Liefde s Stel ff©* 255, 44© Jaargang. Dinsdag 3D October. Gemeentebestuur. -BlmeiikiiMie lierieliieiL ÏEUILLEÏOJE 1806. f' —ATV rJi/r If. ~?Brw rrra^t- VlISSIMSCHE COURANT. Prijs pet drie maandem 'g 1=30, 'few» jposr jposÈ 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zioh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege! sneer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Y@rscliynt dagel\)ks? uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Telepliaois nummer 10. AboimeJiieuts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat in de ligging der tonnen in het zeegat van Brouwershaven eenige ver anderingen zijn aangebracht en dat ge durende de maand November schiet oefeningen zullen gehouden worden lo. van het fort Pampus in de Zui derzee 2o, op de Harssens, reede van Texel3o. te IJmuiden en 4o. van het fort „Hoek van Holland" dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente secretarie, op eiken werk dag van 's morgens 9 tot des namid- 4 uur, Vlissingen, 29 October 1906. De Burgemeester voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Geneeskundig Staatstoezicht. De Burgemeester van Vlissingen brengi ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambts bericht, Alexandria (Egypte) wegens pest is besmet verklaard. Viissingen, 29 October 1906. De Burgemeester voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De verkiezing te Leiden. De a.-r. „Rotterdammer® schrijft Door mr. Troelstra ia het tegenwoor dige ministerie vergeleken meteen„revo- lutiegebouw", met een huis, waarin de bewoners hun leven niet zeker zijn. Men weet, hoe het bij zulke huizen gaan kan. Op een zekeren dag leest men plot seling in de krant, dat het buis ten gevolge van een stormpje ia ingestort 6d in een ruïne is veranderd. Zoo gaat het wellicht zeer spoedig ook met ons vrijzinnige ministerie. On verwachts bezwijkt het. Mannen, houdt uw kruit droog 1 Ziet naar Leiden 1 Yat nieuwen moed, en wanhoopt nooit I En zet bovenaan op het programma van uw hoofd en van uw hart den kostelijksten uwer wenschen dat Ne derland ten derden male weer moge gezegend worden met een christelijk kabinet 1 „De Maasbode" zegt We zullen het geslagen Leidsehe liberalisme het „Vae victis" niet toe- Zij hebben over zich zelve dat wee afgeroepen en als het ware afgesmeekt, 21.) Toen het rijtuig voor het portaal stil hield en Valentine uitstapte, vond fiauerlich, ondanks do waakzaamheid Tan den commissaris, toch nog gelegen heid haar toe te fluisteren „Valentine, voor het laatst vraag ik uwilt ge mij toebehooren „Neen, nooit 1" fluisterde zij met een gebaar, dat duidelijk haar afkeer vorried, „Dan gaat uw noodlot in vervulling", Mompelde bij, Bauerlich wachtte totdat de deur Whter hen dichtviel en stapte toen in "et rijtuig, dat hem in draf wegvoerde. ZESDE HOOFDSTUK. Valentine's aanhouding was eerst bevolen, nadat de gerechtelijke sehou- ^'Bg van mevrouw Rechling'a lijk had Wgewaakt, dat deze dame aan vergif toen zij de liberale annalen van 1901 1905 gemaakt hebben tot een schande- boek en de oude burcht niet anders te herwinnen bleek dan door een laster campagne in het groot, zoo weerzin wekkend, als onze historie sinds lang niet te aanschouwen gaf. Voor dien laster beginnen zij nu de straf te dragen. Onrecht gedijt niet, ook niet in het politieke. Van dat onrecht plukken hun eigen ministers nu wel allereerst de bittere, noodlottige vrucht. De „Nederlander" maakt berekenin gen. Daarbij uitgaande van de gedachte dat de liberale teruggang niet geheel geweten mag worden aan laksheid en thuisblijven, merkt zij op: Niet te ontkennnen valt dan ook, dat te Leiden van een kentering in de denk beelden gebleken is. Het omhoog gaan der socialisten valt te betreuren, doch dat dezen op de liberalen telkens terrein winnen, is een bekend feit. Waar het intusschen bij deze verkiezing bovenal op aankwam, is het gezamenlijke link- sehe cijfer (socialisten en alle vrijzinni gen vereend). Dit liep, bij 1905 verge leken, van 2621 op 2424 terug, terwijl daarentegen het reehtschecijfernogsteeg. Bij dit verschijnsel kwam dan de geluk kige omstandigheid, dat de rechisohe groepen thans één candidaat hadden verleden jaar liep het door diskar monie bij de herstemming mis, en dat alle groepen trouw op dien candi daat hebben gestemd. Daardoor is de dag yan Vrijdag er een geworden waar op met blijdschap kan worden terug gezien. Voorts verklaart het blad dankbaar dat de groote liberale pers thans den strijd op ridderlijke wijze gevoerd heeft. De „Standaard" geelt de uitslag van Leiden moed voor de stembus van 1907 en niet minder voor de stembus die daar na komt. Voor het Kabinet ziet de „Standaard" in den uitslag een ernstige waarschuwing. Het hoogs stemmencijfer toont, dat er nu reeds sympathieën door het Kabinet zijn verspeeld. Men is dicht bij het doode punt. Met name aan de Antirevolutionairen en Roomsch-katholieken te Leiden komt een woord van dank toe voor den ijver, waarmee ze voor een candidaat der Ohristelijk-historisehen in het vuur gingen. Dat de Ohristelijk-historisehen hard liepen, sprak vanzelf. Moge, als het geval omgekeerd staat, straks blijken, dat ook zij de kunst verstaan, om een candidaat, dien ze overnamen, er met vlag en wimpel door te helpen brengen. Het „Vaderland" noemt den uitslag een bittere teleurstelling, te bitterder omdat de cijfers duidelijk uitwijzen voor welk een belangrijk aandeel de laksheid aan vrijzinnige zijde de schuld draagt aan deze nederlaag. Alleen het totaal der vrijzinnige cijfers daaide. Tot de stijging van het sociaal-democratiseh stemmental zal de Leidsehe timmerlie- denstaking het hare bijgedragen hebben. A! hadden echter ditmaal evenveel vrjj- tiging door atropine was overleden en zulks op grond van het vermoeden, dat dit vergif haar was toegediend tijdens haar oponthoud in de woning van den heer Zier te Wilmersdorf. De dienstboden verklaarden, dat mevrouw gezond en wel was uitgegaan, en bij haar terugkomst ongesteld was. Wilde men aannemen, dat zij bij het ontbijt het vergift had ingekregen, dan werd dat weerlegd door de omstandig heid, dat het vergif niet zoo lang op zijns uitwerking zou hebben laten wachten. Tijdens den rit naar Wilmers- dorf en terug kon zij geen atropine ingekregen hebben, of zij moest willens en wetens dit vergif hebben ingenomen en dit was geheel onaannemelijk. De koetsier, die mevrouw Rechling naar Wilmersdorf had gereden, was spoedig gevonden. Hij verklaarde, dat hij de dame van de Victoriaatraat naar YVilmersdorf had geraden, daar op haar gewacht had en toen zonder verder oponthoud naar de Vietoriastraafc was teruggekeerd. De beide dienstmeisjes, die, evenals de dokter, de besehuldiging der ster vende tegen Valentine hadden gehoord, verzekerden bij hoog en laag, dat juf- zinnige kiezers gestemd als in Juni 1905, dan zou dr. de Visser toch nog net gekozen zijn geweest. Vaststaat dat de ommezwaai van ds. Wagonaar's geest- j verwanten yan belangrijken invloed is j geweest. Iets bemoedigends is er toch j nog in de cijfers. Dit n..dat, afgezien van den terugval der Laidsch-Friesoh- christelijk-hiatoriscken van links naar rechts, het eïeriealisme in Leiden zich niet heeft uitgebreid, of, op zijn best, met 17 stemmen. Maar tegen de teleur stelling, die het thuisblijven van meer dan 300 vrijzinnigen verschafte, weegt deze troostgrond niet op. De kerkelijke partijen te Leiden hebben Vrijdagavond den verkiezings- triumf op geestdriftige wjjze gevierd in de zaal „Noordeinde3, waarvoor het ni'euw gekozen Kamerlid, dr. J. Th. de Visser, met zijne kinderen uit Amster dam was overgekomen, De gekozene werd door de voorzitters der verschillen de kiesvereenigingen, ds. R. J. W. Ru- dulph, A. G. Kloots en mr. P. J. M. Aalberse, gelukgewenseht, waarvoor de heer De Visser in hartelijke bewoordin gen dank zegde. Het muziekkorps van den R. K. Volksbond verleende mede werking. Er heerschte een opgewekte Hofbericht, De kapitein jonkheer Van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, zal met ingang van 1 November a.s. gedetacheerd worden bij het regiment grenadiers en jagers. De late luitenant baron Van Heem- stra, ordonnans officier van H. M. de Koningin, zal gedurende voormelde de- tacheeriDg worden toegevoegd aan Zijne Koninklijke Hoogheid en alsdan tevens den kapitein jonkheer Van Suohtelen vervangen in zijne functie van seere taris van Zijne Koninklijke Hoogheid. Kinderwetten. Door den minister van justitie is be paald, dat het vervoer van minderjari gen, die veroordeeld zijn overeenkom stig de kinderwetten, moet plaats hebben met gewone rijtuigen en dat de politie met dat transport belast in burgerkleeding moet zijn. Onze Nedsrlandscha tijdrekening. Naar „de Tel." meldt, is door de directie der H. IJ. S. M., in antwoord op een verzoek der regeering om in lichtingen, een breedvoerige memorie ingediend, houdende bezwaren tegen eventueels invoering van den midden- Europeeschen tijd. Da invoering van den midden-Euro- peeschen tijd zou, vooral ten platten lande, waar men zich, trots de invoering van welken tijd dan ook, naar de zon zou blijven regelen, groote verwarring scheppen, welke niet zou nalaten haar frouw Zier niet in staat was tot zulk een afgrijselijke misdaad. De keukenmeid zeide dat Valentine nooit had kunnen zien, dat zij een levenden viech schoon maakte, hoe zou zij dan een mansch het leven benemen Minna zei, dat zij eerder zalf zoo'n misdaad zou begaan dan juffrouw Valentine; dat was een engel van geduld en goedheid. Beiden Verklaarden dat mevrouw Rechling stellig ijlde, toen zij die zware beschul diging uitsprak en in zijn eerste verhoor had de huiskneeht hetzelfde verklaard. De dokter daarentegen verklaarde dat de stervende volkomen bij haar bewust zijn was geweestde dienstboden moesten naar waarheid ook vertellen, welke heftige woordenwisseling tusschen me vrouw Rechling en Valentine was voor gevallen, tengevolge waarvan de gezel schapsjuffer op staanden voet het huis had moeten verlatennatuurlijk was deze verklaring ook niét geschikt om de beschuldigde te ontlasten. Het gevolg was, dat besloten werd mejuffrouw Valentine Zier in verhoor te nemen. Zij moest naar het gerechts gebouw gebracht worden en met deze taak werd een commissaris van politie belast, van wien men kon verwachten, storenden en nadeeiigen invloed te oefenen op het verkeer in Nederland. De practijk van het leven, die zich naar de zon voegt, gedoogt geen kunstmatige vervroeging van den tijd met 40 minuten. Waar de Amsterdamsche tijd voor ons land als de zonnetijd, de natuur lijke tijd, mag gelden, heeft de H. IJ. S. M. niet nagelaten de regeering te wijzen op het algemeen belang van de officieele invoering van dezen tijd, te meer nu de internationale spoorweg overeenkomsten zich daartegen niet meer zouden verzetten. Maatschappij tot Nut van 't Aigsmseu Ter vervanging van mej. Joh. Ter Meulen te Amsterdam en den heer Herman Snijders te Middelburg, die op 1 Juli 1907 als hoofdbestuurders der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen moeten aftreden, en van de heeren mr. J. F. Houwing te Amsterdam en J. O. van den Berg te Heeren veen, die tusschentijds hebben bedankt, zijn de volgende dubbeltallen aan de departe menten gezonden, om daaruit een keuze te doen 1. Mej, Meta Hugenholtz te Amsterdam, mej. S, Defébure te Am sterdam. 2, De heer J. van Loenen te Bussum, dr. H, L. Oorfc te Utrecht. 3. Mr. W. Boot te Amsterdam, mr. F. A. Eggers te Amsterdam. 4. De heer P. J. van Harderwijk te Schiedam, mr. L. A. Bybau te Delft. Voor het Nieuwenhuyzanfonds voor onderwijs is thans bijeen f 51,480,02 in eens en f 1556.10 aan jaarfijksohe bijdragen. Tot voorzitter dar Nutscommissie voor onderwijs is benoemd dr. D. Bos te Winschoten, tot secretaris-panning- meester dr. J. Bruinwold Riedel, alge meen secretaris der Maatschappij. Tot ieden der subcommissie voor het lager onderwijs zijn benoemd de heeren Her man Snijders, L. C. T. Bigot en Klaas de Vries tot leden der subcommissie voor het vakonderwijs de heeren dr. H. F. R. Hubrecht en dr. D. Bos en mej. J. W. A. Naber tot leden der subcommissie voor het hooger volkson derwijs de heeren prof, dr. A. G. van Hamel, mr. M. Tydeman en Th. Nolen. Het "Vredespaleis. In verband met den bouw van het Vredespaleis, heeft de voorzitter van de GarnegiaetiehtiBg, jhr, mr. A. P. 0. van Karnebeek, met den gezant der Ver. Staten bij ons Hof een bezoek gebracht aan den heer Carnegie, toen deze, eenigen tijd geleden, in Schot land vertoefde. Men verzekert dat dit bezoek ver band hield met de hooge kostenraming voor het oorspronkelijke ontwerp-Cor- donnier, welke een beletsel vormde om dat oorspronkelijk ontwerp tot uitvoe ring te brengen, waar toch uit de door den heer Carnegie beschikbaar gestelde som van ruim 3 millioen gulden naar dat hij zijn last met beleid en bekwaam heid zou uitvoeren. De rechter Hausler, die belast was met het voorioopig onderzoek, ging eveneens met veel beleid te werk. Zoodra Valentine aan het gebouw wa3 gekomen, liet hij haar binnenkomen ea bood haar een stoel aan. Hij betuigde haar zijn oprecht leedwezen, dat hij haar nog zoo laat en naar hij zoo pas vernomen had op een dag, dat zij zulk een droevig verlies had geleden, moest lastig vailen. Hij hoopte dat hun gesprek niet te veel tijd in beslag zou nemen. Toen, tot het verhoor overgaande, was hij er op bedacht, dit den vorm te geven van een gesprek, zoodat Valentine had kunnen denken, dat ze een gezellig onderhoud had met een beschaafd heer, wanneer ze niet gezien had, hoe scherp hij haar gadesloeg en niet had gehoord hoe de pennen der schrijvers op het papier krasten bij het neerschrijven van elk woord, dat gewisseld werd. Door eenige inleidende vragen kreeg de rechter Hausler een begrip van de omstandigheden, waaronder Valentine was opgegroeid en leidde toen verder het gesprek op haar dienstbetrekking bij mevrouw Rechling. Het meisje gaf sohatting wel 1 millioen moet worden gereserveerd om uit de rente daarvan, ongeveer f 40,000, te bestrijden het onderhoud van het park en van het gebouw, de salarissen, aankoop van boekwerken voor de bibliotheek enz. Men hoopte dat de heer Carnegie, bij dat bezoek van een en ander op de hoogte, zijn oorspronkelijke gift zou willen verhoogen om het ontwerp-Cor- donnier naar eisch te kunnen doen uit voeren, maar tot dat resultaat schijnt men niet te zijn gekomen. Zondagsrust. De beschrijvingsbrief is versohenen voor de algemeene vergadering van de Nederlandseha Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust, op Donderdag 22 November te Leiden te houden. In deze vergadering zullen worden uitge bracht de gebruikelijke verslagen van den secretaris en den penningmeester. Door verschillende afdeelingen zijn acht voorstellen ter behandeling ingezonden. Vervolgens moet plaats hebben de verkiezing van iwee ieden vau het hoofdbestuur, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer F. C. Da Bas te 's Qra» venhage, en door periodieke aftreding op 1 Jan. 1907 van den heer W. J. Oosterhoff te Leeuwarden. Voer da eerBte vacature worden door het hoofd bestuur aanbevolen de heeren J. H. De Waal Malefjjt te Utreoht, W. J. J. Koole te Middelburg ea mr. P. Diele- man te Middelburg. Voor de tweede vacature de heeren J. R. Modderman te Groningen, A. W. Van Wjjk te Zwolle en P. W. J. Van Hassei te Utrecht. Ejjkspostspaarbank. Gedurende de maand September 1906 zijn ingelegd en terugbetaald de na volgende bedragen Inlagen f 4,972,855, terugbetalingen (waaronder f 42,144 wegens aankoop van machrij vingen in een Grootboek, obligaties of certifloaten van inschrijving) f 4,466,859 meer ingelegd dan terug betaald f505,996. Aan het einde van de maand Augus tus 1906 was f135,382,978 ten name van de verschillende inleggers inge schreven, zoodat het tegoed op uit. September bedroeg f135,888,974. In den ioop der maand zijn 9394 nieuwe boekjes afgegeven, 3713 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 1,242,300 boekjes in omloop waren. Tot ultimo September is voor eea bedrag van f 2,521,335 aan inschrijvin gen in een Groothoek der Nationale Schuld, obligaties ton laste vaa den Staat of certificaten vaa inschrijving, ten behoeve van 3182 inleggers aan gekocht. De Euyter-herdenking Ia het „Hbld." oppert een inzender het denkbeeld tijdelijke postzegels te zonder eenige terughouding op alle vragen antwoordhet maakte daarbij een gunstigen indruk op den rechter, dat ze op zoo'n zaehten, toegevenden toon sprak over de vrouw, die hem reeds zoer ongunstig was afgeschilderd. Dit veranderde echter geheel, toen haar plotseling ontslag en de reden daarvan ter sprake kwam. Zij werd stil en gaf slechts korte antwoorden, zoodat de rechter ten laatste ronduit vroeg of tusschen haar en den jongen Rechling een inniger betrekking bestond. Haar bleek gelaat werd donkerrood, zij sloeg de oogen neer doch toen sloeg zij die met een schitterenden blik weer op. „Ja", zei ze, „we hadden elkaar trouw beloofd." „Buiten weten van uw vader en van, zijn moeder „Mijn vader leed aan een hartkwaal elke gemoedsaandoening kon hem den dood aandoen en heeft hem ook den dood aangedaan", voegde zjj er zacht bij. „Voordat wij zeker waren van mevrouw Rechling's toestemming durfde ik er hem niets van zeggen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1