li 06. Dinsdag f l December. nichten. Stand. No. 291. 44e Jwargang. BirmenkMsGk hsrioMen, FEUILLETON. |uitzien, zeer waar- ptgeway, om Zuid- alleen te laten en der inboorlingen- ■-Kolonie zou een ie wetgeving zijn. lerderheid van de terugwerken op de {„Settlers" zouden raaf. Tweede Kamer. Uiedebat erkende betere indceling tuchtscholen ge- een nieuw op naai' in uitzicht kostelooze plaat- de tuchtscholen '8 te binden aan idigde den hoofd- meeren toestand jenhuizen, tegen- den heer Rood- ig had genoemd heid en Augius- schoon gemaakt ia aangenomen. n g e n. Dec, IU WD: 31 j., en A. E, W, Steendam, Iohout, jd. 43j. n, jm. 28 j., en D 28 j., en J. 8. E. van Offea- T, J. Jobse, jd. wedr. 57 j., en j- IN Demesmaeeker, Joziaaae, z. regtsa, z. - J. ossaer, d. 0. b. Van Huizen, lostelaar, d. EN: iuw van B. D. L Vandekerck- taden berg. man W. F. Hars- 3EN. imber 1906 der ten overstaan Aan in het Yen 11614, 25,000, 5000, 39066, elk met 1000, 26890, 46771. elk met 500. ,29732, 32718, 9423. elk met 250. 8632, 12046, 15359, 16897, 24947, 25006, 27069, 27768, 37199, 37874, 49518. VLmiIGSCHE COURANT Prijs per drie maanden ISO. üfoaac» #ss posé Ï.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIÉN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en eliehé'8 naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Staatsbegroting 1907. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer ontleenen wij Het voornemen bestaat bij de eerst volgende herziening der zegelwet eenige vrijstellingen daarin op te nemen, waar onder ook de certificaten van oorsprong wellicht kunnen gebracht worden. Het denkbeeld om verschuldigde di recte belastingen te doen ophalen, zoo ook om gelegenheid tot betaling door middel van postwissels en kasaanwijzi- gen open te stellen, is reeds vroeger ernstig overwogen. Het eerste zal niet zonder wetswijzi ging kunnen geschieden. Te Berlijn heeft men het ophalen van belastingen als ondoelmatig en impopulair weder laten varen. Het tweede heeft het bezwaar, dat vele belastingbetalers niet met juist heid het bedrag van hun schuld weten. Intusschen zal de minister nagaan, op welke wijze de betaling der directe belastingen kan worden vergemakkelijkt. Het is een sedert jaren bestaand ge bruik, dat sommige collecteurs der Staatsloterij eenige loten in reserve hou den, om spelers, wier loten in een der eerste klassen uitkomen, in staat te stellen deze door andere te vervangen. De vraag of dit den collecteurs moet worden verboden, is meermalen over wogen. Een volstrekt verbod werd niet wenschelijk geacht, omdat dit niet zou zijn in het belang der spelers. Intusschen zal worden toegezien, dat het aantal in reserve gehouden loten niet dan een matig bedrag van het aan eiken collec teur uitgegeven aantal bedraagt. Het is den minister niet mogelijk in den eersten tijd eene algeheele herzie ning der burgerlijke pensioenwetgeving ter hand te nemen. De hardheid, waar toe in sommige gevallen de thans gel dende bepalingen leiden, erkennende, is de minister bereid een voorstel in gereedheid te doen brengen, alleenlijk tot wijziging van de artikelen 24 en 26 der Burgerlijke Pensioenwet. De minister verklaart zich bereid de totstandkoming te bevorderen van een wettelijke regeling, krachtens welke bij de pensionneering yan burgerlijke ambte naren voor vergelding met pensioen in aanmerking zullen komen diensten, den Staat, in dienst van ambtenaren of ambtelijke corporat.ën bewezen in func- tiën, die later rijksbetrekkingen gewor den zijn. De voorraad pasmunt bij de Neder- landsche bank aanwezig, en aldaar nog voor het einde des jaars over te bren gen, is tengevolge van de aanmuntingen in 1905 en 1906 alleszins voldoende te Bohten om den voorraad pasmunt bij de betaalmeesterskantoren in het jaar 1907 wekelijks, voor zooveel Dcodig, aan te vullen. Nimmer is, voor zoover den 56.) Weinige schreden achter hem werd een groote gestalte ziehtbaar, die achter een acacia Bcheen gestaan te hebben. ,0, Koenragd, dat is tegen de af spraak 1" riep mevrouw Von Beeren, terwijl zij, leunende op Lageman's arm, uit het rijtuig stapte. Achter haar klonk -een hartverscheu rende kreetValentine was in onmacht gevallen. Lageman en de koetsier kwamen er bij ora hulp te verleenen, doch Reckling stiet hen heftig terug. Haar .hoofd tegen zijn borst geleund, droeg hij het geliefde meisje in zijn armen het huis binnen, de trap op naar de voor haar bestemde kamer, waar hij haar op een sofa zachtjes neervlijde. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Ei waren reeds uren verloopen, sedert minister bekend, de strijd tegen de vreemde munten in de grensprovinciën bemoeilijkt door het ontbreken van de noodige pasmunt hij de naburige betaalmeesterskantoren. De minister boopt dat in het begin van het jaar 1907 zal kunnen worden in gediend een ontwerp van wet als be doeld in art. 36 der wet van 2 Mei 1897 („Staatsblad" no. 124), tot vast stelling van het bedrag der belasting naar de uitkomsten van de herziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen in het jaar 1898 te heffen. Een nota van wijzigingen is ingediend, waarbij o.a. een bedrag van f 68,250 wordt aangevraagd voor den aanmaak van 6 millioen nikkelen stuivers. De minister meent, dat een aanmunting van stuivers ten getale van 6 millioen stuks eenerzijds voldoende schijnt voor het nemen van een behoorlijke proef met de nieuwe munt en anderzijds niet zoo groot, dat moeht het nieuwe munt stuk onverhoopt bij het publiek weinig iDgang vinden, de intrekking van de aangemunte hoeveelheid een verlies van eenige beteekenis zou geren. In verband tot het steeds toenemend handelsverkeer en de beteugeling van fraude aan de grenzen zullen voor het oogenblik 65 kommiezen meer noodig zijn dan waarop bij de samenstelling der Staatsbegrooting voor 1907 kon worden gerekend. Hun aanstelling vor dert voor dat jaar een uitgaaf van f 26,000 voor traktementen envanfl7,200 voor toelageD, te zamen dus f 43,200. Volgens de „Echo de Paris" zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in den iuup van de maand Januari te Cannes aankomen om daar eenigen tijd incognito te verblij- Predikant-Kamerlid. De „Ned. Kerkb." verbeiert een vorig bericht, zoodat nu blijkt, dat het voorstel tot de ouvereenigbaarverklaring van het ambt van predikant met het lidmaatschap der Kamer, door de Prov. Kerkbesturen van de Ned. Herv. Kerk is aangenomen met 38 (en niet 48) tegen 29 stemmen. Ons keleniaal beheer. De „Stand." klaagt over een „on vriendelijk" hoofdartikel van den heer Roland de Mates in de „Indépendance Zonder eenige uitdaging zegt „de „Stand." komt de heer De Harès opmerken, dat men zich vooral niet op Nederland beroepen moet als voorbeeld van deugdelijk koloniaal beheer. Het Amsterdamsche anti-rev. blad noemt dit kras. Tegen hetgeen de Belgen onder hun Koning in den CoDgostaat deden wordt in Engeland amok gemaakt. Ten onzent Kechling zijn beminde bewusteloos naar boven droeg, en nog immer wachtte hij tevergeefs, dat het hem veroorloofd zou worden haar te naderen en haar de verzekoiiog te geven van zjjn onwan kelbare liefde en trouw. Als de engel met het vurige zwaard stond Agnes bij de deur van Valentine's kamer en be lette hem zijn paradijs binnen te gaan. „Wilt ge haar dood6n vroeg zij in antwoord op zijn herhaald smeeken, om bij zijn geliefde toegelaten te worden, „Het gaat niet, zij kan u nog niet zien heb geduld tot morgen, Koenraad", voegde zij hem toe. „Gednld 1 geduld 1 Heb ik niet genoeg geduld moeten hebben klaagde hij. „Nu is mijn geduld teneinde." „Dan bljjft er niets over, dan weer nieuwen voorraad op te doen, arme vriend." „O, Agnes, Agnes, scherts toch niet 1" smeekte hij. „Ik kan het niet verdragen. Erbarm u over me als ge eens wist, hoe ik te moede ban 1" „Ik weet het, Koenraad", zei ze met een glimlach, die echter door het innig medelijden met den jonkman dadelijk teruggedrongen werd. „Ge moest mij geen verwijten doen, maar liever inzien, Telepliaonimmmep 10. geeft men ten deze van zijn sympathie voor België blijk, En dit beantwoordt het hoofdorgaan c-or liberalen in België met een schanncre opmerking op ons koloniaal beheer. Ons dunkt, noch de heer Roland de Marès had dit aan zijn pen mo8t8n laten ontglippen,nosh de „Indépendance" had dit zonder protest moeten opnemen. En dat te minder, waar de schrijver als hoofddoel voor het bezit van kolo niën aangeeft de ontsluiting van nieuwe markten voor eigen uitvoereen op zichzelf geheel egoïstische en aan alle hoogere moraal gespeende opvatting. Zaak is het hierop te wijzen, omdat juist uit zulk een uitlatiDg zoo duide lijk blijkt, hoe do lastercampagne tegen ons koloniaal beheer zelfs in België reeds vrucht begint te dragen. Blijkbaar kent de hoer Roland de Marès onze koloniën niet uit eigen en derzoak en gaat hij af op Engelsche mis representation, en merkt zelfs niet hoe ongerijmd het is dit te doen op het eigen oogenblik, dat België zich over den Congostaat tegen Engelsche critiek heeft te verdedigen. De „N. Ct." waarschuwt voor een overdreven voorstelling van wat in de „Indépendance" eigenlijk geschreven is. Zij noemt het we. 'onvriendelijk maar voegt zij er bij „tevens zeer terloops" gezegd. De heer Paul Hymaus schreef de „Iudépendancs" heeft in de Ka mer verklaard, dat, naar zijn meening, Beligië evengoed als Nederland en Por tugal in staat is, koloniën te besturen. De geachte afgevaardigde van Brussel had zijn voorbeelden beter kunnen kie zen, want het beheer der Nederlandsche en Pcrtngeese' e !r«loniën is niet juist van dien aard, dat mon het als voor beeld kan stellen. Deze koloniën kosten zeer veel aan het moederland en zij onderscheiden zich niet juist door haar goed bestuur. Omdat Leopold II zulke opofferingen aan België besparen wil, wensebt hij, onder bepaalde voorwaar den de inkomsten der domeinen te re serveeren, En bovendien ia het nog niet zeker, dat België op dat oogenbik dezelfde rijpheid in koloniaal opzicht bereikt heeft als Nederland en Portu gal. Deze beide landen beschikken over een marine die hun normale gemeen schap met hun koloniën verzekert, een werktuig dat bij ons nog geheel ge schapen moet worden deze beide lan den beschikken daarenboven over een goed geoefend koloniaal personeel, het geen bij ons nog niet het geval is, hoewel het werk door België in den Congo groote bawyzen van schrandere geestkracht van onza landgenooten heeft aan te wijzen. Hoe het zij, ons streven wordt- sterker, maar onze voorbereiding voor de koloniale politiek is nog niet voltooid. Naar aanleiding van de vragen, door den heer Beckers in de Tweede Kamer dat alles wat ik doe, strekt tot uw en Valentine's bestwil." „O, ik ben ondankbaar, Agnes 1 Ik moest geen oogenblik vergeten, wat ik aan u en Lageman te danken heb, en dat doe ik ook niet. Maar ik kan mijn verlangen niet bedwingen. Waarom mag ik haar niet zien, terwijl zij toch met Lageman gesproken heeft „Begrijpt ge dat werkelijk niet, Koenraad Is het u dan niet mogelijk dit in een gunstigen zin voor u uit te leggen vroeg ze om hem kalmer te Btemmen. Doch het hielp nietsvast besloten zeide hij„Ge moogt zeggen, wat ge wilt, Agnes, - ik kan niet anders. Het is onmogelijk uw huis te verlaten, zoolang ik Valentine niet gesproken heb." „Ik heb niet gezegd, dat ge heen moest gaan, mijn vriend 1 Blijft hier zoolang ge wilt, mijn huis is ruim genoeg om u ooknachtverbiijf te kunnen geven", antwoordde zij half in ernst, half schertsend. Er bleef hem dus niets over, dan zich in zijn iot te schikken. Rusteloos liep hij in het huis en in den tuin rond, zonder eenig doel door kruiste hij den Thiergartenhij deed een loop rond den Neuzen See en keerde Abonnenicnts-Advci'tenüën op zeer voordeelige voorwaarden. tot den minister van landbouw gericht betrekkelijk het mond- en klauwzeer, heeft de minister, gelijk hij bij zijn antwoord mededeelde te zullen doen, het advies ingewonnen van het Nederl. Landbouw-Comité over de vraag of het wenschelijk is, eerlang in te trekken de vergunning tot wederinvoer van Neder landsche vee dat in België wordt ge weigerd, omdat het in de quarantaine stallen daar te lande heeft gereageerd op de tube-culinatie. Het comité adviseert met beslistheid te willen bevorderen, dat die weder invoer zonder verwijl worde verboden en daartegen zoo scherp mogelijk worde Kredietbanken voer den Middenstand. Het hoofdbestuur van den Noord- Nederlandschen Middenstandsbond heeft naar aanleiding van de op 24 October jl. gehouden vergadering inzake het oprichten van Middenstandsbanken een uitvoerig rapport, samengesteld door den heer K. Parrel, aan de afdeelingen gezonden, met verzoek dit te behandelen in de leden vergadering ea het resultaat op te zenden aan het hoofdbestuur vóór 15 Januari 1907, om daarna iu het het laatst dier maand een algemeene vergadering te houden. De heer Parrel, die deze quaestie heeft ingeleid, heeft de rapporten van hem, van den heer Tiddo Haan en van den heer J. E. Soholten samengevat en, waar noodig van kantteekeningen voor zien. Wij bepalen ons dus nu alleen tot het advies van dsn heer J. E. Soholten, lid der Eerste Kamer, die zijn inlich tingen heeft ontvangen van, den heer Carel M. de Vries Jzn., accountant te Amsterdam. Het rapport komt in hoofd zaak op het volgende neer Er wordt een kredietbank voor den middenstand opgericht, met een kapitaal van minstens f500,000, verdeeld in bijv, 1000 aandeelen van f 500, als naamlooze vennootschap, Gewenscht is, dat de aandeelen aan „toonder" zijn en volge stort, dit met het oog op het verhan delen aan de Amsterdamsche beurs. Is er nu een kredietbank voor den middenstand opgericht, dan zou zij eventueel ook als depositobank kunnen fungeeren. In dat geval zou er over goedkoop geld kunnen worden beschikt. Voor middenstanders, die voor korten tijd geld noodig hebben, zou de W8k dus werken als boven bedoeld. De koopman zou voor het te verkrijgen voorschot voor bijv. 3 maanden een aeoept kunnen afgeven en dit bij de bank verdiseonteeren. Na verloop van 3 maanden, als hij de goederen weer verkocht heeft, zou hij dan het afge geven accept weer kuunon inlossen. Speciaal wordt echter deze soort kredietbank voor den middenstand op gericht voor handelaren of industrieelen, die werkelijk te weinig bedrijfskapitaal toen in stormpas naar de Rauchstraat terug, Werkelyk begon het er allen schijn van te krijgen, dat hij de gastvrijheid van Agnes op de proef zou stellen, want de Meidag liep ten einde en nog steeds bleef voor hem de deur van Valentine's kamer gesloten. Hij had reeds alle hoop opgegeven haar vandaag weder te zien hij was in vertwijfelingdoch daar verscheen plotseling Agnes om hem te roepen. Onder de teedere zorgen van Agnes was Valentine weldra van haar onmacht bekomen. Zij vroeg onmiddellijk naar Lagemanaan hem en aan Agnes betuigde zij nu op roerende wijze haar innigen dank. Nu eerst vernam zij den geheelen samenhang van alles wat Agnes en Lageman voor haar gedaan hadden. „Zonder haar zoudt gjj bezwaarlijk nu hier zitten, bevrijd van eiken smet", zei Lageman op Agnes wijzende, „want ik moet bekennen, dat ik sterk aau uw onschuld twijfelde." „Met volle recht", zeide Valentine zacht. „Eu zonder een vast vertrouwen in de onschuld van een beklaagde, kan men hem verdedigen maar de overtuiging, bezitten en dus over doorloopend krediet moeten kunnen beschikken. Zij, die voortdurend vreemd kapitaal noodig hebben om met sucees h»n zaak te kunnen drijven, zouden ook door deze soort bank op gemakkelijke manier kunnen worden geholpen. Hij, die zijn bedrijfskapitaal wil ver- grooten zou dan ook van zijn zaak een naamlooze vennootschap moeten maken. Natuurljjk moet de affaire eerst door een accountant worden geverifieerd en zou die behulpzaam moeten zijn om de waarde der goederen, inventaris eto. te bepalen. De aandeelen van deze kleine vennootschappen worden geheel of ge deeltelijk dan door de kredietbank voor den middenstand overgenomen en wor den daarvoor aandeelen van die bank a pari in betaling gegeven. Doordat het kapitaal der bank groot genoeg is, zou den die aandeelen ter beurze van Am sterdam kunnen worden verhandeld. Hij, die dus tegeu aandeelen vau zijn eigen zaak aandeelen van de kredietbank ontvangt, kan deze laatste te Amsterdam verkoopen en is op deze wijze in 't bezit van meerder bedrijfskapitaal. De voordeelen van dit systeem zyn duidelijk. De groote bank komt dan op dan duur in 't bezit van vele aandeelen in kleine naamlooze vennootschappen, terwijl diezelfde bank eigen aandeelen heeft uitgegeven, welke aan de Amster damsche beurs kunnen worden verhan deld. Doordat de veie kleine naamlooze vennootschappen ook verschillende zaken omvatten, wordt het risico verdeeld en zou de een meer, de ander minder tot de winsten der centrale kredietbank bijdragen. Men krijgt zoo als 't ware een geldschieter in zijn zaak, terwijl vanwege het hoofdbestuur eenige con trole zou moeten worden uitgeoefend. Het plan bestaat in 1907 de lichtingen 1900, 1902 en 1904 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te doen komen die van 1900 van 29 Juli en 5 Augustus tot 17 Augustus (21 dagen en 13 dagen) die van 1902 van 19 en 26 Augustus tot 14 September (28 en 20 dagen)die van 1904 van 19 Augus tus tot 21 September en van 26 Augus tus tot 14 September (35 en 20 dagen). Zij die voor een minimum aantal dagen zullen moeten opkomen, zyn zy, die in hun eerste dienstjaar ingevolge art. 108 der Militie wet onder de wapenen zyn gehouden. Bijjkens bij het departement van mari ne ontvangen bericht is Hr. Me. pant- serdeksohip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Ver schoor, 8 dezer van Algiers vertrokken, ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. Hendrik t-stichting. Aan het tiende jaarverslag van de Hendrika-stichting, het herstellingsoord die den doorslag moet geven, ontbreekt. Men ziet dan iets over het hoofd, dat schynbaar onbelangrijk is, en dat toch den afloop van het proces beheerschen kan. Agnes heeft zich verdienstelyk gemaakt door my op zulke punten te wijzen." „En jou verdienste is nog veel grooter, want van die aanwyzing heb je op geniale wijze gebruik gemaakt", zeide mevrouw Von Beeren met warme overtuiging. „Je geloof heeft ons geholpen en de liefde heeft wonderen gewerkt", ant woordde Lageman en bij bedekte de hand van Agnes met vurige kussen. Kleurende en in verwarring trok zy haar hand weg en zei„Wij moeten een zeker iemand ook niet vergeten. Valen tine, ofschoon je onbegrypelyk ge noeg den naam van Koenraad Rech- ling niet kunt hooren, moet ik het tooh zeggen. Koenraad heeft aan je onschuld geloofd, geen oogenblik heeft hij in zyn liefde gewankeld, ofschoon aan den zoon niet euvel geduid had kunnen worden, wanneer ontsteltenis en droefheid over den verschrikkelyken dood zjjner moeder zyn oordeel hadden beneveld.'" (Wordt vmi-lgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1