VLISSINLSdlE COURANT lil si Misdaad. 1006. Zaterdag 6 October. No. 235. 44© Jaargang. Bmoenlarnkk liericliten FEUILLETON Prijs pet drie maande® 'fesoe ge? pjsï 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVEETENTIÉHTvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettere en cliché's naar plaatsruimte. Verschuilt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepll 301111 tl53Ml! CF Abonneuients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Set dure Ministerie. „Of men links nu nój zoo blij zal zijn met de overwinning van 1905.... „Misschien raken sommigen tot de overtuiging, dat de ministers Kuyper en Harte, die de noodige millioenen grootendeels door onze buitenlandsche imndeltooneurrenfcen wilden laten dragen, liet beter zouden hebben aangelegd." Zoo vraagt de r.-k. „Gelderlander" naar aanleiding der belastingplannen van minister De Meester, en nu heeft de „N. Arnh. Ot." zich gezet tot een bestrijding van zulk een opvatting. Ze geeft op de vraag een toestemmend antwoord„Immers, zoolang het den voorstanders van beschermende invoer rechten niet gelukt te bewijzen, niet met theorieën, maar met feiten, dat de inkomende rechten in Nederland niet worden betaald door de ontvangers van buitenlandsche goederen, maar door de afzenders, zal men links er zich over blijven verheugen, dat de milli oenen, noodig om te voorzien in de tegenwoordige en in de toekomstige behoeften der schatkist, niet voor het grootste deel genomen worden uit de zakken der minvermogenden, maar uit de brandkasten der vermogenden, wier draagkracht hat grootst is. Het financieel werkplan der regeering beantwoordt geheel aan wat bij de stem bus in 't vooruitzicht werd gesteld bekocht is niemand. Minister Harte wilde 9 miliioen verkrijgen uit bescher mende rechten deze minister van finan ciën heeft slechts 8 miliioen noodig, waarvan 30 pet. dienen moet om te voorzien in de financieels gevolgen van de wijziging der 1. o.-wot. „Eu dan, gaat de „N. Arnh. Cfc." voort, „heeft men den durf, een ministerie „duur" te noemen, dat moet voorzien in de gevolgen van het roekeloos financieel beleid van zijn voorganger. Want roe keloos is het, de Staatsbegrooting te bezwaren mot een jaarlijks stijgende uitgave van millioenen, zonder vooraf over de middelen te beschikken om daarin te kunnen voorzien." Vrouwenkiesrecht. Over vrouwenkiesrecht geeft „de Stand." een artikel, ter bestrijding van ken, die, hoewel voorstanders van al gemeen stemrecht, de vrouw uitsluiten. Zonder het noemen heeft het blad daar bij het door mr. Troelstra in de S. D. A. P. zoo krachtig verdedigde stand punt in het oog. Bij versterf schrijft de „Stand." als er een boedel te deelen is, heb ben de zusjes precies evenveel in de melk te brokken, als da broers. Ea zoo uu ook is de Staat, is de provincie, is de gemeente een boedel. Die drie boe dels moeten worden beheerd. Voor dit 2-) „Zij heeft al geld genoeg, en aan de pannenbakker!] halen de arbeiders alle dagen nog meer geld uit de aarde. Jij kent daar nog niet geweest, Minna 1 Maar als het zomer is, dan zal je het eena zien Door een schouderophalen gaf Minna baar twijfel te kennen, of zij dan nog fel bij mevrouw Rechüng in dienst zou fezen. Steeds meer en meer opgewonden vervolgde Louise Heeft mevrouw dan geld gehad, toen zij met haar man 'rouwde Heeft zij als kind durven droomen, dat zij zijden kleeren, edelge- B'eeuten, een woning in de Victoriastraat '9 Berlijn en een vilia buiten zou hebben dat zij „mevrouw" zou genoemd Worden!» - „Maar Louise, spreek tooh niet zoo luid", waarschuwde Minna. „Als men beheer moeten beheerders aangesteld. In die aanstelling schuilt de oppermacht. Ieder heeft er belang bij in die macht te deelen. Vandaar 'c algemeen stem recht. Maar ook voor den politiekon boedel kan in dien gedachtengang, man of vrouw geen verschil maken. Waar recht, op belang gegrond, spreekt, maakt de sekse niet uit. Men komt voor zijn rechten op, en wat jurist nam ooit de stelling aan, dat opkomen voor haar recht aan de vrouw ontzegd is. Logisch kan en mag niet afgelaten van den vasten regel, dat uw kiesrecht evenver most reiken als de grondslag van uw kiesrecht. Die grondslag nu is bij het Algemeen stemrecht het deel genoot zijn in den boedel, genaamd Staat, gewest of gemeente het behooren tot de individuen, die de bevolking van 't land saamatellenkorter gezegd, het dusgenaamde Staatsburgerschap. Een Staatsburgerschap, niet als 't oude poor- terdom gebonden aan bezit en lasten, maar opkiemend uit de geboorte of uit naturalisatie, en alsoo insluitend al wie Nederlander is. Ten deze nu doet de vrouw in niets onder voor den man en gaat de man de vrouw in niets te boven. Beiden worden op gelijke manier geboren en op gelijke manier genaturaliseerd. Bei den tellen onder do bevolking van 't iand gelijkelijk meê. Beiden hebben bij de welvaart van Staat, gewest en ge meente gelijkelijk belang. Verstand van Staatszaken heeft de ovei'groote meer derheid der mannen precies even weinig als de overgroote meerderheid der vrouwen. Voorzoover ook de Staat eene huishouding heeft, allicht de vrouw nog iets meer dan haar wederhelft. In theorie aldus de „Stand." geven de algemeen stemrechters dit recht van de vrouw ook toe. Alleen maar, het moet uitgesteld. Ze moeten nog wat wachten. Zooals thans de zaken staan, vertrouwt men da politieke rijp heid der vrouw nog niet. Zelf wil men als kiezer uitbuiter zijn. Grofweg deelt men het land in twee soortec van individuen in in dezulken die 't goed stellen kunnen, en in dezul ken die sociaal er minder aan toe zijn. Stellig zijn die laatsten in de meerder heid. Zij moeten dus de minderheid, die er beter aan toe is, overstemmen, en, is dat doel bereikt, èn staat èu gewest èn gemeente dienstbaar maken aan hun geldelijke belangen. Een generaal stelsel van uitbuiting, toegepast op heel hei land. Maar juiat dit plan van uitbuiting zcu door de vrouwen kunnen gedwarsboomd worden. De vrouwen zijn nog zoover niet. Veel vrouwen hechten nog aan religie, aan traditie, aan hc-ogere dan aardsche en voorbijgaande belangen. Heel wat vrouwen, als 't op stemmen aankwam, zouden nog brutaal genoeg zijn, om „clericaal" te stemmen. Dat nu zou de rekening der uitbuiters niet maken. De mannen zullen eerst de zaken j'e hoorde „Dat kan me niet schelen; als me vrouw wil, mag ze mij den dienst op zeggen", antwoordde de keukenmeid. „Het is toch waarje moet maar eens hooren wat oude menschen buiten yer- telien, V/aar nu het mooie park is, daar konden een paar schapen nauwelijks genoeg te eten vinden, en waar nu het mooie, nieuwe woonhuis staat, dat ge woonlijk „het slot" wordt genoemd, daar stonden een paar kleine boeren woningen." „Hoe is dit alles zoo veranderd f" vroegMinna met blijkbare verwondering. „Ja, hoe lachte de keukenmeid. „Een arme schoolmeester ontdekte, dat onder het schrale land, waarop weinig groeien wilde, een dikke iaag kleiaarde verborgen was, die geschikt was, om er dakpannen van te bakken. In Berlijn had men die juist veel noodig, want daar werden toen verscheidene nieuwe straten aangelegd en veel nieuwe huizen gebouwd." „En zijn alle menschen in Zeckta daar rijk van geworden vroeg Minna. Louise lachte weer ze was blijkbaar in haar schik, dat ze nu kon uitkramen over alles, wat ze wist van de familie, zóó inrichten, dat ook de vrouwen een andere opvoeding en opleiding ontvan gen. Men zal eerst de vrouwen van haar onderwetsohheid ontdoen. Thans mogen ze nog alleen in „betoogingsn" meeloo pen. Dat kleedt. j De „Stand." verzet zich tegen die willekeur. Naar ge uw grondslag neemt, moet ook uw kiesrecht geregeld worden. Man of vrouw kan verschil maken bij het passieve kiesrecht, nooit bij het actieve. j „Onzerzijds" besluit het blad 1 „is dit, evenals in het oude recht, steeds erkend geworden." "Wij sluiten geen vrouw uit. Wie hoofd van 't gezin is, 't zij man, 't zij vrouw, heeft gelijkelijk plicht en recht van spreken. De sekse kan hier nooit beslissen. j H. M. d® Kenisgia ia Suitschland. Uit Dresden wordt gemeld dat H. M. da Koningin iedere dag in het prachtige j slotpark sn langs de oevers van de Elbe korte wandelingen maakt. Het weer is onbestendig. i I Invaliditeita- en ouderdoms-veraskering. 1 Minister Yeegens heeft een audiëntie verleend aan de heeren Schenkman en Gabriel, reep. voorzitter en secretaris van den Ohristelijken Arbeidsraad, die, in opdracht der groote vergadering van vertegenwoordigers van chr. werklie den-organisaties op 17 Sept. ji., te 's Gra- venhage gehouden, de door die verga- dering aangenomen motie ter verkrijging eener wettelijke regeling der invalidi teits- en ouderdomsverzekering, aan den minister kwam aanbieden, j De minister deelde - mede, dat hij ijverig bezig was om euu uufaJ».». j verzekering tot stand te brengen, die tegemoet zou komen aan veler kenbaar j gemaakten wenechde middelen ter voorziening in de kosten der verzeke- j ring waren mede aangevraagd in de belastingweteontwerpen, dezer dagen j aan de Tweede Kamer toegezonden. j Hee wetsontwerp voor de verzekering j zal, zoo spoedig de daarvoor benoodigde wiskunstige gegevens verkregen zijn, j hij de wetgevende macht worden inge- diend. Omtrent het samengaan van de in- j vaüditeits- en ouderdomsverzekering, kon de minister, in verband met het stadium waarin hot wetsontwerp ver keert, geen nadere inlichtingen geven. Middenstandsbond. Dinsdag werd te Utrecht een ver gadering gehouden van het hoofdbe stuur van den Nederlandschen bond van Vereenigingen van den Handeldrij ven den en Industrieelsn Middenstand, on der voorzitterschap van den heer J. S, Meuwsen. Het referendum, uitgeschreven inge volge het besluit van het congres te Leeuwarden in zake den door den mi waar Minna slechts sedert korten tijd in disnst was. „Niet allen menigeen, die de eersta moeielijke jaren niet kon j doorkomen, is daar ten gronde gegaan, j Verscheidene pannenbakkerijen zijn nu j reeds in de tweede of derde hand. Maar j ook menig boertje is rijk geworden, en j de rijkste van allen was de oude heer Rachling." „Was hij maar een kioine boer P" „Ja, en de vrouw was de dochter van een schrijnwerker dat kun je nog wel aan haar bemerken." „Maar Louise, je zult je dienst hier nog kwijt raken met zulken praat. Je neemt het nooit heel nauw, maarzooals je vandaag spreekt, heb ik je nog nooit hooren uitvaren." „Zoo kwaadaardig als vandaag ben ik ook nog nooit geweest", antwoordde de keukenmeid, „en jij en Hendrik bent ook niet op je gemak. Juffrouw Valentine het huis uit te jagen, dat ia te erg „Nu, wees maar stil, Louise, ik geloof dat ze er op uitgegaan is om haar terug te halen", klonk een mannenstem achter de meisjes en in de openstaande keuken deur verscheen Hendrik, de huisknecht, die onbemerkt nader getreden was. nister van waterstaat voorgestelden postalen cheque- en girodienst, had tot uitslag, dat zich 80 stemmen vóór ver klaarden en 32 tegen. Deze uitslag zal aan den. minister worden medegedeeld tevens zullen daarbij worden vermeld de opmerkingen door verschillende ver eenigingen gemaakt betreffende wijzi gingen in de voorgestelde onderdeelen. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen op het congres te Leeuwar den, als zou deze postale cheque- en girodienst in Oostenrijk en voornamelijk te Weenen niet voldoen, is door het bondsbestuur een onderzoek ingesteld bij H. M.'s vertegenwoordiging in Oos tenrijk. Helaas, te laat om nog ter kennis van de vereeniging te brengen voor d6 gehouden stemming onving het hoofdbestuur dato 30 September jl. van het consulaat-generaal dar Nederlanden te Weenen eeu schrijven aan welks inhoud wij o. a. het volgende ontleenen In beantwoording van uw geëerd schrijven, kan ik u mededeelen, dat de alhier ingevoerde postale giro- en cbèquedienst, in stede van aanleiding tot klachten bij den Middenstand te geven, zich in algemeens waardeering verheugt, enz. Het bestuur betreurde het zeer, dat dit bericht niet vroeger in zijn bezit kwam, doch zal door middel van het officieels orgaan de leden uitvoerig in lichten omtrent de werking van dezen dienst in Oostenrijk. Hierna werden benoemd tot 2en voor zitter, len en 2an penningmeester de heeren M. van Hout, J. Das Dzn. en ïbijs Plet. Vervolgens werd op voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, d.e aangeslo- te-B vorfiPimafinorATi irfc tr- rnodiero* rlo tentoonstelling vau ambachtswerktuigen in 1907 door do Maatschappij van Nij verheid te Amsterdam te houden krach tig te steunen en tevens om voor deze tentoonstelling vanwege den bond me dailles uit te loven. Het bestuur ver wacht van deze actie prachtige resul taten voor het succes der tentoonstelling. Door enkele bestuursleden uit het Zuiden van ons land werd de opmer king gemaakt, dat (met name in Zeeland) slechts één leeraar de bevoegd heid had onderwijs in boekhouden te geven een cursus in boekhouden voor Middenstanders door een vereeniging te Middelburg georganiseerd dreigde door de organisatie yan meer dergelijke cur sussen door andere vereenigingen door gebrek aan onderwijskrachten onmogelijk te worden, Aan het aagelijksoh bestuur werd opgedragen Z.Exc. den minister van binnenlandsche zaken, ter gelegen heid van een daartoe aan te vragen audiëntie, hierop te wijzen. Betreffende de besluiten inzake den verkoop a contant en den verkoop op afbetaling werd leedwezen uitgesproken, dat het Leeuwarder congres de conclu sion van mr. Korthals Altes, zij het dan ook met een geringe wijziging wat „Waar is ze heen P" vroegen de meisjes tegelijk. „Zooals ik zeinaar Wilmersdorf." „Naar luitenant Zier?" „Ja, ik heb mevrouw duidelijk het adres hooren opgaven. Hoeveel haast ze ook had, kon zij toch niet nalaten met den koetsier te onderhandelen en af te spreken, dat hij moest wachten om haar weer naar huis te rijdenmaar dan mocht hij den tijd van wachten niet in rekening brengen." „Zijkan het zonder juffrouw Valentine niet uithouden", zei Minna; „denk je, dat ze mee zal komen „Ik geloof het niet", antwoordde Louise. „Nu, als mevrouw haar toestemming geeft", meende Hendrik. Thans barstte Louise in luid gelach uit. „Aan zulke dingen behoef je niet te denken, ik ken mevrouw beter, zoo gemakkelijk geeft zij niet toe." „Eu ik ken onzen jongen-heer, ik was zijn oppasser, toen hij nog bij'de kurassiers te Brandenburg diende", riep Hendrik; „die laat ook niet los." „Dat moet hij ook niet, dat zal hij niet", bevestigde de keukenmeid „maar bij zijn moeder krijgt hij het er niet de uitzondering van bons voor contante betaling betreft niet heeft aanvaard. Het werken van den bond behoort toch te wezen om den verkoop met cadeaus of met bons voor cadeaux als oneerlijke concurrentie zooveel mogelijk tegen te gaan. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen deze zaak op de agenda te houden. Daarna was aan de orde het bepalen der onderwarpen, die op het bondscon- gres in 1907 te Njjmegen zullen be handeld worden. Op voorstel van het dagelijksch bestunr werd besloten slechts éen punt op de agenda te brengen nl. „Vakorganisatie" en hiervoor een reeks rapporten te laten maken,die te beginnen met Januari a. s. achtereenvolgens in het bondsblad zullen worden opgenomen en als leiddraad bij de besprekingen op hei congres te Njjmegen zullen dienen. Aan het slot der vergadering werd nog door een der leden medege deeld, dat een groote organisatie uit den industrieelen middenstand met meer dan duizend leden besloten had tot den middenstandsbond als lid toe te treden. Qongres van vakveïesnigingsa. Ter voorbereiding en bespreking van een eventueel tweede r. k. vakcongres zijn de besturen van alle r. k. vakbonden en secretariaten uitgenoodigd tot eau gezamenlijke vergadering op Zondag 2 December in 't St. Jozefsgebouw te Utrecht, Bali. Da borrespondent te Batavia van de „N. R, Ct." seint van gisteren Lielrinck regelde de bestuurszakon "fflne veraaderins: der noensawas's V'alJ XaOBrilvll* Hij ia daarna vertrokken naar Gianjar tot regeling der zaken in Bangli en Kloengkoeng. Onze hoofdmacht volgt spoedig. Het land is volkomen rustig. Het blad teekent hierbij het volgende aan De heer Liefrinck is, zooals men zich zal herinneren, als regeeringscommissaris toegevoegd aan de expeditionaire troe penmacht. Onze troepen zijn dus zonder slag of stoot Tabanan binnengerukt en al dadelijk kon worden overgegaan tot regeling van het bestuur. "Wat Tabanan en Badoeng betreft is alzoo het succes volkomen, Gianjar ia de hoofdplaats van het gelijknamige leenroerige rijkje. Van die plaats uit is zoowel Bangli als Kloeng koeng langs een vrij goeden weg te bereiken. Uit de mededeeling, dat de hoofd macht spoedig volgt, valt op te maken, dat ook Bangli en Kloengkoeng zoo noodig met krachtige hand tot rede gebracht zullen worden. Da regeerings commissaris kan hierbij vooruitgaan, omdat hij op bevriend terrein blijft. "Waarschijnlijk zal die hooge ambtenaar zoo gemakkeijjk door." „Oho, hij is zijn eigen meester, bjj heeft een flinke fabriek en is luitenant van de reserve. Hij heeft van niemand bevelen te ontvangen, dan van onzen keizer." „Nu, die zal het hem niet verbieden", antwoordde Louise. „Jij hebt zeker geen ouders meer, Hendrik „Neen, ik was nog een kleins jongen, toen die gestorven zijn", zei Hendrik en keek daarbij de keukenmeid ver wonderd aan. „Juist, anders zou je weten, dat vaders of moeders wil nog altijd gewicht in de schaal werpt, al is die wil soms ook verkeerd." „En daareven heb je gezegd, dat de jongeheer niet moest loslaten", merkte Minna op, die den plotselingen ommekeer in Louise's stemming niet recht wist te verklaren. „Dat zeg ik nog, daar bljjf ik bij8, riep Louise, „maar mijnheer Koenraad is een braaf, net mensch, al heeft hij soms oneenigheden met zijn moeder. Hjj zal zeker alles beproeven om haar in der minne tot toegeven te bewegen, maar als het niet andera kan (War it vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1