1006. Donderdag 11 October. No, 239. 44o Jaargang. FEUILLETON, Gemeentebestuur, Van week tot week. BlJinealandsclie belichten Teleplioon nimmer 10. VLISSIMbSflIE COIIRANT. Prijs per drie maanden 1=80» fiaaoo (ïss jjüsê 1.50. Afzonderlijke nummers 5 eent. Men abonneert zich bij alie Beek- handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIÊN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. 6.) Doch om die onaangename gedachten van zich af te werpen zeide hij luid «Het ia toch wel lief van haar, dat zij je acht dagen lang aan mij guntwe vullen daar dan ook partij van trekken, je moet mij maar veel voorlezen en dan utoet je nog eens die mooie stukken van Beethoven voor mij spelen en eenige liederen van Mozart en Weber voor mij Hogen. Ik hoop, dat onze oude rammel kast er niet valsch bij klinkt. Hij wierp een blik op de piano aan den wand tegenover hem, waarnaast een oud muziekkastje stond, Zoo zag hij de 'ohaduw niet die over het reine voorhoofd vloog, hoorde hij de zucht niet, die aan eaar boezem ontvlood. Adolf heeft beloofd van avond bij oss te komen", zeide zij toen. »Yan avond alweer vroeg de BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deze gemeentei dat van af Donderdag 11 October e. k. tot en met Woensdag 24 Oct. d. a. v. uitsluitend ter gemeente secretarie (Grif fie) iederen werkdag van des vooraiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordtj dat ingeschreven kunnen worden zijdie het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den len November a.s. en eindigen den lsn April da.v. i Zij vestigen voorts de aandacht op de j navolgende artikelen der„Verordening 1 tot regeling van het herhalingsonderwijs 1 in de gemeente Vlissingen." j Artikel 1. In deze gemeente worden ten minste twee afzonderlijke herhalingscur- I sussen in verschillende openbare school- gebouwen gehouden, één voor jongens en j één voor meisjes, teneinde hen, die het gewoon lager onderwijs hebben doorloopen, in de gelegenheid te stellen tot bevesti ging en voortzetting van bet geleerde in de vakken, die voor het maatschappelijke leven van groote waarde zijn te achten. Indien daaraan behoefte blijkt te be staan kan het getal cursussen worden vermeerderd. Artikel 3. De vakken waarin onderwijB wordt gegeven, zijn a. voor jongens de Nederlandsche taal, het rekenen, ae kennis der natuur- en de handelsaardrijkakunde. b. voor meisjesde Nederlandsche taal, het rekenen, de kennis der natuur en de nuttige handwerken. Artikel 6. Het onderwijs wordt gegeven: a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdagen Vrijdag, des avonds van 6 tot 8 uur b. aan den cursus voor meisjes op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. Ouders en voogden worden er op attent gemaakt dat de herhalingscursussen van veel belang zijn voor jongelieden die zich willen voorbereiden voor kleinhan del en winkelnering. Vlissingen, den 10 October 1906. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Zoo royaal mogelijk wordt Cuba door de Yereenigde Staten ingeljjfd. Excu seer 1 't Moest eigenlijk wezen tot rust gebracht. Maar wanneer wij zien dat voortdurend meer Amerikaansche troe pen het reisje naar het mooie eiland maken, dan is het niet te verwonderen, wanneer men zich eens Iaat verleiden tot het bezigen van een groot woord. Trouwens, ook op Cuba, waar de op standelingen hoegenaamd geen verzet aan den dag leggen, vraagt men zich niet zonder verbazing af, met welk doel al die soldaatjes komen. Misschien zullen we 't spoedig weten want met 03n vervaarlijke snelheid worden de zaken geredderdmaar die royaliteit is toch verdacht. De vreemde onder danen worden schadeloos gesteld, voor zoover zij door den opstand schade ge leden hebben en niemand behoeft be vreesd te wezen dat hij er met ge scheurde kleeren afkomt. Later komt natuurlijk de rekening thuis en dan kon het wel eens blijken, dat goede raad duur is. In Rusland is deze waar overigens nog duurder en Z. M. de Czaar, van zijn uitstapje in de Finsche wateren teruggekeerd, zal overvloedig gelegen heid vinden, zich wat onledig te hou den met den financieelen toestand van zijn rijk, die allertreurigst is, zoo goed als al het andere. Den elfden dezer zouden de hooge reizigers op Peterhof terugkeeren, van waaruit eiken avond zoeklichten de Finsche Golf verhelderden, om mogelijke aanslagen op het jacht te verijdelen maar er is niets verdachts voorgevallen en zij die misschien wat in het schild voerden, zijn netjes verschalkt, daar Z. M. vóór den tijd weer binnen was. Vreemd is het, dat men van het uit stapje geen gebruik heeft gemaakt om de keizerin en hare kleinen alvast maar in veiligheid te brengen waartoe het plan schijnt te bestaan. Wanneer de vorstin, die blijkbaar toch geen invloed ten goede kan oefenen, zooals waar schijnlijk is, zelve in gevaar verkeert om dingen waaraan zij geen schuld heeft, dan is zij te Darmstad, waar ook de Czaar de gelukkigste dagen van zijn leven doorbracht, heel wat beter. Is er één land, waar men behoefte heeft aan daden, in stede van woorden, dan is het zeker Rusland wel, en dat er wel menschen zijn die dit inzien, bewijst het voorbeeld van don edelman, wiens naam verdiende vereeuwigd te worden, indien men hem maar twee dagen kon onthouden. De bedoelde seigneur bezit vijf en dertig duizend hectaren grond, wat voor één mensoh belachelijk veel is, maar niet te veel wanneer er een goed gebruik van ge- luitenant, wiens voorhoofd zich rimpelde. „Die komt hier tegenwoordig eiken dag." Over Valentine's wangen vloog een vluchtig rood. „Ik dacht, dat zijn bezoeken u aangenaam waren, vader. U speelt toch gaarne een partij schaak met hem", zeide zij. De luitenant haalde de schouders op, en antwoordde„De mensch ia een slaaf van zijn gewoonteik geef vol strekt niet om Adolf en ik heb daar mijn goede redenen voor maar gedu rende den tijd dat hij in Berlijn vertoeft is hjj mij trouw komen bezoeken, dat ik bijna iets mis als hij 's avonds wegblijft. Ik dacht echter, dat hij van daag reeds hier geweest was ik dacht zijn stem te hooren, toen ik nog te bed lag," „Naar ik meen heeft hij voor tante Constance een boodschap gedaan, daar voor is hij er geweest." „Die twee hebben altijd wat met elkaar men zou denken, dat die oude nog een liefdeshistorictje aan de hand had", zei de luitenant lachend. Teen richtte hij zich plotseling op in zijne kussens en vroeg ernstig, bijna angstig „Valentine, mjjn kind, zeg mjj eens oprecht, hoe bevalt Adoif je maakt wordt. Hij wil nu zijn landgoed in stukken van minstens vier bunders ruim aan de boeren van zijn gouverne- ment verkoopen en wanneer de voor waarden nu maar redelijk zijn, zal daar- van ook wel gebruik worden gemaakt. "Wanneer alle groote grondbezitters zoo j deden, konden ze gemakkelijk alle gron den productief doen worden, nog genoeg voor zichzelf over houden en den altijd durenden hongersnood doen eindigen. Hongersnood moet wel vreeselijk zijn j in zulk een land, waarover de hel is I losgebroken en het roode en het witte J spook voortgaan te woeden. Vooral in het Oosten moet ontzettend veel gebrek heersehen en ongelooflijk is het opge geven aantal van hen die aan de el lende ten prooi zijn. En, het geld is op i Zelfs in Rusland komt er een einde aan. Het tegen woordig geslacht moet boeten, niet alleen voor zijne eigene zonden, maar ook voor die, reeds door zijn vaderen begaan. In den loop van het jaar moeten zeventig millioen roebels woeden uit betaald voor de hongerlijders, Japan vordert voor de kosten van onderhoud der krijgsgevangenen vijf en twintig millioen meer dan geraamd is. Het on derhoud van het leger kost bij den tegenwoordigen staat van zaken schut ten en men beweert dat met het ge heime fonds, noodig om de bewaking van 's keizers paleis vol te houden, in een endsr land hc gemakkelijk ecu fatsoenlijk legertje op de been te hou den is. Summum, summarum zal er dit jaar een tekort zijn van meer dan honderd vijftig millioen roebels, gelijk staande ongeveer met twee honderd vijf en tachtig millioen gulden, zijnde meer dan een vierde van de geheele Neder landsche Staatsschuld in éen jaar tijds. De minister van financiën legde de sombere verklaring af, dat men uit den nood van het vorige jaar slechts kon geraken door eene leening die op zeer bezwarende voorwaarden gesloten is, maar op eene nieuwe in het buitsnland is geen uitzicht. Zooals bekend is, werd in 1706, toen koningin Anna, de opvolgster van Wil lem III, in Engeland regeerde, Schot land met Engeland onder één parlement vereenigd. Opmerkelijk genoeg streven de Schotten thans, twee eeuwen later, weder naar zelfbestuur. Van home-rule voor Ierland is het nu home-rule voor Getroffen keek Valentine op en een verraderlijk rood kleurde hare wangen." „Hoe komt u op die vraag?" vroeg ze in plaats van te antwoorden. „Nu, ais ik de waarheid moet zeggen, niet bijzonder," antwoordde zij een weinig bedrukt. De zieke haalde blijkbaar met ver licht hart adem. „Zou je hem niet lief kunnen hebben?" „Neen vader, nooit I" antwoordde Valentine vastberaden. „Adolf is rijk, hij heeft uit Amerika een aanzienlijk vermogen meegebracht", vervolgde de vader, „en jij bant arm, zeer arm. Ik Iaat je niets na, want het kleine vermogen van je moeder „Stil vader, stil, wind u niet op", smeekte Valentine. „Dus zou u willen, dat ik met Adolf trouwde. „Neen, neen I" riep Zier, dat niet 1" Valentine gevoelde zich zeer verlicht. De vriendelijkheid van den neef viel te zeer in het oog om twijfel over te laten omtrent zijn bedoelingen. Tot heden had zij geloofd, dat haar vader hem begun stigde, doch zij had zich daarover niet ongerust gemaakt. Zij had gehoopt hem te kunnen zeggen „ik bemin een ander, die jonger, beminnelijker en rijker is de beide aangehechte deelen van het rijk geworden. Voortdurende benadee ling der speciale belangen van het schoone, maar arme land van Walter Scott, schijnt ook hier de hoofdoorzaak te zijn. Zelfbestuur zit trouwens in de lucht. Een voortdurend bijeenhouden van wat door onnatuurlijke middelen bij elkan der kwam, bevredigt tegenwoordig niet meer, en zoo ia dan ook hier weer een nieuwe zaak op de staatkundige rol van Europa aangebracht. Het is steeds het streven der Oosten- rijkzche monarchie geweest, om den baas te spelen in de Balkan-Staten, met het doal er zich mee te hevoordeelen. Vandaar dan ook dat het handelstrac- taat tusschen Oostenrijk en Servië, het welk vernieuwd moest worden, is afge stuit op eene moeilijkheid, waarin de regeeriug van koning Peter terecht niet wilde toegeven. De eisch van de Oos- tenrijksohe regeering, dat Servië de nieuwe kanonnen, die het voor zijne artillerie noodig heeft, in Oostenrijk moest bestellen, was dan ook recht dwaas. Van dat tractaat komt niets en nu zal Oostenrijk de grenzen voor Servië's vee sluiten, wat voor den boerenstand in het vorstendom inderdaad een zware slag is. Maar de Serviërs zullen dien ongetwijfeld wel te boyen komen. Er zijn namelijk plannen om de producten van den Balkan over de Zwarte Zee naar het Westen te brengen, waartoe de medewerking van Bulgarije en Roe menië noodig is en in dit laatstgemelde land zal het misschien zoo gemakkelijk niet gaan. In Bulgarije daarentegen streeft men naar een samensmelting met Servië in den vorm van een bond genootschap, waardoor een geduchte macht zou ontstaan, waarmede zoowel Turkije als Oostenrijk rekening zou moeten houden. Er is tusschen beide Staten al eens sprake geweest van een handelstractaat en dat wiet Oostenrijk ook te verhinderen. Nu zal het dit wel niet langer tegen kunnen houden en daarmede zal een begin gemaakt zijn met de anti-Qostenrijkeche politiek, die vroeg of laat in den Balkan een ge duchte rol zal spelen. dan Adolf, en wiens leven niet in geheimen gehuld is." Doch nu durfde zij het niet wagen haar vader zulk een be kentenis te doen, want zij had er dan bij moeten voegen, dat de moeder van haar geliefde haar niet als dochter wilde erkennen en haar het huis uitgejaagd had. Dat zou haar vader den dood gedaan hebben. „Stel u gerust, lieve vader, ik zou nooit Adolf's vrouw geworden zijn, tenzij ik daarmede uw vurigsten wensch vervuld hadde", zeide zjj, en Btreelde hem daarbij de handen. Hij trok haar hoofd aan zijn borst en streek haar langs de zachte bruine haren. „Mijn dierbaar kind, God zegen je. Neen, zulk een offer zou je vader nooit van je begeerd hebben. Zoolang ik leef, zou ik niet toege Hij bleef in zijn woorden steken. De deur ging open en tante Constance, een klein mager vrouwtje met gerimpeld gelaat, trippelde de kamer binnen. „Er houdt een rijtuig voor het tuinhek stil en als ik me niet vergis, stapt mevrouw Rechling daaruit. Ik heb het door het keukenraampje gezien. Zij spreekt nog even met den koetsier, maar zo zal wel daisliik «aisoVHen,* Critisk op oorlog. j Naar de „Gelderlander" verneemt, staat bij de aanstaande Algemeene Be- schouwingen in de Tweede Kamer, uit 1 de rechterzijde eene met tal van gegevens onderlegde (niet antimilitaristische) redevoering te wachten over „onverant- woordelijke militaire toestanden", zooals die thans hier te lande voorkomen. Onderlinge risieo-vereeniging van Nederlandsche genieenten. Deze vereeniging, welke ten doel heeft het onderling dragen uitsluitend van gemeentelijk risico der wettelijke ongevallen-verzekering, al dan niet ver- eenigd met een gedeeltelijk eigen-risico- dragen dier verzekering, werd in eene op 8 October jl. te Amsterdam gehouden vergadering definitief opgericht. Aanwezig waren in deze oprichtings vergadering, die een eenigszins plechtig karakter droeg, de heeren burgemeester en secretarissen der gemeenten Dor drecht, Leeuwarden en Zwolle. Mede tegenwoordig waren de heeren mr. A. R. Zimmerman, thans burgemeester van Rotterdam, en 8. H. Hylkema, wet houder van Leeuwarden, die met den burgemeester van Zwolle, mr, I. A, van Roy en, te zamen hebben uitgemaakt het comité van uitvoering, dat in de vergadering van afgevaardigden van een aantal gemeente-besturen, gehouden op 9 December 1905, was benoemd om de oprichting dezer Onderlinge risieo-ver eeniging van Nederlandsche gemeenten voor te bereiden. Tegenwoordig waren ook do directeur, de plaatsvervangend directeur en de chef der juridische af- deeling van de Centrale werkgevers risicobank, tot welke bank de vereeni ging is toegetreden en waaraan de ad ministratie der vereeniging is opgedra gen. De vergadering werd gepresideerd door den heer mr. I. A, van Royen, burgemeester vau Zwolle, voorzitter van het voornoemd comité van uitvoering, die met vreugde constateerde, dat tot oprichting der vereeniging kan worden overgegaan en daardoor een eerste schrede was gezet op den weg tot sa menwerking van gemeenten ter behar tiging van gemeenschappelijke belangen. De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeenten Haarlem en Schiedam reeds het besluit hadden genomen tot de risieo-vereeniging toe te traden. Nadat het ontwerp der statuten on veranderd was aangenomen, werd be sloten de Koninklijke goedkeuring daar op aan te vragen, ten einde rechtsper soonlijkheid te verkrijgen. Het bestuur der vereeniging, dat voor de eerste maal door de gemeente raden van Dordrecht, Leeuwarden en Zwolle is aangewezen, bestaat uit de heereD S. H. Hylkema, wethouder van Valentine werd doodsbleek zij greep de leuning van een stoel om staande te blijven. "Welke reden kon die vrouw hebben om haar nu op te zoeken, nadat zij haar eergisteren zoo smadelijk beje gend had Een zoete, bedwelmende hoop steeg in haar op. Kwam zij om haar toestemming te brengen, om het gebeurde ongedaan te maken, om bij Valentine's vader aanzoek te doen voor haar zoon De tegenwoordigheid van haar vader bracht haar tot bezinning. Welke reden mevrouw Rechling ook yeor haar bezoek kon hebben, de zieke mocht die niet uit den mond van mevrouw Rechling vernemen, daar zij haar eigenaardige plompe manier had van zich uit te drukken. Het mocht dan goed of kwaad zijn, den zieke kon het niet anders dan nadeelig zijn. Zij peinsde op een middel om hem op de geschikste manier te verwijderen, toen haar vader haar voorkwam. „Komt mevrouw Rechling P Zij schijnt vroeger teruggekomen te zijn en komt je zeker afhalen. De vreugde is van korten duur geweest", zeide hjj op treurigen toon. (Wo?at tft *v.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1