ENDE: lioe. 22 October. JUmttrt K op ie J. 6. H. Dommisse. ends SnridsWi EID AMDIKNST No* 248. 44e Jaargang* Maandag FEUILLETON. Vlissiftjtséi (nrut mt fel. ïesfap'tei, IfiMikiidsèe iiencMsiL )(i<nrt jWeitei ta Mtziipk gUttkzil|. DIJUSTRa. HAVENDIENST. Gemeente bestuur. HUMEUR. en GEMBER f o,50 ijkstra uit Leeuwardi, IE en CACAO P0| AO in doozen van i f 0,80, f 0,40 f o.i'j aat. i k e grove Ruhrfta, rdkolen. NDERWIJZER JZit- en Staapka- siottm Brieven ocdet ostkantoor, Kruininget, agd te Vlissingen door GENHEER, z. b. b. h. h, ember, Kost en /fl, t met vrije Kamer. L, Bureau dezer Court, «belwerk. H. DE hoek. November, middelbare VAN DER STAD, Hel besle - Hsndwafer Ier Wereld gen-Middelburg v.r. en 4.40-j- 5.50f 7.55* Of 12.30* 1.15§ 2. 5§ 5.—* 5.50§ 6.55* 10.25§. van de Remise, van de Zeilmarkt. van het Badhuis. rg:5.15f 6.25f 8.40* •30§ 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* 11.1 Of. erder dan tot de Re de Zeilmarkt. et Badhuis. vns. 6.6.20, 7. .30, 10.—, 10.20, 10.40, 2.—, 12.30, 1,05,1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, .35, 8.20. sluis: vin. 6,10, 6.30, .15, 9.50, 10.10, 10.30, n. Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4 .40 7.05, 7.26, 3.—, 3.30, vallen Zondags nit EBEN. RG. 1.27 4.07 6.47 9.27 1.20 4.— 6.40 9,20 1.08 3.48 6.28 9,08 2.56 3.36 6,16 8.56 2.49 3.29 6.09 8.49 2.40 3.20 6.— 8.40 2.24 3.04 5.44 8.24 2.18 2.58 5.38 8,18 EN. 1.27 4.07 6.47 9.27 2.40 3.20 6.— 8.40 2.28 3.03 5.48 8.28 2.25 3.05 5.45 8.25 2.20 3.— 5.40 8.20 2.15 2.55 5,35 8.15 TSE-3CHSL GS 906. b) nm. 3,23 g)en 6,10 (c a) nm. 3,50 g) en 6, 40 "l,55 a) en 4,45 3,23 en 6,10 o) f) én na het vertrek van ii'ke n. Neuzen vm. 8,30 na, Borsaele en Neuzen ens, Borsaele en Neuzen en van 16 April tct VLISSUItSSCHE COURANT Prijs per drie rnaaadea JJQ, Brando pug posé f 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- A D VERÏENTÏÊN van 14 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer ÏQ cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts teemaal berekend. Groote letters eu cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepJi joniiummei-10. Abonnements-Adyertentibn op zeer roordeclige voorwaarden. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen ivenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deze dat van af Donderdag 11 October e. k, tot en met Woensdag 24 Oct. d, a. v. uitsluitend ter gemeente-secretarie (Grif- Je) iederen werkdag yan des voormiddags 'tot12 uren gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zijdie het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den len' November a.s. en eindigen den len April d.a.v. Zij vestigen voorts de aandacht op de navolgende artikelen der„Verordening tot regeling van het herhalingsonderwijs in de gemeente Vlissingen." Artikel 1. In deze gemeente worden ten minste twee afzonderlijke herhalingscur sussan in verschillende openbare school gebouwen gehouden, één voor jongens en één voor meisjes, teneinde hen, die het gewoon lager onderwijs hebben doorloopen, in de gelegenheid te stellen tot bevesti ging eu voortzetting van het geleerde in de vakken, diè voor het maatschappelijke leven van groote waarde zijn te achten. Indien daaraan behoefte blijkt te be staan kan het getal cursussen worden vermeerderd. Artikel 3. De vakken waarin ouderwijs wordt gegeven, zijn a. voor jongens de Nederlandsohe taal, het rekenen, de kennis der natuur- en de handelsaardrijkskunde. b. voor meisjes de Nederlandsohe taal, het rekenen, de kennis der natuur en de nuttige handwerken. Artikel 6. Het onderwijs wordt gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8 uur b. aan den cursus voor meisjesop Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. Ouders en voogden worden er op attent gemaakt dat de herhalingscursussen van Veel belang zijn voor jongelieden die zich Willen voorbereiden voor kleinhan del en winkelnering. Vlissingen, den 10 October 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KQUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 14.) Nog eenmaal liet zij haar blik op die bleeke, doch nu rustige trekken rusten «n drukte een kus op de koude handen baars vaders, nam toen in een laag poeltje aan het voeteneinde van het plaats, bedekte haar gelaat met handen en verviel in een somber Een oogenblik dook in haar brein de gedachte op, aan Koenraad Rechling bericht te zenden van haars vaders dood «och onmiddellijk wees zg die gedachte ®et trotaohheid terug. »Ik kan niet, heden niet", mompelde ïlj hoofdschuddend. „Heden niet, mis siën morgen of overmorgen zal ik h't kunnen. Zij heeft toch haar doel "weikt, eene vreeselijke klove is tus- ®«hea ons ontstaan, die wjj niet kunnen Alles is verlorenmijn geliefde, De ware beteekenis van dit woord is eene geheel andere dan die wij er gewoonlijk aan toekennen. We zullen ons nu echter maar aan de alledaag- sohe, praktische opvatting houden en die is dezedat elk menseh iets heeft wat men „zijn humeur" noemt. Ver talen, den zin ervan in een enkel woord in goed Hollandsch weergeven, kan men de uitdrukking nietmaar in den regel verstaat men er onderde wijze waarop iemand zich messtal gestemd gevoelt j b. v. opgewekt, somber, kregel, vroolijk, bitter, enz. Eindeloos is het aautal bijwoorden, dat we hier zouden kunnen doen volgen want het humeur der menschen loopt verbazend uiteen, en daar we voortdurend èn met ons zei ven èn met hen die ons omringen rekening hebben te houden, is het menschelijk humeur waarlijk geen on verschillige zaak. Daarbij komt dat het humeur ont zaglijke veel overeenkomst heeft met een barometer, die hoogst zelden ge durende langen tijd op hetzelfde stand punt blijft staan, maar telkens rijst of daalt en soms vrij onrustig is. We bemerken dat he6l goed aan ons zalven. Den eensn morgen zullen wij ons meer opgewekt gevoelen en met opgeruimder gelaat de wereld tegen- blikken, en met meer lust aan den arbeid gaan, dan den anderen. Met onze medemenechen is het eveneens. Dat begint 's morgens vroeg al. Wekrjjgen dan allerhande gezichten aan de deur, welbekende gezichten, die dagelijks terugkeeren, en dit laatste is oorzaak, dat we elke verandering in hun groet, hun manier van Bpreken, hun heele doen en laten opmerken. Den eenen dag zijn ze anders dan den anderen ze zijn, kort en goed gezegd, beter of slechter gehumeurd. We behoeven, geBteld dat we zelf nu eens aan dat euvel niet mank gin gen, daarom de lui volstrekt niet dade lijk voor weerhanen te houden, die met alio winden meedraaien en absoluut niet weten wat ze willen. Volstrekt niet. Het staat vast, dat de mensch aan al lerlei invloeden van buiten en van bin nen onderworpen is, die wel degelijk veel in zijn gemoedstoestand verklaren. De uitdrukking „hij wordt door het miju rust alles, alles Langen tijd zat zij zoo er beersehte in huis diepe stilte, doch het was geen weldadige, vredebrengende stilte, eerder boezemde ze angst en vrees in. Eindelijk hoorde Valentine beweging in huis tante Constance ging naar de keuken en begon koffie te malen. Nu herinnerde Valentine zich, dat ze sedert den morgen niets gegeten of gedronken had doch ze gevoelde geen lust om met tante koffie te gaan drinken. Zij bleef onbe wegelijk zitten, terwijl de avondscheme ring hand over hand toenam. In de stille dorpstraat kwam nu met luid geratel een rijtuig aanrijden, dat voor het huis Btilhield. Een oogenblik later werd aangescheld, en Valentine hoorde haar tante, die de deur opende, zeggen„Goddank dat je hier bent, Adolf 1" „Ik was niet in het hotel, toen uw boodschap gebracht werd anders zou ik wel spoediger hier geweest zijn", antwoordde een scherpklinkende stem, met een ietwat vreemden tongval. „Zoodra ik het bericht kreeg, nam ik een rijtuig om mij hier te laten brengen. Hoe is het zoo plotseling gekomen „Een beroerte", antwoordde tante weer geregeerd", is soms niet geheel onjuist, en zeker ia Vet dat onze ge steldheid voor een aanzienlijk deel wordt beheerscht door onze levenswijze, door spijs en drank en al wat daarmee in verband staat. Dit is een gelukkige wetenschap, want nu weten we ook das ons humeur ten minste voor een deel van ons zei ven afhangt en dat het el of niet in acht nemen van de regelen der gezond heidsleer den toestand van ons lichaam beheerscht. Men kan onmogelijk prettig en opgewekt wezen, wanneer men den dag reeds met hoofdpijn aanvangtmen kan niet met een vriendelijk gelaat en een aangenaam woord den dageljjkschen arbe d verrichten, wanneer er steeds iets js dat ons drukt of ontstemt. Dafc is zeer onpleizierig voor odb zeiven, te meer daar er gewoonlijk eon heel klein beetje zelfverwijt bijkomt; maar wij mogen niet vergeten, dat het heel wat onpleizieriger is voor hen, die met ons moeten omgaan en die aan den toestand van onze maag of van ons hoofd zoo onschuldig zijn ais een lam. En toch staat het vast dat een onvriendeljjk woord, een booze blik, die zij aan niets verdiend hebben, hun gansehen dag be derven en henzelven ongelukkig stem men kar, Niets is onaangenamer, dan wanneer men vriendelijk en opgewekt, met da beste bedoelingen van de wereld iemand tegentrèdende, met een stuiirack gelaat en een norsche uitdrukking ontvangen wordt. Onmiddellijk begint de reactie wij storten als het ware in en er zijn menschen, die dit zoo weinig verdragen kunnen, dat ze sprakeloos blijven, lang nadat de ander het booze humeur al weer overwonnen heeft, Veeltijds is dat een quaestie van na denken. O, 't is zoo'n goede gewoonte, eventjes de godachten te laten gaan, vóór de altijd gedienstige tong haar werk doet. Men is er zoo gauw bij, met iets te zeggen wat beter verzwegen ware, en in den regel is het met het humeur niet zóó slecht gesteld, dat men, met goed oppassen, or niet een beetje voor waken kan, dat het ons geen par ten speelt. Zelfkennis is ook hier zoo nuttig Wij weten in den regel wel wat we doen of laten moeten om het lichaam een beetje frisch en den on be neveld te houden, en dan zullen we Constance. „Waar is Valentine „Zij zit reeds uren lang bij het lijk in de slaapkamer", antwoordde de oude dame schreiend en klagend„zij heeft den geheelen dag nog geen kruimel Adolf^Bauerlich, een lang, krachtig man van veertig jaar, met gebruind gelaat, donker van haar, donkere oogen en fraaie donkere knevels, luisterde niet verder naar de jammerklachten der tante en antwoordde er ook niet op. Hij klopte aan de deur der kamer, waar Valentine bij het lijk haars vaders zat, opende die, zonder eerst haar „binnen 1" af te wachten, en zeide bij het binnen treden „Waarom zitje hier. Valentine f Kom mee." Hij trad nader, trok haar zacht, maar met onweerstaanbare kracht van haar stoel omhoog, legde haar arm in den zij iio en voerde haar naar de woonkamer, waar taute Constance intuaschen de lamp aangestoken en koffie en brood gereed gezet had. „Zoo is het goed", zei tante goed keurend, „kom, drink een kop koffie en eet een stukje, Valentine. Geef je toob zoo niet geheel aan je droefheid over, van het ons altijd parten spelende ding niet zóóveel last hebben. Trouwens 't is niet heelemaal een quaestie van natuurlijke gesteldheid dat zij verre Onze ervaringen en levens omstandigheden bepalen wel degelijk ook voor een deel onzen gemoedstoe stand en, in dit opzicht althans is de mensch meer verschoonbaar, indien hij zich niet altijd van de beste zijde toont. Niet ieder is sterk genoeg om zich te verheffen boven de slagen van het lot en in zielegrootheid in de rampen van het leven de beproevingen der hoogste wijsheid, de ware leerschool der vol making te zien. Maar het ie een feit, dat het juist de kleine verdrietelijkheden en onaangenaamheden zijn, die ons het meest ontstemmen. De tnensóhelijke zwakheid laat zioh juist door de onbe duidendste hinderpalen van den rechten weg afbrengen. Daarom moet het leven ons ook in dezen een oefenschool zijnde school waarin w|j leeren, dat de mensch hooger staat dan de tegenspoed en dat hij te hoog staat om zijn medemensehen dage lijks te doen lijden door wat zij niet konden voorkomen. Zij hebben genoeg aan hun eigen leed en zorg. Slecht gehumeurde menschen, dezen zullen wij dagelijks en in alle moge lijke gedaanten ontmoeten maar indien wij dan niet ons uiterste best doen om hun zwakheid te verontschuldigen dan ia het tien tegen een dat wij ons eigen vonnis vellen. Ons humeur zoo goed mogelijk te houden, schijnbaar een onbeduidende zaak, is er integendeel een die Bchatten waard ie. We doen er o zooveel goed mee 1 Droz heeft eens zoo mooi gezegd „Men kan zeggen dat een goed humeur aanstekelijk is ais de droefheid en ik geloof dat een grijsaard, die tevreden sterft na tevreden geleefd te hebben, daardoor alleen reeds de schoonste preek van de wereld heeft gepreekt." Minister Pook. Blijkens ingewonnen inlichtingen wordt niet verwacht, dat de verwer ping door do Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende de landerijen op Java aanleiding zal geven tot een arm kind." Zij trad op haar nicht toe en streek haar langs de wangen toen viel deze haar beschaamd om den hals en fluisterde: „Vergeef het mij, tante." VIJFDE HOOFDSTUK. „Bedenk toch wat de dokter gezegd heeft", zei de goede oude maar onder- tusschen liepen haar zelf de tranen weer langs de wangen. „Is dokter dan hier geweest vroeg Adolf. „Natuurlijk, wij hebben hem dadelijk gehaald", antwoordde Constanee, terwijl Valentine bleef zwijgen en voor zich staarde, „En zegt hij, dat het een beroerte is vroeg Adolf, „Ja, en hij noemt het gelukkig, dat het zoo gebeurd ismijn arme broeder had anders nog zooveel moeten lijden. Maar Valentine gelooft Een blik van haar nicht deed haar zwijgen zij begreep dat Valentine niet over mevrouw Rechiings bezoek wilde gesproken hebben. Om haar verlegenheid te verbergen, zeide zij „Dokter heeft ons dadelijk een bewijs van overlijden gegeven." Adolf Bauerlich bespeurde wel, dat ministercrisis aan het departement van koloniën. Nederlanderschap. Volgens de thans geldende wettelijke regeling verliest men het Nederlander schap door tienjarig verblijf in het buitenland, tenzjj men vooraf aan den burgemeester der laatste woonplaats hier te lande of aan den gezant of consul kennis geve, dat men Nederlander wensoht te blijven. Aan de gemeentebesturen is nu na mens den minister van justitie mede gedeeld in afwijking van de sedert 1894 gevolgde meening dat, als dergelijke kennisgevingen door gehuwde vrouwen en minderjaren of personen, die daarvoor worden gehouden, geschie den, de aanneming niet mag worden geweigerd. Wel komt het dien minister wenschelgk voor, dat bij het in ont vangst nemen van dergelijke kennis gevingen de belanghebbenden er op worden gewezen, dat, ingevolge de be palingen der voormelde wet, minder jarigen en gehuwde vrouwen geen rechts geldige kennisgeving kunnen doen. Met de rechtsgevolgen van da gedane ken nisgevingen hebben evenwel de autori teiten, aan wie zjj geschieden, zich niet in te laten. („Hbld.") Itaatshegreetiag voor 1907. Uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer blijkt dat de financieele politiek der regeering bestrijding vond bij een aantai leden, die meenden, dat in de belastingvoorstellen, welke onlangs de Kamer hebben bereikt, verhooging van directe belastingen te zeer op den voorgrond staat. Betoogd werd, dat in verband met de maatregelen, welke genomen zijn of zuilen worden ter be vordering inzonderheid van de belangen van één klasse der maatschappij, die klasse ook in de vermeerdering van lasten dient bij te dragen. Sommige dezer leden verklaarden verder, dat zij niet gezind waren mede te werken tot 'oeiastingverhooging, voor zoover deze strekken moet tot dekking van uitgaven voortvloeiende uit wette lijke maatregelen, die voorgesteld, maar nog niet aangenomen zijn. Andere leden konden zich met deze beschouwingen aiet vereenigen. Huns inziens zou de door den vorigen minister van financiën voorgedragen tariefsher ziening niet geleid hebben tot verhoo ging der algemeene weivaart, maar daar entegen in verschillende opzichten scha delijk hebben gewerkt. Men meende, dat de belastingpolitiek van het vorige Kabinet haar veroordeeling vond in den uitslag der verkiezingen. Sommige leden, die met genoegen hadden kennis genomen van het voor nemen tot verlaging van den suiker- men iets voor hem verbergen wilde, doch hij liet daar niets van bemerken en zei„Zoo, heeft u dat bawijs reeds Dan is ailes in orde, of beter gezegd dan kan ik alles in orde brengenu zal mij zeker wel toestaan om in deze treurige omstandigheden al de noodige stappen voor u te doen Terwijl hij deze laatste woorden op vleienden toon uitsprak, richtte hg zich tot Valentine en liet zijn blikken be- geerig op haar rusten. Dat ontging Valentine niettoorn en schaamte joegen haar het bloed naar de wangen zwijgend knikte zij ten dank voor dit voorstel haar tante wist eehter niet genoeg woorden te vinden om haar dank te betuigen. Te gelijkertijd sohonk zij koffie en noodigde haar nicht een kopje er van te drinken. „Ik moet onmiddellijk naar de stad terug om de noodige maatregelen te nemen. Wees dus zoo goed mij daartoe het bewijs van overlijden te geven. Mijn neef moet immers op het Invalieden- kerkhof begraven worden?" vroeg Adolf weer. „Dat heeft hij altijd gewensohtdaar rust ook mijn moeder", antwoordde Valeatinq. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1