REN. s. NS, ia Bevers. ran!' ,A GD a-Meisje. li g en 1806. Vrijdag* 5 October. Blnnenlandsehe kricMgii FEUILLETON. lens. 'EDEN 'm. NS. |ns. Kleine Markt. onzen geachten kt de collectie 3fd tot een hevelend, 'W, om in het porden opgeleid, onder lett. K, S., lourant." [ING, Badhuis- HARIQT, Ban- Noo 234 44e Jaargang. VLISSINSCHE C0URA1T Prijs per drie maande» /usa 'Smoo pa posé 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. a ADVERTEMTIËNvan 1-4 regels ƒ0.40, Voor eiken rege: meer ÏO cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettere en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph don li timmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Se Staatscommissie van Enquête omtrent het tramwegpersoneel. Een wetsontwerp heeft de Kamer bereikt, dat de strekking heeft om aan de Staatscommissie van Enquête omtrent bet tramwegpersoneel de bijzondere enquête-bevoegdheid (bedoeld bij de wet ran 5 Augustus 1850) te verleenen. Tot nu toe heeft deze commissie, alvorens over te gaan tot het hooren van getuigen, gegevens aangaande het onderwerp der enquête verzameld. De minister van waterstaat deelt echter in de Memorie van Toelichting mede, dat deze voorbereidende werkzaamheden omstreeks 1 Mei 1907 zullen zijn af- geloopen, zoodat dan de mondelinge verboeren kunnnen beginnen. Daarom beeft de minister nu voorgesteld de toekenning der enquête-bevoegdheid aan de commissie te verleenen tot en met 31 December van dat jaar. Voorts deelt de minister in de toe lichting nog' enkele bijzonderheden mede omtrent het arbeidsveld der commissie. Van deze enquête zijn uitgesloten de dienatvoorwaarden van het personeel der eigenlijke locaalspoorwegen, omdat alle locaalspoorwegen, waarover vervoer plaats heeft met een snelheid van meer dan 35 K.M. per uur, door de groote spoorwegmaatschappijen worden geëx ploiteerd en het personeel dus valt onder de reglementen voor het spoor- De vereenvoudigde locaalspoorwegen, waarop geen vervoer plaats heeft met grooter Bnelheid dan van 35 K.M, per uur, en het meerendeel der spoorwegen, waarop met geen grootere snelheid dan van 20 K.M. per uur vervoerd wordt, zijn daarentegen in handen van andere ondernemers. De dienstvoorwaarden van bet personeel van deze spoorwegen zul len dus thans in hoofdzaak voorwerp van onderzoek zijn. Overigens is het arbeidsveld der Commissie eenigszins uitgebreid door dien ook tramwegen, waarop andere dan mechanische beweegkracht wordt aangewend in deze enquête worden betrokken. Hiermede worden dus bedoeld de paardentramwegen. Maar hiervan zijn weder uitgesloten de tramwegen, welke slechts dienen tot vervoer van personen binnen één gemeente. Het gemeentelijk toezicht op de openbare middelen van vervoer (art. 179 k der Gemeentewet) werd voor deze groep van vervoermid delen voldoende geacht. Evenzoo is door art. 4 van de wet van 9 Juli 1900 de groep der communale met mecha nische beweegkracht geëxploiteerde spoorwegen voor personenvervoer aan bet rijkstoezicht op de spoorwegdiensten onttrokken. Het zuiver locale karakter van zoodanige openbare middelen van vervoer was en ia voldoend motief om EERSTE HOOFDSTUK. O, welk een onbeschaamdheid 1 Niet dat zij met haar kunsten mijn Boon heeft weten te verblinden Baar zij js ook nog een ellendige dievegge 1 Het is erger dan ik van Mar dacht Ofschoon niemand bij haar was, sprak nevrouw Rechling deze woorden hardop "it. Mevrouw Rechling was een krachtige groote vrouw, met goed onderhouden hekken, ofschoon zij zeker weinig Binder dan vijftig zomers telde. Haar breed gelaat, dat een beperkt verstand en dwazen hoogmoed verried, was door verwondering en toorn nog rooder dan gewoonlijk. Zij stond in een fraai gemeubeld vertrek voor een met snijwerk kast,. Reeds voor de derde de controle op dat bedrijf geheel voor rekening der gemeenten te laten. 2iektevsrzekeriag. De „Residentiebode" bespreekt de nieuwe ziekteverzekeringswet van mi nister Yeegens. Het blad vindt veel te zeggen voor de wijziging in het oor spronkelijk ontwerp, waardoor ook vrou welijke dienstboden tegen ziekte ver zekerd worden, wijl in zeer veel gevallen de verhouding van de dienstboden tot het gezin waarin zij werkzaam is, van dien aard is, dat haar bij een ziekte van eenigszins ernstigen aard de dienst zal worden opgezegd met inachtneming van den opzeggingstermijn, en ook om dat zij vooralsnog buiten de Ongeval lenwet gesloten is. De overige wijzigin gen, zooals betreffende de zekerheids- stelling der bijzondere en onderneming» ziekenkassen, de verlaging der dagpre mie voor de verzekerden, de verhooging der vergoeding door het rijk te ver strekken voor de administratiekosten der officieele districts-ziekenkassen, had den er best eer kunnen zijs. We willen hier intusschen niet voor bijzien, zegt de „Res.bode", dat de mi nister in het ontwerp tot administra tieve herziening der Ongevallenwet, evenzeer door het vorig kabinet bij de afdeeling „Arbeid" achtergelaten, ook wijzigingen aanbracht, welke ons meer ingrijpend voorkomen dan de boven geschetste. Wij bedoelen daarmede niet zoozeer de verkorting van den tijd van 13 weken op 9 gedurende welken de ziekteverzekering het werk der on gevallenverzekering overneemt, dan wel de wijze waarop de heer Yeegens voor stelt, dat ook wie niet in de ziektever zekering vallen met name o. a. de losse werklieden toch gedurende de eerste 9 weken, dat zij Tijden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval, door de districtsziekenkas instede van door de rijksverzekeringsbank zullen worden geholpen. Deze regeling in bijzonder heden te bespreken ligt niet in ons huidig bestek, maar toegegeven worde, dat zij nieuw is en overleg eischte, zoodat, indien op haar het wachten was, de trage gang der ziekteverzekering beter te verklaren valt. De „Res.bode" maakt zich dan be zorgd over de werking der disfcricts- kassen, welke niet alleen openstaan voor iederen verzekeringsplichtige, die „geen bijzondere of ondernemingeziekenkas vindt, waarbij hij zich kan en wil ver zekeren", maar ook „rechten en ver plichtingen" moeten overnemen van een ziekenkas, die failleert of om andere reden de koninklijke erkenning verliest. Omtrent dezen loop van zaken vindt het blad zelfs geen „ruwe schatting". Semeenschappslijk Bezit. Dr. Fred, van Beden schrijft in de „Pionier", orgaan der vereeniging „Ge meenschappelijk Grondbezit" maal doorzocht zij alle laden. „Weg 1 Het parelsnoer en het étui allebei verdwenen I Niemand anders kan het weggenomen hebben dan Valen tine zij heeft mijn sleutels gehad niemand anders kreeg die ooit in handen; ik heb te veel vertrouwen in haar gesteld. Zij zal gedacht hebben, dat ik 't niet dadelijk zou bemerken, omdat ik 't ding eigenlijk in het geheel niet draag. Nu zal mijn arme, domme jongen toch inzien, dat zijn moeder gelijk heeft. Jammer, dat hij niet hier is, dan wist. hij meteen, wat er gebeurd is. Doch het is misschien beter zoo Ik rijd dadelijk er heen, als zij het gestoleae niet goed schiks wil teruggeven, zend ik onmid dellijk bericht aan de politie." Zij liep naar de deur en drukte op een knop van de electrische schel. Een oogenblik daarna verscheen het kamer meisje. „Zeg Hendrik, dat hij dadelijk een rijtuig haalt, maar eerste klasse, en kom dan om mij te heipen kleeden. Nu, wat sta je mij aan te gapen klonk het ongeduldig, daar het dienstmeisje draalde en haar verbaasd aankeek. „Wil mevrouw nog zóó kort voor het ontbijt uit rijden vroeg het meisje. Ronduit moet ik verklaren, dat wat ik tot nu toe van gemeenschappelijk bezit heb gezien, altijd uitliep op ver- waarlooziag. Dit is een feit, sen ervaring, welke men even onomwonden moet conetateeren en uitspreken, als elke wetenschappelijke ervaring. Het is ons niet te doen om een of andere theorie te bewijzen, het is ons te doen om de waarheid. De waarheid nu is, dat het in onze proefnemingen met gemeenschappelijk bezit meestal uitliep op verwaarloozing van dat bezit. Ja, men kan wel zeggen dat wij het gemeenschappelijk bezit alleen maar in zeer kleine groepjes, en bij uitzondering werkelijk hebben zien bestaan. Waar het op groote schaal werd beproefd, volgde verwaarloozing en ver lies. Daar waar werkelijk bloei ontstond, daar was het bezit ook niet werkelijk gemeenschappelijk. Er zijn in gemeenschappelijk grond bezit een aantal kleine groepjes, die zich zoo ongeveer bedruipen, deze heb ben nog geen feitelijk bezit. Er zijn een paar lichamen, die zich aanzienlijk uitbreiden, en daar ia het bezit niet inderdaad gemeenschappelijk En moet ik er dit aog bijvoegen, dat in zoover dat bezit practisch gemeen schappelijk is, het ook inderdaad ver waarloosd wordt. Walden staat op naam van één per soon, maar in de practijk doet men alsof het gemeenschappelijk bezit is. Eu het gevolg is dat Walden jaren lang feitelijk verwaarloosd ie. Ik ben het best in de gelegenheid geweest het waar te nemen. Zoolang ik weet, tot dit oogenblik toe, is Wa'dcn verwaarloosd, omdat het ais gemeenschapsgoed is beschouwd. De industrieels bloei is toe te schrijven aan het feit dat iemand altijd de macht behield Blechte krach ten te verwijderen en goede op te nemen. Men zal dit een treurige ervaring noemen. Dat is het ook. Het bewijst, dat de allermeeste menschen, al noemen ze zich nog met zulke mooie namen, onvoldoende plichtsbesef, energie, ac tiviteit, verantwoordelijkheidsgevoel, ordelievendheid en gemeenschapszin hebben, om uit eigen beweging goed voor gemeenschappelijk eigendom te zorgen. Dit is de duidelijkste leer, die acht jaren lang probeeren heeft opgeleverd. In korte woorden is de uitkomst van de ervaring dezeGemeenschappelijk bezit is alleen houdbaar en zal alleen dan niet tot verwaarloozing en achter uitgang leiden, wanneer bet geplaatst is onder sireng, verantwoordelijk, per soonlijk beheer van oen degelijk, ener giek, actief beheerder. Het spijt mij bijzonder van al do mooie theorieën, die natuurlijk zich hevig zullen verzotten togen deze ge volgtrekking. Maar in de wetenschap leeren we de waarheid en de feiten altijd meer liefhebben dan de mooiste theorie. Ik ben begonnen aan te nemen, dat het anders kon, dat het persoonlijk initiatief onder vrije werkers wel vol doende zou zijn. Niemand kan mij er van terughouden openlyk te verklaren welke waarheid ik onomstootelijk heb gevonden in de practijk. Over 't algemeen is van persoonlijk initiatief zeer weinig te wachten. Alles hangt af van enkele personen, die de stuwkracht geven. Om een groote zaak, zooals onze moderne tijd ze onverbid delijk eischt, tot stand ta brengen en in stand te houden, is het noodig aan enkele daartoe bekwame menschen de volle bevoegdheid te geven alles naar hua persoonlijk inzicht te regelen. Na tuurlijk zooveel mogelijk rekening hou dend met de individueele vrijheid en het initiatief. Hulds aan Bs Euyter. De vereeniging „Neptunus" te Oude- schild heeft besloten, in Maart den gedenkdag van de geboorte van admiraal De Ruyter feestelijk te vieren. Deze feestviering zal plaats hebben in „De Zeven Provinciën", aldus genaamd naar het schip van den groöten vlootvoogd en gebouwd op de plaats waar voor eenige jaren de herberg „De Zeven Pro vinciën" werd gesloopt. In die oude herberg wist men nog het vertrek aan te wijzen bekend onder den naam „De Ruyters kamer", waar de zeeheld meer malen logeerde als de vloot ter reede van Texel geankerd lag. (Hbl.) -tl:'. "V a „Wat gaat jou dat aan Doe watje bevolen wordt. Mag ik niet ontbijten, als het mij gelieft antwoordde me vrouw Rechling op bevelenden toon en wees daarbij naar de deur. Het meisje ging heen. Zorgvuldig sloot toen mevrouw Rechling de kast, waarin zij haar sieraden en haar gereed geld bewaarde en ging naar haar slaap kamer, teneinde zich te kleeden om uit te gaan. Zij was namelijk nog in haar morgenjapon, ofschoon haar geelblond haar, gedeeltelijk gegroeid en gedeeltelijk gekocht, door een bekwamen haarkun- stenaar alreeds naar de nieuwste mode gefriseerd was. Het meisje was intusschen terugge komen. Mevrouw stak haar de groote plompe voeten toe om haar laarzen te laten vastknoopen, Vervolgens maakte zij met de hulp van het dienstmeisje vorder haar kleeding in orde. Het ontbrak hierbij niet aan verwijten over langzaamheid en onhandigheidmaar eindelijk had mevrouw baar zijden japon en fluweelen mantel asn, ze had haar hoed op, de sluier bedekte haar gelaat daar ging zij de trap af. Geen wonder, dat Minna in de keuken ging om aan de keukenmeid haar nood te klagen. Ben keogs onderscheiding. De benoeming van jhr. S. M. S. de Ranitz, grootmeester van Hr. M. Huis, tot Grootkruis in de Huisorde vau Oranje heeft de bsteekenis van een bijzonder bewijs van waardeering voor den man, die 1 October jl, gedurende 25 achtereenvolgende jaren aan het Koninklijk Huis zijn diensten heeft bewezen. Op dien datum trad jhr. de Ranitz in 1881 op als particulier secretaris van Koning Willem III, in welke functie hij later bij de Koningin-Moeder over ging' Bilderdijk-herdsaking. Door den voorzitter der tentoon- stellings-commissie, den heer J. F. M. Sterek, werd gisteren, in antwoord op het door de tentoonstellingscommissie aan II. M. de Koningin gezonden tele gram, het volgende telegram ontvangen „De gevoelens op prijs stellende, uit gedrukt in uw telegram, gevoel ik mij gedrongen mijne bijzoadere ingenomen heid uit te spreken met de hulde door de tentoonstelling aan dezen groofen Nederlander gebracht." HsrcUakiog Lsidon's ontzet. Gisteren is op de gebruikelijke wijze „Wel, wel, wat is mevrouw vandaag weer uit haar humeur, Louise 1 Ik kon haar niets naar den zin doen I Zij brandde van ongeduld I" „Eerst bestelt zij coteletten voor het ontbijt, en nu ze in de pan liggen, gaat ze uit rijden", mopperde de keukenmeid en gaf de bedoelde pan een krachtigen ruk. „Heeft zij niet gezegd, hoe lang ze weg blijft P" „Neen, maar ze had groeten haast ik zou wel eens willen weten waar ze heen gaat," „Misschien gaat ze een nieuwe gezel schapsjuffer zoeken zoo'n voorname dame kan niet zonder zoo iemand zijn", zei de keukenmeid lachend. „Laat ze dan metoen maar uitzien naar een ander kamermeisje", zei Minna. „Ik heb genoeg van dat baantje," „Je denkt zeker, dat zij ook niet weer 'n gezelschapsjuffer vindt, die tegelijk kamermeisje is, zooals juffrouw Valentine", lachte Louise. „Zooals juffrouw Valentine, krijgt ze er nooit weer een", verzekerde Minna met warmte. s Altijd zacht en vriendelijk, nooit te lui om de handen uit te steken en zoo goed an beleefd jegens ons." „Ja, en wij wisten toch wel, dat zij Leiden's ontzet herdaoht's morgens koraalgezang, daarna uitdeeling van brood en haring en van pijpen en tabak aan behoeftige vrouwen en mannen en de verdere bakende programmanummers. Het hoofdnummer van het program van gisteren was „een groote watertocht", een voorstelling gevende van den tocht der Zeeuwen naar de uitgehongerde veste op 3 October 1574, waar zij brood en haring naar de uitgeputte belegeraars brachten. In de Vliet werd de stoet samengesteld. Een motorjacht, waarin het bestuur der 3 October Vereeniging, voer voorop. Daarop volgde een sleepboot met da leden der sub-commissie en de muziek der d.d. schutterij. Hier achteraan kwam de vloot. Eerst het vaartuig van den opperbevelhebber Louis da Boisot heer de Ruart, admiraal van Vlissingen. Het tweede vaartuig, tot welks be manning, zooals ook voor de volgende, verschillende vereenigingen hebben me degewerkt, was dat van Adriaen Wil- iemsz, admiraal van Zierikzee, mede bevelhebber der vloot. Er volgden achter deze schepen nog een viertal, eveneens bemand niet Zeeuwen uit dien tijd. Hierop volgde weer een vaartuig met het muziekkorps van het 4de regiment infanterie, waarachter een dertigtal stedelijke vereenigingen met hare ba nieren, waarin men de Leidenaars uit den tijd van het beleg kon herkennen, maar nu in bigde stemming, omdat „Leiden is ontzet", De optocht ging van Staalwijk langs Vliet en Rapenburg. Bij het standbeeld van Van der Werff hechtte het bestuur een krans aan het standbeeld van dien held en liet den geheelen stoet voorbij trekken. Deze pleehtighsid te lande werd opgeluisterd door de muziek van het 3e regiment huzaren. Onder het tairijke publiek, dat zich langs de wallen bewoog, heerschte groote geestdrift. Overigens vermeldde het programma nog opstijging van een lucht ballon, muziekuitvoeringen op verschil lende plaatsen, kermisvermakelijkheden, vuurwerk enz. Het feest slaagde vol komen. Sea katholieke universiteit. Naar de „Geld." verneemt, worden op last van de Nederlandscha bisschop pen in alle parochiën des lands eomité's opgericht, ten doel hebbende het bijeen brengen van gelden, benoodigd voor de stichting der katholieke universiteit. Tot lid van. de Prav. Staten van Zuid-Holland in het district Gorinchem is gekozen de hear jhr. mr. de Gijselaar (ckr. bist.) met 2516 stemman. Da heer B. Mijnlieff (lib.) verkreeg er 2344. Naar wij vernemen heeft gisteren, op uitnoodiging van den minister van landbouw, handel en nijverheid een bespreking plaats gehad met den heer niet van onze soort was, al diende zij even goed al wij. Zij bezat de echte voornaamheid, niet die nagemaakte, zooals andere menschen", antwoordde de keukenmeid en met de beweging van haar hand gaf zij duidelijk te "kennen wie die „andere menschen" waren. Valentineis de dochter van een officier." „Nu, onze jonge mijnheer is ook luitenant van de reserve", merkte Minna op. „Ah, zoo!" viel Louise in, de armen in de zijden zettende, zonder acht te geven cp de ooteletten, die gevaar liepen te verbranden. „Hadden ze niet prachtig bij mekaar gepast? Mevrouw had ver heugd moeten wezen, dat ze zoo'n beste, mooie schoondochter van goede afkomst kon krijgen en niet zooveel geweld moeten maken, dat het arme kind hals over kop haar boeltje bijeenpakte en heenging. „Zij wil een schoondochter, die geld heeft", hernam Minna; maar nu werd de keukenmeid vuurrood van kwaadheid en riep: „Geid 1 Geld 1 Waarom moet zij nog meer geld hebben (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1906 | | pagina 1