E 1 1806. Vrijdag 2 November* OW, t «o. 258. 44e Jaargang, Gemeente bestuur, Birmenlandsche herichteiL FEUILLETON 15.—. oma" F. JEt. v. d. wonende te rte Nieuw, kart bij de- men tijd lij- an Rheuma- oopen belette ren aan te an een en- aem GrE- an dan ook BORG. af/, Apotheker, 74A. O. en bij den 157. bij H.H. 3 WEGEN, LH. Apot- iger voor 'AALKES, te Hoek. Axel. rland. 4peldoom. sr 0O. I.E. 15.60 1.- 1.25 1.30 2.10 1.80 1.70 1.10 e buitenge- snel en vele an- Neemt er 3NIEST, 'g- IN". 17 9.27 10 9,20 28 9,08 16 8.56 8.49 8.40 4 8.24 ■8 8,18 .7 9.27, 8.40 8 8.28 5 8.25 0 8.20 45 8.16 HSiöB c)g) g) van sn vm. 8,30 en Neuzen 15 YLlSSIWSdlE COURANT. Prijs per drie maanden 1.80» feaw pss posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent Men abonneert zioh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEETBNTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege1 meer 10 eenfc. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de. prijs slechts tweemaal berekend. Groote letter» en eliché's naar plaatsruimte. Vsrsehynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaoiimiinuiei' 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van bet kohier no. 4 der bedrijfsbelasting dienst 1906/1907. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezondeD, het door den Directeur der directe be lastingen te Middelburg executoir ver klaard kohier no. 4 wegens de l edrijfa- belasting, dienst 1906/1907; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 Nov. 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Staatsbegroting yoor 1907. Aan het yoorloopig verslag der Tweede Kamer ontleenen wij het volgende Met alle waardeering voor den ijver en de toewijding voor den minister, meenden enkele leden toch de opmerking niet achterwege te mogen houden, dat de aandacht van zijne excellentie tot dusver slechts aan onderwerpen van ondergeschikten aard schijnt te zijn gewijd en dat de behartiging van groote volksbelangen, welke zich 's ministers voorganger ten taak bad gesteld, tbans op den achtergrond schijnt te zijn geraakt. Anderen achtten dit verwijt onge rechtvaardigd, Daargelaten de vraag, of onder 'a ministers ambtsvoorgauger de groote volksbelangen nu inderdaad zoo tot aller tevredenheid waren behartigd, behoorde men niet te vergeten, dat het tegenwoordig kabinet zieh tot taak heeft gesteld het tot stand brengen van so ciale wetten en een wijziging in ons belastingstelsel, noodig om de uitgaven te dekkeD, welke die sociale wetten zullen vorderen. Onder die omstandig heden spreekt het wel vanzelf, dat de minister van binnenlandsche zaken niet aanstonds ook zijnerzijds ingrijpende hervormingen voorstelt en dit te meer, wear deze minister het oogenblik ziet naderen, waarop de herziening der grondwet zijn volle aandacht zal in beslag nemen. Door enkele leden werd betwijfeld, of bij het samenstellen van de raming dei geldmiddelen, welke met meer dan 3 millioen gulden het voor het an Neuzen 24.) Daar zij zeer goed onderwezen, vrooljjk, beminnelijk en zeer hulpvaardig was, ontbrak het baar niet aan vrienden enhuwelijkscandidaten zjj scheen echter besloten haar vrijheid te bewaren en geen tweede huwelijk aan te gaan. Mevrouw Yon Beeren was bezig met bet lezen der brieven en couranteü, die de huisknecht zooeven had binnenge bracht. Eerst las zij de brieven, legde die toen ter zijde en nam de courant. Sommige artikelen sloeg zij over, andere las zij slechts vluchtig en andere las rij met de grootste aandacht. Plotseling toonde haar gelaat ontsteltenis en schrik. Zij wierp het blad op de tafel en sprong op. sWat is dat?" riep zij uit. „Dat kan "iet zijn, dat is onmogelijk i" en zj jjtosak met de hand langs het voorhoofd* loopende jaar toegestaan bedrag over treft, wel de noodige rekening is ge houden met den toestand van 's lands geldmiddelen. Met name schenen de voorgestelde kostbare bouwplannen moeilijk als bewijs te kunnen geldeD, dat met grooten ernst naar inperking der uitgaven is gestreefd. Vele aDdere leden meenden, dat het niet billijk was, op grond van de hoo- gere raming 's ministers zuinigheid in twijfel te trekken. Uit de memorie van toelichting blijkt reeds, dat van de f 3,152,747,56°, welke meer worden aangevraagd, f 2,996,000 noodig zijn voor vermeerderde subsidiën ten behoeve van bijzondere lagere scholen en bijzon dere gymnasia, een gevolg dus van de jongste wetswijzigingen op onderwijs gebied. Be algemeine politieke toestand. Het hoofdorgaan der katholieken, „de Tijd", is van oordeel dat de algemeens politieke toestand, volgens het beeld daarvan geteekend in het voorloopig verslag op de begrooting voor 1907, allesbehalve rooskleurig is yoor het huidig kabinet. Slechts een kleine politieke groep is yoor deze regeering betrouwbaar en dan nog maar gedeeltelijkde groep der liberale unie, maar de heer Thom son is daarvan uit te zonderen en ook gedeeltelijk de heeren Roodhuizen en De Klerk.Op de vrijzinnig-democratische fractie kan het ministerie niet staat maken. De rechterzijde wil intusEohen geen oppositie „quand même" voeren. Als misschien straks het geheele kabi net of een deel er van onder den voet zal raken, zal het slechts te wijten zijn aan eigen slap spiergestel en aan on voldoende draagkracht der krukken, waarop het voortstrompelt. Er zijn inderdaad teekenen, die op een geheele of gedeeltelijke crisis wij zen. Het blad wijst op het nog altijd niet herroepen of gewijzigd Kon. be sluit betrtflende de opleiding van onderwijzend personeel, of het in be waring meegeven der landweergeweren, op de vermindering van het blijvend gedeelte der militie, op de stelselmatige ontwrichting van leger en vloot, op de belastingplannen van minister de Mees ter, op het verschuiven van de invali diteitsverzekering door minister Veegens, Wanneer aangaande de landsverdediging niet geruststellende verklaringen worden gegeven en geen voldoende beloften worden gedaan, acht het blad een votum vau wantrouwen niet onwaarschijnlijk. Mocht het kabinet verklareD, dat het de verantwoordelijkheid voor de maat regelen op militair gebied niet op zich' neemt, dan ziet het er voor de ministers van oorlog en marine treurig uit. Maar ook zonder dit, niet te verwachten ge val zal het de vraag zijn of zij er heel huids afkomen. Hun positie is moeilijk ten gevolge van onzuiverheid. Zij moe ten trachten de uitersten links te vriend „Maar ik droom toch niet, vervolgde zij, „zoo'n ontzettende droom kan in mijn hoofd niet opkomen, maar waarheid kan het toch niet zijn. Stellig heeft een reporter, die om een bericht verlegen was, die vreeselijke geschiedenis ver zonnen." Zij nam de courant weer op en las ten tweede male het bericht, dat haar zoo ontroerd had. „Mevrouw R., weduwe van ©en pannenfabrikant in de Vietoria- straat en mejuffrouw Z., dochter van een gepensioneerd officier te Wilmers- dorf het is duidelijk genoeg. En toch het kan niet waar zijn. Mevrouw Rechling dood en Valentine gevat als haar moordenares Het is om het ver stand er bij te verliezen 1" Een oogenblik stond zij in gepeins. „Wat overleg ik toch Ik rijd er heen en ga me overtuigen", sprak ze. Zij schelde tweemaal, ten teeken dat zij haar kamenier verlangde en toen deze binnentrad, zei ze„Help mij spoedig kleeden, Elise Ik most uit, laat een huurrijtuig komen inspannen duurt me te lang, Maar neen, het ia toch beter als ik mijn eigen rijtuig neem laat Krause de coupé aanspannen, Reinhold moet ook mee." te houden, maar willen zij daarop gaan steunen, dan zullen zij zeker de rechter zijde, misschien versterkt met het ge matigde deel van links, tegenover zich vinden. Na dan nog eens in het bijzonder op de kwestie der invaliditeitsverzekering, en der financieele wetten teruggekomen te zijn, zegt het blad, dat men er met de jongste wisseling der regeering niet op vooruitgegaan is, en dat de alge- meene ontevredenheid, die zich in het voorloopig verslag afspiegelt, nog sterker uiting zal vinden bij de openbare be raadslagingen, welke aanstaande zijn. Pensionneering. „De vergadering van afgevaardigden uit de hoofdbesturen der vjjf diocesane R.-K. Volks- en Werkliedenbonden, uitmakende het voorloopig comité van genoemde federatief samenwerkende bonden, vertegenwoordigende plm. 40,000 leden kennis genomen hebbende van de verklaring van den minister van land bouw, nijverheid en handel, namens de regeering gedaan in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op den 18sn October jl. betreffende het niet gestand doen van de belofte, ge daan in de troonrede van 1905 aan gaande de ouderdoms- en invaliditeits verzekering overwegende, dat een Wet op de ouderdomsverzekering slechts voor een gering deel in de behoefte der inva- liede werklieden kan voorzien, en dat invaliditeitsverzekering naast ongevallen en ziekteverzekering wel het meest dringend is, wijl de eerste een onmis bare aanvulling vau de oexde laatsten is overwegende, dat door den tegen- woordigen gang van zaken in deze vier jarige periode van wetgeving de tot standkoming eener wet op de invalidi teitsverzekering geheel wordt uitge sloten betreurt de houding der regeering ten opzichte dezer zoo belangrijke zaak, waarbij duizende werklieden betrokken zijn, en besluit, van deze motie kennis te geven aan de regeering en aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal." Hof van Arbitrage. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd, met ingang van 1 November 1906, tot leden, vanwege Nederland, van het Permanente Hof van Arbitrage Zijne Excellentie mr. T, M. O. Asser, minister van Staat, lid van den Raad van State, oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; mr. F. B. Goninck Liefstiug, president van den Hoogen Raad der Nederlanden jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, oud-minister van binnenlandsche zaken, oud-hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, lid van de Tweede „Het meisje vertrok om deze bevelen over te brengen en mevrouw Von Beeren ging in haar kleedkamer. Nau welijks een half uur later ging mevrouw Von Beeren de trap af in een kostbare, fraaie winterkleeding en nam plaats in de coupé, die voor de deur wachtte. In weinige minuten bracht het rjjtuig haar in de Victoriastraat. Op haar aanschellen opende de huis knecht de deur. Een blik op het be trokken gelaat van den bediende deed haar begrijpen, dat het courantenbericht niet geheel gelogen kon wezen. „Hendrik, is het toch waar vroeg zij. „Alles, alles, mevrouw", zuchtte hij. „Is mevrouw Rechling dood Dood Iherhaalde hij. „Wanneer is het gebeurd?" „Eergisteren voor den middag." „En mojuffrouw Zier „In in de gevangenis." „Maar dat is krankzinnig", riep zjj uit. Doch bedenkende, dat bet haar niet paste in de gang met een bediende oyer het gebeurde te praten, vroeg zij „Kan ik mijnheer Rechling spreken P" „Hij is thuis mevrouw, maar..," „Zeg hem, dat ik hier ben", sprak zij en de bediende ging heen. Weinige Kamer der Staten-Generaal, en jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister van justitie, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Werkloozenverz. rijks- of gemeentezaak Door de jaarvergadering van het Alg. Ned. Werkl. Verbond is besloten dit vraagstuk tot een punt van overweging te maken, op grond, dat gemeend werd door het Centraal Bestuur, dat slechts de groote gemeenten iets zouden kunnen doen ter leniging van de werkloosheid ellende. Waar dit buiten de financieele kracht der kleinere gemeenten valt, werd gevreesd een grootere trek naar de steden van plattelands-arbeiders, wat niet bevorderlijk zou zijn aan den wenseh om het aantal werklpozen in de groote gemeenten zoo klein moge lijk te doen zijn. Om deze redenen meende men, dat de werkloozen verze kering rijkszaak moest zijn, omdat daar door de kleine gemeenten in staat zouden worden gesteld eveneens mede te doen aan de leniging der werkloosheidellende. De voorlichting werd gewenscht ten opzichte van de mogelijkheid het vraag stuk tot rijkszaak te maken. De heeren mr. Z. van den Bsrgh en D. De Klerk, leden van de Tweede Kamer en N, G. Brouwer Jr., zijn thans aangezocht zieh tot een commissie voor dit doel te for- Lezingea vaa &r. Huyper, „De Ned." verneemt, dat dr. Kuyper op een uit Zutphen tot hem gericht verzoek, om aldaar een lezing te willen houden ten antwoord gaf, het met zich- zelven ar nog niet over eens te rjjn, of hij met dat doel in meerdere plaat sen van ons land zal optreden. Indien dit echter geschiedde, zouden vooral de provincie-hoofdsteden daarvoor in aan merking komen. Utaatsloterjj. In het voorloopig verslag nopens de begrooting van financiën voor 1907 werd door verschillende leden gewezen op eeu „misbruik" dat bij denverkoop van loten in de Staatsloterij sinds eenigen tijd meer en meer voorkomt. Dit misbruik bestaat hierin, „dat som mige collecteurs, onder voorgeven van geen loten meer te bezitten, geen loten verkoopen vóór de trekking der 4de klasse is afgeloopen. Zij verzekeren daardoor zichzelf de goede kansen, die in de loten der eerste vier klassen zijn opgesloten, zonder daarbij de kans op verlies te loepen immers die klassen bevatten geen nieten en geven het publiek slechts gelegenheid mede te spelen in de 5de klasse, waarin wel nieten voorkomen." Het „Hbld." releveert deze opmer king, omdat het gisteren van iemand te Amsterdam een schrijven heeft ont vangen, waarin wordt medegedeeld dat, oogen blikken later versoheen Koenraad Rechling zelf op den drempel eener deur. „Agnes! gij hier?" stamelde hij. „Hadt ge iets anders van mij ver wacht vroeg ze, terwijl za hem in de smakeloos gemeubileerde kamer yolgde, die mevrouw Rechling haar „mooie kamer" geliefde te noemen. „Hoe komt het toch, dat ik eerst alles heden en dan nog wel door een courant moest vernemen vervolgde zij op vriendelijk verwijtenden toon, terwijl zij bij de tafel in een smakeloozen stoel plaats nam. „Ik kon toch geen kennisgeving verzenden", antwoordde hij, zonder te bedenken, dat dit antwoord aan beleefd heid te wenschen overliet. Zij was er echter niet door beleedigd en zei hartelijk „Neen, dat kon niemand van u verlangenmaar aan mij hadt ge toch bericht kunnen zenden. Ik geloof dat op dit oogenblik een goede vriendin u van nut kan zjjn en dat ben ik voor u steeds geweest." Met innig medelijden liet zij haar gitzwarte oogen op den jonkman rusten, die met tranen in de oogen diep neerslachtig voor haar stond. „Dat had ik moeten doen", zeide hij, „maar ik raak er het hoofd bij kwijt. nadat Maandag jl. met den verkoop der nieuwe loterij een begin was gemaakt, al gisternamiddag bij verschillende collecteurs geen half lot meer te ver krijgen was. Algemeen kiesrecht. Zaterdag 13 October heeft, zooals reeds medegedeeld is, te Utrecht een bijeenkomst plaats gehad van verschil lende organisaties, om de propaganda voor het algemeen kiesrecht krachtig ter hand te nemen. Als resultaat kan de „Werkmansbode" mededeelen, dat de samenwerking tus- schen het hoofdbestuur van den vrijz.- dem. Bond met het centraal bestuur van hei A. N. W, V, is tot stand ge komen, dia voor de uitvoering der pro paganda gedelegeerden zullen benoemen. Van de zijde van het Werkliedenverbond zijn daarvoor aangewezen C, H. Kotiw, J. F. van Emmerik en J. Kok, alien leden van het centraal bestuur. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder be vel van den kapitein ter zee R. O. J. Verschoor, gisteren van Valencia ver trokken. Be geest des tijds. Een inzender in de „Tel." achrjjft: Dank zjj dr. Kuyper's bemoeiingen voor de verbetering der onderwijstoestanden hier te lande, kunnen de onderwijzers opgenomen worden in het pensioenfonds voor Burgerlijke ambtenaren. Vanwege het ministerie van binnenL zaken wordt nu den toegetreden onder wijzers een gedrukte kaart thuis ge stuurd, waarin gemeld wordt, dat door hen de verschuldigde bijdrage over het jaar 1906 voldaan is, naar den pensi oengrondslag van.,., (volgt het salaris). Dit wordt zoo, zonder enveloppe, op een open kaart ter kennis gebracht. Ieder kan er zijn onbescheiden blik over laten gaan, en straks weet de babbel- zuchtige bent precies je salaris. Voor da betrokken personen kan dat soms, het behoeft geen betoog, zeer onprettig zijn. Me dunkt het dienstmeisje, de schoonmaakster, de buren, en wie zoo'n kaart al niet meer uit de bus kunnen halen, op de trap vinden liggen, hebben met mijn salaris niets te maken. Erger wordt, dat zoo'n kaart soms een. heelen zwerftocht maakt, voor ze den rechthebbende bereikt, want men zet er in Den Haag geen adres op enkelden heer of mej. zus of zoo, onderwijzeres) te Amsterdam. Dezer dagen vond ik een dergelijke kaart in mijn bu3 met den naam van mijn huurman, maar bestemd voor een gelijknamigen onderwijzer hier ter stede. Gelukkig is de kaart nu tereoht, maar wie weet door hoeveel handen ze ge gaan is 1 Is dat recht, is dat kiesoh De spaarbank geeft kennis van inlage Stel u eens vooreen telegram meldt mij, dat mijne moeder, die ik gezond verlaten heb, doodziek is. Toen ik hier kom, vind ik haar dood. Men zegt mij toen o, het is vreeselijk onder brak bij ziohzelven. „Een bliksemstraal uit een helderen hemel, heeft alles, alles vernietigd." De groote, krachtige jonkman weende als een kind. Mevrouw Von Beeren kon het niet aanzien. Zij stond op, ging op de teenen staan en legde de hand op zjjn schouder. „Koenraad", sprak ze, „kom, traoht u te beheerschen. Kom eens bij mij zitten en vertel me, hoe alles gebeurd is. Wilt ge Zij vatte hem bij beide handen en trek hem op den stoel naast haar. Hij volgde haar, zooals hij als knaap reeds gewoon was geweest zieh te Bchikken naar den wil van de eigenzinnige Agnes Trolhart, die ongeveer een jaar jonger was dan hij. Zjj waren buurkinderen en speelge- nooten geweest, (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1