Vrijdaj fifi November. So. 270. 44e Jaargang. 1806. FEUILLETON. VLISSIWSdlli (0IIIA\T Prijs per drie maaacto f 1=S@0 feïio© pos* 1=50, Afzonderlijke nummers 5 cent, Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIES: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel méér 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaateruimte. ¥ersclijjnt dagelijks, uitgezonderd op Son- en feestdagen. taak eener „loyal opposition" denk beelden koestert, waarmee ze tamelijk wel op zichzelf staat. Doch daarover later. In elk geval is bet taak, onze eere als oppositie boog ta houden, en daartoe onze kracht te concentreeren op dsn strijd voor de ons heilige be ginselen en voor de groote landsbelan gen. Maar juist daarom is er geen veeger teeken voor een Kabinet, dan te zien hoe men zelfs onder de oppositie voor kraken en kantelen zóó bezorgd begint te worden, dat men zijnerzijds twee handen tegelijk- gaat uitsteken om het overeind te houden. Dit toch wil zeggen Als Kabinet kunt ge leven bij onze gratieWe zullen u sparen, en des noods steunen Maar juist in die verklaring, als zoodanig, ligt wat 't Kabinet zedelijk nog meer varzwakt. Een sterk Kabinet zou er voor passen, De „N. Ct." noemt dit een driestar triple usage" lo, tegen het Kabinet 2o. tegen de „Ned." 3o. om de vol gelingen aan te manen listig gelijk de te zijn. De Eijksmid&alin. Ook de maand October kan voor de schatkist een zeer gunstige heeten. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg toch f15,545,758,89 tegen f15,186,705,21 in October 1905, d.i. f 359,053,68 meer. Wat die uitkom et nog gunstiger maakt, is de zooveel geringer ontvangt uit het wisselvallige successierecht. Uit deze bron van insomst vloeide toch ditmaal f 594,299,90y3 minder dan in October Van verleden jaar. De verschillende rubrieken nagaande, zien we dat, bij vergelijking met Oc tober 1905, in de afgeloopen maand „meer" werd ontvangen uit de grond belasting ongeveer f20,000, het perso neel f 22,000, bedrijfsbelasting f 98,000, vermogensbelasting 253,000, invoer rechten f 90,000,suikeraccijns f 264,000, wijnaecijns f 1000, gedistilleerd f62,000, soutaccijns f' 4000, geslacht f 29,000, gouden- en zilveren werken f 6000, registratierechten f54,000, poBterijen f 40.000, rijkstelegraaf f 25,000, staats loterij f 1000 en loodsgelden f 26,000. Minder leverden op het recht op da mijnen ruim f2000, bieraccijns f 6000, zegelrechten f 11.000, successierechten f 594,000 en domeinen f 24,000, terwijl nit de hypotheekrechten en de jacht en vischacten ongeveer gelijke bedra gen met verleden jaar Ootober werden ontvangen. De maand October heeft het surplus dus met bovengenoemd bedrag van f 359,053,68 vermeerderd. Was over do eerste tien maanden van 1905 deontvangstf 123,221,219,34°, die over geljjk tijdperk van dit jaar bedraagt f 128,280,800,86%, zoodat we nu bij verleden jaar reeds het aanzienlijk bedrag van f5,059,581,52 vooruit zijh. (,sr. ct.") Het minigteris-De Meester. De goede zorgen voor het Kabinet, door de „Ned." aan den dag gelegd, worden door de „Stand." als een veeg teeken begroet. Van rechts, schrijft het anti-rev. hoofdblad, plaatst men zich vóór het Kabinet, om er toch vooral niet te veel aan te laten schudden, maar liever een steunbalk tegen den gevel te helpen opzetten. In enkele organen, van rechts had men „gelikkebaard" van plezier bij het ontdekken, hoe het Kabi net (evenals een tijd geleden enkele huizen te Scheveningen) begon te trillen. Iets, dat ook ons niet in den smaak viel, maar waarover we zwegen. Doch de „Ned." jaagt die vlugge, heetge bakerde penners van voor het Kabinet weg. Bij een sterk kabinet zou zulk kabaal niet hinderen, maar hier... Die poging om een ongeluk te voor komen, kon misschien geen kwaad, ook al weet men dat de „Ned." over de Ds Libérale ïïni'e-vergadsriag. Het was een groote politieke rede zegt de „N. Arnh. Ct.," sprekend van sur. BorgesiuB' openingswoord ter „Lib. Unie" uitmuntend door vorm en inhoud, welke op menig vrijzinnig gemoed zal werken als een stimulans, doch er mede op berekend is menigen kerkelijken tegenstander tot nadenken te brengen. Daartoe behoeft hij slechts deze rade ea die van de beide islsiders, de heeren vut. Pierson en de Boer, te ieggen naast die te Leiden gehouden door ds. Do Viseer, me. Yan Wijnber gen e. a. om overtuigd te worden aan welke zijde waarachtige eerbied voor de overtuiging van andersdenkenden, eendrachtige samenwerking ter bevor dering van het algemeen belang, uit grondige studie geputte kennis van de economisohe belangen des volks en het ernstig streven om deze kennis dienst baar te maken aan de bevordering van 's land» welvaart worden gevonden. Hij vergelijke slechts de oppervlakkige bestrijding der financieeie plannen van den minister van financiën te Leiden door de bovengenoemde sprekers gele verd, met de uitnemende verdediging van de heeren Pieraon en De Boer. Het reusachtig verschil zal hem alsdan voldoende duidelijk' worden. Bovenal de laatste, de heer Do Boar, heeft een onovertroffen pleidooi geleverd voor deze plannen, tegenover de protectio nistische maatregelen, door de vorige regeering voorgesteld. Geheel anders dan in den aanvang van bovenstaande regelen der „N. Arnh. Ct.a oordeelt over mr. Borgesius de „Stand." Zij toch geeft de volgende-asterisk Mr, Goeman Bougesius is toch een „Maar Agnes, hoe dat? Was het uw voornemen niet, deze week naar Italië te gaan „Ja, dat was mijn plan." „O, dan kunnen wij hier ook niet samenkomen", zei Lageman, ziohibaar teleurgesteld. „Ik heb van de reis afgezien", ant woordde Agnes en voegde er zacht verwijtend bij„Zoudt ge nu denken, dat ik op reis ga, terwijl gij zoo diep ongelukkig zijt .en onze lieve Valentine onder een zware beschuldiging in de gevangenis zit Ik wilde op reis gaan, omdat ik niets betera te doen had maar nu heb ik een taak te vervullen, ik blijf hier." „Ach, Agnes, wat zijt ge goedl" was alles, wat Koenraad vermocht te antwoorden. Da beide heeren namen afscheid en verlieten gezamenlijk da villa in de Rauchstraat. Er verliep echter een ge ruime poos voor dat Koenraad zijn niet verafgelegen woning in de Yictoriastraat bereikte, want de advocaat liep mot hem verscheidene keeren de Thiergarten- straat heen en weer. Hun gesprek liep nu niet over Valentine Zier, doch La geman liet zich door Koenraad vertellen van mevrouw Yon Beersn's kinderjaren en van haar kortstondig huwelijk. Toen zij eindelijk van elkaar afscheid genomen hadden en Lageman zijn weg naar 't café „Kaiserhof" voortzette, waar hij eenige vrienden zou ontmoeten, mom pelde hij „Hoe is het mogelijk, dat die man zulk een vrouw vaa kindsbeen af kent en dan nog oogen heeft voor een andere „Wel verduiveld, Lageman, welk slachtoffar wilt ge morgen weer uit de klauwen van den beul redden hoorde de advocaat plotseling, terwijl hij een zware hand op zijn schouder voelde. „Ik loop al een heel eind achter u, en go bemerkt er niets van en praat half luid met u zei ven." „Ah, goaden avond, kapitein", ant woordde Lageman en drukte den ander TelejpiiaoimuiiuHer 10. onverbeterlijke en onbetaalbare „whip." Ge kunt hem geen staatsman in hongeren zin noemen. Hij is geen con ducteur op een tram met rails van vaste beginselen. Ais conducteur op een au tobus snijdt hij dwars de heirstraa't langs en over. Een zwaaien en slinge ren met het log gevaarte, waar ga uw hoofd bij vasthoudt. Met een echt- staatsman als hoofdeonducteur achter zich zou hij mirakelen doen. Hu haalt zijn miraculeus behendig gemanoeuvreer op den duur niets uit. Er zitten logi scher geesten dan bij in den bak van den omnibus, en iie trekken van al zijn tooverend tactii oh gedoe bet profijt. Hjj denkt, dat hij hou meesleurt bij zijn zwenken en hollen, maar zij komen waar ze wezen willen, en als da vaart uit is, stapt hij mei- af aan hun station. Maar met dat al toovert hij met een sluwheid en behendigheid, waar zelfs de tegenstander schik in krijgt. Altoos held en hoofd der drankbe strijders geweestmaar een drankwet komt in, wier afstemming zijnerzijds de tappers en kroegklanten bij de stembus aan zijn zij belooft Se brengen, en hij stemt tegen. Tegen al wat ooit de liberalen gewild en bedoeld hebben, vragen de Frieseh- chriateiijk historischen om herstel van da dogmatiek in de theologische facul teit deze heeren voor of tegen, kan twee, drie distrioten schelen,en Borgesius geeft aan zijn Kamervrienden het wachtwoord uit: Voorstemmen. En op andere manier, maar even intens, was ook nu weer zijn Unie-rede een meesterstuk van politieke goochel kunst, met-als van - Ver.k eau 't eind een ovatie aan Roodhuyzen, den guitigen „fooi in the play®. Een Unie- rada, anti clerieaal in been ea merg, maar tegelijk zóó vroom, zoo verdraag zaam, zoo tegemoetkomend vriendelijk, dat een heimelijke glimlach om veler lippen speelde. En dat alles niet als durf, niet sluw-boos, o, neenmaar in alles ia bij de rekenaar. Geen zet doet hij op de politieke roulette, zonder elke kans doorkeken te hebben. Het gaat nu om de provinciale stembus van 1907. De Eerste Kamer is hem de sta-in-den- weg. Die moet óm. En nu, met het altoos dwepend oog, en met de aderen om 't voorhoofd zicht baar gespannen, zint, mikt, loert hji, en alles wordt dienstbaar gemaakt aan de voldoening van de ééne groots, hem te machtige begeerte, om die vermalodjjde kerkelijken nogmaals beentje te lichten. Yoor de Unie ia zulk een whip goud waardOf ze hem dan ook in eere houden I Middenstandsbond. Naar aanleiding van het indertijd op het Leeuwarder Middenstandscon- gres genomen besluit, aangaande de misbruiken bij de afbetaiingsmagazijnen, is door het bestuur van den Midden standsbond een uitnoodiging gericht de band, „Inderdaad houd ik me bezig I met een geyal, zooals ik er nog nooit een bjj de band heb gehad en waarover ik „Hetstilzwijgen moet bewaren", vulde da kapitein aan. „Ik ben niet nieuws gierig, waarde hear. Kom mea en spoel voor vandaag uw zorgen weg met eea glas Moroobrunner. Ge zijt immers op weg naar 't „Kaiserhof" Lageman antwoordde toestemmend, de kapitein stak zijn arm in den zijnen en zoo stapten beiden voort. „Als men wist, welk geval mij bezig houdt en wie daarbij het slachtoffer is, dan zou ik behalve do schade ook nog den spot hebben", dacht Lageman. „Maar waarom schade? waarom spot?" vroeg hij zich af, terwijl bij een manhaftige houding aannam. „Waarom zoo klein moedig In onze kracht ligt ons geluk, zei mijn vader altijd. Waarom zou ik al mijn krachten niet inspannen om het schoonste, reinste geluk te winnen „Zie zoo, daar zijn de laatste twee van onze tafelronde!" riep men den kapitein en den advocaat toe, terwijl zij een afzonderlijk, fraai gemeubileerd zaaltje van het „Kaiserhof" binnentra den, waar twaalf of veertien heeren, Abonncjncnts-Advértcntiën op zeer voordcelige voorwaarden. aan alle aangesloten vereenigingen, om uit iedere vereenigipg een commissie van minstens 3 personen te benoemen, tot taak hebbende ter plaatse waar da vereeuiging haar zetel heeft, te onder zoeken welke misbruiken zich bij den verkoop op afbetaling voordoen. Het voornemen bestaat om de rap porten, die naar aanleiding van dit uit gebreide onderzoek bij het bondshastnur zullen inkomen, te verzamelen en na te gaan in hoever het gewenecht is, dat vanwege den geheelen middenstand een agitatie tegen de misbruiken zal worden op touw gezet en in hoever het noodzakelijk is, onder verwijzing naar de gegevens, uit de rapporten overge nomen, de hooge regeering ta verzoe ken, te overwegen, in hoeverre wette lijke regeling van het afbetalingscon tract gewenacht is. Door het hondsbestuur is eveneens aan alle aangesloten vereenigingen een roudschrjjven gericht, waarin medege deeld wordt dat het voor den midden stand van het hoogste belang is, dat de tentoonstelling van gereedschappen ea ambachtswerktuigen, welke van 15 Augustus tot 15 September 1907 van wege de Maatschappij van Nijverheid alhier gehouden zou worden, zooveel mogelijk door bet doen van inzendingen enz. door de aangesloten vereenigingen, bij den middenstandsbond, worde ge steund. Door het bestuur van den bond is reeds in beginsel besloten een aantal medailles voor deze tentoonstelling be schikbaar te stellen. In aansluiting daarmede wordt nog medegedeeld, dat hetgeen op de boven genoemde tentoonstelling der Maat schappij van Nijverheid zal worden ge- exposeerd, uitsluitend betrekking zal hebben op het klein-bedrijf, terwijl op da middenstandstentoonstelling in 1908 te houden, alles zoowel op klem-han dels- als klein-industrieel gebied ten toon gesteld zal worden. Sê on&erzsebeot. Ia zijn antwoord aan de Eerste Kamer de minister van marine o.a. te kennen, dat de marine met de „Lucfor et Emerge" nog wel niet een volmaakt wapen heeft verkregen, maar toch het beste, wat men op dit oogenblik in deze afmetingen kan bekomen. De minister acht de beteekenis der onderzeebooten nog niet zoodanig vast- staaode, dat daarin reeds nu aanleiding zou gevonden mogen worden om vermindering van het thans noodig oordeelde zware materieel in overwe ging te nemen. Ook door den minister wordt het betreurd, dat de luitenant ter zee le ki. P. Koater den zeedienst zal verlaten. Hij is echter vast overtuigd, dat er in het korps officieren van de Noder- landsche zeemacht voldoende mannen zullen gevonden worden die in bekwaam heid, ijver en toewijding voor genoem enkele in uniform, op het oogenblik wachtten, dat zij aan tafel zouden gaan om in den laten avond nog eens lekker te eten. „Wel, Lageman, hoe is bet? Hebt ge eea twijfelachtig proces gewonnen Hebt ge den hoogsten prijs uit de loterij getrokken hoorde de advocaat dien avond herhaalde malen vragen, daar zijn opgewekte stemming aller aandacht trok. Zij wisten echter niet, dat die vroolgke stemming te danken was aan zijn hoop op den hoogsten prijs uit de loterij des levens een goede, schoone, verstandige vrouw. TIENDE HOOFDSTUK. „Mevrouw welk een verrassing! welk een eer!" riep juffrouw Constance en voerde mevrouw Yon Bseren met veel buigingen en met ouderwetsche beleefd- haidsbetooning naar de bruine sofa van de woonkamer te Wilmersdorf. „Duid mij mijn vrijmoedig bezoek niet ten kwade, mejuffrouw", zeide mevrouw Von Beeren mat innemende vriendelijkheid. Zij ging op den aange boden stoel zitten en liet baar blik ronddwalen in de kamer, die bij haar een beklemmend gevoel opwekte. den verdienstelijken officier, ook wat deze moeilijke taak betreft, niet zullen onderdoen en hem weldra in bekwaam heid in de behandeling der onderzee boot zullen evenaren. Voorts verzekert de minister gaarne, dat bij de inwilliging van een eventu eel verzoek van den luitenant ter zae le klasee P. Koster, tot benoeming als buitengewoon luitenant ter zee der le klasse bij de marine reserve, zooveel mogelijk zal trachten te bevorderen. Ontwerp Ziekteverzekeringswet. Naar wij vernemen, worden door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst plannen beraamd om, nu het nieuw in gediende wetsontwerp zoo goed als geen rekening houdt met de uitspraken der Maatschappij, voordat het in de afdeelingen der Tweede Kamer onder zocht wordt, zich namens de Maat schappij door middel van een adres tot de volksvertegenwoordiging te wenden, ten einde te trachten haar alsnog te overtuigen van de noodzakelijkheid en wenschelijkheid yan de in het ontwerp aan te brengen wijzigingen, zooals deze door de Maatschappij herhaaldelijk zijn kenbaar gemaakt („Tijd.") De Ned. Zuid-Afrikaanscfie vereeni- ging is van plan om aan de Holland- sehe kerken van Pretoria en Bloemfon» tein gedenksteenen aan te brengen tor herinnering aan de Hollanders en oud- Hollanders, die in den oorlog ia Zuid- gevbllen zijn. Oei. te voorkomen, dat onwillekeurig de naam van een dier dapperen op dia steenen zou ontbreken, verzoekt de secretaris, Lsidsche gracht 101, Amster dam, opgave van namen van hen, die hun leven in den strijd der republieken tegen Eogeland lieten, liefst met tijd stip en plaats van overigden. Het pantserdekaehip „Tromp" is gisteren onder bevel van den kapitein ter zee Koster naar Oost-Indië ver trokken, ter aflossing van het pantser schip „Koningin Regentes", dat in Januari naar Nederland terugkeert. VUsatagen15 Nov. In het Concertgebouw werd gister avond een uitvoering gegeven door de leerlingen in den zang en het klavier- spel van den heer G, B. Dommisse. Yoor een zear goad bez9tte zaal trad de vroolijke jeugd op, om een program af te spelen, waaraan zeer veol zorg was besteed, maar dat in zijn geheel niet zoo goad heeft voldaan als vorige jaren. Veie factoren werkten daartoe medede hoofdfactor was wel, dat de keuze der nummers niet zoo heel geluk- „Daar ik Valentine altijd innig heb liefgehad, meende ik daaraan het recht te mogen ontleenen om naar den wel standvan hare tante temogen vernemen." „U is zeer goed, mevrouw 1 Hoe zou het mjj gaan Mijn arme broeder dood en Valentine nog erger dan dood De oude dame, die altijd spoedig de tranen bjj de hand had, voelde ook nu weer de oogen vochtig worden, „Schrei niet, juffrouw Zier", troostte Agnes en baar naast zich op een stoel trekkende, nam zij do rimpelige hand der oude juffer in de hare. „Alles zal wel goed terecht komen hot kan niet lang duren of gezuiverd van de onzinnige verdenking wordt Valentine ons terug gegeven." Deze woorden hadden de verwachte uitwerking niet. Constance liet het hoofd nog op de borst zinken haar tranen vloeiden nog rijkelijker en snikkend antwoordde ze: „Hoopt u dat dan wer kelijk „Wel zeker! U niet Constance schudde het hoofd. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1