ling, IMI en Haai persoon. IEID. Vrijdag 9 November. WENST Bmnenlandselie berichten. PEU1LLETOB* lovember. l&m lie der af- toegang lelijk. iten, Uitzet- TEMMINK, WAS, Br. onder No. ILDERNISSE, Iddelburg v.v. pOf 5.50f 7.55* 30* 1.15§ 2. L* 5.50§ 6.55* i Remise. Zeilmarkt. li Badhuis. Il5f 6.25f,8.40* 115* 2.—2.45* 6.55§ 7.50* LOf. Idan tot de Re- Imarkt, dhuis. IVEHDIEHST. i.-, 6.20, 7.-, I—10.20, 10.40, 12.30, 1.05,1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, PO. vm., 6,10, 6.30, 150, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4 ,40 7.25, 8.—, 8.80. la Zandige nii iBrv. |07 6.47,9.27 6.40 9,20 148 6.28 9,08 36 6,16 8.66 .29 6.09 8.49 20 6 8.40 04 5.44 8.24 58 5.38 8.18 07 6.47 9.27; 20 6.— 8.40 03 5,48 8.28 05 5.45 8.25 5.40 8.20 .55 5,35 8.15 -sc:igt*aa 007. 3,23 c)g) 3,50 g) vertrek van Neuzen vm. 8,30 iorssele en Neuzen iB ten hoogste 15 en. kt. 1.55 van Neuzen Ho» 264. 44e Jaargang» 11)08. VLISSIifiSCHE ('0I KANT. Prijs per drie maandea 1.80, Scant» gJffi? §wsê 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zich bij alle Boek handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- m ADYEEfEKTIÊHvan 14 regels /0.4@a Voor eiken re-ge; meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts toesmaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Staattbogrooting voor 1907. Blijkens het afdeelings-verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk water staat werd algemeen geklaagd over de onveiligheid van het verkeer op de openbare wegen veroorzaakt door het rijden met automobielen, en er werd op gewezen dat de verregaande brutali teit en de onbesuisdheid van bestuur ders van motorrijtuigen in den laatsten tijd tot het verlies van verscheidene menschenlevens aanleiding heeft gege ven. Voorzichtigheid is niet te ver wachten tenzjj met dwang. Enkelen noemden als afdoend middel afzonder lijke wegen voor de automobielen. Ver scheidene leden wenschten de motor- wet gewijzigd te zien in dien zin, dat harder rijden dan met eene snelheid van 25 K.M. per uur belet worde en in overweging gegeven alleen die automo bielen toe te laten, welke niet harder kunnen rijden dan 25 K.M. per uur, of een behoorlijke snelheids registrator om overtredingen met zekerheid te con- Voorts werd van verschillende zijden aangedrongen op strengere repressie van overtredingen der wet, eu ernstige vergrijpen dienen met hechtenis gestraft. Van andere zijde werd onder meer beoogd dat men in de alleszins gerecht vaardigde verontwaardiging toch niet uit het oog moet verliezen dat de auto mobiel als vervoermiddel voor menschen en goederen hare waarde heeftook de klachten over rijwielen zijn langzamer hand verstomd. Wetswijziging reeds nu achtte men voorbarig. Verscheidene leden achtten de voort durende en belangrijke stijging der uit gaven voor posterijen en telegrapbie bedenkelijk. Over decentralisatie in het beheer werd van verschillende zijden geklaagd, o. a. werd beweerd dat de directeuren van postkantoren en zelfs de inspecteurs reeds meer afhankelijk worden van het hoofdbestuur, dat zoo wel in groote als kleine zaken zijn wil doordrijft. Bij de benoemingen der lagere beambten wordt met het gevoelen van inspecteurs en directeuren weinig reke- ning gehouden. Ten aanzien van het personeel, waarop men na de discuss en in Febr. jl. niet in den breede zou terugkomen, werden verschillende opmerkingen gemaakt, o.a. werd van verschillende zjden als een fout beschouwd dat het aantal hoogere ambtenaren te groot is en dat betrek kelijk hoog bezoldigde ambtenaren vaak werk te verrichten hebben dat even goed door laag bezoldigde ambtenaren van geringer bekwaamheid zou ge daan kunnen worden. Gehoopt werd dat bij de toegezegde e regeling aan het onderscheid tueachen de bevorderingskansen van post en telegraaf'commiezen zooveel 30.) „Hoe kwam a dan op de gedachte, mevrouw Rechling van het bessensap 'e geven F" „Zij verlangde iets om bij te komen." „Dan had u haar beter wijn kunnen geven." Valentine werd verlegen. „Er was geen flesch wijn aangebroken, en het moest gauw gaan." Een arglistige glimlach vloog over het gelaat van den rechter nu had hij haar toch op,een leugen betrapt. „U 'cbijnt te vergeten, dat u de flesch sensap toch ook eerst moest open- Zij sloeg de oogen neer en scheen een '"Wendigen strijd te voeren. Eindeljjk ze zacht„Ik moet het dan wel 00ggen. Ik mocht geen glas van dien «'ren wijn geven, mijn vader had die mogelijk een einde zou worden gemaakt. Met het standpunt door den minister ingenomen ter zake het in dienst .hou den van vrouwelijke ambtenaren konden sommige leden zich niet vereenigen, anderen wel. Gevraagd werd nog of ook aan de vrouwelijke beambten die in de laatste jaren wegens het aangaan van een huwelijk ontslagen zijn en geen pensioen genieten, de gestorte pensioen-bijdragen teruggegeven zullen worden. Opnieuw werd bezwaar gemaakt tegen de geheime rapporten welke worden opgemaakt ter faeoordeeling van de ge schiktheid van ambtenaren voor bevor dering, i Opnieuw werd aangedrongen op het gelijkstellen van het port voor alle periodiek verschijnende bladen met dat van weekbladen. Aangedrongen werd op poriverlaging voor telegrammen, zoodat voor 25 cent niet 10 maar 15 woorden geseind kun nen worden, een verlaging, welke tot vermindering van het deficit op den telegraafdienst leiden zal. Sommige leden, van meening dat men zich bij het ontwerpen van nieuwe kosten niet genoeg rekenschap geeft van te verwachten uitbreiding van den dienst, wezen er o. a. op, dat de nieuwe kantoren te Amsterdam en te Haarlem, reeds kort na den bouw onvoldoende voor den dienst bleken. Yelen waren van oordeel, dat de gebouwen voor den dienst en ook de bijbehoorenöe direc teurswoningen vee! te duur worden ge bouwd. Eenige leden oordeelden dat het plan van aanleg van interloeale telephoon- lijnen niet voldoet aan de te stellen eischen. Over den dienst op de bestaande interloeale lijnen wordt zeer geklaagd en geklaagd werd over de slechte be diening der plaatselijke telefoonnetten. Het publiek wordt de dupe van gebrek aan eenheid in dezen dienst. Enkele leden begrepen niet, waarom de regeering, die de vareenigingen ea bonden van ambtenaren erkent, groeps- vertegenwoordiging in het leven wil roepeneenige leden hadden bezwaar tegen groepsvertegenwoordiging als een organisatie welke de mogelijkheid biedt om tegen de overheid te ageerea. Zij meenden dat de houding welke het tegenwoordige ministerie tegen de amb tenaren aanneemt, van zwakheid ge tuigt. Yele leden zagen in de organisatie der groepsvertegenwoordiging geenszins een middel om optreden tegen de over heid mogelijk te maken, maar een middel om bekend te worden met de bezwaren en wensehen welke bij deze zeer ingewikkelde bedrijven bestaan. Sommigen betwijfelden intussohen of er voldoende grond bestaat om de kos ten der groepsvertegenwoordiging ten laste van bet rijk te nemen. voor versterking noodig en wij moesten er zuinig mee zijn." „Met het bessensap ging u vrijgeviger om. as daarvan voorraad genoeg „Dat weet ik werkelijk nietIk zeg u nogmaals, dat ik niet veel weet van het huishouden, want ik woonde niet bij mijn vader in. Ik nam de flesch, die vooraan stond en trok die open, want de andere was den avond tevoren geleegd geworden." Yoorloopig moest de rechter zich hiermee tevreden stellen. Na een verhoor van drie uren moest hij het doodelijk uitgeputte meisje naar de gevangenis terug brengen en rustte toen zelf afge mat in zijn stoel uit. „Wat denkt ge van de zaak F" vroeg hij den schrjjver, een bejaard man, die nu en dan wel een woordje durfde meespreken. „Ja, mijnheer, ik weet werkelijk niet, wat ik er van zeggen moet", antwoordde deze, terwijl hij de pen achter het oor stak, en zijn snuifdoos opendeed, alsof hij daarin verlichting kon vinden. „Die mevrouw Rechling schijnt een kwaad aardige juffer geweest te zijn. Als ik in de plaats van mejuffrouw was geweest en men. mjj zoo behandeld had, dan Telephöoiimuïiimei' 10. Hofberichten. De Koningin heeft het voornemen, Vrijdagnamiddag te 's Gravenhage te komen en Zaterdagnamiddag weder naar Het Loo terug te koeren. In verband met bet bezoek dat de Koningin-Moedor deze.' dagen bracht aan de stichting Oranjo Nassau's Oord, is een wijziging gebracht in de directie van het sanatorium in dier voege, dat da geneeskundige behandeling der lij ders geheel is afgescheiden van de tech nische leiding der instelling. De directeur dr. Donath blijft belast met de geneeskundige directie, terwijl het beheer van alles wat daarbuiten staat is opgedragen aan den heer Hup- sober, gewezen hoofdofficier van het Indisoh leger, met den titel van direc teur-rentmeester. Deze splitsing van het beheer is noodig gemaakt door de zich steeds uitbreidende zorg voor het technische bedrijf dat thans door de wijziging in één hand is vereenigd. Abonnements-Ailvei'tentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Dr. De Visser en de coalitie, De „Volksbode", het orgaan der Frieseh christ.-historischen zegt haar warme aanbovelisg van dr. de Visser ta hebben geschreven in de onderstel ling, dat hij geacht raag worden niet een „echte cjalitie-succèsman" te zijn, afgaande in deze op zjjn eigen uitlatin gen, Nu is het wel waar, vervolgt het blad dat de Leidsche verkiezing dr, de Visser, misschien meer dan hem aangenaam is, weder in het licht der coalitie heeft geplaatst. Wij zouden het dan ook voorzichtiger gevonden hebben, zoo dr. de Visser zich alleen als cau- didaat der chr. hist. Liesveroeniging had aangediend, terwijl de beide ge» coaliseerde partijen zijn van chr. hist, zijde gestelde candidatuur uit overwe gingen van landsbelang hadden kunnen steunen. Ook heeft het ons wij moe ten dit ronduit zeggen wel een beetje bevreemd, dat hij zonder groote reserve de antithese-politiek op de mee tings heeft verdedigd. Doch misschien hebben de verslagen ons hierover ge brekkig ingelicht. Om billijk te kunnen oordeelen, zou men zelf de rede hebben moeten hooren, Kalme uiteenzetting van het ehr. hist, beginsel ware naar onze meening verkieselijker geweest dan felle bestrijding van e6n machteloos Kabinet, dat als een schip zonder roer op de politieke wateren omdobbert. Hei arti kel over Leiden in de „Ned." was dan ook heel wat gematigder van toon en naar wij gelooven juister van steliing, Overigens voegt het blad er bij, dat haar bezwaren tegen de antithese en de op deze gebouwde coalitie onveran derd dezelfde zijn gebleven. Wet op het Nederlanderschap. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, waarbij wordt voor weet ik nog niet, wat ik gedaan zou hebben." „Dat is een rondborstige bekenteais, mijnheer Grunert", zei de rechter lachend. „U gelooft dus, dat zij het heeft F" „Neen, dat geloof ik niet", antwoorddo de schrijver, opnieuw een snuifje ne mende. „Ik kaD dat meisje niet voor een moordenares houden." „Maar mevrouw Rechling is toch vergiftigd 1" „Ja, de dokters hebben vergift in haar lijk gevonden, dat is zoo", gaf Grunert toe. „En daar ze het zelf niet heeft inge nomen, moet een ander het haar toege diend hebben." „Daar heeft u gelijk in, maar daarom behoeft mejuffrouw Zier het niet gedaan te hebben." „Wie moet het dan gedaan hebben F Lees de verhooren dan maar eens na 1" „Ik geloof, dat we den rechten man niet vinden zullen 1" antwoordde Grunert peinzend, „en dat is juist bet ergste voor het armo meisje, want als de rechtszaak tegen haar geschorst wordt wegens ontoereikende bewijzen, dan blijft haar toch iets daarvan aankleven gesteld in de wet op het Nederlander schap en het ingezetenschap een bepaling op te nemen, volgons welke kosteloozo naturalisatie kan worden verkregen door hon, die in het buitenland wonen en verzuimd hebben aan de bevoegde auto riteit kennis te geven, dat zij Nedor- lacder wensehen te blijven. De regeering meent echter, dat zij moest vasthouden aan het stelsel der wet, waarbij den in het buitenland ver- toevenden Nederlander de toch waarljjk niet drukkende verplichting is opgelegd ééns in de tien jaren van zijn wenseh tot behoud van het Nederlanderschap, door een eenvoudige verklaring aan den Nederlandsohen gezant of een Neder- landschen consulairen ambtenaar in het land waar hij woont, dan wel aan het hoofd van het plaatselijk bestuur zijner laatste woonplaats in het rijk of zijn koloniën of bezittingen, aangifte te doen. Afschaffing der leting. Het bestuur der „Nederlandsche WeerbaarheidsvereenigiDg®,gevestigd te Utrecht, heeft tot H. M. de Koningin een adres gericht waarin te kennen wordt gegeven dat hef met veel be langstelling heeft kennis genomen van het verzoekschrift aan Hare Majesteit gericht door de heeren mr. C. J. Kort hals Altos en A. E. Dudok van Heel, inzake afschaffing der loting voor de Nationale Militiedat zij diep door drongen zijn van de juistheid der door genoemde heeren aangevoerde redenen wat betreft den verderfelijken en ver slappenden invloed, dien de loting uit oefent op het Nederlandsche volkska rakter dat de vereeniging is samen gesteld uit leden, die behooren tot de meergegoede klassen der bevolking en dat de neiging, om zich persoon lijk weerbaar te maken in deze klas sen der bevolking zeer gering is dat adr. dit hoofdzakelijk toeschrijven aan het lotingsbeginsel, dat aan den niet-weerbare een zekeren maatschappe- lijksn voorsprong geeftdat zij bij hun pogingen om het ledental der Vereeni- ging uit te breiden vaak schipbreuk hebben geleden, omdat de jongelieden liever de kans van vrijloten afwachten dan deel te nemen aan militaire voor oefeningen dat adr. het deelnemen aan de landsverdediging voor allen noodza kelijk achten, zoowel voor het behoud van den Staat als voor de ontwikkeling- der individuenredenen waarom zij H. M. algokeelo instemming betuigen met inhoud en strekking van voornoemd verzoekschrift, Ean afschrift van dat adres is ook aan den minister van oorlog toegzonden Verboden tconeslwarkea. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de collages van Gedep Staten in de onderscheidene provinciën ver zacht hem van inlichtingen te willen dienen of er in hun provincie ook ge en ten slotte komt er niets van haar huwelijk met den blonden reus, met den jongen Rechling." „Grunert, voor deze zaak zal ik een anderen schrijver moeten nemen gij zijtpartijdig", dreigde de rechter lachend. „Maar ge hebt gelijk, ik vrees, dat het geval niet opgehelderd zal worden, en met zulke zaken legt de rechter van instructie weinig eer in. Kom, laten wij naar huis gaan om te eten." De schrijver wilde zijn voorbeeld volgen, doch beiden zouden heden niet zoo spoedig aan hun middagmaal zitten. De deur ging open en zichtbaar opgewonden trad de com missaris binnen. „Mijnheer, zoo even heb ik een gewichtige vondst gedaan", riep hij nog buiten adem, „Is die zoo gewichtig, dat ik niet eerst kan gaan eten vroeg Hausler die grooten eetlust gevoelde. „Ik geloof niet, dat gjj u daartoe den tijd zult gunnen, als gij verneemt welk nieuws ik breng, ik ik heb te Wilmersdorf in de woning van mejuf- rouw Zier een tweede flesch bessensap gevonden." „Nu, dat is niets bijzonders. Niemand heeft beweerd, dat de. fleseh, die wij meentelijke verordeningen bestaan, krachtens welke door den burgemeester de opvoering van een tooneelstuk kau worden verboden. Dit schrijven is een uitvloeisel van een vraag van die strekking in de af- declmgen der Tweede Kamer, waarin o. m. gevraagd werd naar de wijze, waarop art, 188 der Gemeentewet, spe ciaal voor dergelijke gevallen wordt toegepaBt. Bij Kon. besluit is aan den hoofdin specteur vau administratie J. W. Groe- neijk op zijn verzoek met den 16a No vember a. s., wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen, met dankbetuiging voor de langdurige on zeer goede diensten, door hem aan den lande bewezen, en is het bedrag van het peneioen bepaald op f 3300's jaars. Met ingang van dienzelfden datum zijn bij de zeemacht bevorderdtot hoofdinspecteur van administratie D. G. Krol van der Hoek tot inspecteur van administratie de officier van ad ministratie der le kl. 0. J. Blok, en tot officier van administratie der le kl. de officier van administratie der 2e kl, W. Nanning, Voozs propaganda. De „Ned." betoogt dat het al den schijn heeft dat de sociaal-demooratie uitsluitend kan gepropageerd worden door voorstellingen, die in eenzijdigheid en daaruit voortvloeiende innerlijke tegenstrijdigheid haar weerga zoeken. Ten bewijze voert het blad het volgende aan Als het Nederlandsch kapitalisme enorme verliezen lijdt, pleegt „Het Volk" er op te wijzen, dat dit het ergst is voor den kleinen man, dat hij er de schade van ondervindt, en dat zulks weer toont in welk een heerlijke maat schappij wij leveD. In haar jongste artikel „Uit baurs- land" tapt de redactie nu eens uit een ander vaatje en legt cijfers van de enorme winsten, door verschillende ondernemin gen, met name Indische petroleum- maatschappijen, gemaakt. De conclusie, dat dit nu ook aan deu kleinen man ten goede moet komen, dat hij den terug slag van deze versterking van den nationalen rijkdom ondervindt, ontbreekt geheel. Geen woord in die richting. Wèl daarentegen een duizelig-maken der lezers met zooveel doenlijk bijeen- getelde, „opgestreken" millioenen. Een merkwaardige tegenstrijdigheid. Als er gewonnen wordt, gele nijd. Als er verloren wordt, deernis met het volksgeheel dat achter de kapitalisten staat en waarop de klappen neerkomen. Strijd van belangen, als de millioenen gewonnen, eenheid van belangen, als de miiiioea verloren worden. Zóó snijdt het mes (der propaganda) aan twee kanten. Hoe sterk „Het Volk" hierbij op het onder onze berusting hebben, de eenige was, die men in huis had", merkte de schrijver op. „Zoo, zool" en Kühnel wierp hem een medelijdenden blik toe. „Maar de flesch, die ik medebreng, stond op een verborgen plaats, reeds opengetrokken en do kurk zat er maar losjes op. Als ik me niet vergis, dan is er evenveel uit als uit de eerste flesch." Triomfeerend zette hij de fleseh op de tafel. De rechter hield ze tegen het licht en terwijl hij weer ging zitten, zeide hij „Het is zeker een gewichtige vondst." „Laat de bessensap onderzoeken, en u zal zien, dat dit het rechte is", sprak de commissaris, terwijl hij tevreden da handen wreef. „Hoopt u het vergift gevonden te hebben „Laat u het onderzoeken, meer zeg ik niet", antwoordde Kühnel met blijk bare zelfvoldoening. „Dat zal onmiddellijk gebeuren." Maar, hoe is u aan die flesch geko men vroeg de rechter aan den commissaris. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1