1806. 13 November. No. 267. 44® Jaargang. Dinsdag Gemeentebestuur, Bmnenlandsabe berichten, FEUILLETON Teleplï jon nummer 10. VLISSIJIfiSCHE COURANT. Prijs per drie maanden ftenoo fw post 150. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever* F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERÏENTIËNvab 14 regels ƒ0.40a Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dereelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters .en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageljjks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. STREMMING passage over de Tonnebrug en de Schipbrug. De Burgemeester van Vlissingen Gezien de mededeeling van den In genieur van 's Rijks "Waterstaat brengt ter algemeene kennis dat tengevolge van het tewater laten van het stoomschip „Tjikini" op Zaterdag 17 November a. s., de pass/ge over de Tonnebrug zal zijn ge stremd van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 7 uur en die over de Schipbrug van des middags 12 uur tot zoolang als zal blijken noodig te zijn. Vlissingen, 12 November 1906. De Burgemeester voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKS. Liberals Unie. Zaterdag ia te Amsterdam gehouden de algemeene vergadering van de Libe rale Unie, Mr. Goeman Borgesius heeft de ver gadering geopend met een rede, waarin bij da aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij herinnerde aan de over winning van het vorig jaar en bracht buide aan allen, die die overwinning had den helpen bevechten. Daarna ging spreker de gevolgen dier overwinning na. Het vrijzinnige minis terie is opgetreden met een program waaruit bleek, dat het zich ten doel stelt de hervormingen die op het strijd- program der liberalen voorkomen, maar tevens alles vermijdende wat zou den ken aan uitdagende politiek, aldus te kennen gevende de rechten en vrijheden der minderheden te willen eerbiedigen. Alles wijst dan ook op een verzoenings gezinde politiek. In breede trekken ging spr. na de tekortkomingen van het vorige ministe rie, waarna bij uiteenzette wat de lib. unie daartegenover plaatst. Omtrent het kiesrecht vraagstuk zeide de heer Borgesius, dat het in een stadium begint te komen, waardoor definitieve oplossing niet ontweken kan worden. De algemeene vergadering heeft zich nog niet over het vraagstuk uitgespro ken, maar een commissie uit da unie beeft toch al een belangrijk rapport er over uitgebracht. Algemeen is men het ook in de af- deelingen er over eens, dat het tegen woordig kiesrecht, waarbij zekere cate goriën, met uitsluiting van alle anderen, die niet tot deze categoriën behooren, voor kiesbevoegdheid in aanmerking komen zoo spoedig mogelijk plaats moet maken voor een kiesrecht, waarbij ieder kiezer zal zijn, die niet valt onder de bg de wet uitgeslotenen. 33.) Laat mij eens met haar spreken. Hier moet een treurige vergissing, een duister geheim in het spel z(jn aan mij val zij alles zoggen, aan mij zal het gelukken licht in deze duisternis te brengen." De rechter zeide, dat hij tot zijn oprecht leedwezen dien wensch niet mocht inwilligen gedurende het voor lopig onderzoek mocht niemand met de gevangene in gemeenschap komen, „Sta mij dan toe. dat ik aan haar schrijf." „Ook dat kan ik niet toestaan." „Moet zij dan denken, dat ze geheel 'erlaten, geheel vergeten is P Mag ik baar dan niet de verzekering geven van 'ejja trouwe, onwankelbare liefde De rechter haalde de schouders op. itBet gaat niet," Minder geschikt achtte spreker echter om de vraag welke categoriën uitge sloten moeten worden, thans aan de orde te stellen, eerst moet de grondwettige barrière van art. 80 opgeruimd zijn, voor het kiearechtvraagstuk in zijn ge heel aan de orde kan komen. Het zal echter nog heel wat strijd kosten meende de heer Borgesius eer, indien de beide Kamers in het vierde jaar van deze periode aan dergeljjke hervorming haar goedkeuring hechten, in de nieuwe Kamer het aantal voor standers zóó groot wordt dat de door de Grondwet gevorderde tweederden hun vóór zullen doen hoeren. Over de werkkracht van dit minis terie sprekende, vond spr. dat de vrij zinnigen nog geen reden van teleurstel ling hadden als bewijs waarvan spr. opsomde alles, waarmede hef ministerie reeds voor den dag is gekomen. Spr. wees er daarna op, dat dit minis terie niet op een vaste meerderheid kon rekenen en twijfelde, zich be roepende op de feiten, of de rechterzijde zich wel zouden houden aan de belofte om geen oppositie „quand même" te voeren. Een reden te meer, meende spr. dat de vrijzinnigen vast aaneengesloten bljj- ven, waartoe hij ook een oproep op de vrijzinnige pers deed. Reeds het volgend jaar staan wij voor gewichtige verkiezingen, met het oog op de samenstelling van de Eerste Kamer van het uiterste belang. Een zeker alleszins gunstig voortee ken mag het worden genoemd, dat volgens ontvangen beriohten onze geest verwanten, vooral in die districten waar het zal spannen, reeds druk bezig zijn die verkiezing voor te bereiden en zich nog krachtiger te organiseeren. Na gewezen te hebben op de ver kiezing te Leiden eindigde spr. De verkiezing heeft ons ook geleerd, dat wij nog altijd moeten bedacht zijn op tegenstanders die zich het monopolie van christelijkheid toeëigenen, maar desniettemin voor ongeoorloofde midde len, zelfs voor leugens, niet terugdeinzen, om aan de clericale candi daten de zege te verschaffen. Schande zou het zijD, dat voorbeeld te volgen, maar schande zou het even zeer zijn van onzen kant ook maar één geoorloofd middel onbeproefd te laten om de positie der vrijzinnigen te ver- sterken. Wij he'o'oen thans een ministe rie, dat geheel in onzen geest den roem der vrijzinnige beginselen hoog houdt. Laat ons toonsn, dat op prjjs te stellen door ons nog nauwer dan vroager aaneen te sluiten en onder zelfstandige mannen nooit geheel te vermijden twistpunten ondergeschikt te maken voor het groote doel, dat ons pdlen voor oogen staat. Na deze rede, herhaaldelijk met ge juich en instemming onderbroken, werd medegedeeld, dat 59 afd. waren verte genwoordigd. De Unie is toegenomen met!4kies- „Gaat het dan niet, dat u dat u haar mijne groeten overbrengt vroeg Rechling weifelend. „Het is toch wreed, dat het arme meisje van elke troost beroofd is." De rechter antwoordde ontwijkend hij zou eens zien, wat hij doen kon. Hij nam zich echter voor aan het bezoek van den door liefde verblinden jonkman niet te voldoen en acht te geven, dat deze niet langs andere wegen zijn doel bereikte want hij wilde de gevangene geen nieuwen moed laten scheppen, om bij haar ontkentenis te volharden. Koenraad zwierf om het gerechtsge bouw rond, als wilde hij de dikke muren met zijn blikken doorboren. Hij betreurde zijn overleden moeder oprecht, doch de smart over haaf verlies werd op den achtergrond gedron gen door zijn kommer en zorg over Valentine's lot. Voor welk duister raadsel stond hij Welke hand had zijn moeder den giftbeker toegereikt De schemering viel in en nog altijd kon hij de plaats niet verlaten, waar hij zoo dicht bij zijn Valentine was. Hij beminde haar met die innigheid, welke men bij zulke weinig prikkelbare naturen juist aantreft. En nu was zij hem nog vereenigingen, tellende 779 leden, de Unie telt nu 122 kiesvereenigingen met 9587 leden. De vacatures in het hoofdbestuur W6rden aangevuld door de verkiezing van mr. H. Smeenge, nar. E. Schaafsma en mr. IJssel de Schepper. De heer mr. N. G. Pierson hield daarna zijn bespreking over de voorge stelde belasting-ontwerp, welk onder werp daarna de heer K. De Boer Czn. behandelde uit het oogpunt van den landbouw bezien. Aboiinemeiite-Advortentiën op zeer voordeclige voorwaarden. in zake ouderdoms- en invaliditeitsver zekering. Maar dan een critiek die vooruit wildie gegeven wordt, omdat het ministerie niet ver genoeg wil gaan. Geen critiek, die teruggang beoogt. En allerminst „verzet" tegen dan op S zichzelf goeden maatregel om los van de invaliditeits- een regeling voor ouder domsverzorging te treffen." ïïet kabaal tagsn Veegaas, De „Christen-Democraat" vraagt of het „verzet", waartoe de „Standaard8 aanspoorde tegen mr. Veegen's voor nemen tot splitsing der ouderdoms- en invaliditeits verzekering, op afstemmen in de Kamers zal uitloopen. Het is stellig niet ougewenseht, dat precies gezegd wordt, wat met „verzet" wordt bedoeld. Dat kan kwalijk alleen scherpe critiek beteekenen, maar moet wel ook aanduiding zjjn van ernstigen tegenstand in de Kamer. Het kan niet ondienstig zijn dat de arbeiders, wien deze zaak aanbelangt, zich wel terdege rekenschap geven van de strekking van het „verzet", waartoe zij mede worden opgeroepen. Het botweg weren van de wet houdt hun het zoo lang begeerde ouderdomspensioen uit handen en nog langen tijd uit het ge zicht. Ze moeten dus wel weten wat ze doen. En het is wenscheljjk dat zij, alvorens zij zich voor het gat van de reeds begonnen agitatie vangen laten, goed informeeren bij den leider der oppositie wat het aangevangen verzet in hoogste einde wel bedoelt. Ook wij hebben reeds eeniga malen in afkeurenden zin gesproken van het voornemen van het kabinet, om vsel voor den ouderdom, maar niet voor da invaliditeit een regeling te treffen. Want, dat is de bedoeling. De ver zekering van minister Veegens, dat de verplichte invaliditeitsverzekering inmid dels 'n voorwerp van zeer ernstige ssudie voor hem bleef uitmaken, heeft niets om het lijf. Onder het licht van De Meester's financieele plannen bezien, blijkt enkel op de ouderdomverzekering gerekend en dus de verplichte invalidi teitsverzekering, lijnrecht togen de pro- grambelofte van 1905, uit het pro gramma uitgeschakeld te zijn. En verder Het is (dus) op zichzelf uitnemend, dat Yeogens voornemens is, met een afzonderlijke ouderdomsverze- kering te komen, die de leeftijdsgrens naar den 65-jarigen leeftijd verlegt'. We gaan dus niet mee met dr. Iicyper en Talma wier verzet zich richt tegen af zonderlijke regeling en bedoelt voor de invaliditeit alleen een dan nog geheel onvoldoende regeling te verkrijgen. Het blad besluit met de woorden Critiek moet het ministerie hebben. Scherpe eritieb ook op zijn voornemens dierbaarder gewordendaarbij kwam nog medelijden en verontwaardiging over hetgeen haar werd aangedaan en waarbij hij machteloos moest toezien. „Dat peinzen zal me nog krankzinnig maken", dacht hij ten laatste en met een vastberaden houding keerde hij het gerechtsgebouw den rug toe om naar huis te gaan. In het park bij de ijsbaan was het electriseh licht reeds ontstoken, vroo- lijke dansmuziek klonk de schaatsen rijders opwekkend in de ooren. Hoe was het mogelijk Hoe konden menschen vroolijk en gelukkig zijn, terwijl weinige schreden van daar hun medemensehen in den kerker aan smart en wanhoop ten prooi waren. Hij verhaastte zijn schreden en was weldra op de stille paden vau den Ihiergarten. Toen hij de plaats bereikt had, waar de Siegeaailee op de Thier- gartenstraat uitloopt, wilde hij de Victoriastraat inslaandoch hij bleef staan. Hij dacht aan de ledige woning, waar hem weer het pijnlijk alleenzijn wachtte. Plotseling nam hij een besluit en volgde verder de Thiergartenstraat. Het verlangen om eer vriendelijk, deelne- Lesrpliehtwst. In het afdeelingsverslag der Tweede Kamer op hoofdstuk V der staatsbegro ting wordt over de praktyk der leer plichtwet geklaagd „Ernstige klachten werden wederom geuit over de treurige wijze, waarop over het algemeen aan de leerplicht wet wordt uitvoering gegeven. Met aame in Friesland sou die zeer veel te wan- schen overlaten. In Opsterland b.y, neemt het schoolverzuim steeds toe de staten worden niet bijgehouden men verschijnt niet voor de commissiën en vervolgingen worden nietingesteld.Maar het is niet alleen in Friesland, dat der- gelijke toestanden voorkomen. In Den Haag zelf, onder den rook van 's mi- nisters departement, zijn meeE dan dui zend leerplichtige kinderen, die niet ter school gaan en ongemoeid worden gelaten. Man drong daarom met warmte j aan op een brasser optreden van de overheid de regeering behoorde voor I het minst de arrondissement schoolop- j zieners aan te schrijven, een betere uit- j voering der wette bevorderen." j kleinhandelaren in sterken drank enz. „Ouderling Belaag" te 's Gravenhaga heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hat, met verwijzing naar de in dit adres aangevoerde be zwaren, verzoekt„het voorstel tot ver hooging van den accijns op het gedis tilleerd niet te steunen, door verdere verwarde toestanden te voorkomen, en daarom het te kort van 's rijksmiddelen aan te zuiveren, door alle klassen naar evenredigheid te laten bijdragen, om daardoor alle schijn te vermijden, dat de staat moet drijven op de kurk van de jeneverfiesch". Minister en Inspecteur. Omtrent de pensioen-aanvrage van den inspecteur der cavalerie, generaal Smeding, is juist het dezer dagen in da couranten gegeven bericht, dat zulks geschiedt wegens verschil van gevoelen met uen minister. De generaal zegt het zelf. Generaal Staal heeft die zaak heel kalm opgenomen. Zóó wil ik het, ais verantwoordelijk minister, en daarmee uit. Indien u, als inspecteur der cava lerie er geen genoegen mee kunt nemen, hebt u volkomen het recht uw ontslag te nemen. Onder waardeering van de vele en goede diensten, door u bewezen, niend gelaat te zien, sen goed woord te hooren, was te levendig bij hem ge worden hij besloot naar mevrouw Von Beeren te gaan. „Mevrouw is thuis en verzoekt a binnen te komen Met vreugde hoorde Koenraad Rech ling deze woorden van den huisknecht. Hij had reeds gevreesd onverrich ter zake te moeten terugkeeren. Zij was thuis en met een gevoel van be haaglijkheid trad hij de smaakvol ge meubileerde kamer binnen. Een uitbou- wing, die aan de kamer den vorm van een halven cirkel gaf, diende tot een soort van wintertuin, waarin de jonge vrouw verschillende zeldzame bloemen verpleegde. De geur dezer bloemen vermengde zich met het fijne aroma der koffie, die mevrouw Von Beeren juist bezig was te zetten. „Wel Koenraad, dat is goed, dat ge eens hier komt I" riep zij hem toe. „Als ge vandaag niet gekomen waaEt, zou ik morgen bij a geweest zijn. Ik mag u thans niet alleen laten, arme vriend I" Hij drukte zijn lippen op haar kleine, witte hand, die in de zijne geheel verdween en zeide: „Ach, u is zoo zal uwe ontslagaanvrage aan Hare Ma jesteit worden aangeboden. In militaire kringen wordt de houding, zoowel van generaal Smeding als van den minister goedgekeurd, als dood gewoon, heelemaal zooals 't aan weers zijden behoort. Reeds moet de minister den kolonel Braams bij zich hebben ontboden, ver moedelijk om hem voor te dragen als nieuw inspecteur der oavalerie. Dat de gedragslijn van generaal Sme ding, die in andere legers veelvuldig voorkomt, ook bij ons te lande niet meer algemeen in zwang is, ook in lagere rangen, wordt verklaard uit de omstandigheid dat de meeste officieren hier te lande finanoieel daartoe on machtig zijn. Generaal Smeding heeft fortuin, anders zou hij misschien ook voor de „martelaarskroon" hebben ge past. (.Tel-") Naar wordt gemeld is door den mi nister van oorlog een ontwerp van een nieuwe instructie op de werving voor het leger hier te lande ontworpen, het welk aan H. M. de Koningin ter goed keuring zal worden aangeboden. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekeehip „Friesland", onder be vel van den kapt. ter zee Verschoor, 9 dezer te Port-Mahon aangekomen en is Hr. Ms. instructiesekip „Nautilus", onder bevel van den kapt-luit. ter zee K. J. Karseboom, 10 dezer St Cathe rine's point gepasseerd. Boursplan te Botterdam. Door B. en W. is bij den Rotter- damschen gemeenteraad ingediend een voorstel tot vergrooting en verbouwing van het Beursgebouw. Het plan houdt in, dat de terrei nen der voormalige Remonstrantsche kerk met de aangrenzende huizen, ge legen aan de Noordzijde der Beurssteeg, met het bestaande Beursgebouw tot een geheel worden vereenigd, terwijl de verbinding tusschen die beide gedeelten zal worden gevormd door een deel van de Beurssteeg, dat daartoe aan den openbaren dienst zal worden onttrokken. De hoofdingang komt in het midden van den aan het Beursplein grenzenden gevel, die daarvoor van een avant- corps van zandsteen zal worden voorzien ea waarvan de blinde vensternissen op den beganen grond zuiien worden open gemaakt, zoodat deze gevel een behoor lijk aspect zal krijgen. De tegenwoor dige hoofdingang aan het Westnieuwland en de ingang aan de Noordblaak zul len alsdan ais zoodanig vervallen. In het tegenwoordige Beursgebouw blijft de groote beurs van koophandel gevestigd met dien verstande, dat het grootste deel bestemd zal zijn voor goederenbeurs, terwijl voor de effecten beurs gereserveerd wordt een ruimte engelachtig goed. Wat zou ik beginnen zonder u Ik ben zoo naamloos onge lukkig, is Hij brak af en op eenigszins linksche wijze terugtredende, zaide hij „Neem mij Diet kwalijk, ik stoor u, ik had niet bemerkt, dat Uit een leunstoel was een heer op gestaan, dien Koenraad bij het gedempte licht eerst niet gezien had. „Integendeel, ge komt juist van pas", zeide zij. „Wij hebben zoo even over u gespro ken. Mag ik de beeren aan elkander voorstellen Koenraad Rechling, een vriend uit mijn kinderjaren, advocaat Lageman, die zoo goed wil zijn, zich te belasten met Valentine's verdediging. „Ik hoop, dat die verdediging niet noodig zal zijn", antwoordde de heer Lageman. Deze was een slank man van middelbare grootte, met donkerbruin haar, hoog voorhoofd en een zeer ver standig uiterlijk. Hij was eenvoudig, maar met zorg gekleed en scheen diep in de dertig jaren oud te wezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1