Woensdag 19 iïecember. S0O6. FEUILLETON. Ml m scherp ide prijzen Drukkerij lourant". k •E VELDE Jr. -ONT. iets extra's geven recht v. p. Ir bij A. J. leker. WOtlïttg parde Juf letter X, ERU n om," 3JB. ÉIÜ eden ;rekt op btj IS Co- p.27. p.20, 9,08 fc.56 1.49 1.40 1.24 ,18 1.27, ü.40 .28 [25 Lo .15 ISiuög an U. 8.30 iNeuzen gate 15 Neuzen No. 298. 44a.«fewgasig,. HISSIUSdH COIJBAniT. Prijs per drie maanden im ïteaK» jse» posé 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIÉM van i4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege! meer ÏQ cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschuilt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli Don nummer 10. Abonneinents-Advertentiftn op zeer voordeelige voorwaarden. 2Q, die zich met 1 Januari 1007 op ons blad abonneeren, ontvan gen het tot dien datum gratis. Birinenlandselie berichte» Tweede Earner. De minister van marine kan tevre den zijn over de behandeling zijner be grooting. Wel heeft hij niet geheel zijn zin gekregen, doch het verschil betreft slechts het soort van pantserschepen dat zal worden aangebouwd, nl. een schip voor Indië in plaats van een voor Nederland. De beer Marchant had een voorstel gedaan om het schip te schrappen, doch dit werd verworpen met 55 tegen 39 stemmen, waarna de post er zonder stemming doorging. Tegen het amendement en dus voor het schip stemden alle anti-revolution- nairen, alle christelijk-historischen, alle oud-liberalen, behalve de heer Van Foreest en voorts de katholieken Van den Berch van Heemstede, Kooien, Van Vlijmen, Ruys de Baerenbrouck, Kolk man, Van den Heuvel, Aalberse, Van Nispen, Fruytier, Van Wijnbergen, Nolens, Loiff, De Stuers en Van Vuuren en de Unie-liberalen Eland, Dolk, Hu- brecht, Ferf, S. van den Bergh, IJzer man, Pierson, Jansen, Lely, Goeman Borgesiue, Roessirgh, Van Gijn en Van Doorn. Vóór bet amendement stemden alle sociaal- en vrijzinnig democraten, de oud liberaal Van Foreest, da unie liberalen Thomson, Reyne, Patgn, De Klerk, Lieftinck, Smeenge, de Boer, Zijlma, Jannink en Roodhuyzen, bene-- vens de katholieken Arts, Beckers, Duynstee,Van Sasse van Ysselt,Bogaard, Pa8stoors, Janssen, Bolsius, Regout en De Ram. Afwezig waren de heoren Verhey, Hennequin, De Visser, Van Wichem, Van Limburg Styrum en Qkma. Het resultaat van het heele geval is dus nu, dat de Kamer in plaats van een schip van 5000 tons dat ruim f 4,000.000 zou koBten, thans een schip van 6500 tons heeft toegestaan, dat bijBa f 6,000,000 zal kosten, alleen wordt 't nu een schip voor Indië bestemd in plaats van voor Nederland en zij, die wèl voor Indië doch niet voor Neder land pantserschepen noodig achten, kun nen dus tevreden zijn. Hedenmorgen is de behandeiÏDg van hoofdstuk oorlog begonnen. Eerste Earner. Aan het Voorloopig Verslag ontleenen wij het volgende Onderscheiden leden verklaarden ver trouwen te stellen in den minister en betuigden hun tevredenheid over zijn beleid. Men prees de continuïteit in het bestuur ten opzichte van zijn voorganger. Deze leden vereenigden zich ook met het denkbeeld om den Javaan op te voeden, maar vroegen zich toch ook af, Naar het Engelsch, van Douglas Alexander. 3.) Er is nog iemand in 't hotel iemand, dien je moet redden ik probeerde het, maar 't lukte niet. Een stuk hout viel op mij en brak mijn arm Rupert de jongen is nog daar, in een achterkamer, vlak bij de trap. Red hem l zijn stem werd zwakker. Want die jongen is jou zoon 1 Ja, het kind was niet gestorven, zooals jij meende Neen, geloof ttij 1 Vlug 1 later zal ik je alles uitleggen Hij zonk achterover Op dit oogenblik kwam de kleine brandweer Tan het stadje aanrijden. Qarmichael verbijsterd, bevend van of het niet moeielijker wordt hem te regeeren, als zijn ontwikkeling toeneemt. Vele leden achten den flnancieelen toestand beter dan hij in de laatste jaren geweest is. Daar dit voor een groot deel toe te schrijven is aan de meerdere opbrengst van het tin, achtte men een waarschuwing niet overbodig om zuinig heid te betrachten bij het doen van uitgaven. Men hoopte dat de minister zou voortgaan op den weg van verster king der inkomsten. Een aantal leden meende ook, dat de petroleum meer aan de schatkist kon opbrengen dan het geval is. Ook werd opgemerkt, dat de tabak slechts door een gering uitvoerrecht wordt getroffen, terwijl voorts door eenige leden ook de invoering van een algemeene inkomstsn- beiasting werd toegejuieht. Verschillende leden konden zich met de opriehting van een nieuw departement voor de betere exploitaitie der gouver- j nementsbedrijven vereenigen, hoewel van verschillende zjjden werd gewaarschuwd j tegen het nemen van nog meer bedrijven door de regeering voor haar rekening, omdat in ieder geval de uitkomsten van die bedrijven toch hoogst onzeker zijn. De aoeijas op hot gedistilleerd. Het hoofdbestuur van de „Neder landsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het meedeelt ten aanzien van de inge- dieade belastingontwerpen zeer toe te juichen de poging om door verlaging van den suikeracoijas dit uitnemende „voedingsmiddel te brengen onder het bereik ook van kringen der bevolking, die zich daarvan thans moeten spenen" (M. r. T,), maar verklaart ernstig be zwaar te hebben tegen het equivalent, dat ter vervanging wordt voorgesteld, de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, Adr. betoogt dat verhooging van dezen accijns vooral op de financieel minst krachtige klasse zal drukken en dat aan deze verhooging ook uit een oogpunt van drankbestrijding zeer ernstige be zwaren zijn verhouden. Adressant zegt dan vervolgens „dat tegenover een mogelijk klein voordeel de minister raamt de afname van het drankgebruik op 10 pet. zeer belangrijke nadeelen staan, ook voor de gemeenschap, omdat nog groo- tere ontrooving vau de gezinnen der drinkers hun draagkracht vermindert en de armlastigheid etc. verhoogt dat, indien het motief kan gelden, dezer dagen door een ex minister van financiën geuit, dat het zwaarst belast moet worden, wat onnoodig, ja schadelijk is, dit zeker reeds in ruime mate met het gedistilleerd het geval was en dat tal van andere onnoodige en schadelijke zaken, door meergegoeden voor eigen genot aangewend, dan thans weer ten onrechte aan belastingheffing ontsnappen; dat de nieuwe inkomstenbelasting, indien deze in de practijk niet zal blijken een ontlasting der tegenwoor dige (meergegoede) belastingplichtigen mee te brengen omdat nagenoeg hetzelfde totaal bedrag door het op heffen van de vrijstelling voor landbouw etc. door een veel grooter aantal per sonen zal moeten worden opgebracht inderdaad belangrijk meer zal opbrengen dan geraamd is en dan langs natuur lijken weg in een eventueel tekort van den suikeraccijns wordt voorzien dat volgens het hoofdbestuur de zeer zwakke steun tot nu toe van over heidswege verleend aan de pogiDgen tot verlossing van ons volk van het volgens ieders overtuiging uit een eco nomisch, fiseaal, moreel en intellectueel oogpunt zeer schadelijk werkend alco holisme door accijnsverhooging geenszins wordt vermeerderd, de kans op krach tige meer aldoende hulp vermindert, omdat elke daling van het debiet voor het evenwicht van de schatkist oogen- scbijnlijk nog storender zal worden en niet van harte zal worden bevorderd dat de taak van zijne vereeniging, die zij in het belang van ons volk na streeft, zal worden verzwaard, het te kort en daarmee het lijden in duizenden gezinnen nog zal wordon vergroot redenen waarom het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken met den meeaten aandrang verzoekt het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd te willen verwerpen". ontroering, wachtte slechts een paar seconden om den helia van een der mannen te leenen. Hei leek krankzin nigheid, zich te wagen in vuur en vlammen doch geen secondeaarzeldehij. Vast had hij 't in zijn hoofd achter, vlak bij de trap Hij drong in den rook, de hitte schroeide zijn gelaat, maar hij vond de trap en klom die op, lang zaam, voorzichtig, een gevaarlijke tocht. De kamerdeur stond open de jongen, waarschijnlijk teruggedeinsd voor den rook, lag op den grond. Niet wetend of bij dood of levend was, nam de man hem op en keerde zich om. Een blik overtuigde hem, dat de weg was afgesneden de trap was ingevallen, nieuwe brandstof gevend aan 't vuur, dat opspatte in een vonken- fontein, loeiend en razend. De hitte was ondragelijk. Met hef kind in zijn armen, wankelde hij naar 't venster. In de kamer stond een bed hij trok de dekens er af en bond ze samen met de ongelooflijke vlugheid, die 't gevaar geeft. Aan die reddingslijn kon hjj het gevoellooze lichaam neerla ten uit het venster; beneden waren -Togen do 3e herhalingsoefening. Door den Landelijben Bond van Mili ciens, Oud-Miliciens, Reservisten en Landweermannen was Zondag middag in Planeins te Am-ifdam sen nationale betooging georganiseerd tegen de 3e herhalingsoefening en de landweer oefeningen. De betooging ban kwalijk geslaagd heetes. 150 personen in de zaal. niet meer. Maar er waren afge vaardigden van vereenigingen die 20,000 leden te zamen telde, terwijl verscheidene andere sympatie-betuigin- gen zonden. Men had een half dozijn Kamerleden van verschillende richting als sprekers uitgenoodigd en inmiddels, naar oude slechte gewoonte, een aantal hunner als zoodanig op de affiches ge publiceerd. Als sprekers traden alleen op de heeren K. ter Laan en d® landweerman Levendig, die de bekende grieven tegen de 3e herhalingsoefening en de land weeroefeningen ontwikkelden de eerste spreker verdedigde ook de beperking van het blijvend gedeelte. Ten slotte werd een motie aange nomen, waarin bij den minister en da Tweede Kamer wordt aangedrongen op zoo spoedig mogelijke wetswijziging, waardoor aan den zwaren last, die door deze oefeningen op mannen van onge veer 30 jaar en hun gezinnen drukt, een eind zal worden gemaakt. Beroepssoldaten. In verband met den strijd over het handen om op te vangen. Het eene eind bond hij nu vast aan 't ledikant om zichzelf te kunnen neer laten onderwijl trof hem bliksemsnel de gedachte, dat hij heel weinig kans had, te ontkomen. Hij ging door de vlammen naar het vensterplotseling kreeg bij een gewaarwording of alles onder zijn voeten verzonk een schok, duisternis als die van den dood toen voelde hij niets meer. Yee), veel later, kwam hij tot be wustzijn in een kamer van het kleine hospitaal. Een man was in de kamer en kwam haastig naar hem toe, zoodra hjj de oogen geopend had. 't Was zijn oude vriend, ja, nu weer zijn vriend want vijandschap en koelheid waren verdwenen uit zijn gelaat. Hij droeg een arm in een verband met de vrije hand nam hij die van C&michael en drukte ze met warme vriendschap. Ik heb je onrecht aangedaan, Paul, sprak hij onzeker, en 't zal je mis schien hard vallen, mij te vergeven. Hoe kan ik daarvoor boeten Ik heb deze laatste dagen veel vernomen ik ken nu de waarheid. Er was een vrouw, blijvend welke strijd nu binnen enkele dagen, hetzij in goedkeurenden dan wel afkeurenden zin, zal worden opgelost is het plan ter sprake ge bracht, om een klein staand leger te vormen, van beroepssoldaten, zooals vroeger de huurtroepen. Het verschil zou dan echter zijn, dat die soldaten geen vreemdelingen meer zouden zijn, maar Nederlanders. Dat legertje zou dan, schrijft „de Ned.", evenals het koloniale leger, door werving en niet door loting worden ge vormd. Nieuw is het plan niet. Ook in Frankrijk is het na 1870 in den breede besproken. Nederland heeft bovendien reeds eenige stappen in die richting gedaan. Men denke bijv. aan ons korps mariniers, aan onze matrozen, die grootendeels vrijwilligers zijn, aan de koloniale reserve en desnoods ook aan de maréchausséss. De voordeelen van zulk een plan zijn velerleiIn de eerste plaats is er steeds een wel kleine, maar uitstekend ge oefende legermacht op oorlogstcrkte, in een centraal gelegen permanent kamp vereenigd,_ gereed om dadelijk uit te rukken. Hetzij tot beteugeling van binnenlandsohe onlusten, hetzij tot dek king van bedreigde grenzen en mobili satie, hetzij tot tijdelijke versterking van de legermacht in de koloniën. Alle offioieren zouden bij die legermacht hun eerste vorming kunnen ontvangen en zij zou zonder twijfel een groot aan tal mensehen opleveren, die tot bruik bare korporaals en onderofficieren zou den zijn te vormen. Het kadervraag- stuk zou dus voor de vorming van een dergelijke staande legermacht voor een groot deel zijn opgelost. Ook voor het voorbereidend militair onderricht aar, de burgers zou di® macht veel bruik bare elementen opleveren, terwijl ten slotte nog mag gewezen worden op de goede gelegenheid tot vorming van hoofdofficieren en tot beproeving van nieuwe uitvindingen op militair gebied. Tegenover al die voordeelen evenwel staan ook nadeelen. In de eerste plaats de kosten. Zullen die niet zeer aanzienlijk zijn en de be zuinigingen verslinden, die uit anderen hoofde zouden kunnen worden verkre gen P In de tweede plaats rust de vraag, of ons land een voldoend aantal vrij willigers zal opleveren, Wij hebben ons op dat punt vroeger ook wel eens droom beelden geschapen die op ontgoocheling zijn uitgeloopen. Vroeger is het altijd het denkbeeld geweest, dat ons militie- leger in de eerste plaats uit vrijwilli gers zou zijn saamgesteld. De loting zou dan slechts dienen tot aanvulling van de ontbrekende plaatsen, maar ten slotte is de loteling regel, de vrijwilli gers uitzondering geworden. Ook voor het Indische leger levert de werving in Nederland alleen niet genoeg op. De voorwaarden voor de indiensttreding zullen dus verbeterd moeten worden, zal men mensehen vin den, die soldaat willen worden, zooals een ander timmerman wordt of metse- die je liefhad, maar die je onverschillig was Stella Darline, nietwaar P Zij was gek van jaloezie over je huwelijk, sn in je afwezigheid zette zij je vrouw tegen je op en maakte haar ellendig. Op haar sterfbed liet ze mij roepen zij geloofde nog al het leeljjke, dat die vrouw van je verteld had datje ontrouw was en haar niet meer liefhad. En ik geloofde hethoe zou zij, do onschuld in persoon, liegen Op haar ver langen nam ik het kind tot mij en wist jou in den waan te brengen, dat het gestorven, was. Ik liet hem opvoeden, en eerst toen de jongen zich een genie toonde, kreeg ik 't in mijn hoofd, hem ta gebruiken om op jou het onrecht te wreken, dat ja, naar ik meende, zijn moeder faadt aangedaan. Steiia Darline, die van het drama gehoord had, heeft mij vol berouw be kend, hoe zij je vrouw had voorgelogen en misleid. En wil je mij nu vergeven, oude vriend Je moet hetwant ik geef je den zoon terug, dien ik heb liefgehad als mijn eigen De zieke, met het bleeks gelaat, zag laar, maar dan ontstaat er licht na-jjver tusschen de gewone troepen van mili ciens en die vaste kern van beroeps soldaten, die toch reeds door hun meer dere geoefendheid met zekere minach ting op hun kameraden-miliciens zullen neerzien. Het plan mag dus wel ernstig over wogen en van alle kanten bekeken worden, voordat het ooit tot uitvoering komt. Dr. Kuyper en de Heraut. Met zekerheid kan de „N. R. Ct." mededeelen, dat de oud minister dr. A. Kuyper hoogstwaarschijnlijk nog deze week de hoofdredaotie van de Heraut weder zal aanvaarden. Prof. dr. Gsesink heeft zijn functie als zoodanig neergelegd. Band vau Nad. onderwijzers. Op de algemeens vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers, die Vrijdag 28 en Zaterdag 29 December a.s. te 's Gravenhage zal worden ge houden, zullen o.a. de volgende onder werpen ter sprake komen Verhouding van den Bond tot het verbond van Ned. vak vereenigingen; lichamelijke straffenverbetering der leerplichtwet en wijziging der arbeids wet hoofden van schoien lid van den Bond herziening van art. 21 der wet op het 1. o.Bondsdrukkerijziekte verzekering voor Bondsledensubsidie aan vacantiekoloniesoprichting van ssn spaar- ©u voorechotbasagitatie voor algemeen kosteloos onderwijsvrij vervoer bij schoolreisjes; aansluiting bij het Ned. Comité voor algemeen Kiesrechtregeling van de uitvoerende macht in de schoolniet dingen naar hst hoofdschapagitatie voor oen wet- telijken 10 uren dag, afschaffing van nachtwerk, uitbreiding van het verbod van kinderarbeidonderzoek naar de positie van leeraren van h. b. scholen en gymnasiën in de schoolsubsidie aan cursussen voor ds hoofdakte wachtgelden voor ontslagen bijzondere onderwijzers nietinmenging in zaken, niet rechtstreeks ia verband staande met het onderwijsafkeuring van den aanzienlijken geldelijken steun aan de stakende Laidsche timmerlieden ver schaft. Vereeniging too? vrouwenkiesrecht. Over de Zaterdag te Rotterdam ge houden vergadering van het hoofdbe stuur van de „Vereeniging voor vrou- wenkiesrecht"kan nog worden medege deeld, dat besloten werd het bestuur van den Wereldbond voor vrouwen kiesrecht te adviseeren het internationaal congres in 1908 te houden in da tweede helft der maand Juni. Ia het begin van het volgend jaar zullen mrs. Chapman Katt, presidente van den Wereldbond voor vrouwenkies recht en mrs. Dora Montefivie, ean van de elf Engelsche vrouwen, die door haar optreden bij de opening van hem aan met een glimlach, waaruit volle vergeving sprak. o Een week later was Uchester terug in Londen. Zijn leven scheen gebroken. LucyArrington had hij niet meer gezien, ze was verschenen, zoodra ze wist, dat Carmichael buiten gevaar wasmaar Ilchester meende zeker te weten, dat ze den musicus lief had. Maar zie, op een dag zijn kantoor binnenkomend, vond hij iemand, die hem wachtte Lucy. Ik was hier in de buurt, zei ze, stamelend en blozend ik wilde u even gaan zien. Mag ik Zastak hem de hand toe haar geheele houding, het schitteren van haar oog deed hem beven van bigde ontroering. Hij trok haar naar zich toewant hij wist nu, dat niet Carmichael de man was, dien zij lief had, maar hij zelf. („Avpst.") EINDE,

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1