ichtexu Stand» 1006. Dinsdag 4 December. Binnenlandsohe berichten No. 285. 44® Jaargang. FEUILLETON. Telepli job nummer 10. ja i itie. niet handel en wil nemen iij, met Witte verwacht men iemand anders and zou weten dt dan verder riek. Stolypin rvolgingen op met middel- eenig middel Dat ver gen de talant- onstitutioneel ijgt nu echter te doen, dia ngen aan de den onderge- erdedigen, die oor de honger- ben. komen dat de itstrevende en regeering jan zijn. troom schijnt, int, Rusland in eerste orde is mder-minister en, heeft de fct een graan- raau, bestemd den hongere- t. De veront- sn strekt zich Wremja" uit. inooddistricten geen won- boeren moeten hun dochters aten te komen. aftreden, iepot ontdekt en geweer deling begon- en de deelne- van Dee. van sn ontkenden n opgeroepen. iaf. weede Kamer, ngen over de ook heden leeater op de erklaarde dat minister Staal big vend ge- enende voor en belangrijk Mocht minis- hij volgens verliezen, dan zorgvuldig de rvotum over- un in de ge- doen staat, uitend 's lands Het algemeen ndigd. Hoofd- goedgekeurd, at voorstel tot tiseh Kamer- heeren Rood- en verdedigd ilkamp en Da gen. Deo. WD: j. en T. Baan, 29 en J. M. O. rijers, jm. 27 j. J. J. de M. S. van de H. I. Borgers, kdam, jd. 22 j. D 2 j. en J. M. 4 j. - J. G. Huibregtse, sse, jm. 22 j. j- ff Korteweg, d. van de Putte, ir, geb. Posch- Damme, geb. Stinders, geb. ernieuwe, geb. T. Teirlinck, B. R. E. Jou- M. Wiegel, Eff M. de Rid- heers, d. 14 m. VL1SSI\«S( HE COURANT. Prijs per drie maanden l.S0<> fcaado jpe? jjJOSi 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. YAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- SI ADVERTENTIÉNvan 14 regels jfÖ.4öa Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettere en cliehé's naar plaatsruimte. Yarschflnt dageiyiïs, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. 3e deed van de antithese. „Het Yad." maakt eenige opmerkin gen naar aanleiding van de Dinsdag in de Tweede Kamer door dr. De Visser gehouden redevoering, waarvan, zooals mr. Tydeman Donderdag zeide, de joDgere Kamerleden „raar" hadden staan kijken. Klemmender bewijs, zegt het Haagsche blad, dat de antithese inder daad in Juni 1905 is ten grave gedaald is niet denkbaar. Slechts een uit de dooden van dat Juni slagveld herrezen predikant-politicus als dr. J. Th. de Visser, kon het beschoren zijn met zóó eon grafgeluid te spreken van zóó doode dingen. Staat dan het feit des doods ontwij felbaar vast, welke was de doodsoor zaak der antithese? Kennelijk deze, dat gevonden was de Bynthese, waarin zij, naar den aard der dingeD. te verkeeren had. Indertijd, na '89, het jaar der paci ficatie toen de sehoolvrede geteekend heette, heeft men óók gemeend dat achter dien onzaligen godsdienststrijd de deur van het knekelhuisje voorgoed was toegegaan. Doch die vrede bleek niet meer dan een hoogstens twaalfjarig bestand. Minister Kuyper heropende den schoolstrijd, de linkerzijde had hem te aanvaarden schoon met het haast zeker uitzicht den slag te zullen ver liezen, dien ze dan ook verloor en wederom een vrede werd aan vrijzin nigen en sociaal-democraten door den overwinnaar gedicteerd, opgelegd. Zal die vrede wederom slechts big ken een bestand te zijn Zoo ja, dan zal het een gewapende vrede moeten worden. En de vraag is of daarboven een oorlog niet haast nog verkieselijk is. Ten deele staat intusschen het ant woord op die vraag ook aan de linker zijde, Daar zijn er maar betrekkelijk weinigen meer, die Kappeyne's school wet niet beschouwen als een vergissing, historisch allerverklaarbaarst, maar ach teraf beschouwd dan toch een besliste fout, een vergrijp tegen het vrijzinnig beginsel zelf, dat met gelijke stelligheid als het vrijheid opeischt voor zichzelf aan anderen reëele vrijheid behoort te gunnen. Dit sluit in, dat men ter linkerzijde oprecht te zoeken heeft naar die manier, waarop men zich, op den grondslag der schoolwet-Kuyper, met die wet het best verzoenen kan. Op den grondslag van Kuyper's wet. Omdat alleen zóó aan den daarover te strijden kamp het antithetisch karakter kan worden bespaard. Een verblijdend teeken nu is, dat men ter linkerzijde ernstig zoekende is. Eenstemmigheid is er, natuurlijk, nog niet. Niet in één dag wordt die geboren. Maar gezaghebbende mannen als dr. „Tot eiken prijs wil hij haar bezitten doch hij weet, dat haar vader nooit zijn toestemming zal geven. Wel heeft de heer Zier hem beloofd, dat hij nooit over het verledene zal spreken, maar vergeten en geheel vergeven zal hij nooit. Hij ziet in, dat het leven van mijnheer Zier een hinderpaal, is voor de vervulling zijner wenschen. De heer Zier is ernstig lijdende, eiken dag kan men zijn dood verwachten, maar hij kan ook nog jaren leven zoolang hij leeft, verkeert Bauerlich in gevaar, dat hij zijn woord breekt en Ëauerlieh's geheim aan zijn dochter verraadt. Dat de heer Rechling tot haar in teedere betrekking Btaat, prikkelt zijn hartstocht nog meer en na wat er tussehen Valentine en mevrouw Rechling is voorgevallen, sohjjnt het oogenblik. hem bijzonder Bos, mr. Goeman Borgesius, mr. De Beaufort, mr. Drueker, gaven elk reeds hun advies. En al die adviezen gingen in ééne lijn. Zijn nu de Heemskerks en deKolk- mans inderdaad de vredelievende natu ren waarvoor zij gaarne zich versleten zien, dan moeten zij met welwillend heid die van links gereikte vredespijp aanvaarden en in eigen kring het wan trouwen sussen, dooven ten leste, van kemphanen als ds. Talma, die geen vriendelijk woord van links kunnen hooren of de vrees voor den verleider grijpt hen aan. Predikant-Kamerlid. Blijkens een mededeeling in de „ffed. Kerkb." zou de beslissing over de on- vereenigbaarheid van het predikants ambt met het Kamerlidmaatschap bij de stemmingen van de Provinciale kerk besturen gevallen zijn met 48 tegen 29 stemmen. Bij de stemming over het voorloopig aangenomen artikel waren er 32 beslist voor, 9 tegen en 27 voor aanneming met wijziging, waarbij dis pensatie mogelijk bleef. Jütaatsbegroating vaar 1907. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk justitie is het volgende ontleend De minister van justitie deelt mede, dat men uit de omstandigheid, dat in de jongste Troonrede een wetsvoorstel is aangekondigd tot het brengen van de noodige veranderingen in verschillen de wetboeken, in verband met de in voering der aanhangige nadere regeling van het bewijs in burgerlijke zaken, terecht heeft afgeleid, dat het onderzoek van dat herzieningsontwerp zelf niet onbelangrijk gevorderd is. Het monde ling overleg met de commissie "van voorbereiding, waartoe de minister reeds de uitnoodiging ontving, wordt dezer dagen gehouden. Ongeveer tegelijkertijd met het verslag der schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling kan de aanbieding van het bovenbedoelde invoeringsontwerp worden tegemoet ge zien. Op de vraag of niet voor zooveel de verschillende Wetboeken betreft, de re geering bereid zou zijn eenige herzie ningen van dringenden aard, doch van geringen omvang te doen ontwerpen door kleine commission, bestaande uit ervaren deskundigen buiten het departe ment, antwoordt de minister, ten aan zien van de verschillende wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek, welke bij de behandeling der jongste begrootiDg ter sprake kwamen, dat hij een oplos sing van wijder strekking in overwe ging heeft, waaromtrent bij thans nog niet in bijzonderheden kan treden. Een wetsontwerp tot snellere afdoe ning en vereenvoudigde berechting van strafzaken bij het kantongerecht heeft gunstig om zijn doel te bereiken. Waarom zou hij dien man niet uit. den weg ruimen, die toch reeds ten doode is opgeschreven Hij brengt een flesch bessensap, waarin hij atropine heeft gegoteneene kleine hoeveelheid daarvan, denkt hij, zal den dood brengen, zonder dat men de oorzaak weet en op een plotseling einde is men reeds lang voorbereid. De dingen schijnen het beloop te nemen, dat hij zich heeft voorgesteld er is alleen een afwijking. Mjjnheer Zier, die gewoonlijk alleen 's avonds bessensap gebruikt en dien men naar zijn berekening den volgenden morgen dood zal vinden, moet reeds in den loop van den dag daarvan gedronken i hebben en is plotseling gestorven. Zoodra j hij daarvan bericht ontvangt, ij it hij naar Wilmersdorf. Men het ft niets verdachts bespeurd en om elke aanlei ding tot verdenking onmogelijk te maken gaat hij onder een voorwendsel naar de keuken en verruilt de flesch met ver giftigd bessensap tegen een andere met onsehadelijken inhoud en verbergt ze onder den gootsteen om ze later te kunnen meenemen. Intussohen doet hij echter eene ont dekking Mynheer Zier heeft niet van thans het departement van justitie ver laten. De minister heeft overwegend be zwaar het in opdracht van den minister Cort van der Linden samengestelde ont werp van een nieuw Wetboek van Straf vordering te publieeeren. Het onderzoek in overleg met de ministers van marine en oorlog inge steld naar de mogelijkheid, om de be palingen van het Wetboek van Straf vordering in hoofdzaak bij de berech ting van militaire strafzaken toe te passen, is in zoover afgeloopen dat den m eister een voorstel in dien zin, be lichaamd in wetsontwerpen, dezer dagen is voorgelegd. Het ligt in de bedoeling indien da regeering meenen zal op dezen grondslag te kunnen voortbouwen, te gelijk met deze regeling een ontwerp van wet tot invoering van het Wet boek van Militair Strafrecht en van de vret op de krijgstucht, bij de Staten- Generaal aanhangig te maken. De minister deelt mede, dat sedert de interpellatie van den heer De Ridder, meerdere bijzondere instellingen hebben gemeend haar medewerking aan een goede uitvoering der kinderwetten niet langer te moeten onthoudeD, De reorganisatie der gerechten, be last met da rechtspraak in ongevallen zaken, en de herziening der procesorde, voor deze geschillen voorgeschreven, vormen sinds lang een voorwerp van ernstige overweging. Spoedig hoopt de regeering de uitkomsten van haar on derzoek in een wetsontwerp neergelegd, aan de Kamer te kunnen mededeelen. Zooveel kan zij echter thans wel reedE verklaren, dat de hoofdbeginselen der rechterlijke inrichting, zoowel als de procesorde der beroepswet, in de prac- tijk proefhoudend zijn gebleken. Den 2den Juli jl. ontving de minis ter van de staatscommissie omtrent landlooperij en bedelarij bericht, dat zij haar rapport binnen niet te langen tijd aan H. M. de Koningin hoopte te kun nen aanbieden. Naar aanleiding van de klachten over het absoluut verbod van courantenlee- tuur aan gevangenen, zal de minister het denkbeeld overwegen, in hoeverre een afzonderlijk blad voor gevangenen mogelijk is en nut kan stichten. Abonnements-Aclvcrtcntiën op zeer voordeelige voorwaarden. Staatsschuldboskjes. Voor de vrees van eenige leden der Eerste Kamer, dat de invoering der Staatsschuldboekjes bij groote terugvraag een ongunstigen invloed zal oefenen op den koers van onze Staatsschuld, bestaat, naar het gevoelen der regeering, geen voldoende grond, gelet op de gedragslijn, welke de rijkspostspaarbank zich voor stelt in den regel te volgen in verband met bij- en afschrijvingen op Staats schuldboekjes. Voorts is er allerminst reden om aan te nemen, dat de ver houding tussehen vraag en aanbod on gunstiger zal worden, wanneer vele kleine kapitalen in Staatsschuld belegd het vergiftigde bessensap gedronken, doch is tengevolge van. een hevige aan doening aan zijn hartkwaal gestorven. Door een toeval werd een ander uit het leven weggerukt. Valentine's onschul dige hand heeft aau mevrouw Rechling den vergiftigden drank gereiktmen klaagt haar wegens moord en onmiddel lijk is hij gereed met een plan om van deze gelegenheid gebruik te maken tot bevrediging van zijn waanzinnigen hartstocht. Door overreding en bedrei gingen tracht hij Valentine te bewegen met hem te vluchten immers als zij dat doet heeft bij haar in zijn macht. Zijn berekening faalt. Zij toont hem haar verachting en nu verandert zijn liefde in haat. Als zij de zijne niet wil worden, zal zij toch aan geen ander toebehooren. Hij dreigt haar ten ondergang te zullen brengen en brengt zijn bedreiging op waarlijk duivelachtigs wijze ton uitvoer. De flesch, die hij om geheel andere redenen verborg, gebruikte hij uu als middel om haar to betichten. Haar onbekendheid met de wereld en haar angst maken de oude dame tot zjjn werktuig, zonder dat zjj er zelf iets van vermoedt. Zijn verklaringen tijdens het voorloopig onderzoek yormen een mees- z-ijn. Het voordeel, dat aan iederen in legger in de rijkspostspaarbank ten allen tijde het bedrag van zijn spaarbank boekje integraal wordt gegarandeerd, zal onverkort blijven bestaan. Tegenover het. genot van hoogere rente zal voorden houder van een Staatsschuldboekje eenig kapitaairisieo staan, doch hierin ligt dan ook de reden van bestaan van die boekjes. Juist omdat hij te wiens name een Staats schuldboekje staat, het risico, dat elke geldbelegging medebrengt van de post spaarbank overneemt, kan aan deze instelling worden toegestaan op Staats schuldboekjes inschrij vingen aan te ne men, welker bedrag het rentegevend maximum, dat een voorzichtig beleid gebiedt voor gewone spaarbankinlagen te stellen, verre te boven gaat. Nog een ander bezwaar zou zich, volgens sommigen, kunnen voordoen in geval van fiaancieele crisis, bijv, oor logsgevaar. Voor de rijkspostspaarbank wórdt evenwel, wordt onverhoopt in zulk een geval, de kans op schade niet grooter door de invoering van Staatsschuld- boekjes, omdat het haar, mochten zeer buitengewone omstandigheden zulks in haar belang onvermijdelijk maken, zou vrijstaan het geld, voor terugbetalingen tegen afschrijving op Staatsschuldboek jes benoodigd, te vinden door verkoop van Nationale Schuld en betaling aan den houder van het Staatsschuldboekje van den bedongen prijs. Het is der regeering niet duidelijk, welk belang er zou bestaan bij de uit gifte van 2y8 percents - naast 3 per- cents Staatsschuldboekjes. Meerder gebruik acht zij daarvan niet waarschijnlijk, waartegen het niet denk beeldige gevaar van misverstand staat. Door de invoering der Staatsschuld boekjes wordt voor de gemeente-ont vangers de gelegenheid geopend, hun kasgeld tot een hooger bedrag dan f 1200 bij de rijkspostspaarbank te storten. De kansen op nadeel doch ook op voor deel door koersverschil deelen de gemeentebesturen met andere inleggers. Nieuwe tijdregeliag. Het „Utr. Dag bi." levert nog eens een pleidooi voor den Midden-Europee- schen tijd. Plet haait aan wat onlangs de „Zutph. Ct." schreef „Wij gelooven, dat de tijd, toen het leven zich naar da zon regelde, ver achter ons ligt en nooit weer terugkeert. Daarvoor houdt het leven te weinig contact met de zonnestanden, niet alleen in de steden, maar ook op het land. Het ia voor ons geen middag wanneer de zon het Zuiden heeft bereikt, wanneer de schaduwen het kortst zijn, of de pupil in het oog van de bat spleetvormig is geworden maar wanneer de klok of het horloge 12 aanwijzen. En indiener een wet was, die morgen aan den dag bewerken kon, dat alle klokken en horloges om 1 uur op 12 gezet zouden terstuk van listige verdachtmakingen onder den schijn van de beklaagde te willen ontlasten, en welk een boosaardig weefsel van leugens en waarheid bij hier heden ten beste heeft gegeven, ligt nog verseh in het geheugen van alle aanwezigen. En toch heeft hij zich in zijn eigen strikken gevangen. Ik beschuldig Adolf Bauerlich, een flesch met vergiftigd bessensap ten huize van den heer Zier te hebben gebracht met het doel dien heer daarmee te dooden ik baschuidig hem van meineed, daar hij met voorbedachten rade hier onder eede valsche getuigenis tegen Valentine Zier heeft afgelegd 1" Lageman had met het vuur der overtuiging gesproken hij had de rollen omgekeerd de verdediger was aankla ger gewordeD. De indruk van zijn rede was zoo overweldigend, algemeen werd de waarheid zijner woorden zoo zeer gevoeld, dat allen werden meegesleept en niemand er aan dacht hem in de rede te vallen, ofschoon hij de hem toeko mende vrijheid als verdediger verre te buiten was gegaan. Toenhij ophield met spreken, heeraeh- te diepe stilte en ontsteltenishet viel moeilijk om op stasraden voet het geding worden, zou, ondanks den daarmee strijdigen zonnestand, het leven zieh daarnaar regelen." Voor tijdseenheid met Engeland, be toogt het blad, spreekt geenerlei prao- tisoh belang. Wel spreekt er belang voor eenheid van tijd in het verkeer met het Europeesche continent. Generaal-majoor Van Löben Seis, die bij zijne bevordering tot zijn tegenwoor- digen rang, ter beschikking werd ge steld van den minister van oorlog zal na zijn herkiezing tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, eerstdaags weder op non-activiteit worden gesteld. 3e beker van Masimiliaan. Men schrijft aan „L. en V," In verband met het opduiken van verkoopsb8richten omtrent den beker van Veere is het misschien niet onbe langrijk een kort referaat te geven van wat wijlen mr. J. E. Mande over die zaak schreef in de „Nederlandsehe Spec tator" van 22 Maart 1884, no, 12. Hij wraakt het in het „opperbestuur, dat zijn besehermende vleugelen over dit Nederlandseh palladium heelt uit gebreid", dat het den verkoop tegen hield, uit overweging, dat „algemeen belang" dien niet wettigde. Hij vindt „algemeen belang" een groot woord voor verschillende uitleggingen vatbaar, en vraagt „of eischt soms ook het algemeen belang dat de beker te Veere bewaard wordt P" Indien de beker werkelijk zulk een groote waarde heeft, waarom wordt hij dan niet voor rekening van het Rijk aangekocht Op zijn verwijderde stand plaats doet hij geen nut. Bovendien iigt het, buiten de bemoeienis der regee- geering zich partij te stellen tussehen kooper en verkooper in een zaak van vrijwaring, Bureaucratische willekeur ia in 'tepel. „Historische waarde", voor komende in de Koninklijke besluiten van 24 Juni 1881 en 7 Januari 1884 is een rekbare uitlrukking, doch bewijst niets. Iedar antiquarisch voorwerp heeft, tot op zekere hoogte, historische waarde, doch met den beker van Veere liggen de daarop voorgestelde gebeurtenissen buiten de Nederlandsehe geschiedenis. Ook wat de kunstwaarde betreft zijn er dergelijke zeldzame en fraaie exem plaren genoeg in onze Musea om over den verkoop van een beker, zelfs naar het buitenland, niet te treuren. „Onze voorouders, dia als vlijtige poculatoreu bekend stonden, hebben wel zorg ge dragen, dat de zichtbare teekenen hunner wakkerheid en bedrijvigheid op het slagveld van Bacchus voor het nage slacht niet zouden verloren gaan". Deze tirade geheel voor rekening van den schrijver latende moeten we tooh vragen zou de beker niet meer nut voor de kunsthistorie opleveren indien hij in het Rijksmuseum te zien viel P op de gewone manier voort te zetten doch daar kwamen juist de beide des kundigen, die de flesschen onderzocht hadden. Zij verklaarden op hun eed en toonden ook duidelijk aan, dat de flesoh met vergiftigd bessensap opengemaakt en daarna met kunstvaardige hand precies dichtgemaakt was, zooals ze uit de fabriek afgeleverd werd. Een weinig lood van de capsule, dat aan de hals der flesoh was blijven zitten en de vergelijking met een andere flesoh uit dezelfde fabriek, deden hun geoefend oog dit feit ontdekken het viel nu ook den rechters gemakkelijk dit op te merken. Aller oogen werden nu op Bauerlich gevestigd, die alle moeite deed om een flinke houding te bewaren. Doch, te vergeefs. De man, die altijd zijn gladde tong zoo goed tot zjjn dienst had, kon nu slechts eenige afgebroken woorden uitbrengenzij a gelaat was vaalbleek geworden en krampachtig vertrokken op zijn voorhoofd parelden groote zweetdroppels. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1