At, Dinsdag 30 October 1906, Seneden Henhuis met Tui Te ffar ftrrufUl Buitenlamisdie berichten Ingezonden Mededeelden. Slapelooze nachten. AdverteiitiëiL Laatst© Berichten. plank, waarop iron arbeid te naar beneden hoogte. Een gewond, dat iet ziekenhuis >e ander kwam irik vrij. geluk te Eper- sds iets is ver. omgekomen cwetst in ver- ooden behoort gerechtelijk veel te laat, i van het sta- een sneltrein zette de trein i kwam op een rjj moest zijn, kwam er een den personen- )e eerste schok klasse welke reemd genoeg, igd. De daarop^ een gemengde werd letterlijk aren de meeste Het groote in- eer van Eper- ie, gekwetsten gedragende men te weten ie zij bij zich itrein kwamen eneesmiddelen, s een man, in voor bioscoop, rojectie-toestel onheil verlicht, met het vrjj I de namen van imen en velen llende richting oote ongerust er familieleden runnen zitten, Iveral vragende aanleiding tot reeds enkelo medegedeeld Wingate (En- der ontploffing derd arbeiders trbeid. Te half sht van Zondag m een dof ge- 8 der omgeving, deren, haastten de mijndirectie met doktoren [onderd twintig een der beide igd bleef, naar hunner hadden, mren. De overi- te bereiken en hen, even als t kwaad, niets ngasontploffing waarin de ven- volgeworpen Yast te stellen de ontploffing lad in den on- met de bedol- De telefoonge- illendo mijnge- i vernield. Door icht daalde een aande zich een de ontploffing ad. Daar kreeg indruk omtrent ramp. Tien nden. Blijkbaar den rook ge- ook vertoonden verden nog 25 n avond slaagde e te krijgen met en, die nu ook ort daarop werd en men bad nu entilatie in het iverigen waren, •liet. Zelfs was ïaderd, dat door verkregen werd, na ongedeerd had bovendien Yoor den nacht •eiken. Omtrent de ontploffing zekerheid. is eergisteren ■tha Krupp met nd Halbach, in den keizer, op izer een ernstige om hen te her- n in een wereld, echten spreken, izer, zij vervuld itgene wat onze anker Kant den van den plicht lijn lieve Berta, Deerlijken werk* krjng aangewezen voor uwe arbeiders en hun gezinnen te leven." Zij moest er ook aan denken de fabriek op de hoogte te houden, waarop jjj gekomen is, zoodat zij aan het puitsche vaderland wapenen van aanval en verweer zou blijven leveren, zoo «oed als geen andere natie tot nog toe kon. Bij wenschte haar daartoe den zegen toe van haren vader, „mijn dier baren en beminden vriend, die vandaag van liohte hoogten op u nederziet." Deze mijne vriendschap, besloot de keizer, die mij van kindsbeen aan met hem verbond, draag ik met groote vreugde op u beiden over en ik wil, gooveel ik kan, u trouw terzijde staan." De keizer heeft den bruigom den naam van Krupp v. Bohlen-Halbach verleend, met de bepaling, dat deze naam tot instandhouding van den naam Krupp zal overgaan op den mannelijken nakomeling, die eens volgens de testa mentaire beschikkingen van Alfred en friedrich Alfred Krupp in het bezit van de fabriek en van het vermogen zal komen. De overige nakomelingen zullen den naam v, Bohlen-Halbach zonder meer voeren. - De misdaad in de Zwa luwenstraat. Men hecht te Brussel niet veel waarde aan da ver klaringen van Michel Leten, den soldaat vaa bet vreemdelingen-legioen te Algiers, die beweert medeplichtig te zijn aan den moord op de kleine Jeanne Van Calck. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat Leten niet ontslagen werd uit een bedelaarskolonie, maar in Januari ont vlucht is uit Merxplas. Hij was name lijk als onderofficier bjj de grenadiers gedegradeerd en bij het Btrafregiment te Merxplas geplaatst. Als militair onderscheidde Leten zich dus niet door een voorbeelig gedrag, maar te Laken en Heysel, zijn geboorteplaats, wil nie mand, die hem kent, gelooven, dat bij in staat zou zijn de hand te leenen tot zulk een gruweldaad. Men denkt veel eer dat hij de militaire autoriteit te Algiers wat wijs gemaakt heeft, om van den dienst in Afrika bevrijd te worden. Het is van genoegzame bekendheid dat in Rusland brutale rooverijen plaats hebben en men leest ze dan ook zon der daarover zijn verwondering uit te spreken, omdat in het land van den Ozaar alles mogelijk is. Thans wordt echter uit Duitsehland van een brutaal stukje melding gemaakt dat haast ongeloofelijk klinkt en toch waar gebeurd is. Keuter heefo zich de moeite genomen het bericht naar alle kanten der wereld te seinen. Qisterennamiddag dan kwam te Cöpeniok (bij Berlijn) iemand, zich als kapitein van het leger voordoende, met 12 soldaten uit Berlijn aan hij begaf zich dadelijk naar het gemeentehuis en nam den burgemeester en den ontvanger gevangen, die hij onder geleide naar Berlijn brengen liet. Nadat hij zich van de kas, die 4000 mark inhield, had meester gemaakt, gaf hij den soldaten bevel het gemeentehuis te bewaken hijzelf reed naar Berlijn. De schelm had van het schietterein terugkeerende soldaten uit Berlijn aan gehouden en hun een valsehelijk op gemaakte kabinetsorder getoond. Engeland zal, naar 't schijnt, ook zijn vleeschBchandaal hebben. Dr. New man heeft in een artikel, dat veel op- lohudding wekt, verklaard dat hij in sommige worsten stoffen heeft gevonden, die zeer sohadelijk zijn voor de open bare gezondheid. Yeel geneesheeren bben dezelfde bevinding gedaan en zij schrijven de talrijke vergiftingen in n laatsten tijd-waargenomen, toe aan bet eten van die producten. Sommige vlee8chconserven bevatten geen het minste stukje ossenvleesch, en zijn ge I maakt van in verrotting vallend paar- Seesch. Het is even gevaarlijk som mige zalmconserven te eten, daar deze zij», toebereid met zelfstandigheden, volstrekt schadelijk voor de gezondheid. fabrikanten dezer conserven gaan I niettemin voort met hun nijverheid. Een wijziging der wet op de voeding volgens dr. Newman volslrekt noodig. In 't laatst van Augustus verlië- I ten twee Duitsche toeristen Zurrich om Jungfrau te bestijgen, sedert zijn «e vermist. Volgens een telegram uit Bern heeft I men thans op een hoogte van 3000 meter het lijk van den een gevonden ook een jas en 'n laars, die den ander toebehoorden, ontdekte men. Eon later bericht uit Lauterbrunnen meldt hier omtrent nog Een tweede groep, be gaande uit 10 gidsen, heeft zich op weg begeven om te trachten de beide slachtoffers te vinden of ze met het I van den tweede zullen wederkeeren zeer twjjfelaohtig. De gidsen zeggen, dat het ééne lijk ongeveer 9000 voet boven den grond borgen lag. De beide Alpinisten I moeten dus 3000 voet van den top der Jungfrau af naar beneden gevallen zijn. Het lijk lag juist onder de „Hoohfirn", waar voortdurend rotsblokken en stuk ken ijs naar beneden rollen. De taak der gidsen is dientengevolge zeer gevaarlijk. Het stedelijk schoolbestuur te Augsburg heeft in het belang der school gaande jeugd den volgenden maatregel getroffen. De ouders van kinderen, die de scholen zullen bezoeken, ontvangen een lijst mat vragen over ziekten, die de kinderen hebben gehad en over ge breken van het lichaam of den geest, die door de ouders bij het kind zijn opgemerkt. De antwoorden, die strikt geheim worden gehouden, moeten den onderwijzer gelegenheid geven rekening te houden met mogelijke gebreken van de kinderen en hen daardoor te vrij waren voor de strenge eiachen of on gerechtvaardigde bestraffingen, Hevigeoyclooninltalië. Eergisteren heeft een heftige orkaan gewoed op Sicilië en over bijna het zuidelijke gedeelte van het schiereiland. Te Messina was de storm van buitengewone hevigheid. Tegen vijf uur 's middags veegde een ware cycloon de omstreken van de havens en het spoorwegstation schoon. Het dak yan de kazerne der douaniers werd afgerukt. Een postkoets, met twee paarden bespannen, die voor het entre pot stond, werd in zee geworpende beide paarden verdronken. Te Napels heerschte eveneens een ontzettende storm. Bij den Vesuvius herschiep het water alle met asch gevulde ravijnen in mod der bergstroomen. Een van die stroomen vernielde een boerenhuis. Twee vrouwen werden dood onder de ruïnes vandaan Te Santa Maria de Leuca sloeg stormwind een matroos uit het want van het pantserschip „Ruggero-di-Lau- ria", dat aldaar voor Held stinkt niet, zegt het volk. De twaalf millioen gulden, die gelijk wij reeds gemeld hebben -— door den dood van de weduwe van Sam Lewis voor liefdadige doeleinden vrijkomen, zijn uit „woeker® verkregen, Sam Lewis, die in 1901 overleed, was een bekend geldschieter. Zijn weduwe hertrouwde twee jaar geleden met kapitein Hill, een jong officier van de Schotsche garde. Sam Lewis had echter bepaald, welke sommen zij aan liefdadige instellingen vermaken moest. Keeds bij zijn dood hij liet pd. 2.572.658 na hebben vele instellingen geld gekregen, en bij haar leven gaf zijn weduwe ook met ruime hand. Zoo droeg zij jaarlijks pd. 10.000 voor Londensche gasthuizen bij. Nu krijgen deze nog samen pd. 250.000 en enkele van die gasthuizen en andere elders in den lande samen nog eens pd. 120.000.De grootste gift, pd. 400,000, gaat aan een fonds om huizen voor de armen te bouwen. Is het geld ook on rechtvaardig verkregen, met zorg aan gewend, zal het ten slotte aan vele nut tige instellingen en vele armen ten goede komen. Te Pittsburg, in de Yereenigde Staten, het land der gemakkelijke echt scheidingen, heeft dezer dagen een rijke en elegante dame een schitterend feest gegeven, om „den eersten verjaardag van hare echtscheiding" te vieren. Alleen gescheiden mannen en vrouwen waren daar genoodigd. FRANKRIJK. Aan een banket te Cogolin heeft minister Clémenceau o.a. over de Scheidingswet gesproken. De beste medewerker der republikeinen, zeide Clémenceau. is de Paus geweest, die door zijn beleedigende protesten tegen Loubet's reis naar Italië een her vorming heeft verhaast, welke vele re publikeinen wanhoopten dat zoo snel zou worden ingevoerd. De Paus heoft alles of niets gewild. De wet heeft ge zegd dat de kerkgebouwen aan de ver- eenigingen voor den eeredienBt zullen behooren. Maar dit wil de Paus niet. Ik heb de inventarisatie uitgesteld om een voorbeeld van gematigdheid tegeven. Maar dat deed ik niet om een stap achterwaarts te doen. Men kan er zeker van zijn, dat de nog uitgebleven inven tarisaties zullen plaats hebben. De vij anden van Frankrijk, die den burger oorlog willen, zijn slechts vrienden van het buitenland (langdurig applaus). De Kamers zullen met de regeering samen werken en 12 December zal een régi me van vrijheid aanbreken. De priesters hebben steeds gezegd „Laat ons dooden I" Maar wjj zullen iets anders zien gebeuren. Wat dat behoef ik nog niet te zeggen. Ik ben niet de eenige minister, maar gij kunt gerust zijn. Mijn vriend Briand zal op het gegeven moment weten te handelen. De wet zal worden toegepast en ont breekt der regeering de. macht, dan zullen de Kamers haar die geven, niet om te vervolgen, maar in het belang van recht en vrijheid. Aldus Clémeneeau. Yeel lioht brengt deze rede niet. De minister Btapte hierna van de Scheidingswet af en sprak ver der over sociale quaesties. DUITSCHLAND. Een berichtgever van de „Temps" heeft, om wat meer te weten te komen van de zaak Hohen- loha, zich, niet zooals zijn ambtgenoot van de „Matin" met prof. Curtius, maar direct met prins Alexander zu Hohen- lohe-Schillicgsfürst te Colmar in ver binding gesteld. De prins deelde hem het volgende mede „Ik heb niet on middellijk na het telegram van den Duitschen keizer mijn ontslag ingediend, omdat ik den tekst daarvan elechts kende uit berichten in de bladen en uit een kort schrijven van mijn broeder. Ik meende zulk een ernstig besluit niet te mogen nemen, alvorens ik mij ver gewist had van de gevoelens des keizers jegens mij. Maar ik wilde ook niet in onzekerheid blijven en vroeg daarom mijn chef, den stadhouder, om raad, terwijl ik hem tevens mijn ontslag aan bood. Hij gaf mij den raad te wachten. Daarop verzocht ik den kabinetschef van den keizer mij te willen ontvangen, maar deze antwoordde mij, dat de zaak aan het rollen was en stappen mijner zijds overbodig waren. Zoo bleef ik in de onzekerheid. Dien toestand kon ik niet langer verdragen en daarom schreef ik aan den rijkskanselier. Deze ant woordde, dat hij mij den volgenden Zaterdag te Homburg zou ontvangen. Bij mijn bezoek aldaar deelde ik prins ven Bülow mede, dat ik van plan was naar Berlijn te gaan en geheimrath van Lucanus te verzoeken mjjn ontslag den keizer aan te bieden, daar ik meende het vertrouwenvan den keizer te heb ban verloren. Uit het onderzoek bleek mij, dat dit werkelijk het geval was. Daarop heb ik mjjn ontslag ingediend, maar zoolang ik het antwoord daarop, dat overigens volstrekt niet twijfelach tig is, niet ontvangen heb, hen ik niet vrij. Ik ben nog ambtenaar en zal daarom gepaste terughoudendheid in acht nemen. Wat de pers over me zegt, verontrust me niet. Ik heb gedaan, wat ik meende dat mijn plicht was. Als de tjjd ervoor is aangebroken, zal ik mijn beweegredenen ontvouwen. Op het oogenblik mag ik de pers verder niets mededeelen". Gelijk zich laat denken is de 100ste verjaardag van de slagen van Jena en Auerstadt niet onopgemerkt voorbijge gaan. Op het slagveld te Jena is Zater dag in tegenwoordigheid van den groot hertog van Saksen-Weimar, hertog Albrecht van Wurtemberg, den erfprins van Meiningen, talrijke deputaties, na komelingen van gesneuvelden, enz. het grafmonument te Yierzebnheiligen in gewijd. Generaal-veldmaarschalk Hau ler hield als vertegenwoordiger van den keizer een rede, waarna hij bevel gaf tot de onthulling van het monument aan welks voet hij een krans van den keizer neerlegde. Te Auerstadt vertegenwoordigde ge neraal-veldmaarschalk von Hauke den keizer en waren tegenwoordig de twee zoons van prins Frederik Leopold van Pruisen. Het beeld, een groot granie ten kruis met het opschrift„Vergiss die treuen Toten nicht" met een mar meren voetstuk waarop een eikenkrans en een vaandel van brons, evenals het eerstgenoemd ontworpen door den Ber- lijnschen beeldhouwer Unger, staat aan den straatweg, waarlangs Napoleon eerst zijn triomftocht heeft gehouden en hij later terugtrok van Leipzig. ENGELAND. Te Manchester is een door 40.000 personen bezochte vergade ring gehouden onder leiding van den Katholieken bisschop van Saiford, om te protesteeren tegen de onderwijswet. Charles Russell voorzag het oogenblik, wanneer de wet onder haar tegenwoor- digen vorm mocht worden aangenomen, dat de katholieken hun 600.000 kinde ren van de openbare scholen zouden af nemen en zelf in hun opvoeding zouden voorzien. De regeering is niet van plan, zoo iB juist aangekondigd, haar wetsontwerp prijs te geven, onverschillig, of het door het hof van appèl gewezen vonnis, vol gens hetwelk plaatselijke autoriteiten niet voor sectarisch onderwijs mogen betalen (volgens de bepalingen der oude wet) bevestigd wordt. ITALIË. Het „Giornale 'd Italia" had een interview met een kardinaal,ver moedelijk Terrata, den vroegeren nun tius te Parijs, waarin deze verklaarde, dat een „entente cordiale" tusschen het Yaticaan en Frankrijk noodig is. Hjj prees wijlen Paus Leo XIII wegens zijn politiek jegens Frankrijk, waarbij hij zijn eigen inzichten volgde en niet die van kardinaal Rampolla. Leo had het na 1870 verzwakte Frankrijk van af steund zij vergaven hem niet de repu bliek te hebben erkend. Het conflict van heden verontrust de kerk niet. Hot Vatieaan moest han delen gelijk het deed, om het gezag en de traditie te bewaren, zijn rechten en het geloof te beschermen. Frankrijk zal niet tot het uiterste gaan het toont reeds teekenen van berouw. Ec natuur lijk want de belangen van de Kerk en van elke regeering zijn dezelfde, daar heide strijd voeren tegen de aan het gezag vijandige elementen en daar de Kerk goede burgers maakt. De toekomst de kardinaal blijmoedig inde wereld is zoo slecht niet als men denkt. SPANJE. De bisschoppen van Tuy, Lugo, Oviedo, Orense en Santiago de Compostella hebben een gezamenlijken herdelijken brief openbaar gemaakt, waarin zij het verzet der Fransche geestelijkheid tegen scheiding van Kerk en Staat goedkeuren, het liberalisme heftig aanvallen en de geloovigen aan sporen zich op te maken om de anti christelijke beweging wakker te bestrij den. Da burgerlijke wetten in Spanje, verklaren zij, moeten in overeenstem ming zijn met het in 1851 tusschen dit land en het Yaticaan aangegane con cordaat. De bisschop van Tuy ontkent door het Vatieaan geprest te zijn tot zijn onlangs vermelde „opheldering" aan den minister van justitie, welke opheldering, betuigt hjj, geenszins een intrekking van zijn brief over het bur gerlijk huwelijk beyatte, Intusschen is een eerste botsing in deze laatste aangelegenheid ontstaan te Arnès heeft de ambtenaar van den burgerlijken stand geweigerd een paar in den burgerlijken eeht te verbinden, waarop volgens de „Paia" reeds een ministerieel besluit gevolgd is tot toe lichting van de koninklijke ordon na .tie op dit punt en waarbij de weerspannige ambtenaar gestraft werd. Deze wordt daarentegen ijverig door de kerkelijke „Correo Eapanol" verdedigd, welk blad tevens den minister heftig aanvalt. Wat het ministerie betreft, dit heeft besloten zieh aan yerdere brieven der bissohoppen niet meer gelegen te laten zijn, niet eens de ontvangst er van te berichten, maar door tussehenkomst van den nuntius zich opnieuw bij het Vatieaan te beklagen en de bemiddeling van dit laatste in te roepen, verklarende dat zoo in de houding der prelaten geen verandering komt, deze voor het hof van cassatie zullen vervolgd worden. RUSLAND, Te Kièw is geopend het congres van den Bond van het Russische volk. Er waren 500 leden aanwezig. Het congres zond een telegram aan den czaar, waarin verklaard wordt, dat de autocratie het eenige middel is ter versterking van het Russische r en ter bevordering van de welvaart van zijner majeateits onderdanen. In een aan minister-president Stolypin gezonden telegram wordt gezegd, dat de invoering der kijgswet en het bevel, dat geen ambtenaren van den staat tot oppositie partijen mogen behooren, door den Bond wordt beschouwd als het bewijs, dat de ministerpresident den strijd tegen de revolutie met krac t wil voortzetten. Op 30 dezer wordt verwacht afkon diging van een keizerlijk manifest, waarin een gedeeltelijke amnestie wordt verleend, de veidkrijgsraden worden afgeschaft en aan alle partijen vrijheid om te vergaderen wordt toegestaan. De prefect van Moskou heeft order gegeven voortdurend patrouilles rond de universiteit te laten marcheeren om oproerige samenscholingen uiteen te drijven. De gouverneur van Jekateri noslaw heeft gedreigd met het oog op een algemeene staking alle samenkom sten met wapengeweld uit een te zullen drijven en alle personen, die de vrijheid van arbeid belemmeren, voor den krijgs- t9 zullen stellen. In de provincie Tomsk grijpen de agrarische onlusten steeds om zieh heen de boeren hakken de bosschen om en niemand betaalt belas ting of hij moet daartoe genoodzaakt worden door de troepen, die geweldda dig huishouden. trekking van het ontwerp om het par ticulier landbezit om te zetten in staats- landbezit, keurde echter het gekozen middel af en wenschte onteigening toe te passen. De heer van Deventer was voor het ontwerp, mits losgemaakt van het plan van aankoop van Nanggoeng. De minister verdedigde het ontwerp ook wat den aankoop van Nanggoeng betreft. Een inwoner van Middelburg geeft onderstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prik kelende huiduitslag van groot belang is. De Heer L. de Yoogd, Oude Vlis- ïgscheweg C 156 te Middelburg, meldt ons Ik weet niet hoe ik u mijn dankbaarheid moet betuigen voor de voorspoedige genezing van mijn aam beien, waaraan ik reeds ruim twee jaar lijdende was. Tal van middelen en voor geschreven medicijnen werden hiertegen door mij gebruikt, doeh niets was er mij hielp, totdat ik in aanraking kwam met Foster's zalf, welke j onmid dellijk verzachting schonk en in zeer korten tijd was ik geheel en al van mijn lastig euvel bevrjjd. Het is thans geruimen tijd geieden, sedert ik uw zalf gebruikte en alvorens u te schrijven, had ik willen zien of mijn kwaal niet terug zou komen, doch ik kan open hartig zeggen, dat ik volkomen daarvan genezen ben, Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die LT goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's zalf bekomt, hetzelfde soort dat de heer de Yoogd gehad heeft. Zjj zijn te Ylissingen verkrijgbaar bij den heer A. O. Baniest, drogist, Le pelstraat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doezen, Notaris PAAP te Vlis- singenzal aldaar in het Koffiehuis „De Oude Vriend schap," aan de Korenmarkt, op rap," aa 's arestffs 8 uur, WEGENS STERFGEVAL, 1. het Huis en Erf te Ylissingen, aan de Kleins Kerkstraat, 153, groot 80 Centiaren. 2. het Huis en "Erf aldaar, aan de Pottonkade, H 65, groot 58 Centiaren. 3. het Huis en Erf aldaar, aan de Wagenaarstraat, I 68, groot 50 Cen tiaren. 4. het U uis en Lepelstraat, G tiaren. Erf aldaar, aan de 77, groot 58 Cen- zondering gered en het Tweevoudig Verbond mogelijk gemaakt dat een wereldoorlog had voorkomen. Daarvoor behoorde het officieele Frankrijk dank baar te zijn. De Paus was helaas door de Fransche monarchisten slecht ge- Per Telegraaf. 's GRAYENHAGE. Tweede Kamer. Heden werd voortgezet het debat over de eredietaanvraag van 5 ton voor den terugkoop van particuliere landerijen op Java, beginnende met het landgoed Nanggoeng voor 2.6 ton. De heer Malefijt bestreed het ontwerp, waar niet vaststaat dat daarin het juiste middel gelegen is om op de landerijen tot een beteren toestand te geraken. Ook de prijs voor het landgood Nang goeng was hem te hoog. De heer IJzerman, hoewel een voor stander van onteigening als een gene- ralen maatregel keurde in afwachting daarvan het ontwerp als een aanvangs- maatregel goed. De heer Troelstra, toejuichende de 5. het Huls en Erf aldaar, aan het Lange Groenewoud, G 28, groot 1 Are, 35 Centiaren. 6. het Huis en Erf aldaar, aan de Lange Zelke, F 137, groot 57 Cen tiaren. Te bezichtigen daags vóór- en op den verkoopdag, van 1012 en 24 uur, op vertoon van Toegangsbewijs met meerdere inlichtingen, verkrijgbaar ten Kantore van genoemden Notaris PAAP. TE HUUR, zoo spoedig mogelijk te aanvaarden. Te bevragenBadhuisstraat 33, bij den Heer HENDRIKSE. een BDVEMHUIS, voor eon klein gezin, het liefst in het centrum der stad en een huurprys van 14.niet te boven gaande. Brieven onder letter X, Bureau dezer Courant.

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 3