NG: ISÏER Ho. 244 44© Jaargang. rang, OS1TIE e r d i e n. erken. rd« re bij. ad. en EVER Bols J R Gemeente bestuur. Gemeenteraad van Ylissingen, FEUILLETON. ON, r 0O. t .L. 15.60 1-- 1.2S l.So 3.10 1.80 1.70 1.10 met eerste taohel- en ©a Merken. bevattende 5 ote Keuken. HIJSON, CS te Mid- alden. Aan- 2 No .7 9.27 :0 9,20 28 9,08 16 8.56 09 8.49 8.40 1:4 8.24 :>8 8.18 17 9.27 8.40 ;8 8.28 :5 8.25 ;0 8.20 8.15 BÖL>ÖE. 1006. 3 g)en 6,10 (c g) en 6, 40 :,45 ,10 0) f) 'ertrak van1 sen vm. 8,30' en Neuzen e en Neuzen April tot VLISMM.M HE COURANT Woensda: Prijs per (Iris maanasa jr ls8@0 Kam» pes plsi 2.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- 17 October» ADVSRTENTIËN 5 van i4 regels ƒ0.40» Voor eiken rege! meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clielié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag 19 October 1906, des namiddags ten half twee ure. Beëediging en installatie van nieuw gekozen raadsleden. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Te verleenen ontslagaan den heer M. J. ïïemmekam als secretaris» rentmeester van het Gasthuis en als secretaris-penningmeester van het alge meen armbestuur. ,]j._ "Benoemingen f li- van èen lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Aanbeveling 0. van Munster en W. F. de Kee.de. 2. van leden in het stembureau voor de a.s. verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. E. Te behandelen punten 1. Verkoop van gemeentegrond.. 2. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres van M. de Zeeuw c. s. betreffende herziening der verordening regelend» de jaarwedden van het onderwijzend personeel. 3. Idem tot herziening der verorde ning op de algemeene begraafplaats en op de heffing van begrafenisrechten. 4. Idem tot verhooging van den borgtocht van den te benoemen secre taris-rentmeester vaa het Burger Weee buis, 5. Idem tot vaststelling eener in structie voor den controleur voor den hüoföelijken ó'iïftiag fin tel gedistilleerd. 6. Idem tot het toskannen van sub sidie aan „Hulp in Nood" voor het verstrekken van voeding en kieeding aan arme schoolkinderen. 7. Idem tot wijziging van art. 1 der verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag. 8. Idem tot het verleenen van sub- sidies aan instellingen van weldadigheid. 9. Idem tot vaststelling der begroe tingen voor 1907 van a. het Burger weeshuis, b. het Gasthuis, e. het alge meen armbestuur, d. de Kamer van Koophandel, e, de gezondheidscommissie. 10. Idem tot vaststelling der gemeen- grooting voor 1907. KENNISGEVING. Aanbesteding Brandstoffen. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat de aanbesteding Wn brandstoffen ten dienste der ver- achillende gemeente-administratiën, der ickolen enz. ta Vlissingen, niet op 19 October 1906 zal plaats hebben doch «ader is bepaald op Eat@S't1mg 2$S Oes'alben* 1906 des ereoftmiü" u.) Zij lag een oogenblik stil en zei toen •eer: „O, waarom hob ik toch gedron- jra Ik zag hoe kwaadaardig haar 'lik was, toen zij mij het drinken :°ereiktehet brandde mij op da tong. w ik had zoo'n hevigen dorst 1" jWie gaf u te drinken vroeg de lokter, wiens haar te berge rees van afzetting. Zij 1 zij I ze heeft mij het «snoer ontstolen en mijn zoon 1 Zij wil alles hebben. Maar dat 1 ik niet 1 Zij zal niet op mijn taf dansen 1 Mijn zoon zij olentine heeft mij vermoord 1" Baar stem verzwakte, maar men kon 'Merken, dat haar gedachten nog waren. Zij zag zichzelve in de liggen, haar zoon stond er bij schreiendoch daar keerde hij zich slags ten 11 ure, ten Raadhuize. Viissingen, 16 October 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTEVEEN. Abonnements-Advertentiën op zeer voorcleelige voorwaarden. HINDERWET. om en wendde het oog op het meisje, dat met gehuichelds tranon in de oogsa en een triomfeerend lachje om de roode lippen binnentrad. Zij had haar doel bereiktalles wat mevrouw Rechling bezeten had, behoorde nu aan haar toe. Zij ontving dat alles uit de hand van haar verblinden zoon, die de moordenares van zijn mosder als meesteres zijn huis binnenvoerde. „Ik wil niet sterven 1" kreet zij nogmaals. „Weg, weg, laat mij er uit. Ik moet narr het gorecht. Zij moeten haar gevangen zetten, haar laten ont hoofden „Mevrouw", vroeg de dokter bedaard, „van wie spreekt u toch „Van Valentine mijn gezelschaps juffer zij - heeft mij vergift gegeven in bessensap Zij stamelde, doch sprak toch met vaste overtuiging. „Dokter, zij spreekt wartaal", fluister de Minna, en Louise knikte ten teeken van haar instemming met die meening. „Neen, haar verstand is nog helder", antwoordde de dokter vol afgrijzen. Op dit oogenblik trad de huieknecht binnen met het geneesmiddel, dat de apotheker had gereed gemaakt. De Verleende vergunning tot het plaatsen van een gasmotor, Burg. en Weth. van Viissingen gelet op art. 8 der Hinderwet brengen ter algemeene kennis dat bij hun besluit van heden ver gunning is verleend aan M. P. GLERUM tot het oprichten en in werking brengeG van een gasmotor van hoogstens zes paardenkrachten, in perceel I 164, gelegen aan de Lange Walstraat. Viissingen, 16 October 1906, Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Geneeskundig Staatstoezicht. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Djeddah is opgeheven. Viissingen, den 16 October 1906. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. ÈimÉMÉèén Melen j ,1 Sa Rïjksmiddelsn. Mei slechts f 27,000 is da opbrengst j van 's Rijks middelen over do maand j September van dit jaar gebleven ba- j naden dia van da gelijknamige maand j van 1905. Werd in de afgeloopen maand ontvangen f 12,056.497,361/a, in Sep- j tember van verleden jaar was de op- S brengst f 12,083,188,58. Bij vergelijking van de twee genoemde j maanden valt het op, dat er zich over j het algemeen geringe verschillen ver- 1 toonen. Alleen de suiker-aceijna gaf een aanzienlijk bedrag meer, nl. f170,000, f waartegenover echter een mindere ont- vangst staat op het gedistilleerd van f117,000 en op de successierechten van f 66,000. De verdere rubrieken nagaande, blijkt dat de grondbelasting' f63,000 meer opbracht en het personeel f 41,000 minder. De bedrijfsbelasting bracht slechte f1000 meer in de schatkist, msar de vermogensbelasting f 48,000 meer dan verleden jaar. De invoerrechten gaven f 39.000 min der, de wijnaccjjns f 10,000 meer, het zout f3000 en het bier f7000 minder, doch hot geslacht f 13,000 meer dan in September 1905. Bedroeg de opbrengst van de ting op gouden en zilveren werken een kleine f 3000 meer, de zegelrechten leverden f 42,000 minder, de registra tierechten f 30,000 minder, de hypo theekrechten f 5000 mirder en de do meinen f 9000 minder sp. De posterijen gingen weermet f13,000 vooruit en de rijkstelegraaf met f 6000, terwijl bij de loodsgelden een stijging valt te eonstateeren van f 8000. Tot bijzondere opmerkingen geven deze cijfers dus geen aanleiding. De opbrengst over de eerste drie kwartalen van dit jaar stellende naast die van gelijk tijdperk van 1905, blijkt dat dit jaar uitsluitend de sucoierechten minder hebben opgebracht en wel het hooge bedrag van f616,000. We kun nen de f 500 die op de Staatsloterij minder werden ontvangen, hier buiten rekening laten hoewel nog dient ver meld, dat dit jaar voor het recht op de mijnen nog niets werd ontvangen, terwijl dit verleden jaar ruim f 10,000 was. In genoemd tijdperk werd alzoo meer ontvangen op de grondbelasting f 96,000, het personeel f334,000, de bedrijfsbe lasting f 748,000, de vermogensbelasting f 238,000, de invoerrechten f 534,000, de suikeraccijns f1,391,000, de wijn accijns f 58,000het gedistilleerd f 358,000, de zoutaecijus f29,000, de accijns op bier en azijn f 22,000, die op het geslacht f 316,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 28,000, de zegelrechten f127,000, de registra tierechten f 292,000, da hypoteekreeh- ten f26,000, de domeinen f21,000, de posterijen f' 336,000, ds rijkstelegraaf f 192,000, de jacht- en vischakten f 4000 en de loodsgelden f 180,000. In den voorsprong op verleden jaar is dus door de maand September geen noemenswaard verschil gebracht. Werd over de eerste negen maanden van 1905 ontvangen f 108,034,514.131/ll, het totaal over hetzelfde tijdperk bedroeg dit jaar f112,735,041.97%, zoodat we nog 14,700,527.84 op het vorig jaar voor uit zijn, („N. Ct.") Suecêssiebslastrag. Verschillende organen hebben bezwa ren geopperd tegen het aangekondigde ontwerp tot verhooging der successie belasting. De „Stichtsehe Ct." motiveert haar bezwaren als volgt Er wordt reeds een aanmerkelijk be drag 'sjaars aan successiebelasting be taald in de laatste vijf jaar ruim veer tien millioen. Dit bedrag zal na aan neming vaa dit wetsontwerp stijgen tot vijftien en een half millioen. Vijftien on eon half millioen Neder landse!) kapitaal zal jaarlijks vernietigd worden. Want de successiebelasting werkt kapitaalvernietigend. Zij wordt geheven van het kapitaal, dat bij overlijden van den een op den ander overgaat. Dat deel van het kapitaal, dat aan successie- dokter roerde het in een glas water en liet de zieke drinken. Met angstige blikken keken de omstanders toe. Op zija gelaat was duidelijk te lezen, dat hier alle meuschelijke hulp te vergeefs was. Zij scheen nu kalmer, maar dit duurde niet lang. Nog eenmaal richtte zij zich op. „Mijn zoon", kermde zij, „mijn Koenraad Valentine heeft - mij vergiftigd." Zij keek wild in het rond, terwijl haar handen in zenuwachtige trekkingen over de dekens heen en weer vlogen. „Geloof het niet, dokter", fluisterde Louise, „de juffrouw is een engel", doch hij gaf haar een wenk orn te zwijgen, de laatste oogenblikkan naderden. Plotseling verdwijnt de roode kleur van de wangen der zieke, zij wordt doodsbleek. „Koenraad. Koenraad stamelt ze nauwelijks hoorbaar. Haar hoofd zinkt naar achter. Haar ledematen trillen, haar lippen trokken aanhoudend. Nu volgt een zucht een uitrekken van het lichaam mevrouw Rechling is dood. De keukenmeid knielt en mompelt een gebed onwillekeurig volgt Minna voorbeeld. Met gevouwen handen belasting betaald wordt, vloeit in 's rijks schatkist en wordt voor de jaar lij ksche uitgaven van den staat gebruikt het is dus als kapitaal verloren. Dit is de groote schaduwzijde van dit soort van belasting en daarom is zij ons inziens ten eenenmale af te keuren en is het een bewijs van slechte financieele politiek, indien door de re geering verhooging van de successie belasting wordt voorgesteld. Slechts dan wordt dit kwaad geneu traliseerd, indien de staat de uit deze belasting getrokken inkomsten aanwendt voor productieve werken. Het vernietig de particuliere kapitaal kan dan later ten goede komen aan de gemeenschap. Wordt hot echter gebezigd voor niet productieve doeleinden, dan big ft het nadeelige gevolg bestaan. De Staat, die door middel van de successiebelasting gewone aiet-productieve uitgaven wil bestrijden, handelt even onverstandig als de kapitalist, die zijn vermogen opeet. Indien men de opbrengst van uitgelote effecten niet weder belegt, maar verteert, teert men in en handelt men onverantwoordelijk. Het komt ons voor, dat ds regeering evouzoo onverantwoordelijk handelt, immers het doei, waarmede zij de ver hooging van de successiebelasting voor stelt ie, uit de opbrengst ten deele te dekken de koeten van de zieate-, inva- liditeite- en ouderdomsverzekering, alle improductieve uitgaven. Ia stede van maatregelen te nemen om de draagkracht van de bevolking te versterken, gaat deze regeering de draagkracht van het volk verzwakken, door het Nederland- scke kapitaal voor een deel te vernie- Da arbeidende klasse zal slechts schijnbaar daardoor worden gebaat. „Weliswaar zullen de gelden voor de zoo noodigs sociale maatregelen worden verkregen, doch tot welken prijs Zal niet spoedig door de verhooging der directe belastingen de koopkracht af nemen, zullen niet velen enkele dienst boden afschaffen, minder laten verdie nen, zich minder luxe artikelen aan schaffen f Velen, die van een vast in komen leven moeten, zuilen hun uit gaven mosten beperken, als ze meer belasting moeten opbrengen, De mid denstand zal natuurlijk het gelag moeten betalen. De arbeiders krijgen tenminste nog de penaionneering, maar de onge lukkige middenstand moet meer betalen en zal minder verdienen." Staatsloterij. Da „Standaard" schrijftHet doet te zien, dat de justitie strenger hst spel begint op te treden,'; alleen, zoo het Kabinet hiertoe het initiatief nam, stuit men op de contra dictie, dat het wetsontwerp om het Staatsspel af te schaffen werd ingetrok ken, zonder zweem van belofte, dat een gewijzigd ontwerp, van gelijke strek te wachten is. staat de dokter aaa het hoofdeinde, de huisknecht aan het voeteneinde van het sterfbed. Zij gevoelden alleen de majes teit van den dood, die in dit plechtig oogenblik alle gedachten aan andere dingen doen ophouden. Voor haren ondergang breekt de zon nog eenmaal door de wolken en zendt haar gouden stralen door het hooge venster in de sterfkamer. Zij speelt op het Saksisch porseleinen servies op de tafel, op ds kristallen flacons van de toilettafel, ea op het veelkleurige Turk- sche tapijt, dat de vloer bedekt. Haar stralen geven een bedriegelijken schijn van leven aan de trekken van de ont slapen eigenares van al het schoons hier. De arme beklagenswaardige daar ligt zij den laatsten adem heeft zij uit geblazen en niemand was daar om haar de oogen.te sluiten, dan haar dienstboden en da dokter, die haar behandelde. Dokter Schmidtlein was de eerste, die zijn gewone gemoedsgesteldheid herkreeg. Hij liet zich een wit linnen doek brengen, bond die om mond en kin der doode, drukte haar de oogen toe en bedekte haar gelaat met een sluier. Vervolgens wenkte hij den huisknecht en de beide meisjes hem in We weten wel, dat 't zeggen is, dat juist het eerlijke Staatsspel dienst moet doen als bliksemafleider om aan 't on eerlijke spel afbreuk ta doen maar 't hoeft geen betoog, dat zulk zeggen geen steek houdt. Wat de natie sterkt in het besef dat men zijn brood zal eten in 't zweet zijns aanscbijnsdat arbeid, dat in spanning, dat energie het geboden middel is, om in zijn nooddruft te voor zien en dat elk grijpen naar geld in speculatie da spanveer van het natio nale leven verzwakt. Door zelf te spelen, tot spelen uit te lokken, en van het spel profijt te trekken, stelt nu de staat, de overheid, zich aan deze verkeerde praotijk mede plichtig, en sanctioneert ze het spel. Neemt er het odium van weg. En kweekt alzoo zelve den verkeerden hartstocht aan, waarvan ze de uitwer king justitieel poogt te keer te gaan. Zulk justitieel optreden lijkt op brok werk. Zelve speelt de overheid en wint er zes ton 'sjaars mee. Vrij woelt de beursspeculatie. Zelfs vreemde loterijen slaan hier haar slag door middel van de rijkspost. En daarom blijft het o.i. eisch, dat ook dit Kabinet aan het Staatsspel een einde make. Vond men het vorig ont werp te slap, dat men met een straffer kome. Stil zitten, en voort spelen, gaat in geen geval. De „N. R. Ct." meldt dat weldra van de hand van dr. Kuyper een ge schrift zal verschijnen over Kerk en Staat, doch de „Asser Ct." verneemt van haar Amsterdamschen correspon dent dat bij de firma, die geregeld be last is met de uitgave der werken van dr. Kuyper, van zulk een geschrift niets bekend is. Het „Huisgez." verneemt, dat de minister van landbouw zeer spoedig komen zal met een wetsontwerp tot instelling eener commissie van enquête naar de toestanden in den handeldrij- venden en industrieelen middenstand. Verder, dat het Kamerlid van Idsinga van plan is een scherpe critiek te le veren op de legertoestanden. Vrijzinnigs Prspaganda-vsreenigingsa. De bond van Vrijzinnige Propaganda vereenigingen hield Zondag te Dord- recht een huishoudelijke vergadering. Een viertal nieuwe vereenigingen werd tot het lidmaatschap van den Bond toegelaten. Als voorzitter van den Bond werd herkozen de heer G. Polak Da niels te 's Hage, tot bestuurders werden benoemd de heeren H. Iburg Hzn. te Rotterdam, en W. Koster te 's Graven- De vergadering sprak o. a. als haar meening uit, dat da aangesloten ver eenigingen bij verkiezingen geen onge- teekende strooibiljetten moeten versprei de aangrenzende kamer te volgen. In de nabijheid der doode wilde bij de zaken niet aanroeren, die besproken moesten worden. „Wanneer kan mijnbeer Reohling hier zijn luidde zijn eerste vraag. Hendrik keek op de pendule. „Van avond nog, als wij hem dadelijk een telegram zenden." „Bezorg mij dan het noodige om te schrij ven 'k zal een telegram opstellen, ge moet het onmiddellijk naar het telegraafkantoor brengen", sprak de dokter en trad naar de schrijftafel, die Minna hem aanwees. Op een gereed liggend velletje papier schreef hij „Mevrouw Rechling ernstig ziek. Kom onmiddellijk hier. Schmidtlein." Hij reikte het papier aan Hendrik toe, maar zeide tegelijkertijd „Biijf nog even hier, ik heb iets met u drieën te bespreken. Hoe komt het dat ik juffrouw Zier bier niet ontmoet „Sedert eergisteren is zij hier niet meer 1 Er is een heftig tooneel voorge vallen", antwoordde Minna. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1