1806. Vrijda 19 October. No. 246. 44© Jaargang. Gemeentebestuur. OmEeniaudsÉe McMen* FEUILLETON. Badhuisstraat imber of vroe- 17 jaar, voor dres Bureau VLISSINGSCHE COURANT O4 Prijs per drie maanden 1=80» fetoo© p® posï jf 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVER'YENTIËN van i4 regels 40» Voor eiken rege: meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaonnummer 10. Abonnenicnts-Advertentil!n op zeer voordcelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burg. en Weth. van Ylissingen gelet op art. 10 van het K. B. van den 4en Mei 1896 (Staatsblad no. 76) maken bekend dat op Maandag den 19en November 1906 van des middags 12 tot des na middags 2 ure, in een der benedenzalen van het .Raadhuis gelegenheid zal ge geven worden tot het inleveren der jtembriefjes voor het verkiezen van leden der Kamer van Kocphandel en Fabrieken alhier ter voorziening in de vervulling van de plaatsen der leden, die op 1 Januari 1907 aan de beurt van aftreding zijn, nl. de heeren P. F, Auer, H. 0. Beijerman, C. Dom misse C.Mz., J. G. de Jonge, A. J. J. Klijberg. Ylissingen, den 18 October 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Sprekers in de Tweede Kamer zullen, naar gemeld wordt, voortaan gebruik kunnen maken van een vaste spreekplaats. Tot dusver spraken de meeste leden van af een der voorste banken van de rechterzijde, en sommi gen van af hun eigen zitplaats, maar tbaEB zal een algemeene catheder voor allen beschikbaar zijn. Een verbetering zal het stellig zijn, want vele Kamer leden waren dikwijls al te zeer onver slaanbaar voor de tribunes, en zal hun stem van een eatheder het medeleden- gegons beter domineeren, dan een gelijk- vtoersche redevoering. Da begrooting van oorlog. De „N.Ct." vangt haar slotartikel over de begrooting van oorlog aldus aan Bij het bepalen van den noodzakelij - en duur van den diensttijd der militie I valt rekening te houden met de vol gende factoren lo. De tijd, benoodigd om den man uit een krijgstuchteljjk oogpunt te vormen tot een bruikbaar soldaat. 2o. Deindividueele vakopleiding, waardoor de man moet worden gevormd tot een goed passend, practiech werkend onderdeel van het tactische gevechts lichaam (compagnie, batterij, eskadron), waarvan hij een deel uitmaakt. So. De mogelijkheid tot oefening der aanvoer- :s met die, uit de geoefende indivi- I duen, c.q. in verbinding met paarden I on materieel, samengestelde tactische I lichamen zelf. 4o. De oefeningen in I grootere tactische verbanden alsmede in 13.) „Maar de dood is hier veroorzaakt I'kor schrik, door hevige aandoening", h«i Valentine. „U heeft ons daar altijd hoor gewaarschuwd." I „Dat was mijn plicht als geneesheer, ['faohoon ik eigenlijk niets beters kon Iwensohen voor hem. Het is echter zeer IjM mogelijk dat de beroerte is opge hemen zonder eenige aanleiding van kuiten." „Dat zegt u slechts om mij gerust te hollen", sprak het meisje. „U weet wel, dit niet zoo is en dat weet ik ook ar al te goed. Een heftige gemoeds aandoening heeft hem gedood, en ik kon er de oorzaak van." „Hoor nu eens, hoe dit kind zichzelve INt", zei tante Constance, terwijl zij l'»ar tranen droogde. „Wat kondt ge er iHn doen, dat die ruwe booze vrouw vereeniging met andere wapens, een en ander ten dienste van de hoogere aan voerders. 5o. De c. q. door de mannen te verleenen hulp of te verrichten ar beid bij de opleiding en vorming van nieuw aankomend personeel en van paarden, zoomede de verzorging en het onderhoud van deze, van materieel, van tuigen enz. 6o. De mogelijkheid tot op leiding van kader, zoowel het vrijwillige, als dat uit de militie. Na een en ander nader toegelicht te hebben, schrijft het blad Door de afschaffing van het blijvend gedeelte bij de bereden wapens is de tijd van werkelijken dienst der miliciens van 24 op 18 maanden teruggebracht. Dientengevolge is, in verband met fac tor 5, het cursusjaar gereduceerd tot een tijdvak van 6 maanden. Zelfs aan nemende dat de individueele vakoplei ding van 8 tot 6 maanden kan worden ingekrompen, dan volgt hier toch uit dat ook de factoren 3 en 4 hierdoor uit het vraagstuk geheel of grooten- deels (dit laatste voor het geval een groot aantal vrijwilligers mocht aan wezig zijn) worden geëlimineerd. M.a.w. oefeningen met eskadrons en batterijen zijn uitgesloten. Hier voegt zich nu de zeer verzwarende omstandigheid aan toe dat, door het vervallen dezer oefe ningen, ook de paarden de noodige be weging misseD. In plaats van het weinige beschikbare personeel dan nog zij hot in kleinere verbanden te kunnen oefenen, zal dit geheel moeten worden gebruikt voor het zoogenaamde „wandelrijden" met handpaarden. In het algemeen kan men zeggen dat bij de bereden wapens het juist het blijvend gedeelte was, dat vruchtbare oefening mogelijk maakte, in tegenstel ling van de infanterie, waarbij dit ge deelte een slechts zeer gebrekkig hulp middel voor de kaderopleiding vormde. De „N.Ct." vestigt daarna de aandacht op een artikel in de „Militaire Gids" van October „Afschaffing van het blij vend gedeelte bij de artillerie," waarin verschillende middelen aangegeven wor den, waardoor verkorting van den diensttijd bij dat wapen mogelijk wordt geacht. Ten slotte zegt het blad De minister van oorlog heeft het nemen van proeven met een nieuw stelsel versmaadt hij heeft het oude stelsel behouden, dooh daaraan een der steunpilaren ontnomen. Hij neemt uit den ketting een schakel weg en zegt eenvoudig„débrouiüez- vous." Hij heeft daarbij op zijn hand diegenen, welke aan de woordvoerdors der bereden wapens zonder voldoende kennis van zaken toeroepen „Och, gij zijt zoo conservatief" en door dit too- verwoord zich ontslagen meenen te kun nen rekenen van den bewijslast dat het anders kan. Behoeven wij na het voorafgaande nog te zeggen dat het ons tot groote vreugde zou stemmen indieD, bij de behandeling der begrooting van oorlog, hier kwam en zich zoo aanstelde?" „Ik had aan mijn vader moeten denken en alles met haar in stilte moeten afmaken", antwoordde Valentine, wie een rilling door de leden voer. „Ik had moeten bedenken, dat hij zoo dicht bij was." „Geef toch niet toe aan zulke ge dachten", vermaande de dokter, „Bij vele menschen, en bijzonder bij vrouwen, bestaat een neiging om, als ze door een ongeluk getroffen worden, de ver antwoordelijkheid daarvoor op zichzelve te schuiven en zich verwijten te doen, en daarbij toont men dan een scherp zinnigheid, die een betere zaak waardig is. Maar u, juffrouw Valentine, houd ik voor te gezond om zulk een ziekelijke neiging te koesteren." „Gezond gezond!" kermde Valen tine, terwijl zij krampachtig de handen wrong. „O, als u eens wist, als u eens wist." Haar geheele lichaam trilde, groote tranen biggelden langzaam over hare bleeke wangen. „Ik zal het bewijs van overlijden schrijven", zei de dokter, opstaande. „Kan ik nog van dienst zijn met het een of ander voegde hg er dienst de Kamer den minister er toe kon bren gen de voor het behoud van het blijvend gedeelte benoodigde gelden weder op de begrooting te brengen, met den raad vooraf, maar dsn ook ten spoedigste, de noodige middelen te onderzoeken, te beproeven, en eerst daaraa zooveel mogelijk aan te wendeD, welke kunnen strekken om de afschaffing mogelijk te makeu, „zonder nadeel toe te brengen aan het weervermogen". Middsnstaads-Ss quê te. Naar aanleiding van een bericht in het „Huisgezin," aangaande het voor nemen van den minister van landbouw, handel en nijverheid, om aan de tegen woordige staatscommissie voor den mid denstand of aan een deel er van, recht van enquête te verleenen, kan de „Tel," nog het volgende mededeelen Reeds onder het vorige ministerie waren plannen gereed tot het honden eener officiëele enquête, in zake de verhoudingen en de toestanden van den middenstand in Nederland. Overwegin gen van bijkomenden aard verhinderden de tot standkoming eener wet- tot het houden dier enqête, onder het vorig bewind. De reden, dat tot hiertoe nog niet door de regeering is overgegaan tot het indienen van een betreffend wetsontwerp ligt, naar wij vernemen, in onderhan delingen, die gevoerd zijn geworden tusschen de departementen van binnen- landsche zaken en landbouw, handel en nijverheid. Een der meest belangrijke vraagstuk ken moest volgens den wensch van den tegenwoordigen minister van binnen- Iandsche zaken, buiten den werkkring van de te benoemen enquete-commiorie vallen. Dit vraagstuk omvat n.l. het vakon derwijs, thans met het geheele onderwijs, ressorteerende onder bsnnenlandscho za ken. Hoewel ook de middenstand bij een reorganisatie van het vakonderwijs groot belang heeft, en het wenschelijk kan worden geacht, dat bij reorganisa tieplannen rekening wordt gehouden met de wenschen uit de praktijk van den middenstand, en het daarom te be treuren zou zijn, indien de te benoemen enquête-commissie geen bevoegdheid zou erlangen haar onderzoek ook te doen omvatten het vakonderwijs bij dien stand, zoo zal toch, naar wij voorts vernamen,de staatscommissie voornoemd, hoewel niet zonder betuiging van leed wezen harerzijds, in deze inkrimping van haar arbeidsveld berusten. Binnenkort zullen wij dus de indie ning van een wetsontwerp betreffende de besproken enquête kunnen tegemoet zien. Een nuchter woerd. Dr. A. W. Bronsveld schrijft in zijn „Stemmen voor Waarheid en Vrede" „De Kamerzittingen zijn op den be stemden tijd te 's Gravenhage door H.M. vaardig bij, daar hij wist hoe afgezon derd zij leefden. „Hartelijk dank, dokter, maar het zal niet noodig zijnweldra zal onze neef hier zijn, en die zal wel voor alles zorgen", antwoordde tante Constance. Valentine wierp de oude dame een verwijtenden blik toe, doch zij zweeg, totdat de dokter vertrokken was. Toen zeide zij misnoegd: „Heeft u om Adolf gezonden, tante Dat had u niet moeten doen." „Maar kind, hoe kan je zoo zijn? Wat moeten wij beginnen Wij hebben niemand ais Adolf, aan wien wij hulp kunnen vragen." „Dat had u mij toch eerst wel kunnen vragen", antwoordde Valentine nog immer op verwijtenden toon. „Daar was geen tijd voor. Je was met den dokter aan het praten, en in dien tijd riep juffrouw Friesen mij ze vertelde mij, dat haar man naar Berlijn moest met het rijtuig en vroeg, of ik iets te bestellen had. Ik greep de gele genheid aau en zei, dat hij naar het hotel „De Kroonprins" in de Linkstraat moest gaan en aan mijnheer Bauerlich mededeelen, wat hier is voorgevallen. AU hij hem thuis getroffen heeft, zal onze Koningin geopend mat een Troon rede. Het was een stuk van langen adem. De Kamer beantwoordde het niet met een adres, zoodat het op 't Binnen hof niet werd besproken. Des te meer in de pers. Deze koningin der aarde, die in de zomermaanden doorgaans met moeskruiden zich moet voeden, valt gewoonlijk op de Troonrede, als een pièce de resistance met groote gretigheid aan. Men kon vooruit zeggen, dat de antirevolutionnairo en Roomsche bladen zouden uitroepen wat levert het minis terie weinig afAldus wordt de bal teruggekaatst, die in 1902 door de li beralen werd geworpen naar het hoofd van het ministerie Kuyper. 't Is een onvruchtbaar apei". Rechtsksnnis bij officieren. Door den minister van oorlog wordt beoogd de instelling van een cursus, waar den officieren de gelegenheid zal worden geboden hun rechtskennis uit te breiden. Deze (tweejarige) cursus zal intus- schen, in verband o.m. met de door de Staten-Generaal te bewilligen gelden, vermoedelijk niet voor het najaar 1907 in werking treden, zoodat eerst in het najaar 1909 over officieren zal kunnen worden beschikt, die dezen cursus vol ledig hebben doorloopen. Deze omstandigheid, zoomede de over weging, dat het gewenscht voorkomt, zoo spoedig mogelijk te kunnen be schikken over officieren, die van het recht een bijzondere studi9 gemaakt hebben, ten einde deze officieren in garnizoen buiten de residentie van den krijgsraad, voor een eenigszins lang durig tjjdperk en met mogelijkheid van herbenoeming, te kunnen doen aanwij zen als secretaris (adjunct) der raden van informatiën voor offic eren-commiB- sarissen, als bedoeld in art. 20 der rechtspleging bij de landmacht heeft den minister doen besluiten dat aan tweede- dan wel jonge eerste-luitenants, die in de eerste paar jaren niet voor overplaatsing in aanmerking komen, genegen zijn bedoelde functie te aan vaarden en zich door eigen studie wil len voorbereiden, zal gelegenheid ge geven worden tot het afleggen van een nader te omschrijven examen in militair strafrecht en burgerlijk-, staats- en ad ministratief recht, welk examen voor de eerste maal over twee jaren zal worden afgenomen, terwijl het in 's mi nisters voornemen ligt aan het met goeden uitslag daan van dat examen een gatificatie van f 200 te verbinden. Do inspecteurs der verschillende wa pens zijn reeds uitgenoodigd een opgave van luitenants, die neiging gevoelen zich te bekwamen voor de vorenver- melde functie, aan het departement van oorlog in te dienen. Postbus-nummers. Bij dienstorder van het hoofdbestuur neef wel spoedig hier zjjn. Hij meent het zoo goed met ons." Valentine zuchtte en liet het hoofd op de borat zakken, Adolf is nu onze eenige hoop en steun", vervolgde de oude dame. „Je vaders pensioen, yervalt door zijn dood eu mevrouw Rechling zal toch nooit toegeven „Zwijg, tante, zwijg", viel Valentine driftig in. „Hoe kan u op dit oogenblik van zulke diagen spreken Mijn arme vader heeft nauwelijks den laatsten adem uitgeblazen, en nu spreekt ge „Ik zwijg reeds", antwoordde de tante gekrenkt. „Ik heb zeker veel van mijn broer gehouden en alles voor hem ge daan, wat een zuster betaamt. Ik zal hem altijd betreuren, zoolang ik leef, maar dat sluit niet uit Valentine vernam niet, wat zij niet uitsloot, want tante Constance barstte opnieuw in tranen uitineengedoken in eaa leunstoel bij den haard, drukte zij haar gelaat in de kussens, in de stille hoop, dat haar nicht bij haar zou komen en verschooning zou vragen voor het onrecht haar aangedaan. Valentine was daar echter niet toe genegende woorden zoowel a,ls de daad der posterijen en telegrafie is bepaald,, dat Btukken, waarvan het adres alleen bestaat uit het nummer van een post bus en de aanduiding van de plaats van bestemming, niet als volledig geadres seerd kunnen worden beschouwd. Zulke stukken mogen niet worden neergelegd in de bus, waarvan zij het nummer dragen. Er wordt aan de bushouders een termijn van drie maanden toege staan, om maatregelen te nemen, dat de voor h9n bestemde stukken volledig worden geadresseerd. Mocht daarna nog correspondentie worden ontvangen, enkel geadresseerd aan het postbus-nummer, dan behoort die als onbestelbaar te wor- ken behandeld. Do wankelende minister vaa eorlog. Het wordt in verschillende kringen te '8 Gravenhage, en niet het minst iu politieke, zoo goed als zeker geacht, dat de oppositie, die tegen de oorlogsbe- grooting is ontstaan, bij de behandeling daarvan minister Staal tot aftreden zal dwingen. Ook van de linkerzijde, zal, naar wij met zekerheid vernemen, een felle eri- tiek worden- geoefend en wel op de ontoereikende bezuinigingen van den minister, voornamelijk op het feit, dat hij geen algemeen bezuinigingsplan heeft ontwikkeld en geen lijnen aangeeft, waarlangs hij in de toekomst tot bezui niging wil komen, („Tel.") Tegen de eonenrrentie. De directeur van het rijkspensioen- fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, de directeur van da rijkspostspaarbank sa het bestuur der rijksverzekeringsbank zijn door de ministers van financiën, waterstaai en landbouw en nijverheid en handel aan geschreven om telkens, wanneer aau een der onder hun beheer staande rijks instellingen- aanbiedingen worden ge daan tot het afsluiten van leeningen of tot overneming van geldswaardige pa pieren tegen zekeren koers, aan de besturen der beide andere instellingen daarvan kennis te geven, ter voorkoming dat door onbekendheid daarmede con currentie worde aangedaan en de koersen noodeloos worden opgedreven. Vorstelijka gift. Ten behoeve van hat St. Antonius- gesticht aan don Nieuwen Binnenweg, te Rotterdam gesticht voor lijders aan chronische ziekten en oud9n van dagen, zijn van- den heer J. Grewan, twee giften, elk van f 25,000 ingekomen, een bij de mosder-averste en een bij het bestuur. Deze gift van totaal f 50,000 is bestemd om op het open terrein aan den Nieuwen Binnenweg vóór het ge sticht, een nieuwen vleugel bij te bouwen. van haar tante, nog meer de duidelijke bedoelingen, die zij koesterde, hadden hare verontwaardiging gewekt. Door de gebeurtenissen van den dag in opwin ding gebracht, duidde zij het haar tante zelfs euvel, dat ze plaats genomen had in den leunstoel, waar anders haar vader in zat. Dat kon ze niet langer aanzien, ze kon het in die kamer niet uithouden. Maar waarheen zou ze gaan In den tuin was het te ruw en te koud, ook zouden de buren verwonderd zijn, als ze zoo weinige uren na haars vaders dood buiten liep te wandelen. Een eigen kamertje had ze niet, en moest 's nachts op de sofa in de woonkamer slapen, en in haar vaders slaapkamer lag het lijk op het bed. Zij stond dus op om iets te gaan doenzij ruimd9 het glas en de flesch weg, die nog van mevrouw Rechlings bezoek op tatol stonden. Zij droeg die op 't presenteerblad naar de keuken, zette de flssch in de kaBt, spoelde 'c glas om en zatte 't weer op zijn plaats. Zij ging toen in de slaapkamer, waar het lijk haars vaders nog geheel gekleed op het bed lag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1