In Reknes, ÉBlüthner. Schubert, ps Remes. ie uit circa eten, Piano 1S2Ö6. Zaterdag 1© November. 265, L k., ie 44e Jaargang* Gemeente bestuur., FEUILLETON. rierspel Buziekkorp-i pALLAERTS. ÉiNDEL, pMMISSE. ngsbewijzen 'laandag 12 ng pr.cies 'j te wonen, verkrijgen uur in het uur, zijn pankomende |6 jaar, bij INST elburg v.v. |5.50f 7.55* |1.15§ 2.—* o.50§ 6.55* femise. lilmarkt. adhuis, |6.25f,8.4ü* 12.—2.45* 3.55§ 7.50* tot de Re kt. RÖIEIIST. I, 6.20, 7.-., 10.20, 10.40, 1.05,1.30*, 4.50, 5,20, 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, £.10, 12.45, i, 4.10, 4 .40 g, 8.—, 8.30. ndags uil IN. |7 9.27 lo 9,20 §8 9,08 lo 8.56 19 8.49 8,40 14 8.24 13 8,18 7 9.27; 8.40 8 8.28 5 8.25 8.20 5 8.15 riEUöB o)g) g) r van ;eu vm. 8,30 een Neuzen hoogste 15 van Neuzen VLISSÏMSCHE Prijs per drie mtaaSm S' 1=80. ÏSraa» pes jpogit 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- COURANT. ADVEE'I'ENTIÊN"van 1—4 regels Ö.4:Ct, Voor eiken rege. meei' 10 cent. Bij diieete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts taemaal berekend. Groote letters en cliches naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. TelepIioonnumiHei' Abounenients-Atlvortcntiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Verkiezing van loden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 10 van het K. B. van den 4eu Mei 1896 (Staatsblad no. 76); maken bekend dat op MaaneBag den 19en No vember 1906 van des middags 12 tot des namiddags 2 ure, in een der bene denzalen van het Raadhuis gelegenheid zal gegeven worden tot het inleveren der stembriefjes voor het verkiezen van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ter voorziening in de vervulling van de plaatsen der leden, die op 1 Januari 1907 aan ds beurt van aftreding zijn, ni, de heeren P. F. Auer, H. C. Beijerman, O. Dom misse C.Mz., J. G. de Jonge, A. J, J. Klijberg, Vlissingen, 18 October 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTEVEEN. mmmmmêïi heMten Ministerieels plannen. De Haagsebe correspondent van de „De Tijd" schrijft „Algemeen heerscht hier in politieke kringen nieuwsgierigheid naar wat op de jongstleden gehouden buitengewone vergadering der ministers is behandeld. Doorgaans welingelichten verzekeren dat zij is gewijd geweest aan de vast stelling der houding van het kabinet bij de a.s. begrootingsdebattea. Bepaald zou dan zijn, dat onmiddellijk na de aJgemeene beschouwingen financiën aan de beurt zou komen. Vallen de belas tingplannen, dan gaat het heele kabinet heen. Keurt men echter het financieel beleid van het ministerie goed, dan zal bet zich als geheel onverschillig houden bij oorlog of marine de betrokken bewindslieden tuimelen. Algemeen wordt geloofd, dat de ministers aan het be houd van hun zetels geen groote waarde hechten." „Men zal echter wèl doen," aldus ,De Tijd," deze berichten onder de nuodige reserve te aanvaarden wij met onzen correspondent. Eersta Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der- Kamer over het wetsontwerp nopens het aangevraagde crediet voor aankoop van een onderzeeboot, werd algemeene ingenomenheid betuigd met het feit, dat deze boot, op een ïfederlandsche werf gebouwd, aan de 31.) „Dat is een vermakelijke historie", satwoordde deze. „De huiszoeking be zorgde mij weinig moeite, want het was 'en kleine woning met weinig er in. Desondanks dacht ik nog altijd, dat ik "el iets over het hoofd kon gezien bebben en daarom peinsde ik op een toiddel om die fout te herstellen. Het ral kwam mij te hulp. Juist toen zij kit het verhoor kwamen, ontmoette ik oude juffrouw Zier met haar neef, Amerikaan. Deze groette mij vrien- delijk als een oude bekende, maar da e juffrouw trekt hem bjj den arm zegt„Dat is de man, die onze Valentine heeft weggehaald." De commissaris bootste daarbij de wide juffer zoo aardig na, dat de rechter "1 de sehrij ver in lachen uitbarstten. .Hoor nu goed toe,, het wordt nog zeer zwars, haar gestelde eischen, zoo schitterend voldaan heeft. Door sommige leden werd de vraag gedaaD, of men wel reeds voldoende op de hoogte was van de onderzeevaart en of men in verband met het gebeurde met de „Lutin" niet nog had moeten wachten met het aanschaffen van een dergelijke boot. Daarentegen betoogden andere leden dat de kennis der onderzeevaart vol doende was om het aanschaffen van een onderzeeboot te rechtvaardigen en dat bij de behandeling van de „Far- fadet" en de „Lutin" fouten gemaakt zijn, die vermeden kunnen worden. Vrij algemeen was men van gevoelen, dat het bezit van een dergelijk wapen, mits door uitnemende krachten gehan teerd, voor een klein land als bet onze van groot gewicht is. Door eenige leden werd er prijs op gesteld van den minister te vernemen, of er onder de ton, die voor de boot moeten betaald worden, een aan zienlijk patentrecht is, zoodat dus de koBten van latere booten aanmerkelijk minder zullen zijn. Enkele leden hadden met leedwezen gezien, dat de aanschaffing van onder» zeeeehe booten blijkens de memorie van toelichting geen aanleiding zou geven, om ons kostbare zware materieel te verminderen. Algemeen betreurde men het, dat da luitenant ter zee le kl. P. Koster, die de tijdelijke bemanning der „Luetor et Emergo" geoefend had, en met haar, voor „de Schelde", de proeven tot zulk een schitterenden uitslag ieidde, onze marine ging verlaten. Echter rekende men het toch tot een eer voor ons land en onze marine, dat een machtige combinatie ter vervaardiging van oor logsmateriaal juist een Nederlandsch zeeofficier uitkoos als chef van haar afdeeling „onderzeeërs". "Waar men met zekerheid wist, dat het de wensch van dezen zeeofficier was, om na zijn ontslag uit den actievan zeedienst bui tengewoon luitenant ter zee eerste klasse bij de marine-reserve te worden, daar wenschte men er bij den minister- op aan te dringen, een dergelijke be noeming te bevorderen, nog alleen met laatstgemeld tijdstip re kening zijn te houden. Opheffing schutterijen. Naar wordt gemeld is door den mi nister van binnenlandsche zaken beslist dat, hoewel de bedoeling van den wet gever wellicht anders was de dui delijke bewoordingen van artikel 40 der Landweerwet, slechts voor één uitleg ging vatbaar zijn, en dat mitsdien de schutterijen, waartoe ook de rustende behooren, niet op 2 Augustus 1907, doch op 2 Augustus 1908 zullen opge heven zijn, tenzij intijds bovengemeld artikel 40 der Landweerwet op wette lijke wijze mocht zijn veranderd. Bij de samenstellingen van de be grootingen der schutterijen zal voorals- fraaier", zei Kühnel en hij vervolgde: „Mijnheer Bauerlich fluisterde haar onmiddellijk toe Wat doet ge nu, nicht Constance Met dien man aioeten wij op goeden voet blijven, hij heeft het lot van Valentine in handen, maak het gauw weer goed met hem 1" „Waarom deed hij dat?" vroeg de rechter. „Dat weet ik niet, maar ik zeg mijn kans schoon en maakte er gebruik van want toen de juffar nu plotseling vrien delijk en spraakzaam werd, vroeg ik, of ze mjj in haar rijtuig een plaatsje wilde geven, daar ik te Wilmersdorf iets te verrichten had. Ais ik meerijd, dacht ik, kom ik de woning ook wel binnen, en dan kan ik verder zien." „En gelukte dat „Zeer goed. Het was bitter koud, hot rijtuig sloot slecht, zoodat wij vreeaelijk koude leden. Toen wij door de Pots- dammerstraat reden, zei da Amerikaan „Weet u wat, mijnheer de commissaris, als u niet te voei haast hebt 'n mijn nicht het wil toestaan, ga dan met ons mee om een glas warme punch te drinken, ik zal wel een flosoh meene men Hij laat stilhouden, haalt een flesch punoh, en wij rijden weer verder," Siaatsschuldboekjss. De indiening van de voorgestelde wijziging in de wet op de rijkspost spaarbank tot invoering van Staats- sohnldboekjes werd in Ie afdeelingen der Eerste Kamer in het algemeen zeer toegejuicht, Algemeen was men van govoelen, dat het voor veie personen een groot voordeel zal zijn, dat voor hen steeds een gelegenheid tot soliede geldbeleg- ging tot een bedrag van f 6000 zal Toch waren eenige leden van oordeel, dat de voorgestelde regeling niet vrij is van ernstige bezwaren. Onder hen waren er, die da vrees uitdrnkteD, dat de invoering der Staatsschuldboekjes bij groote terugvraag een ongunstigen in vloed zal uitoefenen op den koers van onze Staatsschuld. Deze vrees werd echter door do meest9 leden niet ge deeld zij waren van oordeel, dat het gevaar van daling van den koers der Staatsschuld niet groot is. Ook werd gewezen óp een ander bezwaar, dat zich voor kan doen in geval van fiaaaciesle crisis, bijv. oor logsgevaar. Wanneer dan de houders der Staatsscbuldboekjes inzien, dat de waarde van hun vordering gedaald is en er vrees bestaat voor verdere daling, zal een run op de postspaarbank niet achterwege blijven, en deze zal vrij groot kunnen zijn, daar wegens de hoogere rente een aanzienlijke beleg ging in Staatsscbuldboekjes te verwach ten is. De rijkspostspaarbank zai zich dan voor de terugbetaling groote som men moeten verschaffen 'juist op een oogenblik waarop beieening alleen tegen booge rente zal kunnen geschieden en verkoop van Nationale Schuld wegens daling der waarde zeer nadeeiig zou zijn. Naar aanleiding van den wensch van bevoegde zijde uitgesproken in de Tweede Kamer om het beleggingsveldder rijks postspaarbank ook tot buitenlandsche fondsen uit te breiden, meende men daartegen van meer dan een zijde, een waarschuwende stem te moeten doen hooren. Men achtte het voldoende in dit verband te wijzen op den achter uitgang in prijs in de laatste jaren, zoowel van Engelache als van Russi sche fondsen. Door eenige leden werd de wensch uitgesproken, dat de gemeente-ontvan gers in de gelegenheid zouden worden geBteld hun kasgeld tot een hooger bedrag dan f1200 bij de rijkspostspaar bank te storten. Winkelsluiting. De „Standaard" schrijft Te Amster dam is het voorstel tot winkelsluiting verworpen. Dit kan aan allerlei liggen. Principieels tegenstandera kunnen zich met hen die den voorgestelden maatre- „Hadt ge geen vrees, dat ge vergiftigd zoudt worden vroeg de schrijver droogjes. „Nu, vooreerst hadden we nog geen warme punoh, want de juffrouw is moederziel alleen in de woning, en in de keuken was goen vonkje vuur, noch een druppel warm water en het oude mensch was zoo onwel, dat wij van haar niet konden verlangen, dat zs vuur maakte. Daarom bood ik me daartoe aan. Dat wilde zij niet toelaten, maar ik was de kamer reeds uitik dacht zoodoende de bests gelegenheid te vinden om nog eens rond te zien. Maar hetzij dat de Amerikaan mijn be doeling raadde, hetzij bij het voor on beleefd hield mij alleen te laten schar relen hij kwam mij achterna om mij te heipen, en bracht een arm voi papier mee, dat we in het fornuis stopten en met een lucifer in brand staken. Ver volgens wierpen wij wat klein hout op het vuur." „Nu gauw water opgezet", roept Bauerlich, neemt een pot en gaat er mee naar de kraan van de waterleiding. In zijn ij ver stoot hij met den voet tegen het muurtje onder den gootsteen, er valt een steen uit, die stellig los had gel niet gelukkig noemden, gecombi neerd hebben. Ook is hst de vraag, of winkelsluiting gemeentelijk, dan wel over heel het rijk tot stand moet komen. Die verwerping laten we daarom rusten. Van be'ang echter was de sterke actie onder belanghebbenden, die tegen over heidsinmenging waren. De vraag is dus thans aan de orde, of belanghebbenden zelve thans zich zullen opmaken, om deze aangeiegenbeid onderling te regelen. Hier toch behoeven niet allen ssiim te werken, om betering aan te brengeD. Noodig is alleen, dat de patroons van eenzelfde vak zich voor dit doei ver eenigen. En elk vak kan dat op zichzelf doen. Manufactuurwinkels kunnen saam afspreken te sluiten, ook al doen kappers en barbiers niet mee. Alleen die vakken, dia elkaar onnoodig concurrentie aan doen, zijn gebonden aan saamwerking, de andere niet. Zoo kan men bij het ééne vak voor gaan, en de andere kunnen van liever lede volgen. Zelfs is het denkbaar, dat bij enkele vakken sluiting nooit geraden zal zijn, Maar in bet denkbeeld-zelf van sluiten op een vroeger avonduur ligt een te hoog zedelijk element, dan dat 't duur zaam te veronachtzamen zou zijn. Wachten we dus af, wat vooral in Amsterdam, waar de quaestie thans aan de orde is gesteld, het particulier ini tiatief wil en vermag. Timor. Blijkena een bij het ministerie van koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvan gen telegram is ia het landschap Ne- nometan, op het eiland Timor, bij een gevecht met een zwaar gewapende bende kwaadwilligen, gesneuveld een Euro- peesch militair beneden den rang van officier en zwaar gewond een Inlandsch minder militair, die later overleden is. Het bendehoofd en zeven volgelingen werden gedood. Geweren, munitie en blanke wapens werden buitgemaakt. Land- @o Tuinbouw. Grepem nit de bemestingsleer. Onbegrijpelijk komt het menigen landbouwer voor, dat met enkele baaltjes kunstmest zulko verrassende oogsten worden verkregen, en nog vreemder lijkt hem dit, wanneer hij weet, dat slechts een zesde deel of minder nog van de in die baaltjes aangewende meststof werkelijk plantenvoedse! is. De zaak wordt hem eerst duidelijk, wanneer hij heeft geleerd, dat de plant voor minstens nogen tiende deelen haar bouwstoffen ontleent aan bet water en de lucht en dus voor betrekkelijk een zeer klein deelasn den bodem; dat boven dien vele dier bouwstoffen in voldoende mate in den bouwgrond aanwezig zijn en bij de bemesting derhalve voor slechts gezeten. Ik buk me, bekijk de ontstane opening nauwkeurig en het schijnt me dat daar iets in is. De Amerikaan tracht mjj terug t9 houden, maar ik ben vlugger dan hij en haal deze fiesch te voorschijn." „Wat is dat dan Wat zogt go daar- j van vroeg ik en hield hein de flesch voor. Nog zelden heb ik iemand zoo zien sehrikken als den Amerikaan. „Dus toch 1 dus toch het ongelukkige meisje Ik heb er wel voor gevreesd", roept hij uit, zonder over het gewicht van die woorden na te denken. Het volgende oogenblik bad hij ze wel voor zijn geheele vermogen willen terugkoo- pen. Hij bezwoer mij niets van de vondst bekend te maken en zei, dat ik voor mijn zwijgen zooveel kon eischen als ik wilde. De beieediging, hierin voor mij gelegen, heb ik ham maar niet kwalijk genomen hij deed het in zijn verwar ring en ontsteltenismaar de flesch kreeg hij niet in handen. Yan de warme punch kwam nu niets wij waron toch reeds warm genoeg geworden. Toen wij met de flesch in de kamer kwamen, barstte de oude vrouw in snikken uit en zei, dat ze, behalve de flesch, die haar nicht opengetrokken had, er nog enkele dier stoffen dient Maar in de zorg voor het aanwezig zijn dier enkele stoffen mag hij dan ook niet het minst te kort schieten, wil hij redelijkerwijze van zijn akkers een goeden oogst verwachten. Die stof fen in hoofdzaak stikstof, phosphor- zuur en kali brengt hij aan, wan neer hij stalmest gebruikt, al is het niet steeds in de voor bet te verbouwen gewas gewensebte verhouding. Veei hoofdbrekens heeft hij dan niet. Maar waar hij thans, uit gebrek san stalmest dikwijls, of om de productiviteit van zijn akkers te verhoogen, op het gebruik van kunstmest is aangewezen, dient hij zich af te vragen Welke meststoffen dien ik aan te wenden en in welks hoeveelheid, opdat mijn grond voldoende van plantenvoedsel voorzien worde De stikstof de eerste der 3 ge noemde stoffen komt voor in Ghili.- salpeter en in zwavelzuren ammoniak. Chili kent reeds iedere boer, ten minste bij name; zw. ammoniak is minder be kend, wordt ook veel minder gebruikt niet omdat het geen goede meststof is, maar omdat hij langzamer werkt, of eerst na eenigen tijd, dewijl da stik stof er in voorkomt in een vorm, waarin zij niet begeerd wordt door de plant, zoodat zij slechts onder mede werking van zekere omstandigheden, walke esn vervorming of omzetting te weeg brongen, de plant tot voedsel kan dienen. Met Chilisalpeter is het anders. Dit zout lost op in water en kan daardoor al zeer spoedig door de planten worden opgenomen. Reeds na enkele dagen is dan ook de uitwerking zichtbaar aan een verhoogden plantengroei, een don kerder tint, een krachtiger ontwikkeling van blad en stengel. Zoowel bij gras en granen, bij aardappelen en mangei- wortelen, als bij de groentencuituur en bloemenkweek is het resultaat bepaald verrassend, niet sleeht3 bestaande in een snel, voorspoedig opgroeien en ge dijen, maar ook in een belangrijke oogst- vermeerdering. Terecht wordt dan ook bet Chilisalpeter door zeer vele land bouwers hoog gewaardeerd en ondanks den hoogen prijs aangewend, ieder jaar meer en beter, omdat zij er de vruch ten reeds in ruime mate van hebben geplukt. En beterzeiden we. Want in hst gebruik heeft men dikwijls ge faald, waarvan schade of minder voor deel het gevolg was, wat sommigen af schrikte. Maar al doende leert men en verkrijgt men nog immer, door een doelmatige aanwending, rijker oogsten, grootere voordeelea. Hoe die aanwen ding moet zijn bij de onderscheidene gewassen, opdat teleurstelling vmrde voorkomen, deelen we üegelegenartijd De Dïiaif. Wie voor leiboom da druif prefereort boven peer, perzik of abrikoos, denke er om soorten ts kiezen, welke koude voorjaars en zomers buiten re- «SSE5»S£2W25*®eKS«a53Hse^:---iii een meende gehad te hebben ze bad daar echter niet van willen spreken, omdat ze niet wist wat daarmede gebeurd kon zijn. „En dan. verzekeren de menachen nog, dat ze de waarheid, niets dan de waar heid zeggen 1" riep de rechter uit. „Men kan niemand meer geiooven iedereen verdraait de waarheid, ais het in zijn kraam te pas komtdat was nog een andere tijd, toen da duimschroeven aangelegd werden." „Ja zeker, maar geen betere tijd", zei de schrijver. „Ik heb de flesch verzegeld met den zegelring van mijnheer Bauerlich en een relaas opgesteld, dat door de oude dame en door hem onderteekend is. Zij kon nauwelijks de pen vasthoulen, zoodat haar neef haar hand moest besturen. Zij twijfelden geen van beiden er aan. dat er vergift in de flesch is en dat juffrouw Valentine de flesch daar ver borgen heeft, dat kon ik duidelijk zien." „Wij zullen het spoedig weten", zei de rechter, terwijl hij vluchtig het relaas doorlas. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1