Zaterdag 13 October. Gemeentebestuur. faenMdsGk kricMea. FEUILLETON. Ho, 241. 44e Jaargang. 1906. VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.80» "ftaaoo p® jposl 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- .ADVERTENTIE!van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege: meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote lettel'® en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. genr TeleplioointiiiiMei' 10= Abonnenients-Advertentiën ©p zeer voordeeiige voorwaarden. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde le suppletoir kohier van den hoofdeliiken omslag voor het jaar 19Ü6. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1906, na door Gedeputeerde Staten »an Zeeland bij hun besluit van 5 Oc tober 1906 no, 40 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den •ijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing neasrgelegd. En is hiervan afkondiging geschied, raar het behoort, den 12 October 1906. Burg. en Weth. voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEYEEN. Se legislatiefs machine. Er wordt vaak geklaagd over den uiterst tragen gaag der wetgevende machine ten onzent. De meest een- i wetjes hebben jaren noodig eer ze het „Staatsblad" bereiken. De daarvan zoekt men vooral in langdurige behandeling door de Tweede Kamer. Nu, dat draagt er stel lig toe bij, maar er zijn andere rede nen, Een schrijver in de „Stand.", ken- aan zijn stijl als de man die gaarne morden als „overmits" gebruikt, en io blijkbaar van ervaring spreken mag, eft nu enkele motieven opgesomd die vertraging en de ongenoegzaamheid »n onze wetgeving verklaren. De wet- die tot stand komen, voldoen niet, hij. Gevolg daarvan is dat alles p losse schroeven komt te staan, dat wijziging noodig wordt en de erbied voor de wet vermindert. Dat ivovmogen om goede wetten tot stand brengen hangt niet aan de partijen ok dit Kabinet „doet druk aan Staats- onnuissies" ter voorbereiding van wets- En dat komt doordat de te onzent „in haar departe- enten niet beschikt over een „up to tie' inrichting om degelijk voorbe wetsontwerpen van eenigen om- bij de Staten-Generaal ter tafel SBgen", Dat verwondert den schrjj- tr sistde minister moet zich tot et de kleinste details inlaten, wat tijdroovend is, en hem belet zelf 1 wetsontwerp uit te werkenhij slechts de hoofdlijnen aan, maar ambtenaren moeten uitwerken en 'et daarna neemt de minister het leverde werk onderhanden «Ei, alB ge zelf het ding bij den naam noemt, ja, ge hebt mij telen i" ge het mij zulk een schan- beleediging aan te doen kreet terwijl zij ontsteld naar de der kamer keekals haar vader siukkigerwijze iets gehoord had, dan er een ongeluk gebeuren. Gestolen is gestolen, ge moogt nu wie ge wilt", zei mevrouw Reehling, 'euw boos wordende. „De schande nog grooter wanneer zoo'n het doet, die zich altijd zoo 'naam heeft aangesteld. Laat u dus en ontken niet langer. Geef het "Willig terug, anders zal de politie huiszoeking moeten doen." U Wil hier zeker een tooneel op- zooals in de romans voorkomt, „Neem nu, gelijk onder het vorige kabinet bij binnenlandsche zaken, een minister die bijna onafgebroken voor de Kamer staatdaardoor zijn dag kwijt isdan de administratie heeft af te doendaarna nog soms viermaal in de week den ministerraad moet bijwonen'; en voorts zioh voor het debat van den volgenden dag beeft voor te bereiden en reken dan zelf uit, hoeveel, of liever hoe weinig, tijd er voor kalme, rustige bestudeering van de ingediende concep ten overblijft. Maar ook de ambtenaren staan voor een onmogelijke taak. In België b.v. heeft men in elke afdeeling twee sectiën. De ééne administratief, de andere legis latief, Maar zelfs die onderscheiding kent men ten onzent niet. Het is de zelfde ambtenaar die eerst druk bezet is met de administratieve afdoening van zaken, en die dan, meest thuis, in de avonduren, zich aan het eonci pieeren van nieuwe ontwerpen wijden kan. Daar bomt bij, dat de traktemen ten van deze ambtenaren zóó laag zjjn, dat de mannen van eersten rang zich zelden aanmelden. Zij toch kunnen op ander terrein veel beter positie ver krijgen. 8 Daardoor kan de geleverde arbeid niet „first rate8 zijn. En dan, een groote wet sleept stellig over twee kabinetten, eer zij bjj de Staten-Generaal komt, Ter verklaring hiervan geeft de schrij ver de geschiedenis van zoo'n ontwerp eerst een plan, dan een enquête, eer de aigemeene lijnen kunnen worden vastgesteld 't plan wordt uitgewerkt, andere betrokken departementen onder zoeken dat ook, die 't eerst na vier maanden terugzenden 't wordt bespro ken, nieuw overleg leidt tot omwerking, 't gaat naar den ministerraad wat tot nieuwe wjjzigingen aanleiding kan ge ven. Met dat al is licht een half jaar gemoeid, waar dan nog een half jaar bij komt voor 't onderzoek door den Raad van State nu volgt een derde herziening, met een rapport van soms over de 100 bladzijden aan de Konin gin, wat weer drie maanden vordert „En overmits nu bij de Staten Generaal, in beide Kamers, de schriftelijks en mondelinge behandeling van een groote wet ten minste twee jaren vordert, zoo volgt hieruit, dat zulk een wet reeds in het eerste jaar door het Kabinet gereed moet zijn gemaakt, om in de vierjarige periode tot stand te bomen. Dit nu is een volstrekte onmogelijk heid: In éen jaar kan geen departement een groote wet gereed hebben, en vooral niet in het eerste jaar, dat tijd neemt, eer de minister behoorlijk thuis is op zijn departement, en in het zaal zit." En dan komt daar nog bij „de zweep van buitendat rusteioos jagen van de publieke opinie, waardoor de kalmte en rust bij de voorbereiding teloor gaan om nu nog niet le spreken van de werkwijze der Kamer, die lang ophoudt en door geïmproviseerde amendementen, mevrouw Heeft u een ring c ander sieraad tusschen mijn kleeren gestopt onj mij van diefstal te kunnen beschuldigen en zoodoende uw zoon van mij afkeerig te maken. Neem u in acht mevrouw, de gevolgen zouden op uw hoofd neer kunnen komen." Met den mond en de oogen wijd open zat mevrouw Reehling sprakeloos, toen zjj deze woorden hoorde. Eindelijk echter riep zij „Maar dat is een weergalooze onbe schaamdheid 1 Wilt ge op die manier de rollen omkeeren Mij te verdenken, dat ik iets uit een roman wil vertoonen Dat gaat alle perken te buitenZou ik me aan uw kleeren vergrepen heb ben Zij snakte naar lucht en zweeg even. „Maar nu ben ik het moedel" „Ik ook I stiet Valentine uit. „Ik moet u herinneren, dat gij in mijns vaders huis zjjt." „Ronduit gesproken", hernam me vrouw Reehiing, „bedoelt u daarmee, dat ik moet uitkijken, waar het gat van de deur is, Nu, met het grootste genoe gen, want het is hier in dezen salon moorddadig koud, en mijn rjjtuig wacht reeds lang genoeg. Maak dus voort en geef mij het halssnoer soms ter zitting pas ingediend, beate ontwerp bederft." het Staateommissie voor den Middenstand. Ia de gisteren gehouden vergadering van de Staatscommissie, "oor den Mid denstand werden de ledèu Meuwsen en Stoop door den voorzitter geluk ge- wenseht met de koninklijke onderschei- ding, hun te beurt gevallen. Het vraag stuk van het post giro en chèque-ver- keer werd geheel afgehandeld, eenige wijzigingen vastgesteld in de vragen lijsten voor de enquête in verband met de regeeringamissive. Ten slotte ging men over tot de aigemeene beraadsla gingen in zake het rapport van da sub commissie voor het vakonderwijs. önzs Vleet. Te Helder is een plaatselijke af deeling opgericht van de vereeniging „Onze Vloot8. Het bestuur werd uit 9 leden samengesteld. Voor dit jaar werd de minimum-contributie op f 1 bepaald. Vervroegde Winkelsluiting. Het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad waarbij met 23 tegen 21 stemmen besloten werd geen verplichte winkelsluiting in te voeren, geeft het „N. v. d. D.8 aanleiding tot de vol gende opmerking 't Wil ons voorkomen dat beide par tijen over den uitslag der stemming tevreden kunnen zijn. De meerderheid tegen de aluitingsverordeamg is zóó ge ring, dat de voorstanders hopen kunnen op de overwinning wanneer later de zaak nog eens aan de orde gesteld wordt en het denkbeeld ;an sluitings- dwang innaddeia neg meèr bekend en besproken is en men er zich meer ge meenzaam mee heeft gemaakt. De andere partij kan inmiddels even eens, en met nog meer recht, tevreden zijn met de overweging, dat we voor- loopig nóg gespaard blijven voor dezen nieuwen vorm van Staats- en stadsbe- moeiing en dat 't stellig nog eenigen tijd duren zal, voordat we zullen moe ten juichen, wanneer we in naam van de vrijheid van da vrijheid beroofd worden. Nu zal 't voor allen eene zaak van particulier overleg zijn om aan billijke grieven tegemoet te komen en te ver beteren waar verbetering mogelijk zal wezen. Volgens da „Tel." bestaat in Midden- standskringen te Amsterdam het plan om blijvend te ageeren tegen de even- tueele invoering van gedwongen winkel sluiting. Men wil hiertoe een definitief comité van winkeliers stichten. Waar in de bedoelde kringen de sluitingsdwang wordt bestreden, ontkent men echter geenszins da noodzakelijkheid om ten gunste van de bedienden wat te doen. Zoo is dan ook bij de Middenstanders „Het halssnoer f" viel Valentine in, „welk halssnoer f" „Doe maar niet of ge er niets van weet. Het paarlen halssnoer met diaman ten slot ge hebt er altijd zooveel zin in gehad „Het paarlsnoer I Dus ge beschuldigt mij, dat ik uw paarlsnoer gestolen heb „Waar zou bet anders gebleven zijn. Het is weg, en niemand anders had den sleutel van het kistje." Valentine stond voor haar en keek haar aan, alsof ze aan haar gezond verstand twijfelde. „Maar hoe is het mogelijk Mevrouw denk toch eens na Ge hebt zelf „Wilt ge me in het hoofd praten, dat ik u het halssnoer geschonken heb P" „Neen, maar wel wil ik u herinneren, dat ik het acht dagen geleden bij uw juwelier heb gebracht om er een kleine reparatie aan te laten doen, ik heb vergeten u het regu te overhandigen. Dat ligt nog in een lade van mijn naaitafel.8 Zij verwijderde zich een oogenblik en kwam met het regu terug. Bij het overreiken zeide „Dit verzuim is mijn eenige fout, mevrouw I" „Nu, ziet ge vel, go zijt toch eigenlijk het plan gerijpt, om een actie ten gunste van de arbeidsbeperking der personeelen eventueel te ondernemen of te steunen. Jhr. van Geen zal, na het hem op zjjn verzoek verleend eervol ontslag als luitenant ter zee le kl. en de daarmede gepaard gaande eervolle ontheffing als Hr. Ma. adjudant, als particulier secre taris van de Koningin aan den dienst van Hr. Ms. Huis verbonden big ven. Jeugdigs korporaals, In eene circulaire aan de diyieie- eommandanten, zegt de inspecteur der infanterie o. m. bet navolgende „Hoewel de van het instructie-bataljon bjj de regimenten infanterie overge plaatste korporaals reeds bij hunne aan komst bij het regiment tot op zekere hoogte geweiid zijn aan het dragen van den volledig bepakten ransel, daar zullen naar het ook mij voorkomt onder de jeugdige korporaals meermalen zijn, voor wie een geregeld medewerken der oefeningen met volledig bepakten ransel te zware eisehea zou stellen aan hun physiek". Het is daarom ds wensoh van den inspecteur dat de commandanten der compagnieën, waarbij zoodanige korpo raals zijn ingedeeld, ook in deze, hunne bijzonders aandacht vestigen op die jeugdige militairen en dat zij in die gevallen, waarin daartoe aanleiding be staat, het daarheen zullen weten te leiden, dat, in overleg met den militairen geneeskundigen dienst, aan die jonge lieden de in verband met hun leeftijd en lichaamsbouw noodige faciliteiten in zake het medevoeren van uitrusting stukken bjj oefeningen worde verleend. Aardrijkskundig onderwijs. Presidente en secretaris van het hoofdbestuur van de Vereeniging OobI en West hebben den minister van bin nenlandsche zaken een adres aangeboden waarbij wordt betoogd, dat bij de ove rigens algemeens zorg der regeering voor het onderwijs, met de kennis van Indië in het geheel geen rekening wordt gehouden. Adr. bepleit verbetering, door aan de rijksinrichtingen voor middelbaar onder wijs bij voorkeur geen benoeming van een doctor of eandidaat in de Neder- landsche letteren tot leeraar in de aard rijkskunde meer te bekrachtigen, tenzij hij, naast zijn officieel bewijs van be voegdkeid, ook een bewijs van werke lijke kennis kan overleggen. Verdei' wordt den minister verzocht, het daa-rheen te leiden, dat er een wijziging plaats habbe in de desbetref fende wetsartikelen, waardoor de doctor (eandidaat) in de letteren verplicht wordt tot de noodige studie in de aardrijks kunde, om bevoegd verklaard te worden cum effectu civili tot het leeraarschap in de aardrijkskunde en in eenigen door zelf de oorzaak van mevrouw Reehling. set geval", zei Hoe kon ik denken „U kon niet anders denken, dan dat ik een dievegge ben. Ga hadt den bru talen moed hier te komen en mij op afschuwelijke wijze te beleedigen, en nu durft ge nog zeggen, dat ik de oorzaak van dit alles ben Dat ghat alle perken te buiten dit is niet te verontschuldigen riep Valentine doods bleek haar oogen schoten vuur en haar gelaat toonde iets wreedaardigs. Mevrouw Reehling gevoelde zich lang niet op haar gemak. „Maar, juffrouw, juffrouw, denk toch eens na", stamelde zjj. „Dwalen is immers menschelijk." „Neen, uw dwalen wasonmenschelijk" antwoordde Valentine. „Weg, zit ge daar nog? Wat wilt ge nog hier Wg hebben niets meer met elkander uit te staan 1" Met een gebiedend gebaar wees zij naar de deur, Op dat oogenblik dacht zij er niet aan dat die vrouw de moeder wa3 van den jonkman, dien zij bemindezij dacht er niet aan, dat slechts twee deuren haar scheidden van haar vader, voor wien elke hevige aandoening doodelijk kon zijn. Zjj was den minister vast te stellen vorm een bewijs van bekwaamheid in dit leervak beeft te geven, zooals dit met de overige vakken in het doctoraat begrepen de Nederlandsche taal en letteren, en de geschiedenis mede het geval is. Vereeniging voor de Zeevaart. Op de vergadering dezer vereeniging, gehouden onder presidium van den heer C. Vreede, werd het periodiek aftredend bestuur wederom herkozen. Bijzonder dankbaar werd besproken de Koninklijke benoeming eener Staats commissie, aan wie de voorbereiding van wetsvoorstellen was opgedragen ter zoo veel doenlijke voorkoming van zeeram pen, tengevolge waarvan Nederland zjjn staatszorg over de levens en eigendom men zijner burgers ook ter zee zaï uitstrekken geljjkerwija zulks reeds door andere landen was geschied. Onder dankbare verwijzing naar hetgeen reeds daaromtrent ook in Ned.-Indië bestond, besloot de vereeniging zich tot den minister van koloniën te wanden, met het verzoek, zijns belangstellende aan dacht te willen blijven wijden aan eene meerdere uitbreiding der thans daar nu bestaande maatregelen. Vlissingen^ 12 Oct Het provinciaal watersnood-comité roept, bljjkens achterstaande advertentie, allen die schade leden tengevolge van den watervloed van 12 en 13 Maart en die van hun schade nog geen opgaaf hebben gedaan, op, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het prov. comité, onder opgave van uitge- gebreide aanwijzigingen der door hes geleden schade. Wij wijzen belanghebbenden er op dat deze opgaven vóór 1 November bjj het eomité moeten zijn ingekomen. Benoemd tot lid der vereeniging „Zeevaartschool" de heer O. A. Domi nions, inspecteur van het loodswezen in het 6e district, oud-commandant van den marine-machinistencursus te Helle- voetsluis. Bij het Belgisch loodswezen alhier zijn de volgende loodsleerlingen be noemd tot hulploods L. F. Debra, C. T. T, Biüiaert, P. L, Coene, P. L. Velghe, V, M. G. Goormaehtig, E. Ma jor, H. A. Everaerts, R. L. Vanmasseu- hove, J. B. E. Verstraete, A. N, J. 't Jaeckx, A, H. F. Carre, E. C. Veriodt, A. P. Luijens, A. L. Debrae, L. A, Minneoré, J. C. Calcoen, M. A. Vileyn, A. E. E. Demoor, P. J. Bulteel, J. G. Block, E. J, Vandenkerckhove en E. J. Borgers, Van de Zeevaartschool alhier zjjn geslaagd de heeren J, Bakker, te Halder Doch mevrouw Reehling verroerde zieh niet. Was het toe te sehrjjven aan den opgewonden toestand, waarin zjj den geheelen dag en in 't bijzonder dien voormiddag verkeerd had, of aan den schrik over haat misgreep, of aan Valentine's optreden P Wij weten het niet, doch genoeg, da sterke vrouw voelde zich een onmacht nabij. Zij maakte nog een beweging om haar fluweelen mantel van haar schouders te rukken en zonk toen achterover, „Water, drinken mompelde zij. Een paar seconden stond Valentine nog zonder zich te roeren en liet haar koude blikken op haar hulpelooze vijan din rusten. Toen keerde zij zieh om en verliet de kamer. Het duurde eenige minuten, eer zjj terugkeerde. Op een presenteerblad droeg zij een glas, dat voor drie vierden gevuld was met water, en een kleine, reeds ontkurkte flesch. Daaruit goot zij een donkerroode vloeistof in het water en reikte het glas aan mevrouw Reeh ling, die weer zoo var was bijgekomen, dat ze het zelf aan haar mond kon brengen. vc's'v; 1?

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1