Donderdag 2© December. 9e troon zijner vederen. No. 299. 44® Jgatgnugs 1906. Gemeentebestuur.1 week. FEUILLETON. Bimenlandsehe senctteiL Gemeenteraad van Ylissingen, VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maasden lift Vaai» per# posé 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEKÏENT1ÉN: van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken rege; meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt, de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephooniiuminei' 10. Abonnentents-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Xy, die zicli met 1 Januari 1907 op ons l>Iad abonmeeren, ontvan gen het tot dien datum gratis. 14. Idem tot vaststelling van het 3e suppletoir kohier van den hoofdelijken OPENBARE VERGADERING van den op Vrijdag 21 December 1906, des namiddags ten twee ure. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Te verleenen ontslag aan den heer J. H. Blum als lid der raadscommissies voor financien en be lasting b. mevrouw B. Blumde Niet als regentes van het gasthuis. D. Benoemingen van eene regentes en een regent van het Burger Weeshuis. Aanbevelingen mevr. Vermaas—Schultz en mevr. Jans- zeuMeijerP. Landsman eu M. J. Verhorst van een lid van het algemeen arm bestuur. AanbevelingH. F. Rekkers en A. van de Sande van drie leden der commissie van toezicht op het lager onderwjjs. Aan bevelingen A. C. P. T. Hollingerus Pijpers, W. P. Edelman, A van de Sande, A. J. van Ockenburg Jr., W. F. Drujjveatejjn en mr. J. Smit Azn. van twee regenten en twee regentes sen van het gasthuis van personeel voor het onderwijs in de nuttige handwerken. E. Te behandelen punten 1. Verkoop van gemeentegrond. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aanleg van rioleering in verschillende straten. 8. Idem naar aanleiding van een adres van H. Wegeling betreffende kos- telooze opname van publicaties in de Nieuwe Vliss. Courant". 4. Idem tot het in druk uitgeven van bescheiden betreffende Michiel Adriaanszoon de Ruyter. 5. Idem tot verhooging van het week loon van werklieden bij den reinigings dienst. Idem tot onderhandeche verpach ting van bouw- en weiland. 7. Idem tot het verleden yan ver gunning aan A. Huson qq. tot den aan leg van eene buisleiding naar het Dok. 8. Idem tot vaststelling eeaer in structie voor de grafdelvers. 9. Idem tot aanstelling van een 2en plantsoenwaehter 10. Idem tot wijziging deraigemeene politieverordening. 11. Idem tot wjjziging van de ver ordening op de belasting van het ge distilleerd. 12. Idem tot het veranderen van straatnamen. 13. Idem tot behandeling van recla mes hoofdelijken omslag. Naar het Eagelsch, van Nellie Blisset. De afgevaardigde der oppositie, dr. Finelli, stond voor het portaal van het nieuwe parlementsgebouw en wijdde zich vol ijver aan zijn lievelingsbezigheid: hij schold op den koning, de ministers, kortom op allen, wier politieke opvat tingen niet met de zijne overeenstemden. Binnen in het parlementsgebouw had heden een bizonder levendig debat plaats gevondenmaar 't was nu geëindigd en een zwerm van rijtuigen rolde langs tien breeden, schitterend verlichten Carolus-boulevard. Dr. Finelli wees, zijn woordenvloed plotseling afbrekend, met een boosaardig lachje uaar een door twee grijze paarden getrokken koets, die voor het portaal •tilhiold. De tijd is lang voorbij, waarin de regeeringen bij het minste conflict de parlementen naar huis zonden, om de heeren als zoete kinderen te doen terug- keeren. Zelfs voor het Duitsche rijk geldt dit, nu het koloniaal beleid der regeering eene nederlaag bezorgde, die tot onibindiDg leidde. De meerderheid, die der regeeriDg deze nederlaag be. zorgde, is een zeer onnatuurlijke coali tie, want elericalen en sociaal-demoera- ten zullen nimmer op den duur kunnen samengaan. Ieder voor zich hoopt na- tunrljjk op winst en de socialisten heb ben daarbij de meeste kans om in troe bel water te visschen. De drie Bchakeeringea vin de liberale partjj hebben zich thans ook nauwer verbonden en gaan tegen de rood-zwarte partyen inmaar zelfs in regeerings- kringen gelooft men aan de toekomst der socialisten, die nog wel eens 'n meer derheid in het parlement zullen ver krijgen. Bij de bsoordeeling de'er quaes- tie mag men echter niet vergeten, dat ook in Duitechland de partij thans in parlementairen en niet-par-lementairen gesplitst is en dat de Duitsche socialis ten waarschijnlijk even goed als hunne broeders elders, bestemd zijn om zich in een meer practisch verbond op te lossen. In Oostenrijk is men nog druk bezig met het werk des vredes en zeer waar- sehijniijk zai de laatste hinderpaal voor het algemeen stemrecht wegvallen. Twee groote veranderingen zijn door de com missie uit de Eerste Kamer aangebracht, door te bepalen dat ieder kiezer boven den leeftijd van vijf en dertig jaren recht op het uitbrengen van twee stem men heeft, en dat het recht der kroon tot benoeming van leden voor het Haerenhuis tot een minimum zal wor den beperkt. Door den eersten maat regel voorkomt men de waarschijnlijke invloeden der jongere democraten door den tweeden zal de kroon den moge lijken tegenstand van de Eerste Kamer niet kunnen breken door hat benoemen van een groot aantal nieuwe leden. De eerste der genoemde maatregelen is natuurljjk minder in den geest des tjjds en de regeering tracht dan ook, door Daar komt do beseheiden omnibus van onzen minister van oorlog, zei Einelli tot zijn begeleider. 'n Net echtpaar, hé? Die passen prachtig bij elkaar. Geen slecht baantje, naar 't schijnt, de echtgenoot van gravin Tra- nimo te zijn. Het rijtuig, waarnaar hij wees, keerde juist, terwijl Finelli sprak, en kwam nu langzaam nader want het gedrang was op deze plek heel sterk. Zoo kon men den man in den wagen heei goed zien. Hij had zijn zware pels open geslagen het licht der booglampen viel scherp op zijn bleek, vermoeid gezicht. Men kon hem eer jong dan oud noemen, ofschoon zijn haar bijna grijs en de hooge gestalte eenigszins gebogen was, als onder den last der jaren. Het gezicht, met de saamgeklemde lippen, dat zich zoo kalm wendde naar de menigte op straat, was dat van een man, die gewend is pijn se ljjden, wat zijn trots niet mag verraden. Dr. Finelli spotlachte. Onze brave Tramino ziet er niet goed uit. De koninklijke gunst schijnt hem slecht te bekomen. Een arbeider in werkkiel ving de woorden op, en toen hjj omziende, den toegeven op het tweede punt, het eerste te winnen, waarop heel veel kans is. 1 Nog steeds worden aderlei beschou wingen gewijd aan de zaken in Marokko, zonder dat er veel licht door ontstoken j wordt. Yelen blijven nog altijd in het zen den der Fransche vloot Daar Marokko meer zien dan het eenvoudig uitoefenen van politietoezioht en denken liever aan 1 het begin van een veroveringstocht, t Spanje handelt precies zooals zijn buur- man handelt en beiden te zamon doen niet anders dan zij zouden doen, wan- neer van een eventueeien oorlog sprake was. Men verhaalt dat in Spanje zelfs met koortsaehtigen jjver gewerkt wordt I om gereed te zijn en tevens, wat vol- strekt niet onwaarschijnlijk is, dat tns- schen Frankrjjk en Spanje een geheime overeenkomst bestaatgeheim, maar f die dan wel, al of niet stilzwijgend, de goedkeuring der Engelsche regeering I zal wegdragen. Dat de Marokkaansehe quaeatie ooit vatbaar zal zijn voor een vredelievende oplossingwordt niet zonder reden betwijfeld en moet de zaak een anderen kant uit, dan is de tijd er nu ten minste gunstig voor. Het behoeft wel geen betoog, dat wij met groote voldoening nebben kennis genomen yan de constitutie, welke Transvaal van de Britsche regeering ontvangen heeft. Natuurlijk is men van streng conservatieve zijde niet ingeno men met deze nobele daad van het liberale ministerie en ziet Transvaal reeds voor Engeland verloren gaan. Zoo dra de verkiezingen in Transvaal heb ben plaats gehad, verwacht men dat de Oranje-xivierko'onie op dezelfde wijze zal worden begiftigd. De constitutie is in de gegeven om standigheden zoo vrijzinnig mogelijk en de „Times" is dan ook van meening dat de regeering opzettelijk de verkie- zingedobbelsteenen, zooals het blad het noemt, tea gunste yan de Boerenmin- derheid en ten nadeele van de Engelsche meerderheid ia Transvaal heeft be zwaard. Het blad voorspelt voorts dat dit in de Oranje-rivier-kolonie nog veel erger zal zijn. Vrijgevig is het ook dat bij de be raadslagingen en in alle stukken tot algemeene inlichting der leden van den wetgevenden raad, het Nederlandsch en het Engelech gelijkelijk zullen worden gebezigd ofschoon de officieels bladen afgevaardigde der volksparty herkende, zei hij Morgen zal hij meer op zijn gemak zijn, meneer l En u ook I Finelli volgde den man met zijn kort zichtige oogen. 't Scheen hem, of die man in 't voorbijgaan graaf Tramino iets had toegeworpen in zijn rijtuig Even hield hjj den adem in een bom was in dat land niets ongewoons, en Tramino had vele vijanden. Doch er gebeurde niets bijzonders. Het rijtuig verdween, evenais de man in 't werkpak, in het gewoel van den boulevard. Dr. Finelli ging huiswaarts, zonder 't geringste vermoeden, dat hjj zooeven een kleine rol had gespeeld in een Intusschen zat de minister van oorlog in zijn rijtuig en staarde met bleek gezicht op het morsige stukje papier dat hij, tezaam geknepen in zijn hand hield, 't Was door het geopende portierraampje naar binnen gevlogen en voor zijn voeten gevallen. Onwillekeurig had hij zich gebukt om het op te rapen geopend had hij 't nog niet. 't Bevatte óf een beschimping zoo vermoedde hjj óf een ruwe grap, die en de notulen der beide Kamers zullen worden gesteld in het Engelsch, als de officieele taal des lands. Zeer belangrijk, onvermijdelijk was zij trouwens, komt ons de bepaling voor betreffende den invoer van vreemde werkkrachten. Geene nieuwe vergun ningen krachtens de verordening van 1904 zullen worden verleend en geen onder die verordening gesloten con tracten zullen worden vernieuwd. De vuile geeltjes zullen langzamerhand weer verdwijnen en het behoeft geen betoog dat de Britsche mjjnkoningen aan den hi8torisehen Witwatersrand hierover woedend zijn. Hoe zullen zij het maken, zonder hun geedkoope, slaafsohe werk krachten. Yan de uitspattingen en den vreeseljjken overlast dezer vuile vreem delingen behoeven zij zich niets aan te trekken, en het kan trouwens nog zeer lang duren eer de bevolking geheel van de plaag verlost is. hl De uitslag van de beraadslagingen in de Belgische Kamer, nopens den Con- go-staat, heeft het bewijs geleverd, dat men wel een kolonie van dien zooge- naamden Staat maken wil en dus de publieke opinie in eeaige jaren geheel is omgekeerd, want vroeger was men vrij algemeen van meening dat België geen land voor koloniën ia en men er niets dan last van hebben zou. Iets anders is niet beslist en de wijze waarop de overneming zal plaats hebben zal later worden uitgemaakt. De regeering zal het voortaan zelf in handen hebben, de klachten over het bestuur der groote grondbezitters in de nieuw-bakken ko lonie al of niet te laten voortduren. Het einde van den kerkelijken oorlog in Frankrijk is natuurlijk nog niet te voorzien. Toch moet men toegeven dat de regeering al het mogelijke doet om de botsing nog wat te verzachten. Van daar haar nader wetsontwerp tot rege ling van den eeredienst, krachtens het welk de voortzetting van dien eeredienst in verschillende vormen mogelijk wordt gemaakt, Wanneer de priesters zich ook aan die nieuwe wet niet willen onderwerpen, dan kunnen de uitkee- ringen van den Staat worden gestaakt. Alleen de pensioenen blijven intact. De onmiddellijke overdracht der ker kelijke goederen, mede door de nieuwe wet te bepalen, is wel een zeer Btrenge maatregelmaar men had dien kunnen voorkomen, indien slechts van eenige toenadering sprake ware geweest. Ook thans vreest men dat die toenadering wel zal uitblijven en dat vooral de lagere geestelijkheid die zeer zeker het minst schuld heeft, door de finanoieele maatregelen het meeBt zal worden ge troffen. De strijd om de onderwijswet in En geland, tussohen Hooger- en Lagerhuis wordt met belangstelling gevolgd. Toch is het einde wel te voorzien, daar re- geering, Lagerhuis en volk een einde willen maken aan het stelsel, krachtens hetwelk ieder kan worden gedwongen aan de kosten der sactescholen bij te dragen. Moet de eerst door de Tweede Kamer aangenomen en thans zoo sterk door de Eerste geamendeerde wet val len, dan zal de storm tegen het ram toestel dat men Hoogerhuia noemt, eerst recht beginnen. Met een Eerste Kamer als de tegenwoordige zal En geland op den duur niet te regeerea zijn, zoodat óf de val van dit lichaam, óf, wat wellicht beter is, eene veran dering der constitutie, niet betrekking tot dit lichaam, waarschijnlijk wel bo venaan op het programma der vooruit strevende partyen zal worden geplaatst. haast nog smartelijker aandeed. Werden er in de gemeenste kroegen geen spot liedjes op hem gezongen „De man van gravin Tramino", zooals Finelli daareven gezegd had, zoo noemden ze hem ze hadden geen aasje medeleden over voor den man, die titels en onderscheidingen aannam uit handen van desgene, die hem doodeljjk onrecht had aangedaan. Zelfs de bedelaars op straat bespotten hem. Hij bezat te veel fijn gevoel om dat alles niet te merken, om niet te raden, dat zelfs zijn vrienden hem minachtten. Eik nieuw eerbewijs dat de koning hem ten deel liet vallen elke nieuwe onderscheiding, die hij van aan 't hof vertoevende souvereinsn kreeg, beteekende voor hem een graad van vernedering meer. Het volk haalde veelzeggend de schouders op, als hjj bij den een of anderen plechtigen optocht naast den koning door de versierde stra ten der hoofdstad reed. Natuurlijk, zóo liet hij zich betalen 1 Om die plaats aau de zijde des ko- nings, om een paar sterren en kruisen, om een paar ellendige millioenen toonde hij zich bereid, niets te merken van des konings betrekkingen tot zijn vrouw, de gravin 1 Swesda Kamer. Bij de voortgezette beraadslaging ovet' de begrooting van oorlog noemde de heer Van Vlijmen de wegzending van het blijvend gedeelte groote schade voor onze weerkracht. Als oud-infanterist is hij tot deze overtuiging gekomen. De heer Passtoors betreurde dat de minister de soidijverhooging voor het niet-administratieve kader niet in uit zicht stelde. De heer Van der Borch van Ver- wolde protesteerde als Nederlander, als vrij burger in een vrij land er tegen dat door de handelwijze van dezen mi nister onze weerkracht te gronde wordt gericht, De heer Ter Laan stalde namens zijn vrienden de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel, dat zoo spoe dig mogelijk een pensioenregeling voor weduwen- en woezen van onderofficie ren en minderen moet worden aange nomen, gaat over tot de orde van den dag." Op voorstel van den voorzitter werd besloten deze motie later te be handelen. De heer Ter Laan besprak verder de critiek op het beleid van den minister van oorlog. Hij verdedigde de houding vau den minister ten opzichte van het blijvend gedeelte. Als men zich trou wens van het blijvend gedeelte kan Finelli had slechts uitgesproken, wat iedereen dacht, toen hij zei„Echtge noot van gravin Tramino zijn is zoo kwaad niet Toch zag da graaf er niet uit als een gelukkig man. 't Scheen als boezemde het kleine, vuile vodja papier, dat een onbekende hand in zijn rijtuig had geworpen, hem vrees in. Eindelijk vatte hjj moed en opende het. Hjj las een paar woorden, met ongeoefende of verdraaide hand ge krabbeld „Morgen zult gjj koninkljjk gewroken worden." Dat was alles. Tramino las het twee maal. Langzaam begreep hjj. Morgen zou de koning da plechtige inwijding van een nieuw ziekenhuis bijwonen. En deza sombere boodschap beduidde, dat men een aanslag op 's konings leven in den zin had. Juist hem onderrichtte men er van hem, Tramino, die alle reden had, zulke plannen ten volle succes te wensohen. Tramino zat onbeweeglijk een flauw rood verfde zjjn ontroerd gelaat. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1