\v oetisdag 12 December. Birmënlandsche herichteiL No. 292. 44e Jfaargang. FEUILLETON. Teleplioon nummer 10. Gemeente bestuur. 1006. VLISSIMSCBE COURANT. Prijs per drie maande® l;S0s B®k» pm fiösi 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTÏËNvan S4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing denelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Yarschynt dagelijks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. GENEESKUNDIG STAATS TOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den dat blijkens bij hem ingekomen ambts bericht de besmetkiaring van Suez, wegens pest, is opgeheven. Vlissingen, 11 December 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Sweedc Kamer. Gisterenavond werd de behandeling Van hoofdstuk binnenlandscbe zaken voortgezet. De heele avond werd besteed aan redevoeringen over de woningwet. Zeven of acht sprekers voerden daarover het woord ten slotte ook de minister. Het officieels Kamerverslag. De „Stand." meent, dat 'teen hek sentoer zal zijn, om wezenlijk, onpar tijdig, zakelijk-juist en toch op een vijfde ingekrompen, snel en degelijk zulk een verslag in elkaar te zetten, te doen zetten en te corrigeeran. Er zullen zich wel teleurstellingen voordoen en er zullen wel interpellaties komen, maar al doende leert men, en binnen twee, drie jaar zijn we er. En dan kan het goed werken. Want al dient erkent, dat de pers ten onzent, hoe partijdig ook in haar Kamer-over zichten, in haar Kamer-verslagen veel meer gaf dan de pers in het buiten land gewoon is, toch kan het niet an ders of ze schoot vaak in objectiviteit te kort. Deels, om haar slechte plaats in de Kamer, zoodat ze daar niets verstond. Deels doordien de ééne spre ker meer boeide dan de andere. Wndien nu maar niet het gevolg is, dat de tongen nog meer los komen dan tot dusver. Gelijk het nu liep, zweeg meer dan één in 't somber vermoeden, dat in de Kamer 't luisterend oor ont brak, dat de pers hem niet tot zijn recht deed komen, en dat het volk de Handelingen toch niet las. Maar men neme de proef voor een jaar of twee drie. Zonderling alleen vroegt de „Stand." er bij dat het nu bijna een partijstemming was dia besliste. Hofberichten. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg en genoodigden woonden Zondagmorgen de godsdienst oefening bij in de Kon. Hofkapel op 't Loo onder gehoor van ds. Kcottnerus, vroeger te 's Gravenhage, thans te Apeldoorn. „Wij durfden hem niet inwijden in het plan, dat wij ontwierpen om u te redden", sprak Lageman, „want wij vreesden, dat hij te kwader ure Bauer- lick zou aanvallen en daardoor alles bederven zou. Immers, gedurende de terechtzitting was bij nauwelijks terug te houden hij wilde den ellendeling te lijf gaan en hem met zijn vuisten bewerken." Bij de herinnering hieraan kon de advocaat niet nalaten te lachen. „Wat die ongelukkige mevrouw Rechling je ook heeft aangedaan", zeide Agnes, „daar is Koenraad niet aan Bohuldig." „Maar ik ben sohuldig tegenover hem", riep Valentine en uit haar stem klonk grievende smart, „en daarom is het beste, dat wjj elkaar nooit, nooit we- denrien,* De voorganger sprak naar aanleiding van Math. 11 30, gezongen werden Ps. 26 8, Ps. 116 1 en 4, Gez, 195 1 enPs. 2 7. Het Koninklijk Echtpaar maakte Zondagmiddag een rijtoer in de omge ving van 't Loo. Ten paleize 't Loo worden thans plannen in gereedheid gebracht tot aanmerkelijke uitbreiding van de boer derij in het Koninklijk park wanneer een en ander tot stand is gekomen zal er plaats zijn voor 80 stuks rundvee. De aanbesteding kan binnen eenige weken worden tegemoet gezien het werk geschiedt onder leiding van een architeot uit Leeuwarden. Beven den minister. Het wordt met ds aanvallen op mi nister Staal steeds erger, zegt „L. en Y.", hoofdorgaan der vrjjzinnig-derao- craten. Het „Utr. Dbl." roept al in vertwij feling uit„Arm Nederland I" Hot heet, dat ODder het bewind van den minister Staal de geest in het leger geheel is bedorven. Alles wordt nu in den mi nister afgekeurd. Blijkbaar worden alie zeilen bijgezet om te trachten, den minister te wippen. Daar zitten blijkbaar de generaals achter, zooals „Het Huiegezin" zegt „het hooge commando in het leger, dat, door aanleg, vorming en traditie mili tairistisch, niets wil prijsgeven van hetgeen eenmaal op militair gebied is verkregen." In dit opzicht is daze crisis van ver- dero strekking dan het blijvend gedeelte. Het is een poging vanuit het leger, om den baas te 'olijven over een minister, die hervormen wil. Grondwetsherziening. De mededeeling omtrent de laatste vergadering der grondwetscommissie in het „W. v. h. R." is in zoover onjuist, dat op 20 dezer nog eene samenkomst zal plaats hebben en het rapport vóór het einde van dit jaar aan de Koningin zal worden aangeboden. Naar wjj vernemen, is in ruime mats gebruik gemaakt van de bevoegdheid afzonderlijke nota's in te dienen. („Centr.") Arbeidersverzekering. De minister Veégens bespreekt in de Memorie van Antwoord nopens de be grooting van landbouw, nijverheid en handel de opmerkingen in het Voor- loopig Yerslag gemaakt nopens de in- validïteits- en ouderdoms-verzekeringen. Hij geeft toe, dat de verzekeringen tegen ongevallen, ziekte, ouderdom en invaliditeit als deelen van een geheel zijn te beschouwen in dit opzicht, dat zij samen vormen een verzekering tegen geldelijke gevolgen van storing van den gezondheidstoestand van liohaam of geest „Jij schuldig vroeg Agnes. „Je bent toch rist verantwoordelijk voor den dood zijner moeder, omdat je haar den ver giftigen drank gegeven hebt? Op die manier hadt je even goed je vader kunnen vergiftigen." „Gedurende het gerechtelijk onderzoek hebt ge laten doorschemeren,dat ge u niet hebt vrij van schuld gevoelt, en daarom ge de rechters en ook mij op een dwaal spoor gebracht", sprak Lageman ernstig. „Ge moet aan zulk een ziekelijke in beelding niet toegeven. Stort uw hart voor uwe vrienden uit, dan kunnen ze iets doen om u dien verkeerden waan te ontnemen." „Het is geen verkeerde waan, maar ik kan het nu niet zeggen. Later, later, zult ge alles vernemen", bracht Valen tine met moeite uithet arme kind word weer zoo bleek als een doode, hot koude zweet parelde op haar voor hoofd, Agues wenkte Lageman toe de kamer te verlaten. Uren lag Valentine stil, onbeweeglijk, met gesloten oogen, schijnbaar sluime rend, doch zij was bij haar volle be wustzijn. Zelfs het minste gedruisch ontging baar niet, en ondertusschen hielden haar gedachten haar bezig. en van lichamelijke of geestelijke on geschiktheid tot werken. Daaruit volgt evenwel, naar den minister voorkomt, nog niet, dat die verzekeringen op de zelfde leest moeten worden geschoeid. De ziekteverzekering behoort z. i. zoo veel mogelijk aan bijzondere zieken kassen te worden overgelaten voor de ongevallenverzekering daarentegen be staat een centrale openbare instelling, welke voor de ouderdomsverzekering stellig onmisbaar ie. Voor het stelsel van verzekering van rechtswege, dat in de Ongevallenwet 1901 is aangenomen en voor de ongevallenverzekering als aangewezen is, zou bezwsarlijk plaats zijn in een regeling der ziekteverzeke ring, waarbij de bijzondere ziekenkassen zooveel mogelijk op den voorgrond staan. Voorts wijst de minister er nog op dat, worden de onlangs ingediende wets ontwerpen tot regeling der ziektever zekering en tot wijziging der Ongeval lenwet 1901 wet, de ziekteverzekering dan reeds dienstbaar wordt gemaakt aan de ongevallenverzekering. De Rijks verzekeringsbank toch zal alsdan ontlast worden van de zorg voor de getroffenen gedurende de eerste negen weken na het ongeval, ook indien de getroffene niet tegen ziekte is verzekerd, en die zorg zal worden overgenomen niet alleen door de districts-ziekenkaesen, maar ook door de bijzondere ziekenkassen, dus ook door belanghebbenden zelf. Wijziging der Drankwet. In het „Weekblad voor Burgerlijke Administratie" wjjst mr. S. van Brakel op het op groote schaal ontduiken der drankwet, wat z. i. niet weinig bevor derd wordt door het feit, dat het pri vilege aan de vergunninghouders toe gekend, hoewel in zijn aard geheel pu bliekrechterlijk, tot het behalen van aanzienlijk geldelijk voordeel in staat stelt. „Hierdoor wordt dit recht in de oogen der betrokken personen tot een vermogensbestanddeel, waarvan zjj niet slechts zelfs de renten willen trekken, doch dat zij ook, wanneer zij zich uit zaken terugtrekken, met hun meubilair, voorraden enz. als kapitaal aan een op volger willen overdoSD.® Uit haar aard is echter de bevoegd heid, door een vergunning verleend, aan d.en persoon des houders gebonden en is zij niet voor overdracht vatbaar. Vandaar dat men langs omwegen zijn doel tracht te bereiken. Ean der moest gebruikelijke kunstgrepen bestaat Herin, dat de vergunninghouder de zaak voor een som in eens verkoopt, doch het tegenover de administratie doet yoor- komen, alsof de Bboper zijn zetbaas is, die voor zijne, des vergunninghouders, rekening het bedrijf uitoefent. Velerlei listen worden aangevzend om dit doel te bereiken. Soms worden zelfs twee contracten opgemaakt, een om aan de politie en administratie te vertoonen, en een om na te leven. In dit laatste vooral is dan veelal een hooge boete Toen Agnes weer bijna onhoorbaar in de kamer kwam om naar haar te zien, richtte zij zich op en wenkte haar om naderbij te komen. „Agaes", fluisterde zij. „Koenraad is hier in huis; ik weet hst." Mevrouw Von Boeren knikte. „Hij wil niet heengaan, voordat bij mij gesproken heeft." „Weet je dat ook al?" „Ja, door de stilte van den kerker wordt het gehoor gescherpt", zuchtte zij. Toen richtte zij zich op en zeide vast besloten „De kelk moet geledigd worden, het zij zoo. Bij boetvaardigheid is de bekentenis der zonden een onmis baar vereischte alzoo geschiedde, wat toch eens geschieden moet." „Het zal je te zwaar vallen stel het uit tot later, als ja meer krachten hebt." „Het vleesch is altijd zwak, al is de geest gewillig", zei Valentine treurig, „laat bet mij nu doen. Schuif de gor dijnen open, help me een beetje om mijn haar en kleeding in orde te brengen en roep hem dan. Je moet ook komen, want je moet ook mijn schuldbelijdenis booren," Zij stond op. Agnes voldeed aan haar verlangen. De fraai gemeubileerde fcamer lag tegen bedongen voor het geval een der par tijen zich tegenover de andere op het schijn-contract zou beroepen. Nadat deze overeankomst is tot stand gekomen, laat de vergunninghouder zich aan de tapperij w6inig meer gelegen liggen. In vele gevallen verdwijnt hij met de nooderzon in andere bepaalt zich zijn medewerking tot het in ontvangst ne men eener vaste uitkeering en tot het onderteekenen van het jaar lij ksche ver zoek om vergunning. Sommige gemeentebesturen vonden nu in deze omstandigheden aanleiding om krachtens art. 284 drankwet, waar bepaald is, dat eene vergunning wordt ingetrokken, wanneer daarvan gedurende drie maanden achtereen opzettelijk niet wordt gebruik gemaakt, tot intrekking der vergunning over te gaan, andere echter waren tot een mildere opvatting geneigd. Ook onder de colleges van Gedeputeerde Staten heerschte verschil van gevoelen. Dat hier de landsregearing zou ingrij pen, om eenheid in deze wetstoepassing te brengen, was te voorzien. Zij deed het door het Koninklijk besluit van 6 Januari 1906, waarbij werd beslist, dat in de gemelde omstandigheden tot in trekking niet mocht worden overgegaan. Wie echter verwacht mocht hebben, dat de regeering nu ook vernietiging van alie andere in strijd met hare op vatting in hoogste instantie gevelde be slissingen zou hebben uitgelokt, heeft zich vergist. Voor een zoo uitgebreide en herhaalde toepassing is, blijkens de memorie van toelichting op het onlangs ingediende wetsontwerp, het vernieti gingsrecht, naar het oordeel der regee- riag, „niet bestemd en niet berekend.'-. Vandaar dat de regeering de hulp der wetgevende macht inroept om de door haar voorgestane interpretatie in de wet naar 't systeem der wet wordt veranderd, doordat een der grondzuilen van het gebouw, de gebondenheid der vergun ning aan den persoon, wordt omver- Het overdoen van een tapperij voor een som in eens of voor een jaarlijk- sche pachtsom - wordt toch door de e wijziging feitelijk gesanctionneard en de logische ontwikkeling van het thans voorgestelde beginsel zou eischen, dat de vergunning onbeperkt van den eenen persoon op den anderen kan worden overgeschreven. Het gevolg van de aan neming van dit ontwerp zal toch zijn, dat tegen de pseudo zetkasteleins op geenerlei wijze meer kan worden opge treden. Want niet slechts art. 284 wordt ten deze buiten werking gesteld, ook art. 28s zal voortaan tot wering van dezen misstand niets kunnen bijdragen. Immers, wordt de op ratting der regee ring door de wetgevende macht gedeeld, wordt dus uitgesproken, dat het ver knopen van drank door een pseudo- zetkastelein gelijk staat met gebruik maken van de verleende vergunning, dan zal ook de strafrechter in het ver het westeneen stroom van licht en goud kwam door de hooge vensters, toen Agnes de gordijnen had openge schoven. In dat schoons betoover'ende licht vond Koenraad zijn geliefde in een leunstoel zitten. Als verblind bleef hij een oogenblik schuchter op den drempel staantoen snelde hij naar haar toe, zonk aan haar voeten neer en greep haar slanke hand om die met kussen te bedekken. Zij trok echter haar hand terug en zei„Raak me niet aan, Koenraad 1 Daarmee zou je tegen je overleden moeder zondigen 1 Jij behoort niet aan mijn voeten, i k moest aan je voeten liggeh, om je mijn zware schuld te belijden." „Lief, dwaas kind", antwoordde hij zonder op ts staan, „die langdurige gevangenschap heeft je ziek gemaakt, anders zou je zulke gedachten niet hebben." „Het is de waarheid." „Je acht je zeiven schuldig, omdat je aan Koenraads moeder den vergiftig den drank hebt toegereikt, maar dat is ziekelijke inbeeldingik heb je dit al meermalen geragd", raid® Agues nu, volg zoodanigen verkooper niet meer kunnen straffer wegens verkoopen zon der vergunning. Dan behoeft dus een pseudo-zetkastelein geen veroordeeling wegens verkoopen zonder vergunning meer te vreezen en is art. 28' voor deze gevallen vanzelf buiten werking gesteld. Ik herbaalhet gevolg van aanne ming van dit ontwerp zal zijn, dat de vergunning tijdens het leven van den oorspronkelijken houder onbeperkt van den eenen tapper op den anderen kan overgaan en steeds kan worden te gelde gemaakt. Het is mogelijk, dat men ook dit wenschelijk aoht. Doch dan beslisse men daarover willens en wetens en niet incidenteel, door het aanbrengen van een redactiewijziging, waarvan de ge volgen vermoedelijk ook den ontwerpers dezer wijziging niet duidelijk voor oogen hebben gestaan. Bijzondere kweekscholen voer onderwijzers. Eenige besturen van bijzondere kweek scholen voor onderwijzers hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden over de h.i. noodige wijzigingen in het Kon. besluit van 8 Mei 1906 (Stbld. no. 107). Meer in het bijzonder worden de volgende punten genoemd de mo gelijkheid tot dispensatie in de afme tingen der bestaande lokalen en in woninggemeenschap, het wgzigen van het aantal lesuren in vakken, die niet tot het onderwijzersexamen beboe ren, de leeftijdgrens der kweekelin- gen, het ontbreken van het recht om reeds vóór of bij den aanvang van het studiejaar, voor hetwelk rijksbij drage gewenscht wordt, van de aan wijzingen der districtsschoolopzieners in beroep te gaan, het bedrag en den maatstaf van het subsidie. Adressanten verzoeken de Kamer, van den minister van binnenlandsohe zaken een spoedige afdoening der zaak te vragen. Mocht de minister, omdat bij meent nog niet genoeg op de hoogte te zijn, zijne medewerking tot een vol ledige afdoening niet willen toezeggen, dan hopen adressanten door de bemoei ing der Kamer althans een voorloopige partieele tegemoetkoming of herziening op de aangehaalde punten te zullen verkrijgen, E. S. Vakorganisatie. Door den bisschop van Breda zijn aan de geestelijkheid verschillende ma nifesten gegeven, in zake de vakver- eenigingen. Deze moeten evenals alle andere vereanigingen, onder leiding der bisschoppen staan, dus behoeven zij allen eau geestelijken adviseur, die toegang moet hebben tot alle vergade ringen. De taak van dezen geestelijken ad viseur wordt echter beperkt tot het bewaren van den vrede en het optreden, wanneer beginselen in 't spel komen, nader tredende. „Dat alleen is het niet", sprak Va lentine hoofdschuddend. „Sta op, Koen raad, ga hier op don stoel zitten. Agnss zet je bier op de sofa neer en laat mjj aan je voeten zitten, zooais aan een boetvaardige past." In angstige spanning voldeden beiden aan haar verlangen. Valentine zweeg eenige oogenblikken, zij haalde diep adem, als wilde zij kracht verzamelen voor de zware taak, die zij wilde vervul len, en begon toen met neergeslagen oogen „Toen Bauerlich gisteren verklaarde, dat ik tegelijk met het ontvangbewijs van den juwelier een flesehje met atro pine in handen kreeg „Dat was een ellendige leugen, waarvoor ik hem gaarne geworgd zou hebben", viel Koenraad in, ofschoon Agnes hem met een gebaar tot zwijgen vermaande. „Hij loog, maar toch klonken mij zijn woorden als een vreeselijke aanklacht in de ooren, want als ik op dat oogen blik zoo'n flesehje in handen had ge kregen wie weet ol ik niet gedaan had, wat hij zei," (Vm' wg-h)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1