leoa Dinsdag 23 October. No. 249. 44e Jaargang. BiimenlaiiÉclie berichten ÏEÜIIXETON. VlISSIKGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden L3A 'ttaaaa pm jjobè 3.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEEïENTÏÉKf: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken rege: meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Versehflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioon nummer 10. Ahonnemente-Advertentiê'n op zeer voordeelige voorwaarden. Ds Bali-expaditis geëindigd. Een uit Nederlandsch-Indië ontvan gen telegram meldt, dat met de zelf besturen van de Balisehe landschappen Kloengkoesg en Bangli nieuwe politieke contracten zijn gesloten en voor de tot bet gouvernementsgebied behoorende landschappen Jlarang Assem en Gianjar nieuwe regelingen worden getroffen. Geheel Bali is rustig en de expeditie kan als geëindigd worden beschouwd. Het „Vad." zegt naar aanleiding van dit bericht het volgende Zelden heeft een expeditie een zoo volledig sueeea gehad ala de thans als geëindigd te beschouwen krijgstocht naar Zuid-Bali. Met zeer geringe verliezen aan menschenlevens, zij hei ook met vrij belangrijke onkosten, is veel bereikt. Een maand lang heeft nu de expe ditie gsduurd.Wat waren hare vruchten Ten eerste direct bestuur in de landschappen Badoeng en Tabanan, het geen zeggen wil beter rechtszekerheid en meer welvaart voor de vele bewoners dezer streken, die nu niet meer over geleverd zijn aau de willekeur hunner vorsten. Dan, nieuwe contracten met Bangli en Kloengkoeng, die zeker voor de Indische regeeriug voldoende waar borgen zullen bevatten om haar inylo8d te doen gelden bij het wegnemen van misstanden. Ook zijn er nieuwe regelingen ge troffen met de landschappen Karang Assem en Gianjar, waar tot nu toe ook nog uiet naar behooren kon worden ingegrepen, al werd van de stedehou ders veel medewerking ondervonden. Eén ding is nu te hopen, nh, dat dit de iaatste Bali-expeditie zal zijn ge weest en dat de achterblijvende troepen, of wel de aan de ambtenaren toe te voegen politie de orde zullen kunnen handhaven in ons nieuwe gebied en voor een nakomen der getroffen rege lingen zullen kunnen zorgen. De verdienste der militaire bevel hebbers moet zeker gezocht worden in het beslist en voortvarend optreden der troepenmacht. Anderzijds zullen ook de oiviele ambtenaren met den regeerings- commissaris Liefrinck aan het hoofd, zeker veel hebben bijgedragen om de ge- wenschte regelingen te treffen. Aan hun zorgen zal nu in hoofdzaak het beleid der Balizaken blijven toe vertrouwd mogen zij er in slagen ons bestuur voor de bevolking tot een wel daad te doen zijn, De regeling van het belastingwezen zal zeker spoedig in Badoeng en Ta banan aan de orde zijn en geeft, met wegneming der onbillijkheden van de vorstenbesturen, toch op den duur goede resultaten te wachten, die de beatuurs- kosten ruim zullen dekken. De tragische gebeurtenissen, verbon- 15.) „Dan zal zjjn wensen vervuld worden, ik heb het rijtuig hier laten wachten en ga dus dadelijk weer heen", zei Adolf en stond op. „Maar", voegde hij er weifelend aan toe, „zou u me niet eerst een kopje koffie geven „Neem me niet kwalijk, Adolf I ik heb er in het geheel niet aan gedacht, >k zal dadelijk een kopje halen", zei Constance en wilde opspringen. Bauer lich drukte haar meer op haar stoel en zeide met een vriendelijken glimlach «Blijf maar zitten, tante Constance 1 Ik "eet den weg wel in uw keuken en zelf een kopje halen. Mag ik dat "kt, dan drink ik ook geen koffie." Zij wilde nog bezwaar maken, doch hij was de deur reeds uit. Er verliepen Wel tien minuten, eer hjj terugkeerde. *Ek had niet moeten toegeven", den aan het sneuvelen van het Ba- doengsche hof en de zelfmoord der vorsten van Tabanan kunnen niet anderB dan de achting voor de bewoners dezer vruchtbare landstreken verhoogd hebben. Kamerverkiezing Leiden. Mr. H. Smissaert te 's Gravenhage, die door een 40 tal vrijzinnig® kiezers, niet leden der Vrijzinnige Kiesvereeni- ging officieel werd candidaat gesteld, zonder vooraf te zijn gevraagd, heeft thans medegedeeld dat hij zich niet beschikbaar kan stellen. Mijn naam" aldus schrijft hij „heeft gestaan op de groslijst van de kiesvereeniging waarvan miin geestverwanten lid zijn, deze kiesvereeniging heeft in een druk bezochte vergadering met beteagrjjke meerderheid van stemmen den heer Paul gecandideerd. Waar dit zoo is, wensch ik geen candidatuur naast of tegenover de zijne, naast of tegenover de candidatuur dezer liberale kiesver eeniging te aanvaarden, doch hoop dat de vrijzinnige kiezers van Leiden zich evenzeer naar de uitspraak der Vrijzin nige Kiesvereeniging zullen gedragen en de stemmen op den heer Paul zullen uitbrengen." Qaierzask vaderschap. Onder het opschrift„Eon vergeten wetsontwerp" schrijft het „Weekblad van het Recht" „In Augustus van het vorige jaar verscheen de nog door den minister Loeff onderteekende memorie van ant woord met betrekking tot het ontwerp van wet ten doel hebbend de bezwaren op te heffen, waartoe de bestaande be paling betreffonde het onderzoek naar het vaderschap aanleiding geeft. Deze memorie was vergezeld van een ge wijzigd ontwerp van wet (zie W 8254 en 8255 en het hoofdartikel in W 8257). Bij gelegenheid van de schriftelijke behandeling ysn de juatitiebegrooting voor 1806 word daarop aan den nieuw opgetreden minister de vraag gesteld, welke zijne voornemens waren ten aan zien van dit ontwerp, en het antwoord luidde, dat de minister zieh voor een spoedige behandeling gaarne ter be schikking stelde van de Kamer (W 8289 en 8299). Van die bereidverklaring is- tot dusver geen gebruik gemaakt. De Tweede Kamer heeft maatregelen ge nomen, om oniioodig tijdveibrnik te voorkomen ten einde vooral iu de na- jaarsperiode van de zitting meer tijd te vinden voor den gereed liggenden arbeid. Da verwachting van veleu was, dat in die periode het bedoelde om werp zou kunnen in behandeling komen in de. Kamer schijnt er niet aan te zijn gedacht, althans er werd niet over ge sproken. Het ontwerp bleef liggen. Straks komen andere, omvangrijker ont werpen aan de orde en dan raakt het meerbedoeide ontwerp in den hoek. Toch was er alle aanleiding om juist dit wetsvoorstel in behandeling te nemen. Het doel ervan is een onrecht weg te nemen, door onze geldende wetgeving gepleegd, tegemoet te komen aan de rechtmatige belangen van het onechte kind, wiens rechteloosheid tegenover zijn vader of verwekker, naar vrij al- i gemeen wordt erkend, tot bedenkelijke gevolgen voert. Het ontwerp is reet instemming ontvangen levendige oppo sitie is niet te vree^en langdurige be raadslagingen zjjn niet te verwachten. Wij doea dus een ernstig beroep op Kamer en regeering. Indien de wil er I is, zal de gelegenheid wel kunnen ge- I vonden worden om het thans meer dan een jaar sluimerende ontwerp uit zijn i rust te doen ontwaken,", Vrïjz.-demsar. Bond. j In een circulaire van hei bestuur van den vrijzinnig-democraiisehen Bond aan de afdeelingen worden deze tot propa- ganda opgewekt. Inzonderheid meent het de aandacht te moeten vestigen op een voortdurende actie om grondwets- herziening te verkrijgen, ten einde te komen tot invoering van algemeen j kiesrecht en vau kiesrecht voor vrouwen. Met ingenomenheid wordt geconsta teerd, dat de Troonrede van dit jaar, vooral in de financieels en aoeiaie pa ragraaf, „onmiskenbaar aangeeft, dat de democratische stuwing der vrijz.-democr. partij zich steeds duidelijker doet ge voelen". Reeds gaven zich 84 personen als sprekers op, en het bestuur hoopt deze lijst zoo spoedig mogelijk te kunnen aanvullen. Beperking dei vivisectie. Vrijdag heeft zich te 's Gravenhage gevormd een comité tot beperking der vivisectie, met de heeren A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, als voorzitter, en mr. A. G. Vreeae, secretaris. Met zooyeel mogelijke vermijding van belemmering van het wetenschappelijk onderzoek wil het j comité trachten te bereiken, dat door wettelijk gesanctioneerde beperkings- en controlevoorschriften het dierenlijden bij de vivisectie tot een minimum wordt racht. Het bestuur van den Bond van Tech nici heeft aan den minister van binnen» landsche zaken een adres verzonden, met verzoek, alsnog bij suppletoiro be grooting galden aan te vragen tot voor bereiding van de oprichting van een middelbare technische school. mompelde Constance„hij vindt het kopje niet. Zal ik eens gaan kijken?" vroeg zij haar nicht, die slechts met een schouderophalen antwoordde. Zij stond op en opende de kamerdeur, doch daar klonk haar uit de keuken tegemoet„Ik kom reeds, tante Con stance, ik kom Kopja en schotel triomfantelijk in de hoogte houdende, trad hij de kamer binnen, zette het gevondene op de tafel en nam weer plaats op zijn stoel. Con stance schonk hem koffie in, doch juist toen hij den warmen drank aan de lippen wilde brengen, klonk de deurschel. Voorkomend sprong Bauerlich weer op om do deur te openenimmers hij wist, dat men geen dienstmeisje hield en de werkster was reeds naar huis. Een mannenstem vroeg naar mejuf frouw Valentine Zier. Bauerlich liet den man in de woonkamer. Verschrikt sprong Valentine van haar stoel op, toan ze hem zag. Zij had Hendrik, den huis knecht van mevrouw Reckling, herkend. „HendrikJij wat wii je riep zij met doodsbleek gelaat. Ten zeerste verwonderd keek Hendrik haar aan en vroeg met ietwat bevende stem; „Waarom verschrikt u zoo van Br. Kuyper's reisverhaal. Dr. Kuyper heeft de vorige week eeniga hoogst onaangename dagen be leefd. Gelijk algemeen bekend, is de oud minister bezig' met het schrijven van zijn indrukken over zijn in dit jaar mij, juffrouw U kan toch niet weten.,." „Ik weet niet", stamelde Valentine, trachtende haar kalmte terug te krijgen. Dit gelukte echter slecht, haar tanden klapperden hoorbaar tegen elkander. „Er moet iets gebeurd zjjn, anders...." Zij kon niet verder spreken. „Maar, lieve Valentine, ik herken je bijna niet", zei Constance, zich in het gesprek mengend®. „Waarom keek je zoo zwart? Nu, het is geen wonder", wendde zij zich tot den verlegen rond- zienöea huisknecht, „mijn broeder is hedenmiddag plotseling overleden." ;,Hij ook riep Hendrik, „Wie dan nog meer?" vroegen Constance en Bauerlich te gelijk, Valen tine sprak geen woord. Zij was half opgestaan en in gebogen houding met den mond half open, stond zij den huisknecht aan ta zien. Zij had een voorgevoel vau wat hij zou zeggen en toch had zij een afschuw om het te vernemen. „Mijn meesteres", antwoordde Hen drik, blijkbaar verlegen geworden met zijn houding. Ook Bauerlich schonk thans meer zijn aandacht aan Valentine's gedrag. «TJw meesteres?" herhaalde tante. volbraohte groote reis door het verre Oosten. Om dezen arbeid zooveel mogelijk te vergemakkelijken en om een juister overzicht te hebben over de, tijdens zijn reis, verzamelde documenten, had dr. Kuyper al zijn gegevens zorgvuldig gerangschikt en in enveloppen gebor gen. De voor den schrijver zóó gewich tige stukken bevonden zich in zijn werkkamer in zijn woning aan de Kanaalstraat te 's Gravenhage en hij had zijn dienstpersoneel laBt gegeven, bij de opruiming van die kamer niet te raken aau de enveloppen. Die voorzorgsmaatregel was noodig omdat op gezette tijden een man het oud-papier, couranten enz. komt weg halen. Toen de oud-minister nu in het begin der vorige week zijn arbeid wilde voort zetten, kwam hij tot zijn grooten schrik tot de ontdekking, dat al de enveloppen met inhoud waren verdwenen. Natuurlijk stelde dr. Kuyper dadelijk een onderzoek in. Het lag voor de hand dat de dienstboden in haar ijver bij het schoonmaken van de kamer te ver waren gegaan dat zij de enveloppen, tegelijk met oud papier en gelezen couranten aan den hier boven genoem den man hadden medegegeven. Onmiddellijk begaf een der dochters van dr. Kuyper zich naar de woning van dien persoon, maar deze bereidde haar op haar vragen een zoo danige ontvangst, dat zij zonder resul taat huiswaarts keerde. Dr. Kuyper aam toen de politie in den arm. En deze stelde hoewel aan misdrijf niet werd gedacht zich te zijner beschikking om zoo mogelijk de verloren geraakte stukken op te sporen. Zij vond inderdaad bij den meerge- noemden persoon een gewilliger oor en vernam van hem, dat hij al de bij dr. Kuyper weggehaalde papieren, had ver kocht aan eon buurman, een opkooper van dergelijke zaken. Deze laatste ver klaarde zieh onder zekere voorwaar den bereid de behulpzame hand te bieden. Hij had het gekochte bij ander pa pier op een zolder en men stond nu voor de schier hopelooze taak daarin te gaan zoeken naar de vermiste stukken. Met volharding werd deze taak on dernomen, met het voor dr. Kuyper ge lukkig gevolg dat s/i gedeelte van de do cumenten te voorschijn werden gebracht, Had de man aanvankelijk geëischt dat de gekeele voorraad van den zolder ter waarde van 5 a f 600 moest worden leeggekocht, hij stelde zich later, toen hij hoorde dat dr. Kuyper belang bij de zaak had, mot een belooning tevreden ornaat de oud-minister „van zjjn kleur was." De bolooning moet zeer ruim zijn Van de vier stoomschepen, waarvan door de Kon. Paketvaartmaatschappij Constance handenwringend. „Maar hoe is dat mogelijk Zij waa nog gezond, toen ze dezen morgen hier was, „Maar zij was ziek toen ze thuis kwam, en het duurde gean twee uren of ze was dood. Men zegt men zegt dat ze vergift heelt ingekregen." Van schrik list de oude een kreet hooren ook Valentine gilde en als van dea bliksem getroffen zonk zij op haar stoei terug eu bedekte haar gelaat met beide handen. Maar Bauerlich zei ongeloovig „Och kom, dat is dwaasheid Voor zoover ik weet, was uw meesteres een rijke, gezonde, gelukkige vrouw. "Waar om zou zij dan een eind aan haar leven maken „Daar zou zij wel opgepast hebben, zij is ongaarne genoeg gestorven. Neen, er wordt beweerd, dat zij vergiftigd is geworden op haar sterfbed heeft ze zelf die bewering uitgesproken 1" „Door wiert?" vorachte Bauerlich en keek beurtelings naar de bevanda Valentino en naar dan bediende, die blijkbaar naar geschikte woorden zocht om uit te drukken, wat hij te zeggen had. Hij trad op Valentine toe en zeide met gedempte stem; „Juffrouw, wil u de bouw is opgedragen aan de Mij. voor Scheepsbouw te Fejjenoord, zullen de voornaamste afmetingen zijnlengte tusschen de hoofdlijnen 325' 6", breedte buitenkant spanten 43' 10" en holte 25'. De schepen zullen bij een laadver mogen van 3025 ton, een vaartsneiheid moeten hebben van 10 mijl. De afleve ringen zullen resp. moeten geschieden van het eerste schip in Oct. 1907, en vervolgens telkens om de zes maanden. Bestrijding der Kwakzalverij, De „Vereenigiug tegen de Kwakzal verij" hield Zaterdag te 's Gravenhage onder voorzitterschap van mr. A. Lind, een algemeens vergadering. Uit het verslag bleek dat het leden en abonnementental gestegen is, tot resp. 716 en 574, waardoor niet alleen het tekort over 1904 werd gedekt, doeh ook een batig saldo op nieuwe rekening kon worden overgebracht. Het aantal leden en abonné's dat een extra bjjdrage aan de kas deed toekomen was echter geringer en bedroeg Blechés 72 tegen 132 in 1904, Blijkens de rekening en verantwoording bedraagt het saldo op nieuwe rekening f279.24. In zijn ope ningswoord constateerde de voorzitter eveneens den gunstigen toestand, waarin de vereeniging verkeert. Vooral ver blijdend achtte hij 't dat tot de nieuw toegetreden leden behooren gezondheids- commissiën, afdeelingen van het Witte en Groene Kruis, zoomede de afd. Gooi en Eemland van de Nederi. Maatschappij ter bevordering vau de geneeskunst. Ook herinnerde do voorzitter aan het verschijnen van het Gedenkboek. In het afgeloopen jaar heeft het bij het bestuur een punt van overweging uitgemaakt om kwakzaivers-advertentiën te bestrij den met adyertentiën daartegen. Het bestuur ziet hierin een nuttig middei in hare bestrijding van de kwakzalverij. Het ontbreekt de vereeniging evenwel nog aan de middelen daartoe. Vlissingen, SS Oct Zaterdagavond werd in een vergade ring' van onderwijzers en onderwijze ressen, in het Concertgebouw alhier, de volgende motie van afkeuring aange nomen „De onderwijzers oa onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, ten getaie van 40 op den avond van 20 Oct. 1906 vergaderd ia het Concertgebouw alhier kennis genomen hebbende vau de in zake hun request in de laatste raads zitting genomen besluiten, protesteereu ten sterkste tegen de genomen besluiten en de motieven, waarop die berusten en laken met den meesten nadruk de voor den onderwijzersstand beleedi- gende en minachtende uitdrukkingen in bedoelde raadszitting gebezigd." liever even met my uit de kamer gaan, ik zou het liefst aan u alleen zeggen." Met moeite stond Valentine op, maar ze kon niet staan. Krachteloos zeeg ze op haar stoel neer groote zweetdroppels parelden op haar voorhoofd, haar gelaat was geelachtig geworden. „Ge zult haar nogdoodenl" kreet Constance, op haar nicht toesnellende en die omarmende. „Spreek dan toch 1 Wij zijn de naaste bloedverwanten en vrienden van Valentinevoor ons be hoeft ge dus met uw berichten niet zoo geheimzinnig te wezen." „Het zal voor u zoo lang niet meer geheim blijven", antwoordde Hendrik en draaide verlegen zijn muts iu de handen. „Maar ik bid u, spreek er niet van, dat ik hier geweest ben en hit u reeds verteld heb." „Wie moet hier dan komen vroeg Constance. „Nu dan", zei Hendrik, „mevrouw heeft gezegd, dat ze hier van juf frouw Valentino bessensap of zoo iets te drinken gekregen heeft en daar moet het vergift in geweest zijn." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1