. Deze Europeesche oorlog wordt een wereldoorlog, waarbij Europa een ver bond sluit tegen het gele ras en de Tankees, Het slot is dat Holland, België en Luxemburg bij het Duitsche Rijk in gelijfd wordeD, de Nederlandsohe Ko lonies aan Duitschland vervallen, En geland aan Duitschland een oorlogschat ting betaalt van 50,000.000 pd. st. Egypte ontru mt en al hare Zuid-Af- rikaansche bezittingen aan den „Kaiser" cadeau doet. Een zeer voordeelig zaakje voor Duitschland dus De aanslagen op hooggeplaatste ambtenaren zijn in Rusland weer eens aan de orde van den dag. Na den mis lukten bomaanslag op admiraal Dubaa- sof, is thans in Radom een bom gewor pen naar overste Plotko, het hoofd der gouvernements-gendarmerie. De misda diger had succes, de overste werd door de ontploffing ernstig gewond, hem werd een been afgerukt. De misdadiger, een leerling van een handelsonderwijs-in- richting, werd gevangen genomen. In Lipkany werden een drietal re- volutionnairen vervolgd, en schoten den ambtenaar, die de vervolging leidde, neer toen vier boeren hun de vlucht poogden te beletten, werden ook dezen doodgeschoten. Daarop ontstond een wilde jacht en nadat 2 revolutionairen door de kogels der vervolgers waren gevallen, pleegde de derde zelfmoord. Het jongste nummer der drie- maaudelgksche uitgave van het Duitsche rijksbureau voor de statistiek bevat eenige cijfers over 1905, waaruit blijkt, dat de toeneming der cijfers van de erimineeie statistiek minder groot is, zelfs vrij wat minder groot dan de toe neming der bevolkingscijfers. Wijst de bevolking van Duitschland op het einde van 1905 een cijfer aan dat 1.6 procent boven het cijfer van ultimo 1904 komt, de toeneming der misdrijven en over tredingen is 0.6 procent. Ia het geheel werden 520.389 personen wegens straf bare handelingen veroordeeld, tegen 516.976 in 1904; van deze veroordeel den vielen 51.322 onder de wetten voor jeugdige delinquenten. Van dit aantal hadden 94.586 (in 1904 92.677,) waar onder 2366 jeugdigen, zioh misdragen ten opzichte van den staat, de openbare orde en den godsdienst; 219.105(1904 220.164,) waaronder 12.654 jeugdigen, waren in conflict gekomen met het personenrecht, 205.538 (1904 202.860,) waarvan 36.194 jeugdige personen, met de wetten ter bescherming van den eigendom, terwijl 1160 (1904 1295,) onder wie 18 jeugdigen, wegens mis drijven in het ambt begaan werden veroordeeld. Met het oog op de Kerstdagen was het Engelsche pantserschip „Hin dustan" te Portsmouth binnengeloopeh. Een deel der bemanning was overdag met permissie aan wal geweest en keerde 'a avonds in aioepen naar boord terug.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 2